r 't Is Kattefeest KATTEFEEST 1950 WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER 3e JAARGANG Nr 13 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 4 MAART 1950 HET KATTENLIED STAD IEPER ZONDAG 5 MAART ZONDAG 19 MAART DE HANDELSFOOR TE IEPER HET YPERSCH NIEUWS HtóTLLK EN KEDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER TeL joe Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIEB) VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. Opnieuw zijn ze verschenen, de helgekleurde foorwagens en meteen weten we dat het Kattefeest is. De statige markt, die zo wonder wel aansluit bij het majestueuse van Belfort. Hallen en Kathedraal, is voor een ogenblik uit haar rol getreden en is thans een ijverige bijenkorf ge worden. waar iedereen zijn best doet om op tijd klaar te zijn en er dan zo fijn en aantrekkelijk mogelijk uit te zien. Opnieuw is de markt in het punt der belangstelling komen te staan en dit voor een drietal weken, want thans is het DE plaats waar men elkaar treft, waar men de kuie rende groepjes vindt, die met ken nersblik het optrekken der foorkra- men gade slaan. Morgen zullen de Tino Rossi's, de Luis Mariano's en George Guétary's opnieuw het luchtruim opeisen, naast het amechtige orgeltje, dat van geen ophouden wil horen, en spijt de valse noten, nog altijd zijn plicht trouw vervult. En daartussen en daarnaast zal opnieuw die geur van smoute- bollen ons reukorgaan strelen, om samen met de mannelijke geur van ontvlammend kruit, zijn specifieke kermissfeer over de ganse markt te leggen. En 's avonds zullen de men sen van de omgeving als een aureool een lichtkrans boven de stad zien hangen en ze zullen zeggen 't Is Kattefeest te leper Ja, het is Kattefeest en van welke ouderdom we ook mogen zijn, dit feest heeft voor ieder zijn bekoring. Want de jongeren verheugen zich op de pret en de ouderen leven van de herinnering aan vervlogen dagen. Och kom moeder, doe nu maar niet alsof je boos bent omdat je kind zeurt om nog maar eens, één enkele keer nog, op de paardjesmolen te zitten. Want alhoewel je moppert en pruttelt, toch komt er een blijde lach op je gezicht, wanneer uw spruit, de koning te rijk, op zijn fier ros, of zijn meer moderne tram of bus, u met lichtende ogen voorbijvliegt. Ook gij geniet dan uw kermisvreugde en be ken het maar eerlijk vader, inwen dig ben je trots omdat je telg daar niet zit te zeuren als dat andere kind. dat niet durft, maar overmoedig rondtoert. En is het ook niet het kind in je, dat je naar het schietkraam drijft om er je krachten eens te me ten. al was het maar om te zien of je niet te veel verleerd hebt sedert de troepen of uw ogen wel nog altijd even goed zien Doe maar niet beteuterd omdat men je doorziet, maar wees er blij om. want het bewijst dat je nog be kwaam bent om nu en dan eens uit het enge keurslijf te geraken, dat we ons zelf aansnoeren, en dat we wel levendheid noemen. Of is het mis schien «schijnheiligheid» dat we hadden moeten zeggen En lach nu maar eens flink met die kermisdagen, het kost u niets, on het staat zo mooiUw zorgen zul len er wel niet om verdwijnen, maar ow humeur zal er ook niet te slech ter om worden. En al dezen met wie je omgaat kunnen daar alleen bij winnen. Morgen zullen we ook de katjes weer zien vallen en wordt het met een een grabbeling van belang, waar *eel hoeden en eksterogen het zul len moeten ontgelden. Zo wordt de Vlaamse kermis-traditie in ere ge houden. Iets moeten we daarbij betreuren we hadden gemeend dat dit feest dit jaar wat verder zou reiken, dat het de massa zou trekken van heinde en ▼®r. zoals dit elders voor andere folk loristische feesten het geval is. Wan- neer de mensen niet tot ons komen, ►moeten wij tot de mensen gaan, doch ▼oor dit jaar is de kans opnieuw ver- ®Ven. want hoe loffelijk alle pogin gen ook mogen zijn. het is slechts wanneer men lang en veel op dezelf- ^naeel klopt, dat men succes heeft. Doelmatige reclame en dan vooral op de goede tijd kan vruchten dra gen. maar niet als men een tiental dagen vóór het feest, enkele schuch tere gegevens het licht laat zien. Of rekent men op de verrassing Wat er ook van weze. we wensen onze katjes veel succes, vooral nu ze met een nieuw liedje voor de pin nen komen, getoondicht door de heer Georges Van Egroo. We laten het hier volgen f«mM| 's Nachts als de maan uit ['t firmament z'n lichtstralen op d' aarde zendt dan houden wij ons groot sabbat Ter eer van ons godin Freya. Ons hees gekrijs, ons katgejank Maken de kleine kindren bang Maar daarna storen we ons niet Wij vieren Freya. Die sterft niet Miauw. Miauw, Met fonklend oog. De rugge hoog. Miauw. Miauw, En wreed geklauw Miauw, Miauw. En hees geluid Brullen wij Miauw, Godin en Vrouw. Eer aan Freya, Miauw, Miauw, Ten slotte nog een wens mocht het weder nu voor eenmaal de goe de gewoonte getrouw niet kattig zijn en zich ontfermen. Mocht een blij zonnetje schijnen, zodat duizen den kijkers naar onze stad stromen, om er tering en nering wat te laten opfleuren. Want met Kattefeest is er zon in ons hart, en dan mag buiten het zon netje wel even lustig schijnen EVEN PASSEN De Hertog van Windsor reist naar Mexiko. Maar vooraf toch even een flinke zonnehoed passenHij vindt er zich zelf wel vrolijk mooi mee Om 15.30 u. Vorming van de KATTESTOET op de Zonnebeke- stcenweg Cité Ligy. OPTOCHTM. Frenehlaan, Menenstraat, Grote Markt, IVUcnitstraat, Merghelynckstraat, Rijselstraat, Grote Markt. KATTEN'WORP uit het BELFORT. Na het feest uitbetaling der Premies op het Stadhuis. De inwoners werden uitgenodigd te bevlaggen. De Harmonie Ypriana verleent haar medewerking. DE KATTEKOERS (voor Juniors) Koers der drie Belfort- sleden Gent - Brugge - leper. Aankomst te leper, Statiestraat, omstreeks 16 uur. De Foor KATTEFEESTduurt van Zondag 5 Maart tot Zondag 19 Maart. leper, de 7 Februari 1950. De Secretaris, De Burgemeester, (get.) A. VERSAILLES. (get.) J. VANDERGHOTE. Het ganse wereldgebeuren van deze week stond in het teken der Engelse ver kiezingen. Zoals algemeen verwacht groei de de verkiezing uit tot een heftige twee strijd tussen Labour en de Conservatie ven Alle bladen zijn het er over eens. dat nog nooit in de geschiedenis verkie zingen hebben plaats gevonden, die de wereld in zulke spanning hebben gehou den De uitslag bracht een nipte overwin ning der Labourpartij op de conservatie ven. De liberalen werden sterk achteruit geslagen terwijl van andere partijen, bui ten een paar onafhankeüjken. hoege naamd geen sprake was. De commentaren over de verkiezingen gaan dan ook hun volle gang. De enen noemen het een morele overwinning der conservatieven, de anderen spreken van 'n morele overwinning der Labourpartij. Ondertussen blijft Attlee en zijn regering aan het bewind. Bij de parlementsope- ning. die op 6 Maart plaats vindt, zal Attlee waarschijnlijk aankondigen, dat hij een nederlaag over secundaire kwesties niet als een nederlaag zal beschouwen. Het is echter klaar, dat de Labourrege- ring met vele moeilijkheden zal af te rekenen hebben, temeer daar de liberalen in geval ze blok vormen met de conser vatieven. de Labourpartij in nauwe schoentjes zouden kunnen brengen. De Amerikaanse openbare opinie steekt haar ontgoocheling niet onder stoelen of banken. Want. opdat Engeland beslist op treden zou in de hangende ingewikkelde internationale kwesties, was het nodig dat de regering over een sterke absolute meer derheid beschikte, wat nu niet het geval is. Men is dan ook algemeen van oer deel. dat Groot Brittanniê een gevaarlijke periode zal doormaken, periode, die n g vertroebeld kan worden dcor kameront binding. Anderen hopen dat Engeland e"n nationale regering zal zien tot stand ko men. Doch de indruk, die door zulke regeringen is nagelaten, is ver van goed geweest. Rusland heeft de Engelse verkiezingen ook van dichtbij gevolgd, dcch heeft zich van alle commentaar onthouden. Toch is de verzwakking van de Eng"lse politiek te vrezen, daar Rusland wel eens van de malaise, die er in de WesteTk' houding kan heersen, zou kunnen pro fiteren om zijn posities te versterken. In de Verenigde Staten gaan steeds nieuwe stemmen op, voor een verstand houding met Rusland. Zo heeft de Ame rikaanse progressistische partij een reso lutie goedgekeurd, waarin de partij o m. «de afschaffing eist van het Marshallplan, het Atlantisch verdrag en alle uitgaven, die de koude oorlog in het leven houden, benevens het verbod van atoomwapens, en het aanvatten van vredesbesprekingen met de Sovjet-Unie, Oost-Eurcpa en Chi na Ook de heer Harold Stassen. rector van de universiteit van Pensylvanië. heeft voorgesteld, dat de Verenigde Staten en de Sovjet Unie alle hangende vraagstuk ken zouden moeten bespreken op een soort halve eeuw conferentie. Hij be klemtoonde. dat de meerderheid van het Amerikaanse volk zulks wenste, en dat deze conferentie zou kunnen plaats vim den op een neutraal terrein. President Truman verklaarde daaren tegen op een voordracht te Alexandria (V. S dat hij voorstander is van een controleplan op de atoomwapens, en dat hij overtuigd is. dat zulk plan uitgewerkt kan worden, en in het kader van het UNO handvest toegepast. «Wij hi_r in de Verenigde Staten, doen alles, en zullen alles blijven in het werk stellen om de gruwelen van een oorlog te vermijden, ging de president verder, en we zullen werken aan de ontwapening en de con trole op de atoomenergie. Senator Millar Tydings beweerde, dat de URSS zeer actief aan de waterstof bom werkte- En hij st at m~t deze be wering niet alleen, daar de wrfnschap- peli'ke middens der Ver. S'a'en zich af vragen of de Sovjet Unie niet reeds een prototype der bc-m heeft gefabriceerd. Senator Tydings besloot ziin v=rk'aring met een oproep tot een Russisch-Ameri- I kaanse ontwapeningsconferen'ie. Niemand kan zergen hoe de volgende maanden zulke conferentie t~t stand zul- j len z5en komen, dcch ten o versta n van de drane der openbare opinie, bijzonder in het Westen, zijn wij er v»n ove-tnied dat de grote mach'en tot een vrg-'ijk zullen komen. De angst voor de water stofbom zou zich wel e=ns zodan'g van de massa kunnen meester maven. dat deze rr>=t gewald een conf'ren'ie zou kun nen afdwingen. Na de ire'denten met d° Ame-;kaanse pedant in Bulgarüe heft Am»riva haar diplomatieke betrekkingen met Bulgarije cpgezegd. De Amerikaanse staatssecre taris Dean Acheson geeft de schuld van deze incidenten aan de Sovjet Unie. en beschuldigt deze ervan het IJzeren Gor dijn nog meer ondoordringbaar dan vroeger te willen maken. De staatssecre taris van Buitenlandse Zaken stelde ech ter de volkeren van Oost Europa niet ver antwoordelijk voor de spanning tussen de Ver. Staten en Rusland, en verklaar de. dat de betrekkingen met Polen en Tchechoslowakije, vrij vlot zijn. Frankrijk kent voor het ogenblik weer een vloed van stakingen, die zijn oor sprong heeft genomen bij de Renault- fabrieken te Parijs Naast de metaalnij verheid, dreigen er ook conflicten in hel bouwbedrijf, de openbare diensten en de genationaliseerde bedrijven. Ten overstaan van de dreigende toe stand. is de Franse regering verplicht een krachtdadige houding aan te nemen, en heeft een reeks uitzonderingsmaatre gelen getroffen. Het ganse conflict is uit gegroeid tot een tweestrijd communisten contra de regering. We zijn werkelijk be nieuwd. de uitslag van de schermutseling tussen de syndicaten en de regering te zien. De Franse socialisten bereiden zich reeds voor op de volgende verkiezingen, en hebben in een motie hun instemming betuigd met het meerderheidssysteem voor de volgende verkiezingen Na zijn mislukt avontuur in Indonesië, is kapitein Turk Westerling te Singapore aangehouden, dit tot grote vreugde van Nederland. In verband met deze aan houding verklaarde de heer Van Maarse- veen. Nederlands minister van overzeese ri ksdelen o. m.«Het is te betreuren dat in sommige kringen de fantasie zich van de figuur Westerling heeft meesier gemaakt en hem op een voetstuk heeft geplaatst. De feiten zullen uitwijzen, hoe deerlijk deze kringen zich hebben ver gist. en hoe zeer zij. die Westerling ge volgd hebben, het slachtoffer zijn gewer den van bravourpraat en onkunde. Zij die de feiten kennen, beseffen dat de actie Westerling aan Nederland groter schad heeft toegebracht dan aan Indonesië Var Nederlands standpunt uit gezien, is dar ook de gehele geschiedenis Westerling een uiterst trieste historie. Ts ang Kai Sjek heeft, ingaande op het verzoek van de Chinese Nationale Raad het presidentschap van de Nationale Chi nese regering aanvaard We geloven ech ter. dat de droom van Tsjang Kai Sjek nog eenmaal een beslissende rol te spelen. een droom zal blijven. Nationalistisch China alleen zal het niet kunnen bolwer ken. en op de hulp van Amerika of an dere staten zal er niet meer te rekenen vallen. Zcëven heeft de communistische regering aan Engeland 100 000 ton spoor staven besteld, wat voor de generaal Ts.ang Kai Sjek wel een vingerwijzing zou moeten zijn. zijn zaak als verloren te beschouwen en zich terug te trekken, om te dromen van vergane glorie... OBSERVER- De 20e Ieperse Handelsfoor die telken- tare met de Paasdagen gehouden wordt, zal dit jaar plaats hebben van 6 tot 12 April inbegrepen, en staat in de volle branding Deze handelsfoor is een uiting.van het Ieperse Handels- en nijverheidsleven, een aansporing tot het steeds meer en beter bevredigen van de verlangens der kopers door het sierlijker afwerken der produc ten. het in werking stellen en toepassen van de nieuwste en modernste uitvindin gen. De eerste Ieperse Handelsfoor werd in gericht in het jaar 1924. het was een waagstuk, maar de durvers van het eerste uur hebben juist en klaar gezien. Van jaar tot jaar kende deze foor een stijgend succes, zodat haar faam ver buiten de grenzen van de stad en arrondissement gedragen, in binnen- en buitenland weer klank gevonden heeft. Met de Paasdagen, stromen teikenjare duizenden en duizenden bezoekers naar leper, herscheppen die prachtige en groot se zalen der Lakenhalle in een biekorf. doen herleven die gulden tijd der middel eeuwen. toen koop- en zakenlieden uit gans de wereld de wijdse zalen der Hal len vulden, verhandelden en kochten die nooit genoeg geprezen stoffen en lakens die lepers naam en faam. beroemd ge- eerd en gevreesd mieken. Voor de belangrijkheid dezer foor ge tuigt het groot aantal deelnemers de be nodigde oppervlakte die meer dan 5.000 m2 beslaat, deze ganse ruimte is reeds vol ledig bezet. Laten we opmerken dat al leen de handelaars en nijveraars te leper gevestigd over een stand kunnen beschik ken. want zoals hoger gezegd is deze han delsfoor een specifieke uiting van het Ieperse Handels- en nijverheidsleven. De hoogste instanties van het land, pro vincie en gemeente gewaardigen zich hun bescherming te verlenen aan deze foor. Benevens de handelsfoor is de stad Iepei en haar omgeving een bezoek over waard. zowel in opzicht van steden- als natuurschoon. Een feit is het. dat al de zen die leper bezoeken opgetogen staan voor het harmonisch geheel dat de gevels der huizen bieden, met als bekroning de massale Lakenhalle, het ranke Belfort, de majestueuse Kathedraal. Vergeten we daarbij niet te vermeldenhet Postge- bouw. 't Gerechtshof, Belle Godshuis, de Vleeshalle. 't Stadhuis, de Rijselpoort, de wereld door gekende Menenpoort, waar el ke avond de Last Post geblazen wordt ter herinnering aan de zoveel gevallen oor logsslachtoffers. Vernoemen we nog de Ieperse omgeving met de talrijke mili taire kerkhoven, de vijvers van Dikkebus en Zillebeke. waar heerlijke en prach tige wandelingen en roeitochtjes te ma ken zijn. met als achtergrond die heer lijke en mooie heuvelen, zoals de Kem- melberg. Rode Berg, Scherpe Berg en Zwarte Berg. Alles is er dus op gericht om de tal rijke bezoekers die gedurende de 20e Handelsfoor leper zullen bezoeken ten volle te bevredigen. Door de inrichters werd het plan ontworpen, dit met de goedkeuring en onder de bescherming van de Nationale Federatie van de Han del en Nijverheidskamers van België, een dag der Belgische Handelskamers van België in te richten op Dinsdag 11 April onder het voorzitterschap van de Heer Feyerick, voorzitter van de Nationale Fe deratie. Een dag van «Het Toerisme» onder het voorzitterschap van zijn Excellentie de Heer Gouverneur van Westvlaanderen. met medewerking van het Commissariaat voor Toerisme, zal doorgaan op Woens dag 12 April. We zijn dan overtuigd dat de 20e Ieper se handelsfoor hoopvolle dagen tegemoet gaat. Zoals Pasen, de voorbode is van 't nieuwe leven dat opborrelt en openzwelt. alles verjongt en vernieuwt, zo zal deze 20e Ieperse Handelsfoor een veerkrachtiger en hoopvoller handelsleven tot stand bren gen. dat door inniger samenwerking en vertrouwen van voortbrenger, verkoper en koper, zal bijdragen tot het scheppen van een atmosfeer die al de lagen der be volking moet ten goede kom'n en bijdra gen tot de economische heropleving van de stad de streek, ons land. lel !l-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1