UIT DE Lactano's Zomerprijskamp TRAGISCH ONGEVAL TE GELUVELD vlamertinge LANGEMARK dikkebus zonnebeke brielen ZANDVOORDE RENINGE HET PREVENTIEVE OORLOG IS TE VEROORDELEN'. Daaruit mag echter geenszins afgeleid worden dat een nieuwe wereldoorlog nu reeds zo goed als zeker is In verband daarmede verklaarde de Amerikaanse staatssecretaris Dean Acne- son in een vraaggesprek, dat het 'volle dig verkeerd is te denken, dat de oorlog onafwendbaar is Het spreken os-er een preventieve oorlcg achtte hij tegen de moraal Echter zouden de bedreigde punten in de wereld zodanig versterkt moeten worden, dat een mogelijke aan valler tot nadenken wordt genocpt. Dit zou de vraagstukken een geheel ander uitzicht geven. In dit verband was hij van mening, dat men in West-Europa krachten op de been kon brengen, die elke grootscheepse aanval het hoofd kon den bieden Ook Bevin is van oordeeL dat een nieu we wereldoorlog nog kan vermeden wor den en wel door een nauwe samenwerking tussen de Atlantische mogendheden en de overige bevriende landen. Ik geloof, zo heeft de minister van Bui tenlandse Zaken verklaard, dat als alle landen, die deel uitmaken van het Atlan tisch pact en alle landen die sympathiek staan tegenover onze activiteit, zich ver enigen en zich organiseren, een aanvaller zich tweemaal zal bedenken alvorens vij andelijkheden te ontketenen. Ik meen dat wij een derde wereldoor log kunnen vermijden door een doeltref fende organisatie wederzijds begrip en de eenmaking van onze hulpbronnen, aldus Bevin. MILITAIRE LEIDERS ACHTEN SPANJE ONMIsBAAR VOOR DE WESTERSE DEFENSIE. Thans gaan in Amerika ook reeds zeer ernstige militaire stemmen op. om te eisen dat de Verenigde Staten hun be trekkingen met Spanje zouden regelen voor het te laat is. De republikeinse se nator Yarre P Cain, die onlangs van een studiereis in Europa terugkeerde, drukte de aanbeveling ui: dat Spanje, samen met Griekenland en Turkije - on middellijk in de Westerse verdedigings- s'-hantie zou werden opgenomen In een lang verslag dat aan de senaat werd voergeiegd las hij een boodschap voor van generalissimo Franco, waarin gezegd werd dat het ietwat laat zou zijn om te spreken over vriendschap, en een beetje zinloos, over nieuwe wapens te spreken, wanneer Rusland ten aanval moest overgaan vooraleer de verdedi gingsmaatregelen voltooid zijn. Ergo. senator Karl E- Mundt. republi- klein verklaarde dat. indien de Westerse mogendheden hun betrekkingen met Span je niet verbeterden. Rusland Franco als geallieerde zou kunnen winnen op een ot andere sluwe wijzeen dat t de ver dediging van West Europa nagenoeg een militaire onmogelijkheid zou zijn Senator Pat McCarran democraat, ver klaarde dat de beste militaire intellecten van Amerika de mening toegedaan zijn dat Spanje onmisbaar is voor de verde diging van het Westen Niemand kan naar West Europa gaan en niet tot de conclu sie komen dat Spanje in het Atlantisch Pact zou moeten worden opgenomen. Het heeft een ieger van 500 duizend tamelijk goed uitgeruste soldaten en het kan in 36 uren een getraind leger op de been brengen van 2 millioen man Het heeft de wil te strijden en ervaring in de strijd tegen het communisme. Het zal vechten tot der dood BESLUIT. De jongste internationale politieke week samengevat geeft aldus het volgende beeldeen nieuwe wereldoorlog kan nog steeds vermeden worden, doch daartoe is het noodzakelijk het ganse Westen ook Duitsland en Spanje in de verdediging op te nemen. SPECTATOR. YPLRSCH NIEUW? Bfz. 2 16-9-195» Op ZONDAG a. s. 17 SEPTEMBER te 18 uur heeft in het res taurant van het Hótel des BrasseursRené Colaertplaats te leper, de TREKKING plaats van LACTANOS ZOMERPRIJS KAMP. De toegang is vrij. Verschillende prachtige en nuttige prijzen zijn aan deze uitloting verbonden. Koopt LACTANO'S melkprodukten Spaart capsules en vignetten (3764) Drie doden en een zwaar gewonde. Op de weg Ieper-Menen. even voorbij de dorpskom van Geluveld. had Dinsdag 1.1. een zwaar ongeval plaats, dat hevige ontroering in de streek verwekte. De genaamde Michel Vandevyvere uit Passendale, die aldaar omstreeks 21 45 u met een viaswagen. toebehorende aan Ge rard Nuyttens uit Marke. in de richting van Menen reed. vond het geraadzaam zijn zware vrachtwagen jangs de weg te parkeren, vermits hij door de lichten van de aytobussen. die op dat ogenblik met grensarbeiders uit Frankrijk terugkeren, telkens verblind werd en hij een ongeval vreesde Op dat ogenblik kwam evenwel een personenwagen uit de richting van leper gereden bestuurd door garagehouder Gus- tave Dassonville uit leper. De ongeluk kige zal wellicht eveneens verblind zijn geworden door de lichten van een andere auto. want zijn wagen kwam met hevig geweld tegen de stilstaande vrachtwagen terecht, zodat hij zelf en twee der inzit tenden op slag gedood werden en de vierde inzittende een schedelbreuk opliep. Naar we konden vernemen had de heer Dassonville juist een auto verkocht en was hij na een proefrit op weg naar het huis van de koper, een landbouwer uit Gel uwe De slachtoffers. Naast de 52-jarige Gustave Dassonville. uitbater van de Garage Central op de Grote Markt te leper, werden nog op slag gedood de koper Jules Deleu. land bouwer te Geluwe. geboren 28 Maart 1902 en gehuwd, alsmede Joseph Devos. brouwer uit Dadizele. geboren 10 Mei 1900. ongehuwd. Het stoffelijk overschot van de drie slachtoffers werd naar het dodenhuisje van Geluveld overgebracht. Het vierde slachtoffer. Maurice Ronde- lez garagehouder te Dadizele. 48 jaar en vader van vier kinderen, is tevens een schoonbroeder van Jules Deleu. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper overgebracht, door de diensten van het Rood Kruis. Aanvankelijk werd voor zijn leven ge vreesd doch naar we thans konden ver nemen is er een gunstige kentering in zijn toestand ingetreden. Het slachtoffer Gustave Dassonville, uit bater van de Garage Central op de Grote Markt te leper, die de auto bestuurde. Het onderzoek. Dadelijk na het ongeval was de veld wachter van Geluveld reeds ter plaatse terwijl even later ook de rijkswacht van Zonnebeke de nodige vaststellingen kwam doen Hel parket van leper, samengesteld uit procureur Carre, substituut De Gomme. onderzoeksrechter Colle en griffier De raeve. begaf zich Woensdag omstreeks 10 uur naar de plaats van het ongeval, waar tot de hersamenstelling ervan werd overgegaan. De h- Dassonville zal Zaterdag ter aar de besteld worden te leper, en de h. Devos. eveneens Zaterdag te Dadizele. De begra fents van de h- Deleu zal vermoedelijk Maandag e. k. plaats hebben te Geluwe. Het hoeft niet gezegd dat dit tragisch ongeval het voorwerp van alle gesprek ken is in het Ieperse. temeer daar de h Dassonville te leper een sympathieke figuur was. die veel vrienden telde. We bieden dan ook aan de diepbeproef- de familie van de slachtoffers onze innig ste deelneming aan. ZWAAR VERKEERSONGEVAL Ca- miei Valcke 74 j. oud en wonende Pope- nngestraaL kwam tegen de avond Vrijdag LI per fiets huiswaarts gereden. In de na bijheid van zijn huis gekomen wilde de be. aarde man zonder om te zien de grote baan oversteken. Hij werd echter ge\ at door de auto gevoerd door dhr Paul Val cke. handelaar te Menen en viel zwaar gewond ten gronde. Hij werd in bez uste- loze toestand opgenomen en het bleed gulpte uit een gapende hoofdwonde. Dok ter Beele. die snel ter plaats was. diende hem de eerste zorgen toe. waarna hij door een voorbijrijdende auto naar de kliniek van leper overgebracht werd. Zijn toe stand is nog steeds onzeker wegens het grote bloedverlies De rijkswacht van leper stelde het nodige onderzoek in- VANGEHOUDEN Ger A., die tot 10 jaar gewone hechtenis veroordeeld werd. is deze week te leper aangehouden, teen hij poogde onopgemerkt naar huis te komen Hij hield zich schuil in het Noor den van Frankrijk, gezien hij bij verstek wegens incivisme veroordeeld werd. ONGEVAL R. D. miek een fietstochtje met enkele kameraden. Gekomen op de Dorpplaats haperde hij plots aan de trap per der fiets van M. D en stuikte ten gronde. R. D. liep schaafwonden op aan het gezicht benevens erge kneuzingen aan linkerarm en linkerbeen. BESTOLEN Jozef Denhert volgde de retraite voor onderwijzers en kosters in de Normaalschool van Torhout. Hij liet echter zijn vest. waarin zijn brieventas geborgen zat. in de kleedkamer hangen. Toen hij zijn vest ging halen, stelde hij vast dat de 1.500 fr.. die hij in zijn brie ventas geborgen had. verdwenen waren. TONEEL Op Zondag 24 Sept. a s. wordt in de zaal Riviera het gemengde toneelstuk «Afslag op de Vrouwen» op gevoerd door en ten voordele van de plaatselijke muziekvereniging De Vlaam se VriendenAanvang om 6.30 uur. Kaarten op voorhand te bekomen bij A. Hof-Rommens. Poperingestraat 1. BIJ SPORTKRING Zondag 1.1. werd er te Poperinge met hoge cijfers verloren 15-1) alhoewel we dienen te zeggen dat de scoor ietwat overdreven is Reeds aan de heift stond Sportkring met drie doel punten achter, wanneer G. Parrein een strafschop op de paal gekogeld had. Na de rust deed G. Cauliez het beter en kon op strafschop de eer voor zijn ploeg red den Poperinge wist door toedoen van Ryde nog tweemaal de weg der netten te vin den. Sportkring heeft nog steeds gebrek aan doelschutters. want onze rood-witten hadden zeker evenveel geboden kansen tot doelen als hun tegenstrevers. DUIVENKRONIEK De Zwaluw Prijsvlucht uit Breteuil (4e kampioen- vlucht) van 10-9-1950. 78 prijsduiven (jon gen) 1. Loncke Henri, Vlamertinge Debrabandere Alf.. Vlam. 3. Huyghe Camiel. Vlam.4. Pottillius Teles, Vlam. Vankemmel J., Vlam. Prijsvlucht uit Breteuil (jongen) zelf de dag1. en 2. Barbry René. Vlam. 3 Pype Elie. Vlam. Uitslag van het kampioenschap met jongen1 Loncke Henri, 10 prijzen 2. Pottillius Teles. 9 prijzen3 Derycke Camiel. 8 prijzen. BURGERLIJKE STAND - Geboorte: Onraet Johanna-Maria, dochter van Ge rard en Lanoye Maria. MUZIEKMAATSCHAPPIJ DE U- VERZONEN». Muzieklessen: Wie be geert solfègelessen en muzieklessen te vol ger. geheve zich in te schrijven bij Mees ter Deconinck en dit vanaf heden tot 1 October. KOE AANGEREDEN Op de Krom- menelst. ter hoogte van de herberg De Hovenier», kwam Dochy Gustaaf uit Lo- ker. vorige week Donderdag omstreeks 22 uur. met zijn personenwagen voorbij- gereden Hij bemerkte plots twee onbe waakte koeien op de weg, die hij ont week en waardoor hij op een derde dier terecht kwam. toebehorend aan Geldhof André Gelukkig viel er slechts lichte stoffe lijke schade te betreuren. Een beeld van de vernielde wagen. Hieruit ban men opmaken dat het vorenste gedeelte van de auto onder de vlaswagen gleed, zodat de inzittenden de hevige schok opvingen. KENNERSNIEUWS Maurits Minne reed Donderdag 8e te Hazebrouck en Zon dag reed hij te Duinkerke met de beroeps- renners en werd er 11e. Maandag werd hij 6e te Handzame. Maurits heeft op nieuw een zware verkoudheid opgedaan en zo kwam het dat hij zijn kansen niet naar behoren kon verdedigen. Maurits Quartier werd 13e in De Panne en Zondag 8e te Zevekote. KERMISPROGRAMMA Zondag 24 September 1950 Om 11 u.Concert op de markt door de muziekmaatschappij Ste Cecilia. Om 14 u.Grote Velokoers voor Lief hebbers B- W. B. 5 000 fr. prijzen. Maandag 25 September 1950 Om 9 30 u.Plechtig Jaargetijde voor de overleden Parochianen. Om 14 u.Velokoers voor Nieuwelingen B W. B. 2.500 fr. prijzen en premiën. Be ker geschonken door de Brouwerij Van Eecke. Langemark. Dinsdag 26 September 1950 Om 9.30 u.Veeprijskamp 3.000 fr prijzen en eremetalen. Om 14.30 u.Paardenprijskamp voor alle categorieën. Om 20 u.Volksbal. Woensdag 27 September 1950 Om 9.30 u. Plechtig Jaargetijde voor de gesneuvelde soldaten uit beide oorlogen en politieke gevangenen. Om 14 u-Grote Velokoers voor Onaf- hankelijken 8 000 fr. prijzen en premiën Prachtige beker geschonken door de Brou werij Van Eecke. Langemark. Koeke-Zondag 1 October 1950 Om 13 30 u Velokoers voor Beginne lingen B W. B. 2.500 fr. prijzen. Om 14.30 u. Paardenkoers op het plein van Is. Lemahieu. Dorpplaats. 10000 fr prijzen. OndéY het toezicht van het West- Vlaams beheer. Om 16 u.Grote Ballon Rallye. Om 20 u.Grote Zangcrochet in het lokaal De Tap», KlerkenstraaL DtTVENNle L'WS Gedurende de ker mis zijn er grote vluchten bij de twee maatschappijenDe Frontduifen Recht voor allen GOT DEN BRUILOFT De echtgenoten August Moeyaert-Romanie Moeyaert vier den Maandag 4 September hun gouden Bruiloft. Hun tien kinderen waren allen aanwezig op het feest, waarvan de jong ste zoon Cynel de Mis van dankzegging opdroeg. De jubilarissen hebben reeds 30 i kleinkinderen. Proficiat en nog vele jaren UITSLAG HOFPRIJSKAMP i9y. 10 eerst gerangschikte op de 20 2. Antcon. 96 3. Doolaeghe Valeê- r- 1 Schoonaert Germain, 98 4. Vermeulen Guillaume, 94 V gaert Omer 93% 6. Dierinck '\j! noor Henri, 90 1U Dierinck u- - 92 7- E H M Christiaens. Arseen en Durnez Richard. 91 c-r KERMISFEESTEN Zaterdag 16 Sep tember 1950 Aankondiging der Sint Corneliuskermis door klokkengeluid. Zendag 17 September Grote voetbalwedstrijd Brielen Sport tegen Hooglede. In de zaal 't Hof van Commerce, groot bal. Bij Maurice Declerck In de stoom- maalderij uitbetaling van de ballonwed strijd van de vorige kermis. Bij wed. Liefooghe. Molenhuis, prijs- kaarting. 300 fr. prijzen Maandag 18 September Jaargetijde voqr de overleden parochia nen. Vogelpiksmijting per velo. Inschrijving bij R Snick, in De ZonBetaling bij wed. Deweerdt. in 't Nieuw Brielen Prijskamp op de vogelpik bij Julien Vanheecke. in «De stenen Haan». Dinsdag 19 September 6e grote prijsDe Lustige Vrienden, voor Nieuwelingen B W. B. Afstand 70 km. 2.500 fr. prijzen en talrijke premiën. Vertrek te 16 uur. Inschrijving te 14 uur bij René Snick In de ZwaanAan komst bij Gustaaf Troon, Het Gouden HoofdUitbetaling bij Louis Dequidt. Grote prijskaarting in het manillen. UITSLAG VAN DE TENTOONVrv, LING - Groenten: 1 Bogaert <w 2 Schoonaert Germain; 3. Delangh seen4. Vermeulen Guillaume Fruit: 1. Vermeulen Guillaume Schoonaert Germain. Bloemen: 1. Leroy Achiel2 Sri aert Germain3. Delanghe Arseen, De prijs van de meest aangebrac- soorten werd door Schoonaert Germ-i* gewonnen. REINIGINGSDIENST - 0p Zateri 16 dezer Foreststraat tot aan de H- TOMBOLA HANDELSFOOR - n nende nummers 614 1374 327 913 1516 1354 4gg - 167 1567 980 471 1176 738 1492 920 694 1107 996 681 1529 1545 4,1 101 635 Prijzen af te halen tot 1 Oktober i«v, Statiestraat 8. Zonnebeke. 17 KERMISPROGRAMMA Zondag September 1950 Grote Duivenvlucht uit Arras. Inkor- ving in De Bassevillebij de kinders Pattijn. de Zaterdag tot 17 u. Om 15 u Grote velokoers voor Nieu welingen beneden de 18 j Afstand 50 km. i 500 fr. prijzen en premiën. 's Avonds bal. Maandag 18 September 1950 Grote Duivenvlucht uit Le Touquet. I 000 fr. gratis prijzen voor de liefhebbers der gemeente Inkorving bij J. Deman tot II uur. Om 16 u.Grote velokoers voor Nieu welingen beneden de 18 j. 1 500 fr. prijzen. Afstand 50 km. Om 19 30 u. Zangwedstrijd bij Oscar Brei 300 fr. prijzen, 's Avonds eveneens bal. Dinsdag 19 Basseville Om 16 u.Grote wielerwedstrijd voor Nieuwelingen beneden de 18 j. Afstand 40 km. 1.000 fr. prijzen. Daarna allerhande volksspelen. Donderdag 21 September 1950 Grote duivenvlucht uit Le Touquet. Om 16 u Allerhande volksspelen. Om 18 u. Grote Prijskaarting in De Rape» bij H- Dobbels. Om 21 u.Groot vuurwerk. Daarna bal in de toneelzaal De Klok ke» ten voordele van H. Dobbels. N. B. - oor de wielerwedstrijden wordt een klassement opgesteld, waaraan 500 fr. prijzen verbonden zijn. DeraiUeur niet toegelaten. September 1950wijk De DE KERMIS IS VOORBIJ oe misdagen zijn blij, maar rustig verlcpe. Op Kermis Zondag hadden wij de e?" en het genoegen de harmonie Ypriana té mogen ontvangen. Deze alomvermaard» phalange met haar 95 leden werd om 173, uur door het gemeentebestuur ontvangt waarna zij onder het spelen van dre„ nende marchen de ronde deed van hei dorp Dat ze door al de inwoners op gul- hartige wijze werd onvangen hoeft zeke; niet gezegd. De flinke houding der muz:. kanten werd zeer geprezen en de tamboer majoor, met de jonge juffer, leidster de: trommels, verdienen wel een pluimpje Er werd halt gehouden aan het stand beeld der gesneuvelden, waar een prach tige bloemengarve werd neergelegd door de Heren Erevoorzitter en Voorzitter waarna het nationaal lied werd gespeeld Om 18 30 u. volgde het kunstconcer; op de marktplaats. Een talrijk en uitge lezen publiek woonde deze uitvoering bi; en het luidruchtig applaus dat leider er, muzikanten werd toegestuurd, bewees voldoende hoe ieder stuk in de smaak was gevallen. Een woord van dank dan aar. Yprianaóm deze kunstige uitvoering en hartelijk proficiat aan de heer Derid- der, voor zijn meesterlijke leiding. Laa: ons hopen dat wij in de toekomst de har monie Ypriana op onze gemeente nog zul len mogen verwelkomen. Op Kermismaandag was het feest voor de schoolkinderen. Een prachtige ballon- wedstrijd werd hun aangeboden. Niet mir. der dan 110 opgetogen jongens en me;.- jes stapten met hun kleurrijke ballonne tjes fier in de stoet, en toen deze werder, losgelaten en in zuidoostelijke richting spoedig verdwenen, was het een onbe schrijfelijke geestdrift. Deze vreugde wen: zeker gedeeld door de talrijke ouders dit er aan gehouden hadden het jonge volkje te vergezellen. Op Kermis Donderdag om 11 uur werd de heer Omer Bossuwe op het gemeente huis ontvangen, ter gelegenheid van zijr. 25 jarige deelname aan de jaarlijkse ker mis, met zijn foorinrichting. Ter dezer gelegenheid werd hem door het gemeen tebestuur een prachtig geschenk aange boden. In de namiddag gaf de Koninklijke Sir- Sebastiaansgilde haar jaarlijkse schieting waaraan niet minder dan 157 schutter; deelnamen. Wij bemerkten met genoegen een dertigtal Franse schutters n-1 ui' Hazebroek, Duinkerke, Wormhoudt en Ki- lem, die op deze dag als naar gewoonte met ons kwamen verbroederen. De heet President der gilde mag waarlijk geluk gewenst worden voor de goede orde en he. welslagen van de schieting. En om te slui ten de uitstap van de Reus de koniri der Broucken gevolgd door het traditie; neel vuurwerk, dit ook had weer vee- volk op de dorpplaats bijeengebracht En zo eindigde in echte Vlaamse leu-' en vermaak onze kermis 1950. die 0 het onverpoosd ijveren van onze geac..- Heer Burgemeester V. Pieters, weerom t uitgegroeid tot een der schoonste van streek en die nog lang in ons aller heugen zal blijven. S «,Uw a, -5 tekening van Van Van MeeSeren. Hierboven de voorstelling r n een echte ditmaal, die een visionnaire studie musicus voorstelt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 2