TIJD EN EEUWIGHEID WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD JE POLITIEKE TOESTAND 3e JAARGANG Nr 23 HUJS 2 F*. ZATERDAG 13 MEI 1950 VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Deze begrippen kunnen ons bescheidenheid leren NIEUWE UURREGELING DER TREINEN Een dag vroeger a.u.b. HET YPERSCH NIEUWS «KSTirR REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER jKPostcheckrek.4€1.73 CL. DUMOEnth ABONNEMENTSPRUW l EEN' JAAR: 100 FR. ÜH ggwr-gs» £i«4P r HET METEORE-WATERVLIEGTUIG Twintig .fciar geleden richtte Maurice Nogués de lijn naar het verre Oosten in. Hier- hevrn xien we het eerste Meteore»-watervliegtuig, dat gebruiht werd voor de rlwrhten tussen Ciotat, Athene en Beyrouth. Het had 3 Hispanomotoren van 180 PK. wrier. De kabine kon vier passagiers plaats geven. Daarenboven kon het nog 860 kilo betalende bagage meevoeren. Het leven der mensen is een voort durend gevecht tegen de tijd, en het is samengesteld uit het sluiten van menig compromis met de tijd, veel verkwisting en nu en dan een zeer nuttig gebruik van de tijd. De tijd is onze vijand als wij hem verwaarlozen en onze beste vriend als wij hem op de goede wijze benutten. Het valt niet te ontkennen, dat met begrippen als tijd en eeuwigheid veel geschermd wordt, dat men er on vruchtbare philosophieën aan vast knoopt. Maar één goede eigenschap kunnen wij van die begrippen zeker leren bescheidenheid. Want hoe kort is het normale men senleven in vergelijking met het en orme tijdvak, dat voorbijgegaan is en de tijd. die nog komen zalSlechts een oneindig klein deel van de tijd maken wij mee en... de eendagsvlieg leeft langer in verhouding tot ons leven, dan wij in verhouding tot de tijd. En bovendien moeten wij beken nen, dat wij zelfs op aarde nog niet de langstlevende wezens zijn. Als we aan eeuwigheid denken, dan zien we voor ons de wijde sterrenhe mel op een zoele Zomerse nacht. Ook gij hebt toen wel eens naar de ster ren gestaard en toen is het u opgeval len hoe klein we zijn, hoe onze aarde die we zo belangrijk wanen, slechts een klein deeltje is, haast niet merk- oaar van op de sterren, en hoe er mil- lioenen hemellichamen als onze aar dt, door het hemelruim onverstoord hun weg van elke dag gaan en dit sinds millioenen en millioenen jaren, sinds de tijd die we met onze kleine mensenzinnen niet kunnen bevatten, want dat is eeuwigheid. Deze gedachte maakt ons klein en nederig. En wat we ook mogen zijn. dan moeten we wel alle eigenwaan afleggen, als we tenminste eerlijk willen zijn tegenover onszelf. Beschouwen wij eens de groten on der de mensen. Zij hebben naam ge naakt. zijn beroemd geworden, heb ben macht op de aarde gehad en toch •n verhouding tot de tijd waren zij a. Want slechts in een nietig ge ring tijdsdeeltje hebben zij geheerst of zijn zij vermaard geweest. Wel zal hun invloed misschien nog na hun dood enige jaren, wellicht enige eeu wen, mogelijk zelfs duizenden jaren voortduren, maar dan zal de tijd die invloed en daarna ook de herinnering aan hun daden uitwissen. Toen Napoleon op het toppunt van zijn macht stond, beefde de helft van Europa voor de heerser. Nu zijn wij slechts honderd-veertig jaar verder, en wel is de naam van de kleine korporaal geenszins vergeten, maar reeds wordt de herinnering aan hem op de achtergrond gedrongen door de problemen en de betekenis der kopstukken van onze tijd. En als wij verder teruggaan, wordt de herinne ring steeds vagerAlexander de Grote en Caesar, die voor hun tijd zo veel betekenden wat zijn zij nog voor ons en wat zullen zij over dui zend jaren in de geschiedenis zijn Wanneer dus de groten der aarde slechts voor een gering tijdvak be langrijk zijn, dan betekent de gemid delde mens voor het wereldgebeuren natuurlijk nog veel minder. En dat is het. waarom bescheidenheid ons past. Maar die bescheidenheid behoeft niet en mag zelfs niet gelijk zijn aan onderschatting van onszelf, aan ge brek aan eigenwaarde. Want onze aardse taak is het, mede te werken aan de organisatie der samenleving van onze tijd. en die taak is voor ons mensen belangrijk genoeg. Van de or ganisatie van het wereldgebeuren kunnen wij een klein onderdeel zijn veel kunnen wij betekenen voor on ze naasten, voor onze kring, voor ons werk. En die taak. die plicht is zo groot, dat wij daaraan onze energie en onze gaven moeten wijden, zon der ons te schamen over onbelang rijkheid. Want wij herhalen hetbe scheidenheid behoeft geen zelf-onder- schatting te zijn. En die bescheidenheid hoeft ook geen dekmantel te worden om het nietsdoen te wettigen, omdat alles wat we doen toch nutteloos is. als we in de tijd willen zien We vormen immers een schakel in de tijd en de rol die ons werd voor beschikt dienen we te vervullen, op dat de tijd zijn weg ongestoord zou kunnen verder zetten, ten bate van j hen die eens onze taak zullen moeten overnemen. V anaf 14 Mei e. k. treedt de nieuwe uurregeling der treinen in oege. We verontschuldigen ons bij onze lezers deze week de tabellen der bijzonderste treinen uit de streek, niet te kunnen publiceren, daar de nieuwe gids ons te laattijdig werd over gemaakt. In ons nummer van Zaterdag 20 Mei zullen onze lezers echter deze tabellen kunnen vinden. Ze gelieven ons dan ook voor dit geval van overmacht te willen verontschuldigen. REDACTIE. land We citeren o m De kleine partij ide» liberalen) heeft door haar tussen positie en door haar beginselloosheid in veel gevallen de politiek gedomineerd. Buiten enkele zeldzame en trouwens korte tijdstippen was zij in 's lands regering vertegenwoordigd en dan nog in een ver houding die ver haar parlementaire effec tieven overtrof. Zij is steeds de profi teur van de toestand geweest en heeft door haar buitensporige eisen meermaals het land voor onontwarbare toestanden geplaatst... Vandaag bekent de liberale partij kieur en die kleur is rood. In welke moeilijkheden verkeert ons land momenteel, door de lange regerings loosheid en het vele tijd verliezen aan de oplossing van het Koningsprobleem We citeren uit de jongste brief van de liberale ministers daarover o. m. het vol gende Zonder er naar te streven alle belangrijke ontwerpen op te sommen, die aldus in het gedrang worden gebracht, laten wij u opmerken, dat op militair ge bied thans ernstige vraagstukken hangend blijven terwijl hun onmiddellijke goed keuring geëist wordt door de huidige internationale toestand Op finantieel ge bied zijn de voorlopige kredieten slechts goedgekeurd tot einde Mei, zodat van 1 Juni af men zal moeten te werk gaan met lapmiddelen, waarvan de wettelijk heid twijfelachtig is. De wettelijke grond slag van de fiscale ontlastingen, toegepast sedert 1 Januari 1950 ten voordele van de bezoldigden en weddetrekkenden ont breekt nog steeds. Het volledig ontwerp van fiscale hervorming zal maanden blij ven liggen, daar er geen Parlement zal zijn om het goed te keuren. Hetzelfde ge beurt met de wetsontwerpen op de ver keersbelasting en op de aanpassing van ae accijnsrechten. De volledige uitvoering van het programma van openbare werken en van opslorping der werkloosheid, zo als het door de regering werd beslist, loopt gevaar onderbroken te worden en onher stelbaar in het gedrang gebracht. De wet op het huren zal niet bijtijds kunnen goedgekeurd worden, wat de belangen van verscheidene honderdduizenden medebur gers in gevaar zal brengen. De wet op handelshuur is in het gedrang ge- de brachtde handelsrechtbanken lopen ge vaar bij gebrek aan wettelijk mandaat niet meer te kunnen zetelen van 15 Juni af De verhoging der wedden der onder wijzers. de uitbetaling aan de leraars van het technisch onderwijs en de wetgeving, die beloofd werd inzake pensioenen der openbare diensten zijn eveneens verdaagd Verscheidene belangrijke wetten ten gun ste van de geteisterden. de burgerlijke slachtoffers van de oorlog, de politieke gevangenen en de weggevoerden zijn uit gesteld Wat bewijst deze passus? Ongetwijfeld, dat het meer dan hoog tijd is dat er uit eindelijk een definitieve oplossing gege ven worde aan het koningsvraagstuk, op dat de regering haar volledige aandacht zou kunnen wijden aan alle problemen van ekonomische. finantiële. kulturele en veiligheidsaard. - Hoe men de zaken ook draait of*keert. de aanstaande verkiezingen zullen aldus toch nog in het teken van het hangende koningsprobleem moeten gezien worden, daar alle andere er grotelijks van afhan- 8en TIJL. Deze week was rijk aan diplomatische conferenties Op 8 Mei hebben Acheson en Schuman besprekingen te Parijs ge had Op 9 en 10 Mei ontmoeting van Ache son en Bevin te Londenvan 11 tot 13 Mei verenigden zich de afgevaardigden van de U. S. A Groot Brittannië en Frankrijk in de Britse hoofdstadop 12 Mei zou Trygve Lie waarschijnlijk een onderhoud met Stalin te Moskou hebben: en op 15 Mei houdt de Atlantische Raad zitting te Londen Samengevat zouden deze week de vol gende punten besproken zijn1. China het accoord tussen de kommunistische re gering en Ruslandde uitbreiding van het kommunisme in het Verre Oosten. Ma- lakka Indo-Chinade kwestie van de erkenning van de Chinese kommunistische regering door Groot-Brittannië en de niet-erkenning er van door de Verenigde Staten. 2 De militaire en ekonomische hulp aan de landen van Zuidoost-Azië als middel om de kommunistische expansie tegen te gaan 3 De plaats van Duitsland in Europa in het licht van de ontwikkeling der ge beurtenissen sedert de besprekingen, die de drie ministers in November jl. te Pa rijs over de Duitse kwestie hebben ge voerd. 4 Een campagne als tegenpropaganda voor de kommunistische actie in de we reld. 5. De definitieve uitwerking van de ver dedigingsplannen der landen van het At- lantisch Verdrag. 6 Het verdesverdrag met Japan. Na zijn overleg met Robert Schuman werd door Dean Acheson een communi qué uitgegeven waarin o. m. het volgende werd gezegd: «Wij hebben het feit aan gestipt dat het probleem om het hoofd te bieden aan de dreiging tegen de veilig heid van Vietnam. Cambodge en Laos. welke thans onafhankelijk zijn. in het kader van de Franse Unie eerst en vooral rust op de verantwoordelijkheid van Frankrijk en op de regering en het volk van Indochina... In de overtuiging dat de nationale onafhankelijkheid noch demo cratische groei kunnen bestaan in een streek, die beheerst wordt door het Sov- jetimperialisme. is de Amerikaanse re gering van oordeel, dat de toestand zo danig is. dat hij een ekonomische en mi- .itaire bijstand aan de deelstaten van In donesië en Frankrijk met het oog op het nerste! van de stabiliteit en de voortzet ting van hun vreedzame en democrati sche ontwikkeling rechtvaardigt. Verder wordt gemeld, dat President Truman, zodra het wetsontwerp op de hulpverlening aan het buitenland zal zijn goedgekeurd, vergunning zou krijgen een bijkomend crediet van 100 millioen dollar uit te geven tegen het Kommunisme in Indochina en de andere landen van Zuid- ocst-Azië W at Duitsland betreft wordt nu reeds voorspeld. dat West-Duitsland binnen de ach t.en maanden een quasi volledige vrij heid zou bezitten. Men zou de Duitsers fldZ Staat SteUen hun eigen koers te bepalen en de «integratie» in West- Europa zou veel gemakkelijker gebeuren Er^zouden echter waarborgen blijven in- - e de Duitse herbewapening Echter wordt nog wel beweerd, dat alhoewel de Duitsers zogoed als vrij zouden zijn, ze toch met tot het Atlantisch Pact zouden De politieke propaganda voor de verkie zingen is reeds door de bijzonderste par tijen ingezethun persorganen publiceren reeds regelmatig propaganda-artikels en ten allen kante worden al vergaderingen en meetings gehouden Weldra zullen thans ook de affiches en drukwerken als hulp middelen voor de verkiezingsstrijd ge bruikt worden HUit de eerste berichten, die ons uit Ant werpen bereiken, blijkt dat er benevens de kathdlieken, socialisten, liberalen en com munisten ook nog andere partijen stappen gedaan hebben om kandidaten voor de verkiezingen van 4 Juni voor te dragen en wel namelijk een zogenaamde volksver zameling. een nationale vaderlandse be weging. de Vlaamse concentratie, de mid denstand. de cosmocraten en een groep LichtEr zouden aldus te Ant werpen tien politieke partijen in het ge lid treden om kandidaten naar Kamer en Senaat te sturen. Hoe meer partijen, hoe meer verdeelde stemmen en ook hoe meer verloren stemmen en... hoe moeilijker het wel worden zal voor de C. V. P. de ver hoopte volstrekte meerderheid te bekomen Nu wordt zelfs reeds meegedeeld dat de Vlaamse concentratie heel het Vlaamse land door zijn kandidaten zou stellen, om dat de C.V.P.-leider zou geweigerd hebben te onderhandelen met een afvaardiging van de Vlaamse concentratie. In sommige gewesten zou er toch sprake zijn van een gemeenschappelijke lijst van liberalen-socialisten voor Kamer en Se naat Maar in andere gewesten van ons land kon tot geen overeenkomst tussen deze beide partijen gekomen worden. En de standpunten Uit een artikel verschenen in de socialis tische VOLKSGAZET blijkt, dat de so cialisten hun propaganda niet om de Ko ning zullen voeren. We citeren In die omstandigheden, is het onze bedoeling, in deze kiesstrijd nog maar de hoogstnodige woorden aan de definitief veroordeelde Koning te wijden Wij zullen weer eens een beetje spreken over de zaken waar van de clericalen zo graag de aandacht zouden afleiden, r<u z.i proberen voor vier jaar aan de macht te komen. Het gaat om geen volksraadpleging, maar om een ver kiezing. om de goedkeuring van een re geringsbeleid. over de politieke lijn voor de toekomst!... Wij gaan in de komende dagen eens zéér ernstig de rekening op maken van de voddenregering van M Eyskens De heer J. HOSTE eigenaar van «HET LAATSTE NIEUWS schrijft o. m. in een hoofdartikel van zijn bladIn alle po litieke keukens zijn er verpestende wal men. Moge het Vlaamse volk zich daar door niet laten bedwelmen en overtuigd zijn. dat de liberale Vlamingen, die hun plicht tegenover land en volk betrach ten. vast besloten zijn van een onbuig zame wil te getuigen, te midden van de lastige omstandigheden, waarin onze natie verkeert... Het humanistisch liberalisme, verdraagzaam en diep maatschappelijk, zoals het ook in ons land dient opgevat, heeft in alle West-Europese landen een grote roeping te vervullen tegen elk be krompen conservatisme en marxistisch so cialisme in In DE NIEUWE GIDSwordt onder titel LIBERALEN TE KOOPte keer gegaan tegen de liberale partij in ons Daar er op DONDERDAG 18 MEI e. k. (O. H. Hemelvaart) in de drukkerij niet gewerkt wordt, vragen we onze corres pondenten vriendelijk hun ko pij één dag vroeger in te sturen. De heren Notarissen vragen we eveneens, zo mogelijk, ons hun aankondigingen één dag vroeger te laten geworden. Aan allen, hartelijk dank bij voorbaat REDACTIE. kunnen toetreden, daar de genomen vei ligheidswaarborgen zulks zouden verhin deren. In een brief van kanselier Adenauer aan de UNO wordt geprotesteerd tegen de Frans-Saarlandse overeenkomsten, daar de wetten van de geallieerde con- troleraad voor Duitsland eveneens van toe passing zijn op Saarland en dat de Franse regering later getracht heeft het Saarge- bied door een groot aantal maatregelen en individuele regelingen van het overige Duitsland te scheiden. Kanselier Adenauer zou ten slotte zijn verlangen te kennen hebben gegeven, dat er Frans-Duitse on derhandelingen over het Saarprobleem zouden plaats hebben Zwitserland, het land dat zich tot hier toe reeds tweemaal uit de wereldbrand wist te onthouden, meent dat we thans voor onzekere tijden staan en heeft zijn bevolking de raad gegeven onverwijld voedselreserves op te slaan. Het hoofd van het departement voor ekonomie, bonds raad Rubattel, heeft op een persconferen tie de redenen toegelicht, die de bonds raad hebben aangezet het aanleggen van voedselreserves aan te bevelen De voor bereiding van de oorlogsekonomie. aldus Rubattel, is een der belangrijkste elemen ten van onze militaire maatregelen. Het bestaan van voedselvoorraden in alle huis gezinnen zou niet alleen in oorlogstijd uiterst nuttig zijn. doch ook bij ekonomi sche crisis, bv. indien de invoer om een of andere reden gedurende enkele tijd niet kon plaats vinden. Het is dus niet de huidige internationale politieke toestand die hoe gespannen hij ook is, het toch niet meer is dan de vorige jaren die de bondsraad hiertoe heeft aangezet, doch wel de overweging, dat niets mag worden nagelaten om onze positie te verstevigen- Het vurig pro-nazi blad Tempo der Weltherdacht deze week Duitslands overgave in de laatste oorlog door een interview met Martin Bormann. de reeds lang vermiste opvolger van Hitler. In dit zogenaamde interview beweert Bormann. dat Hitier leeften belooft hij dat het wereld Fascisme zal overwinnen». Op de omslag van het blad staat een foto afgedrukt waarop men een Amerikaanse neger-soldaat ziet. met in zijn ene hand een bajonet en in de andere een geweer, bij een neergeschoten Duits vliegtuig. Het opschrift luidt8 Mei 1945. Het tijdschrift was onmiddellijk aan alle kiosken uit verkocht. Men kon er o. m. in lezen Ik denk dat thans de tijd is aangebroken om de wereld te vertellen dat wij nog in leven zijn. Die WIJ is Hitier en Bor mann Over Hitler's massa moordkampen wordt gezegd Buitengewone tijden eisen buitengewone maatregelen. Hoe zouden wij anders onszelf veilig kunnen stellen tegen verraders. Indien Hitier niet zo in schikkelijk was geweest, dan zouden wij de oorlog gewonnen hebben en honderd duizenden waardevolle Duitsers zouden ge spaard zijn.» Daaruit mag besloten wor den. dat het nazisme nog niet dood is en. er wel kans bestaat, dat het opnieuw bij gunstige tijden zijn kop zal boven steken. Hoffman, de administrateur .van de E-CA voorspelde andermaal dat het Kremlin tijdens de eerstvolgende tien ja ren zou ineenstorten. Hij wees in dit ver band op de noodzakelijWheid voor de Verenigde Staten hun hulp aan die lan den. welke vooralsnog buiten de Sovjet invloedsfeer bleven, voort te zetten. In verband met de toestand in de landen onder Sovjetinvloed zei Hoffman, dat de agitatie in die satellieten haar hoogte punt heeft bereikt. Hij verzette tegen de illusies als zou in de Sovjetunie een grote eenheid bestaanZoals elke dic tatuur. kan die van het Kremlin eveneens instorten. Ik heb vertrouwen, zo ver volgde hij. in de mogelijkheid, dat in de eerstkomende tien jaren een breuk zal komen in de Russische dictatuur. SPECTATOR. VOOR EEN PLECHTIGE COMMUNIE- KANT is een goede vulpen steeds een aangenaam geschenk Doet uw keus ter Drukkerij Dnmortier, 34, Boterstraat, leper. Steeds een keus van meer dan 500 stuks in magazijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1