Walter Tavenier-Beddeleem DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Compania Hispano - Americana de Seguros y Reaseguros N. V. J. M. JOSI door |ACK HOLT GLAS IN LOOD VITRAUX D ART Tempelstraat 4 - YPER (au Rol du Caoutchouc) - Tel. 324 5 GLAS EN SPIEGELS REPARATIES HET YPEESCH NIEUWS Bfa- 4 1 «-6-1950 STAD IEPEE 14e Verjaring der Statie-. Tempel- en Doorgangstraat BRADERIE - KERMIS op 17. Ig en 19 Juni 1954 0e leperse Schaakkring CLUBLEVEN «van 24 Mei tot 6 Juni 1954) Net zoals sommige specifieke winterspor ten heeft de schaaksport ook haar rust periode. Maar sporadisch worden er zeer belangrijke officiële partijen gespeeld in het kader van het voorjaarseizoenkam- pioenschap Zo heeft de belangstelling van het clubleven de aandacht gevraagd op de persoon van de heer Wilfried La conti' (Kampioen van België 2e klas 1949) die als militair van zijn negendaagse verlof periode gebruik heeft gemaakt om de heen ronde van het lokale eerste klasse kam pioenschap af te werken. Het is voor hem een schitterende schlager geworden Stel U voor Winst tegen Dr Deroo na af mattings par tij Winst tegen de kampioen de H. Benoot op limiet. Winst tegen de gereputeerde oud-kam pioen de heer Devacht. Winst tegen de leperse schaakvedette Dr. Dubrulle (een meesterpartij!) Maar paradoksaal genoeg, verlies tegen de laatst geklasseerde de heer Baert- Wat heeft deze laatste nog in zijn mars. als hij maar in zijn dag is en ongestoord de partij kan uitspelen, wat voor de club secretaris zelden gebeurt. Te oordelen naar de veelbesproken com mentaren van de wedstrijden tegen de heer Devacht en Dr. Dubrulle moeten deze beide partijen van het allerbeste gehalte geweest zijn tot hiertoe in de club gezien De heer Devacht verslaan na qualiteits- verlies is beslist geen kleinigheid en ver dient geblokletterd te worden. Maar wat gezegd van een schitterende meesterpartij tegen Dr. Dubrulle. De heer Dokter behield gedurende de ganse par tij een geweldige autoriteit. Door zijn ver nuftige combines weet hij vrij spoedig de stelling van onze jeugdige kampioen open te beuken Een haast geniale Dame-offer zou normaal de genadeslag moeten ge ven. maar de heer Laconte hield zijn hoofd ijzig kalm en beantwoordt deze zet met een formidabel en dodelijke tegenzet die zijn tegenstander K. O. sloegWerkelijk een brillante partij met een heel reperto rium van combinaties, dash. enz... Noch tans moet gezegd worden dat bij achteraf diepzinnige ontleding de heer Dr Dubrulle de partij normaal had moeten winnen. Proficiat aan de beide tegenstanders. Zoveel schaakgenot hebben we met eigen ogen nog niet ontmoet. In de 2e klasse slaagt de heer Vandroem- me op gelijke hoogte van de heer Gits te eindigen, zodat beide tegenstanders, ge zien de gelijke onderlinge uitslagen, een belle zullen moeten spelen- Ditmaal is het alles of niets. Eindstand 2e Klasse 1) GITS 10 6 3 1 7 VANDROEMME 10 6 3 1 7 J 3) Dewilde 10 5 2 3 6 4) Lemenu 10 3 1 6 3 J 5) Vandenhoven 10 3 0 7 3 6) Grimonprez 10 2 1 7 2 1 In de 4e klasse begroeten we de nieuwe kampioen de heer Cornardt die echter zijn laatste partij verloor tegen een prestigieuse heer Verhamme. De heer Jude eindigt eveneens op gelijke hoogte van de kam pioen. maar deze laatste haalde 1 I pun ten van de 2 tegen zijn onmiddellijke rivaal- Proficiat Mr Cornardt. Eindstand 4e Klasse 1) CORNARDT 10 7 1 2 7 i 2) Jude 10 7 1 2 7 1 3) Verhamme 10 7 0 3 7 4) Cys 10 4 0 6 4 5) Mus 10 2 0 8 2 6) Pecceu 10 2 0 8 2 p. S. Ten gerieve van de lezer van dit artikel mag men geen verkeerd gedacht vormen over de speelwaarde van de 4e klasse. Het woord 4e klasse geeft niet de juiste uitdrukking weer van de sterkte der spelers In werkelijkheid zou men moeten noemen 3e klasse P of voorbe reidende afdeling (daar huizen er nieu welingen en sterke oud-spelers. Deze heb ben een jaar nodig om zich volledig te roderen). ALGEMENE VERGADERING De algemene vergadering zal definitief doorgaan op Dinsdag 20 Juni 1950. Vanaf Dinsdag 13 dezer zullen de ver slagen van de bestuursvergadering in het lokaal voor nazicht uitgehangen worden. De heren Clubleden worden vriendelijk verzocht hun opmerkingen alsook hun aan vraag voor interpellaties schriftelijk in het secretariaat in te dienen uiterlijk te gen 17 dezer. TESTWEDSTRIJD 2e KLASSE voor de eerste plaats Dinsdag 13 Juni 1950 om 20 30 uur De Heer Gits tegen de Heer Vandroem- me in een beurt. De eerstgenoemde is gekend om zijp aanvallende speelwijze. De heer Van- droemme houdt de voorkeur aan de verde diging. Zal de beroemde spreukAan val is de beste verdedigingnogmaals bewaarheid worden Indien, zoals gedurende het tornooi, de stellingen gesloten blijven dan blijft er niets anders over dan nul. Dit kan tot verstarring leiden en de elegance van de partij te niet doen. Dat beiden maar uit hun schelp komen Zaterdag 17 Jam Te 10-00 uurOfficiële Opening der Bra derie, voorbehouden aan de inwoners der wijk Te 16 00 uurInschrijving Ballonwed strijd bij Ev Baete Statiestraat. 29. 5 fr. inleg. Te 20 30 uurConcert door de Harmonie Picanol (Hoek Tempel- en Statiestraat. Zoodag 18 Juni Te 9 uurVoortzetting der Braderie. Te 10 uurAperitief-Concert Te 16 uurBallon wedstrijd. Uitdeling ballons Tempelstraat. Te 17.30 u.Voos l'emporterez aree rous. Inschrijving Café des Fleurs bij Wwe De wulf. Te 19 uur: Wandelconcert door het C. S Y -supportersmuziek. Te 20 30 uur: Volksbal (Doorgangstraat) gespeeld door het CS Y -supportersmu ziek. Maandag 19 Juni Te 9 uur: Voortzetting der Braderie. Te 14 uur: Schieting aan de liggende pers in de poort der Brouwerij Van de Vyver. 1000 fr. gratis vooruit. Inschrijving 't Kloefjebij M Debeuf. Te 16 uurVelokoers voor Beginnelin gen B W. B 70 km. 2 500 fr prijzen en tal rijke premiën. Beker Brouwerij Van de Vyver. Te 19 uurBordeaux - Parijs voor de wijkveteranen Beker geschonken door de Yperse Centrale Brouwerij. Verkleding verplichtend. Inschrijving: Vlaanderen bij W we Soete. Te 20-30 uurAccordeoocoocert door A Deholiander en zijn virtuozen. Van kind tot vrouw Wat verkoop ik niet Grote Etalageprijs kamp Talrijke mooie naturaprijzer. ten toongesteld Statiestraat, nr 8. Deelne- mingsbulletijnen te bekomen gedurende de Braderie Uitslag en prijsdeling ge durende de poos van het Accordeoncon cert Herbergprijskampen Gedurende gans de Braderie Teerlingbak 5 fr. inleg, in Café Royal (bij D. Sedeyn) een melk- zwijntje. Café De Arend (bij J Dauchy) Talrijke prijzen in natura waaronder melkzwijntje en beker Café De Pompier (bij R Verpoucke) 500 fr. prijzen in natura. Bekortingen Maandag 21 uur. Zaterdag 17 Juni om 20 uur: Manille- prijskamp Au bien Venubij J. Van- houtte Zondag 18 Juni om 16 uur: Bal. tVille de Courtrai bij T. Debisschop Om 20 uur: Crochet. 250 fr. prijzen in Café des Fleurs bij Wed. Dewulf. Aangevraagde platen en publiciteit. Sta tiestraat, 28. bij F. Burgho. hoofdverdeler Radio BARCO. Aangenomen door de Staat (Staatsblad 24-6-1949) Maatschappelijk Kapitaal 67.500.000 Fr. Tarief LUXE-WACENS Burgerlijke Verantwoordelijkheid ONBEPERKT VERMINDERINGEN Geen ongeval tijdens het le jaar10 het 2e jaar 15 het 3e jaar20 het 4e jaar 25 Zelfsturen 10 Contract voor 10 jaar10 Algemene Vertegenwoordiger voor België 25-27 Maria van Bourgonjestraat - BRUSSEL - Tel. 11.00.18 (4 lijnen) Raadpleeg uw Agent voor alle inlichtingen. 4 HP 1.000 Fr. 6 HP 1.300 Fr. 8 HP 1.600 Fr. 12 HP 1.900 Fr. 16 HP 2.150 Fr. 20 HP 2.500 Fr. 30 HP 2.900 Fr. Wat is er voor een zorgende vader - een liefdevolle moeder heerlijker er. langwekkender. dan uit het heel hulpeloze kindje, langzaam maar zej,. een flinke goed onderlegde ontwin-^. vrouw te zien groeien «Ja. heerlijk is het: maar het is meteen een bron van kommer, een da» aan dag piekeren en zoekenzult f zeggen. Beste Ouders, laat U aan ons over. d» minder aangename deel van uw Vertrouw ons uw kleuters toe van hi* eerste levensjaren af! Wij brengen naar het doel In onze kindertuin vindt uw kleinte niet alleen verzorging en vermaak. krijgt er ook opvoeding. Immers, wat «j beter het karakter vormen dan de o®. gang met andere peuters Dat zal U tro^. wens gauw genoeg merken. Lieve Moeders. U wordt voor enkek uren ontlast, maar weest gerust uw kin. deren blijven voortdurend onder toezicj- en zonder dat ze het merken worden u klaar gemaakt om bij hun zesde jaar <jt eerste van de zes klassen der Voorberg, dende Afdeling in te gaan Terwijl u« stilaan opgroeiend meisje, zich doorheen die zo voorname jaren heenslaat kriig. ze een verzorgde opvoeding en een de gelijk onderwijs. Programma's en mate. rieel werden gemoderniseerd, uitstapje werden ondernomen om ter plaatse alles te leren kennen en elk jaar worden de mooie handwerkjes ten toon gesteld. Vergeet het niet. door bizondere lessen in het Frans, wordt uw kind ook vroeg bedreven in de tweede landstaal Na die tijd. de jaren vliegen, komt u* groot meisje in de Middelbare of de Fa miliale Afdeling terecht. De middelbare Afdeling telt drie .studiejaren voor alge- meen en vormend onderwijs. Na het derde jaar wordt een officieel diploma afgele- verd. waardoor de leerlingen in aanmer king komen voor de lagere bedieningen in de Openbare Besturen, de banken en de nijverheidsinstellingen. Ze zijn ook voorbereid tot verdere studiën in scholen voor ziekenverpleegsters, voor geneeskun dige gymnastiek, voor maatschappelijk hulpbetoon, voor de lagere Normaalschool wat verder studeren aan de Athenea nie! uitsluit. Een diploma voor Steno en Dactylo kar ook behaald worden. Familiale Afdeling knip-, naai- en huis houdkundelessen. Indien U van uw meisje een flink onder legde huisvrouw, een bevoegde naaister of een degelijke beroepslerares wenst te maken, zendt haar dan in volle vertrou wen naar deNaai- en HuishoudafdeUni Inschrijvingenvanaf 1 Juni tot 30 Jua. en vanaf 22 Augustus van 10 tot 12 uur in de Rijksmiddelbare school voor meisjes Merghelynckstraat 2. leper, of gedurende gans het verlof bij een van de leraressen (3336 Korte inhoud van wat voorafging De gewezen oorlogspiloot Mike Rank. thans advokaat. is per auto op weg naar het huis van zijn zuster in Cornwales. waar hij de Kerstdagen zal doorbrengen. Hij geraakt echter wegens de zware mist en de duisternis, van de goede weg af en komt terecht op een eenzaam ge legen buitengoed. Het blijkt weldra het verblijf te zijn van een zijner oorlogsmakkers, Jimmy Delmore. met wie hij tal van avonturen beleefde. De begroeting is dan ook allerhartelijkst en Jimmy legt al dadelijk beslag op Mike oin de nacht bij hem door te brengen, nu er toch reeds zoveel invité's zijn. Mike maakt dan nog kennis met de zuster van Jimmy. Eve Delmore. en op haar aansporen gaan beide mannen zich aankleden voor het diner. Mike vindt het dan maar een reuze gelukje dat hij hier terecht kwam en hij is juist aan het mijmeren dat het een ge zellige avond belooft te worden. Mike floot een opgewekt deuntje toen hij in de slaapkamer terug kwam en zich in zijn rokcostuum stak. Voor de spiegel schikte hij han dig zijn das in een keurige vlinder. Hij bewonderde het resultaat en kon tevreden zijn. De gong ging juist voor de tweede keer. toen hij de deur achter zich dicht trok. Hij kreeg een schok toen hij over de balustrade in de hall keek. Zo 'n uitgebreid ge zelschap had hij niet verwacht. Jim my kreeg hem in het oog en wenkte hem lachend naar beneden. Hij troonde hem eerst mee naar zijn va der. Lord Delmore. Een lang en rijzig man die met zijn rug tegen de schouw stond geleund. Zijn haar was volko men wit, wat buitengewoon goed stond bij zijn frisse gelaatskleur. Mike herkende hem van de foto's in de bladen want Lord Delmore was een zeer op de voorgrond tredende persoonlijkheid. Hij deed erg bemin nelijk en stelde Mike volkomen op zijn gemak. Een onverwachte gast op Stanley Court was een dikwijls voor komende gebeurtenis en bracht voor de in de puntjes geregelde huishou ding met zijn uitgebreid personeel geen bijzondere moeilijkheden mee. Daarbij was de jongeman van goede familie en had een zeer gedistingeerd voorkomen. Lord Delmore was vol komen tevreden gesteld. Met een paar vriendelijke woorden liet hij Mike over aan de zorgen van zijn zoon en wendde zich weer tot prof. Elkins met wie hij een ernstig ver schil van mening had over de oplos sing van de woelingen in Brits-Indië. Mike liet zich meesleuren naar de radio, waar een roodharig meisje met een paar levendige bruine ogen aan de knop stond te draaien. Mike, dit is Doris Gray, 't is een vreselijk aardig meisje en bovendien heeft ze een goed verstand, een com binatie die maar zelden voorkomt Doris lachte een beetje spottend. Hij is niet helemaal toerekenbaar wat betreft de beoordeling van onze sekse. Iedere zes weken heeft hij een andere bevlieging, op het ogenblik ben ik het slachtoffer». Mike, die het ontvlambaar gemoed van zijn vriend kende, kon een glim lach niet onderdrukken, toen hij het verontwaardigde gezicht van Jimmy zag. Hoe vindt je nou zoiets zei hij met diep melancholische stem. «Zeg nou zelf, Mike, in al die tijd, die je met me hebt meegemaakt, heb ik ooit mijn hart in ernst aan een meisje verloren Mike schudde meewarig zijn hoofd. Aan één meisje zeker niet, je hadt er altijd twee of drie tegelijk op het oog. Nou, daar hoor je hetzei Jim met innemende oprechtheid, c Maar ditmaal is het droeve ernst Dat moet vreselijk zijn voor al die aardige meisjes die nu geen kans meer krijgen grinnikte Mike. Dat is gemeen zei Jimmy pathe tisch. Ik geef toe, dat ik enigszins gevoelig ben voor vrouwelijke char me maar dat is dan ook één van mijn meest aantrekkelijke eigenschap pen Hij wenkte de butler die met een blad cocktails rond ging... Hier Stevens, we versmachten van dorst. Jij ook een Martini Doris Het meisje knikte en nam Mike over haar glas scherp op. Bent u hier al eerder geweest vroeg ze vriendelijk. Ik herinner me uw gezicht niet Mike legde uit hoe hij hier was ko men aanwaaien en vroeg haar hem een beetje in te lichten over de ove rige leden van het gezelschap. Hij voelde zich als een kat in een vreemd pakhuis. Doris voldeed bereidwillig aan zijn verzoek. Die oude dame in dat gele geval op de sofa met die monsterlijke pa rure op haar geverfde lokken is mijn geëerbiedigde tante, de hertogin van WinchesterMike floot zacht. Van horen zeggen kende hij de reputatie van deze beruchte dame, die nooit een blad voor haar mond nam en het zelfs met de Aartsbisschop van Can terbury aan de stok had gehad omdat zij de dominee, die hij benoemd had in een van de dorpen waarover zij de baas speelde, linea recta terug had gestuurd. Zij was een van die krachtige persoonlijkheden, die haar pachters ringeloorde en veel goed deed, maar op een manier dat dege nen, die ervan profiteerden onmid dellijk een hekel aan haar kregen. Ik ben weer eens in ongenade zuchtte Doris. Haar zoveelste po ging om me voor haar sociale werk te interesseren is mislukt. Ze achter volgt me voortdurend met pamfletten. Ze vindt dat politiek een heilzame invloed uitoefent op het jonge meisje. Maar sinds ze uitgevonden heeft dat ik in de stad een atelier heb en een beetje dilettanteer in schilderen heeft ze haar handen van mij afgetrokken. Bent u soms ook zo 'n politiekeling De hemel beware meschrok Mike op «ik oefen het eerbare be roep van advocaat uit. Wie is de heer waarmee uw tante zo druk conver seert Doris' blikken gleden naar de grote gestalte, die enigszins onwennig het avond cos tuum droeg. Hij zag er vol maakt gezond uit, buigzaam en lenig en zijn gebronsd gezicht verried, dat de man veel in de buitenlucht ver toefde. Dat is onze beroemde poolreiziger, Sir John Simon, een nieuwe aan winst van tante. Ze is er altijd op uit beroemdheden voor haar zegekar te spannen». 't Lijkt mij geen man die zich gemakkelijk zal laten annexeren merkte Mike op. «Zijn ogen zijn zo koud als staal De geldbuidel van tante zal wel de attractie zijn spotte Doris, hij heeft een groots plan voor een Zuid- pool-expeditie en is nu bezig hare Ge nade te bewegen geld af te schuiven. Ze is nog steeds in tweestrijd, aan de ene kant zou ze het verdraaid leuk vinden wanneer haar naam genoemd werd als financierster van 'n weten schappelijke expeditie, maar van de andere kant voelt ze er ook weinig voor om van haar goede geld te schei den «Je moet alles wat zij zegt maar met een korreltje zout nemen» viel Jimmy haar in de rede. «Ze is een echte roddelaarster en maakt de So- ciety-verslagen in de Zondagsbladen. Prof. Elkins ken je zeker Mike knikte, Prof. Elkins was een bekende neuroloog, wiens weten schappelijke artikelen in de medische tijdschriften veel opgang maakten. 'n Schoolvriend van vader, het is een hele prestatie dat vader hem over heeft kunnen halen hier te ko men logeren. Hij is anders met geen stok uit zijn studeerkamer te krij gen. Waar blijft Eve toch? Zeker bezig mijn luie zuster aan te porren. Ze mogen wel opschieten, want de oude heer wordt ongeduldig». «Is haar kamenier nog op komen dagen vroeg Doris geamuseerd. «Gelukkig weL Ze had de trein gemist en Don was zo goed niet of hij moest met de wagen weer terug om haar op te pikken met bagage en al. Mijn aangebeden zuster is n.l. ge trouwd met de zoon van de hertogin. Zij is een van de leliën des velds die niet zwoegen en spinnen, maar an deren voor zich laten draven. Nu maakt zij haar entree, opgetuigd als een oorlogsschip voor de vlaggen- parade». Op dat ogenblik ontdekte Jimmy een vrouw die alleen stond op de bo venste der met dikke lopers belegde trappen. Zij vormde een aangename studie voor de bewonderaars in de hall. Ze was groot, een Grieks type tenger van gestalte en gekleed in een nauwsluitende zwart fluwelen japon. Ze zag er buitengewoon mooi uit, 'n snoer zwarte parels hing om haar goedgevormde hals en in haar dof-zwarte haren glinsterde een ster van diamanten. Zo toepasselijk voor de tijd van het jaar, net 'n kerstengeltje» grijns de Jimmy. Doris verslikte zich in het laatste slokje van haar cocktail 'n Ernstige jongeman met uilebhl op voegde zich bij haar. Is dat je schoonbroer inf°r' meerde MikeJimmy onderdrukte een spottende glimlach en wierp een haastige blik op Doris, die kreunde Die ezel is mijn broer«ei somber, een van 's werelds zwoe gers. Hij is er van overtuigd dat hij goede hersens heeft en dat is altijd zijn ongeluk geweest». Jimmy knikte meewarig. Gewoon verloren voor de maatschappijhch'- te hij toe. Stel je voor, die vent studeerde toen hij in Oxford *a> heb je het ooit zo zout geëten In trekt ie rond en houdt redevoeringen Vandaag of morgen stoppen ze hem nog in het parlement. Hij is noU a' secretaris van de Staatssecretaris 't Lievelingetje van tante Ari* lia» zuchtte Doris, «hij houdt eer van de familie hoog, die bra* jongen». (Vervolg1 Verantwoordelijk* uitgever L DUMORTLK 34 Botentra*t

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4