VERLOF WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANC Nr 31 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 8 JULI 1950 NIEUWE WERELDRECORDHOUDER STORT 48 Fr. KOLONIALE LOTERIJ HET YPERSCH NIEUWS üKÜTILK EN REDACTIE: 54. BOTKRSTRAAT, YPER 544Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTTERI VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS ABONNEMENTSPRIJS I EEN JAAR: 1M PR. Nee, arbeiders, vandaag gaan on ze gedachten niet naar U uit, en naar uw komende verlofdagen, nee, ver geeft het ons, vandaag denken we aan onze kleine mannen, die na een jaar van inspannende en aanhouden de studie, de schoolpoorten achter zich hebben horen sluiten of in de eerste dagen dit geluid zullen horen, om twee volle maanden van hun vrijheid te genieten. Hun vrij zijn, bestaat erin's mor gens niet op tijd uit de veren te moe ten. zich niet af te tobben met de vraag of men die dag juist het slacht offer zal worden, om een les te ka men opzeggen, die men niet kent, juist alsof de professor in het diepste van de gedachten lezen kon. Vrij zijn. niet er aan denken dat morgen opnieuw de gewone sleur begint, maar zich verkneukelen met de ge dachte. dat er twee kommerloze maanden voor de deur staan, waarin men zijn hartje eens volledig zal kun nen ophalen En toch, er is het weer, er is de zon. die moet willen meespelen, want verlof veronderstelt ravotten in de vrije buiten, genieten van de vrije natuur. Och kom, laten we er niet aan denken, want zo weerbarstig is de weermaker nooit geweest, dat hij onze jongens al hun plezier zou wil len bederven. Ook gij, moeder hebt een grote rol te spelen in het verlof van uw jon gen. Ge kijkt ons natuurlijk zeer ver wonderd aan, en in uw ogen staat de vraag wat gaan we nu krijgen Ja, uw rol in het al dan niet slagen van dit verlof, is wellicht van doorslag gevende aard. Tracht nu eens niet te morren, als uw bengel er wat minder verzorgd voorkomt, en liever een ou de afgedragen broek aantrekt, dan die mooie, waarmee hij zo goed staat. Want ook hij vindt die broek wel mooi, doch hij weet dat men er niet mee kan of tenminste mag doen wat men wil. En als men zo heel en al in het spel opgaat, dan komt er vrij onverwacht een haakje in en dit al leen reeds zou zijn verlofstemming naar de vaantjes kunnen helpen. Twee maanden is een lange tijd. en hoe mooi hij het zich ook voorgesteld had, en alle plannen ten spijt, toch komen er dagen waar de verveling hoogtij viert, troosteloze dagen die opnieuw naar school doen verlangen, hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken. Dan. moeder, kunt gij hem enorm veel plezier doen, met de een of an dere kleine suggestie. Er is altijd wel een werkje dat hij graag doet en dat ge voor die dagen kunt voorbehou den. Geef hem in elk geval niet het gevoel dat hij voor zoiets te klein is. nog niet genoeg man maar leg er uw vertrouwen in, hoe ge op hem re kent. dat hij het zal doen, zoals vader het immers kan. Wees dan vooral niet boos als hij alles halverwege laat staan, want uw doel is tenslotte bereikthet trooste loze uitzicht van die dag hebt ge ge broken, en intussen heeft hij nieuwe plannen bedacht. Het is wellicht geen stichtende raad die wij u geven, maar och kom, het is immers verlof, en dan moeten we zoveel door de vingers kunnen zien. Want we worden weemoedig als we aan die tijd terugdenken, waarin zorgen nog onbekend waren, waarin we nog ons hoofd niet moesten bre ken over onzekere tijden en over de dag van morgen. Daarom, laten we ons best doen om hem ook die illusie niet te ontne men, want dat is het schoonste van zijn tijd. Morgen is hij wellicht oud genoeg om de diepere ernst van het leven te vatten, en met het aanvaar den van de plicht zal hij groeien, doch nimmer zal het worden zoals het eer tijds, tijdens het grote verlof, was. 'Zijn jeugd, dit is het vertrouwen in het leven, het vertrouwen in de men sen, die hij allen goed waant, zoals de dingen en de dieren. Zijn verlof, dit is een beloning, een vergoeding voor hetgeen hij ge presteerd heeft, een herstel voor de gedane inspanningen en na twee maanden, zal hij gebruind en gespierd en met dat beetje zon nog in zijn ogen met nieuwe moed een nieuw school jaar aanvatten. Een woordje hebben wij voor Ii4t laatst gehouden, voor een categorie die minder aangenaam is. Want waar er velen waren, die met het sluiten van de schooldeuren, ook een jaar afsloten, zo zijn er anderen, die hui veren bij de gedachte aan het exa men dat ze nog bij het begin van het nieuwe jaar moeten afleggen, een ex amen waarin ze zich volwaardig zul len moeten tonen om tot een nieuwe klasse toegelaten te worden. Want hier dient onderscheid ge maakt er zijn kinderen, die zich ten uiterste inspannen om tot iets goeds te komen, doch die door moeder na tuur minder bedeeld werden. Hun uitslagen dienen niet gezien te wor den in het licht van de behaalde cij fers. doch wel naar de inspanning die ervoor geleverd werd. Hun minder slagen mag hun niet al te zeer aan gerekend worden en het ganse ver lof, moet voor hen evenzeer een be loning zijn als voor de anderen. Toch blijft er nog de harde werkelijkheid slagen in het examen, zoniet zakken Daarom moet er hier van veel over leg blijk gegeven worden, om door een systematische indeling van het verlof, de beste resultaten te mogen verwachten. Dan blijven er tenslotte nog de moedwilligen en de luien. Voor hen geen erbarmenWat ze door hun werken niet verdiend hebben, dat moeten ze niet krijgen ook i Aan onze jongens zeggen we dan geniet van uw verlof zoveel ge maar i kunt, doet er nieuwe levensblijheid op, steekt niet al te veel kattekwaad j uit en verder, veel geluk De oorlog in het Verre Oosten, met name Korea, woedt verder. En het verloop der gebeurtenissen bewijst, dat het er snel toe gaat- Inderdaad, op 25 Juni 1950 overschre den de troepen van de kommunistische volksrepubliek Noord-Korea de grenzen van de republikeins Westerse-democrati- sche volksrepubliek Zuid-Korea En thans, pas een goede week later, zijn de Ame rikaanse lucht-, zee- en landmacht reeds op het strijdveld en 33 staten, of meer dan de helft van de statenleden, waaron der vier van de Vijf grote, hebben tot dusver medegedeeld, dat zij de beslissing van Amerika en de gelijkluidende van de Veiligheidsraad in zake Korea steunen Wat meer is. waar Amerika in de be ginne de verzekering gaf slechts te zullen opereren beneden de 38ste parallel, weze op het aangevallen gebied, is het van deze beslissing reeds teruggekomen en bestookt het ook met bommen en kanonnenvuur de aanvallende legers achter de 38ste paral lel. Alle commentaar over de huidige krijgs- gebeurtenissen mist zekere grond daar het vermoedelijk bij het verschijnen, reeds door de gebeurtenissen van de dag is voor bijgestreefd Wel is het opvallend dat het Zuiden van Korea slechts vijf dagen heeft gevochten en de ganse strijd thans in handen van de Amerikanen ligt De Amerikanen blijken echter grote waarde aan Zuid-Korea te hechten Zij schijnen vast besloten te zijn de strijd daar tot een hun goed einde te brengen. Men kan er dan ook absoluut zeker van zijn dat de oorlogskansen zullen wijzigen. Waar de Amerikanen voorlopig^ slechts over een geringe troepenmacht be schikken. zullen de kommunisteh vermoe delijk nog gedurende enige dagen of we ken sukses mogen boeken Maar de dag komt Hat het hele Zuiden weer zal ge zuiverd zijn. dat de Amerikanen er de touwtjes algeheel h. handen zullen houden. De vraag is echter :'Wkj zal Rusland doen Zal het gewoon toekijken, 7T«ord- Kcreanen wellicht enkel moreel en flnan-1 rieel steunen Of zal Ruslend rok militaire macht aldaar in werking zet ten zodat dan een derde algemene we reldoorlog zal losbarsten De duidelijke manier waarop we de vraag stellen, doet meteen de grote be tekenis van het Korea-gebeuren naar voor treden en begrijpen. De Britse minister van oorlog, John Strachey. verklaarde niet te geloven, dat de strijd in Korea aanleiding zou kunnen gever, tot een nieuwe wereldoorlog. In tegendeel. verklaarde hij. is het feit. dat de Westelijke wereld niet op de achter grond zal blijven, terwijl de kommunisten dit kleine land aanvallen, van die aard dat het er veel zal toe bijdragen tot voor koming van een derde wereldoorlog Strachey zei over de toestand in het Ver re Oosten De kommuhisten hebben ons geer, keuze gelaten. Wij moeten blinde lings gehoorzamen aan de bevelen van het politbureau van Moskou ofwel uit volle kracht deelnemen aan de strijd tegen hen. Van Korea tot Joegoslavië en over de ge hele wereld tot in Oost-Duitsland wordt dagelijks bewezen dat niemand van ons een andere keuze heeft. Het is een feit, dat voorlopig althans de Russen van de Amerikaanse actie in Korea geen gebruik willen maken, om hun oorlogsmachine in gang te zetten. De vraag dient echter ook gesteld zullen de Amerikanen, nu ze eenmaal aan het strij den zijn, op tijd kunnen ophouden Im mers, we zegden het reeds, nu reeds wordt voortdurend gebombardeerd hoger dan de 38e breedtecirkel Men geeft nu wel te verstaan dat de grens van Mandsjoerije niet zal overschreden worden, maar... als de poppen eenmaal aan het dansen zijn wordt het een gevaarlijk geval. Temeer, daar Amerika nu reeds zeer duidelijk heeft gezegd en ook bewijst dat met het Koreageval ook andere steunpunten zoals Formosa en de Philippijnen zullen ver dedigd worden Maar daar is ook nog een Mao. Zijn vloot lag klaar om Formosa in te palmen en nu ziet hij door de interven tie van de zevende Amerikaanse vloot deze gemakkelijke prooi plotseling ont snappen. Hij schreeuwt nu natuurlijk, dat de Amerikanen een agressie op Chinees grondgebied op het oog hebben. Bestaat er nu geen gevaar dat Mao toch zijn kans zou wagen In dit geval zal hij echter voorafgaandelijk garanties van Moskou gekregen hebben en... dan zou het huidig conflict toch uitbreiding nemen tot gans China. En dan Ja wie verzekert er dat jv.,)^kou dan het land van zijn opstande- niet zcu oin.ïciiuimgen en uaar- door ook een oorlog in het Westen zou losbarsten? Alles is mogelijk, alles dient onder het oog gezien. Maar de zuivere rede doet ons niet vergeten, dat momen teel én Rusland én Amerika de atoom bom bezit. Een derde wereldoorlog zou dan ook de vernieling van beide kampen betekenen. En... wie van beide kampen kan zo iets wensen Niet éénDaarom blijven we optimistisch en leeft in ons de DE STRIJD OP KOREA. Zuid-Koreaanse troepen, in splinternieuwe moderne uniformen, trekken opnieuw de aanvallers tegemoet. De fakir Burmah klimt na 53 dagen vasten, en na het record van zijn Duitse mededinger Willy Schmidt met een uur verbeterd te hebben, uit zijn glazen te Rijsel. Burmah rookte 700 sigaretten, zijn gezelschap bestond uit slangen- Zoals onze lezers waarschijnlijk weten liet Fakir Burmah zich te Rijsel op 4 Mei 1.1- in een glazen kist verzegelen, ten einde het record voedseistaken dat op naam stond van de Duitser Willy Schmidt, te verbeteren Als legerstede koos hij een bed van scherpe scherven groen glas en als enig gezelschap verkoos hij Pythonslangen en adders. Dit gezelschap verschafte hem echter niet het gewenste plezier, want hij werd tijdens zijn hongerkuur door een der ad ders gebeten en diende zich zelf te ver zorgen. Toen de omgeving van zijn Duitse «con frater» hem ervan beschuldigde zich in het geheim te voeden met de eieren der slangen, sneed hij alle adders de kop af Tijdens zijn 53 dagen en één uur. die hij in de glazen kist verbleef en waarmee hij het oude record met één uur verbeter de. verloor de fakir 15 kgr. aan gewicht en rookte 700 sigaretten. Het dient gezegd dat deze spectaculaire hongerstaking een financieel succes werd en teen de deurwaarder op 26 Juni LI. de glazen kast opende, na de zegels nage zien te hebben, was er een talrijk publiek in de zaal. om de opstanding van de fakir bij te wonen. Zeer bleek en uitgeput, doch met de glimlach op de lippen, kon de fakir zich op eigen krachten oprichten vap zijn le ger van glasscherven en zonder de steun van zijn helpers de kist verlaten Met onverholen vreugde begaf hij zich in de frisse lucht alvorens met een auto naar het hotel te worden gebracht Daar hij zijn gestel terug geleidelijk aan de spijsvertering moet aanpassen, spande hij zich enkele ogenblikken later in om een halve liter gekookte melk te drinken. H;; besloot zijn eerste vrije avond met het uitdelen van foto's aan zijn talrijke vrienden en de nieuwsgierigen. verzekering, spijt alle dreigend oorlogs geweld dat er geen derde wereldoorlog komt. We vermoeden veeleer, dat Amerika zich zal beperken tot het verdrijven van de Noord-Koreanen uit Zuid-Korea. en het innemen en bezetten van een paar degelijke militaire steunpunten, om Mos kou de zeer duidelijke beslissing te to nen we voelen ons niet zwak. nu is het al welletjes In de branding van deze internationale spanning verbleken alle andere interna tionale politieke uitzichten en werkingen. En toch... ze mogen geenszins veronacht zaamd worden. Immers ook zij blijven van grote betekenis voor de toekomst. Hoever staat het nu met het Schuman- plan Vernomen wordt, dat de eerste fase van de onderhandelingen betreffende de studie van het Plan Schuman inzake de steenkolen- en staalpool grote moeilijk heden heeft aan het licht gebracht. Want nu staat het vast, dat zo men het Plan Schuman wil verwezenlijken, dat dan de deelnemende landeneen deel van hun souvereiniteit zullen moeten prijsgeven. Goedingelichte kringen verklaren, dat het Franse ontwerp als volgt kan worden sa mengevat Om te beginnen, zou men een Hoog Gezag instellen met de nodige be voegdheden om het Plan Schuman toe te passen en daarna zouden de medewer kende landen hun wetten dusdanig moe ten wijzigen dat het Plan kan toegepast worden Een andere moeilijkheid is de kwestie van de controle op het Hoge Ge zag. Het wordt nu als gevaarlijk be schouwd. dat één land of een groep van twee landen in de schoot van het Hoog Gezag de bovenhand kan krijgen en zijn activiteit zou voeren ongeacht de belangen van de andere partners. Daar komt nu nog bij, dat het met de regering in Frankrijk nog steeds niet blijkt te vlotten. De crisis schijnt er nu wel opgelost. Maar de vraagstukken, die op een oplossing wachten zijn dezelfde gebleven. Wat meer is het zijn eigenlijk dezelfde sedert een tiental jaren de con fessionele s-hool. de Inw;- nan tie ver vorming van het kiesrecht en de her- classering van de ambtenaars. De regering Bidault viel over de laatste kwestie. De overtuiging dat een Verenigd Europa 1 hoogst nodig is, kan er echter veel toe bijdragen om die moeilijkheden thans van uit een ander standpunt te bekijken, zodat ook aldaar uiteindelijk nog alles goed te recht kan komen. En Benelux België-Nederland en Luxemburg blij ven verder werken in een geest van in ternationale verstandhouding tussen de volken. De inspanning om tot goede re sultaten te komen gaat verder en kan eigenlijk tot voorbeeld van de ganse we- re.d strekken want Benelux wil vrede en verstandhouding. Kortom de internationale toestand blijft zeer gespannen maar is niet hopeloos. SPECTATOR. Will MMM op postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt «Het Ypersch Nieuws» elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1950. De winners der grote loten van de De winner van het groot lot van twee en een half mlllioen van de 9e Schijf 1950 getrokken te Ciney, is een arbeider werken de in een groot warenhuis van de Nieuw- straat te Brussel. Het lot van een mlllioen werd gewonnen door een biljet in tienden verdeeld. Op datum van 3 Juli waren slechts zeven van deze tienden geïnd. De winners een koffiehuishouder, een onderofficier, een ar beider. een potje Plaatsen Athus, Bosvoorde. Ekeren. Luxemburg, Zelllk. Zuen. Een tiende werd geïnd door bemiddeling van een Bank. Voor het overige, hebben de niet verdeel de biljetten gewonnen een lot van een half mlllioen een van 250.000 fr.zes van 100.000 fr.vijf van 50.000 fr. zeven van 20.000 fr. De tienden hebben ook gewonnen een lot van een half millloen, twee van 250.000 fr.zes van 100.000 fr. zeven van 50.000 fr.acht van 20.000 fr. Biljetten winnende minstens 20.000 fr. werden verkocht (of de winners wonen) te Aarlen, Andrimont, Antwerpen (2 loten), Athus, Bols Seigneur Isaac. Brussel (3 lo ten). Ciney. Deurne. Drogenbos. Florennes, Gent. Gistel, Kraainem. Jemeppe sur Meu- se. Luik. Moortsele, Namen. Pepinster, Se ra ing. Turnhout. Vervlers. Willebroek. Wil rijk- Beroepen aangeduid door zekere winners een herbergier, een beenhouwer, een kof fiehuishouder, bedienden, elektrieker, rijks wachter, hulshoudster, beroepsmilitair, ar beiders. een vrouw zonder beroep, talrijke «potjes». (3488)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1