De leperse Handelsfoor WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 17 ZATERDAG 1 APRIL 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Kle ine Aankondigingen KOLONIALE LOTERIJ HET YPERSCH NIEUWS RiSTLLR EN KEUACTIE: 54. BOTERSTRAAT. YPER TtL Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 F*- De 20e leperse Handelsfoor. zal in alles een waardig even beeld zijn der voorgaande foren, zodat de talrijke bezoekers ver zekerd mogen wezen dat alles wat hun belang inboezemt en dienstig kan wezen te bewonderen zal vallen. De autocaravaan die Zondag 26 Maart 1.1. een groot deel der provincie doorreisd heeft, wekte ten allen kante veel belangstelling. Op Zondag 2 April zal de autocaravaan volgende gemeenten doortrekken Vlamertinge, Elverdinge. Woesten. Oostvleteren, Hoogstade. Al- veringem, Lo. Reninge, Noordschote. Merkem, Woumert. Kler ken. Houthulst, Staden, Hooglede. Oostnieuwkerke, Westrozebeke. Poelkapelle, Langemark, Bikschote, Zuidschote. Boezinge, St Jan. Zonnebeke. Passendale, Moorslede, Beselare, Geluveld. Zillebeke. Zandvoorde, Komen ten Brielen. Houthem, Hollebeke, Wytschate, Mesen. Wulvergem, Kemmel, leper. De inwoners der gemeen ten langswaar deze autocaravaan voorbij trekt, zullen goed doen de uitgeworpen vlugschriften goed na te zien, want verrassingen zijn niet uitgesloten. Zo naderen we Witte Donderdag, de dag der opening der Handelsfoor. Met de Paasdagen zullen opnieuw duizenden en dui zenden bezoekers naar leper stromen, om gade te slaan al het geen 't vernuft der leperse handelaars en nijveraars heeft weten tot stand te brengen. Het officieel programma ziet er als volgt uit Op Witte Donderdag 6 April, te 15 uur officiële en plechtige opening der Handelsfoor door zijne Excellentie de Minister van Verkeerswezen, Heer P. W. Segers, in aanwezigheid van de wel edele Heer Gouverneur der provincie Westvlaanderen en tal van burgerlijke, rechterlijke en geestelijke overheden. Op Witte Don derdag is de Handelsfoor toegankelijk voor het publiek van 16 tot 22 uur. Vrijdag 7 April is de foor open van 9 tot 12 en van 14 tot 19 u. Op deze dag zijn al de scholen van het arrondissement uitgeno digd een kosteloos bezoek te brengen aan de Handelsfoor. Op Zaterdag 8, Dinsdag 11 en Woensdag 12 April, is de foor open zoals 's Vrijdags. Op Pasen en Paasmaandag zijn de openingsuren gesteld van 9 tot 19 uur. Pasen en Paasmaandag zullen er volks- en kunst concerten ten gehore gebracht worden op de Grote Markt en de René Colaertplaats door volgende muziekmaatschappijen Har monie Ypriana (leper), Boezinge, Kemmel, Langemark, St Cecilia Veurne, Zillebeke, Proven, Oostvleteren, N. S. B. (leper), Grande Fanfare d Armentières, Beselare, Izenberge, Jeanne D'Arc Mous- cron, Picanol (leper) en het accordeonnistenmuziek van Poperinge. Al de bezoekers aan de Handelsfoor zullen deelnemen aan een prachtige Tombola begiftigd met talrijke prijzen. De uitslag van deze Tombola zal in het nummer van dit blad van Zondag 16 April verschijnen. Gedurende de Handelsfoor in de Stadsschouwburg Tentoon stelling over het Toerisme, ingericht door het Commissariaat Generaal van Toerisme met de medewerking van de provinciale vt renigingen van Toerisme van West en Oostvlaanderen, Luik, Namen, Luxemburg, Brabant, Antwerpen, en de Vereniging voor het vreemdelingenverkeer der stad leper. Woensdag 12 AprilDag van het Toerismeonder het voorzitterschap van de wel edele Heer Ridder van Outryve d'Yde- walle. Gouverneur der provincie Westvlaanderen. Speciale treinen, trams en autobussen zullen het mogelijk maken gedurende de Paasdagen leper gemakkelijk te bereiken. Truman heeft gemeend de leden van het Congres te moeten waarschuwen tegen een te verregaande besnoeiïngspolitiek. Dit in verband met de vraag van de presi dent. om credieten goed te keuren, die de Marshallhulp voor 1951 moeten verzeke ren. Dit bedrag, dat 3.375 millioen dollar voorziet, heeft bij sommige Congresleden heftig protest verwekt. In zi.'n brief die hij aan de leden van het Congres richtte, wees Truman erop dat een aanzienlijke beperking van de uitgaven voor hulp aan het buitenland, het uitbreken van een derde wereldoorlog rou bespoedigen. De President der Ver enigde Staten zegde verderDe goed keuring van deze credieten. zal voor alle anden. die aan vreesaanjaging. onder drukking en aanval zijn blootgesteld, een riem onder het hart zijn. Het bij de wet voorziene program is een minimum pro- gram. Het is een minimum voor de be langen van de Verenigde Staten en voor onze inspanningen vrede in de wereld te scheppen. Wij kunnen niet afzonderlijk in rykdcm en betrekkelijke overvloed leven. O mogen onze ogen niet sluiten voor de dringende vraagstukken van andere vol ken noch voor de bedreiging van hun on afhankelijkheid Ons leger kan ons een zekere waarborg verschaffen, doch ware veiligheid kan slechts ontstaan in een *ereld waarin de mensen in vrede kun nen leven. Aangaande de Amerikaans-Russische be trekkingen voerde generaal Eisenhower eze week het woord te New York. In zijn re<*e zegde de generaal, die zoals men *eet thans rector is van de Columbia- ruversiteit. dat de Verenigde Staten hun ontwapening te ver hebben doorgedreven. generaal noemde zwakheid, ten over staan van de Russische macht- even mis dadig als de oorlog zelf. Eisenhower was van oordeel, dat er slechts een geldig voorwendsel voor ontwapening te vinden is, en dat is. dat alle landen in een ge zamenlijke inspanning de ontwapening zouden doorvoeren. Op Rusland wijzend, verklaarde de ge wezen opperbevelhebber der geallieerde legers in Europa, dat de naties die in vre de wensen te leven, steeds onder de angst van een aanvalsoorlog leven, als één mo gendheid een leger te been brengt en be wapent. dat veel sterker is dan hetgeen nodig is om zijn eigen veiligheid te waar borgen De generaal meende echter te mogen toevoegen, dat men de hoop op vrede niet mocht opgeven, niettegenstaande één land overmatige machtswellust en een honger aan mensen en gebieden toonde. Doch. voegde Eisenhower eraan toe. indien er slechts een vrede kon bewerkt worden die de ondergang van de gedachten en de idealen van de vrije mens zou betekenen, ware het beter een oorlog of een mogelijke vernietiging onder ogen te zien. Ondertussen confereren te Den Haag de afgevaardigden der partners van het Atlantisch Pakt. Generaal Bradley. Ame rikaans stafchef zal het voorzitterschap opnemen, en ter gelegenheid van zijn aankomst te Den Haag. verklaarde hij. dat het doel van het Atlantisch Pakt vrede is. Men weet nog niet hoe deze bespre kingen zullen eindigen, doch we durven de hoop uitdrukken, dat het doel van het Atlantisch Pakt- zoals het door generaal Bradley is aangegeven bereikt moge worden. Het zesde kabinet de Gasperi is door de jongste onlusten in Italië, voor een ern stige crisis komen te staan Na de jong ste opstand te San Severo. dreigen thans over het ganse land stakingen uit te bre- ken. Wel heeft de regering de doorvoering an de agrarische hervorming aangekon digd doch deze oplossing schijnt geen voordeel te brengen voor de honderd duizenden werkloze en bezitloze landbou wers in het Zuiden Anderzijds is Italië door een aanzienlijk aantal werklozen, op een zwakke economische positie komen te staan, zodat de regering zeer sterk zal moeten staan, om de aanvaHen der com munisten en der extremistische linkse partijen met goed gevolg te kunnen over leven. De minister van Binnenlandse Za ken Mario Scelba heeft een reeks uit zonderingsmaatregelen in de oproerige ge bieden afgekondigd, en de politie en gen darmerie gemobiliseerd, in de strijd cm de orde te handhaven. De bladen meldden de laatste dagen met grote slagzinnen, het bekend maken van de nota's die tussen de geallieerde Hoge Commissie en kanselier Adenauer gewis seld werden. In deze nota zou de kanse lier verscheidene voorwaarden gesteld hebben om toe te treden in de Raad van Europa zo o. m. dat Duiteland schriftelijk zou uitgenodigd worden om in de Raad van Europa te treden, vervolgens de waarborg der geallieerden dat het huidig Saarstatuut slechts voorlopig is en later herzien zou worden Verder stelde Adenauer de mogelijkheid voor ogen Duitsland slechts voorlopig zijn plaats in de Raad van Europa te zien innemen, tot dat de Duitse bondsregering waarborg krijgt, dat ze als volwaardig lid in de Raad van Europa zou kunnen zetelen. Aangaande de Duitse voorstellen, ver klaarde de Franse minister van Buiten landse Zaken voor het nationaal Comité van de Republikeinse Volksbeweging dat men in Duitsland niet voldoende beseft, welke inspanningen Frankrijk en de an dere volkeren moeten doen. om de Duit se kwestie een oplossing te geven. Verder meende de Hr Schuman, dat men van geen economische unie spreken kon. voor men politiek tot een accoord zou gekomen zijn. In ieder geval meende hij dat de toetre ding van Duitsland tot de Raad van Euro pa een der voornaamste voorwaarden zal zijn. om met Duitsland tot een vergelijk te komen Hij scheidde de Saarkwestie van het vraagstuk, en meende daarin geen hinderpaal te zien voor een overeenkomst met Duitsland. In Frankrijk is thans de rust vrijwel teruggekeerd De eerste minister heeft zich in een radio-rede tot het Franse volk gericht, waarin hij verklaarde dat de re gering de in de genationaliseerde bedrij ven toegekende loonsverhoging goedkeur de en dat er daarenboven nog jaarlijkse productiepremies zouden worden uitge keerd. Deze rede heeft weliswaar in de Franse pers een diepe weerklank gevonden, doch deze is van oordeel dat het loonvraagstuk evenals het probleem der prijzen lang van opgelost is. Men neemt trouwens het groot ste voorbehoud in acht aangaande de be lofte ener jaarlijkse productiepremie. Het blad Combat toont zich erg wan trouwig. Zo vraagt Qeorges Altschuier zich af in het blad. of deze toegevingen niet de vrucht zijn van een accoord tus sen de grote industriëlen en de regering, toegevingen die later zullen uitdraaien op een nog groter eigenmachtig optreden der regering tegen de stakers Volgens dezelf de schrijver is de rede van Bidault een dekmantel voor de opofferingen, die van de arbeiders worden gevraagd. Generaal de Gaulle heeft te Marseille het woord gevoerd. Over de binnenlandse politiek meende de Generaal te mogen verklaren Wij zijn verdeeld ingevolge de sociale ongerechtigheden. Door het verbond van de Arbeid met het kapitaal moeten we dit stelsel breken. Er moet een einde ge steld worden aan al die stakingen en mis lukte verzoeningspogingen. Wij moeten al les wijzigen. De generaal heeft echter niet gezegd hoe hij dit allefc wil wijzigen en het aan de regering o\*rgelaten, aan dit pijnlijk probleem een gepaste oplos sing te geven. In Groot Brittannië heeft Herbert Mor- risson zich deze week aan de Britse vak bonden gericht en hen aangezet zich van alle communisten in hun rangen te ont doen. Morrisson ziet in de communisten de vijanden van de Britse grondwet, en brandmerkte het communisme om het feit dat een van de bedenkelijkste kenmerken erin bestaat, dat men zijn eigen kame raden moet verdenken. De vice-premier besloot zijn oproep met de woorden La ten wij op onze hoede zijn». De laatste verkiezingen hebben echter bewezen dat het communisme in Groot Brittannië wei nig of geen kans meer heeft, en we me nen dan wel te mogen zeggen, dat Groot- Brittannië tot nu toe nog het minste van het communisme te lijden heeft gehad uitname gemaakt vcor de zaak der a toom- spionnage. die echter op tijd en stond de kop is ingedrukt geworden. OBSERVER Interesseert niets in onze VLIEGENDE SCHOTELS! Sedert verscheidene maanden konden we geregeld, in alle dagbladen, over zogenaamde vliegende schotels lezen. De meest fantastische verhalen weiden er omheen geweven. Onlangs wist men zelfs met zekerheid te vertellen, dat er in Brazilië een Vliegende Schotel was neergevallen'n reuze trommel van dertig meter doorsnede! En. men had er een soort zeventig centimeter grote dwerg in gevonden. Hiermee was het geheim der <i Vliegende Schotels» opgelost Het waren machines, die met Marsbewoners bemand, onze Aard bol kwamen inspecteren!... En, pas op: weldra worden wij vanuit de planeet Mars, door Marsbewoners overvallenHierboven publiceren we thans een UNICUM-foto van Vliegende Schotels zoals dit beeld in Teen Agetime een Dublin-illustratieblad. verscheen. Maar, eerlijkheids- en gerustheidshalve, moeten wij erbij zeggen, dat dit illustratieblad geenszins vertelt hoe en waar het deze foto nam. Zodat het wel een getruckeerde kan zijn en we nog geen Marsbewoners te vrezen hebben. Ons land maakt thans nog steeds een his torische crisis doordeze van de konings kwestie. die uiteindelijk moet opgelost worden. We kennetj de toestand na jaren gepa- laber werd er uiteindelijk dan toch een volksraadpleging gehouden, waardoor het kwam vast te staan, dat er 15 meer ja dan neen stemmen waren. Na de gekende uitslagen van de volks raadpleging bleef echter ieder politieke partij op haar vroeger ingenomen stand punt de overwinnende C. V. P. natuur lijk voor de onmiddellijke terugkeer van Leopold III. de Liberalen verdeeld en de Socialisten en Kommunisten eensgezind tegen iedere terugkeer van de Vorst. Toen werden twee katholieke INforma- teurs aangeduid eerstens, de heer Eys- kens. en daarna de heer Carton de Wiart. Maar geen enkel van de twee informa teurs kon er in gelukken de nodige ele menten te ontdekken die bereid waren eventueel van een regering deel uit te ma ken om de terugkeer van de koning te ver gemakkelijken. Toen stelde de Prins-Re gent een FORMATEUR aan, dus niet een nieuwe INformateur en wel de heer De- vèze. Onmiddellijk gingen protestkreten vanwege de katholieken opMen durfde in sommige katholieke bladen, ook in Franstalige', spreken van een staatsgreep Het ging zelfs zover dat de Prins-Regent aan de kaak gesteld werd, als zijnde een partijtrekker der linksen Onnodig er op te wijzen, eerstens, dat de Prins-Regent in feite vrij is aan te stel len wie HIJ wil en tweedens. dat hij zulks zeer zeker niet doet zonder eerst raad ingewonnen te hebben. Het verdient dan ook aanbeveling de verontwaardigende taal van sommige katholieke bladen, die tegen de Prins-Regent schreven, af te keu renTemeer, daar het geenszins mag uit het oog verloren worden, dat ieder aan val op de Prins-Regent tenslotte een aan val op het Vorstenhuis is! En... ons Vor stenhuis heeft de jongste tijd reeds open lijke aanvallen genoeg gehad Heeft de heer Devèze een kans tot sla gen Naar ons inzicht: NEEN Immers de C. V. P. heeft herhaalde malen zeer uitdrukkelijk verklaard, dat zij van geen enkele regering deel zal uitmaken die niet 'als eerste punt op het programma heeftde bijeenroeping der beide kamers om de wet van Juni 1945 op te heffen en aldus de koning onmiddellijk terug te laten keren. Deze uitspraak zcu eigen- li.'k moeten volstaan, om de heer Devèze te doen inzien dat hij het land onnodig langer een crisis laat doorspartelen. Maar de heer Devèze verzekerthet gaat goed er bestaat kans dat ik in mijn opzet een nationale oplossing te geven geluk Deze nationale oplossing echter, is een oplossing die door de drie grote partijen zou goed gekeurd worden, dus door de katholieken, door de socialisten en door de liberalen Maar ook de socialisten hebben opnieuw zeer duidelijk verzekerd, dat zij hoege naamd niet van een terugkeer van de ko ning willen weten. Hoe kan er dan spra ke zijn van een nationale oplossing Hoe wij de toestand dan inzien De heer Devèze poogt enkele vooraan staande mannen uit verschillende kampen om zich heen te scharen en zal proberen met deze toonaangevende financiële en ekonomische leiders een delegatie te vor men. die opnieuw door de Koning te Preg- ny zou moeten uitgenodigd worden, om. de koning andermaal een zeer duidelijk, beeld van de toestand te geven Dit alles kan ten dele als een zekere pro - propaganda uitgelegd wordenWe- houden er echter opnieuw uitdrukkelijk aan, te herhalen dat wij ONVOORINGE NOMEN de toestand bekijken zoals hij ire feite is We durven dan ook voorspellen dat alles er nu reeds op wijst, dat de heer Devèze in zijn opzet zal mislukken. Wat dan Twee wegen staan dan nog openeert katholieke formateur vormt een C V. P - regering, die voor de beide kamers komt en met de stemmen van enkele liberalen goedgekeurd wordt, dus het vertrouwen be komt en de wet van Juni 1945 opheft, zo dat de koning terugkomt. Ofwel, ons land gaat naar kamerontbinding en nieuwe verkiezingen. Of deze verkiezingen echter een oplos sing zullen kunnen brengen, dat is eert andere zaak. Intussen is het echter een feit dat bij een terugkeer van de koning de anti-ko- ningsgezinden hoogstwaarschijnlijk hun bedreigingen van algemene werkstakingen, en wie weet wat nogal, zullen ten uitvoer brengen, zodat ons land dan nog niet ten einde van zijn kalvarieberg zal zijn. Dan kan van alles gebeuren. En de vraag dient dan ook gesteld, of de C. V. P. voor dat gevaar niet zal zwichten, of de Koning in die atmosfeer wenst te regeren Zodat op het laatste moment toch nog verrassingen mogelijk zijn. Toch komt het ons voor, dat de meerderheid zich ditmaal nog niet door de minderheid de wet zal laten stellen, daar zulks een aanslag op de demokrati- sche princiepen zou betekenen. Wat er ook gebeure. laten we ons niet ophitsen, stellen we geen betreurenswaar dige daad. Immers, niet de man van de straat, doch de verantwoordelijke parle mentairen. door het volk afgevaardigd, dienen hun verantwoordelijkheid op te ne men en uiteindelijk te beslissen TIJL. i> ie 1 :1-| Werden gewonnen door niet verdeelde oljjetten het groot lot van een millioen. een groot lot van een half millioen. en. een „.Sf'ï kwart millioenvier loten van 100.000 fr. drie loten van 50.000 fr en vijf van 20.000 fr. Aan biljetten in tienden verdeeld kwa- men het supergroot lot van twee en k ff m'lhoen een groot lot van een nair millioen en twee van een kwart mil- iioen acht loten van 100.000 fr., negen van 50.000 fr. en tien van 20.000 fr. Op datum van 24 Maart, waren slechts \iji van de winnende tienden aangeboden. De winners wonen te Antwerpen. Beyne- Heusy, Brussel. Haacht en Thuin. De win ner van het millioen heeft zich nog niet Kenbaar gemaakt. Plaatsen waar loten van minstens 20.000 fr. verkocht of gewonnen werden Antwer pen 12 loten). Binche (2 loten Bols d'Hai- n®- Brugge. Brussel (6 loten i. Charleroi 12 loten), Erquennes. Florennes. Gent, Gis tel. Haasrode. Kortrljk, Lessen, Luik i3 lo ten), Lobbes. Paturages (2 loten). St Ghis- lain. Tienen, Wameton. Onder de winners vindt men een bak ker. een boekhouder, een burgemeester, een deurwaarder, een drukker, een foorkramer, ge pensionneerden, handelaars, een hakker, een beeldhouwer, twee mijnwerkers c waar van een Italiaan), personen uit de burgerij of zonder beroep, een smid. vijf rijkswach ters. een wever, werklieden (landbouw- of fabriek), meerdere «potjes» waaronder een van 25 bedienden (een lot van 250.000 fr.). i 3028

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1