VALLEN EN OPSTAAN WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e AARGANG Nr 25 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 27 MEI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS TUCHTKAMER der Notarissen 1 KIEZEN EN ;CEKOZEN WORDEN j| Op 4 Juni gaat gij ter stembus om te kiezen. TOT MILLIONNAIR KOLONIALE LOTERIJ HET YPERSCH NIEUWS gtESTl'LB EN REDACTIE 34, BOTXHSTKAAT, YPER Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS I EEN JAAR: 1W De mens is soms hard in zijn oor deel. Ziet hij iemand die bovenmate gelukkig lijkt, dan is zijn eerste ge dachte Het geluk zoekt altijd de zelfden op en voor mij is slechts last en lijden weggelegd Nochtans, wan neer hij dan zijn gebuur in een meer dan benarde toestand geplaatst ziet. komt het niet bij hem op zichzelf gelukkig te achten en de Schepper te loven, niet door hetzelfde noodlot ge troffen te zijn geworden, maar hij zal zoeken naar oorzaken voor dit on heil en besluiten dat hij het zelf gezocht heeft Zo benijden wij hen die gelukkig zijn en laken dezen die al te zeer door het noodlot getroffen werden, omdat ons egoisme dan gewoonlijk de bovenhand neemt. Daarbij willen wij niet denken aan wat de dag van moigen ons brengen zal. Immers, het leven van menigeen is een opeenvolging van vallen en op staan en al zijn er enkelen, aan wie de tijd zonder felle gebeurtenissen voorbijgaat, de meesten van ons ken nen toch althans de dalende en stij gende lijnen in de statistiek van het leven. Zó zijn de omstandigheden. Nu eens combineren zij zich tot een voor ons nauwelijks te overwinnen moeilijk heid, dan weer lijkt het alsof zij sa menwerken om ons pad gemakkelijk en vlak te doen zijn. De één zal meer hindernissen op zijn weg ontmoeten dan de ander, voor de één zullen de muren ook hoger zijn dan voor de ander, maar de mens is zeldzaam, dit nooit enige tegenslag heeft on dervonden. De eeuwenlange ontwikkeling in ce menselijke samenleving heeft ten slotte wegen gevonden, methoden aangt wezen, waarlangs de moeilijk heden kunnen worden overwonnen. Dat wil zeggenvoor het grootste deel van deze moeilijkheden. Want naarmate de hindernissen nieuwer zijn. zijn zij ook minder bekend en de ervaring in het overwinnen is derhalve geringer. En zij, die nieuwe levenswegen zoeken, die de oude. al ledaagse, gereedgemaakte paden mij den. zullen veel meer hindernissen en belemmeringen ontmoeten. Indien zij echter op eigen kracht en door eigen energie uitkomst weten te vinden, zullen ook de vreugden en de vol doening over hun welslagen groter zijn. Maar hoe de moeilijkheden te over winnen Ei is een Latijnse spreuk, die zegt dum spiro, spero zolang ik adem haal. hoop ik». De hoop is inderdaad een eigenschap, die men niet kan mis sen. En nog sterker dan de hoop is het vertrouwen. Wie, wanneer hij in ongunstige omstandigheden verkeert, hoop en vertrouwen mist, breekt zijn eigen positie nog meer af, verspert zelf c-en deel der uitwegen, die hem worden gelaten. De hoop doet de speurzin naar uitwegen scherper wor den. geeft kracht om de strijd voort te zetten en tot een goed einde te brengen. Hoop en vertrouwen houden de mens in actie, en actie kan slechts voordeel bieden. Gemis aan hoop, af wezigheid van vertrouwen doden de energie, doden de actie, zodat de kans op een goede afloop geringer wordt. bi - strijd kan ongetwijfeld zwaar 'Ujn. Hoeveel malen denken wij niet. dat wij iets zullen bereiken, terwijl een teleurstelling het resultaat is? Hoe vaak menen wij niet op het punt van slagen te zijn, terwijl wij ons blijken vergist te hebben? En toch mogen wij nimmer de handen in de schoot laten zinken, toch mogen wij ons niet gewonnen geven, vóór wij werkelijk geheel overwonnen zijn. En het grote euvel is, dat wij zo dik- *ij's geneigd zijn te vroeg te den- ®-a, dat wij overwonnen zijn. De moed om vol te houden is een der grootste kostbaarheden, die de rratuur ons kan geven. De moed om vol te houden is een onopdroogbare brjn van energie, van weerstandsver mogen, een geweldige kracht, die ons voertdurend aandrijft, die ons voort durend doet strijden tegen de belem meringen. die ons doet zoeken naar de wt-getwiie ons redding en uitkomst kunnen Wengen. En eenmaal dat we deze zielekracht verkregen hebben, zullen wij ook er toe kinnen onze medemensen te be- oci aelen. naar dezelfde maat, als we onszeif zouden oordelen. Dan zullen we niet hard zijn voor een ander, als we al te toegeeflijk voor onszelf zouden willen zijn en dan zullen we het leven ook beter leren dragen, zo als het lot het ons biedt. van het Arrondissement leper voor het jaar 1950-1951. Voorzitter M' r Norbert D'Hu- vettere, leper. Syndic: Mr Wilfrid Van Eecke, Poperinge. Verslaggever M' r Emile The- velin, Mesen. Secretaris M'r Jean De Sim pel, Waasten. PenningmeesterMrr Walter de Sagher, Poperinge. Leden M" Guillaume Devos. Wervik. M,r Jacques De Cock, leper. De grote dagbladpers, die haar dagelijk se internationale berichten geregeld van de wereld-persbureaux ontvangt, geeft de oplettende lezer zeer vreemde indrukken Nu ook weer. Weken geleden werd onder grote koppen over de Kommunistische Pinksterbetoging te Berlijn» gealarmeerd, en werd de indruk verwekt dat de be schaafde wereld op Pinksteren een derde wereldoorlog zou kunnen zien losbranden- En zie... thans staan we voor Pinksteren en... de dagbladpers zwijgt er nu over, als ware nooit over zoiets grofs sprake ge weest. Of toch wel... tussen de vloed van. andere zwareberichten, lopen ergens een paar lijntjes over het gevalverlo ren De burgemeester van West-Berlijn verzekerde, dat de kommunisten uit Oost- Berlijn overtuigd kunnen zijn. dat de Westerse overheid alle nodige maatrege len trof om de voorgenomen kommunis tische mars van uit Oost-Berlijn naar West-Berlijn te stuiten en te doen misluk ken». Voilé... dat volstaat. Maar... er moet roering in de politieke wereldpot blijven. We lezen: «Te Was hington gaat men thans uit van de stel ling. dat de koude oorlog over de hele wereld onverdeelbaar is en dat de span ning met de Russen in de naaste toe komst nog zal toenemen Koude oorlog veronderstelt natuur lijk de mogelijkheid dat het op zekere dag wel eens menens zou kunnen worden, en zo heeft thans de stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Hoyt Vandenberg, bevestigd dat de Verenigde Staten in de huidige stand van zaken een op de spits gedreven luchtoorlog niet zouden kunnen volhouden, zo deze enkele maanden zou duren. Hij wees erop dat de Sovjets vor deringen maken op het gebied van atoom wapens en strategische bommenwerpers met groot vliegbereik. Daarom... ja lees goed De uitbreiding van de strategische luchtmacht om de offensieve middelen van de vijand aan de bron te vernielen, is noodzakelijk Om te voorkomen dat er in het lucht ledige gepraat wordt, dat het alleen er om gaat om nieuwe budgetten voor het le ger los te krijgen, zal wat realiteit ge toond worden. Wat Wel. de vlootoefe- ningen van de Westerse Unie worden door 31 Russische vissersboten bespionneerd Ja zeker, dertig Russische treilers met hun moederschip Tambov vertoeven sedert enige dagen in de onmiddellijke nabijheid van de wateren waar de vlootoefeningen der strijdkrachten van de Westerse Unie. op 23 Mei in de Golf van Gascogne aanvingen. Die Russische boten zijn zo gezegd op weg naar de Zwarte Zee. Verleden Zondag is het zelf gebeurd, dat de Sovjetschepen rond de kaap van Fal- mcuth heengevaren waren en daarop in de Mountsbaai. vóór Penzance, ligplaats hadden gekozen. Toen kon men zien dat de treilers stuk voor stuk langs het moe derschip kwamen om iets aan boord te nemen Wat? Ja wat? De admiraliteit vermoedt dat het zowel een lading stook olie kon geweest zijn als... een radartoe stel voor bespiedingsdoeleinden. Het wordt dus ernstig. En wij. goedge lovige lezers happen die berichten, met de nodige sensationele saus bereid, bin nen als koek. vertellen en commenteren het verder. Want hoe sceptisch men er ook tegenover kan staan, het blijft tcch spijtig genoeg steeds een FEIT HET KAN WAAR ZIJN. Maar. dan vragen we ons toch bij een moment nuchtere beschou wing afPENZANCE is toch een EN GELSE ZEEHAVEN EN VISSERIJHA VEN. Wanneer Russische vaartuigen daar vóór komen ankeren, hebben de Engel sen toch alle recht die vaartuigen te con troleren Politievaartuigen kunnen toch in hun nabijheid blijven om ze van dichtbij te observeren. Gebeurde dat We veron derstellen het. en hopen dan ook dat er meer bepaalde gegevens konden verstrekt worden, die alle dubbelzinnigheid uit de weg zouden ruimen Waarom worden die gegevens niet aan de pers verstrekt Doch het lijkt wel dat de oorlogsatmos feer verder en dieper in het burgervolk moet ingespuit worden. Aldus citeren we nog een paar dagbladknipselseigen lijk wereldpersbureaux's berichtgevingen Truman laakt de Boycot-actie der Sov jets in de UNO en Het nieuw Ameri kaans oorlogswapen, de zakbom. zal wel dra ook in het bezit van Rusland zijn» Bewijst dit niet. dat onze twintig-eeuwse wereld zich schijnbaar in de oorlogsat mosfeer niet kan losrukken, dat er al- maardoor opnieuw op oorlog en nog oor log gezinspeeld wordt- Tussenin komen er vanzelfsprekend wel wat andere klanken opklinken, zoals bijvoorbeeld nu weer de stem van Churchill, die zegtEr dient een uiterste poging te worden gedaan om de twee werelden tot elkaar te brengen, zij het niet in vriendschap, dan toch ten minste zonder haat en koude oorlogsprak- tijken. Op het hoogste niveau zal men alles moeten doen om de Sovjet-regering te wijzen op de ernst der feiten, waar voor wij allen geplaatst zijn.» Laat ons nogmaals zeer nuchter blij ven en de vraag stellenwaaruit dient die uiterste poging te bestaan? Werd de Sovjetregering niet reeds verscheidene malen gewezen op de allergrootste ernst der feiten Dit wekelijks overzicht klinkt wellicht velen onzer gewone lezers wat sceptisch, wat sarcastisch Zo is het inderdaad ook bedoeld, omdat het beslist nodig is, te midden de chaos van berichten eens zich zelf halttoe te roepen, om even rustig te overdenken, en niet blindelings allesbinnen te slikken wat ons fijn- sappig gepresenteerd wordt. Inderdaad, we mogen niet vergeten dat wij in Europa wonen, en niet in Rusland noch in Amerika. We wensen aldus be veiligd te zijn tegen elke mogelijke aan val vanwege Rusland, maar zouden het tevens op prijs stellen dat onze zenuwen wat gespaard bleven van alle opwindende oorlogsalarmen, die regelmatig door Ame rika geslaakt worden. Het staat nu een maal graniet vast. dat we meer voelen voor de demokratie van Amerika, dan voor het geheimzinnige Bolsjewisme van Rusland Vandaar dan ook. dat Europa in het vaarwater van Amerika meege trokken wordt en dit continent dankbaar is voor de ekonomische, en militaire hulp. Doch ware het niet veel beter, dat er regelmatig wat minder oorlogsgeruchten in de pers verschenen en wat meer op wekkende feiten. Wij althans willen dit overzicht met een verheugende vaststel ling besluiten, die wij in een Brussels dagblad vonden In de stroom van be richten. welke ons dagelijks uit binnen- en buitenland bereikt, hebben wij een stukje nieuws ontdekt, dat meer waard is dan de vijf regels welke een Amerikaans pers bureau eraan besteedt. Het bevat namelijk een brok gezond optimisme, dat in deze tijd van gebrek aan vertrouwen in de toekomst van West-Europa letterlijk en figuurlijk goud waard is De beste baro meter voor de bepaling van de politieke spanning is van oudsher het internationaal toeristenverkeer geweest. Dreigt er gevaar, dan blijven de vakantiegangers dicht bij huis. Is er echter geen vuiltje aan de lucht dan vliegen zij zever als hun por- temonnaie het maar toelaat En dit zegt ons het bericht: Het Amerikaanse depar tement van Handel schat, dat 350 000 Ame rikaanse toeristen het komende seizoen de Atlantische Oceaan zullen oversteken, het grootste aantal sinds de oorlog. Het is zelfs mogelijk dat het in 1930 gevestigde record gebroken wordt toen kwamen 359 000 Amerikaanse vakantiegangers naar Euro pa De scheeps- en luchtvaartmaatschap pijen melden dat het aantal boekingen reeds 39 tot 45 procent hoger is dan de cijfers voor 1949 »- Dergelijke berichten klinken ons heel wat vrolijker in de oren dan de sombere koude oorlogsstatistieken die tenslotte meer interesse hebben voor de militairen, dan voor de burgers, die dienen te wer ken en te denken aan hun toekomst, en daarom vredesgedachten dienen te be waren SPECTATOR AMERIKAANSE PARADE IN DUITSLAND. Duizenden Duitsers namen te Frankfort het Amerikaanse défilé in oogschouw. dat ter gelegenheid van De Dag der Wapenmachtgehouden werd. Ons land bevindt zich andermaal in volle verkiezingsstrijdnog amper acht dagen en alle stemgerechtigden zullen weer eens hun stem hebben uitgebracht. Het is wel opvallend, hoe belangrijk de huidige verkiezingen ook zijn voor de r.aaste toekomst van ons land. dat de ver kiezingsstrijd eigenlijk uiterst kalm ver loop;. Te Brussel, waar toch een zevende der stemmers wonen, werd tot nu toe al leen een strooibiljet van de C. V. P. in de brievenbussen gevonden. Zeer zeker zullen er nu nog van de andere politieke partijen volgen. Maar. het gaat allemaal zeer langzaam, bijna zonder fut. De in druk wordt gegeven, dat de kiesstrijd he den ten dage niet meer hetzelfde belang heeft als in de vooroorlogse jaren, toen groepen op de straten kwamen, toen ge schimpt en uitgescholden werd. toen ru zies en opstootjes uitgelokt werden, toen er soms al bloedig gevochten werd en niet zelden slachtoffers vielen. Thans worden de overtuigingen niet meer in een paar weken veranderdde gewone kiezer is gehecht aan een partij, uit familieredenen, uit zuivere overtuiging soms. en ook wel uit broodbelang. Deze gevoels- en ver standselementen worden niet gemakkelijk prijs gegeven. In afwachting onthouden wij ons echter voorzichtigheidshalve van alle pronostie- ken. Immers iedere verkiezing was tot nu steeds een verrassing. Waarom zou ook de aanstaande verkiezing dan weer geen verrassing zijn Verrassend in deze zin. dat niemand zich aan de werkelijke uitslagen verwachtte en ze dus voor som migen verblijdend, voor anderen bedroe vend zullen zijn. Welke politiekers zullen zich kunnen verheugen, welke zullen zich geslagen voelen Wij weten het niet. We zullen het over acht dagen weten. Intussen ligt het parlementsgebouw, dat nog voor een drietal weken een gonzende bijenkorf geleek, nu elke dag verlaten. Geen auto's op de oprit. Geen heen- en weerdravende zaalwachters. Geen politie agent voor het hekken. Geen parlements leden. die elkaar van ver toewuiven. Geen journalisten, geen nieuwsgierigen. Niets, dan een paar eenzame rustige wachters en de stenen beelden van politieke voor mannen uit voorbije tijden. We maken aldus eens temeer een perio de van regeringsloosheid door. Eigenlijk een zeer gewoon verschijnsel in ons land. Want het is nu toch algemeen gekend, dat de regeringen het in ons land nooit zeer lang uithouden, dat ze steeds van korte adem zijngemiddeld een jaartje. Dan hebben we geregeld een min of meer lange periode van wikken en wegen, van onderhandelingen, van nieuw uitstel en van het maar nog eens overwegen voor aleer uiteindelijk een regeringscoalitie kan gevormd worden. Maar... dan wordt nog niet dadelijk geregeerd. Immers de nieuwe ministers van de nieuwe regering moeten zich dan nog eerst gedurende enkele tijd in hun departement inwerken, vooraleer op de hoogte van hun ministerie, van wat van hen verlangd wordt, te zijn. Dan komt nog daarbij dat tussen de ministers van verschillende politieke partijen onderling een tijd van aanpassing nodig is om tot een degelijk ploegwerk te komen. Men weet. dat er zelfs regeringen waren die nooit een ploeggeest hebben bereikt Sedert de oorlog is echter daar no" een nieuw- ongunstig element bijgekomen, na- ,al de cities regelmatig beden- keli^k afwisselden zodat er nagenoeg een permanente strijd tussen de verscheidene politieke groeperingen was, zodat een de gelijke ploeggeest onder de aan het be wind zijnde ministers veelal ver te zoe ken was. Overtuigt U zelf van dit bedenkelijk verschijnsel REGERINGSCOALITIES SINDS 1944 Sept. 1944 - Aug. 1945 2 regeringen, coalitie tussen kath lib., soc. en comm. Aug. 1945 - Maart 1946 1 regering, coalitie tussen lib., soc., comm. en U. D. B. Maart 1946: homogeen soc. regering. Maart 1946 - Maart 1947 2 regeringen, coalitie tussen lib. soc. en comm. Maart 1947 - Juni 1949: 2 regeringen, coalitie tussen C.V.P. en soc. Aug. 1949 - Mei 1950 1 regering, coalitie tussen C. V. P. en lib. Hieruit blijkt overduidelijk hoe onze re geringen steeds uit andere politieke groe peringen worden gevormd, hoe ze aldus steeds opnieuw van tactiek en program ma moeten veranderen om de deelnemen de partijen wat tegemoet te komen, en hoe er aldus noodzakelijkerwijze een zekere chaos bit deze bedenkelijke toestand voort spruit. Het is dan ook geenszins te ver wonderen dat ons land een gemis heeft aan een stabile conjonctuur, alvast voor een degelijke periode, opdat nadien dank zij de voorlichting die het volk door de oppositie krijgt de kiezers zouden kunnen uitspraak doen of er op de vast ingeslagen weg verder mag gemarcheerd worden ofwel of de stabile regering dient gewijzigd, het is te zeggen zijn bon moet krijgen. TI JU Maar, op 3 Juni i kunt gij zelf gekozen worden Zorg daarom tijdig voor Uw biljetten van de 34.426 loten van 200 fr. tot twee en een half millioen Het biljet100 fr. Het tiende11 fr. <3300)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1