Stemming rond de Stemming WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND - ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e AARGANG Nr 27 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 10 JUNI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS STORT 56 Fr. HET YPERSCH NIEUWS tfSTDUB EN REDACTIE: J4. ROTKRSTRAAT YPER Postcheekrek. 46L73 (L. DÜMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS I EEN JAAR: 1W 4 Juni 1950- Een hete Zomerdag die Zondag, een dag zoals allen er een zouden wensen die naar buiten willen of naar zee. Jammer dat het kiezing is», zeg gen de enen. Dit zijn de natuurvrien den, zij die enkel de kiezing als een noodzakelijk kwaad beschouwen en die niet zozeer verlegen zitten om de uitslag. Anderen juichen, ze vinden het een dankbare attentie van de zon voor de uitslagen die hun partij zal beha len. Want als ze zegeviert, dan moet er zon zijnZullen ze wel zegevie ren En wat bedoelen ze dan met een overwinning Dergelijke overwegingen hoort men reeds van in de vroege morgen. Dan worden de stemburelen ge vormd. Gewichtig doen de voorzit ters, doch gewichtig zijn ze wel, nu ze het puik van de democratische in stellingen te verdedigen hebben. Hier loopt alles op wieltjes, daar ontstaat er nu en dan een lichte wrevel, als een van de voorziene bijzitters zijn kat gezonden heeft en men een ogen blik in beraad staat om te zien wie zijn plaats zal nemen, tot alles op nieuw tot de orde komt. En dan ver schijnt de plichtige afwezige en zijn verbazing schijnt gemeend als hij ziet dat er reeds in zijn vervanging voor zien werd. Het blijkt niettemin op vallend hoe hij meer opgeruimd het bureel verlaat, dan hij er in gekomen is. Doch dat zijn alleen kwatongen die dat vertellen. Want een goede Belg een van het echte ras, zou er nooit aan denken aan zijn plicht te verzaken. Daarvoor is hij gekend Of hebben wij het mis voor Potloden liggen gescherpt, drie ur nen staan gereed, alhoewel ze met urnen zoveel gemeen hebben als de hond van mijn buurman met een Duitse schaper. En dat wil heel wat zeggen, voor wie de hond van mijn buurman kent. De dans kan beginnen. En daar schuiven de eerste kandidaten aan, schoorvoetend, beducht een pas te veel te doen of te zelfzeker van de houding die ze zullen aannemen. Het gaat goedDoch kan het ook andersiemand wijst het hokje aan, een ander ziet toe of het wel de juiste en de gestempelde brieven zijn, die terugkeren, en of ze in de goede bus gestoken worden. En dan zijn er nog kiezers die een ogenblik aarzelen voor ze weer buiten gaan, alsof ze dachten dat ze nog Proficiatmoe ten gewenst worden. Nu, dan hebben ze in het biechthokje toch wel betere manieren De stemming zouden we kunnen ze genen omdat die dag alle oude moe- derkens en peekens in auto kunnen njden. Jammer maar dat ze direkt naar het stembureel moeten, het ware toch zoveel beter als die auto's eerst een Soede omweg deden om aan die °ude mensen, die anders toch zo moeilijk weg kunnen, eens hun ge- iefde stad te laten terugzien. Mooie instelling die autodienst. De witge- nelmde. pardon de witgeklakte of *jtgeképite, agent zweet echter in nekjes, met dit heen en weer gerij, tvaaruit elk ogenblik een opstopping te ontstaan vóór de school die *an zijn zorgen werd toevertrouwd, v dan nog maar liever de vijfhoek zucht hij. En dat wil heel »at zeggen! t Gebeurt in de Stadsmeisjesschool. n oud moedertje, nog flink voor aar leeftijd, ene die het goddank nog oneer de auto kan stellen, stapt kor- aat op «haar» bureel toe. «Drie Hebt C iets te koop, te huur Zoekt IJ dienstpersoneel Zoekt een betrekking Plaats dan een kleine aankondiging in HET YPERSCH NIEUWS stemmingen op één jaar, ge zoudt het op de duur wel gewoon raken Con sternatie Haar bureel blijkt dan toch het juiste niet te zijn. De be straffende blik van de voorzitter is haar echter toch te machtig. De laatste maal was het toch hier...» waagt ze nog even, maar met een fronsen van het voorhoofd wordt ze de mond gesnoerd en ze kan het af stappen. Veel minder zeker van zich zelf zoekt ze dan haar nummer op. In een ander bureel legt er één triomfantelijk zijn oproepingsbrief voor... die echter deze van de volks raadpleging blijkt te zijn. En ook hij kan het afstappen, naar huis terug, om de fout te herstellen. Dat komt ervan als de kiezingen zo dicht tegen mekaar liggen Uit een stemhokje konjt een impo sante kerel gestapt, zijn stembrieven in de hand, recht op de voorzitter toe. Kan ik een andere stembrief hebben en hij houdt het witte biljet voor, om de vuile plaats te tonen. Zijn toon is even vragend als drei gend. Iedereen kijkt belangstellend toe, doch de voorzitter is de situatie meester. Hij ^overhandigt de kolos een nieuw biljet en dan klinkt het vernietigend «Werd er reeds op ge stemd Dit is zijn revanche, want hij heeft zijn plicht gedaan, het slech te biljet door het goede vervangen. En het klinkt alsof de ander eerst had moeten zien naar die vlek, voor aleer te stemmen. De javan de schuldige is dan ook aarzelend Op sommige ogenblikken is het ge woonweg kalm. zodat men zich af vraagt of het daarom nodig was, tot twee uur te zetelen. Veel tijd om hierover te zitten mijmeren is er echter niet, want daar schijnt de hoogmis gedaan te zijn en opnieuw is het volle bak. Op de schoolkoer zijn nu twee kan didaten van twee verschillende lijs ten verschenen. Moeten die ook kie zen vragen de enen zich af, ter wijl de anderen het wel prettig zou den vinden ook kandidaat te zijn en het vakje naast hun naam te mogen zwart maken. En niet alleen voor de eer, mijnheer, maar voor de centen Iedereen kijkt belangstellend toe, al hoewel het er de schijn van heeft dat niemand hen bemerkt. Tientallen pa ren ogen houden hen echter onafge broken vast. Doch daar gaan ze nu lachend op elkaar toe en de handdruk is gemeend. Dat is nu de stemming mompelt onze buurman, de kleinen vliegen elkaar in het haar en... De rest gaat voor ons verloren, want daar zien we een beste vriend terug, die we sinds jaren niet meer zagen. Toch fideel zeg, zo'n stemming En zoals voor alles, komt dan ook het einde. Of het begin, want de tel lers krijgen het nu werkelijk kwaad. Witte brieven zijn er, doch ook an dere, met lelijke dingen op, waarvan smeerlappen en bandieten nog de fatsoenlijkste zijn. Doch onze tel lers zijn mannen uit één stuk en ze laten zich door zoiets nog niet zo vlug uit hun lood slaan. Anderen hebben geschreven Eerst onze oorlogsscha de of Geef ons werk Doch dat zijn er die de prettige kant van de stemming niet inzien. Want morgen is uw buurman wellicht député en dan is t niet meer gewoonweg «Juul» of Charel maar wel Mijnheer de Volksvertegenwoordiger Dit is de mooie kant van de zaak. De volgende maal zouden we ook willen kandi daat zijn. Doch dan eens serieus, voor vier jaar op postcheckrekening 4€1.73 (L. Dumortier. leper) en C ont vangt «Het Ypersch Nieuws» elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1950. NA DE REIS. Na zijn rondreis naar Mosoou en andere Europese hoofdsteden, had Trygve Lie een onderhoud met president Truman, over zijn pogingen om op vredelievende wijze een einde te maken aan de koude oorlog. Van links naar rechts: President Truman, Byron Price, bijgevoegde secretaris aan de UNO, Trygve Lie en Dean Aeheson, tijdens dit onderhoud. Deze jongste week was het over de ganse beschaafde wereld betrekkelijk kalmer valt geen wereldschokkende gebeurtenis te vermelden Ten ware men de zeer be leefde waarschuwing van Japan, die de tijd gekomen acht om aan de Amerikaanse vocgdij een einde te stellen, als iets uit zonderlijk belangrijks wenst te beschou wen. Immers zonder belang is die waar schuwing zeer zeker niet Het is een offi ciële verklaring van de Japanse minister van Buitenlandse Zakenverklaring die zojuist gepubliceerd werd. De bewuste ver klaring bevat eigenlijk niets kwetsends voor de regering van de Verenigde Staten. Integendeel. Japan, aldus de minister van Buitenlandse Zaken, is bereid alle gevaren en verwikkelingen die kunnen voortvloeien uit het afsluiten van een afzon der] ik vredesverdrag op de koop toe te nemen. Dank zij de Verenigde Staten heeft het land een toestand van de facto vrede bereikt. Tot dusver was het omwille van internationale verwikkelingen onmoge lijk een vredesverdrag af te sluiten. Thans acht Japan zich in staat een dergelijk verdrag te ondertekenen. Wellicht zal der gelijk verdrag niet helemaal naar de zin der Japanse bevolking zijn. maar ander zijds moet eveneens in aanmerking geno men worden dat het niet langer opgaat Japan van de buitenwereld af te sluiten onder het voorwendsel dat Japan nog steeds in staat van oorlog verkeert. Het is in elk geval ontoelaatbaar zo gaat dit verslag verder op een noncha lante wijze te hopen op een algemene vrede en intussen het huidige controle systeem te bestendigen. Met de internationale verwikkelingen wordt hier natuurlijk de Sovjet-Unie be doeld. Sinds de capitulatie in 1945 hebben de Amerikanen er de hand aan gehouden dat zij alleen de wet in Japan stelden- De Russen lieten herhaalde malen duide lijk verstaan dat zij geenszins met de Amerikaanse opvattingen akkoord gingen. Maar de Japanners betoonden zich ech ter vlijtige Amerikaanse leerlingen en lie ten zich de lof die Mac Arthur hen nu en dan toezwaaide welgevallen. Maar in het verlopen jaar gebeurde er echter een en ander, dat de positie van Japan wij zigde Daar was vooreerst het geweldige feit. dat de Russen ook in het bezit van de Atoombom kwamen en tweedens kre gen de troepen van Mao Tse Toeng de controle over het hele Chinese grondge bied Bedenkt even wat zulks voor Japan betekende1 de Russische atoombom be tekent. dat zo Japan onder Amerikaanse controie blijft. Japan bij een nieuw we- re.dconflict in de bommenregen zal delen 2. de kommunistische controle over China houdt in dat Japan voorlopig van zijn belangrijkste grondstoffen- en afzetgebied afgesneden blijft. Daarbij komt dan nog. dat sedert de rode Atoombom bestaat. Japan opeens van veel groter strategisch belang voor Amerika is geworden, die er verscheidene belangrijke steunpunten wil blijven bezetten wat betekent dat Amerika er alle belang bij heeft dat er nog in lange niet een vredesovereenkomst met Japan zou gesloten worden. Maar. dat is nu iets dat helemaal niet naar de zin van de Japanners is. Vandaar de beleefde waarschuwing der Japanners, want... be leefd zijn ze steeds, daar ze buitengewoon goed de kunst kennen, om in de meest beleefde termen toch zeer precies te zeg gen wat ze wensen te zeggen. Daar zal zeker een Amerikaans antwoord op ko men. dat evenmin van belang zal ont bloot zijn. Anderzijds tracht Rusland beter vriend jes met de Europeanen te wordenhet wil aan het Europees graanakkoord deel nemen. Inderdaad Aroetioenan, Russisch afgevaardigde van de ekonomische UNO- kommissie voor Europa (E. C. E.) heeft thans andermaal verklaard dat Rusland bereid is deel te nemen aan het Europees graanakkoord Hij diende zelf een officieel voorstel in, met verzoek de volgende twee punten door de kommissie voor handel te dóert onderzoeken: 1) het comité te ver zoeken aanbevelingen te doen inzake maat regelen, die de handel tussen Oost en West kunnen bevorderen, rekening hou dende met de dicriminatiepolitiek die door de Verenigde Staten en sommige West- Europese landen wordt gevoerd. 2) De uitvoeringssekretaris van de ekonomische kommissie te verzoeken het comité een verslag voor te leggen over de gevolgen van de reusachtige Amerikaanse uitvoer naar Europa, in het kader van de Marshall-hulp. De Russische afgevaardigde zegde, dat beide punten het mogelijk ma ken de intra-Europese handel te bevor deren en de moeilijkheden voor de afzet, waarmede West-Europa thans te kampen heeft, te verminderen. Indien we Paul Reynaud, de voormalige minister-president, mogen geloven, dan is het niet Azië. doch Europa dat het lot van de mensheid zal bepalen. In een rede beweerde hij. dat er thans geen Europees evenwicht meer bestaat, en dat het de vraag is of er nog wel een wereldeven- wicht is. Een Russische maarschalk zou eens geantwoord hebben aan een geallieer de leider, die hem wees op het groot gé- vaar dat Rusland zou lopen ingevolge het bestaan van een voorraad Amerikaan se atoombommen, zo het ooit de oorlog verklaardeDit is best mogelijk, doch inzake bezetting zijn de Duitsers kinderen. Zo wij uw land gedurende drie maanden bezetten, zoudt ge het "niet meer kennen. Er zijn 200 millioen Russen en 100 millioen ojtelieten. wat in totaal 300 millioen uit maakt- Zo de Russische legers Brest be reikten. dan zou dit een aanwas betekenen van 250 millioen inwoners, samen dus 550 millioen tegen 150 millioen Amerikanen De heer Reynaud verzekerde verder, dat bij ons, in West-Europa, de onzekerheid waarin de openbare mening zich bevindt en de omvang van de Amerikaanse hulp verlening voor onze bewapening, de enen in staat stelt velen om de tuin te leiden, door te spreken over de agressiezucht van wege de demokratieën en de anderen ver klaren dat de Amerikaanse hulpverlening zozeer beneden de behoeften van West- Europa blijft, dat West-Europa veel beter 'n neutraliteit zou huldigen, waarbij Zwit serland tot tweemaal toe zoveel baat heeft gehad. Welnu, besloot de heer Reynaud, wij hebben het hoofd te bieden aan al te talrijke crises, om ons bovendien nog de weelde van een verstandcrisis te kunnen veroorloven. Vóór enkele dagen heb ik te Berlijn de grenslijn tussen twee bescha vingen ja, tussen twee werelden gezien. Dit is een schouwspel dat men niet licht vergeet Dan pas heb ik goed de waarde begrepen van ons gemeenschappelijk ide aal en hoe misdadig het zou zijn het niet te verdedigen. In het licht van deze beschouwing en oproep doet het komisch aan, dat wat wij voor een drietal weken hier schreven toch bewaarheid wordt. Herinnert U wat we over het plan Schuman schreven, de groot se Europese proefneming tot het samen smelten van de zware industrieën van West-Europa. We wezen er toen op. dat Engeland eerst zou toejuichen, onder voor behoud, om nadien te becritiseren, te wij zigen en een eigen plan naar voor te bren gen. We zijn in deze paar weken reeds zo ver, dat na tien dagen onderhande lingen met de Britten het NU vaststaat dat zij geen medewerking willen ver lenen aan het Schuman-plan. Maar... hoe wel het nu nog niet heel duidelijk is hoe dit grootse plan zou moeten verwezen lijkt worden hebben toch reeds zes lan den hun deelnenyng betuigd België. Ne- detland. Luxemburg, (dus de Benelux) Frankrijk, Italië en West-Duitsland. Zij zullen op 15 Juni op een conferentie te Parijs over de volgende punten beraad slagen 1 Het samenordenen van hun kolen- en ijzerbronnen, die bijna de helft der West- Europese kólenproductie en bijna twee derde der staalproductie vertegenwoordi gen 2. Een nieuwe supra-nationale over heid in het leven te roepen, wier beslis singen zouden bindend zijn, om het plan te leiden3. Het moderniseren van pro ductie-methodes en het vervaardigen van meer kwaliteitsvoortbrengselen 4. Het uit breiden van uitvoermarkten5. Het ver beteren van levensstandaarden en arbeids voorwaarden, in de zware industrieën der- lidstaten. Want men is in die landen overtuigd, dat wanneer het plan van de heer Schu man niet verwezenlijkt wordt, men ook nooit tot een eensgezind Europa kan ko men. We vermoeden, dat wanneer het de zes landen ernst is samen te marcheren, Engeland noodgedwongen zal moeten bij draaien. Kortom de voorbije week stond in eep teken van kalmte enerzijds, maar ander zijds blijft West-Europa aan zijn verde diging smeden. SPECTATOR De verkiezingscampagne is voorbij, de beslissing van het land is gevallen. De of ficiële uitslagen werden bekend gemaakt. De C. V. P. behaalde voor Kamer en Se naat de volstrekte meerderheid, geen over weldigende meerderheid, weliswaar, een nipte meerderheid, maar toch... een vol doende meerderheid om naar 's lands wet ten het bewind geheel in handen te mo gen nemen. Voor het eerst sedert 1914 zal de C V. P aldus een homogene regering kunnen vormen. Doch de C. V. P. is niet alleen als overwinnaar uit de verkiezings campagne getredenook de B. S. P. boek te over het ganse land grote vooruitgang. De Liberalen verloren meerdere zetels en zijn aldus als de verslagenen uit de ver kiezingsstrijd getreden, zonder echter de verplettering der kemmunisten. die hal veerden. te mogen vergeten. De huidige toestand kan als volgt wor den samengevat: de C V. P. voelt zich verplicht tegenover zijn kiezers een ho mogene regering samen te stellen en zal zulks ook zonder tijdverlies doen de so cialisten oordelen dat hun strakke hou ding tegenover de koning de partij ver stel kte en zullen dan ook in de toekomst verbeten vijanden van elke eventuele te rugkeer van Leopold III als koning blij ven de Liberalen zullen thans voorlopig een afwachtende houding aannemen om de nieuwe toestand te verkennen, te zien ontwikkelen, om dan zich opnieuw uit te spreken de kommunisten zijn besloten een sm.d tegen de socialisten in te zetten om de vele verloren stemmen ten dele terug te winnen. Duidelijkheidshalve laten we nu enkele vooraanstaande woordvoerders aan het woord Het Nationaal Comité van de C. V. P. verstrekte het volgende communiqué aan de pers: «Het Nationaal Comité van de C. V. P. drukt zijn grote vreugde uit over C. V. P.-zege, die een ware nationale gebeurtenis is. Niettegenstaande het Libe raal - Socialistisch kartel in 2 provin cies. heeft het kiezerskorps aan de C. V. P. op grond van haar christelijk so ciaal programma een parlementaire meer derheid bezorgd. Sedert 1914 heeft geen enkele partij dergelijke meerderheid be haald De C. V. P. dankt millioenen vrou wen en mannen die haar een steeds toe nemend vertrouwen betuigen. Daar de C- v- P- van het kiezerskorps opdracht krijgt te regeren, zal zij aanknopen met de zui vere demokratische traditie volgens welke de meerderheid regeert en de oppositie de haar toebehorende taak van controle vervult. Gebonden door haar program voor algemeen welzijn, waaraan de christelijke volkspartij haar zege te danken heeft, zal het nationaal comité waken voor de syste matische en volledige verwezenlijking daar van gedurende de normale wetgevende pe riode van 4 jaar. Het comité verzoekt in zonderheid de nieuwe C. V. P.-regering tot de grondwettelijke toestand terug te keren en onmiddellijk over te gaan tot de toepassing van de wet van 19 Juli 1945 zohaast de Senaat is samengesteld (zie vervolg volg. blx.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1