FILMWERELD LASSIES MEESTER LASSIE* UIT DE PROGRAMMA'S KRISTALLEN SCHEftM TANET LEIGH*T0M DRAKE EDMUND GWENN Technicolor- HET YFEBSCH NIEUWS Biz. 8 5-8 195« CINEMA OUD IEPER: BROADWAY. MIJN GELIEFDE mei Dan Dailey. Charles Winninger en Nancy Guild- Albert Norwich is een gewezen toneel speler en, ofschoon hij een benijdens waardige plaats in de handel heeft ver worven droomt hij nog steeds van de planken Hij eist dat zijn familieleden de dramatische kunst blijven beoefenen, om paraat te zijn. zo ze op een goede dag een aanbod zouden ontvangen om te Broadway op te treden. Doch Albert beleeft talrijke teleurstel lingen. Eerst is het May. die door haar aanbidder wordt ontvoerd. June wordt verliefd op Arthur Waldron Jr, haar baas en Bert. technisch tekenaar, ofschoon in zijn hart nog steeds een toneelspeler, laat zich door een knap jong meisje Helen genaamd in de Ba se ba 11-club van haar firma inschrijven. Een oud schouwburg-bestuurder biedt Albert eindelijk net engagement aan dat hi> hem een twintigtal jaren geleden had beloofd. Albert is overgelukkig en ver klaart dat hij zijn baantje onmiddellijk zal opzeggen. Doch, eens te meer, nemen de gebeurtenissen een andere loop. Enkele jaren later zijn Albert's kinde ren en kleinkinderen in de ouderlijke wo ning vergaderd, ter gelegenheid van een verjaardag. Albert is Ondervoorzitter van zijn firma geworden en wordt aan de ver gadering voorgesteld als Albert de Gro te» Dan geeft hij. met Bert. en tot een ieders vermaak, een staaltje van zijn ta lent. juist alsof hij nog in het Palace theater optrad Wanneer de jonge man met een hevige krisis van blindedarmontsteking bij de dok ter wordt gebracht staat deze tegenover een netelig problema. Hij ontving chloro form. waarvan men de verdovende eigen schap zopas ontdekte, doch dat door de de dokter dat Tammas vier jaar bij hem zal werken... dit zal de jonge man toe laten de geneeskunde te studeren. Jaren gaan voorbij en de dokter wordt oud, doch nog steeds vindt men hem bij het bed van zijn zieken, thans steeds ge volgd door Lassie. Tijdens een ziekenbe zoek in volle winternacht wordt de dok ter door een vallende tak van zijn paard geworpen. Hij blijft bewusteloos liggen in de sneeuw Lassie gaat bij de Miltons om hulp blaffen. Onmiddellijk gaat de boer met de hond op zoek naar de dok ter. Zij moeten een rivier over. doch de brug werd door de gezwollen stroom weg- Een eigenaardige opname uit de film Broadway, mijn geliefde CINEMA OCD IEPER DE VERKLIKKER met Victor McLaglen. Dit geschiedde te Dublin, tijdens de Ierse opstand tegen het Brits bewind. Gypo Nolan, een Ierse reus met ijzeren spieren, doch met bekrompen verstand, wordt uit de Ierse opstandingsbeweging gesloten. Zonder geld noch vrienden be houdt hij niettemin de liefde van zijn vriendin Katie, die hem trouw blijft niet tegenstaande zijn uitsluiting. Onverdraaglijk weegt de armoede op Gypo Om in het onderhoud van Katie te voor zien heeft hij geld nodig. Ten einde raad besluit hij een vriend. Frankie Mc Phil lip. aan de Britse politie, die zijn hoofd op prijs heeft gesteld, te verklikken. Mc Phillip wordt aangehouden, gevonnist en terecht gesteld. Gypo krijgt 20 pond, de prijs van het bloed. Gypo schaamt zich om zijn nieuwe rijk dom en durft Katie niet bekennen hoe hij zoveel geld verkreeg. Hij verbergt haar het geld en begint het op te doen in drink partijen Half dronken en door wroeging verscheurd begeeft hij zich naar het huis van de Mc Phillips waar de familie het lijk waakt. Verdoofd door de drank laat hij enige geldstukken vallen en verbeeldt zich dat elkeen hem nu verdenkt. Stotte rend tracht hij zich vrij te pleiten, te ont kennen dat hij Mc Phillip geleverd heeft. Dit verwekt natuurlijk wantrouwen en Bartly Muiholland en andere officieren van Dan Gallagher, de Ierse opstandelings chef. verdenken hem. Deze laatsten bespieden Gypo. Galla gher gaat zelfs zo ver hem te verzoeken de verklikker van Mc Phillip op te spo ren. hem belovend dat. indien hij in deze opdracht slaagt, terug opgenomen zal wor den in de beweging. Mulligan en Mc Phillip waren geen vrienden, dat wist elkeen, en Gypo, aan getrokken door de beloning, beschuldigt Muiliga.'. Deze laatste wordt aangehouden door de opstandelingen die een proces in richten op hetwelk ook Gypo uitgeno digd wordt. Het krijgsgerecht zetelt in de puinen van een oud verlaten kasteel. Doch Gypo bedrinkt zich opnieuw en geeft het geld dat hem overblijft aan Katie. Mulholland. die hem meer en meer verdenkt, volgt hem overal en noteert zorgvuldig zijn uitgaven. Het totaal be draagt 20 pond... Eindelijk verschijnt Gypo in het kasteel Mulligan, die een onbetwistbaar alibi heeft wordt vrijgesproken en Gypo wordt aangehouden en verzocht te verklaren hoe hij in het bezit kwam van de 20 pond. Hij kan zich niet verantwoorden en wordt in een kerker gesmeten, in afwachting van zijn terechtstelling. De gebeurtenissen volgen elkaar op. Gypo slaagt er in te ontvluchten en ver voegt Katie. Zij smeekt Gallagher om ge nade voor haar minnaar, doch te vergeefs. Het hoofd van de opstandelingen, de plaats Een mooie opname van de befaamde hond Lassie met Janet Leigh. bewoners van Glen Urtach nog onbekend en dat door de dokter zelf nog nooit werd gebruikt. Vader Milton wil niet dat zijn zoon als proefkonijn diene en dringt erop aan dat. %oals gewoonlijk, whisky als ver dovingsmiddel gebruikt zou worden. De dokter weet echter dat whisky in het huidige geval niet volstaat en past om de boer te overtuigen de proefneming met de chloroform toe op Lassie. De proefneming slaagt... en eveneens de operatie Tam mas wordt gered. Als honorarium eist gespoeld Ondanks zijn afschuw van het water zwemt Lassie de rivier over en zet aldus de boer aan hetzelfde te doen. Dank zij de moed van de hond zal de dokter gered worden. Het ongeval heeft de oude dokter echter een zware slag toegebracht en hij overleeft niet lang de gevolgen... Zijn plaats zal echter niet open blijven Tammas keert terug van de universiteit en zal in de heuvels van Glen Urtach de goede strijd voortzetten en hierbij ge steund worden door de liefde van Margit. CINEMA CAPITOLE DE MAN DIE VAN VER KOMT met Annabella en Paul Bernard. Te midden een bos. op een afgelegen kasteel woont de rijke industrieel André Munda de la Bossière. weduwnaar en vader van twee kinderen. Hij is smoorlijk verliefd op Marthe. de vrouw van notaris Saint-Firmin. Zijn nabijgelegen fabriek wordt beheerd door zijn kozijn Jacques. Deze's vrouw, de mooie Fanny, zou graag de banden verbroken zien die hen aan André binden. Op zekere avond komt André. gans in de war. hen opzoeken om te verklaren dat hij Frankrijk moet verlaten. Hij vertrouwt hun het beheer van zijn fortuin toe en de zorg van zijn twee kinderen, die door een gouvernante. Mademoiselle Hélier, die zich met occultisme bezig houdt, opge voed worden. Enkele maanden na het vertrek van André wordt op het kasteel een avond van spiritisme ingericht. Tijdens deze zitting verklaart plots een geheimzinnige stem dat André vermoord werd. Dit voorval maakt Jacques erg zenuw achtig en Fanny, die deze verandering bemerkt heeft, begint haar man te ver denken. te meer daar hij de dag van het vertrek van André, met een zware koffer is thuis gekomen. Nochtans beweert Marthe bij hocg en bij laag dat haar man. de notaris, André gedood heeft. Doch deze ging enkel naar Parijs om zich ervan te vergewissen, dat zijn mededinger werkelijk de trein nam. Op de vragen van Fanny antwoordt Jacques eerder ontwijkend en daarom gaat ze 's nachts naar het paviljoen, waar ze weet dat Jacques de koffer verborgen neeft. Hij duikt echter achter haar op en bekenthij heeft zijn kozijn na een he vige discussie gedood, wanneer deze. na de notaris verschalkt te hebben, in de' nacht naar het kasteel terugkeerde. Bij het zicht van de wanhoop van Jac ques, besluit ze hem te helpen Ze is* nochtans ongerust over de zogezegde ont- hullingen van de geest. De onthullingen van Marthe over het gebeuren, worden met de dag precieser. zodat Jacques en Fanny besluiten haar te volgen. Evenwel zonder gevolg. Doch ook de notaris dwaalt 's nachts rond het kasteel, en op zekere morgen vindt men hem aan een hartverlamming gestorven, terwijl Prosper, een halve gare die zichzelf voor een geest beschouwt, ge kwetst is. Fanny neemt hem in het kasteel op en tracht hem te doen spreken. De spanning wordt steeds groter. Alleen op het kasteel wordt Jacques door angst bevangen en grijpt een revolver. Het licht gaat uit. Een schot weerklinkt en wan neer men komt toegelopen, vindt men Jacques, badend in zijn bloed, Ik heb het spook van André gezien, schreeuwt hij. en het heeft op mij geschoten Doch Fanny gelooft alleen aan zelfmoord. Tijdens een conferentie te Parijs doet Mademoiselle Hélier ophefmakende ont hullingen aan de journalisten, zodat een officieel onderzoek op het kasteel niet lang meer kan uitblijven. De journalisten begeven zich bij Marthe Saint-Firmin. die alles ontkent. Aan Fan ny echter geeft ze toe. de waarheid te kennen, maar ze voegt er aan toe dat de geest van André geen schandaal wil. om wille van de kinderen. Jacques die elke dag teneergedrukt wordt door de gedachte aan de koffer in de kelder van het paviljoen, besluit het bezwarend stuk helemaal te doen ver dwijnen. Fanny van haar kant bemerkt Marthe. die bij dageraad in de richting van de vijver gaat. Ze bemerkt ook een boot. die door het riet glijdt. Iemand staat recht en neemt Marthe in de armen: het is André Fanny vliegt recht en spoedt zich naar het paviljoen, waar Jacques, zijn aan steker in de hand. de met benzine bego ten koffer wilde in brand steken. André was niet dood, doch alleen ge kwetst. Hij werd opgenomen door Pros per, die meende een van zijn vrienden, de geesten, te helpen. In den beginne was André door zinsverbijstering getroffen, maar na enkele tijd werd hij weer nor maal en ontmoette hij Marthe aan de boord van de vijver, gedurende de nacht. Zo keerde de rust terug op het kasteel, en Fanny en Jacques verlieten dit onzalig oord. om aan een nieuwe toekomst te bouwen. CINEMA COLISEUM DE GESCHIEDENIS VAN JEANNE D'ARC met Ingrid Bergman. De H Jeanne d'Arc. wier geschiedenis in deze film verteld wordt, heeft slechts negentien jaar geleefd Zij werd gebo ren in 1412 te Domrémy, een dorpje in het land van Lotharingen. In die tijd stond Frankrijk op het punt de honderd jarige Oorlog te verliezen. Haar grond gebied was bezet door de vijand, haar dorpen overrompeld, haar hoeven ver waai Gypo zich verbergt kennende, zendt woest en haar bevolking wanhopig, zijn mannen om hem gevangen te nemen, j Doch de vijanden van Frankrijk had- Gypo verdedigt zich en vlucht, doch wordt den zonder Jeanne gerekend dit eenvou- achtervolgd. dig herderinnetje, dat onophoudelijk voor Dodelijk gekwetst gelukt het de verklik- het heil van haar land bad in de tot puin ker zich tot in de kerk te slepen waar de verwoeste kerk van haar dorpje. En hoe moeder en de vrouw van zijn slachtoffer meer ze bad geknield op de koude ar- voor de zielerust van de overledene bid- duinstenen van de kerk. hoe meer ze de den. Hij smeekt hen om vergiffenis. Zij stemmen hoorde van Heiligen uit de he- vergeven hem dan ook. enige ogenblikken me'- die haar aanzetten de wapens op te voor hij bezwijkt. CINEMA CAPITOLE LASSIE S MEESTER met Edmund Gwenn, Donald Crisp, Tctn Drake, Janet Leigh en Lassie. In de heuvels van Glen Urtach. in Schot land. leeft er slechts een geneesheer, dok ter MacLure Hij woont er in het gehucht Drumtochty. Deze goede dorpsdokter, die door allen ten zeerste wordt geacht, is voortdurend op ronde om zijn zieken in de omliggende dorpjes te bezoeken. Wan neer hij zekere dag te paard van een der gelijke ronde naar huis terugkeert, merkt hij dat pachter Milton op het punt staat een jonge herdershond, die verantwoorde-» lijk is voor het verlies van twee schapen. te verdrinken. De dokter slaagt erin de boer van zijn nemen, de Franse legers aan te voeren en de kroonprins tot koning te doen uitroe pen te Reims. Jeanne zag niet in hoe ze dat bevel zou uitvoeren, maar ze begreep, dat ze voornemen af te brengen en aanvaardt Van de hemel een ziending ontvangen de hond Lassie in betaling van de hono- haa. die tot een goed eind moest ge- raria. welke Milton nog schuldig is. De bracht worden. dokter merkt echter weldra dat de boer De Heer van haar dorp begon haar hem bedroog betreffende de waarde van ujt te lachen maar toch liet hij haar. het beest, dat o a. een ware afschuw heeft begeleia door twee ruiters, tot bij de van water MacLure zal Lassie echter op- kroonprins Karei brengen, die te Chinon. leiden en hierbij wordt hij met toewijding op het ogenblik dat zijn volk in de diep- door Tammas Milton, de zcon van de ste ellende gedompeld was. een uitdagend pachter geholpen. Tegen de wil van zijn pralerige hofhouding onderhield, vader wijdt de jonge Tammas zich. onder Was ze een duivelin, een avonturier- leiding van de dokter, in het geheim in ster. een tovenares of een afgezante van de geneeskunde in. Hij wordt hierin aan- de vijand gemoedigd door Margit Mitchell, zijn ver- Kroonprins Karei wist niet wat hij over loofde. 1'Jf.lN EUROPA, UMUSOfMOMEJ A H haar denken moest, toen Jeanne zich bij hem kwam aanbieden. Maar ze ontvouw de hem zulke bijzondere geheimenissen dat ze alleen door God konden gekend zijn. En Karei aarzelde niet het meisje aan het hoofd te stellen van het leger, dat Orléans, de laatste stad in handen van.de Franse kroon, moest ontzetten De Engelsen belegerden deze stad. met als basis het slot van Tourelles. Jeanne besloot de stormloop in te zetten, doch alvorens het bevel ertoe te geven nodigde ze de Engelse kommandant uit deze god deloze oorlog stop te zetten. De man wei gerde en daarop keerde Jeanne terug naar de Franse linies, mediteerde een ogenblik en riep toen uitc Dit is het uurIn Gods Naam weer u De slag duurde verscheidene uren en was hard. Doch de Maagd verliet geen ogenblik de voorste gelederen Op een zeker ogenblik werd ze door een pijl getroffen en dat veroorzaakte een alge mene ontreddering in het Franse kamp. Rteds bliezen de bazuinen de aftocht, toen Jeanne al haar krachten samenspande en zich opnieuw aan het hoofd van het leger stelde Haar voorbeeld wekte bezieling en de belegering van Orléans werd vol ledig ontzet. De verschillende overwinningen die Jeanne behaalde, brachten een grote op luchting in Frankrijk, en voor het eerst sedert honderd jaren, koesterde de bevol king de hoop dat de Engelse vijand, vol ledig uit het land zou gejaagd worden. Zoals de stemmen dat van haar geëist hadden, aarzelde Jeanne geen ogenblik de kroonprins naar Reims te begeleiden, waar hij tot Koning uitgeroepen werd. Doch de valse Hertog van Bourgondië. die zijn fortuin en zijn privilegiën bedreigd meende door de steeds aangroeiende macht van zijn neef. de koning van Frankrijk, alsmede de perfiede bisschop van Beauvais. Cauchon. een dienaar van de Engelse vorst, spanden samen in Beau- revoir. Ze boden de koning een bedrag van 100.000 gouden kronen aan. Koning Karei die van zijn kant met lede ogen de steeds toenemende populariteit van Jean ne d'Arc moest aanschouwen, ging in op het voorstel, nauwelijks enkele tijd na zijn kroning te Reims. Totaal ontgoocheld door dit verraad, dat haar de mogelijkheid ontnam de Hei lige Oorlog tot een goed einde voort te zetten, offerde Jeanne in een kerk haar schitterende wapenuitrusting, vast beslo ten verder te strijden, niet meer als aan voerster. maar als eenvoudig soldaat Toen ze een tocht maakte buiten de muren van het bezette Compiègne. werd Jeanr.e aangehouden door krijgers uit het leger van Jean de Luxembourg, een bond genoot van de Hertog van Bourgondië. De heer van Luxembourg haastte zich zijn gevangene te verkopen aan de Engelsen voor een bedrag van tienduizend kronen, en toen kon het schandelijkste proces uit gans de geschiedenis een aanvang nemen. In de koninklijke kapel van het slot van Philippe-Auguste, te Rouen, hoorde Jeanne op 21 Februari 1431 een verschrik kelijke beschuldigingsakte tegen haar uit spreken men beschuldigde er haar van ketterij, toverij en dwaalstellingen ver spreid te hebben, en nog een grote reeks andere misdaden tegen de Kerk te heb ben bedreven Haar rechters, voorgezeten door Cauchon. waren niemand anders dan haar uiterste vijanden. Aanvankelijk doorstond Jeanne op be wonderenswaardige wijze de kluistering in een donkere cel. waar ze bewaakt werd door spottende soldaten, doorstond ze ook de dagelijkse marteling van de uitputtende ondervragingen. Maar ze kwam aan het einde van haar krachten, en toen kon ze niet anders meer dan de beschuldigingsakte ondertekenen. Maar toen hoorde ze opnieuw stemmen weerklinken en de vrees voor de brand stapel verdween. Opnieuw werd ze moe dig en verklaarde ze in volle gerechtszaal dat ze niets gedaan had. wat God haar niet had bevolen. Deze woorden kostten haar het leven. De 30e Mei 1431. werd Jeanne, de Maagd, de Dochter van God, te Rouen in hef openbaar levend verbrand. Haar laatste woorden waren: «Jezus! Jezus Jeanne d'Arc heeft zich aan het hoofd van haar mannen gesteld ze zal hen naar de overwinning leiden

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 6