f De watertoestand te leper KATTEFEEST 1950 WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. HRtYüPrscli Fifuws" 3e JAARCANC Nr 12 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een JAAR: 100 fr. BERICHT AAN DE BEVOLKING STAD IEFER ZONDAG 5 MAART ZONDAG 19 MAART s, Vraagt elke week aan uw gewone dagbladverkoper. HET YPERSCH NIEUWS Bï STU K EX HEI)ACTIE 34. BOTEKSTRAAT. YPER TeL 50C Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) Het Vlaamse gezegde Wanneer de nood het hoogst is, dan is de redding nabijkan ongetwijfeld toegepast worden op het zo netelige vraagstuk van de watervoorziening in onze stad. Immers, vlak voor de winter stonden we ontegensprekelijk voor een catastrophe en de toestand zag er waarlijk bedenkelijk uit. Want alhoe wel water soms niet altijd naar waar de wordt geschat, wordt het bij de schaarste die we gekend hebben, dub bel zo kostbaar en wanneer het hele maal uitgeput is, dan zijn de gevol gen daarvan niet te overzien, want alie mogelijke rampen kunnen er uit voortvloeien. En of deze toestand toen bedenke lijk was. kunnen de nuchtere cijfers ons bewijzenop 15 October 1949 bedroeg het peil van Dikkebusvijver 9 cm., terwijl omstreeks dezelfde tijd ongeveer, Zillebeke nog 55 cm. water had. Daarbij hoeft niet uit het oog verloren dat het minimum peil voor deze vijver 40 cm. bedraagt, zodat practisch alleen nog 15 cm. voor nut tig gebruik overbleven. Als we nu daarbij even vergelijken dat het waterpeil van Dikkebusvijver op Dinsdag 21 Februari 1.95 m. aan wees en te Zillebeke 1.93 m., dan kunnen we gerust verklaren dat de ergste nood geleden is, en we bin nen afzienbare tijd een normale re geling van de watervoorziening zul len mogen onder ogen nemen. Wat nu de oorzaken van deze nood toestand geweest zijn, zullen we hier niet onderzoeken;*11 want dit werd reeds veelvuldig besproken en om streden wat we echter als slaande feiten kunnen onthouden, is ten eer ste de watersnood in het voorjaar van 1947, toen na een uiterst strenge winter de vijvers de watertoevoer niet meer konden slorpen en er toen, jammer genoeg, duizenden en duizen den liters verloren liepen, en ten tweede, een opeenvolging van drie uiterst droge jaren, die daarna volg den en die het bestaande water systeem volledig in de war hebben gebracht. Was dit nu de slechte zijde van het vraagstuk, er was ook een goede aan, want de bevolking heeft er on tegensprekelijk mee geleerd het wa ter naar waarde te schatten en an derzijds werden aan de filters alle mogelijke verbeteringen aangebracht om een goede gang van zaken te ver zekeren. ant hoe we ook tegenover het watervraagstuk mogen staan, toch moeten we onvoorwaardelijk erken nen dat er tijdens de noodperiode goed werk werd verricht. Zo wer den de draaiende molentjes in de fil- treerinstallaties terug in ere hersteld en moesten de zogenaamde katte- koppende baan ruimen. Verder werden er tal van kleine tekortko mingen hersteld, als bijvoorbeeld fijn traliedraad rond de luchtkokers aangebracht, om alle ongedierte uit de filtreerstations te weren. Talrijke lekken in de waterleidingen werden opgespoord en hersteld, zodat alles bijeen genomen, de nood ook zijn goede kant had. W at niet belet heeft dat het wa- 1 er op sommige dagen afschuwe lijk uitzagzullen velen opwerpen. Inderdaad, het water zag er soms al lesbehalve kleur- en reukloos uit. maar ook dit valt gemakkelijk te ver klaren toen alles zijn normale gang §ing. werden de buizen regelmatig gezuiverd of c gepurgeerd s zoals men vakkundig zou zeggen, want onze cPerse pompiers zorgden daar regel matig voor. En toen was er ook geen baan die over het water kraaide en e* een steen des aanstoots vond. Pas toen de beperkingen op het water verbruik opgelegd werden, kwam het ene gebrek na het andere te voor schijn men sloot namelijk voor een groot deel van de dag de watertoe voer af en intussen bleven de buizen praktisch zonder water, vandaar, roest. Telkens men water stak bruiste het met hernieuwd geweld door de buizen, alle vuil losmakend en meesleurend en wee dan de on gelukkige verbruiker, die dit sop in zijn kraan kreeg. Dank zij de noodtoestand, werd eveneens een kapitaal aan water, tot nogtoe onontgonnen, voor de stad ge wonnen. Want wanneer we nooit het ergste gekend hebben, dan mogen we dit danken aan de gelukkige in val van de waterdienst, onder impuls van stadsarchitect Gits, die de nodige kentering teweegbracht in het water- vraagstuk tijdens het voorbije jaar. Immers, toen werd met goed gevolg het water van de verdronken wei den in Zillebekevijver gepompt. Ga maar even na op 1 Februari 1949 was het peil 1.15 m. en op 1 April reeds 1.75 m. Dit jaar werd van diezelfde hulpbron gebruik gemaakt, met dit verschil dat thans een pomp van 300 m3 per uur in dienst werd ge nomen. tegen 90 m3 het voorgaande jaar. Zodat thans reeds 260.000 m3 water op die manier in de vijver werden gepompt, niettegenstaande een twaalftal dagen vorstweder alle activiteit hebben lamgelegd. Op die manier hoopt men nu de vijver op zijn maximumpeil, of 3,80 m. te bren gen, zodat we dit jaar hoopvol de ko- STAD IF.PER Gemeentebestuur liet stadsbestuur brengt ter kennis van de bevolking dat vanaf 1 Maart 1950, het politie- reglement, waarbij het water verbruik beperkt werd, opge heven is. Het gebruik der lansen blijft verboden. Het stadsbestuur dringt aan opdat de bevolking alle nutte loze waterverspilling zou ver mijden. Het Stadsbestuur. mende zomer kunnen afwachten. Ook wat Dikkebus betreft, dat al leen op de normale watertoevoer van beken en draineerbuizen aangewezen is, staat de toestand er rooskleurig voor. Want niettegenstaande we de regens van begin Februari, nog geenszins als wolkbreuken konden bestempelen, steeg het waterpeil van 0.82 m. op 1 Februari tot 1.82 m. op 15 Februari, of 1 m. in 15 dagen. Zo dat we dus ook hier kunnen voorzien dat mits een geringe regenneerslag in de eerstkomende dagen, het nor maal peil eveneens zal bereikt wor den. We komen nu ook te vernemen dat de beperkende politiemaatregelen omtrent de watervoorziening vanaf 1 Maart zullen opgeheven worden we kunnen ons alleen daarover ver heugen want na drie lange jaren snakt iedere Ieperse huisvrouw er naar om eens" duchtig het voetpad vóór haar huis te mogen schrobben en de vensters een goede beurt te ge ven. Laten we nu meteen ook hopen dat de normale druk zo spoedig mo gelijk zal hersteld worden, want een reden te meer om tot een normale regeling terug te keren, is het feit, dat bij een onregelmatige druk er altijd kans bestaat op roestwater. wat alleen een oorzaak van ontevreden heid en onnodige hertefretterij kan zijn. We hopen dan ook dat we dit ge lukkig nieuws eerlang aan de bevol king zullen mogen mededelen. Om 15.36 u. Vorming van de KATTESTOET op de Zonnebeke- steenwcg Cité Ligy. OPTOCHTM. Frenchlaan, Menenstraat, Grote Markt. D'Hcndtstraat, Merghelynckstraat. Rijselstraat, Grote Markt. KATTEN WORP uit het BELFORT. .Va het feest uitbetaling der Premies op het Stadhuis. De inwoners wrrden uitgenodigd te bevlaggen. D Harmonie Ypriana verleent haar medewerking. DE KATTEKOERS (voor Juniors) Koers der drie Belfort- steden Gent - Brugge - leper. Aankomst te leper. Statiestraat, omstreeks 16 uur. De Foor KATTEFEESTduurt van Zondag 5 Maart tot Zondag 19 Maart. leper, de 7 Februari 1950. De Secretaris, De Burgemeester, (get.) A. VERSAILLES. (get.) J. VANDERGHOTE. .CARNAVAL TE NIZZA. Zijn Majesteit Karnaval doorloopt de straten van Nizza, te midden van zijn gekk< volgelingen. In het zonnige Nizza is het voorbijgaande rijk van Koning Carnava synoniem van vreugde. De ganse wereld volgt met spanning de ontwikkeling van de toestand tussen Rusland en de Verenigde Staten. Zopas heeft president Truman aan een verte genwoordiger van de New York Times verklaard dat hij bereid was een Ame rikaanse missie naar Rusland te zenden, om een basis te leggen voor een latere engere samenwerking. Zelfs werd de mo gelijkheid onderzocht van een direkt on derhoud van Truman met Maarschalk Stalin, dat echter te Washington zou moe ten plaats vinden. Deze verklaringen hebben natuurlijk heel wat commentaar veroorzaakt in de Amerikaanse politieke kringen. Waarne mers zijn van oordeel, dat de Ameri kaans-Russische besprekingen het doel konden nastreven, de huidige betrekkin gen tussen beide landen weer vlot te ma- keh. De getroffen beslissingen zouden in dit geval natuurlijk door de UNO moeten bekrachtigd worden En president Truman staat met zijn voorstel niet alleen Zo verklaarde de Britse premier minister Attlee dat Groot Brittannië steeds bereid is met Canada. Amerika. Rusland en andere naties sa men te werken, om het gevaar van de waterstofbom uit te schakelen en de vrede te bevorderen De Britse premier voegde er echter aan toeHet is evenwel ver eist dat de samenwerking geschiedt op gelijke voet. We zullen ons aan geen en kele overheersing onderwerpen en wij ziin niet bereid onze levensstandaard te veranderen ten believe van andere lan den De heer Churchill gaf in een verkie zingsrede de wens te kennen, tot een nieuwe conferentie te komen met Rus land. om aan de koude oorlog een einde te stellen. Dit voorstel heeft echter niet de goedkeuring weggedragen van de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, de heer Bevin. die voor de radio verklaarde, dat hij het voorstel van de heer Churchill verwierp, maar dat Groot Brittannië be reid zou zijn onderhandelingen aan te vatten om het oorlogsgevaar ter zijde te schuiven en de naties toe te laten samen te werken. In Amerikaanse republikeinse kringen gaan er echter stemmen op tot een directe kontaktname tussen de grote machten, bij monde van senator Tom Conally en de republikeinse leider Harold Stassen Natuurlijk handelt het zich hier om een proefballon, en niemand kent d: reactie, die de Russische politieke krin gen aan deze voorstellen" zullen geven. Volgens de berichtgever van de New York Times» te Moskou zouden de Rus sische leiders bereid zijn alle wereldpro blemen met de Amerikanen te bespre ken Doch dezelfde zegsman is ervan overtuigd, dat het initiatief zal moeten uitgaan van Washington, daar het in de Verenigde Staten is dat men van overleg spreekt. In het bericht wordt uitsluitend de nadruk gelegd op het feit dat de re gering van Moskou niet haastig is. daar de positie van de Sovjet Unie voorlopig vast staat. En deze positie wordt nog versterkt door het 30-jarig bijstandspakt dat de Sovjet Unie komt af te sluiten met Mao China. Volgens het communiqué dat op het sluiten van het verdrag volgde, zou dit inhouden: 1 Een bijstandspakt tussen Sovjet Rusland en de democratische Chi nese republiek2. Een reeks accoorden aangaande enkele spoorweglijnen3. Een opening van Russische credieten op lange teimijn. ten voordele van de Chinese democratische republiek. Verder, dat de twee landen zich bereid verklaren in alle internationale pogingen tot vestiging van de vrede, samen te wer ken. De Amerikaanse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, de heer Dean Ache- son noemt dit accoord echter. een magere hulpbelofte ten overstaan van de onein dige behoefte van China.en hi; ziet in dit pakt het begin van een reeks ernstige moeilijkheden voor het Chinese vo'k. Ook menen sommige Amerikaanse kringen, dat dit pakt slechts een voorwendsel is om de Amerikaanse politiek in China te doen spaak lopen, en dat er bovendien nog sommige geheime accoorden zouden be staan. onder andere over Mandsjoerije De Russische politiek in Mandsjoerije wordt trouwens door Washington betiteld als «een overblijfsel van een verouderd imperialismeOok wordt er gevreesd, dat beide partners zich in het gare-" zu'- len leggen, om de sluiting van een Japans vredesverdrag te bespoedigen, waardoor de communistische invloed n Jap-n na tuurlijk zou stijgen. And-rzi4ds zi;n d- waarnemers van mening, dat h-t a^n dringen van Rusland op een Japans vre desverdrag speciaal tegen de Verenigde Staten is gericht, daar deze het land militair bezetten en actief deelnemen aan de economische wederopbouw van het land En het is onloochenbaar dat de economische toestand van Japan, een machtige factor is. in de Amerikaanse houding, ten overstaan van dit land. Een correspondent te Stockholm van het Italiaans blad Ccrriera della Sera seint aan zijn blad een lange beschouwing, die sluit met de woorden De betrekkingen tussen China en Rusland blijven zoals ze vóór vijf en twintig jaar waren, omdat de belangen en de objectieven der twee verbondenen dezelfde gebleven zijn. Rus land wil Azië domineren. China heeft de zelfde inzichten. Moest deze correspondent juist zien. dan zouden we dus moeten aannemen, lat deze innige Chinese-Russische vriend schap op los zand is gevestigd, en dit ver drag slechts een stilstand is in een strijd voor de macht in Azië. We moeten ver- Ier de ontwikkeling van de toestand af wachten. en China crediet geven op lan ge termijn, om te zien. of er in dit ver bond geen gevaar schuilt voor de Wes terse belangen in Azië; Volgens de Londense berichtgever van de Liverpool Daily Postzouden op het Amerikaans Staatsdepartement vooruit zichten worden gemaakt, om de bezetting van Duitsland toekomend jaar te doen eindigen en zou kanselier Adenauer hier van vertrouwelijk op de hoogte zijn ge steld. Na het vertrek der geallieerde troe pen zou Adenauer pogen de Duitse een heid te verwezenlijken. Zelfs meldt men. dat de kanselier reeds in het geheim ver binding heeft genomen met vroegere Duit se generaals om een Duits leger te vor men Ook generaal Clay meent, dat het Duitse volk reeds rijp is om over zich zelf te beschikken, en in een verklaring over zijn standpunt ten overstaan van Duitsland, zegde de generaal, dat er in het Westelijk verdedigingsaccoord plaats is vcor Duitsland en dat het Duitse volk recht heeft op militaire eigen veiligheid. Doch. men gelooft dat dit plan voorlopig nog van de baan is geschoven. Immers Amerika heeft de suggesties verdaagd van Groot Brittannië. volgens dewelke de staat van oorlog tussen Duitsland en de ge allieerden zou opgeheven worden. Amerika vreest terecht, dat dit plan ernstige economische storingen zou ver wekken en de geallieerden nog meer moei lijkheden op de hals zou halen, waar door wij geloven dat de Duitsers nog een tijdje zullen bezet blijven en de droom van Adenauer, de Duitse eenheid te herstellen, nog lange tijd zal uitblij ven. Trouwens moet men in dit geval- rekening houden met Rusland, dat in de evacuatie van Duitsland door de bezet tingstroepen. een versterking van zijn eigen machtsposities zou zien. feit waar van de geallieerden zich wel bewust zijn In Frankrijk heeft de regering Bidault zich verplicht gezien een reeks uitzon derlijke maatregelen uit te vaardigen, om de communistische actie tegen te gaan. Volgens Parijse berichtgevers, zijn deze uitzonderingsmaatregelen geen nieuwe wetten, doch een verbeterde uitgave van bestaande decreten, die de regering een wettelijk middel geven om sabotage en politieke stakingen tegen te gaan en de innerlijke rust te handhaven. Zelfs de socialisten, die de huidige regering om sociale meningsverschillen verlaten heb ben keuren de houding van de regering goed en zien in de voorwendsels der com munisten enkel een poging de arbeiders massa op te ruien. Het echt doel der communisten is ons democratisch regime te verzwakken en de economische weder opbouw te verlammen. schrijft de Po pulaire het socialistisch orgaan En we kunnen enkel de Franse regering geluk wensen om haar vastberaden houding, houding die de instemming heeft van alle partijen, die in de communistische op- ruierij een gevaar voor Frankrijk en de Franse instellingen zien. In de Voogdijraad van de UNO kwam nogmaals het statuut van de internatio nalisatie van Jerusalem ter sprake. De Jordaanse en de Israëlietische woordvoer ders verzetten zich echter tegen elk plan dat een verdeling van het grondgebied inhoudt «Trouwens, zo zegt de Israëlie tische afgevaardigde, is dit voorstel dcc- de^ gebeurtenissen voorbijgestreefd. De L XO heeft zich aan haar verplichtingen onttrokken, op het ogenblik dat ze nut tig werk kon verrichten. Thans kan ze niet meer achteruit en kan ze niet be- s.issen de Staat Israël, die ondertussen een werkelijkheid is geworden af te bre- ken OBSERVER.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1