Zijt g er al rriee begonnen DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARCANC Nr 16 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 25 MAART 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar: 160 fr. De Ieperse Handelsfoor DE KATTEKOERS TE IEPER DITMAAL ZAL HET EEN WOENSDAC ZIJN KOLONIALE LOTERIJ HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE 34, BOTERSTRAAT, YPER TeI spo Postcheckrek.4«1.73 (L. DCMORTTER Ja, zijt g' er al mee begonnen Waarmee, horen wij U vragen. Met spitten natuurlijk, want wie denkt er voor het ogenblik nog aan iets anders, dan aan spittenImmers, pas hebt ge de eerste lentelucht geproefd, of ge voelt een krieuweling in uw han den. Ge neemt uw spade en ge geeft uzelf toe dat de grond reeds voldoen de droog is, alhoewel ge bij elke hal ve meter de vochtige aardklompen van het blinkend staal moet steken. Doch wat geeft het, ge kunt immers spitten en dan eerst voelt ge werke lijk dat het mooie jaargetijde in aan tocht is. En alhoewel uw handen 's avonds pijnlijk rood zien en er wellicht hier en daar verraderlijk bleinen zijn te voorschijn gekomen, toch gevoelt ge u tevreden omdat ge aan de wekroep van de natuur gehoor hebt gegeven. Een mooie vreugde, zullen som migen zeggen, maar wat simplis tisch Ook zij hebben wellicht gelijk en op zichzelf beschouwd kan het spitten ook niet altijd als een genoe gen doorgaan, maar we moeten ver der zien, want aan alles is er een be gin en alle begin is lastig. Neen, het spitten zelf kan niet dié vreugde brengen, maar binnen enkele dagen reeds misschien hebt ge het al ge daan zult ge de zaadjes aan de bruine aarde toevertrouwen. Ge zult uw best doen om mooie perkjes aan te leggen, om te prutsen dat het een aard is. En daarna is er dat wach ten, naar dat eerste groene sprietje dat zijn kop boven steekt, gevolgd door anderen en dan voelt ge u op nieuw de koning te rijk. Want ge staat in vervoering voor dat zich telkens hernieuwend werk van de natuur alhoewel ge het voor uw hoofd niet zult bekennen en angst vallig zult ge toezien dat het tenger groen zich ontwikkelt en groeit. Ge zult het een handje toesteken, soms om het te helpen, dan om het te be schermen. Hier hebt ge een nieuwe wereld ontdekt, ge hebt er een we reldje in uw wereld gevonden. En is uw dagtaak wel eens vermoeiend en slopend geweest, daar vindt ge de rust terug, want daar staat ge alleen met de natuur, die voor u slechts het goede wil. Hoeveel zweet ge ook over dat hofje zult laten, en hoezeer ook de eelt in uw handen mag groeien, hier zult ge werkelijk de ontspanning vin den. die ieder mens nodig heeft, om niet aan de drukkende last van het leven van elke dag ten onder te gaan. Het is een drang die ieder mens in zich voelt, en waaraan zelfs de meest mondaine en altijd gehaaste stadsmens zich niet kan onttrekken, want hoe weinig hij ook soms van dat alles afweet, toch zal de lust hem bekruipen om ook een hand uit le steken en zich met die donkere aarde éen te voelen, wanneer hij een wan deling door de vrije natuur maakt en t allenkante diezelfde rust en vrede ontmoet. Dan zou men willen ver geten wie men is, welke maatschap pelijke positie men bekleedt, om aan de mens in zich. de vreugde te laten van het werk, waarop onze eerste voorouders zich reeds toelegden. ar*t onafgezien van de finantiële kanL die heden ten dage wellicht niet de minst belangrijke is, voelt men een intense vreugde als men dat J°nge groen ziet te voorschijn komen cr' groeien. Men weet dat men hier tcor een der wonderen van de natuur staat en men is gelukkig omdat men aan de verwezenlijking ervan heeft medegewerkt en er de grondslag van ^ft gelegd. Tijdens dat stille be rstende werk. temidden die vredige andelijke omgeving, staan we meer °pen tegenover ons zelf. Hier be stormen ons als het ware de goede Kevoelens. denken we alleen aan op- Rouwen. laten we aan het goede, dat elke mens in zich draagt, de. vrije teugel. Terug naar de natuur voor een betere wereldWe weten niet of we met deze slagzin veel succes zou den hebben, want sommigen zouden hem wellicht verkeerd begrijpen en uitleggen. En toch steekt er enorm veel waarheid inimmers, elke dag nog zucht de wereld onder de ver schrikking van een dreigende oorlog. Materieel werden of worden nog iedere dag de wonden van de laatste wereldoorlog geheeldmoreel bleef de wonde bloeden, werd zo mogelijk nog breder en dieper, omdat elke dag het beeld van een nieuwe, nog schrik wekkender slag zich meer en meer opdringt. En toch wil de eenvoudige mens er niet van weten, omdat hij maar al te goed weet, dat, hoe de uitslag ook moge zijn, hij er nooit geen baat bij zal vinden, slechts kleerscheuren of nog erger. Niette genstaande dat is het gevaar er en het blijft het ganse naoorlogse leven lam leggen. Daarom kunnen we de gedachte niet van ons afzetten dat, moestén de verantwoordelijke leiders zich zo nu en dan met de weinig ver heven, doch zo heilzame tuinarbeid, bezig houden, zij er niet zouden kun nen toe besluiten, te vernielen wat goed is op aarde, omdat zij er te dicht zouden komen bij te staan. Het klinkt misschien wel zeer naïf, doch ons inziens worden nog al te veel veld slagen voorbereid' in de atmospheer van donkere en muffe kamers, waar de goede krachten van de natuur on bekend zijn, waar men niet genoeg weet en inziet dat er voor iedereen plaats is op onze wereld en de een het dus de andere niet moet lastig maken. En die het dan toch niet kan laten, wel, die trekke er uit Alles laat voorzien dat de 20e Ieperse Handelsfoor. even geslaagd, even schitterend zal wezen als deze der voorgaande jaren. Handelaars en nijveraars werken hand in hand om met de aanstaande Paasdagen, 't beste, 't nieuwste en 't aller modernste hunner produc ten op de markt te brengen. Van jaar tot jaar evolueert de techniek, zodat comfort geen luxe meer is, maar in alle middens, in alle huisgezinnen kan binnendrin gen. aan- en toegepast worden. De Handelsfoor van leper zal een aanschouwelijk beeld geven van alles wat in 's mensens leven noodzakelijk geworden is. Wie van zijn tijd wil zijn. wie op de hoogte wil blijven van de moderne techniek, bezoeke met de Paasdagen de Handelsfoor te leper. Toekomende week geven we het volledig programma. Zondag a s. 26 Maart zal een autocaravaan volgende steden en gemeenten doortrekken leper. Dikkebus. Loker. Dranou- ter. Westouter, Poperinge. Proven Roesbrugge. Beveren, Izenberge. Leisele. Houthem, Wulvergem. Buls- camp. Veurne. Koksyde. Oostduin- kerke. Wulpen. St Joris. Ramsca- pelle. Pervyse. Kaaskerke. Diks- muide. Esen. Zarren, Handzame. Kortemark, Torhout. Lichtervelde. Gits. Roeselare. Rumbeke. Beitem. Ledegem, Dadizele. Menen. Geluwe. Wervik. Komen. Waasten. Ploeg- steert. Bizet. Nieuwkerke, Kemmel. leper De bewoners dier gemeenten zul len goed doen de vlugschriften die uitgeworpen of uitgedeeld zullen worden aandachtig te lezen, want verrassingen zijn niet uitgesloten. De winnaar van de Ieperse Kattekoers G. Vermeersch (met Kattetrui) omringd door Bisetti, Vuylsteke (gehurkt) en Van Coillie. (Zie volledig verslag op onze sportbladzijde) Nadat het volk zich met een meerder heid voor de terugkeer van de Koning had uitgesproken, heeft de huidige regering er niet kunnen toe besluiten de knoop definitief door te hakken en de beide Ka mers in gemeenschappelijke vergadering bijeen te roepen. Deze vergadering zou zich namelijk hebben moeten uitspreken over de afschaffing van de wet van Juli 1945 aangaande de terugkeer van de Ko ning. De liberalen hebben in deze aangele genheid geen verantwoordelijkheid willen dragen, en hebben dus hun ontslag aan geboden, wat gevolgd werd van het ont slag der ganse regering. Toen werd de heer Eyskens met een informatie-opdracht belast. En hoe is nu de toestand Objectief beschouwd, en zonder de zaak te willen verdoezelen, kunnen we vaststellen dat we ons ongeveer op dezelfde posities als even na de bevrijding bevinden, d.w.z. dat een compact links blok zich tegenover een compact rechts blok heeft opgesteld. De enen zijn tegen de terugkeer van de Ko ning, terwijl de anderen de Koning willen doen terugkeren. Dit rechts blok is nochtans versterkt door zekere liberale ministers en politie ke mandatarissen. Deze, en het gaat hier vooral om de Vlaamse liberale mandata rissen hebben zich voor de terugkeer van de Vorst uitgesproken. Het is echter'een feit, dat de invloed van zekere Waalse parlementsleden der liberale partij nog steeds van overwegend belang is. Immers, na de talrijke Neen stemmen, in Wal lonië uitgebracht, durven de heren De- vèze. Rey en anderen het niet aan, hun kiezers teleur te stellen, en zoeken zij met alle middelen de oplossing van het Koningsvraagstuk te verdagen. De socialisten en communisten blijven zich eenparig en radikaal tegen elke te rugkeer van de vorst verzetten en pogen zelfs dwang uit- te oefenen op de andere regeringspartijen. Zo wordt onder meer voor Vrijdag een algemene staking van 24 uur in Wallonië voorzien, als protest tegen de eventuele terugkeer des Konings- Het A B. V. V. heeft zich voor deze sta kingsbeweging uitgesproken, met de goed keuring. om niet te zeggen, met het hand geklap van de socialistische leiders. Andere socialistische leiders, o. m oud minister Herman Vos. wijzen op De breuk tussen Vlaandei en en Wallonië ter oorzake van de Koningskwestie. Zo schrijft de heer Vos in de Volksgazet o. a. De tekenen zijn reeds duidelijk. Indien te elfder uur door een gezamenlijke in spanning van de bezonnen staatslieden geen verzoenende oplossing aan de Ko ningskwestie wordt gegeven, dan dreigt zich een noodlottige breuk in ons land te voltrekken. Die oplossing kan in niets anders bestaan dan in een terugtrekking van de Koning, een afstand van zijn troon, ten voordele van de grondwettelijke troonopvolger, die Prins Baudewijn is... In hetzelfde artikel verzekert heer Vos Wij zijn zeker niet gekant tegen een hervorming, die de culturele autonomie van de twee volksgroepen beter dan nu het geval is, zou verzekeren. Wij geloven echter dat elke verder strekkende maat regel de economische en sociale eenheid van het land zou verbreken en onheilspel lend zou wezen. Wij zijn daarvoor weder kerig onafhankelijk en daarom moet de band tussen het noordelijk en het zuide lijk deel van het land behouden blijven Verder meent de heer Vos, dat de haard van onrust en opstandigheid alles in ge vaar brengt, wat in de laatste jaren op een gemeenschappelijke grondslag van versteviging der defensieve krachten werd opgericht. In de liberale partij zijn de meningen nog steeds verdeeld. Enerzijds zijn er de Vlaamse en Waalse leden, die in de Ko ningskwestie tot geen accoord kunnen ko men. en anderzijds is er een negatieve houding. Het Laatste Nieuwsschrijft o. m. Alle kansen tot een bevredigende oplos sing dienen te worden te baat genomen. Dat zal echter niet gaan. wanneer er van zekere kringen een onduldbare aanmati ging uitgaat, die slechts van aard is om de zaken nog meer in de war te sturen. Dat geldt zowel voor zekere liberale groe peringen. die aan de gekozenen hun vrij heid van oordeel zouden willen ontzeggen, als voor zekere heetgebakerde leden van de christelijke volkspartij, terwijl het so cialistisch congres zich niet moet inbeel den. dat het aan gans de natie de wet kan stellen... In de verschillende politieke groepen, ook. in de schoot van de christe lijke volkspartij, komen overwegingen naar voren die een bevredigende oplos sing mogelijk maken, natuurlijk rekening houdend met de uitslag der volksraad pleging. Het is ons niet bekend of zulke pogingen kans tot lukken hebben, maar het ware in elk geval verkeerd door op hitsingen en bedreigingen met stakingen de atmosfeer te bederven. En wat zegt de katholieke pers Deze wijst op de eensgezindheid der C- V. P. om aan het Koningsvraagstuk zijn recht vaardige oplossing te geven, en tracht de christelijke mandatarissen te overhalen, geen duimbreed van hun stellingen te wijken. Zo schrijft een katholieke krant o. m. Nu is men er in de C V P. terdege van bewust dat er nog slechts één politiek mogelijk is, die welke wij met een titel, die succes in de Belgische pers heeft ge had. hebben aangeduidOmver en er over De Verenigde Kamers moeten on middellijk bijeengeroepen worden de Ko ning moet dadelijk terugkereneen re gering. die eensgezind is en beslist is door te zetten, moet zonder verwijl samenge steld worden. Het kan een homogeen C V. P.-kabinet zijn. ofwel een regering waar van enkele afzonderlijke liberalen zou den deel uitmaken. De nieuwe formateur zou het plan uitvoeren dat destijds aan dhr Van Zeeland werd toegeschreven sa menstelling van een homogene C.V.P.-re- gering met de beperkte opdracht het Re gentschap af te schaffen en de Koning te rug te roepen De heer Eyskens is door de Prins Re gent van zijn opdracht als informateur ontslagen, en Donderdag zal de volledige raad der Ministers van State bijeenkomen. De heer Eyskens verklaardeNa de veelvuldige besprekingen heb jk vastge steld. dat het me onmogelijk was spoe dig een regering op parlementaire basis te vormen. Tenzij men de mogelijkheid openliet een homogene C.VP.-regering samen te stellen. Natuurlijk zou deze for mule de nodige moeilijkheden met zich medebrengen De oud-eerste minister onderlijnde de ernst van de politieke toestand en de weer slag daarvan in het ganse land. Dus, ver volgde de oud-eerste-minister, hebben we het nodig geacht onze raadplegingen uit te breiden, en te dien einde werd de raad der Staatsministers samengeroepen. Ik breng hierbij hulde aan de heer Carton de Wiart, die mijn opdracht heeft willend overnemen, en hoop dat zijn bemoeiïngenr- tot een positief resultaat zullen leiden. Is Na de heer Eyskens nam de heer Car- ton de Wiart, die. zoals men weet, tot de katholieke partij behoort, het woord. Zich tot de pers richtend, legde de heer Carton de Wiart de nadruk op het feit. dat een bijeenroeping der staatsministers slechts plaats heeft, als de natie in ernstige moeilijkheden ver keert, en zij de vrucht van hun politieke ervaring kunnen ten bate van het land stellen, en aldus trachten uit de moeilijke engpas te geraken. Het is, zo ging de heer Carton de Wiart verder, niet zozeer een beraadslagende vergadering, dan wel een consultatieve beraadslaging, waarop de ministers van State de huidige toestand in al zijn aspecten zullen onderzoeken. Wat mij betreft, ben ik bezorgd, terug in de grondwettelijke wegen te treden. Dit behelst natuurlijk de terugkeer van de Koning, aangezien de resultaten der volks raadpleging en het feit dat de onmoge lijkheid tot regeren heeft opgehouden te bestaan Tot qonclusie, zegde de heer Carton de Wiart: «Wij moeten ten allen prijze trachten uit het slop te geraken, en tot de grondwettelijkheid terugkeren. De hy potheek, die al te lang op de natie rust, moet eindelijk worden weggenomen. De internationale toestand en de binnenland se politieke vraagstukken eisen zulks. Na tuurlijk zal er moeten beroep gedaan worden op het begrip der openbare opi nie. Ik zal trachten een oplossing te be komen en de gemoederen te bedaren en te verzoenen. AAN DE BEVOLKING Het Stadsbestuur brengt ter kennis van de bevolking dat gedurende de Paasweek van 9 tot en met 16 April de water- filtreerstations van Zillebeke- en Dikke- busvijver kunnen bezichtigd worden. De nodige uitleg over de werking en inrich ting zal hen door een bevoegd persoon verstrekt worden. De Schepen van Openbare Werken. M. Mulier. EERSTE-MEMSTEE EYSKENS MISLUKT Eerste-Minister Eyskens deelt de pers mede, dat hij als informateur er niet kon in slagen de nodige elementen te vinden om een nieuwe regering mogelijk te maken. TOESCHOUWER. lrrjp dat de 18 millioen van de zullen verdeeld worden en wel op Woensdag 5 April te Herentals. Maar alle dagen zijn goed om Uw biljetten te kopen en de kansen zijn gelijk voor allen. Steeds 34.424 loten van 200 tot 500.000 fr. en de supergrote loten een millioen en twee en een half millioen. (2985)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1