Internationale Sportweek DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. De Machtsoverdracht te Brussel De Wereldkampioenschappen te Moorslede 3e JAARGANG Nr 37 NUjS 2 F*. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS STAD YPER EEN ENIGE GEBEURTENIS HET YPERSCH NIEUWS g»BfTTITR EN REDACTIE: 54. BOTKRSTRAAT, YPER 544Postcheckxek. 461.73 (L. DDMORTtER) ABONNEMENTSPRIJS I EEN JAAR: 1®9 FR. VRIJDAG 18 AUGUSTUS Te 19 u. In de Lakenhalle Officiële Ontvangst der afgevaardigden der Internationale Wieier Unie. Van 19 tot 20 uurBeiaardconcert door stadsbeiaardier der stad Doornik Programma 1) Improvisation 2) Le chant du départ 3) Don Juan. Menuet 4) Plaisir d amour 5) Suite archaïque a) Rigaudon b) Pavane c) Menuet lent 6) La rose sauvage 7) Sonate Pathétique. adagio 8) Carnaval de Venise, Thème et variations 9) Cavalleria Rusticana 10) Tosca. le ciel luisait d'étoiles 11) Jours heureux 12) O Sole Mio de heer Géo C ément. Géo Clément Méhul Mozart Martini Géo Clément Schubert Beethoven Beethoven Mascagni Puccini Géo Clément Di Capua ZATERDAG 19 AUGUSTUS: Doortochten der Wereldkampioenschappen op de weg Liefhebbers Internationale Auto en Moto Rallye. Te 16 u.Gymkhana, Vandenpeereboomplaats. Te 19 u.Rcgelmatigheidsrit «Westhoek» voor Auto's en Moto's. Nachtelijke Behendigheidsrit voor moto's. Te 20 u. Esplanadeplein Basket-Bail. Voorwedstrijd Yper B. B. C- - S. L. S. Armentières. Te 21 u. Grote Internationale Match. Royal IV. Kampioen van België 1937-1945 tegen Ligue du Nord- ZONDAG 20 AUGUSTUS: Doortochten der Wereldkampioenschappen op de weg Bëroeps- renners Bij zijn aankomst aan het Parlement, waar hij de grondwettelijke eed zal afleggen, gaat de Koninklijke Prins voorbij een erewacht. 19 en 20 Augustus staan dus eindelijk voor de deur. of de lang verbeide dagen, waarop we al wat naam heeft in de ren nerswereld aan het werk zullen zien. Dit is dan ook een enige gebeurtenis voor ons land en natuurlijk nog veel meer voor onze streek. Want wie had er voor een paar jaar ooit durven aan denken dat we in onze stad nog eens de doortocht van een wereldkampioenschap zouden beleven. Doch de wereld is aan de durvers. en dank zij de h. Alois Huyghe uit Moorslede kwam het onverhoopte tot stand- Zaterdag en Zondag wordt onze streek het rendez-vous van alwie in binnen- en buitenland zich aan wielrijden interes seert Radicreporters zullen zich beijveren om de millioenen luisteraars een getrouwe reportage te geven, honderden reporters zullen in ellenlange artikels met zware koppen de lof zingen van die pedaal ridders Dit alleen reeds geeft er ons een klein gedacht van. dat de koers op zichzelf niet •lies isdaar is daarenboven en vooral de bijkomstige inrichting, want die radio reporters en persmensen moeten in de gelegenheid gesteld worden, met hun land. met hun blad in verbinding te treden, er meet voor slaapgelegenheid gezorgd wor den. kleedkamers dienen ingericht, tri bunes opgesteld en duizenden dingen meer. En alhoewel Moorslede slechts een ge meente is. zoals zoveel andere gemeen ten. toch is dit alles reeds tot stand ge komen en naar ons verzekerd werd. is »-Ies tot in de puntjes geregeld, zodat Moorslede de wereld zal verbazen door •en perfectie aan inrichting. 13.000 tribuneplaatsen zijn voorzien, die de sportliefhebbers ruim gelegenheid zul len bieden de wedstrijden van dichtbij volgen. Meer dan 150 Ha. parkeerplaat sen staan de autogeleiders ter beschik king. Om het vervelende wachten te ver mijden zijn er 200 verkooploketten voor zien Verder zullen er programma's aan fr op de omloop verkrijgbaar zijn. Vi.f posten van telefoon zijn opgericht °P de grote omloOp. die in verbinding •teen met de tribune te Moorslede, zo dat aldaar ten allen tijde de stand van de koers zal kunnen opgegeven worden Verder zal er nog een radioinstelling zijn van het leger, terwijl een helicopter de "oners zal volgen, die zelf in verbinding "1 staan met de uitzendpost van de klei ne omloop. 10e toeschouwers zullen op de ganse om- °°P levensmiddelen van het beste ge uite en frisse dranken kunnen bekomen *n de nabijheid van de tribunes zullen Restaurants in werking zijn en opdienen 'a carte of volgens menu. ^at de pers betreft, zullen 25 kabines 10 bedienden en een centrale, ter "•schikking staan der journalisten Van T de plaats waar ze zitten te werken aollen de journalisten hun nummer kun- Qen laten aanvragen, en als de aanslui- daar is. zal iemand hen komen zeg- £•0in kabien nr zoveel, hebt ge uw *ansluiting. zodat alles met een minimum van moeite en tijd zal gaan. Verschillende bijzondere treinen wer den ingelegd met vertrek en aankomst te Antwerpen. Aalst. Oostende. Luik, Brussel-Noord. Brussel-Zuid. Hasselt, Eis- den. Flémalle-Haute, Binche. Mol, Char leroi. Florennes. Namen, Landen, enz... Verder heeft de h. Huyghe kunnen be komen. dat de overwegen voor de renners geen gevaar zullen opleveren, omdat de treinen desgevallend zullen stoppen tot de renners voorbij zijn. Ter intentie van onze lezers, herhalen we nog even de prijzen der plaatsen voor de kleine omloop te Moorslede Voor Zaterdag 19 Augustus: Liefhebbers Tribune BI (overdekt) 250 fr. Tribune B2 (genum. zitplaatsen 150 fr. Tribune B3 (genum. zitplaatsen) 100 fr. Voorbehouden 50 fr. Voorbehouden B W. B. 40 fr. Volksplaatsen 25 fr. Voor Zondag 20 Augustus Beroepsrenners Tribune BI (overdekt) 500 fr. Tribune B2 (genum. zitplaatsen) 300 fr. Tribune B3 (genum. zitplaatsen) 200 fr. Voorbehouden 100 fr. Voorbehouden B W B 75 fr. Volksplaatsen 50 fr. Tot slot nog één wens mocht het zon netje van de partij zijn. opdat de wereld kampioenschappen werkelijk tot dat suc ces zouden mogen uitgroeien, dat we er van verwachten REGELING VAN HET VERKEER TE IEPER Met het oog op de grote toeloop van volk ter gelegenheid van de wereldkampioen schappen op de weg, werd voor onze stad volgend politiereglement uitgevaardigd. Art 1. - Op Zaterdag 19 Augustus van 13 tot 17 uur en op Zondag 20 Augustus van 8 tot 16 uur is het verkeer, parkeren en toegang van voertuigen verboden in volgende straten Menensteenweg. French- iaan. Menenstraat. Grote Markt. Boter- straat. Tempelstraat. Statiestraat. Colaert- plaats. Dikkebussteenweg. Rijselsteenweg. Rijselstraat. G- de Stuersstraat Alleen de wielrenners en de officieel toegelaten volgers, zullen toegang hebben. Art. 2. - In de aansluitingen is het parkeren verboden op minder dan 50 m Art. 3 - Op de in art. 1 vermelde uren en dagen is de leurhandel verboden op genoemde wegen en paden. Verder werd Woensdag 11. te 11 uur op het stadhuis een bijzondere gemeente raadszitting gehouden, met als enig punt op de dagorderegeling te treffen nopens het verkeer in de kom der stad (entree geld) De h Alois Huyghe was insgelijks op deze vergadering aanwezig. Na afloop werd medegedeeld dat te leper geen en treegeld zou geëist worden, wat onze stad zeker zal ten goede komen. Sedert we vorige week ons jongste poli- tiex overzicht schreven is heel wat interes sants voorgevallen. Dezelfde dag werd de machtsoverdracht van de Koning op de Kroonprins Boudewijn door de Kamer goedgekeurd met 165 stemmen tegen 27 en 7 onthoudingen Reeds de Vrijdag leg de Prins Boudewijn. die voortaan de Ko ninklijke Prins wordt betiteld, voor de Verenigde Kamers, eerst in het Frans, daarna in onberispelijk Nederlands, de grondwettelijke eed af«Ik zweer de Grondwet en de wetten van het Belgische volk na te leven, 's Lands onafhankelijk heid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren». Juist voor de Koninklijke Prins wilde de eed uitspreken was er echter een in cident. Inderdaad, op het ogenblik dat de Koninklijke Prins de arm ophefte. om de eed uit te spreken, riep een kommunisti- sche volksvertegenwoordigerLeve de republiekOnmiddellijk steeg protest op en zodra de eerste verontwaardiging geweken was. juichten alle aanwezigen, op de kommunisten na. de Prins luid ruchtig toe. Er was echter nog een ander incident in de Verenigde Kamers, maar dit gebeur de bij de stemming der machtsoverdracht. Tegen het einde van de stemming over het ontwerp van decreet over de machts overdracht aan Prins Boudewijn werd van uit de voorbehouden tribune een rook bom geworpen in de socialistische ban ken. ter hoogte van de eerste rij, onge veer waar mevrouw Spaak plaats geno men had. En op het zelfde ogenblik riep de dader Lafaards De dader, die kort daarop werd aangehouden, is graaf Ar nold de Looz-Corswarem. majoor bij het regiment der Gidsen. Hij werd door de militaire politie weggeleid, terwijl hij herhaaldelijk Leve de Koning riep. 's Avonds heeft Koning Leopold dan nog v»or de radio, in beide landstalen een boodschap aan de natie uitgesproken, waaruit wij volgende passus onderlijnen De natie moet zich rondom hem (Prins Boudewijn) verenigen, het verleden ver geten en uitsluitend aan de toekomst den ken. Het is mijn vurigste wens dat alle Belgen, tot welke partij zij ook behoren, zich verzoend scharen rondom de Ko ninklijke Prins, die de belichaming moet zijn van de eenheid van het Vaderland en de traditionele instellingen, welke se dert 120 jaar de onafhankelijkheid van België hebben gevrijwaard en zijn voor spoed verzekerd. God beseherme België In de geest van de beloofde verzoening hebben de drie Nationale Partijen, huide adressen aan de Koning gestuurd, waarin verzoening rond de figuur van de Erf prins beloofd werd te bewerkstelligen. In het adres, dat door de heer Buset. voor zitter van de Belgische Socialistische Par tij. ten overstaan van de Koning namens de socialistische partij werd voorgelezen luidde het o. m.«Zij dankt Uwe Ma jesteit. voor zijn gebaar, waardoor Bel gië in de gelegenheid werd gesteld zijn volledig vertrouwen in de toekomst te be houden. De heer Motz. sprak in naam van de Liberale Partij o. m. volgend dankwoord aan het adres van Koning Leopold III uitHet gebaar van de Koning, dat in de geschiedenis van on betwistbaar grote betekenis zal zijn. is ingegeven door een toewijding aan de openbare zaak. die door alle Belgen met eerbied moet worden begroet.Baron van der Straten-Waillet. voorzitter van de C V. P., zegde in naam van de C. V. P. o. m.Nooit zullen de Belgen de uit muntende diensten vergeten, welke de Koning getrouw aan het voorbeeld en aan de tradities van zijn doorluchtige voorgangers, sinds zijn troonbestijging aan het Vaderland heeft bewezen. Zoals het normaal is, werd. na de machtsovername, het ontslag der rege ring aan de Koninklijke Prins aangeboden. Dit ontslag werd aanvaard Reeds de Za terdag vatte Prins Boudewijn de gebrui kelijke politieke raadgevingen in het pa- ieis te Brussel aan. Achtereenvolgens ont ving hij de hh. van der Straten-Waillet. voorzitter van de christelijke volkspartij Buset. voorzitter van de socialistische partij, en Destenay. waarnemend voor zitter van de liberale partij in afwezig heid van de heer Motz. die te Straatsburg was weerhouden Daarna werden de eer ste kabinetsformateurs aangesteld eerst de heer Segers. die weigerde, en daarna de heer De Schrijver, die eveneens wei gerde. Toen werd de heer Van Zeeland aangesteld, die de opdracht aanvaardde en tot een goed einde bracht. Inderdaad Dinsdag werd door de hr Van Zeeland de nieuwe regering bekendgemaaktde hr Pholien is de nieuwe Eerste-Minister Het kabinet dat door de heer Pholien wordt gepresideerd, is samengesteld uit 16 ministers, dit is één meer dan de re gering Duvieusart. Van de vorige regering zijn de heren Duvieusart. Eyskens, Wigny. Orban, Moreau de Melen, De Vleeschau- wer en Carton de Wiart niet teruggekeerd. Er zijn acht nieuwe ministers de heren Pholien. Meurice, Brasseur. De Greef. Moyersoen. Van den Daele, Heger en de Boodt. die. op de heer Pholien na. allen voor de eerste maal deel uitmaken van een regering De nieuwe regering telt acht Vlamingen, zeven Walen en een Brusse laar. Op het ogenblik dat wij dit artikel schrijven, Donderdag, wordt de nieuwe regeringsverklaring in de Kamer voorge lezen De inhoud ervan is ons aldus niet bekend. Welke zijn thans de eerste reacties van de oppositie op de samenstelling van de nieuwe regering Het Laatste Nieuws (liberaal) schrijft o. m.Het viel te voorzien, dat de eerste regering van de Koninklijke Prins in lastige omstandigheden zou geboren worden. De christelijke volkspartij is in derdaad innerlijk verdeeld, en zij is nog niet bekomen van de gebeurtenissen, die zij door eigen schuld heeft uitgelokt. Dat legt uit. waarom de heer van Zeeland geen eerste-minister geworden is, terwijl hij daarvoor was aangeduid. Hij heeft zich ter elfder ure teruggetrokken voor de hr Pholien, die het gedurende de grondwettelijke crisis met beslistheid voor de Koning heeft opgenomen. De huidige regering draagt trouwens in haar geheel de stempel van die geestesgesteldheid Volksgazet (socialist) zet onmiddellijk haar reactie tegen de nieuwe regering in. Oordeel zelf: «Wat nu zijn ploeg betreft, krijgen we een reeks nieuwelingen of nog totaal onbekenden, met dhr Moyersoen in Justitie, wat zeggen wilAmnestie voor de incivieken; De heer Van den Daele vervangt dhr Behogne in Arbeid, wat be tekent reactie. De heer Dequae gaat over naar Koloniën, waar hij niets van kent. en zo wordt dhr Wigny, de man van het tienjarig programma, eenvoudig wegge cijferd. omdat hij geen Leopoldist was. Op die manier wordt Leemans, de finan ciële alter-ego van dhr Van Zeeland, de finitief de dictator-zakenman in onze ko lonie Wat dhr Heger betreft, hij kent zoveel van Landbouw als zijn voorgan ger, en dat is een excuus. Maar speciaal begroeten wij de aanstelling van dhr De Boodt in Wederopbouwzo zal hij zich wat voorzichtiger moeten gedragen in de debatten, en zijn woordenboek verbete ren. Als algemene indruk Een povere re gering. En zeker geen regering, die over eenkomt met de gedane beloften. Zij blijft iets wat op een uitdaging gelijkt, en wij zijn benieuwd haar programma te lezen. Het is nu reeds duidelijker werd verzoening beloofd, maar er komt nieuwe strijd. Hopelijk beperkt deze nieuwe strijd zich tot onderlinge partijenstrijd. zodat minstens toch vrede omheen de kroon zal heersen. TIJL. (zie vervolg blz. 5) De strijd in Korea wordt in alle bit terheid verder gevoerdde Amerikanen konden reeds een paar maal wat voor uitgang boeken, maar de Noord-Koreanen blijven momenteel nog steeds de sterksten. In de Veiligheidsraad wordt, onder voor zitterschap van de Russische afgevaardig de. de heer Malik, de vruchteloze rede twist verder doorgezet Jawel, terwijl ge hele steden worden verwoest door lucht bombardementen en artilleriegeschut. ter wijl talrijke soldaten aan beide zijden van de frontlinies er het leven bij inschie ten. wordt het somber debat te Lake Suc cess. nog altijd zonder enig vooruitzicht op een bevredigende afloop voortgezet. De twee terreinen, het militaire slagveld, waar de UNO-strijdkrachten zich hard nekkig weren om niet te werden ver jaagd door de Noord-Koreaanse aanval ler. en daarnaast het diplomatieke toneel waar de verhoudingen steeds scherper worden, zijn thans een treurig beeld van de huidige internationale toestand. Hoewel enkele vooraanstaande persoon lijkheden betwijfelen, dat Rusland thans een derde wereldoorlog wenst te ontke tenen. toch vindt hoe langer hoe meer de gedachte ingang, dat Rusland wel ver scheidene plaatselijke oorlogen wenst te ontketenen, om de Amerikanen in het har nas te jagen, en een eigen Russisch plan haarfijn uit te werken. Het bevreemdt dan ook niemand, dat ook het Westen zich de fensief paraat wil houden. De heer Chur chill. terecht of te onrecht de c oorlogs man genoemd, heeft op de jongste bij eenkomst van de vergadering van de Raad van Europa, de onmiddellijke oprichting aanbevolen van een Europees leger, ge mobiliseerd onder één vlag en samenge- ordend met de strijdkrachten van de Ver enigde Staten en Canada voor de verdedi ging van het Westen tegen een gebeur lijke kommunistische aanval. Daartoe werd tenslotte een motie ingediend, die in de Europese raadgevende vergadering met 89 stemmen tegen 7 stemmen en 27 onthoudingen werd goedgekeurd. De vraag blijft echter moet ook Duits land deel uitmaken van dit Europees Je- ger 7 Dient Duitsland daartoe te herbe wapenen Heer Carlo Schmid. de woordvoerder van de Duitse Socialisten in de Raad van Europa, heeft uitvoerig de redenen uit eengezet waarom alle Duitsers in de hui dige omstandigheden elke bewapening af wijzen. Deze motieven zijn het kennen waard en komen hierop neer1) Duits land bevindt zich nog steeds in de onmo gelijkheid zelfstandig enige internationa le verbintenis aan te gaan 2) De overige West-Europese naties hebben voor hun eigen verdediging wapens te korthet zou dus voorbarig zijn Duitse soldaten te re- cruteren 3) De Duitsers zijn er zich van bewust dat hun Westelijke buren niets voelen voor het terug opstellen van een Duits leger, amper vijf jaar na de onvoor waardelijke capitulatie4) Een Duits le ger opstellen op de Elbe zou een gevaar lijke uitdaging betekenen voor de Russen die wellicht op een dergelijke gelegenheid wachten om de oorlog in het Westen te ontketenen. Volgens de Britse historicus F. A. Foigt zouden echter de drie volgende redenen de drijfveer zijn die de anti-bewapenings- taktiek voorschrijven: 1) De meeste Duit sers geloven werkelijk dat de beslissing tot een Duitse herbewapening bijna on middellijk zou gevolgd worden door een Russische preventieve actie2) De Duitse herbewapening zou de kansen op het te genhouden van de Russische invasiele gers niet gevoelig verhogen3) De Duit sers geloven, dat de Russische troepen noch aan de Elbe noch aan de Rijn kun nen worden tegengehouden en dat hoe sterker het verzet is en hoe trager de Rus sische opmars, hoe groter de vernielingen zullen zijn in het reeds zo sterk gehaven de Duitsland. Tenslotte zouden de Duitsers dus niet bereid gevonden worden zich te herbe wapenen. uit defaitisme. Het is echter wel (zie vervolg volg blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1