TIEN JAAR GELEDEN... DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. ,„,„„raKPU», 3e JAARGANG Nr 22 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 6 MEI 1950 Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS NA HET GROOT SUCCES KOLONIALE LOTERIJ met de 7e Schijf van 1950 18 MEI te VISE. Twee supergrote loten een millioen en twee en een half millioen I j j J HET YPERSCH NIEUWS «KSTL LIt KEDACTIE: 34, BOTEESTRAAT, YPER ABONN EMENTSPRM® 1 Tel. if Postcheckrek.4«1.73 (L DüMORTXER) VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS KEN JAAR: 1W FR. Toekomende week zullen wij een dag herdenken, die voor ons allen een volledige ommekeer in het leven te weegbracht bijna als een tweede ge boortedag werd. waarop we een nieuw leven begonnen, voor de enen beter, voor de anderen droeviger doch wellicht zijn er van deze laat- sten wel het meest. Immers op Vrijdag 10 Mei 1940 in de vroege morgen werd ons landje, in een tijdspanne van nauwelijks dertig jaar, opnieuw het weerloos slachtoffer van dezelfde overweldiger. De eerste maal was de aanval minder onverhoeds, en ging hij met meer hoffelijkheid gepaard, waarom hij niet minder hatelijk wasditmaal was het de sprong van de wolf op het weerloos lam. Na een verwoede aan valsgolf van terreurzaaiende vlieg tuigen. kwamen de horden Teutonen aanrukken, opgezweept door een blind geloof in de overwinning en in hun eigen suprematie als Ueber- menschen Toen pas begon de ware tragedie overal en op alle wegen dichte drom men vluchtelingen, waarover de vij andelijke vliegtuigen als aasgieren onmeedogend hun slachtoffers zoch ten. Velen zagen hier een geliefd we zen voor altijd verdwijnen. En het was slechts een begin. Nog zien we de droevige reeks der zwarte bezettingsjaren voor ogen jaren van zorgen en kommer, waar de vrije gedachte aan banden werd gelegd, waar de beste vrienden vij anden werden, gescheiden door een haat, die zich nooit meer laat ver zoenen. En waar de enen met de vijand heulden en hun macht maar al te gemakkelijk ten toon spreidden, zuchtten de anderen en zwegen. Toch zijn er daarnaast en daar boven de mooie bladzijden, bladzij den weliswaar met bloed geschreven, doch die een volk, een natie verheffen ir- de galerij der onsterfelijken. Te midden die ellende was er een weerstand, een weerstand van het wapen, een weerstand van de vuist, ten weerstand van het woord. Over alle vooroordelen heen stap pend vormde zich een hechte eens gezindheid, die alle smart ten spijt, een riem onder het hart stak, een be- Icfte inhield dat er een betere dag komen zou, waar iedereen opnieuw do vrije lucht zou kunnen inademen verlost van de drukkende soldaten- hiel. Daarom gaat de herinnering aan die dag van droefheid, ook gepaard met de gedachte aan opbeurende stonden, waar we meer dan ooit de waarde van de vrijheid, van vrij te zijn, hebben weten te waarderen. Daarom moeten we zelfs met een zekere dankbaarheid aan die tijden terugdenken, omdat we toen uit onze slaap werden wakker geschud, een slaap waarin we volledig schenen te zullen verdwijnen en waaraan geen opstaan meer zou volgen. Wanneer we aan die beroerde Mei dagen terugdenken, waar ons leger bijna onder de voet werd gelopen, waar onze soldaten, die nochtans ja- zen reeds paraat stonden, van hun haardsteden weggerukt door een ze nuwslopende mobilisatie, slechts aan een eervolle terugtocht konden den ken. dan kunnen we die gedachten met scheiden van die overheersende 'ndruk van toen het grote gemis aan samenhorigheid en wederzijds begrij pen. Elk voor zichzelfwas bij de meesten de hoofdgedachte en van de verwarring die daaruit volgde, trok ne vijand maar al te bereidwillig pro fijt om een te gemakkelijk bevochten Zegepraal af te dwingen. Door de verwarring werd hij ge iend en daarom stelde hij zich als eerste taak deze verwarring in de hand te werken. Thans zijn tien jaar verlopen en het komt ons voor dat we voor dat alles geen wrok mogen koesteren. En toch... Een overwinnaar kan groot moedig zijn hij heeft immers alle voordeel langs zijn kant en de overwonnene de hand reiken, in plaats van hem tot over het hoofd het sop in te duwen, waarin hij tot aan de schouders steekt. En als over- winnaar zal hij daarvoor niets in ruil verlangen, want daarin juist ligt de grootmoedigheid, tenzij dan een klei ne blijk van erkentelijkheid, in de zin van een betere levensopvatting. Van deze grootmoedigheid heeft de overwinnaar blijk gegeven en de overwonnene leverde zijn erken telijkheid, maar het was slechts deze van de buik, want de weg naar het hart gaat nu eenmaal langs de maag. Zolang de nood neep, was het de enige gewenste houding. Doch zodra de greep, als we het wel zo brutaal mo gen uitdrukken, wat losser werd, heeft men die houding laten varen om eisen te stellen. Nee, wrok koesteren mogen we niet, doch op ons hoofd laten zitten, nog minder 10 Mei 1940 gaf ons een goede les wij leerden hoe we zwak stonden door de verwarring. Het komt er nu op aan die les niet te vergeten en ze voortdurend in praktijk te brengen. Weliswaar schermt men thans ook over de Rijn met woorden als vrij heid en democratie, maar het komt ons voor dat die mensen zo lang in ten verkeerde houding gelopen heb ben dat ze er scheef naar gegroeid zijn Dan helpt het niet een nieuw en aan de omstandigheden aangepast kledingsstuk aan te trekken de kron kel is inwendig en moet dan ook als dusdanig bestreden worden. Vooral, nu men het gezond ver stand opnieuw uit de wereld wil ver bannen en men de valse goden als misverstand, onbegrip en achter docht, opnieuw op een voetstuk wil verheffen, dienen de gezonde krach ten dubbel waakzaam te zijn. Want IC Mei 1940 heeft ons aangetoond hoe een allesbehalve betrouwbare gebuur uit onze verwarring de grootste munt kon slaan. Thans is hij aardig op weg om uit een nog grotere scheuring zijn profijt te trekken, namelijk de diepe kloof die immer verder tussen Oost en West geslagen wordt. Tien jaar geleden kregen we een pijnlijke lesmochten we ze goed onthouden en laat ons daarom waak zaam zijn 1 van de bijzondere schijf voor Pasen herneemt de haar gewoon plan waarvan de trekking vastgesteld is op 34.424 loten van 200 fr. tot een half millioen. Men kan meerdere loten met één zelfde biljet winnen. Het biljet100 fr. Het tiende 11 fr. (3211) De ontbinding van beide Kamers werd door de radio en de dagbladen aangekon digd en ofticieel bevestigd. Op 4 Juni zul len nieuwe verkiezingen plaats grijpen, waardoor het land andermaal uitspraak zal mogen doen. Tot daar de jongste politieke feiten Eerlijk bekend ze hebben ons niet ver rast. Wel integendeel, het heeft ons steeds verbaasd, dat er zoveel tijd aan partij- onderhandelingen werd besteed, waar het toch reeds maanden lang vast stond, dat geen enkele politieke partij bereid was eigen toegevingen te doen Aldus konden wij 'l-in ook nog in ons vorig overzicht voorspellen, dat er kans bestond, dat we naar Kamerontbinding gingen Wel dient in alle onvooringenomenheid erkend te worden, dat de wijze waarop tot Kamerontbinding werd besloten, wat over haastig gebeurde. Immers, zelfs de minis ters moesten door de radio vernemen, dat er Kamerontbinding was. Naar onze zeer bescheiden mening zou het logisch geweest zijn. dat toen de Prins Regent besloten had de regering van de heer Eyskens nog voorlopig aan het bewind te laten, er min stens één nieuwe ministerraad zou zijn ge houden. waarop de heer Eyskens zou heb ben meegedeeld dat de C V. P. ten einde geduld was en wenste dat het land in deze crisis opnieuw zou uitspraak doen. Welk is thans het standpunt van de di verse politieke partijen DE NIEUWE GIDS (C. V. P.) schrijft o m De C. V P heeft, zo zij reeds door geen scheuring kan worden ver zwakt. alle troeven in het bezit om met vlag en wimpel de absolute meerderheid te veroveren. Degenen, die Ja hebben gestemd tijdens de volksraadpleging moe ten de C. V. P. nu toelaten op het parle mentaire plan de meerderheid te behalen om een ongehinderde terugkeer van de koning mogelijk te maken. Tegenover de sociale bezwaren van de socialisten kan de C V. P aanvoeren dat met de socia listen (die er zich op beroemen de kam pioenen van de belangen van de arbeiders te zijn) in de oppositie de regering Eys kens een vooruitstrevende sociale poli tiek heeft gevoerd In een officieel C. V. P-communiqué wordt nog gezegd «De C. V. P.-fracties van Kamer en Senaat stellen de onver zoenlijkheid van de linkse partijen aan de kaak. die. ondanks de voortdurende verzoeningspogingen van de C.V.P. de par- lementsontbinding onvermijdelijk hebben gemaakt. Zij veroordelen in het bijzon der het dubbel spel van de liberale partij, die na te hebben verklaard het met het oog op de vorming van een regering uitgewerkte accoord te aanvaarden, wei gerde deel te nemen aan de met ten uit voerlegging van dit accoord belaste re gering De «VOLKSGAZET» (Soc schreef o. m «En de koningskwestie Die blijft gesteld. En zij zal asjeblieft de inzet zijn van een nieuwe verkiezings campagne die ons van vandaag tot 4 Juni zal bezighoudenDe strijd rondom Leo pold en de lading die door dat triestige symbool gedekt wordt, gaat verder. En hoe beu de openbare mening het ook is. men kan er niet aan ontsnappen Wij zul len onze tegenzin moeten overwinnen en niet ophouden er op te hameren waarom het eigenlijk gaat. Het zal niet gemakkelijk zijnWij zijn niet alleen in het strijd perk. Wij zullen goed te roepen hebben Strijd tegen de werkloosheid De kerk orgels zullen brullen Leopold En de gefar.atiseerde gelovigen zullen in koor antwoorden: «Leopold!»... En als ten slotte de C. V. P. nog plaats zal vinden voor een andere slogan, dan zal het zijn Volstrekte meerderheid En dan komen er op 4 Juni 1950 nieuwe verkiezingen, die misschien wel en misschien niet aan de C. V P de politieke macht geven om Leopold alleen in het land terug te roe pen. En dan zal het koningsvraagstuk nog niet opgelost zijn. Al de rampen die ons thans bedreigen, zullen met hun volle ge wiekt blijven drukken. De neen-stemmers van 12 Maart zullen zich even hardnek kig blijven verzetten «HET LAATSTE NIEUWS» (Liberaal) meent: «Men had alles moeten doen om een parlementsontbinding te verhinderen, want thans gaat de koningskwestie nog maals de inzet worden van partijdriften, terwijl de Koning zelf heeft verklaard daar buiten te willen blijven. Wat de liberale Vlamingen betreft, zij hebben stel lig blijk gegeven van een groof geduld, maar thans hebben zij beslist gebroken met de politiek van de h. Devèze en zijn volgelingen, veel minder wegens geschil len over het accoord onder partijen, dan omdat de h Devèze door zijn houding de parlementsontbinding heeft in de hand gewerkt. Aan Vlaamse zijde verkeren de liberalen in de volkomen onmogelijkheid om nog langer de rampzalige voogdij van zekere Brusselse en Waalse politieke kliekjes te dulden Het geeft niets de waarheid te willen verdoezelen. Het ont slag zelf van de h. Motz als voorzitter van de partij getuigt ten overvloede, dat het zo in de schoot van de liberale partij niet langer gaat. Welke zijn de vooruitzichten In sommige kranten wordt er op ge wezen. dat in ons kiezerskorps er een vlottende massa bestaat, die op 500 000 a 600.000 stemmen of 8 a 10 van het kiezerskorps moet geschat worden. Tij dens de vorige verkiezingen zou dit stem- ntental de liberalen te beurt zijn geval len. Thans wordt verwacht dat ze de C. V P. zal te beurt vallen, zodat zowel de socialisten als de liberalen innerlijk de overtuiging hebben, dat de C. V. P. met de volstrekte meerderheid uit de jongste verkiezingen zal treden. Maar, het is dui delijk dat de liberalen, die hoogstwaar schijnlijk thans de grote verliezers zullen zijn. al het mogelijke zullen doen om waar het ook enigszins kan kartel met de so cialisten te sluiten. Wel wordt daartegen aangevoerd, dat de socialisten voor der gelijk kartel weinig zullen te vinden zijn. daar ze menen dat verscheidene libera len liever voor de Socialisten zullen stem men dan hun stem aan de C. V. P. te geven TIJL. De Eén-Meivieringen stonden de jongste dagen in de branding der internationale politieke belangstelling Te Berlijn had men een moment gevreesd, dat de Eén- Meibetcgers uit Oost en West met elkaar in botsing zouden komen. Maar ook daar verliep alles kalm Alleen Zuid-Afrika heeft een bloedige 1 Mei-dag gekend. Te gen de avond werden massale betogingen gehouden, waarbij het tot botsingen kwam met de politie, met het gevolg dat er min stens tien doden te betreuren vallen en talrijke gekwetsten. De burgemeester van West-Duitsland. Dr. Ernest Reuter, verklaarde in zijn Mei rede o. m.De Berlijners hebben de we reld een voorbeeld van moed en vastbe radenheid gegeven. Berlijn is Praag niet en zal een vrije stad blijven.Hij ver zocht om aanhechting van Berlijn bij West-Duitsland en het is te Berlijn, ver zekerde hij, dat het lot van Duitsland werdt bezegeld Met de vinger wijzend naar de vlaggen op het Brandeburger Tor riep hij uitEens zal de vlag van de Sovjetrepubliek vervangen worden door de vlag van het vrije Duitsland en eens zullen wij geheel Duitsland bevrijden Geen macht ter wereld zal ons beletten ons doel te bereiken Wij willen een vrij Europa en wij hebben bewezen, dat de Russische pletrol niet onweerstaanbaar is. Ook Generaal de Gaulle sprak ter ge legenheid van 1 Mei een rede uit. en wel in het oefenkamp van net Bois de Bou logne. hij zei o m.Wij zullen ons niet laten verdringen, noch dcor de linkse te genstanders in de R. P. F., noch door de rechtsen. Beiden belemmeren het herstel, dit is de verbetering van de levensomstan digheden der arbeiders, hetgeen in de grond het drama van onze eeuw is.Ver der verklaarde hijWij willen het be wind onttrekken aan de politieke clubs, de regering, het parlement, en het gerecht duidelijk van elkaar scheiden en bijge volg. ieder van die machten voor haar ver antwoordelijkheid plaatsen, met boven hen een nationaal scheidsgerecht, hetwelk een beroep kan doen op het land. Het volk moet zich voor zijn welzijn, schouder aan schouder scharen. Het enige wat van be lang is. is het herstel van de eenheid in sociale gerechtigheid en het behoud van de onafhankelijkheid. Dan zal men door de sluiers die het nog verbergen, het stra lende gelaat van Frankrijk herkennen. In Engeland is de Labourregering aan een nederlaag ontsnapt. Immers de con servatieven hadden verleden Maandag de regering tot een stemming gedwongen, met kritiek uit te oefenen op het onderscheid aat zij had gemaakt ten opzichte van het niet-genationaliseerde wegenvervoer. De uitslag van de stemming was 278 stemmen voor en 278 stemmen tegen. Bij staking van stemmen gaf deze van de voorzitter van het huis. een labourafgevaardigde. de doorslag en redde aldus de regering. President Truman weigerde gedurende de jongste persconferentie commentaar te leveren op het incident met betrekking tot het neerschieten van een ongewapend A- wttuMM EBEltllVftll* IMUIMfll iiintmi 1 MEI TE BERLIJN. X Berüin 1 Mei-parade plaats. De Duitse politie van de Oostelijke sector defileert zoals vroeger in onberispelijke orde merikaans marinevliegtuig door een Rus sisch militair vliegtuig boven de Oostzee op 8 April jl. Eveneens weigerde hij com mentaar te leveren op hem gestelde vra gen met betrekking tot Amerikaanse plan nen om Berlijn te blijven bezetten, indien de door de Sowjet-Unie georganiseerde mars van jonge Duitsers uit de Oostelijke zone van Duitsland naar Berlijn op 28 Mei a. s. inderdaad doorgang zou vinden. Tijdens een rede. welke de vroegere Re publikeinse Senator John Foster Dulles, die onlangs tot adviseur van Dean Ache- son, werd benoemd, gisteravond heeft ge houden ten overstaan van de American Society of International Law, heeft hij ver klaard. dat de Verenigde Staten, in tegen stelling tot de Sowjet-Unie, niet een we reld tot stand wensen te brengen, welke in elk opzicht uniform is en waarin de souvereiniteit van de landen afzonderlijk volkomen ter zijde geschoven zou worden. De wereldgemeenschap welke wij wensen, aldus Dulles, is evenals de nationale ge meenschap. welke wij hier voorstaan, een gemeenschap, waarin geen eenheid van boven wordt opgelegd en waarin noch de Verenigde Staten, noch enig ander land aan andere landen hun idealen of gewoon ten met geweld willen opleggen. Thans heeft de Russische regering een voorstel gedaan, dat in het Westen met een goede kritiek werd meegedeeld. Het be treft de nieuwe bijeenkomst van plaats vervangers, die belast zijn met de uit werking van het vredesverdrag met Oos tenrijk. te houden nu op Donderdag 4 Mei in plaats van op 22 Mei zoals de Westelijke regeringen hadden voorgesteld. Ambtelijk werd te Londen bekendge maakt. dat de vier regeringen er mede instemmen om deze datum te aanvaarden. Het feit, dat Rusland een bijeenkomst voorstelt, vroeger dan was voorzien, bil- ILkt de hoop dat de Sowjetafgevaardigde zijn Westelijke collegas mededeling zal kunnen doen van een gunstige evolutie in r.e rechtstreekse Oostenrijks - Russische onderhandelingen over het vredesverdrag met Oostenrijk. In Indonesië blijft er nog steeds onenig heid heersen. Voor enige dagen merkte de Times nog op. dat in verschillende .anden aldaar de orde nog ver van ge vestigd is. Nadat reeds een opstand was oorgekomen op Sumatra met de Moha- medaanse Nederlandse avonturier Wester ling. en verder ook in Makassar inlandse troepen die deel uitmaakten van het Ko ninklijk Nederlands - Indisch leger zich tegen het gezag van de federale republiek hadden verzet, is nu ook nog een derde opstand uitgebroken op het eiland Am- bon dat deel uitmaakt van de Molukken. Het blijkt dat de republiek van Djokjakar ta er de autonome vrijheden aantast en als de sterkste deelstaat van de Indone sische federatie meer en meer zowat de rol wil vervullen die Pruisen zich in het Tweede Duitse Rijk aanmatigde Vandaar opstand SPECTATOR.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1