LIEFDESTRIJD Vrij naar het Engels door A. L. Breghts HET YPERSC H NIEUWS BH 12 1#-S193« SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGAsperges met gevulde Cham pignons Vermicellisoep Gebak ken Zwezerik Doperwtjes Ge kookte Aardappeltjes Caramelpud- ding. MAANDAG Biefstuk Princessenboner. Gekookte Aardappelen Fruit DINSDAG Tongfilets Aardappelpuree Rijstpudding. WOENSDAGGebraden Kalfslapjes Bloemkool met melksaus Gekookte Aardappelen Vanillepudding met gestoofde Krieken. DONDERDAG: Gekookte Ham Kom kommersla Gebakken Aardappelen Aardbeien met Slagroom VRIJDAG: Gekookte Schelvis Boter saus Gekookte Aardappelen Ma caroni pap. ZATERDAGGevulde Slakropjes met Gekapt Gekookte Aardappelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Asperges met Gevulde Champignons. Benodigd: (voor 4 personenl 750 gr. as perges. water, zout, 250 gr. grote cham pignons. sap van 1/2 citroen, een stukje boter, peper. zout. 2 eieren, 2 lepels melk BereidingSchil en was de asperges snijd ze in gelijke stukjes, kook ze gaar in water, waaraan wat zout is toegevoegd Laat ze boven de stoom van het kook vocht uitlekken Laat ze daarna goudgeel stoven in boter. Maak de champignons schoon trek hiervoor het velletje (vlies- je) van de rand van de hoed naar het midden en breek de steeltjes met een draaiende beweging af. Doe de champig nons meteen over in water, waaraan een scheutje azijn of citroensap is toegevoegd om ze blank te houden, neem ze uit het vocht en laat ze met een stukje boter, wat zout. peper en een paar druppels citroen sap gaar sudderen in 15 min. Breek de eieren, roer ze los met de melk. voeg er wat zout en peper aan toe en breng het mengsel in een pannetje, waarin een klein beetje boter gesmolten is. onder voort durend roeren aan de kook, zodat het ei in kleine stukjes stolt. Vul hiermede de champignons. Dien ze met de asperges op een verwarmde schotel op. Tongfilets met Kaassaus. Benodigd 2 kooktongen van middelsoort grootte, on geveer 80 gr. boter. 80 gr. oude kaas. 5 gr. zout. peper. 2 dl. visbouillon. 1 dl. melk. 15 gr. bloem BereidingDe tongen met het zout en een weinig peper inwrijven, gaar smoren in ongeveer 30 gr boter, daarna de filets van dekraat nemen In een ovale schotel 15 gr boter smelten, ongeveer een derde deel van de geraspte kaas er over strooien en de visfilets er in de lengte in leggen. Van 15 gr. boter. 15 gr. bloem. 2 dl viinat of visbouillon en 1 dl. melk saus koken een derde deel van de kaas er door men gen, evenals de overgehouden boter en deze saus over de filets gieten. De rest van de kaas er over strooien en de vis in de oven lichtbruin bakken (gratineren). Rijstpudding. Benodigd 1 liter dikke rijstebrij. 50 gr. amandelen 125 gr sui ker en 2 eieren- Bereiding De rijstebrij, welke warm reeds vrij dik moet zijn. met de fijn gehakte. gepelde amandelen, de suiker, de eierdooiers en de stijfgeklopte eiwitten vermengen. De massa, onder voortdurend roeren, verwarmen tot het wit gestold is en daarna in de puddingvorm overdoen Men kan vruchtensaus of een compote van gedroogde vruchten er bij geven. KEUKENGEHEIMEN. Presenteer Uw Fruit met Geslagen Room. Stilletjes aan zitten we weer in het volle fruitseizoen en kunnen we opnieuw alle soorten fruit in allerlei vormen op tafel brengen. Een zeer lekkere en voedzame vorm is wel het fruit als nagerecht te presenteren met geslagen room. Veel huisvrouwen echter ondervinden steeds weer moeilijkheden bij het berei den van slagroom. Dan eens wordt de room maar niet stijf, dan weer verandert dit kostelijke vocht, omdat er iets langer geklopt werd dan strikt nodig was. in bo- terachtige klontjes. In dit laatste geval wordt de massa eerst geel korrelig, dan dun en krijgt de smaak van karnemelk. Al deze nadelen zullen we niet tegen komen, als we de room vermengen met eiwit Reken voor 1/4 liter room 2 eiwit ten en doe dit tezamen in een tamelijk diepe kom. Sla dan met een garde room en eiwit samen tot een dikke massa. Op deze manier lukt het altijd. Deze slag room is ook lichter verteerbaar dan room alleen, want ze is door toevoeging van het eiwit schuimiger en luchtiger geworden. Daarbij is de verkregen hoeveelheid ook groter. Toch moet altijd in de eerste plaats gezorgd worden voor room. die ge schikt is om stijf te slaan. Deze moet een voldoende vetgehalte hebben (40 en mag niet te vers zijn. Ook moet de room. als we ze beginnen kloppen, koel zijn. Zet ze vooraf steeds een poosje in de kelder of koelkast. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Vaten wassen. Natuurlijk zal niemand onder u. eten laten aanbrandenmaar het zou toch wel eens kunnen gebeuren, niet waar Ja. stil maar. ik hoor reeds het koor van huis vrouwen heel beledigd zeggenWie durft er nu over aanbranden spreken, dat gebeurt ons nooit.Best. maar vergeef mij. wanneer ik toch de enkeling, die het wel eens overkomt een raad wil geven Een pan waarin eten aangebrand is, laat men enige uren gevuld met zoutwater staan. Daardoor weekt de kom en is ge makkelijk te verwijderen. Probeer in geen geval de pan meteen schoon te krabben, wan*, dit is niet alleen een heel werkje, maar is bovendien zeer schadelijk voor de paii- Een mes. dat gebruikt is om er uien mee te schillen, verliest onmiddellijk de on aangename reuk wanneer men het boven een gasvlam houdt en dan gewoon wast. Een lepel, die men voor ei gebruikt heeft, moet meteen na gebruik met zout afgewreven worden. De lepel zal dan niet aanzetten en weer volkomen blank wor den Natuurlijk mag men geen grof zout hiervoor gebruiken. Pannen, waarin men kool gekookt heeft behouden vaak nog lang een zeer door dringende reuk. Deze kan men gemakke lijk doen verdwijnen, wanneer men het vaatwerk met azijnwater schoonmaakt. Glazen, die men voor het serveren van wijn gebruikt heeft, reinigt men van bin nen het beste met verdund zoutzuur en van buiten met azijnwater. Sokken wassen. Wollen sokken worden hard als zij in té heet sop gewassen zijn. En ook wel als het sop er niet voldoende uitgespoeld werd. want wollen kousen of sokken moe ten zolang mogelijk nagespoeld tot. het spoelwater volkomen helder is Dikwijls kunnen sokken, die hard ge worden zijn. weer zacht en soepel ge maakt worden, door ze gedurende 24 uur of desnoods nog langer, in koud water te laten weken. Dit water mag echter niet kalkachtig zijn. Daarna wast men de sok ken in een licht lauw sopje, spoel ze uit en laat ze nog enkele uren weken in water met wijnsteenzuur. Reken 5 lepels wijn steenzuur op 1 liter water. Laten drogen in de schaduw of ver van de kachel. Ook viltige wollen kledingstukken kunnen op dergelijke manier behandeld worden De ze worden dan. terwijl ze nog lichtjes vochtig zijn. onder een doek luchtig ge streken. Wanneer de wol echter erg viltig is. of al sedert lange tijd. dan is er niet veel meer aan te doen. MODE-TIPJES. Enkele eigenaardigheden van de hedendaagse mode. Een heel bizondere nieuwigheid van dit modeseizoen is de mouwloze mantel. De ze mantel wordt bij voorkeur gedragen op een kleed met mouwen, dat van de zelfde kleur als de mantel mag zijn. of wel van een scherp afgetekende kleur. Zo zien we bijvoorbeeld zwarte mouwloze mantels dragen op allerlei pastelkleurige japonnen, of een parelgrijze mantel waar uit mouwen van een helgekleurd rood of groen te voorschijn komen. Dat dit soort mantel thuis hoort in een flink gevulde garde-robe spreekt vanzelf. De eenvoudige vrouw of meisje, die slechts beschikt over één of twee mantels doet best van dit soort buitensporigheden af te zien en zich tevreden te stellen met een praktischer model. Jaren reeds dragen we kleedjes, man telpakjes en mantels van pied-de-poule stof Maar voortaan zullen we ook onze t handtassen, schoenen handschoenen en regenschermen in dit populaire ruitje kunnen kiezen. Een aangenaam detail van dit soort stoffen handschoenen is tevens, dat in de handpalm een klein zakje is aangebracht voor tram- of treinkaartje. Een lage schoen, simpel pantoffel mode. maar met zeer lange lederen of zijden veters «nestels), die kruisgewijs rondom de benen worden gewonden, en juist on der de knie van voor met een strikje sluiten- ONS WEKELIJKS PRAATJE- Spoedig zal het weer vacantie zijn. Enkele raadgevingen, die er slechts zul len toe bijdragen Uw vacantie genoeglij ker te maken. VacantieToverwoord, dat van een ver moeid en prikkelbaar mens plotseling een andere persoonlijkheid maakt. Met stralende ogen wordt uitgezien naar de periode van rust en ontspanning, na een heel jaar hard werken. Maar voor we volop van die heerlijke dagen kunnen genieten, moeten er nog heel wat toebereidselen getroffen worden, waarvan het leeuwenaandeel voor reke ning van de huisvrouw komt. Van groot belang is de kledingmen moet er zich gemakkelijk in voelen en er tevens fris en aantrekkelijk uitzien. On getwijfeld hebben we in de vacantie meer plezier van zeer eenvoudige goed wasbare zomerkleedjes dan van geklede toiletten We kunnen ons in zo 'n gewoon kleedje zeer gemakkelijk en ongedwongen bewe gen en hoeven niet bang te zijn het vuil te maken. Natuurlijk stelt een luxe bad plaats of vakantie-oord hogere eisen aan de garderobe dan de kleine eenvoudige plaatsjes en dient er eveneens voor een paar avondjaponnen gezorgd te worden. Maar waar U ook heen trekt, in geen geval mag een zonnekleedje ontbreken Zeer praktisch hiervoor is een kleedje zonder mouwen, met diep uitgesneden rug. dat. gecombineerd met een bolero of vestje ook voor andere gelegenheden dienst kan doen. Prettig is het ook een wit kleedje in de koffer te hebben, want zo 'n kleedje wordt steeds met veel plezier gedragen, wanneer het volop zomert. De vakantiekledij. zowel voor volwasse nen als voor kinderen, moet licht en luch tig zijn, maar toch mag nooit vergeten worden iets warms mee te nemen voor koelere dagen en avondkilte. Want hoewel we allemaal op mooi weer en veel zon hopen, moeten we er ook aan denken, dat in ons wisselvallig klimaat een regen mantel een onmisbaar kledingsstuk is. Bizondere aandacht moet besteed wor den aan de schoenen. Brengen we onze vakantie door aan zee. dan volstaan ge makkelijke open sandalen. Gaan we ech ter naar een bosrijke omgeving en hou den we van grote wandeltochten, dan geldt vooralverzorgde voeten en doel matige schoenen. Want nimmer kan ten volle genoten worden van deze gezonde sport met mooie, maar knellende schoe nen aan de voeten. Reken er op. dat met warm weer en wandelingen de voeten zwellen. Kies dus voor deze periode een stevige ruime schoen, liefst van vlecht werk of met open gaten, zodat de voet niet te veel opgesloten is. maar we; goede steun vindt en nooit met rubb? zolen. Nu we het toch over wandeltochten ink ben, willen we tevens wijzen op het gende bij omhoog klimmende wandel gen mag weinig of niet gedronken wonfc, Lieis". wordt de mond alleen gespot- Slechts na de wandeling wordt gedronk» maar dan nog met de nodige voorzichti» heid Drink in bezwete toestand nooit ik. koude drank, maar liever warme kof£ of thee. Wordt toch een koude drank w- kozen. houdt het dan even in de nr^ tot het wat verwarmd is. Koude éT^~ doet het bezwete lichaam te plotsen-. afkoelen en dit is... werkelijk gevaarlij? Wanneer de kinderen, terwijl ge ze;{ een rustig plaatsje even uitblaast, in of op duinen gaan spelen, bloemen pluj ken of vlinders vangen geef hen dan fluitje mee. Hiermee kunnen ze *aar- schuwen wanneer ze eens afdwalen of richting kwijt zijn. Houd zelf evene^. een fluitje om hen op hun beurt te ver. wittigen als het tijd is om op te stapper Bescherm bij felle zonneschijn uw oger. en deze van de kinderen met een donkert zonnebril. In iedere vakantie komen wel eens een paar regenachtige dagen voor. zodat mer: veel moet binnenblijven. Het is dan alt: prettig een handwerkje bij de hand te hebben. Dit mag echter geen ingewikkelde karwei zijnkies een gemakkelijk werk- je. dat vlug opschiet en waaraan ge me; plezier werkt. Ook de kinderen moeten op zo 'n dag een bezigheid hebben, wat re graag doen. Vergeet dus niet in uw kof. fer enkele prentenboeken en spelletjes te pakken. Ten slotte, nog een woordje over het inpakken van de koffers. Bij dit werkje geldt vooral het oude gezegdeOverleg is het halve werkHet beste is eerst alles wat meegenomen moet worden klaar te leggen, zodat U een goed overzicht hebt van hetgeen ingepakt moet worden Pak de schoenen in speciale zakjes. Deze zijn te koop. maar kunnen gemak kelijk zelf gemaakt worden van overschot, jes cretonne. Ze zijn zeer praktisch, daar ze niet alleen de schoenen beschermen maar ook onze kledingstukken behoeden voor het vuil der schoenzolen en tegen schoencrèmevlekken. Onder in de koffer leggen we het zwaar- ste schoenen en mantels. Daarop komt de lingerie, handdoeken en badpakken, kou sen. zakdoeken, sjaals en andere kleine attributen gebruiken we om de kleine openingen, die altijd ontstaan, op te vul len. Helemaal bovenop komen de kleedjes en blouses van fijne stof. Het krenken hiervan kan worden voorkomen door op vulling met losse proppen zijdepapier terwijl ook bij het opvouwen enkele stuk ken van dit papier tussen de plooien ge schoven worden. Tegenwoordig vinden we in de hande: allerhande zakjes en etui's van plastiek waarin allerlei kleine voorwerpen, die an ders zo rap zoek raken, kunnen worden opgeborgen, en die het pakken van een koffer in grote mate vereenvoudigen TANTE DINA 1 Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) 49 Er is een dame... Kaye. die bij de deuropening stond, keek naar Linda, die met neerge slagen ogen in een zetel zat. Ik zag haar slechts voorbij gaan, en toch min ik haar tot de dood. Linda hief het hoofd op en keek naar Kaye. Ik zag haar slechts voorbij gaan. en toch min ik haar tot de dood. Grote God fluisterde Kaye. Gijal die tijd gij Linda heeft zelf nooit kunnen be grijpen hoe ze door de rest van de avond is gekomen. Gelukkig ging de jonge Severing tamelijk vroeg weg, on toen hij vertrokken was gaf Graaf Axel toe zeer vermoeid te zijn en was maar al te blij. dat zijn gast heer sprak van te gaan rusten. Sybil was eveneens tevreden naar haar ka mer te gaan. zodat Linda eindelijk de gelegenheid vond zich in het heilig dom harer slaapkamer terug te trek ken. Ze trad op de glazen balkondeur toe. opende ze en ging naar buiten het stormde in haar binnenste en van slapen was natuurlijk geen spraak. Ze had immers in Kave's ogen de ver- i wondering van de herkenning gele- j zen. ze wist dat hij er eindelijk ach- ter was gekomen Wat dacht hij op het ogenblik Wat zou hij haar morgen zeggen Hoe moest ze zich thans tegenover hem gedragen Op haar lippen brandde nog zijn kus en haar hart klopte wild. Ze had een ogenblik van niet te beschrijven geluk gekend, vooraleer dat gevoel van opstand haar weder tot de wer kelijkheid bracht. Neen, niet opnieuw, geen tweede maalZe kon de inge vingen van die man niet vertrouwen, die haar vroeger eens gekust had en nimmer een poging aangewend had om haar terug te vinden. Deze avond had de muziek van Graaf Axel hem opgezweept doch het was niet op zo 'n wijze, dat een man een vrouw van zijn liefde kon overtuigen. Ze stond in de diepe duisternis van de tuin te staren, met haar fijne witte handen op haar hart, alsof dit het ja gen en kloppen ervan kon bedaren. En, eensklaps zag ze een schier on zichtbaar lichtpuntje, dat even vlug uitstierf als het opvlamde, een ronde beschreef, en wuifde van links naar rechts. Ze zette grote ogen op, volg de het kleine lichte stipje, en begreep er de betekenis van. Het was Kaye. die onder haar balkon stond en met zijn sigaret teken deed naar haar. Haar adem een ogenblik inhoudende boog ze over het balkon en wuifde met haar hand als antwoord, dan ging ze zacht door haar kamer, langs de t:ap naar beneden en zag hem in de veranda op haar wachten. Zo, gij zijt het geweest Hij nam haar handen in de zijne, en in het halfduister konden ze el kanders bleek gezicht zien. Ja, ik was hetDoch waarom zijt ge toen van mij weggelopen Ik heb het u toch al verteld. Ze spraken gejaagd als twee men sen. die hard gelopen hebben. Nu zijt ge naar beneden geko men. naar mij Omdat ik u ken en weet, dat in dien ik niet gekomen was, ge er zoudt gebleven hebben. Dat had ik gedaan, heel de nacht. Dus ge kent mij Hij greep haar handen vaster in de zijne. Dan weet ge ook. dat ik hetgeen ik begeer, moet en zal hebben. Linda, deze keer zult ge niet ontsnappen. Neen Neen Ze probeerde te ontsnappen doch was hulpeloos in zijn greep. Hij sloot haar in zijn ar men en zoende haar. Voor een ogen blik bleef ze stijf staan, doch het was haar niet mogelijk lang weerstand te bieden, en weldra beantwoordde ze zijn omhelzing. LindaLinda dit is een wonder. Kan het anders, dat ik u hartstochte lijk bemin, ik ben tweemaal verliefd geworden op hetzelfde meisje. «i Dat zijt ge nietEn andermaal probeerde ze vrij te komen. Is het niet zo Zal ik het ander maal bewijzen Ach Kaye heb medelijden. Doch hij had geen medelijden en ze stond daar machteloos tegenover hem toen hij zijn liefde over haar in hartstochtelijke bewoordingen uit stortte. Ik bemin u en gij bemint mij. Uw ogen hebben u vanavond verraden, zelfs voor ik u kuste, gij ook gij zijt opnieuw verliefd op dezelfde man. Ge zijt wel erg zeker van me fluisterde ze. Ja, ik ben zeker van u, zei hij, ge bemint mij. zeg het mij. In volledige overgeving strengelde ze haar armen om zijn hals. haalde zijn hoofd naar beneden en legde haar mond op de zijne. Ik bemin u Kaye. O mijn lieveling. Hij nam haar naar de andere zijde van de veranda mede. van waar ze met geen mogelijkheid uit de slaap kamers konden overhoord worden, zette haar in een diepe zetel en vroeg haar Maar Linda hoe komt het, dat ge het mij nooit verteld hebt? Of wist ge het niet. hebt ge mij ook pas deze avond herkend Neen, ik wist het al de tijd. Zelfs voor ge naar Egypte kwaamt Zij knikte. Ik was blind, zei hij. Blinder dan ik zestien jaar geleden was. Hoe was het mogelijk u niet te herkennen Zelfs nu weet ik niet of ik droom of waak. Zijt ge werkelijk, dat kleine aanbiddelijke ding. dat ik toen in mijn armen heb gehouden en nooit meer heb kunnen vergeten «Ik ben... ik was het kleine ding, dat ge o zo spoedig vergeten hebt Kaye Ik heb u nooit vergeten Ge zijt hier bij mij gebleven, hebt u zelf gemengd in mijn genoegens...» Stopzei ze half lachend. Vertel geen onwaarheden. Maar het is waar. Ik aanbid u, omdat ge meent dat het waar is. Ja, ik geloof, dat ge van avond zeker zijt dat 't zo is, doch doet een man werkelijk geen pogingen het meisje te vinden, dat hij lief heeft Ge hebt mij gekust en zijt vertrokken, of liever ze hebben u op een ziekbed weggedragen, het is een modern tintje aan een oude geschie denis. Zo, hebt ge dat van mij ge dacht «Wat anders had ik kunnen den ken Feiten zijn feiten. Hoor dan mijn verdediging alvo rens mij te veroordelen. Ge zijt geoordeeld, antwoordde ze. en vrijgesproken... ik ben geen kind, en ik ken de mannen eerder goed. Werkelijk De arm, die op de leuning van haar stoel had gelegen werd, met een ja loers gebaar, om haar heen geslagen, het oude mistrouwen, vermoedelijk meer jaloersheid van allen, die haar jeugd gedeeld hadden, dan iets an ders, het had hem weer veroverd. Hij dacht aan al die vervlogen jaren, gedurende welke hij haar niet ge zien had. waarvan hij nog steeds niets wist. Wat weet ik van u dat was de vraag waarin hij alles had kunnen omvatten. «Luister Linda. Ik heb al gedaan wat ik kon om u te vinden, doch het was zo weinig, aangezien ik van het begin af gehandicappeerd was. Ik had een inzinking zodra ze mij vervoer den. het duurde drie volle maanden vooraleer ze mij naar Engeland kon den vervoeren, en ik in staat was iets te ondernemen. En wat kon ik doen Ik had nergens een houvast. Maar ge wist toch waar ge ge weest waart waar ge mij ontmoet te «Ja. doch bedenk, dat ik niet eens uw naam kende, ik wist niet tot wel ke afdeling ge behoordet... Kon u zich niet herinneren naar welke afdeling ge werdt gezonden onderbrak ze. Maar ik werd niet gezonden, her nam hij, ik bracht slechts een paar berichten, zou er geen vier en twin tig uur gebleven zijn, en voor ik er twaalf was werd ik met de anderen in de lucht geblazen, en zoals ik zei. was de wonde erger dan eerst gedacht werd. Gedurende maanden was ik zo goed als van mijn verstand kwijt, en toen ik eenmaal genezen was bleef er een blanke periode over, waarvan ik mij niets kon herinneren, tenzij het beeld van een klein lief meisje, dat verloren was. Ge hebt ze vergeten, zei Linda zacht, en ze begrijpt het. Ik heb ze niet vergeten, protes teerde hij. Doch wat kon ik doen? De oorlog was over voor ik geheel hersteld was. mijn eigen regiment werd in de laatste oorlogsdagen ge heel uit elkaar geslagen en jullie werden overal verstrooid, het scheen dat niemand ter wereld mij inlich tingen kon geven. De hemel weet wat ik geprobeerd heb. doch ik kon niets virjden, niets. I Ik zie het, zei ze langzaam, ja misschien was het onmogelijk. Maar gij, zei hij. Gij wist bij welke afdeling ge geweest waart. Eén of ander van die officieren hadder. zich mij vermoedelijk wel herinnerd. Gij had mij kunnen vinden. Misschien wel. doch dat wilde ik niet. Ge waart te fier. Ja, dat was ik. Of hadt ge mij niet lief Het kan zijn dat ik niet zoveel gewicht in de schaal legde, ge waart toen nog jong, jonger dan Sybil nu is. Het heeft mijn hart bijna g0" broken, antwoordde Linda. Meent ge dat jonge meisjes niet diep kunnen voelen Ik zeg u, dat ze dieper voe len, dan ze zelf beseffen, veel diepe1" dan oudere lotgenoten, omdat ze geen water in de wijn kunnen doen. Zo Kind, als ge waart, toch had- ge mij lief?... Ja. en wel zo erg. dat ze mU naar Wenen zonden, ik bedoel miin ouders, om mij ervan te genezen. Het was toen dat ge Axel von Holtzein ontmoette j Ja, ik kende hem voordien, d00- hij was daar. j (Vervol#'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 12