OPEN BRIEF WERELDGEBEUREN •C A DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 11 PRIJS 2 ft. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs i EEN JAAR: 100 FR- AAN DE HEER BUISSERET, MINISTER VAN OPENBARE WERKEN, BRUSSEL DERBY TE IEPER HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE 34, BOTERSTRAAT, YPER TeL Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTTER) Heer Minister. Wij hebben met veel aandacht de merkwaardige rede door Ued. uitge sproken bij de inhuldiging van de stuwdam te Eupen. gelezen. Dat groots werk strekt ter ere van België en vooral van de hoofden van het Mi nisterie van Openbare Werken, waar van Ued. zo goed de verdiensten hebt laten uitschijnen. Ued. hebt de economische waarde van het werk aangetoond en gewezen op al de hoop die het doet ontstaan. U hebt meteen al de verdere grote werken opgesomd die Uw Ministerie van plan is uit te voeren in het Oos ten van het land en tevens het eco nomisch belang er van belicht. Maar indien de toerusting van dit gedeelte van het Vaderland op vele oogpunten belangrijk is, bestaat er in België een streek die even veel, om niet te zeggen meer, de aandacht verdient van het Ministerie, dat Ued. de eer hebt te besturen. Deze streek diende van 1914 tot 1918 als vesting ter verdediging van het bestaan van België, en thans, zoveel jaren na deze •orlog, wacht zij nog steeds op haar economisch herstel. Getroffen door de noodlottige toe stand dezer streek, stelde het Minis terie Van Zeeland in 1935 de Heer Ingenieur De Meyer van Kortrijk aan om er de oorzaken van te on derzoeken. Deze besloot zijn studie met aan te dringen op het herstel van de vaart Ieper-Komen, vaart die in 1914 haar voltooiing naderde, maar die gedurende de oorlog 1914-1918 gans vernietigd werd. De Heer De Man, de toenmalige Minister van Openbare Werken, schreef een eerste krediet van 10 millioen in op de be groting en belastte de Heer Ingenieur Merlin met het opmaken van het ontwerp van herstel. Minister Merlot bij zijn intrede in het Ministerie, stelde echter een einde aan deze goe de inzichten... U hebt gezegd dat de bevolking van Eupen in de loop ener eeuw slechts van 10.300 tot 13.600 of met 30 gestegen was. Maar weet U dat de bevolking der martelaarsstad leper niet is toegenomen en eerder verminderde Terwijl de bevolking onzer provincie met 50 toenam, het arrondissement Kortrijk met 85 dat van Roeselare met 45 zag het arrondissement leper dit cijfer slechts met 13,9 verhogen en dat nog uit sluitend in de gemeenten gelegen langs de Leie en bewoond door grensarbeiders. Heer Minister, omdat wij ze zo dik wijls weerlegd hebben, kennen we al de beweegredenen die in Uw om geving zullen aangehaald worden te gen dit herstel. Maar er zijn feiten die door niemand kunnen geloochend worden. In de jaren 1840-1850 teis terde een geweldige crisis onze beide Vlaanderen en het was het oude mid del van het graven van waterwegen dat aangewend werd om deze crisis te bestrijden de vaart van Kortrijk naar de Schelde, de vaart van Roese lare naar de Leie, de vaart van leper naar de Leie. De twee eerste kanalen kwamen tot stand, maar de derde stuitte op moeilijkheden met de klei te Hollebeke. Kortrijk had toen 15.800 inwoners, thans 40.000 Roeselare had er 8.000 en thans 30.000, terwijl leper eerder achteruitging. Men zal beweren dat leper thans verbonden is langs de vaart Ieper- IJzer met het waternet van de IJzer en de vaart van Plassendale. Gent was in 1827 ook langs de Schelde met de zee verbonden en nochtans werd het kanaal van Terneuzen gegraven en zie welke bloei er daardoor ont stond niet minder dan 72 nijverhe den hebben zich op zijn oevers ge vestigd en Gent is een der voornaam ste havens van West-Europa gewor den. Vooraleer de vaart Kortrijk- Bossuyt gegraven werd was Kortrijk ook langs de Leie en de Schelde met het Walenland verbonden. En zie thans welke belangrijke nijverheden zich op de oevers van dit kanaal ge vestigd hebben... en niet op de oevers van de Leie... De vaart Ieper- Leie zal ook hier welstand brengen. De uitvoering der herstelwerken kan reeds in grote mate helpen de werk loosheid alhier te bestrijden. Liggen de in een streek die dicht bevolkt is met grensarbeiders zullen de nijver heden die zich op haar oevers zullen vestigen gemakkelijk talrijke bevoeg de werklieden vinden. Zij zullen al hier het economisch vraagstuk hel pen oplossen en aan de verzuchtin gen beantwoorden van een bevolking die sedert meer dan drie eeuwen voor deze verbinding strijdt. Indien er in het Oosten van België een kapitaal bestaat samengesteld door de waterbronnen van de Arden nen en de Venen, kapitaal dat dient uitgebaat te worden tot meer dere welstand van het land, dan ligt in het Westen van België en dan voornamelijk rondom leper een even kostbaar kapitaal bestaande uit de arbeid van de talrijke werklozen en grensarbeiders waaraan België de plicht heeft hier een bestaan te be zorgen tot meerdere bloei van het Vaderland. Wij bidden Ued.. Heer Minister, ons te willen verontschuldigen aldus door de pers Uw aandacht op de nij pende toestand van onze streek te hebben gevestigd en vragen U tevens de verzekering van onze beste ge voelens te willen aanvaarden. H. VERMEULEN-MEYNNE meest tegenstrijdige berichten de wereld rend- De waarheid aangaande de gevoer de en nog te voeren politiek en de inzich ten van beide tegenstrevers worden ech ter zorgvuldig geheim gehouden. Zodat de man van de straat, over de gehele we reld. zich met angst afvraagt, wat de slot scène van dit gigantesk draaitoneel zal worden. Generaal de Gaulle schijnt vast beslo ten zich weer met de Franse politiek te bemoeien Op de NaUonale Raad voor de Franse Volksbeweging heeft de generaal verklaard, dat tegen het geweldig com munistisch blok een Franse eenheid moet worden tot stand gebracht en Frankrijk zich vóór alles moet herstellen van zijn separatisme. De generaal verklaarde ver der. dat Frankrijk behoefte heeft aan bui tenlandse bondgenoten, maar dat hij de Amerikanen als vrienden en bondgenoten enkel wil erkennen, op voorwaarde dat Frankrijk actief en onafhankelijk blijve. Ik ben overtuigd, dat wij de inzet zul len winnen en dat wij het land de instel lingen zullen geven, die het verdient Eerste minister Bidault heeft echter op nieuw een overwinning behaald, door een wetsontwerp te doen aannemen, dat de vrije loononderhandelingen tussen werk gevers en vakverenigingen herstelt. Noch tans verwittigen de radicale socialistische en Republikeinse partijen tegen de finan- tiële gevolgen, die uit deze collectieve overeenkomsten zouden kunnen voort vloeien. Ook gaan er in Frankrijk menin gen op. dat het tot de mogelijkheden be hoort. dat Frankrijk dit jaar naar een parlementsontbinding en naar nieuwe ver kiezingen gaat Winston Churchill heeft als leider der conservatieve partij, een oproep gericht tot de Engelse natie, in vooruitzicht van de komende verkiezingen. Na een plan in zeven punten te hebben ontwikkeld, meen de de oude staatsman dat, indien de moed. de werklust en het genie van het Engelse volk zich na deze oorlog vrij hadden kunnen ontwikkelen, de materiële moei lijkheden die uit deze oorlog zijn ont sproten. reeds lang tot het verleden zou den hebben behoord. De onbekwaamheid van de socialisten in het bestuur van de natie heeft zijn .hoogtepunt bereikt in de laatste muntontwaarding Deze ontwaar ding heeft een dodelijke slag toegebracht, niet alleen in het inwendig Engels leven, maar ook aan het prestige van Engeland in het buitenland En het ziet er naar uit alsof de conservatieve partij, bij een eventuele overwinning, dit prestige in het buitenland terug zou willen vestigen. De huidige socialistische regering heeft echter verleden week. belangrijke toege vingen gedaan tegenover België op ge bied van toerisme en invoer, zodat waar nemers zich afvragen of Engeland nu reeds de weg wil opgaan van het vrije ruilverkeer. Deze kringen wijzen er op dat het echter nog te vroeg is om te ver klaren of deze verbetering in de Belgisch- En eelse betrekkingen van blijvende of van tijdelijke aard zal zijn OBSERVER. Op het draaitoneel van de internatio nale politiek blijft de waterstofbom nog steeds de eerste plaats innemen. Zopas heeft het Russisch blad Izvestia gewag gemaakt van de verklaringen van Tru man in verband met de waterstofbom en noemt de ganse geschiedenis een super atoom - chantage Het blad gaat verder schrijft De poging om een nieuwe hysterische campagne over de atoomwa pens in het leven te roepen, bewijst an dermaal dat de Brits-Amerikaanse im perialisten hun agressiepoütiek niet meer *unnen voeren zonder enige intematio- sa.e of super - atoomchantage. De nieu we provocatiecampagne schrikt niemand dcch doet duidelijk uitkomen wie zich tegen het verbod van de atoomwapens 'erzet. i Daartegen verklaarde Truman dat de erenigde Staten voor de internationale contrö.e op de atoomenergie en voor de a gemene ontwapening zijn. De Britse m - r,ster Bevin is ook van dit gedacht en zegde in een te Woolwich gehouden re- e. dat noch Rusland noch de Verenigde •aten bij een eventueel conflict in een Suns.ige positie zouden verkeren, daar ze allebeide over de atoombom beschikken. De minister voegde er aan toe. dat het belang van alle naties vereist, dat de na ties het eens worden over de inspectie en de controle op de atoomenergie, en dat dege^n die weigeren zich er aan te onderwerpen, voor een nieuwe oorlog moeten verantwoordelijk gesteld worden En zo gaat de polemiek steeds voort, ieder op zijn beurt tracht zich wit te was sen en de schuld van dit conflict in el- kaars schoenen te schuiven. Zoals de cor respondent van de t Telegraaf te Was hington aan zijn blad seint, zcu men op het Staatsdepartement van mening zijn dat het Kremlin zijn voelhorens uitsteekt over directe onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Rus'and. over de a toom controle. Als een nader bewijs van deze verklaring zou. steeds volgens de zelfde bron. de recente uitzending van Radio Moskou dienen worden beschouwd waarin de mogelijkheid werd geopperd van vreedzame concurrentie tussen d° Russische en kapitalistische stelsels, en die kenneli k een uitnodiging was tot de Verenigde Staten de handel met de Sov jet-Unie uit te breiden En zo gaan de De tweede uitgave van de derby 1949-1950 van onze Ieperse voetbalploegen werd Zondag 1 I betuist op het terrein van C. S- Yprois en werd andermaal gewonnen door de ploeg van Cercle. zij het dan slechts met 1-0. DE WINNENDE PLOEG Geknield van links naar rechts Verschaeve, Carpels, Dupont, Cailliau, Vanrijckeghem. Staande van links naar rechts Vanteselaere, Dumalin M., Derous, Dumalin C., Soenen, Mailliard. DE EERVOLLE VERLIEZERS Geknield van links naar rechts Grillet, Doolaeghe, Ennaert, Ketels, Dewitte. Staande van links naar rechts Ackou, Alleman, Lesage, Deneckere, Debruyne, Boudin. De teerling is dus geworpen. De wet op de volksraadpleging is in 't Staatsblad ver schenen. en als verkiezingsdag werd de 12 Maart vastgesteld. Op deze dag zal dus ieder Belg zich moeten uitspreken, of hij. zoals art. 1 van de wet luidt t de me ning is toegedaan dat Koning Leopold III de uitoefening van zijn grondwettelijke machten zou hernemen.Het antwoord zal Ja of Neen moeten zijn. al naar gelang de geestesgesteldheid van ieder burger. De polemieken in de bladen van de beide geopposeerde kampen gaan on verminderd verder en geen dag gaat voor bij zonder nieuwe feiten en nieuwe com mentaar. Door deze innerlijke twisten, aangaan de het Koningsvraagstuk. ging er deze week een zeer belangrijk feit bijna on gemerkt voorbij. De Amerikaanse mili taire missie, onder het bevel van Gene raal Lanham is in België toegekomen, om ons leger aan de eisen van de mo derne oorlogsvoering aan te piassen. Een Brusselse krant schreef in dit verband i De officieren van de militaire missie zullen geen bevel voeren op ons grondge bied. Hun taak wordt officieel als vclgt omschrevenzij zullen ons de nieuwe wapens leren hanteren. Men vermoedt echter, dat de ware reden van hun aan wezigheid echter is, dat zij ter plaatse zullen nagaan hoe wij de wapenen ge bruiken en welke vorderingen wij op mi litair gebied maken. Er valt cp die hou ding niet veel aan te merken. Van het ogenblik dat wij tot het Atlantisch Pact toetreden en de Amerikaanse wapenen aanvaarden, is het niet redelijk dat wij ons tegen deze vorm van controle zouden verzetten- Het zelfde blad stelt echter even later de vraagZou het niet beter gaan voort te bouwen op de vertrouwde grondslagen die in het verleden, hun deug delijkheid hebben bewezen Wi' hebben de indruk dat de samen werking van onze eigen officieren en in structeurs met de militaire geallieerde of ficieren. niet altijd in de vriendschappe- ijkste termen zal verlopen, en ook de le gerleiding meer dan eens met ccnflicten verlegen zal zitten. Het is nochtans in het belang van het welslagen van het Atlan tisch Pact. dat ieder het zijne bijdraagt tot een hartelijke verstandhouding en klei ne persoonlijke meningsverschillen naar de achtergrond verplaatst worden. Het schijnt dat niet alleen de commu nisten graag de waarheid zouden kennen in verband met het Kongolees uranium Ook De Standaard schrijft in zijn num mer van 14 Februari 1LOns standpunt in deze zaak is. dat de Amerikanen in de huidige internationale omstandigheden de uranium mogen hebben. De regering moet echter vermijden zich voor een lan gere termijn te binden. Wij moeten ook een fatsoenlijke prijs krijgen voor een erts. waarvan Belgisch Kongo de groot ste producent is. Marshallhulp, leverin gen van oorlogsmateriaal zijn goed. doch eerlijke handel is beter. Indien het waar is. dat de uranium van Kongo zoveel waard is als alle steenkolenlagen van Europa en jaarlijks 10 milliard kan op brengen. kunnen wij alle schenkingen mis sen en kan Minister Wigny elke lening ontberen om zijn Tienjaren-plan te finan- ceren Wij geloven niet dat de heer Libcis de waarheid heeft gezegd, doch wachten op een duidelijke en rechtzinnige verkla ring van de verantwoordelijke minister. Nadat een reorganisatie van het leger heeft plaats gehad, en in de hoge leger leiding persoonsverplaatsingen gebeurd zijn. heeft de heer Minister van Lands verdediging in een vergadering van de Kamercommissies van Landsverdediging en Buitenlandse Zaken, zijn rede toege- .icht. die hi; in de Senaat uitgesproken heeft, bij het verdedigen van zijn begro ting. En deze begroting is geen klein bier, a.s men nagaat dat ze zo maar eventjes 10 85 procent van de ganse begroting voor zich opeist Natuurlijk dat België door zijn verplichtingen, zijn leger moet aan passen aan de moderne eisen. Er is niet temin van alle groepen en partijen pro test opgestegen tegen het feit dat de heer Minister zo weinig afweet, of liever wil mededelen, aangaande de verplichtin gen die België op zich heeft genomen. En het komt ons voor dat de waarheid niet mooi is en door allerhande kunst- en vlieg werk verdoezeld moet worden. En dit werd trouwens bewezen door de heer Devèze. die op de vloed van vragen die hem door de leden der Kamercommissie werden gesteid slechts een zeer mager antwoord kon geven. Zijn enig antwoord wasEr bestaat een internationale ver plichting tot geheimhouding van de mili taire voorbereidingen. De inspanning is gelijkmatig verdeeld. Wij kunnen het maar alleen spijtig vinden, dat er in deze zware tijd. niets gedaan wordt om de gesel der werkloos heid te doen verdwijnen, de lonen te ver hogen. of de prijzen voor levensonderhoud weer aan te passenterwijl anderzijds 580 millioen frank uitgegeven worden aan de landsverdediging Wij willen ons niet bevoegd verklaren, de noodzaak van ons leger en zijn uitrusting te beknibbelen, maar er zijn andere grote problemen, die minstens even zo belangrijk, zo niet be langrijker voor België zijn. dan het At lantisch Pakt. Om er maar een paar te noemen, de reeds genoemde werkloosheid, de wederopbouw, enz. De heer Minister van Verkeerswezen heeft het reeds een paar weken zwaar te verduren vanwege de socialisten. Het N.I.R. had immers voor de spreekbeur ten van de heren Baccus en Van Eynde, socialisten, voorbehoud gemaakt, daar er zekere passussen beledigend wa-en vcor de koning. In een groots opgezette rede. hebben de socia'isten in de Kamer de heer Minister geïnterpelleerd. De heer Bo- hy, van de socialistische groep noemt het optreden van de heer Seghers een machts greep. en roept uitWij laten de waar heid geen domper opzetten De M'nis- ter gaf in een klare uiteenzett-'ng de juis e weergave van de geschillen, en d elde de nieuwe schikkingen mede. d;e get~off°n werden, inzake de politieke radin-fitune. Vier spreektijden voor de drie tradifione'e partijen en twee voor de communisten. In I de week die de volksraadp'eging v^or°f- gaat. zouden er geen redevoeri" gen den toegelaten. Hiermede heeft dan ieder een zijn instemming betuigd TOESCHOUWER-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1