T IS ZOMER! DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 29 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 24 JUNI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS 'f ZAL WEL GAAN MAAR VOORAL KOLONIALE LOTERIJ STORT 52 Fr. twee en een half millioen. Trekking te Menen op Zaterdag 15 Juli. HET YPERSCH NIEUWS p.uTlil H EN REDACTIE 14. BOTERSTRAAT. YPER Iel 5^ Po6U'heckrek. «1.73 (L DUMORTEER) ABON'NEMENTSPRU» 1 EEN JAAR: FX. Woensdag 21 Juni wijst de agen da kijk ja, nu zijn we zomerEn meteen worden we een weinig dro meriger. We denken aan rijpe koren velden aan wandeltochten te midden het land. langs kleine smalle paadjes, waar de halmen lieflijk ons gezicht strelen aan korenbloemen en klap rozen. zo schelms verstoken tussen het goudgele graanaan een over vloed van licht en zon. Zomer, dit is het waarnaar we al len trachten, dit is de maatstaf van ons tijdsbegrip. Toekomende Zo mer zeggen we, en daarin ligt het maximum van ons bereiken, daar draait het jaar rond zijn hoogtepunt. 21 Juni. Zomer O ironie Vandaag schijnen de hemelsluizen hun poorten eens voorgoed geopend te hebben, alsof al de verzamelde smeekbeden naar deugddoende regen, thans tot j hun recht zullen komen. Het lijkt wel een bespotting voor de Zomer, dat het juist vandaag bij zijn intrede moest regenen, regenen met tuitenEn toch zijn we verheugd, omdat morgen toch zonneschijn komt, omdat we morgen volop van het leven zullen kunnen genieten. Zomer tovert ons immers verlofda gen voor ogen. dagen van zalig niets doen, dagen van mooie reizen, van opwekkende uitstappen. Daarom wel licht is de Zomer ons zo lief, omdat hij zich zo gewillig tot onze bond genoot maakt om onze plannen te doen slagen. Wanneer gij van verlof spreekt, dan denkt ge aan reizenaan af scheid nemen op het perron van een station, aan het sluiten van nieuwe vriendschap op de trein. Herinnert ge u nog die reizen van vorige jaren, toen ge op een bomvolle trein nog een plaatsje kondt bemachtigen Eerst was je als verloren in al die drukte, te midden dat geroezemoes van stemmen. Doch na enkele ogen blikken drongen brokstukken van ge sprekken tot u dooruw buurman trok naar de Ardennen gindse fa milie ging naar Holland. Ja, ze had den daar een tante wonen, een goed mens, dat zo blij zou zijn, enz... De gewone gesprekken van treinen... En *e waart verheugd «met verlof» te zijn, eens niet te moeten doen als tedere dag. weg te zijn uit de dage lijkse sleur. En herinnert ge u nog die dikke heer, met zijn zware koffers en de veelkleurige etiketten, die luid ver klaarde dat hij naar Zwitserland ging en die daarom met veel be- w ondering werd aangegaapt Want zo zijn we nu eenmaal, we meten de kracht van onze vreugde, de diepte van ons genot, naar de duur en de afstand van de reis. Dat hij het ginder wellicht saai zal hebben, daar aan denkt ge niet eens. Hij gaat im mers ver weg en daarin alleen ligt reeos alle vreugde besloten. Hoe zijn zij dan te benijden, die dit jaar niet naar de vreemde gaan die niet ver op reis zullen trekken! maar thuis en in de omgeving hun of zuUen doorbrengen. Het zal we licht een ontgoocheling geweest djl jaar. te zien dat hun geld middelen niet zouden toereikend zijn om een verre reis te ondernemen. Én gedachte thuis te moeten blijven, reker in den beginne verre van aangenaam gestemd hebben. Toch is er voor hen een prachtig verlof weg gelegd Met het rijwiel of zelfs te voet, en de knapzak op de rug. zullen zij er op uit trekken van in de vroege morgen, zonder streng omlijnde be stemming en zonder het vreten van kilometers, doch alleen met het doel eigen streek te verkennen en eigen schoonheid op te zoeken. Het zal voor sommigen wellicht naïf klinken en toch, hoevelen zijn er die hun eigen streek kennen Wie heeft er niet reeds de uitroep ge slaakt, bij een uitstap, op enkele ki lometer van zijn deur Ik wist niet dat het hier zo mooi wasallen, kunnen we ons voorstellen. Want iedere dag zijn er hoekjes, die we in de omgeving ontdekkenen waarvan we de schoonheid niet had den kunnen vermoeden. Een geslaagd verlof meet men niet naar het bedrag van de uitgaven, maar naar het genot dat men eraan beleefde. Hoevelen zijn er immers niet, die verre reizen ondernemen, omdat het modeis en die niet eens de schoonheid van eigen streek kunnen waarderen Hun vreugde be staat er in anderen achteraf te over troeven, doch daarin schuilt niet het echte genoegen, wel in het beleven, in het doorleven van een innerlijke aandoening. En dit is niet altijd al leen met geld te bereiken. Wie ge noten heeft, die kan het zo niet ge makkelijk onder woorden brengen. Het is iets dat hij in de tippen van zijn vingeren voelt achternazinderen en eerder ware hij bekwaam het met een lichte aanraking over te maken, dan het met woorden te uiten. Vandaag zijn we 21 Juni en het regentToch zal de Zomer ons niet in de steek laten, want als hij er is, dan zal en moet er zon zijn. En als de zon niet hoog aan de hemel staat, dan zal ze toch in ons hart nestelen Zomer zeggen we, en het is als of we een Sesam, open U hadden gepreveld vol rijke beloften, vol on gekende mogelijkheden en belevenis sen. En toch is er daar de schaduw zijde vandaag is het 21 Juni, de lang ste dag van het jaarMorgen zal hij al iets korter zijn en zo zal het thans iedere dag gaan, de grijnzende Win ter tegemoet. Zo gaat het altijd in het leven elke vreugde wordt door iets minder aangenaams getemperd. Daarom zul len we echter niet treuren, want daardoor voelen wij des te beter aan dat we zoveel mogelijk van onze Zomer moeten genieten, nu het nog tijd is Herhaal het iedere dag. na iedere tegenslag... verhoog Uw kansen door deel te nemen aan de «6 «P postcheckrekening 451.73 fL. Dumorüer. leper) en U ont vangt «Het Tpersch Nieuwsj dke Zaterdag morgen vanaf a- s. week tot einde Dec. 1950. Denk aan de 34.426 loten van 200 fr. tot Het biljet100 fr Het tiende11 fr. (3436) V ERM AG ER1NGSK UUR. Naar het vrolijke beeld te oordelen zou men denken dat de Peter Sisters zich te goed doen aan een uitgelezen en overvloedig maal. Niets is nochtans minder waar. want met het oog op hun lijn hebben ze een strenge vermageringskuur ingezet, 's Morgenseen tas ongesuikerde thee, een hardgekookt ei en een ongeboterde boter ham 10 uureen glas porto, 60 gr. gruyèrekaas's middagsgeroosterd vlees en een glas citroensap17 uureen glas porto en 100 gr. gruyèrekaasavondmaal 70 gr. geroosterd vlees en een glas vruchtensap. Kamer en Senaat zijn verleden Dins dag voor de eerste maal sinds de parle- mentsontbinding bijeengekomen. De Ka mer. die in haar geheel rechtstreeks wordt verkozen, heeft reeds in haar eerste ver gadering haar Bureau kunnen samenstel- ,en en zal toekomende week overgaan tot de vorming van de Vaste Commissies. De Senaat integendeel vergaderde enkel gedurende vijf minuten om de geloofs brieven aan te duiden. Eerstkomende Woensdag zal de regering Duvieusart haar program aan Kamer en Senaat voorstellen en het vertrouwen vra gen. Dit vertrouwen zal waarschijnlijk nog dezelfde week in beide Kamers kun nen plaats hebben. Dit hangt echter ten grote dele af van de gedragslijn der op positie. Zodra het vertrouwen bekomen is, zal he. Parlement zijn taak kunnen aanvat ten. Als eerste punt op het nieuwe program ma staatde vaststelling, dat de Koning niet langer in de onmogelijkheid verkeert om te regeren. Daarover schrijft het of- ficieuse Vlaamse orgaan van de C. V. P a DE NIEUWE GIDS o. m. het volgende Men verwacht dat dadelijk na het ver- trouwen te hebben bekomen de regering Duvieusart de Kamers in Verenigde Ver gadering zal laten samenroepen. Eigen lijk heeft deze Verenigde Vergadering eenvoudig éèn feit vast te stellen, nl- dat de Koning niet meer in de onmogelijkheid verkeert te regeren, zodat het Regent schap ophoudt te bestaan. Maar zoals bij de Volksraadpleging zal de oppositie een debat en wellicht een zeer breedvoerig debat willen openen. In die omstan digheden is het nog niet te voorzien wan neer men tot de eindstemming zal kun nen overgaan, zoals het evenmin is te voorzien wanneer de regeringsverwikke lingen. die daarop zullen volgen de re gering Duvieusart zal inderdaad haar ont slag aanbieden in de handen van de Ko ning. die daarop brede consultaties zal houden definitief zullen kunnen afge sloten worden. Betekenisvol is in elk geval de motie, die de Algemene Raad van de B. S. P verleden Zaterdag heeft genomen en be kendgemaakt en waarin o. m. gezegd wordtLeopold is thans het hoofd van een politieke meerderheidkomt Hij ooit terug dan zal hij ook met die meerder heidspartij verdwijnen. Nochtans schijnen verscheidene Liberalen die mening geens zins te delen aldus wijst HET LAAT STE NIEUWS daar bijvoorbeeld met de volgende beschouwing op De heer Bu- set stelt de zaken voor. alsof al de kie zers. die voor de liberale lijsten gestemd hebben, het met hem eens zouden zijn om het akkoord nopens de grondwettelijke kwestie te verloochenen. Een dergelijke bewering houdt geen stand... Voor de liberale lijsten hebben kiezers gestemd, die zowel voor als tegen de Koning zijn. en we mogen er aan toevoegen, dat velen onder hen trouw zijn gebleven aan het akkoord dat van aard is om het land uit het grondwettelijk moeras te helpen. Het moge zijn. dat sommigen bereid blijken hun vroegere overtuiging in zake het ak koord betreffende de koningskwestie te verloochenen, maar dat kan onmogelijk met diegenen het geval zijn. die bet be grip van de politieke eerlijkheid niet ver loren hebben. Ook DE NIEUWE GA ZET het liberale blad van Antwer pen. waarschuwt de liberalen tegen een flirten met de socialisten Na een rede door Spaak te Parijs uitgesproken, schrijft dit blad om: De deur van het minis- 1 terie op een kier houden voor hemzèlf en zijn vrienden, tegen het moment, dat de regering van de C. V. P. inéén zal storten, onder omstandigheden, die niet zo moeilijk te voorzien en te voorspellen zijn. En laten daarom de socialisten geen taal gebruiken en geen daad stellen, die e£n herstel van de C.V.P. - B.S.P. -coalitie natuurlijk liefst weer onder zijn leiding, onmogelijk zou maken. Zo is de politiek van Spaak... Doch de katholieken, die nog steeds in de roes der volstrekte meerderheid ver keren. schijnen zich noch aan'de socialis ten noch aan de liberalen gelegen te laten. Over de laatsten schrijft een Brussels vooraanstaand katholiek blad o. m. het volgendeMen zou waarachtig gaan denken, dat België op het punt staat uit een te springen in een hoos van vuur en bloed. Het behoort nu natuurlijk wel tot de liberale tactiek de bevolking, zo moge lijk. de schrik op het lijf te jagen voor de gevolgen van een homogeen C.V.P.- bewind Van hun standpunt uit. is dit ongetwijfeld de handigste politiek: met zeemzoete schijnheiligheid zich diep be zorgd tonen over de gevaarlijke toestand, waarin het land zich zou bevinden, nu een zo fragiele meerderheid het waagt alleen het land te willen besturen tegen een zo sterke oppositie, waarvan de sterk ste vleugel, de socialisten, met duchtige woorden-krachtpatserij uitpakt... Het is de gebruikelijke weg. die steeds gevolgd wordt door de partijen, die in de oppositie gedrongen wordenzij hebben trouwens niets anders te doen dan hun volgende verkiezingscampagne voor te bereiden. Zij mogen daarbij voor de dag komen met tal van beloften, die ze toch niet moeten houden... Hoe staat het thans met de verkiezing van de voorzitters van Kamer en Se naat De heer van Cauwelaert werd als voorzitter van de Kamer herkozen met 109 stemmen tegen 75 stemmen voor de socialist, de heer Huysmans bij 22 ongel dige stemmen. Het blijft echter neg een open vraag wie voorzitter van de Senaat zal worden. De naam van de heer Struye werd als een praktische zekerheid ge noemd. Maar. er werden ook andere C V. P.-kandidaten vooruitgezet. Eerst over en kele dagen zal daar zekerheid over heer sen. Wél mag het nu reeds als zeker be schouwd worden, dat de C. V. P. dit voor zitterschap niet aan liberalen noch aan socialisten zal geven En... wat is het dringendste werk van de nieuwe regering De heer Carton de Wiart (C. V. P.), minister van Justitie maakte bij de Kamer reeds een wetsont werp aanhangig tot verlenging van de huishuurwet en een tweede tot verlenging van het mandaat der consulaire magistra ten De heer Van Houtte, minister van Financiën, maakte op zijn beurt drie wets ontwerpen aanhangig, waarvan één be trekking heeft op de toewijzing van voor lopige kredieten. Andere wetsontwerpen werden ingediend door de heren Wigny, minister van Koloniën en door de heer Duvieusart. eerste-minister, die wees o de dringende aard van sommige wetsont werpen, o. m. betreffende de huishuur wet en de financiën. Teneinde geen tijd te verliezen, daar sommige wetten voor 1 Juli moeten goedgekeurd worden, om kata- strofen te voorkomen, stelde de heer Van Cauwelaert. als Voorzitter van de Kamer, voor beperkte commissies in te stellen, om aldus een spoedprocedure mogelijk te maken. Maar een reactie vanwege de so cialisten en liberalen deed besluiten en goedkeuren een transactieformule, die er in bestaat eerst een kommissie voor Jus titie te benoemen, in afwachting dat Dins dag aanstaande een speciale kommissie wordt ingesteld De kommissie van Justi tie werd reeds belast met het onderzoek van het wetsontwerp inzake de huishuur. Mijn verwachtingen De C.V.P. zal zeer gematigd te werk gaan, om aldus de reac tie zo weinig koren mogelijk op de molen te geven en het langst mogelijk aan het bewind te blijven, maar de oppositie zal al het mogelijke doen om de huidige ho mogeen-C. V.P. - regering ten val te bren gen en aldus tot nieuwe verkiezingen te komen. Daartoe zal de koningskwestie zeer zeker uitgebaat worden. Het dient ons dan ook geenszins te verbazen, dat van vol gende week af herrie in ons land kan ge schopt worden. TIJL De hoofdvraag blijftHoever staat het met de wereldvrede Bij het opzoeken, verzamelen, klasseren, schiften en resu meren van de nodige dokumentatie tot het schrijven van ons wekelijks Internatio naal Politiek Overzicht, stellen wij ons steeds in de allereerste plaats deze hoogst gewichtige vraag, die alle andere in de schaduw stelt. Hoever staat het nu met de wereldvre de Wij bevinden ons nog steeds volop en onverminderd in de koude oorlogspycho- se. waarin wel over vredesbetrachtingen wordt gepraat, doch waarin de grootste zorg nog steeds blijft uitgaan naar een sterke en vlugge bewapening. Van een werkelijke vrede is bitter weinig te mer ken Oost en West blijven elkaar gewel dig wantrouwen en flink uitschelden. En toch blijven we hoopvol in onze vroe gere afgelegde diagnose betrouwener komt nog niet zo vlug een oorlog Paul Hoffman, directeur van het Mar shallplan. verklaarde maandagavond ten overstaan van de gouverneurs van 48 Ame rikaanse staten te White Sulfur Springs, in verband met wat ons allen bekommerd houdt. o. m. het volgende: «Het is onrust wekkend. dat de fataliteit van een derde wereldoorlog steeds algemener wordt aan vaard. Een dergelijke geestesgesteldheid is de beste troef in de kaart van Moskou, want de kommunisten drijven ons naar de oorlog, terwijl zij de vrede verkondigen. Er zich op voorbereiden, om deze derde wereldoorlog te winnen is een van de meest onmogelijke dromen. Wij, noch iemand anders, kunnen een oorlog winnen, waar bij problemen zouden rijzen, die zo voor de overwinnaar als voor de overwonnene onoplosbaar zouden zijn. Wij mogen ervan overtuigd zijn. dat een dergelijke oorlog zou leiden tot de massale uitroeiing van gehele volken, en ik persoonlijk ben er van overtuigd, dat hij zou leiden tot de ondergang van de beschaving zelf. Ook de wereldberoemde geleerde Ein stein hield thans een pleidooi voor syste matische ontwapening op supra-nationaal vlakIk ben van mening, zei hij, dat Ghandi de politieker met het klaarste doorzicht is geweest uit de jongste tijd en dat wij moeten trachten ons te inspireren op zijn philosophic, geen geweld gebruiken bij het verdedigen van onze opvattingen en ons niet plichtig maken aan wat wij voor kwaad aanzien. De bewapeningswed loop is de slechtste methode om het uit breken van een conflict te verhinderen, daar deze verre van een middel tegen de oorlog te zijn, onvermijdelijk tot oorlog leiden moet. De waarachtige vrede kan slechts worden tot stand gebracht door een stelselmatige ontwapening op een su pra-nationaal vlak.» Op de vraag: hoe kunnen wij de oorlog beletten, antwoord de Etnstein«Niets is zo eenvoudig. Zo wij de moed hebben ons voor de vrede l<Lspreken' zuilen wij de vrede heb ben Wij moeten de vaste wü hebben tot een overeenkomst te komen. Zo gij niet vastberaden zijt om de problemen op vre delievende wijze op te lossen, zult gij nooit een vredelievende oplossing bereiken. Ditblijkt echter geenszins het inzicht l ar. President Truman te zijn. daar hij de werkzaamheden inzake Super-Waterstof bom wenst te bespoedigen en het congres om 300 000.000. dollar zal verzoeken te dien einde. Meteen rijst de vraag weer opmag in een eerstkomende oorlog de atoombom wel dan niet gebruikt worden De vooraanstaande atoomgeleerde Prof. Joliot-Curie deed thans een oproep tot de Amerikaanse geleerden, waarin wordt voorgesteld de atoomwapens buiten de wet te stellen. Als commentaar op deze op roep wordt in het bulletin van de Ame rikaanse atoomgeleerden, de mening geuit, dat de gewezen Franse commissaris voor de kernenergie mogelijk op de steun van enkele Amerikaanse geleerden zou kun nen rekenen. Maar... de Amerii^anee (Vervolg volg. blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1