HET KATTEFEEST TE IEPER DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. JAARGANG Nr 14 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 11 MAART 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS HET YPERSCH NIEUWS BfcSTLLK EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER Tri 500 Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. Kattefeest 1950 Lentefeest Schitterend weer en machtig veel volk, dit zullen we van dit vrolijk Kattefeest 1950 onthouden want wan neer de traditie nu eenmaal wil, dat het met Kattefeest sneeuwt of dat het een echt katten weer is, dan dient gezegd dat dit Zondag 1.1. niet het geval was, want het was nu werkelijk eens een weertje om van te snoepen. Het bracht ons het jaar 1938 in herinnering toen de Kattestoet opnieuw in ere werd hersteld en dit feest, voor een eersteling, eveneens met dit veelbelovende mooie weer gezegend werd. In ieder geval zal iedereen er baat bij gevonden hebben, want wie na het werpen der katten zich op de Kattefoor een weg baande door de dichtopeengepakte menigte, zal geredelijk met ons beamen dat de foorkramers er een goede stuiver aan verdiend hebben, evenzo de drank huizen en dansgelegenheden, die na afloop van het feest de grote menigte opslorpten. Daarom ook mogen we het Kattefeest als uiterst ge slaagd beschouwen, want het bracht nering en tering met zich en dit blijft tenslotte nog het hoofddoel, wat men er ook van moge denken. Aangezien de feiten bewezen zijn Om deze redenen en alle andere, veroordelen de kat om van boven »de Halletoren met geweld naar be- neden te worden gesmeten en door »de bevolking in stukken en brok- ken te worden gerukt. Wij bevelen dat onmiddellijk tot het uitvoeren van het vonnis zal overgegaan worden. En zo ging het in gelijkmatig tem po verder met gummikatjes en flu welen katjes en de talrijke menigte genoot zoals wellicht nog nooit te voren. Ja, het kattenwerpen was ditmaal werkelijk geslaagd en toen de nar met een breed armgebaar te kennen gaf dat het uit was met de pret, toen bleven er velen nog een ogenblik afwachten, omdat men toch zo moei lijk scheiden kon en... men kon ten slotte nooit weten Zo eindigde dit Kattefeest 1950 in de beste stemming. DE KATTESTOET ln de namiddag werd rechtover de Cité Ligy de Kattestoet gevormd en wat eveneens het vermelden waard is het werd geen Iepers uur want klokslag 15.30 uur zette de stoet aich in beweging. Zoals steeds voor elk feest present, stapte onze mooie harmonie Ypriana voorop, om maar dadelijk in te zet ten met het nieuw Kattenüed getoondicht door een andere Ieperse iguur, de h. Georges Van Egroo. Het dient gezegd dat het wijsje ons wer kelijk aangenaam verrast heeft en we hopen dat het vlug door onze be volking zal gekend en gezongen wor- FREYA, DE KAT, ZAL STERVEN! Het ganse gevolg nam nu plaats op het verhoog dat naast de Donker poort opgesteld stond. Thans zou men over het lot van de kat beslissen. Wanneer graaf en gravin gezeten waren, formuleerde de baljuw zijn aanklacht tegen de kat. Ernstig klon ken de beschuldigingen Weledele Heer Graaf, ik stel ver- volg in tegen de katDe kat moet doodDe kat, zinnebeeld van de afgodin Freya, oorzaak van al onze rampen en ongelukken, moet dood. Zij is de verpersoonlijking van de wulpsheid, die het huiselijk geluk van eenieder in de grond boortzij Het grafelijk gevolg in schitterend Middeleeuwse klederdracht, heeft op het podium plaats grenomen tegenover het Belfort. den, evenzeer als een Reusjeof het t Tuindaglied Statige landsknechten volgden op het muziek en dan die bonte weme ling van bazuinblazers, trommelaars, heraut, baljuw, magistraten, hofhou ding, graaf Arnulfus van Vlaanderen en zijn lieflijke gade, beiden te paard, en daartussen de pikzwarte katjes met de rood-witte pagen, de vuurrode heul met zijn geketend slachtoffer, dat echter somwijlen meer de indruk gaf de beul te leiden, dan zelf opge leid te worden, en last but not least de vrolijke Ieperse nar met zijn zotte- kap op en de zak met fluwelen kat jes, die straks enkele gelukkigen meer zouden maken. Fris klonken de stemmetjes van datjes en pagen, die het Kattenüed zongen en menigeen zal er zich wel °P betrapt hebben, het wijsje mee te ■euriën. Door bevlagde straten en te mid den een dubbele haag kijklustigen, oie hoe meer men de Grote Markt naderde, op een mensenzee ging lij ken, trok de stoet Icings de Menen- straat naar de Grote Markt, om dan langs de D'Hondtstraat en A. Mer- ghelynekstraat, de Rijselstraat te be reiken. Langs Casselstraat, Semina- nestraat en Paterstraat ging het dan naar de Boterstraat, zodat men even na vier uur de Grote Markt bereikte, ^aar duizenden mensen in spanning et werpen van de premiekatjes ver beidden. is het zinnebeeld der valsheid, van bedrog, van ontrouw, van zedeloos- «heid, van ontucht!... Zij steelt het a eten van onze tafels, zij is in ons gewest het voorwerp van afgoderij en superstitie, de schuld van al onze rampen en onze nood. Zij is het die 's nachts op straat haar kattedriften bot viertzij is het die onze nachtrust verstoort, die de spoken bij onze bedsponde aan- trekt, die ons verderfelijke dromen «zendt... Daarom, ik eis het: de kat moet dood Tijdens deze zware aanklacht, lie ten de kleine katjes telkens een jam merlijk miauwen horen, terwijl de beschuldigde zelf niet bijster op zijn gemak leek te zijn. Het scheen ech ter dat de graaf zich daardoor niet liet beïnvloeden, want met heldere stem klonk zijn uitspraak c FREYA, de kat, zal sterven Nadat de heraut zijn weinig mid deleeuwse micro had beproefd, gaf hij met luider stem lezing van het /or.nis «Aan al de goede burgers van Ie- per en van elders, saluut. Wij, Ar- nulfus de Grote, Graaf van Vlaan- deren, doen konde dat in de zaak vervolgd tegen de kat Freya, vol- gend vonnis verleend werd Ge- hoord hebbende de vervolgende Ma- gistraat. Baljuw van leper, in de verhaling der zaken, en zijn beslui- ten strekkende tot de toepassing der doodstraf Ken zicht van de dichtopeengepakte menigte op de Grote Markt. Dat het er lustig aan toe gaat, bewijst onze foto voldoende Elk zegge het voort. De kat wierp zich nu nog een laat ste maal voor de voeten van de Graaf om erbarmen af te smeken, maar de uitspraak was onverbiddelijk en recht zou geschieden. HET KATTEN WERPEN Inmiddels was de nar boven in het Belfort, op het versierde plankier verschenen, om er onder de vrolijke tonen van het Reuzenlieden Tuindaglieddoor de harmonie Ypriana uitgevoerd, zijn dolste spron gen te maken. En toen kwam het eerste katje door het luchtruim gevlogen. Met wappe rende wit-rode linten viel het naar cmlaag, waar tientallen hoogopge- stoken armen het begroetten. En da delijk was er dan een wriemelend, Wringend mensenkluwen, waar men greep en wrong, om eindelijk ge blutst en hijgend en blazend recht te komen, met... hetgeen er nog van het zwart fluwelen katje overbleef. 8 Katten met premielinten en 25 kleine Katten werden uitgewor pen. De premies werden verdiend door Coussement Georges, leper 25 fr. Decadt Daniel, Westrozeke 15 fr. Verstraete Gaston, Roeselare 15 fr. Vanuxem Marcel, Dranouter 25 fr. Aernout Robert, Bikschote 25 fr. Wyffels Alex, Roeselare 15 fr. Wyffels Alex, Roeselare 10 fr. Pareyt Henri, Roeselare 25 fr. Rotsaert Amand, Ploegsteert 15 fr. Debruyne Michel, Merkem 10 fr. Debruyne Michel, Merkem 15 fr. Dochy Ignace, Veurne 25 fr. Deramaux Christiane, leper 10 fr. Debacker Frangois, Komen 15 fr. Bossier Willy, Gits 25 fr. We -willen niet sluiten zonder een woordje van lof voor onze plaatse lijke politie, die wegens de grote volkstoeloop meer dan haar werk had, doch zich flink van haar taak kweet. We kunnen er ons ook over verheu gen dat het verkeer tijdens het feest afgeleid werd. doch het moet ons van het hart, dat we ook graag deze maat regel hadden willen getroffen zien voor de daaropvolgende uren, want nu waren er op sommige ogenblikken werkelijke opstoppingen, die bij de vele foorgangers soms wel de vreug destemming deden zakken en wel met reden. Een maatregel, die wellicht voor de toekomst in overweging kan genomen worden Bij voorbaat dank en aan allen tot toekomend jaar DANK Het Stadsbestuur en het Komiteit voor de inrichting van het Kattefeest dankt ondergemelde personen die voor het wellukken van het feest Katten hebben geschonken of bij zondere medewerking hebben ver leend Mr A. Gruwez, De Puppen Mr Versailles, Grand Bazar Mr L. Beddeleem, Yperse Wiel rijdersclub Mr G. Burgho, Hotel Sultan Mm Desmui, Hotel Regina Mm A. Viaene, Zaal Lapiere Brasserie Centrale. Brasserie Anglo-Belge. EN NU NOG DE KATTEKOERS Als tweede hoogtepunt van het Kattefeest 1950 krijgen we nu nog op Zondag 19 Maart de klassieke Kat- tekoers voor Liefhebbers. Ieder jaar levert deze koers ons mooie strijd, doch nu ze daarbij nog op de kalen der van de Internationale Wielerunie opgenomen werd, laat het geen twij fel dat de Kattekoers 1950 al haar voorgangsters met brio in de schaduw zal stellen. Vooral nu we op de deelname kun nen rekenen van befaamde buiten landse renners, die in deze koers een kolfje naar hun hand zien, als voor bereiding tot het Wereldkampioen schap 19?0, waarvan het lastigste ge deelte eveneens ki deze omloop voor komt. Mocht het huidig lenteweertje dan ook voor deze wielerhoogdag paraat staan, want dan wordt het zonder twijfel hier te leper volle bak Eindelijk, eindelijk staan we dan toch aan de vooravond van de volksraadple ging. Eigenlijk is het doodjammer, dat dergelijke raadpleging dient gehouden te worden, daar de figuur van een Koning best buiten alle betwistingen zou geble ven zim Doch de drijverijen van' politie ke partijen hebben er anders over beslist. De regering heeft het nu gunstig ge oordeeld. de volksraadpleging toch te houden. Als gedisciplineerde demokraten dienen we ons daarbij neer te leggen. Want tucht en orde dienen in ere gehou/- den te worden. Wie daaraan verzaakt, verzaakt aan alle wetten, aan alle veror deningen. aan alle gezag, aan alle veilig heid. drijft regelrecht naar anarchie, ge nadeloos bloedvergieten. Hoe zal er nu Zondag gestemd wor den Wij weten het niet. U weet het niet. niemand weet het! De vlottende massa, die vandaag zo en morgen zus denkt en voelt en stemt, heeft een overwegende betekenis voor de stemming van aanstaan de Zondag. De politieke bladen zijn van- zelfsprekend, aan beide kanten, zeer en- theusiast over hun zegezekerheid. Maar het is nu eenmaal een feit dat er hoog stens één groepering, wellicht geen enkele zegevierend uit de strijd zal komen. Van daar het grote gevaar, dat op dat kritieke moment door onverantwoordelijke heet- hoofden tot geweld zou kunnen overge gaan worden en rampen helemaal niet uitgesloten zijn. Doch we hebben de in- i druk dat de nodige veiligheidsmaatrege- len in stf'e doch niettemin krachtig ge nomen werden, i De heer Minister van Landsverdediging verklaarde onlangs, dat in 1950 het aan tal eevochtsprceDen van het leger zou uit- geb^eM worden. Daardoor zou een gebrek ontstaan aan officieren. Volgens de heer minister, zou hij dit tekort willen weg nemen. door het oprichten van een aan vullend kader van officieren voor het leger. Meteen stelt zich het probleem der aan werving Vele Jongelieden, die zich tot de wapens aangetrokken voelen, ondervin den de grootste moeilijkheden, na het be ëindigen van hun Middelbare Studies, het ingangsexamen voor de Militaire School af te leggen. Het is een feit, dat de mo dernisatie der wapenen, een grondiger kennis en een groter technische vaardig heid van de officieren vergt, en daardoor de vakken aan de Militaire School dan ook zwaarder worden. Het is echter, voor ons Vlamingen, spij tig te moeten vaststellen, dat het bijzon der bij de Vlaamssprekende candidaten is, dat de meeste mislukkingen te note ren vallen. Het is hier geen kwestie van taal of van politiek, doch een vaststelling dat sommige Vlaamse candidaten hun eigen moedertaal niet kennen! Als men de uitslagen van verleden jaar nagaat, waren er in 1949 116 plaatsen be schikbaar voor de Nederlandssprekende candidaten. Er boden zich 172 mededin gers aan. waarvan slechts... 37 in het ex amen slaagden. Ook in de geschiedenis halen onze Vlaamssprekende candidaten doorgaans te weinig punten. Veze dit een verwittiging aan onze V.aamse studerende jeugd! Nu meer dan ooi', heeft het land behoefte aan Vlaams sprekende elementen, daar door de on kunde en de afkeer van een gedeelte der Vlaamse jeugd voor de officiersloopbaan een grcot gebrek dreigt te ontstaan, aan Vlaamse officieren. En door dit g-brek rijzen dan verdere problemen op. die aan fo..,£naT S° daten in het leger nadeel .zouden berokkenen. Men zou immers maar al te gauw voor het feit komen te staan, dat men enkel nog Frans aan Vla mingen zou commanderen. Niet uit on wil. doch door het gebrek aan interesse der Vlaamse studerende jeugd. Het is dus meer dan üjd, dat er een schaar Vlaams sprekende officieren de toestanden weer gezond maakt. In het laatste nummer van Bouwbe drijf». weekblad van de Nationale Con federatie van het Bouwbedrijf, wordt er nadruk gelegd op het feit. dat het bou wen te duur is. Bij het onderzoeken der oorzaken, zegt het blad, dat een derde van de kostprijs de fiscus ten goede komt, en het aldus de spaarder onmcgeiijk ge maakt wordt, zijn duurgewonnen spaar centjes in een eigen woning te beleggen. olgens het blad. komt 13 tot 14 pro cent van de kostprijs der bouwmaterialen, aan de Staat. Dit onder de vorm van re gistratietaksen. ondernemingstaksen en taksen op het bouwmateriaal. Verder he rwaren de rechtstreekse belastingen van alle aard, de bouwprijs nog m:t meer dan 40 ten honderd. In dit verband kan men bijvoorbeeld vernoemen, dat een instal latie van centrale verwarming, ond.r de objecten valt waarop... weeldetaks wordt geheven Men kan dus tot gevolgtrekkng vast stellen: dat de zware belastingsdruk h't de spaarder onmoge'ijk maakt, en he' bouwbedrijf, eveneens een slachtoffe is van de gulzigheid van moeder S aatEn het is dan ook meer dan tijd. dal de r - gering in gaat zien. dat de h'ge b°l**c tingen niet alleen het land economisch verzwakken, doch de spaarzin bij d° b' volking volledig de kop zal indrukken Wel worden er wetten en maatreg~kn u*"t gevaardigd, denk aan de wet De T~° Doch ook dit zal een dode lette- <*n wonde aan het houten b^e**» b i Vn z" l«mg de Staat ze'f niQt de belasHr*?»5"* vermindert en de k'eine «-a^rd r genheid geeft zijn spaarcentjes v l gen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1