s Lactano's Zomerprijskamp MAAND in de bloementuin. MAART in de groevtentuin. HEREN- of DAMESFIETS in de FRurrruiN. KOOPT LACTANO'S MELKPRODUKTEN op het veld. de vogels. voor de hengelaars. ONS FEUILLETON door STAN VAN KAMPEN 1 00 Leest elke week «HET YPERSCH NIEUWS»! HET ÏPEJLSCH NIEIVS» Ba 4 I1-1-19M De slechte reputatie van de maand Maart hoeft niet meer gemaakt. Dcor de buien stormen en overstromingen, die de maand Blaart gewoonlijk met zich mee brengt. doet ze zich vrezen Bijzonder de ouderen van dagen hoeden zich voor het botten van de bomen En tcch iedereen is in verwachting De Zomer nadert Brengt de maand Maart niet het nieuwe leven De Lente... het ontwaken der natuur en de eerste zonne stralen. die de weeën en de koude dagen snel doen vergeten Niettegenstaande verleden Jaar de maand Maart ons op gebied van schoon weer. zeer ontgoocheld had. willen we de beste verwachtingen koesteren Steeds gaat de mens met groeiend optimisme het onbekende tegemoet. We willen dan ook met ijver en liefde, het werk in de tuin en op het veld beginnen, in het teken van het kiemende groeiende nieuwe leven KRUIDEN. Buiten de reeds in Februari gemelde kruiden bloeien in Maart nog: 1. Speenkruid (Ficaria ranunculoides) 2 Klein hoefblad (Tussilago farfara) 3 Groot hoefblad (Petasites officinalis) 4 Ereprijs (Veronica hederaefolia) 5 Crocus vernus 6 Maagdepalm (Vinca minor) 7. Vroegeüng i Dra ba verma) De bloementuin wordt nu gans opge schikt. Wegen worden geharkt, zo nodig met asse bestrooid en de boordstenen naar believen wit gekalkt. Men begint nu met het zaaien van alle bloemzaden, die na het ontkiemen en het opkomen, bestand zijn tegen voorjaarsnachtvorst. Hiervoor komen bijzonder in aanmerking Viooltjes. Madeliefjes. Vergeet-mij-nietjes. Gouds bloem. PapaVer. Ridderspoor. Korenbloem, enz... Het vroege zaaien heeft dit voordeel dat het zaad niet verdroogt, en de planten ste viger groeien, rijker bloeien en meer tegen de droogten van de Zomer bestand zijn. Bij windstille dagen zaaien we boven dien Anemone de Canada. Men menge echter vooraf het wollige zaad met droog zand. Ook de grond moet ruim met koe mest bewerkt worden, om het zaad ge makkelijk tot kiemen te brengen. De tulpen en hyacinthen worden nu aan de vrije lucht gebracht. Ook gladio len kunnen reeds geplant worden. Deze mooie bloem geeft prachtige bloemen garven Men neme er zorg voor dat de oollen der gladiolen op een diepte van ongeveer 10 cm worden geplant. Omstreeks de helft der maand begin nen we met het snoeien der rozelaars Vooral de buitenogen worden gesnoeid Evenzo bij de struikrozen, waarvan we slechts 2 i 3 ogen over laten. Beter enige mooie rozen te hebben, dan een massa onooglijke bloemen De trekplanten. die we voor volgend jaar wensen te behouden, worden goed behandeld. Men verzuime ook niet de aarde tussen de bloembollen, goed om te harken en aldus de grond te verluchten Men gaat voort met het spitten, dat op het einde van deze maand volledig zou moeten gedaan zijn. De grond wordt luchtig bewerkt en ruim van mest voor zien. Dan begint het zaaien en het plan ten. ZAAIING Ajuin Aspergen (voor planten) Bloemkool Erwten Hofkers Hofmelde Kabuiskool (witte en rode) Kervel Koolraap Kropsalaad Labboon Pastenaken (korte) Peterselie Porei Radijs (vroege) Savooikool Schorseneer Selder Spinazie Spruitkool Steeksalaad Tomaat (onder glas) Wortelen (korte en halflange) Zurkel (éénjarige) OPBRENGST Juli Augustus Juni April Mei-Juni August us-Septem be April-Mei Juli Mei-Juni Juni-Juli Juli Juni Augustus April-Mei Juli October Juli-Augustus Mei September-October Mei Juli-Augustus Juni-Juli Juni-October In het kader van unze verkoopsactie schrijven wij onze aangekon digde zomerprijskamp uit. die zeker evenveel succes zal hebben als onze voorgaande Kerstmisprijskamp Alle Lactanoprodukten komen in aanmerking voor deze prijskamp Op elk Lactanoprodukt liggen er een aantal punten. Al »ie 300 punter, ol veelvouden, indient heeft recht op 1 of meer kansen in de uit'.oting De prijs is een PLANTING OPBRENGST Aardappelen (vroege) Juli Bloemkool Juli (zaaiing Sept Look Juli Mei-Savooi Mei-Juni Plantajuin Mei-Juni Rode en witte Juli kabuiskool (vroege) Rode en witte Augustus-Septembe kabuiskool (late) Salaad (krop) Mei-Juni Sjalot Juli Met het snoeien der vruchtbomen wordt nu een einde gemaakt. Perziken en Abri kozen worden echter eerst gesnoeid als de bloemknoppen goed zichtbaar zijn. De bomen worden met rijsthout en rietmat ten tegen de mogelijke nachtvorst be schermd. Men zorge er voor dat deze be scherming op de zonnige warme dagen wordt weggenomen, om de groei der bo men niet te vertragen De vijgebomen wor den nu losgebonden. Het griffelen en het enten bij de ker selaars. appelaars, pruimelaars en pere laars wordt nu met zorg ondernomen. De griffeling geschiedt zowel op de jonge bo men als op de oude. Voor het enten zal men kloeke, éénjarige twijgen nemen, en men drage zorg. dat de entwonden niet te groot worden. Is dit het geval, zal men de wonde weer dicht gieten met entwas. Tegen de ziekten wordt ook actief op getreden. Nog zullen weinig ziekten zich manifesteren, doch men neme zijn voor zorgen. Er is vooreerst de schurfziekte. Deze ziekte wordt bestreden met bespui tingen van een mengsel van 250 k 400 gr. Nosperit op 100 liter water. Men moet nochtans oppassen deze bespuitingen voor de bloei toe te dienen, d w. z. voor het opengaan der bloemenknoppen. Vooral bij kerse- en pruimelaars kan de Monillaziekte oneindig veel schade aan richten Niet alleen de bloesem wordt ver nietigd. doch de ganse twijg kan er door aangetast worden en afrotten. Hetzelfde gebeurt bij aangetaste vruchten. Zelfs het leven van de boom wordt door de monillaziekte in gevaar gebracht. Men bestrijdt het optreden dezer kwaal, door bespuitingen van Nosperit. in een verhou ding van 400 k 500 gr. Nosperit op 100 liter water. De krulziekte. die we soms bij de per De trekking heeft plaats cp Zondag 20 Augustus 1950. V4e zetten de verbruikers aan de Capsules van onze melkprodukter. bij aankoop te verzamelen teneinde tegen, de gestelde datum het voorgeschreven aantal te bereiken Vaststelling der punten: 1 liter gepasteuriseerde Lactanomelk 1 liter gepasteuriseerde Lactano-babeurre I liter Lactano-Yoghurt doos Lactano-Camembert liter Sterilac - ■- I kgr Lactano-melkerijboter Kontrolemerk 5 punten Voor de melkprodukten tellen de capsules als waardebepaling der punten voor de Camembert en de boter, de vignet van de doos of de vignet van het inpakpapier der boter. 1 puilt 2 punten 3 punten 3 punten 4 punten zikbomen aantreffen, bestrijden we ech ter door een mengsel van 3 solfer. Degenen die nog vruchtbomen willen verplanten moeten zich haasten dit te doen. daar de ontwikkeling der jonge planten in deze periode zeer snel voort gaat Nieuwe aardbeienbedden kunnen wor den aangelegd en op het einde der maand worden de laatste scheuten uitgeplant. Begin dezer maand worden de laatste minerale meststoffen uitgestrooid Daar voor zullen we metaalslakken, sylveniet en potaszouten gebruiken In de tweede helft der maand kunnen de weiden, ook het hooigras, nog best een bestrooiïng van stikstofhoudende meststoffen gebruiken. Men zaait nu zomerrogge. haver, kla ver en gerst. Het is echter geraadzaam om ziekten, zoals haverstuifbrand. gerst- strepenziekte en vlaskanker te voorkomen, het zaad te ontsmetten, door het toevoe gen van 250 k 300 gr. Ceresan bij hon derd kilogram zaad insekten. Sommige dagvlinders, die in Februari opgekomen zijn. merkt men nog op zon nige dagen op. Ook de nachtvlinders be ginnen rond te vliegen Zohaast de bo men aan het bloeien gaan. verlaten de rupsen hun nest en beginnen hun afbre kend werk. Hommels komen in steeds gro ter getal voor en ook de bijen zijn hoe langer hoe ijveriger. Wantsen, muggen, vliegen en kevers komen uit de larven te voorschijn en maken het de mensen en dieren reeds lastig Frank voelde hoe als het ware een onzichtbare macht een net om hem trachtte dicht te trekken. Neen antwoordde hij vastbera den. In geen geval wilde hij het ge heim prijsgeven, daar hij wist, dat het niet uitgesloten was, dat dit hem met de justitie in aanraking kon bren gen. Inwendig beefde hij. Had de politie zijn spion gepakt Waarom hebt u van het gebeurde in de nacht van de moord niet dade lijk de politie in kennis gesteld In het begin leek het hele geval mij van minder belang. Bovendien was ik doornat en doodmoe Het is goed Peacetown drukte op een knop. Twee agenten kwamen binnen. De rechercheur stond op. Mr Horn. In naam der wet arres teer ik U Dodelijk verschrikt vloog Frank op. Wat... Waarom Maar dat is on mogelijk. commissaris U staat onder verdenking van moord op ir. Pradly en sabotage in de fabriek van Dr Woodley». Frank had zich weer hersteld. Zo. En dat meent u te kunnen bewijzen zei hij glimlachend. Van mij, die u eerst op het juiste spoor gebracht heeft Dat zal de rechtbank beslissen Ik verzoek u de beambten te willen volg°n. t Wat Ik prefereer vanzelfspre kend een cautie te storten «Het spijt mij. Mr Horn, maar ik moet u in voorlopige hechtenis ne men Vermoeid liet Frank het hoofd han gen. Dan keerde hij zich om en volg de de aeenten. De ring van Poly- crates. Het lot van de al te geluk kige scheen hem tenslotte toch ge grepen te hebben. «Wenst u nog iets?» vroeg een der mannen. «Ja. ik verzoek om onmiddellijke bijstand van advocaat Lionbridge. Mr Lionbridge was een van de be roemdste verdedigers van gehee' En geland. Twee uur later was hij bii Horn en toen deze hem weer verliet, wist Frank, dat zijn zaak in de becte handen was Hij had Mr Lionbridge volledig ingelicht In de Woodley-Works sloeg het be Ooievaar, kwikstaart, reiger en rood borstje komen terug. Nochtans verlate» ons nu de sijsjes, de bonte kraaien ea vele eenden, die zich naar Noordelijker streken begeven De kievitten komen terug en net zoe ken naar hun eieren begint. Over het algemeen vangt men langs de boorden rietvoorn, louw, baars, brasem en karper. Stokaas. een levend piertje of vers de vase en vleesmaaien. zijn het beste aas. Trouwens zijn alle vissoorten uit hun winterslaap gewekt en beginnen naar aas te zoeken. De insektenlarven zijn echter nog schaars, en alleen het stokaas begint zich te bewegen De voorn wordt nu gevangen in stille vaarten, op 3 k 4 cm. van de bodem op een diepte van 3 k 4 m. Men kan als aas een deegbolletje of gepeld kempzaad ge bruiken. niettegenstaande stokaas het best aangewezen is. Kleine visjes zijn thans te zoeken op 1 en 2 cm. van de bodem der beken en riviertjes, terwijl men aan de samenloop van lopende wateren reeds veel kans heeft op brasem. Einde Maart kan men met een flinke voorn als lokaas reeds wijfjes- snoeken vangen. De baarsen gaan vanaf half-Maart aan het paren, en men vindt ze soms tus sen het droge riet aan de oevers. Men zal liefst een rood piertje gebruiken, om hen te vangen BOER JAN (Nadruk, ook gedeeltelijk, verbode») 19 ONUITGEGEVEN ROMAN UIT DE AUTOWERELD richt van Frank's gevangenneming als een bom in. Mr Millner rende op gewonden bij Dr Woodley binnen, waar juist Evelyne op bezoek was. Dat neemt u, Mr Woodley Uw beste medewerker Evelyne lachte honend. Een mooie medewerker Dus u gelooft aan zijn schuld Miss Woodley «Wij mogen niet op de zaken voor uitlopen. Dat zou de zaak nog kun nen Vertroebelensprak Woodley zwakjes. Ach, zo Dat is dus uw dank Een mooie boel Hij werd plotseling zeer officieeL Dr Woodley, het spijt mij, maar het is mij niet mogelijk bij een firma, die zijn trouwe medewerkers in een dereelijke moeilijke positie op dus danige wijze ter hulp komt, nog lan ger te werken en daarom verzoek ik u mij ontslag te verlenen. Van Helios kreeg ik deze week een gunstige aan bieding Nee, nee Millner. Bent u gek ge worden Het zweet parelde Dr Woodley op het voorhoofd. Hij zag de chaos, de catastrophe, die hieruit zou voort vloeien, voor zich. Laat hem toch gaan, papa. Mr Millner kan doen en laten wat hij wil Past u op de boog niet te strak te spannen. U hebt er niet het minste idee van, dat wij voor een strijd staan, die u tot de bedelstaf zou kun nen brengen. Uw hartgrondige haat te^en Mr Horn zal u op die wijze zelf vernietigen». Evelyne was wit van woede. Zo had nog nooit iemand tegen haar durven spreken. Zij had reeds een beledigend woord op de lippen, toen Woodley haar in de reden vielWel ke eisen stelt u om te blijven Ik eis, dat u alles doet om te zor gen, dat Horn uit de voorlopige hech tenis wordt ontslagen, dat u hem een goed advocaat ter beschikking stelt en dat u verder zorg draagt, dat miss Evelyne zich in de toekomst van elke handeling onthoudt, welke tegen de belangen van de Wood ley-works in druist Toegestaan Hij reikte Millner de hand. Evely ne liep met tranen van woede de deur uit. Millner gunde zich geen moment rust. Reeds na enige minuten zat hij in zijn wagen en even later stond hij voor Commander Ryder en de advocaat. Er volgde een langdurig onderhoud. Mr Woodley werd opge beld en nog voor de avond viel was Frank, tegen een door de fabriek ge stelde cautie uit de voorlopige hech tenis ontslagen. Ontroerd drukte hij Millner de hand. «Hoe kan ik u mijn dank betui gen Dat u mij niet in de steek ge laten hebt Het heeft wel moeite en strijd gekost», antwoordde Millner en hij vertelde de scène bij Wcodley. Ik heb nooit gedacht, dat ik nog eens zo tegen mijn chef zou moeten optreden, maar het meisje heeft ook alle gevoel voor verhoudingen ver loren Frank keek zeer ernstig. Evelyne's haat scheen hem nu toch alle per ken te buiten te gaan. Als ik wist, wie ons die poets ge bakken had zuchtte hij. Ik weet hetantwoordde Mill ner. Ja Hier leest u deze brief maar Van Wolters Ja Frank las Stockholm. Mr Horn moet voorzichtig zijn. Sinnesfaere smeedt een plan tegen hem. Wolters. Zeer verbaasd keek Frank op. Sinnesfaere zelf Wat zou dat te betekenen hebben Dat weet ik nietgaf Millner schouderophalend ten antwoord. Misschien wil hij hierdoor de wer kelijke dader ontlasten «We zullen zien. Voor het proces ben ik niet bang. Mijn alibi klopt in ieder opzicht. En over onze afspra ken geen woord. Mr Millner. Stelt u ook Sealson hiervan in kennis. Geen v/oord. Ik kom zo ook vrij en de zaak is te gevaarlijk, dan dat zij aan de grote klok gehangen zou mogen worden. Ik heb met de advocaat hier over gesproken. Hij is het hierover volkomen met mij eens De dag van de zitting was aange broken. De rechtszaal was tot de laat ste plaats bezet. Persmensen uit het hele land waren hier bij elkaar. Het verloop van het proces beloofde sen sationeel te worden en de strijd Woodley-Sinnesfaere was tot een na tionale zaak gebombardeerd. Heel Engeland leefde mee. Duncker opende de rij van getui gen a charge. De openbare aanklager had veel moeite gedaan zulk een ge tuige te vinden. Hij vertelde hoe het hem onmiddellijk opgevallen was. dat de beklaagde, zoals Dr Woodley hem gezegd had, de gecompliceerde constructie van het geheime schar nier aan het tralievenster zo gemak kelijk ontdekt zou hebben. De be schrijving van de vermoedelijke da der leek hem ook onwaarschijnlijk -Jfaag als men bedacht, dat deze hen» op nauwelijks vier meter gepasseerd was. Hij geloofde stellig, dat Hor» van een persoon, die achter de scher men bleef, de opdracht had ontvan gen, de Woodley-Works uit de rij va» de marktbeheersende wereldmerken terug te dringen tot de binnenland se markt en daarna systematisch te gronde te richten. Frank had glimlachend, het hoofd in de handen gesteund, geluisterd. «Wat de beklaagde in elk opzicht volgens getuige gelukt zou zijn, is niet waar meneer de president. Ik heb hier voor mij een opstelling, die mij door de zakelijke leider van de fabriek ter hand gesteld is, welke loont over het laatste halfjaar en uit sluitend over orders uit het buiten land Het was Mr Lionbridge, die deze woorden sprak. Daar hebben wij bijv. Moskou crpioyerd 9.377 wagens. Parijs bijna 8.000 wagens, tussen haakjes Londen 1.400 wagens, zo kan ik de lijst nog vervolgen, tot Kennicot 3 wagens... We^t u misschien, waar Kennicot ligt, getuige Ik neem aan van niet. Ik voeg deze lijst bij de stukken, ter weerlegging van de beweringen van de getuige. Liggen al deze plaatsen in Wales Een hoongelach steeg op uit het publiek. Daarna kwamen enige emolové's van de fabriek aan de beurt. Zij kon den de aanklacht slechts weinig steu nen en vervielen allen spoedig in de tails. Op het publiek maakte dit wel dra de indruk, dat de getuigen a charge met veel moeite bij elkaar getrommeld waren. (Vervol fftf

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4