ZE LENGEN... WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e jAARCANC Nr 6 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 14 JANUARI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar: 100 fr. Vier laatste bons voor huishoudelijke wederuitrusting geldig Gercle Sportif Yprois HET YPERSCH NIEUWS BtSTl lK EN KEDACTIE: 34, BOTERSTRAAT. YPER Trl jog Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) Ja, ze lengen Wie De dagen na tuurlijk en alhoewel we wisten dat het komen moest, even onvermijde lijk als de dag op de nacht volgt, heb ben wij er hoopvol naar uitgezien. En nu is het daar en opnieuw treft het ons als iets nieuws, waarvoor we onze vreugde zouden willen uit schreeuwen. Het doet ons hart snel ler kloppen voor de rijke beloften van mooiere dagen dat het in zich insluit. Ja, het staat onomstootbaar vast zc lengen 's Morgens reeds blijft de schemering wat minder lang in de lucht hangen, om zich spoediger door het licht te laten verdringen en 's avonds blijft het hemeldoek wat langer opgehangen, als door licht- nevels gedragen. Aan het jachtende leven is het wellicht ongemerkt voor bij gegaan, want in het nimmer ver pozende gedoe van elke dag is er weinig plaats voor dergelijke over wegingen, en ja, de grote kranten hebben er ook geen ellenlange repor tages aan gewijd of er treffende foto's van weergegeven. Het is toch alles zo normaal Slechts eenvoudige mensen, zij die 2ich nog over eenvoudige dingen kunnen verheugen, hebben het be merkt. De landman ziet het als een blij voorteken van wat komen moet en als profetisch zegt hij alleen Ze lengenMeer zegt hij niet, omdat er ook niet meer moet gezegd wor den. Wellicht wil hij dan elkeen over zijn eigen gedachten en verlangens laten filosoferen, wil hij de diepere betekenis van zijn eigen woord tot elk hart ongestoord laten doordrin gen. Met het sneeuwklokje is het be gonnen. Donkere, zwarte dagen heb ben we achter de rug, dagen waar aan elkeen zich slechts met moeite onderwerpt, omdat de mens nu een maal in het duister niet gedijt. Toen zagen we nog alles hopeloos in, om dat er geen einde scheen aan te ko men en thans, even snel is het ge komen ze lengen. En met de slag valt alle droefgeestigheid weg. Want het eerste teken van de telkens te rugkomende vernieuwing heeft ons bereikt. Laat de dagen nu maar ko men, want morgen wordt alles beter en mooier Nochtans is alles niet voorbij. Nog elke dag spoeden wij ons door mis tige straten, glanzend en vuil van vochtigheid hebben we klamme kle re". en gaan we met het gevoel dat er nog slechts misthuizen zijn zonder daken. Ons verstand dwingt ons te den ken aan hetgeen nog komen kan, aan ijsbloemen op de ruiten en rode neu zen. aan jachtende sneeuw, aan ruk winden en hagelvlagen. Doch sterker dan ons verstand, is er in ons hart een gevoel, dat ons hoopvol stemt. Laat alle wind en weer nu maar ko men. de lente komt er beslist, want de dagen lengen. Dit gevoel laat zich nu meer bedwingen, het steekt gans ons doen en laten aan, schenkt aan ons bloed het nieuwe leven. Nochtans, elk jaar komt het terug en toch is het telkens even nieuw en even mooi, maakt het ons dartel als jonge veulens. In de grotere klaarte -ebben we ons nieuw wezen terug gevonden ,dat onszelf en de wereld mooier maakt. Met Nieuwjaar hebben we elkaar jd het goede en het mooie gewenst. et geluk voor een gans jaar dat ko- men moet. Onze wensen waren op- •eeht, ze overtuigden onszelf en kwa- men uit het hart. Doch nu de dagen engen en we het nieuw leven voe- |fn bruisen, hebben we het gevoel, at thans pas dit nieuwe jaar begint, ant wat we Nieuwjaar noemen, dat *8 nog ten volle in het duister, in winterslaap van alles wat natuur een nieuw jaar werkelijk op komst is, een nieuw jaar dat zich thans even hoop vol aankondigt als de vele honder den en duizenden die het vooraf gin gen. En nochtans, voor allen kan het niet even gelukkig worden. Want het leven geeft aan'de een wat het aan de ander ontneemt. Maar als wij slechts zitten te wachten tot het lot ons al het gewenste geluk zal bren gen, dan zouden we wel tot onze schade kunnen ervaren dat we tever geefs hebben gewacht en dan zouden wij er het lot wellicht verantwoor delijk voor stellen. Vergeten wij ech ter niet dat het leven nooit iets geeft, zonder dat er voor betaald moet wor den. Met afwachten alleen zal het geluk ons niet bereikenwij moe ten ervoor de handen uit de mouwen durven steken. En thans, nu de dagen aan het len gen zijn, voelen we dat het des te gemakkelijker zal gaan, want nieu we kracht bezielt ons, een kracht die alle moeilijkheden klein doet schij nen. Laten we deze voorjaarsstem ming gans het jaar in ons hart be houden, opdat we het jaar dat ko men moet, met des te lichter gemoed zouden aanvaarden, want wij zelf zijn de bewerkers van ons geluk en wellicht als we wat minder zwaar op de hand zullen zijn, zullen wij dit geluk ook te spoediger kunnen be reiken. de B Nu voelen we dat De handelaars in schoenen, tex- tielwaren. huishoudartikelen in ge ëmailleerd plaatijzer, gegalvani seerde of in aluminium, in plateel en holglas. zijn er toe gehouden de door het Nationaal Hulpfonds voor de Huishoudelijke Heruitrusting der Werknemers uitgegeven bons. aangeduid met de kentekensB 17. B 18, B 19 en B 20. zonder op druk of met een der opdrukken A-L. E-S. (B), R. T. T. of A-A. met ingang van 10 Januari 1950. ter betaling van die artikelen aan te nemen. Die bons dragen de naamstem pel van de voorzitter van de be stuursraad van het Fonds en die van de directeur-generaal van het Fonds. De bons B zonder opdruk of met een der opdrukken E-S. (B). R.T.T. of A-A. zijn genummerd van 1 tot 1.000 000 in elk der reeksen R en S De bons B met opdruk A-L zijn genummerd van 1 tot 60 000 in de reeks M. De bons B 17. B 18. B 19 en B 20 zonder opdruk of met opdruk A-L. hebben elk een waarde van 100 fr. De bons B 17, B 18, B 19 en B 20 met een der opdrukken E-S. <B) R T T. of A-A. hebben een waarde van 100 fr.. tenzij die waarde op 75 fr. of op 50 fr. werd gebracht door een opdruk die onderschei denlijk bedoelde waarde aanduidt. Om geldig te zijn moeten de bons de datumstempel van het Pcstbestuur dragen. Te dien einde zullen de begun stigden hun bladen met bons B. samen met hun identiteitskaart, aan een postkantoor voorleggen. De bons mogen enkel worden ge bruikt voor de aankoop van de bij artikel 1 van dit besluit bedoelde waren. Het bedrag der aankcpen moet ten minste gelijk zijn aan de waarde van de afgegeven bonts). Bij de aankoop^ maakt de han delaar elke ben los van het blad waartoe deze behoort, na de eigen- domstitel die op het blad met bons B voorkemt. te hebben nagezien. Nadat de begunstigde met de eigendomstitel op de keerzijde van elke aldus losgemaakte bon zijn handtekening heeft geplaatst, schrijft de handelaar daarop het nummer van de identiteitskaart van de begunstigde, de gemeente die deze heeft afgeleverd en het nummer van de eigendomstitel. Te vens vermeldt hi; op de voorzijde zi"n inschrijvingsnummer in het ha ndelsregister HEER FRANS VAN CAUWELAERT 70 JAAR OUD. De katholieke voorman Frans Van Cauwelaert werd verleden Woensdag 70 jaar. Bij deze gelegenheid werd hij, ook door vooraanstaande politieke tegenstrevers hartelijk gefeliciteerd. Hierboven ziet men hoe hrj, samen met oud-minister Huysmans vrolijk een glaasje drinkt. Het geeft de indruk dat de politieke strijd meer in de kranten dan door de voormannen gevoerd wordt. Engeland, dat meer dan 1 milliard vijf honderd millioen dollar investeringen in China te verdedigen heeft, heeft gemeend niet langer te moeten wachten om Mao China officieel te erkennen. Door die stap is de Chinese politiek in een nieuw stadium getreden, daar ook de Verenig de Staten onmiddellijk daarna het voor beeld van Engeland hebben gevolgd. Amerika, dat verleden week nog be reid was mensenoffers te brengen om For mosa te behoeden voor de communistische inval, verklaart thans zonder blozen, dat Formdsa de Verenigde Staten niet kan interesseren De oorlogszuchtige po litiek van Mac Arthur, die in de nabij heid der Amerikaanse troepen een ver sterking zag van Japan en zijn eigen ge zag. heeft dus schipbreuk geleden. Het is een eigenaardig feit, vast te stellen, hoe eensgezind de Engelse Pers haar instemming betuigt, met de nieuwe buitenlandse politiek ten overstaan van China. Zo schrijft bv. de Daily Mail, dat de erkenning van Mao een realistische maatregel is welke de belangen van Groot Brittannië zal dienen en het leven en het bezit der Engelsen zal vrijwaren. De Manchester Guardian meent, dat de enige reden om te weigeren Mao China 'te er kennen. het bewijs zou geweest zijn van de slaafse onderwerping van de commu nistische regering aan Rusland. Wel. zo gaat het blad verder, de nieuwe regering schijnt werkelijk onafhankelijk te zijn. zo dat er geen argument meer overblijft deze erkenning af te keuren. Ook de Dai ly Express is deze mening toegedaan, doch oordeelt de toestand nog immer niet roos kleurig. De Amerikaanse pers daarentegen is niet mals voor de Engelse politiek, want ze kunnen «moeilijk slikken, dat de Ame rikaanse politiek in het Verre Oosten een zulke zware nederlaag heeft geleden. De New York Herald Tribune, waagt het niet de belangen van Engeland te verlooche nen. maar meent te moeten betreuren dat de Engelse en Amerikaanse politiek, vaak een verschillende richting is ingeslagen. De New York Times voegt er nog aan toe dat de Verenigde Staten in een politieke en morele verlamming bedrogen gewor den zijn. om de tuin geleid en in de val gelopen, en dat is juist wat het Kremlin wil. betuigt het blad. Ook de Republikeinen schijnen niet bijster ingenomen met de Amerikaanse erkenning van Mao China. Wel heeft ze zich steeds verzet tegen het Chinese Avon tuur der regering, betreffende de steun aan de Nationalisten, alhoewel ook zij verlangen een dam tegen de communis tische golfstroom in het Verre Oosten op te gooien Maar dat de Amerikaanse re gering zo maar zender slag of stoot de Engelse politiek heeft gevolgd, daaren boven Tsang Kai Sjek verloochend en ieder hulp aan Nationalistisch China heeft verbeurd, schijnen ze niet goed te kun nen slikken. De Republikeinse senator Knowland neemt geen blad voor de mond en zegti Wat nut heeft het wapens en steun te verlenen aan Europa om ons tegen Rusland te verdedigen, als men an derzijds de deur opent en de communis tische vooruitgang in Azië bespcedigt Ook is het een der standpunten gebleven der republikeinen, dat alle Europese Sta- 'en die Mao China erkennen, geen cent Marshallcredieten meer zouden onvungen Indien dit werkelijk waar zou zijn. zou dat bijzonderlijk voor Engeland een zwa re slag betekenen. Maar. het is te tegen strijdig met de Amerikaanse erkenning van Mao. cpdat dit voorstel zich zou ver wezenlijken. Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenote, hebben deze zware pil niet goed kunnen slikken en in een radiorede voor de Ame rikaanse radio verklaart Mevr. Tsjang Kai Sjek Groot Brittannië heeft de ziel van een volk voor enkele zilverlingen verkwanseld. Deze zilverlingen zullen la ter hun interest afwerpen in de vorm van Brits bloed, zweet en tranen op het slag veld der vrijheid. Hetgeen moreel vals is. kan politiek niet juist zijn. De maarschalk zelf is van mening dat hij nooit de strijd zal opgeven om Chine aan de Communisten te ontrukken, en dat zijn vrijwillige ballingschap op de Philippijnen, een rustige periode in de strijd betekent. Naar verluidt zou hij nog over belangrijke fondsen in de Verenig de Staten beschikken om zijn plannen te financeren. Doch we moeten de uitslagen der conferentie van Colombo afwachten, om te oordelen over de toekomstmoge lijkheden van de nationalistische idee. De conferentie van Colombo, die ver leden Maandag begonnen is, en waaraan al de ministers van Buitenlandse Zaken van het Brits gemenebest deelnemen, zal voor de ontwikkeling van het werëldge- beuren minstens evenzo belangrijk zijn als de luchtbrug van Berlijn of de strijd van Tito tegen Moskou. Het feit dat de Britten, India en Bir ma in hun terughouding tegenover Mao China schijnen te steunen, zou wel eens storend kunnen werken op de Verenig de Staten die misschien toch nog niet al le hoop hebben opgegeven in te grijpen in China, via Formosa. Doch. Engeland wil het ganse probleem op het economisch gebied verplaatsen. In Azië. zoals in Eu ropa. schijnt de Russische politiek zich voornamelijk te verplaatsen op het eco nomisch terrein. De Russen dienen dus. zoals ook in Europa het geval is, met ge lijke wapens bestreden. In Azië voegen zich echter dagelijks nieuwe feiten bij dit punt. en nieuwe organismen dienen in het leven geroepen, om de weerstand te gen de Russische invloed te organiseren en deze tegen te gaan. Ook op het poli tiek terrein mag men de nationalistische neigingen der Chinezen niet over het hoofd zien. zonder daarom direct een her haling te zijn van het Titoïsme in Yougo Slavië. Maar een enge samenwerking met India. Pakistan. Indonesië en Mao Chi na. kan goede vruchten afleveren. We wachten echter nieuwsgierig naar de resultaten van Colombo Ook de Russische politiek, ten over staan van Europa, schijnt in een rustig stadium te zijn getreden. De Duitse Pers maakt zelfs gewag van zogezegde gehei me conferenties die achter de schermen, door de regeringen van Oost en West gevoerd worden. Enkele faktoren in .de Amerikaanse politiek schijnen op een wending te wijzen, zo onder meer. het ontslag van Kennan, de voornaamste ont werper der politieke plannen van het Staatsdepartement. de besnoeiing der militaire begroting en de mogelijke ver mindering der Marshallhulp met 25 De Engelse verkiezingen, die vermoe delijk op 23 Februari zullen gehouden worden staan in het teken van de strijd tussen de Labourpartij en de Conservatie ven. Het mooie doekje dat Sir Stafford Cripps voor enkele dagen kon ophangen in verband met de dollar- en goudreser ves en de handelsbalans, en het ophef fen van het distributiesysteem van melk zouden wel eens goed kunnen zijn om het prestige der Arbeiderspartij te verhogen veel hangt natuurlijk af van de inter- viert op morgen 15 Jan. 1950, de Nationale Fair-play-prijs De Nationale Fair-play - prijs, bronzen wisselbeker, die sedert 3 jaar door de Belgische Voetbalbond verleend wordt aan de verdienste lijkste voetbalclub die tijdens een gans seizoen blijk heeft gegeven van bijzondere sportieve geest, zodanig dat geen enkel zijner spelers een straf heeft gekregen wegens inbreuk tegen het reglement, werd voor het seizoen 1948-49 toegekend aan Cer- cle Sportif Yprois. C. S. Yprois zal hiervoor op de volgende vergadering van de Bel gische Voetbalbond als toonbeeld gesteld worden aan de meer dan 2 000 voetbalclubs die België telt. Deze sportgebeurtenis die een club misschien maar eenmaal ge durende haar bestaan kan beleven, wordt morgen Zondag door Cercle Sportif Yprois luisterrijk gevierd. Om 16.30 u. trekken overheden, spelers en supporters met muziek op kop door de straten der stad. Iedereen wordt uitgenodigd om op de doortocht met spelers en be stuur van C. S. Y mee te vieren en te sympathiseren Voor meerdere inlichtingen, zie verder in 't blad onder de sport- rubriek. nationale toestand en de afloop van de Engelse politiek in het Verre Oosten. Bij zonder na de scherpe rede van Mevr. Tsjang Kai Sjek. is de invloed der rege ring gestegen, daar de Engelsman voelt dat Brittannië de touwtjes in het Verre Oosten in handen heeft, en de Amerika nen hen moeten volgen. En de doorsnee Engelsman loopt liever voor, dan achter aan. We willen echter de uitslag der con ferentie van Colombo afwachten, en... de uitslag der verkiezingen zelf, al geloven, we niet dat het succes der Arbeiderspartij van 1945 zich gaat herhalen. Frankrijk heeft rust nodig. Het vrijge ven van de koffie schijnt daar op een tendenz te wijzen, zich van het dirigisme af te maken en de prijzen en lonen te willen vrijgeven. Misschien komt uit een gezonde samenwerking tussen werkgevers en werknemers terug een evenwicht in de prijzen en lonen, en dat juist heeft Frankrijk, waar de lonen en de prijzen van 12 tot 15 maal hoger zijn dan voor de oorlog, broodnodig. De arbeider en de werkgever zijn tenslotte op elkaar aan gewezen de eersten moeten koopkrach tig zijn, willen de tweeden kunnen pro duceren en de eersten te werkstellen en betalen Zo deze kringloop coherent en doelmatig kan georganiseerd worden, is de Franse economie over het dode punt heen. Italië schijnt zich. na een periode van inwendige rust. weer eens in beroering te willen zetten. Is het communistische agi tatie We weten het niet. In Modena heb ben de stakers in de staalnijverheid. de arbeidswillige arbeiders belet het werk te hernemen. De politie moest tussen beide komen, en er werd een waar straat gevecht geleverd. De stakers hebben dan de fabrieken belegerd, waarbij nogmaals treffen tussen politie en stakers plaats vond. De arbeidskamer van Modena heeft de algemene staking, die om een loon- conflict ontstond, afgekondigd. Het con signe werd evenwel niet gevolgd door de niet-communistische syndicaten. De stakingsbeweging heeft echter een onverwachte uitbreiding genomen, of was het een voorbereide slag? Drie millioen arbeiders uit de grote industriecentra van Italië hebben uit solidariteit met de sta kers in Modena, het werk neergelegd. De ze stakingen brachten ook de wankel baarheid van de regering aan het licht, die dan ook is afgetreden. Niettegenstaande de huidige communis tische stakingsgolf in Italië niet vreemd is aan de regeringscrisis, stond de rege ring De Gasperi reeds sedert Oktober laatstleden op wankele bodem. Toenmalig ontstond er door het ontslag van drie socialistische ministers een verzwakking van de heer De Gasperi. Hij kon zich echter handhaven daar zijn partij in de beide Kamers een grote meerderheid be zat. Men meent te weten dat de heer De Gasperi van de heersende sociale crisis gebruik heeft gemaakt, om zi;n kabinet te ontbinden. Hij had reeds vroeger mede gedeeld dat hij de regering zou omvormen na het congres der Italiaanse Socialisti sche Partij, dat over enige weken in Na pels plaats vond, en waarin de socia listen opnieuw het inzicht hadden te kennen gegeven, in de regering te treden. Heel waarschijnlijk zal het de heer De Gasperi gelukken, opnieuw een regering te vormen, niettegenstaande de huidige sociale moeilijkheden zijn taak nu niet bepaald zullen vergemakkelijken. OBSERVER-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1