OORLOGSPSYCHOSE WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 32 •CRTLUB EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YPER Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs j een jaar: 1m fr. NMP 2 F«. ZATERDAG 15 JULI 1950 HET YPERSCH NIEUWS Het is eigenaardig hoe weinig er nodig is. om zelfs de meest kalme, de meest beredeneerde mens uit zijn lood te slaan, vooral wanneer het over t oorlog gaat. Feitelijk moet ons dat niet verwon deren de gruwelen en de ontberin gen van de laatste wereldbrand lig gen iedereen nog te fris in het geheu gen. om zo zonder meer aan elk oor logsgerucht voorbij te stappen. En toch is het bedroevend hoe de massa zich door ongezonde sensatie- berichten laat opzwepen en spoedig elke zin voor oriëntatie verliest, om zich als hulpeloze wrakken -aan de willekeur van wind en water over te leveren. Zo hebben we thans, tijdens de laatste weken, de oorlogspsychose op nieuw haar verschijning zien maken. Het is waar. we moeten het toege ven, de toestand ziet er ver van roos kleurig uit en het is geenszins het gekozen ogenblik om zich al te opti mistisch aan te stellen, alhoewel op timisme nooit kan schaden, integen deel. De toestand is zo in Korea zijn twee uitingen van onze beschaving, met elkaar in botsing gekomen, want hoe men de zaken ook wil draaien of keren, daar komt het toch altijd op neer. Mensen van hetzelfde volk, het zelfde ras, zijn op elkaar aan het schieten, juist omdat de enen bij de communisten in de leer gingen, ter wijl de anderen op Westerse leest ge schoeid werden. Ecu dag vroeger, a. u. b. Daar ter gelegenheid van 21 Juli, Nationale Feestdag, ons blad toekomende week één dag vroeger, namelijk Donderdag namiddag verschijnt, vragen we onze correspondenten hun kopij één dag vroeger te wil len insturen. Ook de heren notarissen vra gen we, schikkingen te willen nemen om ons hun aankondi gingen één dag vroeger te laten geworden. Aan allen hartelijk dank bij voorbaat. REDACTIE. Wij bekijken dit alles door onze Westerse bril en zien in hetgeen uit het Oosten komt de boeman meer nog, met een zekere vreugde heeft iedereen bestatigd dat Amerika en de UNO zich zo maar niet lieten doen troepen werden ter plaatse gezonden en nu zou er eens vlug een einde ge maakt worden aan deze onruststoke rij. Doch neen, het verkeerde, en onze vrienden zitten thans lelijk in zak en as. want ze krijgen klop waar ze maar Vollen. Onvoldoende voorbereiding, slechte weersomstandigheden... tak- tiek U ie zal het zeggen In elk ge val, thans zitten wij. of liever de Weesten onder ons. met de daver op het lijf. M anneer we elkaar begroeten, dan het niet meer gewoonJan, of Jet. maar dadelijk vallen we met e deur in huis en komt Korea ten r<j|e' Un nochtans, willen we even nuchter nadenken, dan moeten we tot vaststelling komen, dat wij, kleine Wensenkinderen, over de toestand a*l- r toch slechts weten wat men er- ®yer wil loslaten. Uit die berichten. ettegenstaande men een achteruit gang toegeeft, klinkt nimmer een ho- oze toon. doch het zijn slechts on- - e:gen verwarde zinnen, die aan nre fantasie de vrije loop laten, zo- ze al spoedig op hol slaat, om met meest gekke waanvoorstellingen X>r de dag te komen. e jagen elkaar elke dag de stui- op het lijfelk doet zijn zeg en hoe meer onwaarschijnlijk, hoe meer geloofwaardig, want Jan heeft nog in de tijd een vriend gehad, wiens zuster verloofd was met iemand, van wie een familielid bij het Ministerie was...» en dus zal die het wel ze ker moeten weten. Ware het niet dat alles zo treurig is, we zouden er om moeten lachen, doch intussen heeft de oorlogspsy chose de mensen te pakken. Men gaat aan het opkopen dat het een aard is. men legt voorraden aan voor de eer ste tien jaar, met het rampzalige ge volg dat er van een normale bevoor rading in de eerste weken geen spraak kan zijn, wat natuurlijk de heersende verwarring nog meer in de hand werkt. Elkeen is er mede akkoord dat het dwaas is voorraden op te stapelen, en iedereen verkondigt het luid. op dat men het zou kunnen horen, en toch wordt het gedaan. Zo hoorden we het geval van een vrouw die naar een winkel ging, om haar gewone aankopen te doen, vast besloten aan al dit hamsteren niet mee te doen. De winkelietfter gaf haar volkomen gelijk en noemde het dwaas van de mensen, omdat ze als enig resultaat zouden bereiken dat de prijzen zouden stijgen. Toch moest ze er bijvoegen dat «dit en dat» bijna uitgeput was, en het moeilijk zou worden zich er nog aan te schaffen, of dan wellicht tegen duurdere prij zen zodat de vrouw in kwestie ten slotte toch de winkel verliet, beladen als een ezel, tevreden toch nog iets bemachtigd te hebben. Waar is ons gevoel voor verhou dingen dan gebleven Zullen wij dan niet inzien dat door ons eigen dwaas gedoe we alleen de oorlogsgedachte in de hand kunnen werken Hoe zou een mogelijke aanvaller zich verheu gen over het feit, dat de massa bij de gedachte alleen aan oorlog, reeds het hoofd verloor. Heeft de verwar ring van 1940 ons dan niets geleerd Daarbij komt dan nog het feit, dat minder eerlijke personen in derge lijke omstandigheden altijd een mid del zien, om met weinig werken, veel geld te verdienen. Dat noemen ze dan ook handel en zij zijn er alleen op uit om die toestand nog wat erger te maken.' Het is onze vurigste wens dat de goegemeente echter tot bezinning moge komen voor het nog te laat is, en wij met de gebakken peren hier de hogere prijzen blijven zitten. Dit kan iedereen voor zichzelf wij moeten geen voorbeelden van ande ren afwachten, doch ons zelf aan het werk zetten, om door ons goede voor beeld, door ons kalmerend woord, de anderen gunstig te beïnvloeden. En indien het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks, want we zul len er om gevraagd hebben Eij een enkele trekking van de KOLONIALE LOTERIJ worden 34.426 loten verdeeld gaande van 200 frank tot 2 1/2 millioen voor een totaal van 18 millioen en voor slechts 300.000 biljetten. De trekkingen gebeuren om de 3 weken. Deze cijfers vormen de beste publiciteit en zijn een waarborg voor de menigvuldigheid uwer kansen. Volgende trekking te ATHUS op Zaterdag 5 Augustus. (3514) ONGEWONE GASTEN. DeJe briefdrager ran Kalamazoo in de staat Michigan was niet weinig verbaasd, teen hij bij het lichten der brievenbussen deze bijenzwerm vond. De diertjes hadden blijkbaar de bedoeling zich comfortabel in deze nieuwsoortige korf te installeren. De hulp van ten specialist was nodig om de ongewone bezoekers te verwijderen. De jongste gebeurtenissen op Korea to nen aan. dat aldaar een lastige strijd ge leverd wordt, die verscheidene maanden kan duren vooraleer er de eindbeslissing gevallen is. Zoals we het reeds vorige week voorspelden zijn de Noord-Koreanen aan de winnende hand en hebben de Ameri kaanse troepen reeds fel in het zand moe ten bijten. Inderdaad, in de zak ten Zui den van Soewon verloren de Amerikanen de beste effectieven van hun voorhoede en wel zó erg. dat zelfs de gekwetsten teï plaatse moesten achter gelaten wor den. Nu heet het in de Westerse bla- dan dat de Noord-Koreanen er zich reeds schuldig gemaakt hebben aan gruwelda den zij zouden de gekwetste en gevan gen Amerikanen op onmenselijke manier geslacht hebben. En... het is nog slechts een beginInderdaad, we voorzien, dat de Noord-Koreanen nog verder, voor een paar weken, sukses zullen boeken, totdat een groter militaire macht van de UNO geordend slag kan leveren en oprukken. Dan zullen twee nieuwe mogelijkheden zich voordoenofwel zullen de sympa thisanten van Noord-Korea (kommunis- tische volken) hun verliezende strijdgeno ten ter hulpe komen, zodat de oorlog op Korea een geweldige uitbreiding zal ne men. ja wellicht een wereldoorlog wor den zal. ofwel zullen de Noord-Koreanen order krijgen van uit Moskou koesjes en afwachtend in hun schelp terug te krui pen Hoewel nu reeds voorzien wordt, dat de eerste mogelijkheid veel kans tot wer kelijkheid worden heeft, moet toch ook de tweede mogelijkheid onder ogen dur ven gezien worden. Immers het komt ons nog steeds voor. dat Rusland het niet wa gen zal een derde algemene wereldoorlog te deen ontbranden Daarvoor is het eer stens nog een paar jaar te vroeg en twee- dens is er niets mee te verdienen, dan een wederzijdse verschrikkelijke uitmoor ding en vernieling. Er is echter nu nog iets meerhet blijkt dat Roemenië. Bulgarije en andere kom- munistische staten zich aan het mobili seren zijn en op zeer ernstige wijze Yoe- goslavië bedreigen Het is geenszins uit gesloten. dat een der naburige satelliet staten het land van maarschalk Tito aan valt Wat dan Hoogstwaarschijnlijk zou Zuid-Slavië hardnekkiger weerstand bie den dan Zuid-Korea. maar ook daar zou den de Westerse mogendheden hulp moe ten sturen in manschappen en materiaal, terwijl de verdediging van West-Europa zelf nog niet verzekerd zou zijn. Er is nog een derde weinig moedgeven de vaststellingTsjoe en Lai hebben thans de volgende verklaring de wereld inge stuurd Namens de centrale regering van de Chinese volksrepubliek, verklaar ik dat het Chinese volk in weerwil van alle Amerikaanse obstructie-middelen vast be sloten is het eiland Formosa te bevrijden Dat betekent toch zeer duidelijk, dat de kommunistische Chinezen niet zullen dul den dat de Amerikanen Formosa bezet ten. Dcch anderzijds is het even zeker dat Amerika vast besloten is Formosa WEL te bezetten en tegen wie ook met alle middelen te verdedigen. De vraag dringt zich dan op: kemt het ook daar tot een strijd 7 Of zal Mao Tse Toeng zich toch Formosa laten ontglippen 7 Korea. Formosa en Zuid-Slavië wijzen er duidelrk op. dat de internationale kou de oorlog-fase voorbij is voor iets nieuws Wat 7 Brandend oorlogsgeweld, uitmoor ding en algemene vernieling, gebruik van atoomwapens? Of een toetsen naar de uitersten om wanneer bet te heet wordt zich vlug met een diplomatieke bespre king terug te trekken en toch... een voor lopige vrede te tekenen Moest de huidige toestand alleen een kwestie van divisiessterkte zijn. dan zou momenteel niets het kommunisme hebben kunnen tegengehouden. Maar, het feit dat de Verenigde Staten nog steeds een ge weldige voorsprong op Moskou hebben in zake het atoomwapen, is een waar borg dat het nog niet zo snel oorlog over de ganse -wereld zal zijn Wij blijven daar om nog steeds bij onze vroegere beschou wingen er komt nog geen oorlog, daar eerstens Rusland nog niet gereed is en tweedens Rusland er niets bij te winnen, doch alles bij te verliezen heeft Rusland dient thans als een blaffende hond be schouwd te worden, die de tegenpartij op afstand wil houden en er een geweldige indruk wil op maken. Doch een hond. die niet bijten zal. daar hij weet dat hij te veel klop zou krijgen Generaal Douglas Mac Arthur werd in tussen aangesteld als algemene UNO-be- velhebber op Korea en zal de strijd voe ren onder de UNO-vlag. Millard Tydings. voorzitter van het senaatscomité voor gewapende strijdkrachten. verklaarde thans, dat verscheidene andere leden van de UNO. landstrijdkrachten zullen sturen cm de Amerikaanse troepen op Korea ter hulp te komen. België zou zich echter daarvan onthouden, gezien zijn in nerlijke politieke verdeeldheid, de bezet tingstroepen in Duitsland en zijn kleine leger. Truman schijnt echter vast besloten te zijn. deze eerste oorlogsfase niet te ver liezen hij zal twee millioen man onder de wapens roepen, om het hoofd te bie den aan de gebeurtenissen in Korea. En de Russen Zij blijven bij hun eerst ingenomen standpuntde activiteit van wege de Verenigde Staten op Korea is on wettig en dient op te houden. Rusland wijst dan ook kordaat alle bemiddelings pogingen, vanwaar ze ook komen, van de handKorea dient zichzelf te berechten zonder tussenkomst van wie ook en alle vreemde troepen dienen er zich terug te trekken. Uit Berlijn wordt echter nu ook gemeld, dat het Kominform een geweldige actie wenst te ontketenen tegen het plan Schu- manhet Kominform zou thans een in ternationale verzetsbeweging tegen dit plan uitlokken. De Duitse en Franse com munisten zouden bevel hebben ontvangen met elkander in contact te komen en in nauwe samenwerking sabotage-groepen te vormen in de zware industrie. De com munisten zouden aldus over de ganse Franse en Duitse industrie een net uit breiden van zogenaamde vredescomité's. die de arbeiders tot verzet en sabotage moeten uitlokken. Er zou niet over poli tiek of communisme mogen gesproken worden, maar alleen over vrede en de in ternationale solidariteit der arbeidersklas se Op deze wijze zouden ze de arbeiders willen vangen voor de kommunistische doeleinden. Iedereen zou de vraag moeten voorgelegd worden of hij voor het verbod van de atoombom is. Wie weigert te on dertekenen is een vijand van de vrede en bijgevolg van de Sovjet-Unie. Wie wel te kent geeft hiermede volgens de organi satoren te kennen, dat hij de Sovjet-Unie als enige vredesmacht in de wereld be schouwt. Wat kan er uit dit alles besloten wor den De huidige gevaarlijke gebeurtenis sen dienen als ernstige waarschuwing op gevat. Indien het in de bedoeling van Rus land mocht liggen nu reeds een wereldoor log te ontketenen, dan zal dat Rusland nog een paar maal nadenken, nu het ziet dat er onmiddellijk een reactie komt en het niet meer gaat zoals in 1938, toen Duitsland het ene stuk land na het an dere kon veroveren, zonder gewapende wereldreactie kwam. Ligt het echter niet in de bedoeling van de Sovjets nu reeds een derde wereldoorlog te doen losbran den. dan kan de huidige gespannen inter nationale toestand en het oorlogsgeweld op Korea er alleen toe bijdragen om de kop pen der machtsvoerders bij elkaar te doen steken, om uiteindelijk eens ernstig over VREDE te doen praten. Kortomde in ternationale toestand is zeer gespannen, maar nog bij lange niet hopeloos. Integen deel we hopen er de vrede te zullen zien uit voortspruiten. SPECTATOR. Deze Amerikaanse soldaten waren verplicht te wijken onder de druk van de Noor delijke legere. Zij aarzelden niet zich op een zwaar beschadigde brug te begeven, om zich in veiligheid te brengen. Zoals men ziet is hun poging volkomen geslaagd. De Verenigde Kamers zijn andermaal bijeengekomen Zonder al te veel discus sies of tijdverlies werd het reglement der beide Kamers goedg^kieurd Het enige punt. bij de bespreking van het reglement, dat aanleiding gaf tot een geanimeerde, doch hoffelijke bespreking, was de kwes tie van de geheime stemmingDe so cialisten wensten dat er geheim zou ge stemd worden over de beslissing betreffen de 's Konings onmogelijkheid te regeren, daar «de Kamers een oordeel te vellen hadden over de houding van een man en dat. waar het over personen gaat, de Ka mers altijd in geheime stemming beslis sen. De heer De Schrijver, C. V P drukte echter als volgt het oordeel der P. uitDeze Kamers hebben geen C. V. oordeel te vellen over de persoon van de Koning. De persoon van de Koning, is krachtens artikel 63 van de Grondwet onschendbaar. De regering heeft ons bij een geroepen om vast te stellen of de Ko ning al dan niet zich in de onmogelijk heid bevindt te regeren. De huidige pro cedure werd niet door ons bepaald, maar op verzoek van de regering Van Acker, die gewrild heeft dat niet de Koning over het einde de onmogelijkheid te rege ren zou beslissen, maar wel de Kamers, in gemeenschappelijke zitting». Daan» beslisten de Kamers dan ook. dat de stem ming publiek zou zijn. Het debat in de Kamers gaat intussen steeds verder zijn gang. en niets laat een spoedig einde voorzien, vooral daar het gebleken is dat de meerderheid het recht (Zie vervolg volg blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1