De 20" leperse Handelsfoor is voorbij WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3c JAARGANC Nr 19 PRIJS 2 Fr, ZATERDAG 15 APRIL 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS De Muziek bij de Handelsfoor De aangekondigde Radioreportage HET YPE BfcSTl'L'R EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER Tri Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) .ABONNEMENTSPRIJS J EEN JAAR. 100 FR. We mochten wel verleden week zo tevreden zijn over het prachtige lenteweertje bij de opening van onze leperse Handelsfoor, want onze vreug de zou slechts van korte duur zijn. Immers, kon het weer Vrijdag er ook nog door. dan kwam de weermaker langzaam in deficiet om op Paas maandag zijn laagste peil te bereiken. Terecht konden we ons dan ook op de tweede Paasdag afvragen of we nu de jaargetijden in omgekeerde orde zouden krijgen, want de geweldige rukwinden en stormvlagen van die dag pasten beter bij een naderende winter, dan als voorbode van het warme zomerseizoen. Het pleit dan ook voor de popu lariteit van onze leperse Handelsfoor. dat deze 20e uitgave, spijt alles, toch tot een verdiend succes is uitgegroeid. Want niet minder dan 21.000 bezoe kers werden van 6 tot 12 April ge noteerd, wat slechts een duizend man minder is dan verleden jaar, toen de handelsfoor met een waar zomer weertje begunstigd werd. Daarbij kwam dit jaar dan nog de concurrentie van twee andere han delsforen. namelijk te Veurne en Diksmuide, die op het grensgebied van ons arrondissement gelegen, de volkstoeloop naar onze stad enigs zins konden beïnvloeden. Sommigen zullen wellicht opwerpen dat deze twee steden toch tamelijk ver ver wijderd liggen van onze stad en in die zin weinig aan het succes van onze handelsfoor hebben kunnen tor nen. En als we de cijfers vergelijken van 1949 en 1950 zouden we geneigd zijn deze mening te delen, doch dan moeten we ons toch nog altijd voor ogen houden dat sommige gemeen ten, op de grensscheiding gelegen, voor de keus worden gesteld, de een of de andere foor te bezoeken, en dit moet dan ook altijd in het nadeel van de een of de ander uitvallen. Een nieuw bewijs van de populari teit van onze leperse foor is echter het volgendeterwijl hier 21.000 be zoekers werden genoteerd, mocht Diksmuide slechts op een eerder scnaars bezoek bogen, terwijl men te Veurne van een fiasco gewaagt. Een succes voor onze leperse foor en te vens een bewijs dat het inrichten van een handelsfoor van veel factoren af hangt en voornamelijk van een goede samenwerking. Drie handelsforen voor een zelfde gewest was dan ook te veel en dat zullen Veurne en Diksmuide, die zich op de traditionele leperse Paasdagen hadden komen nestelen, wel ook tot hun schade en schande hebben moe ten ondervinden. Want wanneer de leperse foor hierdoor wellicht een licht verlies geleden heeft, dan is het experiment voor de anderen allesbe halve hoopvol voor een nabije toe komst uitgevallen. Wat meteen be wijst dat samenwerking hier ook geen ijdel woord is. W at nu de resultaten van de leper se handelsfoor zelf betreftde alge- 'nene indruk is bevredigend. Want niettegenstaande de crisistijden heb ben de deelnemers over het algemeen genomen, toch nog zaken gedaan. De enen wellicht meer dan de anderen. <j<>ch dij rnag de minder begunstig- _n n'et afschrikken want een tal- rijk publiek heeft met de uitgestalde waren kennis gemaakt. Kijkers zijn kopers», zegt men, doch niets belet dat die kijkers kopers kunnen worden. En het is een feit dat som- mige artikelen uit zich zelf tot ko- Pen wekken hoofdvereiste is, er het Publiek in aanraking mede te bren- 8en. opdat men van de degelijkheid en bet voordeel ervan overtuigd worde. En in die zin verricht onze delsfoor baanbrekend werk. Want wanneer de resultaten niet dadelijk te bespeuren vallen, hoeft men nog niet te vrezen. Het publiek heeft gezien wat het zoal in eigen stad kan vinden en in de eerste dagen moet de gunstige invloed daarvan zich la ten merken. Aansluitend met onze leperse Han delsfoor werd op Woensdag 12 April 1.1. een toeristische dag ingericht door Westtoerisme, de provinciale vereni ging voor toerisme, in samenwerking met de vereniging voor vreemdelin genverkeer (V.V.V.) van leper. Na een zitting op het Stadhuis, waar talrijke afgevaardigden uit het ganse land aanwezig waren, werd een lunch opgediend in het Hotel Ypria- na. waarna een rondreis door onze Westvlaamse bergen volgde. Het re laas van deze dag, die onze stad en omgeving slechts ten goede kan ko men, geven we volgende week. Wat nu de tombola van de han delsfoor betreft, die begiftigd is met talrijke mooie prijzen de trekking ging slechts door op Vrijdag 14 April, zodat we in tegenstrijd met wat ver leden week werd aangekondigd, de uitslagen slechts volgende week zul len kunnen publiceren. Tot slot nog een woordje van dank en lof aan de nijverige leden van het comité der handelsfoor en... tot toe komend jaar Het is een verheugend feit dat wij heb ben kunnen ervaren, hoe de talrijke mu ziekmaatschappijen uit de sector Ieper- Poperinge en omstreken, sinds enkele tijd een gezonde wedijver aan de dag leggen om de vroegere bloei te herinneren en te overtreffen. Het zwakke weder der Paasdagen heeft ons niet belet, tijdens de zo orde- en tuchtvolle wandelconcerten de vele en prachtige stapmarchen te smaken, die er zoveel toe hebben bijgedragen om de feest stemming te scheppen, die spijt regen en wind. in de stad heerste. Een blijde en zeer interessante vast stelling was het ook te zien hoe vele maat schappijen, grotere en kleinere, menig jonge recruut in hun rangen opstelden. Kortom zij hebben allen de bewondering der bezoekers verwekt. Het ware misschien belangrijk erop te wijzen hoe tegenwoordig een Muziek verbond van Belgiëwaar alle maat schappijen kunnen deel van maken, werd ingericht. Inlichtingen kunnen gratis be komen worden op adres van Mr Pat foort. Algemeen Secretaris van het ver bond. Nijverheidstraat 5. Oostende- Een zeer boeiend verslag werd opge maakt voor 1950 dat kosteloos wordt aan geboden. Het volstaat hiervoor een kaartje te sturen op adresAimé Gruwez. Boter- straat 8. leper, om vlug een Vlaams of Frans exemplaar te verkrijgen. In 't belang der Muziekmaatschappijen ?n tot opvoeding van ons volk- op muzi kaal gebied mag een dergelijke gelegen heid niet verwaarloosd worden. Verleden week hadden we er mel ding van gemaakt dat de radiore portage over de opening van de Hancelsfoor op Zaterdag 1L zou doorgaan, wat echter niet is ge schied We waren echter in de gelegen- -.eid de h. Hubert Vandevyver. de overbekende Reporter 17. te ont moeten iel gelegenheid van de toe- rifUsche nag van Woensdag U en thans kunnen we mededelen dat de reportage over de opening samen met de toeristische dag. nu be paald doorgaat op Zaterdag 15 April e k. omstreeks 21 uur. We raden onze lezers nog aan. die dag de nieuwsberichten van 19 u op de Vlaamse golflengte, te be.uis- teren. waar het juiste uitzendings- jur vóór de lezing van het weer bericht, definitief zal bekend ge naakt worden. Deze week sprak de ganse wereldpers van de opstand van kapitein Abdul Azi^ in Indonesië. Meteen wordt de onzekere binneniandse toestand van deze jonge re publiek weer op de voorgrond geplaatst. Zodat men zich afvraagtWat gebeurt er achter de schermen van de Indonesische binnen- en buitenlandse politiek De achtergrond dezer gebeurtenissen is te zoeken in het feit. dat de deelstaten van de Indonesische republiek die met Nederlandse hulp zijn opgericht, zich trachten te verzetten tegen de centralis tische politiek van de Republiek van Djok- djakarta. Natuurlijk wil deze haar gezag vestigen over alle eilanden en staten van de archipel, en voert daarom een sterk nationalistische politiek. Nederland tracht zich te houden aan de overeenkomsten die bij de Ronde Tafei Conferentie werden bereikt. Wat niet in de smaak valt van sommige Nederlandse bladen, bijzonder de conservatieve, die in deze politiek een poging zien om de deel staten aan hun lot over te laten. Wat nu de opstand in Indonesië betreft, daarin zien sommige waarnemers een poging, die door Nederlandse zakenlui in samen werking met Nederlandse militairen, wordt op touw gezet om de republiek van Djok- djakarta het vuur aan de schenen te leg gen Doch deze is besloten om door te zet ten. Daarvan getuigt de aanhouding van de sultan van Pontianak. welke over zeer veel invloed beschikt. Het spreekt vanzelf, dat de bemoeiingen van sommige Nederlanders met de voor komende opstanden, een slechte indruk laat bij de jonge republiek. Waarnemers zijn van oordeel dat Nederland zich op kerdate wijze tegen de Nederlandse op roerige elementen zou moeten verzetten, opdat de toestand in Indonesië weer nor maal worde en de goede betrekkingen tus sen deze twee staten weer hersteld worden. Bij het Amerikaans staatsdepartement van Buitenlandse Zaken, had deze week een wijziging plaats. De republikeinse des kundige inzake buitenlandse aangelegen heden. de heer Foster Dulles werd tot ad viseur bij het staa tsdepartement benoemd. Volgens een ambtelijke mededeling, zal de heer Dulles met de rang van reizend ambassadeur bekleed worden en minister Acheson van dienst zijn. door zijn advies te geven in de verschillende vraagstuk ken betreffende het buitenlands beleid der Verenigde Staten Bij het aanvaarden van zijn ambt heeft de heer Dulles verklaard, dit ambt te heb ben aangenomen, omdat tegenover de Russische bedreiging, welke even ernstig is als elke andere waaraan de Verenigde Staten in de afgelopen oorlog het hoofd hebben moeten bieden, de nationale een dracht een gebiedende eis is. Hij verklaarde verderHet is tijd dat een eind wordt gemaakt aan een nood lottige verwarring, welke veeleer haar oorzaak vindt in de vergissingen van het verleden dan in de huidige toestand Tevens voegde de heer Dulles eraan toe, dat hij volledig accoord was met de jong ste redevoering van de heer Acheson over de Russisch-Amerikaanse spanning Deze benoeming heeft een diepe weerslag gehad in de wereldpers. Zo schrijft de Engelse «Daily Telegraph»: «...dat door deze wijze maatregel de ernstige en re cente inbreuken op het twee partijensys teem inzake het Amerikaans buitenlands beleid kunnen worden goed gemaakt Het liberaal blad News Chronicle ziet in de benoeming van Dulles de wens van de Republikeinen geuit, om de opvat tingen van hun en de democratische partij als grondslag voor de Amerikaanse bui tenlandse politiek te beschcuwen. Het Franse blad Le Populaire noemt deze benoeming een meevaller voor Dean Acheson terwijl de heer Schuman in L'Aube deze benoeming een kaakslag noemt voor de uiterst rechtse politiek, die de laatste tijd tegen president Truman en de heer Dean Acheson gevoerd wordt Het ware te hopen dat de gemeenschap pelijke pogingen van de heer Dulles en Dean Acheson voor de vestiging van de vrede en het bewerken van een toenade ring tussen Oost en West vruchten moge dragen, en de bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken der grote megend- heden. die in Mei e. k te Londen plaats vindt positieve resultaten afwerpt. De Duitse regering, die onlangs uitge nodigd werd om tot de Europese Raad toe te treden, heeft nog steeds g»en in stemming kunnen geven, daar bet Bonds- parlement over de al of niet aanvaarding moet stemmen. Kanselier Adenauer ver klaarde cp een bijeenkomst te Müncben o- m «De toetreding van Duitsland tot de Raad van Europa zou iets heel natuur lijks geweest zijn. indien m^n niet ge tracht had ieder contact tussen Saarland en Duitsland te verhinderen.Adenauer oogstte veel succes, als hij ui'riep dat «Saarland Duits is». De kanselier pro testeerde tegen de recente uitlatingen van Bevin die betoogde dat het na ionaal- socialisme het Duitse karakter niet ver anderd heeft maar het enkel duidelijker aan de dag doet treden. «Ik denk niet dat men op die manier een nieuw Europa kan opbouwencommenteerde de heer Adenauer deze uitlatingen. De kanselier eindigde zijn rede met de bevestiging, dat een verstandhouding van Oost en West niet verwezenlijkt mag worden ten na dele van Duitsland. Anderzijds hield maarschalk Montgo mery een merkwaardige toespraak te Lon den op een diner, gegeven ter ere van de Amerikaanse Hoogcommissaris voor Duits land. de heer Mac Cloy. Monty beweerde o. m.Men moet aan de Duitse jeugd een kans geven Men moet de luiken wegnemen welke Hitier rondom Duits land heeft geplaatst en die de geallieer den tegen hun zin voor 'n korte periode op hun plaats hebben gelaten.De gewezen hoogcommissaris van de Engelse bezet tingszone drukte de overtuiging uit, dat de toekomst van Duitsland schitterend kan zijn. zo het er in slaagt met zijn buren in een sfeer van wederzijds begrip te leven Ook sprak een meerderheid van de Ne derlandse Tweede Kamer zich uit voor een hermilitarisatie van Duitsland. Vol gens deze nota lijkt het niet verant woord de West-Europese defensie te or ganiseren. zonder het West-Duit^' gebied er in te betrekken. Zodat rher gelu aan nemen, dat alle landen die zit. ïebben in de Raad van Europa, het hun. j zullen bijdragen om Duitsland als volwaardig lid te behandelen, en uit Duitsland een machtsfactor te maken, die de Westelijke zekerheid waarborgt Natuurlijk vooruit gezet. dat men het West-Duitse parlement en de regering Adenauer gerust stelt en voldoende waarborgen bieden kan. In Frankrijk hebben de communisten weer een reden gevonden om herrie te schoppen. Het Parijse blad Le Figaro publiceert de mémoires van de gewezen SS Kolonel Skorzeny. Dit is niet in de smaak gevallen van de communisten, die reeds dagen en dagen het verspreiden van het blad met geweld trachten te verhin deren. Tevens hebben de Franse commu nisten een congres belegd, waarop een re solutie werd goedgekeurd, die de oprich ting eist van een regering van democra tische unie. Wat de communisten met de mocratische unie menen, verstaat men al te weL als men de stakingstonelen der laatste weken nagaat, en de verderfelijke rol welke de communistische regerings leden van na de bevrijding in Frankrijk gespeeld hebben. Op dit congres werd on der meer het woord gevoerd door de Franse atoomdeskundige Joliot-Curie, die verklaardeWij communisten zijn er van overtuigd dat de USSR de atoombom niet het eerst zullen gebruiken. Tevens was het hem versterkend vast te stellen, dat eveneens in Engeland en Amerika ge leerden de stem verheffen tegen de atoom bom. Nochtans vergeet de heer Joliot- Curie. dat het enkel bij de Sovjet-Unie ligt aan deze wedijver op atoomgebied een einde te stellen. Wie verzet er zich het hardnekkigst tegen elke internationale controle op atoomgebied Indien de com munisten werkelijk de vrede wensen te dienen, zal hun houding gans anders moe ten zijn, en zullen zij moeten beginnen opbouwend werk te verrichten, in plaats van in alle landen een chaos te scheppen. Nadat maarschalk Tito aan een corres pondent van de Timesverklaard had, dat men een verbetering der betrekkingen tussen Italië en Yoegoslavië mag ver hopen. en dat voor Triëst een oplossing kan en moet gevonden worden die een samenwerking tussen de twee landen mo gelijk maakt, heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza bij Zuid-Slavië erop aangedrongen het Triëst- vraagstuk door een bilateraal accoord te regelen. Sforza verklaarde dat Italië bereid zou zijn grensconcessies te doen en er zelfs zou kunnen toe besluiten gebiedsafstan- den te doen, voor eventuele ethnische re denen. indien de Zuid-Slavische regering het princiep zou erkennen van Italië's rechten op het grondgebied van Triëst. Graaf Sforza zag in de Triëst-aangelegen- heid een hinderpaal voor de verwezen lijking van de Europese eenheid. Deze uitlatingen hebben nochtans de in stemming niet bekomen van de Zuid-Sla vische pers. Zo hoemt het officieel agent schap Tanjoegde rede van Sforza een uitdagende rede vol van ongerijmde argumenten. Tevens wordt eraan toege voegd. dat graaf Sforza geen rekening houdt met het feit dat alle betwiste kwes ties slechts door accoorden kunnen worden opgelost, die de wederzijdse belangen van de twee landen dienen. En wij kunnen ons slecht een zulk accoord voorstellen, aangezien de dictatoriale houding van Tito en zijn regering, zodat we kunnen aan nemen dat de kwestie van Triëst nog lang niet opgelost is, en de eventuele oplossing van dit probleem nog heel wat hoofdbre kens aan Italië en de grote mogendheden bezorgen zal. OBSERVER. De heer Van Zeeland leest een verklaring voor aan de journalisten- We hebben reeds de vijfde week na de volksraadpleging bereikt en nog is er geen enkele bevredigende oplossing te bespeu ren. alhoewel de gebeurtenissen van de laatste dagen op een einde van de gespan nen toestand schijnen te wijzen, of zullen we opnieuw de zoveelste karpelsprong .•ffoeten meemaken Nochtans zag het er naar uit dat in de oorbije week de regeringscrisis een op lossing nabij was Eerst hadden we de boodschap van de Koning, die nogal be twist werd. maar waarover allen het uit eindelijk eens waren dat ze de mogeiijk- he.d voor een bevredigende oplossing in hield Dan was er nog wel de motie van de landsraad van de liberale partij, die bepaalde aan geen regering te zullen deel nemen. die de onvoorwaardelijke terug keer van de Koning zou bewerken, wat meteen een liberale - CVP regering uitsloot Doch. men bleef optimist. De heer an Zeeland had een regering op zaje en alles was dan ook nog een kwestie van formaliteit. In het katholiek blad "t Vrije Volks blad schreef men reeds Het parlement wordt tegen Dinsdag 11 April bijeenge roepen. Kamer en Senaat heren dan af zonderlijk de regeringsverklaring In de Kamer zal het debat hierover onmiddel lijk worden aangevat; in de Senaat daags nadien. De stemmingen zullen hoogst waarschijnlijk respectievelijk Woensdag er. Donderdag in Kamer en Senaat plaats vinden. Bekomt dhr van Zeeland het ver trouwen dan wordt de Nationale Verga dering, d. w. z. de Verenigde Kamers bij eengeroepen om een einde te stellen aan de onmogelijkheid tot regerendit zou naar alle schijn op Dinsdag 18 April ge beuren. Wordt dhr Van Zeeland evenwei vóór de Kamer in de minderheid gesteld dan gaan we regelrecht naar een parle- mentsontbinding. geleid door een CVP- regering. nl. degene die door dhr Van Zeeland zal gevormd worden Ditmaal is het niet dhr Devèze. die bedreigingen rondslingert: nu is het dhr Van Zeeland, die zijn tegenstrevers vcor de keuze plaatstopheffing van het regentschap of een welverdiende afstraffing vanwege het kiezerskorps Dhr Van Zeeland zal zelf zijn regering leiden doch men meent dat hij de posten van eerste minister en van minister van Buitenlandse Zaken zal cumuleren. Er is sprake van dat dhr Eyskens zou overgaan naar Financiën, waar hij vandaan komt. doch dit staat nog niet vast- Anderzijds zijn reeds alle schikkingen getroffen voor de terugkeer van de ko ning. Als minister van Binnenlandse Za ken is dhr De Vleeschauwer hiermee ge last hij zal dit trouwens doen in overleg met een hoger officier die als minister van Landsverdediging is voorgesteld. Gister heeft dhr Van Zeeland trouwens nog een onderhoud gehad met zijn collega van Bin nenlandse Zaken met de secretarissen des (zie vervolg volg. blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1