Voor FOURRUREN en PELSMANTELS VERSAILLES Jean Versta ndhoudingscomi te it der Oudstrijders en Gelijkgestelden BIJ DE VUURKRUISEN Off. Verdeler Haiglaan, 70 leper Een waarborg van kwalifeif TWEE VERDIENSTELIJKE LEDEN VAN HET ROOD KRUIS AAN DE EER FIRMA 31 BOTERSTRAAT 31 IEPER EIGEN MODELLEN DEZELFDE LEIDING EIGEN WERKHUIS SEDERT 28 JAREN ONDER Mantels op maat. Grote keus Vossen, Verbroedering B. N. B. TURNEN 11 NOVEMBER-VIERLNG Dil Nationaal herdenkingsfeest werd op grootse wijze gevierd door het Verstand- houdingseomiteit der Oudstrijders en Ge lijkgestelden Het mooie weder lokte eenieder naar buiten de ganse bevolking te been om zich met de anciens aan te sluiten. Honder den schoolkinderen omringd dcor hun res pectievelijk leraressen- en lerarenkorps waren op de plechtigheid tegenwoordig om een dankbare hulde te brengen aan de Oudstrijders en de voor het Vaderland gesneuvelden, te herdenken. Na de uitreiking van eretekens aan de, leden der P. A. werd de Stoet gevormd op de Kiekenmarkt. van waar om 9 45 uur werd opgestapt naar St Maartenskathe- draal waar. voor een bomvolle kerk Z. E. H Deken het heilig Misoffer voor de over-' leden militairen der beide wereldoorlogen celebreerde. Een duizendtal personen kwamen ter offerande Vooraan in de kerk bemerkten wij de H H Burgemeester Vanderghote. Matton voorzitter van de Rechtbank, volksverte genwoordigers Lefere en Stubbe, arrondis sementscommissaris Tombeur. de gemeen teraad stadssecretaris Versailles, verschei dene rechters en leden van het gerecht, de C. O O., de politiecommissaris met zijn twee adjuncten, de luitenant der Rijks wacht Bellange brigade-commandant De Boï met een afvaardiging der Rijkswacht, het Rood Kruis, bevelhebber Deplancke en Luitenanten Beddeleem en Van Eenae- me van het pcmpierkorps. bestuursleden van de Harmonie Ypriana. Hadden aan' de linkerzijde plaats genomen het Verstand houdingscomité voorzitter Isaï Gruwez. .secretaris Vanwinsen. ere-voorzitster-Me vrouw Vierstraete. ondervoorzitters Moes man Quaghebeur en Tytgat. alsook de bestuursleden. Het zangkoor «Richten», v.rleende zijn merkwaardige medewerking tot ieders voldoening. Na hei vrome bidden voor onze dierbare afgestorvenen, werd de stoet hervormd en opgestapt naar het lepers gedenkteken, waar de H.H. Gruwez en Vanwinsen een prachtige krans neerlegden, terwijl het Vaderlands Lied in stilte werd aanhoord. Voorafgegaan door de prachtige Har monie Ypriana gevolgd door de school kinderen de bond der oud-leerlingen, de scouts en verschillende maatschappijen der stad. allen met vlag, de vaandels van de oudstrijdersverenigingen. de overheden der stad. de leden van het Verstandhou- dingskomiteit en 'n lange rij oudstrijders, trok de stoet geleid door een schaar vrij- willigi- kommissarissen. tussen een grote mer-igte toeschouwers en door rijk be- vlagde straten, naar de Menenpoort, al waar aan het Engels Praalgebouw een bloemenhulde werd gebracht door de HH. Prins en Moesman, onder het blazen van de Last Posten het spelen van God save the King Niet minder dan 7 autobussen en 38 personenwagens, bereidwillig en kosteloos ter beschikking gesteld der oudstrijders, vertrokken naar 't Franse militaire kerk hof St Charles Onder het spelen der mars van het 85ebetraden ruim 550 per sonen deze begraafplaats. Z. E H Deken las een gebed aan de voet van het gedenkteken, waarna de H. H. Cossard en Gruwez een bloementuil neerlegden, terwijl de Marseillaise werd uitgevoerd. In goede orde vertrok men terug naar leper Van de Bascule trok men stoets gewijze naar het stadhuis, waar in statige houding, voor de overheden werd gede fileerd. «De groet aan de vlag», besloot deze zeer indrukwekkende en geslaagde 11 November plechtigheid. Vervolgens werden de voorzitters der oudstrijdersverenigingen door het stads bestuur ontvangen en schepen Dehem bracht een heildronk aan de oudstrijders. Voorzitter Isaï Gruwez bedankte voor wat de oudstrijders dit jaar bekwamen, nl. erepark, gedenkplaten 1940-45 en nog an dere voordelen van administratieve aard. Schepen Dehem bracht nog een tweede heildronk op de voorspoed van het Ver- standhoudingskomiteit der oudstrijders en gelijkgestelden 1914-18 en 1940-45. Na dit gezellig samenzijn werd. in het «Hotel Regina een copieus en verzorgd banket aan meer dan honderd deelnemers opgediend Bij het nagerecht, richtte de Heer Isaï Gruwez een woord van dank aan de H.H schepen Robyn stadssecre taris Versailles de H H Tcwler en Prins van het British Legion. Cossard en De- cock van de Poilus de France voor hun tegenwoordigheid nadat hij de heer Bur gemeester verontschuldigd had Hij bracht hulde aan de weldoeners van het N.W-I.V.. de H H Van der Mersch Gruwez Aimé afwezig door ziekte, en Clinckemaille waarvan hij het vroegtijdig afsterven be treurde. Op zijn voorstel wordt een telegram van Sympathie aan de b. Aimé Gruwez ge stuurd met de wens op een spoedige her stelling. Hij drukte zijn voldoening uit over het wellukken van dit schoon feest en om te eindigen bracht hij een welver diende hulde aan de h- Bones Michel voor zijn toewijding en zijn prachtig wer.t als afgevaardigde van het U W 05. Nadat de Engelse dominé de H Towler. enige prettige woorden betrekkelijk dit vrieraelijk samenzijn had uitgesproken, nam de heer Cossard. ere-voorzitter der Poilus de Francehet woord. Hij wees vooral op de grote betekenis van het 11 November feest, ten opzichte van de huidige internationale verwikkelingen cn legde er nadruk op dat de algehele Ver standhouding tussen de demokratische volkeren alleen bij machte is om het ge vaar. dat van het Oosten dreigt, te be zweren De heer dlldekem d'Acoz. voorzitter der oorlogsvrijwilligers besloot met de oud strijders aan te wakkeren het nationaal vaandel zonder dralen getrouw te blijven. 's Avonds kende het Armistice Bal een onverhoopt succes. Veel plezier was er in overvloed De zaal Lapiere was keurig versierd en het opgewekt orkest deed cud en jong dansen en springen dat het c stoofen het is met spijt dat de wijzers het fatale uur van het einde aan duidden 11 November werd met veel luister ge vierd onze stad en de oudstrijders ter ere. Wij bedanken de eigenaars der autobus sen en der personenwagens voor hun wel willende medewerking, alsook de kommis sarissen van de stoet. ONZE 11 NOVEMBER-VIERING Toen op 11 November 1918. het «Staakt het vuurwerd geblazen, was de eerste wereldoorlog afgelopen. Dat is nu 32 jaar geleden en het aantal Oudstrijders 14-18. die op de dag van de Wapenstilstand, hulde brengen aan hun gesneuvelde front- kameraden. wordt ieder jaar kleiner en ze zien er telkens wat ouder uit. Door een onverwacht mooi weder be gunstigd. nam een machtige schaar Vuur- kruisen. samen met de andere Oudstrij- dersgroeperingen, aangesloten bij het Ver- standhoudingskomiteit. deel, aan alle of ficiële plechtigheden. De deelname was zeer bevredigend, want ruim vierhonderd Vuurkruisen wa ren opgekomen. Het défilé op de Grote Markt was indrukwekkend en wij hebben er veel op de tanden zien bijten, toen ze die oud-piotten, zo tuchtvol en fier, zagen voorbijmarcheren. hoewel sommige, door verminking en andere kenmerken van leed. met de grootste moeite, de sol dateske kadans konden bijhouden en toch... oh! zo ontroerend om aanschou wen. Na de plechtigheden werd de heerlijke verjaring van onze grote Zegedag, verder gevierd in familiaal samenzijn, met de leute-en-feestroes die erbij past. Eerst de bijeenkomst in het lokaal om rond 13.30 uur in groep op te stappen naar het hotel Ypriana waar het gebruikelijk banket plaats had. De ruime zalen waren spoedig volzet en ieder jaar groeit de deel neming merkelijk aan. Midden de recht staande kameraden, stapten onze geliefde Voorzitter, voorafgegaan door Ere-Voor- zitter L. Cambier en de HH. Schepenen Dehem en Muiier, de eetzaal binnen, on der het spelen van de Vuurkruisenmars. gevolgd door het Nationaal Lied. waarbij hun een geweldige ovatie ten deel viel. Onmiddellijk nam Voorzitter Maurice Quaghebeur het woord, de betekenis van deze dag kenschetsend. Hij heette alle aanwezigen welkom en had een bijzonder woord over. voor de HH. Dehem en Mu iier alsmede voor Ere-Voorzitter Lucien Cambier. waarna hij Ere-Voorzitter Ber nard Steverlynck. op reis zijnde, en ere- Schatbewaarder Eric Merlevede. door ziek te belet, verontschuldigde. Tijdens het banket ging het er heel gezellig aan toe. dat hoeft niet eens gezegd, want een prachtig orkest was van de partij, dat een ongehoord succes kende, evepals de humorist Polly, die afwisseling bracht met de geestige noot. hetgeen ten zeerste in ieders smaak viel. Bij het nagerecht richtte dhr schepen Dehem het wcord tot do aanwezigen, in naam van het stadsbestuur, maar tevens ook in zijn persoonlijke naam en in deze van dhr Muiier. Deze taal vol sympathie ten on zen opzichte, werd door iedereen naar waarde geschat en heeft bij alle leden ingang gevonden Onze Voorzitter maak,- te daarop bekend dat. op algemene aan vraag. beide HH schepenen tot ere-leden onzer Vuurkruisenafdeling werden uitge roepen. met het gevolg dat de ganse zaal dreunde onder het geweldig applaus. Ere- Voorzitter Cambier en makker Théo de den er nog een gepast woordje bij, en uiterst tevreden en... voldaan, werd rond 18 uur. met de opruiming begonnen, waar na het gezellig samenzijn onder de Vuur- kruisenfamilies werd ingezet. Dit duurde precies tot 22 uur en geen enkele deel nemer kon het over zijn hart krijgen dit feest vroeger te verlaten. Muziek, zang. humor, verrassingen en tombola volgden elkander op, maar... in deze feestroes, werden ook de ongelukkige zieken uit het Sanatorium De Lovieniet ver geten. Bij de kameraadschappelijke offe rande waar de Gade van onze Voorzitter als slachtofferdoor Polly werd uitge kozen. bracht deze daad van moed en zelf opoffering de mooie som van 450 fr. op. welke door toedoen van dhr schepen Mu iier. zal overgemaakt worden Daad die effenaf bewondering afdwingt, bewijs dat broederlijkheid en solidariteit geen ijdel woorden zijn. s Anderendaags ging het gratis Vuur- kruisenbal door in de Hostellerie St Ni colas. Of dit besluit onzer 11 November feesten in de smaak viel, dat zal het deel nemend publiek zelf uitbazuinen, want eenieder was er het hart van in. en hun vreugde steeg ten top, toen onze Voorzit ter langs de micro werd geroepen, om met het jongste Vuurkruisenmeisje, het 7-jarig maskotje, de dans aan te vangen, omringd door de joelende paartjes. Sol datenliederen 14-18 uit volle borst mee gezongen volgden elkander op. maar de verrassing van de avond, was het nieuwe lied. speciaal voor dit 11 Novemberfeest ineengestoken hetwelk door alle aanwe zige Vuurkruisen. van op het podium werd gezongen, begeleid door het orkest, meegeneuried door de dansende jeugd op de wijze van Oh ratten en muizen het gekende frontlied 14-18. met als titel Leve de Vuurkruisen Onze mooiste herdenkingsdag uit de 32 Veel te vroeg moesten wij afscheid ne men. tevreden over deze dag. maar reeds uitziende naar 11 November 1951, die deze wellicht nog zal in de schaduw stellen N. B. - Op dit bal werd de afvaardiging van de Ligue des Poilus de France bijzonder opgemerkt, langs de micro aan gekondigd en bedankt, wat uitbundig werd toegejuicht. Op 11 November 1.1. om 13 uur had een intieme hulde plaats aan de H H. Car- dinael Edgard en Vandermeersch Gaston. Het comité van het Rood Kruis, voorge zeten door dokter Ronse ontving in het café Au Saumonde Heer Burgemees ter Vanderghote. bestuursleden der Bel gische Nationale Beweging en ere-majoor Moesman, voorzitter der N. S. B. De vlaggen van het Rood Kruis en van de B N. B waren insgelijks tegenwoordig. Heer Tytgat. voorzitter der B. N. B nam het woord en schetste in het kort de zeer belangrijke rol die deze twee leden ge speeld hebben, tijdens de ganse bezetting en in het bijzonder op 24-8-44 alswanneer zij een gekwetste weerstander van de B N. B. in zeer gewaagde omstandigheden vervoerden Hij bracht hun de hulde, die kolonel Camille Joset. hun gereserveerd had. Fl. VANDEVOORDE (3890) De twee vereremerkten Edg. Cardinael en Gaston Vandermeersch, gekiekt met voot zitter Fr. Tytgat, burgemeester Vanderghote en leden van het Rood Kruis en de B.N B Heer burgemeester Vanderghote felici- j teerde deze twee 'verdienstelijke Ruoc Kruis leden en aanvaardde graag de ere tekens te overhandigen, wat hij dan ook plechtig deed. De mooie diploma's, met vermeldir,: op de dagorde werden aan de gedec reerden door de Hr Tytgat Fr. gegever Dokter Ronse, Rood Kruis voorzitter sloot zich aan bij deze hulde en verklaar de zich fier over zijn leden en hun wer king. Hij dankte ook de Hr Tytgat F: die het initiatief nam van deze hulde er zodoende bewees, dat de B. N. B dezer niet vergeet, die haar daadwerkelijk bij gestaan hebben. Een aperitief werd aan de genodigder. aangeboden, terwijl onder elkaar, tal var, herinneringen opgehaald werden Edgard en Gaston, hartelijk proficiat In December vieren wij de 10e verjaring onzer stichting. Dit zal gepaard gaan met feestelijkheden in gans België. Te leper wordt op Zondag 26 November een bal ingericht in de Lapiere Zaal waartoe alle leden en sympathisanten uitgenodigd wor den De verdere plechtigheden zullen op later datum in dit blad bekend gemaakt worden. UITSLAG DER TOMBOLA De gezellige avond, gegeven ter gelegen heid der trekking van de tombola der St Michielsturnkring, kende het verwachte grote succes. Ruim 500 mensen verdron gen zich in de prachtig versierde turnzaal waar het aan stemming niet ontbrak Na een humoristische inleiding, zorgde de hr Eug. Tollenaere met zijn voltallig orkest, voor enkele uitvoeringen van klassieke muziek. Daarbij voegden zich nog de hr Victoor trompet-solist en hr D. Stor- me gevierd crochetzanger die op hun beurt hun deel van het succes op eisten. Daarbij dient neg gevoegd het op treden van een Franse zangeres als onver wachte verrassing. Na de tombola ging het steeds crescendo verderhet nieuw turnlied, dat gerust een reuze-schlager mag genoemd worden, werd na een paar uitvoeringen door iedereen meegezongen, s Anderendaags hoorde men langs alle kanten in de stad deze lustige turnmars fluiten. Er is ongetwijfeld neg nooit rap per een lied gelanceerd geworden als ons lepers turnlied, gedicht door twee tur ners terwijl de hr Eug. Tollenaere een schiep g6Slaagde muzikale aanpassing Met nog tal van grappen en attracties nep deze avond voorbij Nog een gebeur tenis die de naam van de Ieperse turn kring meer en meer laat weerklinken velen vroeger naar een nieuwe uitgave maar; AUei. bitje up julder gemak We danken allen die spontaan hun me dewerking verleend hebben en hopen hen een volgende maal nogmaals te mogen begroeten en van hun zeer gesmaakt op treden te mogen genieten. Hier geven de lijst der winnende nummers van de tombola, die eveneens een grote bijv» mocht kennen:5 8974 8398 11982 910 98 20 3434 1 3617 10261 1701 1269 381'. 6259 14524 8572 10175 8757 714.' 6082 9558 8646 492 9652 12638 12710 4420 1876 11997 100 8050 572 902 448 229 6370 13234 301 1665 7030 4786 4699 9781 9224 9208 14205 6194 9295 14892 8675 7672 6945 6911 6709 4688 7764 573 7304 8356 2848 6170 2657 6986 1071 8946 De prijzen kunnen afgehaald wo.i-- bij R Meyfroodt. hoek van Tege - e Ieperleestraat. vóór 17 December 19 'Zo pas vernemen we dat de le P van de tombola gewonnen werd door hr André Claeys uit Langemark die dus de gelukkige bezitter wordt van prachtige fiets. Zondag 19 November, gaat het Vlaamse kampioenschap voor put door te Blankenberge. 41 ingf=c- dames en heren zullen een boeiende^-^ aangaan om de titel in de 3 kategor te behalen. Laten we hopen dat onze nen eindelijk eens van onkans gerP" blijve en de Ieperse kleuren o° aan de zegemast hijsen in de per> wedstrijden. Belangstellenden die wensen mede te maken kunnen u r aan de prijs van 50 fr Vertrek aa turnzaal. Lange Meers, om 7 u s il*- Voor het ogenblik telt de St turnkring 165 werkende leden N _"ver. kende onze stad zulk een mach"» ye eniging. Toekomende jaar w !- verjaring gevierd, grootse fee?te Jyer>,ar.- worden voorzien, waaronder de ov diging van een nieuwe vlag aan jesafdelingen. Vast en zeker itaan gen volgende zomer met 200 'tnni- geen de volledige doorbraak van sport in leper zou betekenen mng zou vormen voo: r enkele noeste kers die dag en nacht op de b opdat de turnkring een peil zt^ benl.' dat veel andere steden ons zouden den

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4