SCHOOLU ITS LAGEN VULPENNEN DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Stedelijke Leerwerkschool Lening tot Wederopbouw Verwoeste Gewesten 1922 Stedelijke Jongensschool le Leerjaar 8: Litière Freddy. Ernst Dietrich. Mel- sen; Freddy. Salembier Donald. •.7: Herman Roger. Vanhoecke Johny Deconincx André Malfait Freddy 2e Leerjaar •.9Burggraeve Stefaan. Romero An tonio MLouagie Frans. Leire Freddy. De- rycke Robert. 3e Leerjaar •.SVerbrugghe Jules. Vandenbusscbe Eric Yandevyvere Roger. De Muyt Willy 9.7Herman Roland. Talon Jacques. Du- ma'in Willy. Santy Marcel. 4e Leerjaar 9.8: Dubois Roland. Packet Raoul. Le- sage Etienne. Verkruysse Willy. Hoornaert Julien 9,7 Pyck Willy. Aubé Serge Bonduwe Willy Degraeve Gilbert. 5e Leerjaar 9,8Verbeke Gilbert- 9,7 Derycke Norbert. Denorme Hqbert. Alleman Albert. Odent Willy. Vande- casteele Joseph. 6e Leerjaar 9,9Legrand Roland. 9.8: Louagie Willried c£>elt©mbe Henri. Angillis Gilbert. Dury Willy. Capoen Willy. 7e Leerjaar 0.8De Muyt Roger. 0.7Odent Julien. 8e Leerjaar A 0 8Bonte Roland. Poorteman Roger. 0-7Malfait Roland, Verminck René. 8e Leerjaar B 0,9Dekaezemaker Jean. DIPLOMA'S Kantonnaal examen 3e graad (6e leerjaar) Louagie Wilfried. Legrand Roland. Angillis Gilbert. Pluym Danie'. Capoen Willy. Dury Willy, Deltombe Henri. Deltombe Gerard Coffyn Maurits. Santy Eric. Vierde graad Met de grootste onderscheidingDekae zemaker Jean. Mel grote onderscheiding Bonte Roland. Poorteman Roger. Met onderscheidingMalfait Roland. Verminck René. Met grote vruchtDewilde Willy, Cof fyn André. Prijs geschonken door het Stadsbestuur aan 2e geplaatst in het kantonnaal exa men Legrand Roland. Door het Stadsbestuur werd een medail lon als aandenken geschonken aan Loua gie Wilfried. eerste van gans het kanton ln het kantonnaal examen van de derde graad (92 der beste merken, ter Drukkerij DUMORTIER 34. Bo terstraat IEPEB Stedelijke Meisjesschool ie Leerjaar 9.9Denorme Arlette. 9-8Clauw José Scherrens Diana. Sey- naeve Gisèle Se Leerjaar 0.9: Vanlerberghe Nicole Croes Liliane Braet Antoinette 9.8 Lefever Laurette. Gallagher Denise. Joye Marie-Claire. 3e Leerjaar 9,8: Vermeeren Huguette Waterbley Henriette. Hocrelbeke Rosette. 4e Leerjaar 9,9Bulckaert Francipe en Philippo Yvonne. Vanoverschelde Diana. 9,8: Vandamme Georgette Lesage Jac queline. Malfait Lucienne. 5e Leerjaar 0.9: Tally Annie. Debceuck Cecile. 6.8Waterbley Cecile. Durnez Monique. Dessonneville Beatrice Lacante Marie- Maceleine 6e Leerjaar 0 8 Maes Jacqueline. Gryson Ivette. De- rous Laurette Dauchy Emilienne. Beer- naert Ginette. 7e Leerjaar 0.8Labens Jeannine. Bamelis Elza. Verfaillie Erna. Denorme Jeannine. Bu- taye Thérèse. Mahieu Simonne. 8e Leerjaar 0.8Rappelet Suzanne Degryse Alice. Hu'.laert Lucienne. Soutaer Agnes. Ver leure Marceline 9e Leerjaar 0.9Ossieur Denise. Verleure Jacque line. Dekaezemaeker Jeannine. DIPLOMA'S 4e Graad Rappelet Suzanne. Degryse Alice. Hul- laert Lucienne. Soutaer Agnes en Ver leure Marceline. Ossieur Denise. Verleure Jacoueline en Dekaezemaeker Jeannine Kantonnaal Examen Vondenameele Marie-Madeleine, Maes Jacqueline. Dauchy Emilienne. Derous LauietU. Gryson Ivette. Dewilde Ivette. Bertei Marguerite. Decrock Jeannine. Santy Jacqueline. Beernaert Ginette. Speciale prijs toegekend door het Stads bestuur aan Vandenameele Marie-Made- leine. le Leerjaar 0,9 Catteau Arlette. 0,8Grouset Eliane. Lauwers Margue rite, Becuwe Yolande. Larnou Liliane, Beernaert Paula. Latruwe Liliane, De- bruyne Ghislaine 2e Leerjaar 0,9 Baert Odette. Verhoye Liliane, Ram- bour Francine. 0,8: Ameye Elisabeth. Vandendriessche Godelieve. Callewaert Maria, Leroy Yvette. 3e Leerjaar Eindexamen (Snit en Confectie) Grote onderscheidingVereecke Rolan- de. Deconinck Denise. Noyez Georgette Terryn Jacqueline. Onderscheiding: Gryson Paula. HET YPERSCH NIEUWS Blz 4 15-7 N. S. i,-NIEUWS DE VAC.ANTIERELS 1950 Onder ieiding van zijn gewaardeerde President. Majoor Moesman heeft de N- S 3 zijn jaarlijks reisje cp 8 9 en 10 Ju.i gemaakt, ditmaal in Holland. Het reisbureau Ev. Baete had alles tot in de minste bijzonderheden verzorgd Een goede car met gemakkelijke zitplaat sen voor iedereen, gevoerd docr een flinke chauffeur, een knappe gids die over alles we- bel2ng inboezemde, uitleg verschafte en dc opmerkzaamheid der reizigers wist cp te wekken Uitstekende hotels en res taurants met overvloedige en lekker be dekte tafels Een stiptheid bij heenreis en aar komst voor ieder der etappen van de rei? zodat tijd gevonden werd voor het bezoek van elke merkwaardigheid of stad... en meer nog. te midden al dit onzeker weder van de laatste weken een open lucht, een warme zon die alles in eet-, heerlijk daglicht stelde. Hoe het Reis bureau Baete met het weerinstituut af gesproken was om ons deze mooie dagen te verzekeren, blijft voorzeker een be roepsgeheim. De reis liep de eerste dag over Brugge. Sluis. Oostburg. Breskens, waar de over zetboot ons opwachtte om ons over de Westerschelde naar het eiland Walcheren te brengen. De overtocht was zeer kort en prachtig. Van Vlissingen liep de weg naar Middelburg, een mooi stadje dat duchtig geleden heeft in 1944 bij de be- vrijdings veldslagen, en met vlijt werkt om zijn oorlogswonden te herstellen. Over Arnemuiden bereikten we Beve land waarvan het stadje Goes met zijn vijvern graspleinen, beplantingen waar- tusse.- de losse woningen zo gepast gezaaid liggen iu eenieders smaak viel. Dan werd het vaste land bereikt, met bossen, uit lopers van onze Kempen. Bergen op Zoom bood ons een verfrissingte Roosendael bewonderden wij een schoon spoorweg station. door tal van kleine stadjes, voor zien ieder van verscheidene mooie kerken in gothische of herbouwingsstijl opgetrok ken. bewijzen van de grote godsdienst ijver die over het Nederlandse volk hangt, komen wij aan de Moerdijk waar twee machtige ijzeren bruggen van ongeveer 2 km. over het Hollands Diep de verbin ding Antwerpen - Rotterdam verzekeren voor spoor en grote baan. De autostraden in Nederland, en er zijn er talrijke, zijn groots opgevat en door hun hoge ligging geven zij een brede uit kijk over de omgevende gewesten. De fietsers hebben hier voorrechten die opvallend zijn en het is niet te verwon deren dat heel Nederland van af de wieg tot in de oude dag op de fiets trappelt. Dordrecht met zijn moderne voorstad, de Maastunnel. Rotterdam, de grote haven stad die op 14 Mei 1940 door de Duitse luchtmacht aangevallen, gans zijn rijk centrum zag te loor gaan. Aan de rand van een uitgestrekt terrein waar links en rechts een eenvoudig kruisje is opge steld dat herinnert aan hen die vielen in deze zware beproevingsdagen. staat be houden het groots Raadhuis, daarnaast de Post. de Beurs, groot warenhuizen en ho tels. met elk een verschillende bouwtrant, uitdrukking van zoveel buitenlandse in vloeden en tijdperken. Over deze doden akker en de overblijvende handelsgebou wen ringelt het machtige klokkenspel van -1950 het Belfort van het Raadhuis Rondom de siad. langs brede lanen rij zen talrijke grote appanementswomngen zij vormen blokken van de lengte van een -iraa- hebben plat doorlopende kroon lijsten en kleurrijke, zonneschermen, aan de ramen van alle verdiepingen. Langs brede wegen met klinkers c>e- stenigd loept <fb reis naar Delft, ons eerste nachtverbiijf- De hoofdstraten van Delft hebben een gracht of kanaal in t midden gelegen, omringd van een rij bomen langs elke oever. De oevers lopen evenwijdig met de weg zo moet het in vroeger eeuwen ook geweest zijn voor de Ieperlee die door onze stad stroomde en voor de aanleg- kaaien op de Leet. Met de huidige trans portmiddelen vallen deze waterwegen uit de mode. maar Delft houdt aan zijn grachten en singels en bewaart zijn oud bekoorlijk karakter. De tweede dag bracht ons van Delft naar Den Haag Koninklijke Residencie- stad. Troepen fietsers reden ons voor, het was een zonnige morgen en de jeugd trok zeewaarts. Den HaagHet Binnenhof. De Hofvijver met de Haagse Ooivaart. Het Vredepaleis. Eer. zeer schone stad die we verlaten om op een boogschot te Scheveningen de strandboulevard te bewandelen. Scheveningen. de heerlijkste van de Ne derlandse badplaatsen, omringd van een uitgestrekt duinengebied waardoor prach tige lanen lopen heeft verlokkelijke vil la's welke los in de bosjes geplant werden. We reizen verder naar Leiden en Haar lem. waar we in car een rondrit maken, en stappen af in Amsterdam, juist op tijd om een motorboot te nemen voor een stadsbezoek langs kanalen, singels en grachten en een bezoek aan de haven. Het Hotel waar we zouden vernachten was gelegen in de Kalverstraat de rue Neuve van Amsterdam die thans haar 500e verjaring viert. De bogen over de straat, de wimpels die de historiek van de wijk uitbeelden, de verbouwing van de uitstalramen volgens hun stand in vroe gere eeuwen, gaven een feestelijk en sier lijk uitzicht. De etalages wekten eenieders nieuwsgie righeid op. Tal van taferelen uit de oude tijd werden er verbeeld. Andere voorstel lingen in tableauvorm gaven kontrasten vat: vroegere gebruiken en de huidige levenswijzevoorstellingen kunstig weer gegeven en aanlokkend voor de voorbij ganger Eei: verfrissing op het Rembrandtplein besloot deze mooie Zondag... het was warm en laf De derde reisdag Maandag 10e voerde de car ons naar Muiden, Bussum. doorheen het Gooi. waar sierlijke wonin gen verloren liggen tussen keurig aange legde tuinen en bosjes, om Hilversum te bereiken, alwaar we de bekende Radio zendstations voorbijreden en een bezoek brachten aan het groot modern Raadhuis, met zijn ruime gangen, burelen, trouw- zalen, tentoonstellingszaal en bijzonderlijk de degelijk ingerichte Raadszaal. Verder door bossen bereikten wij Utrecht, hoofdstad van de provincie Ut recht en aartsbisdom. De Domkerk heeft een gothische toren van 110 m. hoog, de hoogste van Nederland. Gebouwende Universiteit, het hoofd kantoor van de Nederlandse spoorwegen, de jaarbeurs. Hier werd rustig rondge wandeld door anderen flink ge»-,-- door eenieder smakelijk geèten dronker:- Se- Voor wij Breda aandeden, hadde nog het genot te Gorichem over d~ V vede-Maasstroom de veerverbme'- - moeten nemen- Breda was de laats:,? v'"* d'-rlandse stad waar wij halt hielde, vorens wij door de kempenstreek aar Belgische grens kwamen en binnenreden. In de nacht huiswaarts kerend kwam^ al de opgedane indrukken ons voorlv ogen. Nederlandrustige, brede, gezi,-? vlakke streek. Stromen en nog w^ï Grote steden met kunstige en belangwtT kende oude kern. en tevens waar dj*' moderne wijken rondom. Zeer ruime bT nen en autostraden. geëlectrifice€r(jl spoorwegen. Wat een schoon, aangenaam, leerzaa. en nuttig reisje... wanneer wij enkele gen vroeger zonder veel geestdrift onze in schrijving voor de reis hadden genomen waardeerden wij thans ten zeerste het initiatief door onze President. Majoor Moesman, genomen om eens bij de \oo- derburen op bezoek te gaan. Het is in naam van heel het gelukkige reisgezelschap, dat Nederland heeft leren kennen en naar waarde schatten, dat jg dank zeg aan de Heer President en hem een warme hulde breng. le SCHIJF EEN LOT VAN 1000.000 FR. Trekking van 8 Juli De uitslag van de 136e trekking van de Lening tot Wederopbouw (le schijf) luidt 1 000.000 fr.Reeks 2012 nr 980. De andere obligaties van die reeks zijn betaalbaar met 1.000 fr. 2e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000.000 FR. Trekking van 12 Juli De uitslag van de 76e trekking van de Lening tot Wederopbouw (2e schijf) luidt 1 000.000 fr.Reeks 5028 nr 917. 500 000 fr.Reeks 4805 nr 463. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1000 fr. 3e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000 000 FR. Trekking van 10 Juli De uitslag van de 11e trekking van de Lening tot Wederopbouw (3e schijf) luidt 1.000.000 fr. Reeks 8425 nr 56. 500 000 fr Reeks 9698 nr 781. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1000 fr. EEN LOT VAN 250.000 FR. Trekking van 10 Juli De uitslag van de 322e trekking van de lening van de Verwoeste Gewesten 1922 luidt 250.000 fr. Reeks 162.693 nr 14. 100.000 fr. Reeks 142.461 nr 4 en Reeks 162.693 nr 2. 312,50 fr. of 300 fr.de andere obligaties van de twee hierboven geïnde reeksen en alle obligaties van de reeks 57.843. Mike kon best begrijpen dat ze het jammer vond het bedrag van de ver zekering niet binnen te krijgen, maar aan de andere kant kon hij zich toch ook goed voorstellen dat de ouders liever het geld lieten schieten dan het gevaar te lopen dat hun zoon weer ontvoerd zou worden. Men kon de jongen wel onder de bewaking van een detective zetten, maar na een poosje verslapte dat toch en met zo 'n levenslustige jongen als Alan liep je altijd het gevaar dat hij er tussen uit glipte. Deze keer had men hem op een zeer humane wijze be handeld, maar wat de reacties zouden zijn indien de misdadiger of misda digers zich bedrogen gevoelden en voor de tweede keer de jongen in handen kregen, kon niemand voor spellen. Wat zouden jullie denken van een fikse wandeling?» stelde Jimmy na de lunch voor. Er was niet veel animo. De dames voelden zich nogal vermoeid na al die emoties en stem den unaniem tegen. Ze zouden zich terugtrekken tot de thee, want dan had Don aan Alan beloofd in de kin derkamer een voorstelling te geven met de poppenkast. Henry had nog een paar brieven te schrijven. Prof. Elkins gaf onbeschaamd te kennen dat hij de voorkeur gaf aan een dutje en de poolreiziger wilde nog enige berekeningen uitwerken. Zo bleven Mike en Jimmy alleen over, want Lord Delmore mompelde iets van dringende bezigheden en haastte zich naar de bibliotheek. Jimmy glim lachte vermaakt. «Die dringende bezigheden zal hij wel in een luie stoel afdoen met een zakdoek over zijn gezicht Ik ken die uitvluchten. Hoe denk jij er «ver Ik voel wel iets voor een stevige door JACK HOLT tippel, je wordt zo suf van zo 'n hele dag in huis zitten. Ik ga even mijn jas halen. Het weer had zich goed gehouden. De lage Decemberzon had kans ge zien door de wolken heen te breken en het landschap dat er gisteren avond zo somber en onherbergzaam uitzag, kwam Mike nu veel vriende lijker voor. Het was erg stil buiten, in de kleine boerderijtjes die overal verspreid lagen waren de bewoners nog bezig aan hun uitgebreid kerst diner. Ik geloof dat de vorst doorzet merkte Jimmy op, als het een beetje meewil, kunnen we over een paar dagen schaatsenrijden op de vijver. Dan zul je mijn prestaties op dat ge bied kunnen bewonderen. «Ja, maar», protesteerde Mike, «dan ben ik allang vertrokken, ik vind het hier natuurlijk vreselijk ge zellig en zo, maar morgen ga ik toch naar mijn zuster. Ik kan niet langer misbruik maken van jullie gastvrij heid. «Laat me nou niet lachen, zeg, we zijn allemaal blij dat we je hier heb ben en ik laat je niet gaan voor na Nieuwjaar Uitgesloten, jongen je kent mijn zuster niet, ze zou het me nooit ver geven «Laat ze dan ook hier komen, met man en aanhang, hoe meer zielen, hoe meer vreugde. Mike kreeg een visioen van de com binatie Alan en de tweelingen en ril de alleen al bij de gedachte. «Wan neer je het leven van je vader met enige jaren wilt verkorten lijkt me dat wel een goed idee. maar voor die tijd zou ik je het toch niet aanraden. Ik vrees dat zelfs de hertogin het onderspit zou moeten delven. Die tweeling is de schrik van de hele omgeving Dat feest gaat dus niet door, maar nu in ernst. Ik zou het buitengewoon op prijs stellen wanneer je hier nog een poosje bleef. De situatie in huis bevalt me niet erg op het ogenblik. Hoezo informeerde Mike nieuwsgierig. Is het jou ook niet opgevallen dat die hele geschiedenis met Alan ver dacht veel op een klucht lijkt «In welk opzicht Welke beroepsinbreker gaat nu op zo 'n stuntelige manier te werk. Eerst maakt hij de jongen wakker, lokt hem naar beneden en laat dan 't kind die sieraden uit de kamer van zijn moeder halen. Dat is toch reine on zin. Het risico alleen al dat de jon gen begint te gillen of herrie maakt, je weet hoe kinderen zijn. «Ja maar je kunt ook niet alles letterlijk geloven wat Alan zegt, die jongen bezit een levendige fantasie. Op de getuigenis van kinderen kun je nooit afgaan. Misschien is hij wel wakker geworden en stilletjes naar beneden gegaan om de inhoud van zijn kous te inspecteren. Dergelijke stuipen hebben wij in onze jeugd allemaal uitgehaald. Daarbij heeft hij natuurlijk de inbreker betrapt en die heeft er toen maar het beste van gemaakt. Maar die vermomming dan wierp Jimmy op, «wie trekt er nu zo 'n maskeradepakje aan, dat valt toch dadelijk op. Nou. dat vind ik nog niet zo stom. Stel je voor. dat je in de Kerstnacht wakker wordt en merkt dat een Kerstmannetje door je kamer sluipt. Dan denk je natuurlijk dat de een of ander een grap wil uithalen. Nie mand krijgt het in zijn hoofd om dadelijk aan een inbreker te denken en de meeste mensen zouden zich dood stil houden om de pret niet te bederven. «Daar kun je gelijk aan hebben, maar toch klopt het niet De jongen is er met opzet bij gehaald, denk maar eens aan dat costuum dat hij in die afgedankte stal had verstopt, dat was met de vooropgezette bedoe ling de jongen daar naar toe te bren gen. Dat is waar, maar waar ben je nu eigenlijk bang voor. De dief heeft zijn doel bereikt. Hij is in het bezit van de juwelen en zoals uit alles blijkt, is je zwager niet van plan de diefstal aan te geven. Je kunt het stom vinden, maar ik weet zeker dat mijn zuster in een dergelijke situatie precies zo gehandeld had. Don lijkt me dol op zijn zoon en je zuster ook. Jimmy knikte peinzend. Die jongen betekent alles voor hem. hij zou gewoon gek worden als hij hem zou moeten missen. Neen, er is geen schijn van kans dat ze er de politie bij halen. Psychologisch bekeken was dat een buitengewone zet van de inbreker, hij was wel erg goed op de hoogte van de toestand. Wat bedoel je Wel, hij wist precies in welke ka mer Alan sliep, en wat me nog meer verbaast hoe kon hij weten dat Fay haar juwelen niet in de safe gelegd had. Het lijkt me niet het werk van een buitenstaander. Mike beet bedachtzaam op de steel \an zijn pijp. Hij kreeg werkelijk bewondering voor het inzicht van zijn vriend. Hij zou het nooit achter hem gezocht hebben. Maar nu hij er over nadacht, leek het hem ook verdacht De inbreker moest minstens door een d van de huishouding op de hoogte zijn gebracht van de situatie of... zelf verblijf houden op Bradley Court.y «Wie kon weten, dat de juwelen van je zuster niet in de safe lagen vroeg hij na enige seconden. «Iedereen die er maar belang in stelde. Wanneer ze in gala is en met de familiejuwelen pronkt, geeft ze ze gewoonlijk voordat ze naar boven gaat aan mijn vader, die ze wegsluit De brandkast bevindt zich in zijn slaapkamer. - Wanneer heeft ze zich ter ruste begeven, herinner jij je dat nog Jimmy dacht enige ogenblikken ernstig na. Ik weet zeker dat de gasten die na het diner gekomen waren al vertrokken waren. De be dienden waren bezig de balzaal een beetje op orde te brengen en liepen heen en weer. Wij stonden allemaal nog even in de hall te praten, toen zi j met Don naar boven trok. De deu ren naar de balzaal stonden open, dus iedereen heeft het kunnen zien.» Wat weet je van die nurse van Alan, is ze te vertrouwen Jimmy haalde zijn schouders op. Het is een aardig kind, ze is al bij Fay sinds de geboorte van Alan, ik heb mijn zuster er nog nooit over horen klagen en dat zegt heel wat.» Ben jij op de hoogte van het feit dat Henry blijkbaar bezweken is voor haar bekoorlijkheden en haar van nacht een zoen wilde geven onder de mistletoe Het effect van deze mededeling was ongeveer gelijk aan dat van de eerste atoombom die on verwachts kwam nederdalen boven de niets kwaads vermoedende Japan ners van Hiroshima. Het gezicht van Jimmy vertoonde alle stadia van een ongelovige verbijstering, hij hapte met open mond naar lucht. Je ziet er uit als een verzopen kabeljauwzei Mike onbarmhartig- Ben jij nog zo 'n broekje, dat je nooit gehoord hebt van ondernemen de jonge mannen, die 't een aardig tijdverdrijf vinden om aantrekkelijke kindermeisjes een kusje te ontste len Och, vlieg opbarstte Jimmy uit, maar Henry, uitgezocht Henry, die stijve stokvis die nooit een meisje aankijkt. Nou beoordeel je hem toch ver keerd. Dat merkte je gisteren avon toch ook wel, hij was niet weg slaan van de zijde van je zuster, U is wel degelijk ontvankelijk ocr vrouwelijk schoon. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4