DOE UW PLICHT WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar: 100 fr. 3e JAARGANG Nr 9 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 HET YPERSCH NIEUWS .TI IK EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER r\ w Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTTER Ieder van ons heeft in zich de drang, daden te stellen die ons boven de gewone rangen moeten verheffen, die ons in de ogen van onze mede mensen in aanzien moeten doen stij gen. Dat is slechts natuurlijk en waard van mensen. Nochtans ge beurt het daarbij maar al te dikwijls dat we de gewone zaken rondom ons verwaarlozen, en in de drang naar het buitennatuurlijke al onze plich ten over het hoofd zien. alhoewel soms daarin nog de grootste verdien ste ligt. De volgende geschiedenis zal het ongetwijfeld duidelijk maken Een wijs vorst had ter gelegenheid van zijn feestdag aan zijn onderda nen een kroon beloofd, voor hem die deze dag het best zou doorbrengen. Iedereen spande zich dus in om deze schat te verwerven en tevens de daaraan verbonden eer in ontvangst te nemen. De herder verliet zijn kud de op zoek naar een schat, een dok ter trok er op uit, in de hoop een onbekend weldadig kruid te ontdek ken. De kinderen eveneens verlieten de schoolbanken en zwierven in de velden, op zoek naar iets dat hen de begeerde kroon moest verschaffen. Ook een meisje had graag bij deze ..oekerij geholpen, maar groot was haar teleurstelling, want toen haar moeder van het plan hoorde, zei ze Nee kind. dat gaat niet, ik voel me ziek en ge zult me vandaag helpen. Het meisje bedwong haar tranen, bleef thuis en was er de ganse dag zeer nt ttig, zodat haar moeder haar 's avonds de toelating gaf om naar het stadsplein te gaan, waar de ge geerde kroon zou uitgereikt worden. De koning stond er met gans zijn gevolg en statig schreed de dokter als eerste vooruit. Doch de koning vermaande hem en wees er hem op hoe hij zijn zieken in de steek had gelaten, zodat er enkelen stierven. Beurtelings kwamen nog de herder en de kinderen vooruit, doch de wij ze koning bewees hen hoe ze aan hun plicht verzaakt hadden, door hun gewone bezigheden te verlaten Dan richtte hij zich tot de menig te en zeiSlechts één enkele van u allen heeft de kroon verdiend want alhoewel het haar lastig viel heeft ze toch haar plicht gedaan en hij deed het onthutste meisje bij zich brengen, dat die dag haar moeder zo flink geholpen had en gaf haar de kroon. Aldus leerde die koning zijn volk dat zij die zich door iets buitenge woons van de anderen trachten te on derscheiden, niet altijd de meeste lof verdienen, maar dat in het volbren gen van zijn plicht de grootste ver dienste ligt. Iedereen is wellicht van die waar heid overtuigd en toch laten we ons nog elke dag tot bokkesprongen ver leiden. We dwepen met deze of gene cinemaheid, met een ongeëvenaar de krachtpatser, waaraan we ook zouden willen gelijken en tevens vervloeken we ons huidig lot. Daarbij vergeten we echter dat niet elkeen voor held in de wieg werd gelegd en dat onze pogingen om die eretitel op onze borst te spel den, ons slechts een potsierlijk uit zicht geven. We vervloeken oris lot en trachten telkens onze plicht te ontduiken door zelfbedrog. Tevens verliezen we uit het oog dat we het eerste slachtoffer van deze handeling zijn, want al is ons lot söms niet rooskleurig, de zaken zullen er niet op verbeteren, door klakkeloos te blijven toezien en onze verantwoor delijkheid telkens te ontduiken. On ze dromen kunnen ons geen stap vooruit helpenslechts hetgeen we daadwerkelijk presteren legt gewicht in de schaal. Het lot is blind. wordt wel eens gezegd, maar daarbij Verwachten velen dat de gebraden kiekens hen in de mond zullen val len. En als we dan al dezen willen dichterbij bezien, die we misschien benijden, dan zullen we wellicht eer lijk moeten bekennen dat het lot toch niet zo blind is, maar dat deze mensen een groot deel van hun suc ces aan zichzelf, aan hun eigen werk te danken hebben. Het is dus niet altijd nodig de roem te zoeken waar we hem niet zullen vinden, want in het volbren gen van de ons opgelegde taak, in het vervullen van onze plicht, daar zullen we de grootste verdienste vin den en tevens ook het grootste geluk HET FORTUIN VAN YPER. Yper en haar Waterstelsel Wij lezen in de dagbladen onder titel Water voor de Gileppe het volgende De werken voor de wa- teraftapping van de Sanenrivier ten gunste van de Gileppe werden Vrij dag openbaar besteed. Er waren tien candidaturen. Een firma uit Brussel bekwam de toewij zing op n bedrag van 113.598.608 fr. Voor Verviers gelijk voor Yper hebben de droge jaren moeilijkheden Veroorzaakt in het spijzen der Gi- eppe-dam. Bovengemelde werken moeten dienen om het water van een tweede rivier, de Sane, naar de Gi- eppe-kom te leiden. Verder is er westie de inhoud van de Gileppe- kom te vermeerderen door het ver ogen van de dam. Een stelsel dus van bovengronds water zoals dat van en men vraagt zich af wat er het Ypers stadsbestuur belet ook maatregelen te nemen om haar wa terstelsel aan te passen aan de nood wendigheden der bevolking. H. VERMEULEN-MEYNNE. HAAR EERSTE KLEINKIND. De weduwe van de betreurde President der Ver. Staten. Mevr. Eleanor Roose velt, drukt fier haar eerste kleinzoon aan het hart. Het kind is de zoon van haar dochter, Mevr. Seagraves. Mevr. Eleanor Roosevelt had het kind nog nooit gezien, daar de ouders in de Staat Oregon wonen. KOLONIALE LOTERIJ FEBRUARI Een kleine maar bewogen maand en een geluksmaand voor velen want er zullen 36 miliioen worden verdeeld onder 68.852 winners. Onthoudt goed de data der trekkingen 4 Februari te Brussel 25 Februari te Halle Ook gij kunt voor een biljet van 100 fr. tot 2 1/2 miliioen winnen en voor een tiende van 11 fr. tot 250.000 fr. REUZEN IN HET HOSPITAAL. Er hoefden twee bedden, met de voeteinden naar elkaar gesteld te worden, om de jonge Engelse reus. Ernest Evans, in een Londens hospitaal onder te brengen. De patient weegt ook eventjes 190 kilos, en moest door 11 verpleegsters van de operatie tafel worden weggebracht. (2780) illegale en clandestiene verzetsbewegin gen. die hun oorsprong zouden gevonden hebben in de collectivisering van de land bouw. Deze berichten, van de oud-ambas sadeur worden door Rusland, noch gelo genstraft. noch bevestigd, zodat men de waarheid hieraangaande wel nooit zal te weten komen. Anderzijds is de Russische geheime politie machtig, en zal er wel zorg voor dragen, dat het regime onaan getast blijft. Niettegenstaande de onbegrensde ver nietigingsmogelijkheden der waterstof bom. heeft President Truman, bevel ge geven deze bom te vervaardigen. De Pre sident heeft verklaard dat deze maatre gel getroffen werd ingevolge de uitvoe ring van een veiligheidsprogramma en in afwachting dat een bevredigend program ma voor internationaal toezicht op de atoomenergie is uitgewerkt. Dit nieuwe wapen, waarvan de kracht nog volledig onbekend is, zou wel het absolutewapen der Amerikaanse ver dediging kunnen zijn. waarover de Ame rikaanse leiders het steeds hadden. Naar verluidt zou het Amerikaans Con gres dit besluit van President Truman, eenparig hebben toegejuicht. Nochtans meende de democratische Senator Scott W. Lucas dat de waterstofbom een in strument zou kunnen zijn. dat de mensen weer tot nadenken zou stemmen En hij beslootIk bid God. dat wij de bom nooit hoeven te gebruiken. Wij hopen, en met ons de ganse be schaafde wereld, dat deze bom en het be wustzijn van haar ongehoorde vernie lingskracht. de mensen er toe zal brengen de vrede en de toenadering tussen de vol keren te bevorderen, tot welzijn van c hen die van goede wil zijn. Engeland volgt met spanning de evolu tie van de economische en politieke be trekkingen tussen Duitsland en Frank ri.'k. De meeste Engelse bladen stellen vast dat kanselier Adenauer zelf de kwes tie van het Saargebied heeft gesteld Daar Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk in deze zaak blok vormen, heeft de regering van Bonn de Duitse pers verzocht haar toon te milderen. De Manchester Guardian, heeft ook dit manoeuver doorzien en meent de Duitse regering te kunnen waarschuwen, dit ma noeuver niet te dikwijls te herhalen. Noch tans zal de Duitse kwestie, en daarmede, de kwestie van het Saar- en het Roerge bied op een internationale conferentie hun beslag krijgen En daar men aanneem' Duitsland spoedig in de Raad van Europa te zien zetelen, zal de Duitse kwestir wel in de naaste toekomst moeten wor den beslist, en aan Duitsland de plaats moeten worden toegewezen, die dit land Het belangrijkste gebeuren dezer week. en misschien wel dezer laatste jaren, was het tekenen der wederzijdse bewapenings- accoorden, dat deze week te Washington plaats vond Deze ondertekening heeft in de wereldpers een grote ophef gemaakt, en alle bladen in de deelnemende landen en daarbuiten, melden met grote letters en slagzinnen het feit. Niettegenstaande de vaste wil tot samenwerking bij alle ondertekenende landen aanwezig is, zal deze samenwerking niet altijd van een leien dakje lopen. «Le Soir schrijft des- aar.gaande: «...de toepassing dezer ac- coorden, bevat onder meer de uitwisseling van militair personeel. Deze uitwisseling zal soms meningsverschillen doen ont staan en zal van beide zijden een ruime verstandhouding en veel zorg vergen om ae gepaste mensen te vinden. Immers, de organisatie van lyt Atlantisch Pact bevat reeds het opgeien van bepaalde traditionele principes, die de soevereini teit van zekere landen zullen wijzigen President Truman verklaarde onder meerDe ten uitvoerlegging van het Noord-Atlantisch Pact zal een ononder broken inspanning vergen en een nauwe samenwerking onder de leden En deze verstandhouding zal nog moe ten aangekweekt worden De Engelse Pers is niet zeer enthousiast, en slechts de Timeswijdt een groot hoofdartikel aan het feit. Het blad schrijft: «...het is onwaarschijnlijk dat de Verenigde Sta ten van Groot Brittannië of van om het even welk ander land. inspanningen zul len vergen, die boven de kracht dezer landen gaanHet blad gaat verder en meentTwee gevaren kunnen echter rijzeneen mogelijke overschatting van de geboden hulp en de mening dat de verdediging van West Europa thans ver zekerd isen ten tweedeeen onvoldoen de waardering van de werkelijke hulp en de bestendige vrijgevigheid van de Ver Staten. De Parijse Pers is evenmin eensgezind Zo zegt bijv. de Franc Tirreur Het zou veel doelmatiger zijn de omstandig heden te scheppen voor een internationale ontspanning. Deze omstandigheden zou den. indien zij gepaard gaan met een eco nomische en sociale heropleving. Europa een gevoel van ware veiligheid schen ken. Het blad Combat zegtHet Atlantisch Pact stelt ons bloot maar ver dedigt ons nietwaarom, onder die om standigheden gaan postvatten en staan kijken op het voorbijtrekken van de Ame rikaanse bommenwerpers met groot vlieg- bereik Daarentegen zegt de Figaro Het Atlantisch stelsel is pas in het leven geroepen, wanneer een groter gevaar zijn schaduw wierp over het Westen en de Europese landen er toe noopte, hun vei ligheid te verstevigen. Zoals men ziet. zijn de meningen zeer verdeeld en zal de toepassing der in Washington ondertekende besluiten, nog heel wat meningsverschillen met zich brengen. Anderzijds zullen verscheidene landen zich in de bedeling van wapens en materieel benadeeld voelen, en zal er ook daar heel wat geduld en onpartijdig heid gevergd worden, om iedereen tevre den te stellen, en van dit vredesinstrument geen oorlogsinstrument te maken. Rusland heeft nog geen commentaar gegeven, doch. naar een Zweeds socialis tisch avondblad meldt, zou de Sovjet Unie waarschijnlijk voorstellen een internatio nale conferentie tot vestiging van de we reldvrede te houden. Het blad voegt er aan toe. dat Rusland zijn invloedsfeer voldoende gestabiliseerd en geïsoleerd acht Verder meent hetzelfde blad te we ten dat ook uit Londen berichten zou den komen, die er op wi'zen dat de Sov jets een nieuw vredesoffensief voorberei den. waarbij aan de Verenigde Staten rui me voorstellen zouden worden gedaan Generaal Bedell Smith, de oud-Ameri- akome'ineschan van"T" kaanse Ambassadeur te Moskou, meent 'ijk gee- enkel erfwht l huwe- welzijn van-fms land en van ons volk. dat Rusland echter nog binnenlandse zor- i hebben kroon zal Ondertussen worden andere problemen. in het Europees politiek en economisch leven normaal zou moeten innemen. Rondom Berlijn schijnt ook weer twist te kunnen ontstaan, en de Russen drei gen weer Berlijn te blokkeren. Maar de Verenigde Staten voorspellen de weder- inrichting van de luchtbrug, zodat een eventuele Russische blokkade van Berlijn zonder veel succes zou blijven en enkel een prestigezaak worden. De Franse regering werd deze week nogmaals op de rooster gelegd in de na tionale vergadering. De heer Bidault heeft tot vijfmaal toe de vertrouwenskwestie gesteldNiettegenstaande de tegenstand in de Franse Assemblee, meent men dat de stemming gunstig zal zijn en de Fran se regering haar programma zal kunnen uitwerken Dit programma, dat de ver hoging van de productiebelasting en een belasting op de niet-uitgekeerde winsten der maatschappijen voorziet, zou het Franse budget in evenwicht willen bren gen. Dit evenwicht, verbroken door de opeenvolgende regeringscrisissen is abso luut noodzakelijk om de Franse economie weer in gang te krijgen. Het Frans eco nomisch leven, reeds zeer geschokt door de sociale onlusten en de reeks van sta kingen op alle gebied, moet een evenwicht trachten te scheppen tussen de wedden en de kosten voor 'levensonderhoud pro bleem dat aan de Franse Premier nog vele slapeloze nachten zal bezorgen, en hem nog dikwijls aan de rand der rege ringscrisis zal brengen. Koning Georges van Engeland zal op 3 Februari de verkiezingscampagne open verklaren. De Labourregering zal echter aan het bewind blijven, tot de uitslagen der verkiezingen, en de verhoudingen der partijen gekend zullen zijn. Waarnemers menen te weten, dat het voldoende zou zijn een verschuiving van acht procent van het kiezerskorps te bekomen, acht procent winst of verlies van de beide grote partijen, de labour of de conser vatieven, om de binnenlandse politiek in Groot Brittannië een grote wijziging te doen ondergaan. De liberalen hopen door het voordragen van een groot aantal can didates stemmen aan de grote partij te kunnen ontnemen, en zodoende de rol van scheidsrechter in het Britse Parle ment te spelen. In Italië is de heer de Gasperi er dus in geslaagd, niettegenstaande de ont houding der liberalen, een regering te vormen. Hij staat voor een zeer zware opgave, bijzonder op sociaal-economischi gebied Meer dan twee miliioen werk lozen. daarbij een uiterst gespannen toe stand tussen werkgevers en werknemers het productiepeil daalt gestadig terwijl het kapitaal ontbreekt om door nieuwe- investeringen de industrie weer op volle toeren te doen draaien. Voegt daarbij nog het netelig vraagstuk der grond verdeling, die meer dan een kwart miliioen Italianen brood en arbeid bezorgen moet. Intussen heeft de Voogdijraad voor een termijn van tien jaar. het voogdijschap over de voormalige Italiaanse kolonie Somali, te rug aan Italië toevertrouwd ook dit man daat vergt een extra-uitgave van 10 mil liard lire. En de Italiaanse oppositie partijen zouden liever dit geld zien be steden aan het lenigen van de nood in Zuid Italië. We willen de stemming af wachten van het Parlement, om ons een beeld te vormen van de leefbaarheid van de nieuwe regering. Het hemels legioen, van de condottieri Westerling schept in Indonesië steeds nieuwe onlusten. Daar Westerling door Nederland en door de Indonesische repu bliek afgekeurd wordt, hoopt men dat men door onderhandelingen de rust weer zal kunnen herstellen. Westerling zelf heeft zich ook voor onderhandelingen uit gesproken. zodat de kroning van Wester ling tot Koning van Indonesië, die door sommige bladen werd geprofetiseerd. nog geen werkelijkheid zal worden. OBSERVER. De volksraadpleging staat op het voor plan der politieke bedrijvigheid. De laat ste en ook meest heftige woorden en ar gumentengevechten tussen de twee mach tige kampen, de Leopoldisten en de anti- L«o poldis ten. voor de stemming over de wet op het houden van een volksraadple ging. werden zonder enig merkwaardig resultaat gehouden. Ieder politiek strij- er bleef bij zi n vroeger standpunt, zo- iat uiteindelijk het argumentenvuurwerk, doorflitst met pijnlijke scheldwoorden en verdachtmakingen aan het adres van sommige sprekers, nutteloos was. Een interpellatie van de heer Van de Wiele. Liberaal volksvertegenwoordiger, had als gevolg, dat de regering op reeds aekende feiten wees. Namelijk, dat een overzicht schrijven is het nog niet bekend of de wet op het houden der volksraad pleging door Kamer en Senaat werd goed gekeurd. Maar. indien er zich geen nieu we politieke incidenten voordoen, dan mag voorspeld worden, dat deze wet wordt aangenomen en dat de reeds lang omstreden volksraadpleging uiteindelijk in Maart e. k. zal gehouden worden. Reeds vroeger wezen we er verschei dene malen op. dat we voorstander zijn zo weinig mogelijk in dit politiek pot'e te roerende mensen werden thans door alle politieke partijen voldoende ingelicht veel meer dan over welk ander po'itiek probleem of politieke partij ook. Wij zijn democraten en dienen ons dus naar de wettelijke verordeningen der wettelijke authentiek»» afc+o a. ir 7 7 verordeningen aer weiteujKe dat de koninkliïte °rf paa meerderheid te schikken. Eenieder kan •„ed van de titen a - gen afstand naar eigen inzicht en geweten zrn stem ein en dat de Ttonir» e a,",8 van K°mn" uitbrengen. Moge zulks in alle ernst en -aknmp'i--^,- verklaarde dat de de nodige kalmte gebeuren: zulks tot het - tui- aeooen. gen heeft, en onthult het bestaan van Op het ogenblik dat we dit politiek I (zie vervolg volg. bladzA

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1