STAKEN DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN 3e JAARGANG Nr 10 PRIJS 2 Fr ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK *S ZATERDAGS 20e HANDELSFOOR HET YPERSCH NIEUWS BESTl'l'R EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER T'eI joo Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. Een der mooiste uitingen van on ze democratische vrijheid is onge twijfeld het recht op staken, het recht voor de werkman en hier nemen we dit woord in zijn breedst mogelijke betekenis van het neer leggen, het weigeren van het werk om betere arbeidsvoorwaarden en bezoldigingen te bedingen, k. Een woordje wijden aan deze vrij heid zou niet volledig zijn, zonder ferst en vooral een eresaluut te bren- fen aan hen die in een nabij ver- kien het beste van hun leven ge- ■erd hebben, om deze vrijheid tot èn werkelijkheid te maken. We zijn Ufs al te licht geneigd in dit ver- Jnd van een heroïsche tijd te ge- Igen, daarbij de ontberingen ver- ;tend waaraan zijzelf, hun vrouwen 1 kinderen blootgesteld stonden. Dat j niettegenstaande alles toch heb- »n doorgezet, moet iedereen die nu in de vruchten van hun werk ge- k tot dankbaarheid stemmen en eerbied voor dit stakingsrecht. /ze eerbied sluit dan ook in zich, at er niet nodeloos mede omge- prongen wordt, opdat het zijn edel doel op de duur niet zou verlooche nen en parodiëren. Het is eveneens een verheugende vaststelling dat in onze huidige we reld de sociale gedachte reeds zover burgerrecht verkregen heeft en evo lueerde, dat thans de zware menings verschillen van voor vijftig jaar, quasi niet meer voorkomen. Want iedereen schijnt nu ongeveer door drongen van de waarheid dat de werknemer ook zijn recht op rust en ahtspanning heeft, dat hij voor zijn jeleverde werk een behoorlijke be zoldiging dient te ontvangen, die tem in staat moet stellen zijn gezin s onderhouden en zijn kinderen een ehoorlijke opvoeding te geven, i Dit nivelleren van de meningsver schillen en fundamentele beginselen, die werkgevers en werknemers vroe- ler regelrecht tegenover mekaar plaatsten, droeg er niet weinig toe bij im aan het recht op staken, de draag wijdte te ontnemen, die het in zijn «eginperiode had. Het was toen een Educht wapen in een strijd voor be- nselen en alhoewel het thans niets in zijn gevaarlijk snijdende kanten (erloren heeft, wordt het niet meer net die onverzettelijkheid aange wend. die het dienen van een recht- taardige en goede zaak, kenmerkt. IGebruik maken van een democra- Ische vrijheid veronderstelt even- ibns dat men die vrijheid kent en Waardeertimmers wat belang heeft »et dat een vrijheid bestaat, als men c niet behoorlijk weet te gebrui- len Want dan zal men op dit ioorrecht niet genoeg beroep doen Waar het nodig is, of in het ander ïeval het gebruik ervan zal vlug ten misbruik worden. Het is dan ook Voornamelijk over dit laatste dat we net hier willen hebben. In de laatste jaren en dan vooral ln sommige landen kwam een ware stakingswoede tot uiting, die we gerust een stakingsziekte kunnen noemen. Iedereen wilde als het ware *'jn staking hebben en daarmee wer den soms de gekste situaties gescha- I^n. Of men daardoor echter de nagedachtenis van de voorvechters diende, valt erg te betwijfelen, üen reactie was dan ook onvermijdelijk pn volgde in die zin, dat de man van de straat niet meer goedschiks zijn onverdeelde sympathie aan elke stakingsbeweging verleende. Vooral niet wanneer het ging om openbare nsteilingen, die in het dagelijkse leven een onmisbare factor gewor den zijn. Want iemand die bijvoor- °eeld in een grootstad een half uur moet trammen om zijn werkplaats 'e bereiken, zal het hoegenaamd niet Prettig vinden dat hij op zekere mor den voor een voldongen feit staat, namelijk dat het trampersoneel het Tertikt nog te rijden, zodat hij zich zware mars mag veroorloven om ,Qch nog aanzienlijk te laat te ko men op zijn werk, of in het beste geval dan een taxi te nemen, wat hem een ernstige deuk in zijn beurs zal geven. Een laatste nieuwigheid op dat ge bied was de verrassingsstaking. Iemand moest bvb. de metro nemen. Zoals naar gewoonte nam hij zijn kaartje, het werd geknipt en dan pas kwam de verrassing het voertuig in kwestie was er niet, want men staakte. Eigenaardige praktijken, zou men zeggen, doch de verantwoorde lijke personen voor deze staking za gen het door een andere brilim mers. ze meenden dat op deze ma nier het publiek meer rechtstreeks bij de staking zou betrokken wor den, of alleszins meer geïnteresseerd ervoor zou zijn, zodat ze dan ook de eisen van het personeel zouden steunen om tot een spoedige oplos sing te komen. We betwijfelen ech ter of deze manier van handelen wel altijd het gewenste doel zal bereikt hebben. Het idee van de verrassingsstaking op zichzelf is evenwel zo slecht niet, maar dan van uit een ander gezichts punt beschouwd en in dat verband hoorden we ergens in een radiosketch interessante suggesties, die we graag ten gerieve van onze lezers mede delen. Aldus werd o. a. een staking bij de autobusdiensten voorgesteld. De autobus komt 's morgens stampvol bij de gewone halte aangereden, waar enkele mensen staan té wach ten. Het plaatje volzetis veelbe tekenend, en de wachtenden schikken zich dan ook reeds in hun lot, wan neer een joviale ontvanger ver schijnt, die de mensen aanmaant toch in te stappen, vermits de auto busdiensten staken en men dus niet zo erg kieskeurig hoeft te zijn met de reglementen. Betalen Geen sprake van Het is toch immers een verrassingsstaking Een heer vraagt 'n inlichting naar een of andere straat, tamelijk ver van een halte gelegen. Geen nood, men zal wel even langs rijden. Natuurlijk moet deze staking alle sympathie van het pu bliek genieten en de eisen van het personeel zullen dan ook gesteund werden. Hetzelfde voor de belastingsdien sten. De anders stugge ontvanger is een en al vriendelijkheid. En in stede van zijn slachtoffer met allerlei strik vragen de laatste frank afhandig te maken, wijst hij er hem op hoe hij zijn onkosten moet aangeven, om niets te betalen, ja zelfs geld terug te krijgen. Op die manier wint hij de sympathie van het publiek voor zijn staking. Het slot van dat alles is, dat Jan Publiek met die ganse stakingsmanie een loopje neemt en dat de diepere zin van deze vrijheid verloren gaat door de soms onzinnige en nutteloze stakingsbewegingen. Er wordt niet altijd genoeg aandacht besteed aan het feit, dat het een uiterste middel is, dat slechts dient aangewend te worden, als alle middelen om tot een vergelijk te komen nutteloos zijn ge bleken. Thans heeft men de indruk dat al te vlug tot een staking wordt overgegaan, zonder dat men de ge volgen ervan goed en wel voor ogen heeft genomen, zowel bij de ene als bij de andere partij en het enige tastbaar gevolg daarvan is dan ook wel eens dat door de beide partijen schade wordt geleden, terwijl de maatschappij er allesbehalve bij wint. De democratische vrijheid is een mooie zaak, maar deze vrijheid naar waarde weten te gebruiken, dat is niet altijd aan de massa gegeven. Daaruit blijkt eens te meer dat het de taak van de leiders is, van hen die door het volk werden gekozen, de massa op de hoogte te brengen van haar rechten en vooral van de juiste manier om van deze rechten gebruik te maken, wil men niet dat ze hun werkelijke waarde als vrijheid ver liezen. Gisteren in de Senaat, werden bezwa ren geopperd door verscheidene Waalse senatoren, aangaande de sluiting vin ze kere Waalse kolenmijnen De heer Du- vieusart. die daar over geïnterpelleerd werd. gaf een klare uiteenzetting van de tot nu toe door de regering gevolgde kool- mijnpolitiek en verklaarde o. m. Een uiterst strenge politiek inzake de steen- koleninvoer wero gevolgd, zij kan even wel niet gehandhaafd blijven En welke zijn nu de resultaten De toelagen zijn van meer dan 2 milliard verleden jaar tot 1 milliard dit jaar verminderd. Het rendement per arbeider steeg in een jaar tijds van 638 tot 681 kilo. De voorraden zijn van 2.271.000 tot 1.726000 ton ge slonken. De schuld van de mijnen ten op zichte van de Maatschappelijke Zeker heid neemt af. We zullen van onze nationale rijkdom niets prijsgeven Voor het ogenblik heb ben wij geen werklozen meer in de steen- kolennijverheid. Dit spruit gedeeltelijk voort uit hetgeen in de Borinage is ge daan. Voor 1950 bedraagt het deel van de Borinage in de geleidelijk afnemende toe lagen 34 terwijl het voor de aanvul lende credieten 90 beloopt Van de Marshallcredieten kreeg de Borinage 41 7c- Dank zij die maatregelen hebben wij de Borinage gered. De uiteenzetting van de heer Miester werd aandachtig gevolgd, en kreeg dan ook, in brede trekken, de goedkeuring van de Senaat. Ook had de heer Duvieu- sart zich te verantwoorden, inzake de grendelwet op de grootwarenhuizen, die volgens de heer Boulanger (communist), door de grootwarenhuizen niet wordt op gevolgd De communistische senator, meent dat honderden faillissementen van kleine handelsondernemingen het gevolg zijn van de deloyale concurrentie der grote handelsondernemingen. Ook hier meent de heer Duvieusart. dat de wet op de letter wordt toegepast, en hij beloofde. dat hij elke overtreding streng zal doen bestraffen. Doch. zegt de heer Cliinmans (C- V P.) het is tijd dat bedoelde wet van 12 Mei 1948 haar tij delijk karakter verliest en door een de- MODERNE PUBLICITEIT Het gebeurde thans in China. Een koop man dreef in een ton op het water langs heen een zeer bevolkte wijk, en trok de aandacht der voorbijgangers op een plak kaat waarop zijn winkelhuis in stad werd aanbevolen. De man werd echter een paar uur later opgepikt en opgesloten STAD IEPER Zoals de voorgaande jaren, gaat de Ieperse Handelsfoor, die plaats zal hebben van 6 tot 12 April a. s.. een schitterend succes tegemoet. Tientallen handelaars en nijve- raars hebben reeds hun toetreding ingezonden, zodat de achterblijvers zich zullen moeten haasten hun bij treding te laten geworden. 15 Fe bruari is de laatste datum voor in schrijving. Reeds mogen we mededelen dat gedurende de Handelsfoor. een dag van de Handel- en Nijverheidska mers van België zal ingericht wor den, evenals een dag van het Toe risme. Door eendrachtige samenwerking van handelaars en nijveraars, zullen de Paasdagen 1950 een mijlpaal wor den voor het handels- en nijverheids leven van de streek. finitieve wet wordt vervangen, die de kleinhandel zou beschermen voor de macht van de grootwarenhuizen. Het wetsontwerp van de heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg betref fende de verhoging van de sociale bijdra gen. heeft een storm van protest ver wekt, zo goed bij de werkgevers als bij de werknemers. Een groep leden van de liberale Kamergroep heeft desaangaande stappen aangewend bij de ministers van Financiën en Arbeid. Volgens deze heren kamerleden komt het er op neer. dat het geen doel heeft de verzekering tegen de werkloosheid te ver hogen. daar een verhoging automatisch de productiekosten zou doen stijgen en onze uitvoermogelijkheden nog lastiger maakt. Men moet hopen, dat de plannen voor de openbare werken in de loop van 1950 de werkloosheid zullen doen afnemen, wat tevens ook een logisch gevolg zal zijn van de verwezenlijkingen van het Minis terie van Wederopbouw. Naar verluidt, zou de ganse kwestie door de regering opnieuw worden onder zocht. en zou er van de voorgenomen ver hoging afgezien worden. Anderzijds heeft dc Kamer, na de aanvaarding door de Senaat, zijn instemming betuigd met de wetten op de inkomstbelasting. Het gaat in hoofdzaak om een basisvermindering van 2 per honderd voor de belastings- plichtigen met twee personen ten laste. Deze vermindering zou alleen gelden voor het inkomen beneden de 250.000 frank. Tijdens de bespreking in de Kamer werd meermaals op de voorgrond ge bracht. dat niet alleen door het verho gen van het vrijgesteld minimum maar ook door een betere ontlasting op fami liaal gebied en voor de kleine inkomens de vooruitgang zeer beduidend is. Aan de Antwerpse haven wordt er voor het ogenblik door de communisten een grote bedrijvigheid aan de dag gelegd, om de havenarbeiders aan te zetten, de schepen met oorlogsmateriaal, die in on ze nationale haven aankomen, niet te lossen. Het A. B. V. V. vreest dat zich in Bel gië dezelfde wanordelijkheden als in Frankrijk, in verband met de wapenver schepingen, zouden kunnen voordoen, en heeft een oproep gericht tot de Arbeiders, zich niet te lenen tot politieke manoeu- vers, die in de eerste plaats zouden ge richt zijn tegen de veiligheid en de onaf hankelijkheid van ons land. Het bureau van het A. B. V. V. is be sloten beroep te doen op de werking van de arbeiders om zich te verzetten tegen elke poging die er op gericht is, de ar beiders in een of ander imperialisme in te lijven, zij het dan economisch, poli tiek of ideologisch. En zo gaan de sociale vraagstukken op ieder gebied, zich van dag tot dag scher per aftekenen. De postbedienden op het Verkeerswezen, het Rijkspersoneel, de Reinigingsdiensten te Antwerpen, het Textielbedrijf, enz... Overal doen de zwa re fiscale lasten zich voelen, en in ieder sector moeten én werkgevers én werk nemers inspanningen verwezenlijken, om de werkloosheid buiten de deur te hou den en de eindjes met moeite aan elkaar te knopen. De regering ziet lijdzaam toe. en in plaats van zich actief met het ern stig probleem der werkloosheid en de plannen tot wederopbouw bezig te hou den. verliezen alle partijen, en de rege ring sinds maanden en maanden hun tijd met de koningskwestie. Na vele maanden geredetwist en woor dengevechten. is dus het wetsontwerp op de volksraadpleging, door de Kamer van Volksvertegenwoordigers goedgekeurd. Met 117 tegen 92 stemmen, zegge de vol ledige katholieke groep plus dertien li beralen. waaronder vijf ministers werd bij naamafroeping. het wetsontwerp aan genomen. Het laat geen twijfel dat het wetsontwerp binnen korte tijd door de Senaat, alwaar de C. V. P. over de vol ledige meerderheid beschikt, aanvaard zal worden. Het woord is dus aan het land. Moge de verkiezingscampagne kalm en rustig verlopen, opdat de gemoederen niet nog meer opgezweept worden. TOESCHOUWER Nauwelijks is de wereld bekomen van de verrassing, die President Truman hac bereid, door opdracht te geven de water stofbom te vervaardigen, of er wordt aan gekondigd. dat ook Rusland reeds in hel bezit van de geheimen dezer bom was. Vysjinski verklaarde te Moskou op 19 December: ...Het feit. dat de U. R. S. S niet alleen de atoomkracht kent. maar tevens de atoombom bezit, betekent niet alleen een groot succes voor de socialis tische staat, maar brengt tevens een ge weldige slag toe aan de imperialistische rorlogsstokers.Verder maakt de Ex change Telegraphgewag van een arti kel dat de gekende Amerikaanse journa list Kenneth de Courcy in de Intelligen ce Digestheeft geschreven en waarin verklaard wordt, dat Rusland reeds drie waterstofbommen heeft vervaardigd en er één tot ontploffing heeft gebracht, de Courcy beweert zelfs, dat de door hem opgestelde seismografen de schok hebben opgetekend, en dat deze ontploffing zou hebben plaats gevonden op 40 graden Noorderbreedte en 80 graden Oosterlengte. In Amerika zijn de stemmen echter verdeeld De Amerikaanse Hoogkommis- saris voor Duitsland, de heer Mc Cloy heeft verklaard bij zijn aankomst in DuitslandIk ben verheugd over dit besluit. Zo er een zuurstofbom bestond, die groter zou zijn dan de waterstofbom, zou ik ze doen vervaardigen. Doch een Amerikaans genootschap van 1 500 geleerden heeft een oproep gericht tot president Truman, om een commissie te gelasten met de controle over de atoom energie. want zeggen zij...wij mogen geen illusies koesteren betreffende het verzekeren van onze veiligheid door het monopolie van een bepaald wapen. Van zijn kant heeft Dr Garbett. de aartsbis schop van York. Engeland, in een preek gezegd ...de arglistigheid van de partij politiek is slechts kinderspel, vergeleken bij de dringende noodzakelijkheid om tot een vergelijk te komen ten einde de we reld van het ontzettend gevaar van de waterstofbom te bevrijden. Zoals men ziet. krijgt men angst van zijn eigen macht, bijzonder daar de Rus sische vorderingen op gebied der atoom kracht deze der Verenigde Staten evenaren, en dus de bewapeningswedloop der beide naties, of liever, de wedren met de dood en de vernieling, in een snel ler en sneller tempo wordt opgevoerd. En men voelt het maar al te best aan in de tcespraak. die Senator Milliard Tydings in de Amerikaanse radio heeft gehouden. Volgens hem zou President Truman bij Stalin een nieuwe poging mceten wagen om tot een vergelijk te komen. Hij ver klaart verder wel te weten, dat zulke po ging weinig kans op welslagen heeft maar dat de gruwelen van een oorlog te ver schrikkelijk zijn om zulke poging niet te doen En het Staatsdepartement heeft deze waarschuwing wel zeer ernstig opgeno men. want een woordvoerder van bedoeld departement meende te mogen verklaren, dat zulk voorstel breedvoerig dient te worden onderzocht. Wat er ook van zij. we geloven niet te overdrijven, als we beweren dat het meer dan tijd wordt dat deze onzinnige bewapeningswedstrijd een einde neme, en de milliarden en nog mil- liarden, die daar aan besteed worden, de zeer slechte economische politiek van vele landen gevoelig zouden verbeteren. Volgens de heer Mac Cloy, de Ameri kaanse Hoogkommissaris in Duitsland, zou moeten een einde gemaakt worden aan de beweringen van de Duitsers, die niet alleen hun eigen verantwoordelijkheden van de hand wijzen doch pogen die in de schoenen van de anderen te schuiven. Hij gaat echter verder, en zegt: «...Dat het absoluut noodzakelijk is dat het Duitse volk. zijn leiders en zijn parlementen in de komende maanden de problemen van de werkloosheid, van de ontheemden en van de jeugd in de handen moeten ne men. Duitslands toekomst in Europa is dat het Duitse volk moet ingeschakeld worden in een vrij Europa. De heer Adenauer heeft op zijn beurt een toespraak gehouden, waarin hij de Saarkwestie nog eens oprakelt en zegt De eindbeslissing moet bij het Saarland- se volk zelf berusten, dat over zijn eigen lot moet kunnen beslissen. Want. zo zegt hij verderIndien de coalitieregering er niet in slaagt de zware problemen, die thans rijzen, op te lossen, dan gaat het Duitse volk een weergaloze ramp tege moet. En we zijn van mening, dat van de Duitse coalitieregering nog menige in spanning zal worden gevergd, om het Duitse probleem, dat nog iedere dag in gewikkelder wordt, een fatsoenlijke op lossing te helpen gevenoplossing die echter niet zonder de goede wil der over winnende naties zal worden bereikt. In Oost Duitsland zouden op Pinkste ren 60.000 communisten een mars op Ber lijn ondernemen, en wel onder het impuls der Russische bezetters. Het schijnt ech ter dat de Westerse machten deze demon stratie niet vrezen, en ze de zaak rustig opnemen. In Engeland gaan de pronostieken voor de komende verkiezingen reeds hun gang. De News Chronicle heeft een Gallup- poll ingericht en komt tot een lichte meerderheid der werkliedenpartij op de conservatieven. Nochtans meent hetzelfde blad te weten, dat de conservatieven ge leidelijk populariteit verliezen bij de En gelse massa. Overigens is de verkiezingscampagne zeer kalm. De socialisten en de conser vatieven bespieden elkaar met scherpe ogen, terwijlde liberalen waakzaam toe zien en hopen van de hevige tweestrijd der grote partijen te kunnen profiteren om hun eigen positie te versterken en meteen scheidsrechter te spelen in het komende Engelse Parlement- OBSERVER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1