P FLASHCAMERA+PHOTOFLUX FOTOTOORTS PHOTOLITA DE VERGIFTIGDE COCKTAIL DE KONINKLIJKE lEPERSE SCHAAKKRING JUBILEERT Grote Prijskamp op de Biljart PHILIPS BIJ DE VUURKRUISEN GEPARFUMEERD BAL Cotillon der Coiffeurs door JACK HOLT Blï 4 2-12-1950 Wil r wel wachten Te trachten Het schaken Te laken Dat vrinden Doet vinden En vreugde helpt geven Aan 1 leven. Zo tekent onze fijne en scherpzinnige psycholoog Z E H Deken Verhaeghe. de schakers Ja vrienden doet vinden!... We denken eens op dit woord, de ervaring heeft ons bewezen dat al wie zich een maal met de schaaksport inlaat, steeds zo belangstellend van de problemen zal houden en wanneer hij eens in de club binnentreedt, dan zal hij daar 'n bende stille en nuchtere vrienden ontdekken die U iets anders geven dan al die dagelijkse zorgen Eenmaal kennis genomen worden de verbroederingsbanden gesmeed en zo is de club 'n bond van echte broeders ge worden En dat hun bekommering soms verder reikt dan eigen belangen, dit alles draagt bij om in het leven een vreugde volle sfeer te scheppen. Zelden hebben we 'n speler gekend die bij de wekelijkse bijeenkomst door afwe zigheid heeft uitgeblonken, en zo dan toch was het met verontschuldiging geweest. Dit toont duidelijk de levenskracht van de jubilerende kring aan. om enig commen taar te geven. Nu Zondag aanstaande komen de vrien den schakers uit gans de provincie bij ons verbroederen. Het publiek zal van twee grote plechtigheden mogen genieten. De eerste 'n godsdienstige en kunstvolle plechtigheid waar onze vrienden zich met Z. E H Deken in vroom gebed zullen verenigen voor de zielelafenis van de afgestorven leden en familieledende meerstemmige mis van Peter Benoit zal er te horen zijn. De tweede plechtigheid zal 'n schaak demonstratie zijn waar de Belgische kampioen Meester Frits Vanseters 'n Si- multaanvoorstelling zal geven op 30 bor den. en onze Nationale Schaakbondvoor zitter. de Heer R. Vanhoorde tegen de overige spelers. De voorstelling zal doorgaan in de nieu we ontworpen salons van het Hotel Bri- tannique, Grote Markt te leper (en niet zoals eerst gemeld werd in de St Georges Elverdingestraat). dus opgepast! Velen zullen het vreemd woord SIMUL TAAN niet begrijpen. Het woordenboek geeft als uitlegSimultaan is twee of meerdere akties terzelfdertijd uitgevoerd. Zo zal meester Vanseters tegen spelers terzelfdertijd spelen. Als men bedenkt dat b v een Dr Dubrulle in glansperiode, het zeer lastig heeft om een nul van de ex: kampioen te winnen, dan heeft men een denkbeeld van zijn sterkte. Indien de uit slag meer dan 50 geeft van het totaal ten bate van de simultaanspeler dan is het reeds schitterend te noemen. Ieder speler is verplicht te wachten zijn zet te doen tot de meester voor het bord terugkomt. Zoniet is het strafzet, dwz verplicht met de koning te spelen, wat meestal tot verlies leidt. Het publiek zal voortdurend op de hoog te gehouden worden van de toestand Zij kunnen rekenen op uitleg van de aanwe zige leden- We raden alle schaakliefhebbers van gans de streek aan eens kennis te maken met de schaaksport van de stad. We dur ven U verzekeren dat ze ruim voldaan huiswaarts zullen keren De dag zal dan besloten worden met 'n weelderig Banket in het eerste lokaal van de K- I S K «Hotel des Brasseurs» Statieplaats, waar ongeveer een 80-tal ge nodigden zullen verenigd zijn en met de heer Voorzitter de gelegenheid zullen hebben de geschiedenis van de K I. S. K te herleren FEESTPROGRAMMA JUBILEUM Om 10 u.In de St Maartenskathedraal Plechtige Hoogmis opgeluisterd door het mannenkoor onder leiding van heer An dre Moerman. Om 11.30 u.Ontvangst door het Stads bestuur. waarna groepfoto. Om 12 u.Gezellig samenzijn in het lokaal c Hotel De Maan Om 14-30 u.Grote simultaanvoorstel- ling op 50 borden, in de salons van het Hotel Britannique. Grote Markt, en niet zoals vorige week gemeld, in de speelzaal van St George. Elverdingestraat. Simultaan zal gespeeld worden door Meester Vanseters. Kampioen van België 1939 en 1947. en Meester Van Hoorde, voorzitter van de B S. B Om 19 u In het eerste lokaal van de K I. S. K. het «Hotel des Brasseurs». Statieplaats. Groots Banket opgeluisterd door muziek, zang en voordracht. CLUBKAMPIOENSCHAP 1950-51 Matchen van 5 Dec. 1950 7e Ronde) le AFDELING 1) Vandroemme - Laconte 2) Baert - DubakolT 3) Dubrulle Benoot 4) Gits - Deroo Devacht. bye. 2e AFDELING: 5) Grimonpre7 - Verhamme (le Ronde) 6) Jude - Vandenhoven 7) Lemenu - De wilde 8) Cys - Delahaye 3e AFDELING: 9) Jaspers - Pecceu 10) Vandaele - Duhameeuw 11) Pyck - De vos 12) Baete - Depoorter Decorte. bye ZONDAG 10 DECEMBER 1950 in het Café Diamantmijn Basculestraat 28 IEPER bij VANDENBERGHE E. 750 fr. Prijzen verdeeld als volgt 200. 160. 130, 100. 80. 60. 30. Inschrijving tot 6 uur. (4076) EEN BIJZONDER ONDERHOUD De Minister van Landsverdediging heeft een aivaardiging ontvangen van het Nationaal Verbond der Vuurkruisen. bestaande uit onze nieuwe Federale Voorzitter dhr G. Van Espen, de federale secretaris, de h. Haine en de provinciale voorzitters van Antwerpen en Brabant, de HH. Swolfs en Souchu. Het onderhoud liep over de eisen der Vuurkruisen. De Minister heeft beloofd deze eisen te zullen onderzoeken en ze in de ruimst mogelijke mate in te willigen. Tevens gaf hij de verzekering dat zolang hij minister is. aan de Vuurkaart niet zal getornd worden en geen afbreuk zal gedaan wor den aan de voorwaarden, om deze te bekomen. NAKLANK FEDERAAL CONGRES Zondag laatstleden werd het Federaal Congres der Vuurkruisen te Brussel ge houden. De afdelingen waren zeer talrijk vertegenwoordigd en bijzonder op te mer ken. was de aanwezigheid van de afdeling Rijsel en het Noorden. Dr Dewinter uit Brugge, toegevoegd federaal Voorzitter leidde de vergadering en stelde onze nieu we Federale Voorzitter aan de aanwezigen voor. Hij schetste in het kort zijn loop baan. Bij het uitbreken van de oorlog in Augustus 1914. deed hij dienst als eerste- sergeant bij de Karabiniers-wielrijders. waarin hij zich zodanig wist te onder scheiden. dat hij op het einde van de eer ste oorlogsmaand, reeds tot officier werd bevorderd. Bij de instelling van het oor- logskruis. verwierf hij een der eersten dit ereteken om zijn uitzonderlijke dapper heid in de bloedigste gevechten. Zijn ver meldingen op de Legerdagorde getuigen van zijn onversaagde heldenmoed. Na de eerste wereldbrand ging hij over naar de Grenadiers, om vervolgens als bevelheb ber der Ardeense Jagers te worden over geplaatst. Tijdens de laatste oorlog maakte hij aan het hoofd van dit roemrijk Regi ment. de bijzonderste veldslagen mede. waaronder VINKT als een der gruwelijk ste bladzijden uit zijn wedervaren dient aangestipt. Vijf jaren verbleef hij in krijgsgevangenschap. Thans neemt hij de leiding waar. van de mannen uit de Vuurlinie en wij gaan er fier op. Uitbundig werd hij toegejuicht. Na zijn dankwoord werden de punten van het Congres afgehandeld. De ver schillende eisen werden vooropgebracht. naar gelang de noodwendigheden gerang schikt en aan het Congres voorgelegd, die dan ook in volledige samenhorigheid, éénparig werden aangenomen. De drie bijzondere eisen door onze Ie- perse afdeling voorgesteld, namelijk, de onaantastbaarheid der Vuurkaart, de over dracht der verdubbeling op de Weduwen, dit met terugwerkende kracht van 1-1-48 en de onmiddellijke verdubbeling van de frontstreeprerrte voor alle Vuurkruisen. zonder onderscheid van ouderdom, wer den eveneens met klank aangenomen en goedgekeurd Een welverdiend bloempje voor ons kranig bestuur. Dit Congres, dat vier uur en half in beslag nam. besloot met telegrammen aaa de Koninklijke Prins, alsmede aan d« beide weduwen van onze betreurde fe derale Voorzitters COX en VUYLSTEKE Thans is het woord aan Regerin? er. Parlement en voor ons. «NIET VERS GEN IS DE BOODSCHAP BENOEMING Voor enkele dagen vernamen we de be noeming van de h. F. Justice, vroeger consul-generaal van 2e klasse, als minis- ter van België te Warschau, met de graad van Buitengewoon Gezant en Gevolmach tigd Minister 2e klasse. De h. Justice is de kleinzoon van Mevr E. Justice, die in onze stad de school et kindertuin oprichtte, naar haar Justice- school genoemd. STAD IEPER LAPIERE'S ZAAL ZONDAG 10 DECEMBER 1950 om 5 uur met de welwillende medewerking van de gekende kunstzanger Maurice Maillet van Radio France. Uitdeling van Serpentina. Allerprachtigste Kosteloze Tombola Ingang 20 fr. Uitdeling van tuben DOP t'remr (4082) 26 De advokaat hoorde nu voor het eerst van de onverklaarbare ver dwijning van Sir John Simon en hij moest bekennen dat hij evenzeer in het duister tastte als de rest. Jimmy zorgde er voor dat zijn glas voort durend gevuld was en merkte tot zijn voldoening dat de wijn zijn invloed niet miste. De advokaat toonde zich bereid tot enige confidenties. Persoonlijk heb ik Sir John Si mon niet gekendverzekerde hij, en ik was tamelijk verrast toen een half jaar geleden de hertogin het codicil betreffende Sir Simon aan haar testament toevoegde Hebt u enig idee, waarom ze die nurse zo goed bedacht heeft vroeg Jimmy. Mijnheer Allister haalde zijn schouders op. De hertogin gaf nooit uitleg van haar impulsieve besluiten. Nu het blijkt dat er enige verstandhouding bestaat tussen dit meisje en mijnheer Gray is de mogelijkheid niet uitge sloten dat ze er toe gekomen is onder de invloed van Henry.Jimmy trok een van zijn wenkbrauwen op. Gelooft U dan dat zij daarvan op de hoogte was. En wat meer zeg gen wil, dat zij, de hertogin van Win chester, aan een dergelijke verbinte nis haar goedkeuring zou hechten De advokaat schudde het hoofd. Neen. dat had ze nooit goed ge vonden. Ze had grote plannen voor Henry. Ze beschouwde hem altijd als het enige lid van haar familie, dat gezegend was met een goed stel her senen. Om de waarheid te zeggen, was Don voor haar een grote teleur stelling. Hij is een zeer goede kerel, maar zonder enige ambities. Ze heeft hem nooit zo ver kunnen brengen dat hij belangstelling voelde voor de pclitiek. Was er nog niet een jongere zoon?» vroeg Mike belangstellend. Allister zette zijn glas naast zich neer op de tafel. Ja, dat was een treurige geschie denis», zei de advocaat, terwijl hij zich peinzend over zijn kin streek. Het was een begaafde jongen, een alleraardigste kerel en een veelbe lovende student. Zijn moeder was dol op hem en hij wist haar om zijn vinger te winden. Hij is in de oorlog gesneuveld en heeft posthumus het Victoria Cross gekregen. De hertogin is nooit over de slag heen gekomen. Voor die tijd had ze nooit enige in teresse voor haar neef getoond, maar toen heeft ze hem onder haar be scherming genomen. En als hij in moeilijkheden zou komen, ben ik er zeker van dat ze hem geholpen had. Wat voor moeilijkheden vroeg Lord Delmore geïnteresseerd. «Wanneer hij bijvoorbeeld in de klauwen van een avonturierster ge vallen was die hem verlokt had tot het schrijven van een paar idiote brieven en ze dreigde een aanklacht in te dienen wegens het verbreken van trouwbelofte zou ze zeker over de brug gekomen zijn om zijn poli tieke toekomst niet te bezoedelen door een schandaal. Zo zou men die schenking van duizend pond kunnen verklaren. Jimmy leunde achterover in zijn stoel. Maar dat lijkt me toch krank zinnig riep hij opgewonden uit, Stel je voor dat onze correcte Henry zo 'n stomme idioot geweest is, om zich door het eerste het beste juffer tje te laten beetnemen. Hij gaat dan berouwvol naar zijn tante en biecht braaf alles op. Het enigste wat er toch voor de hertogin op zit, is de betrokken «dame» met een geldsom te sussen. Dergelijke vrouwen ne men heus geen genoegen met een belofte van uitkering na de dood. Lord Delmore lachte fijntjes. Men zou haast gaan geloven, dat jij ervaring op dat gebied hebt op gedaan. Ik vind jullie redenering iet wat onbekookt. Je gaat uit van de veronderstelling dat die nurse een ordinaire avonturierster is. Nu weet ik wel niet veel van de vrouwelijke psychologie, maar als je dat meisje eens goed beschouwt, ziet ze er toch werkelijk niet uit als een van die hypergeraffineerde vrouwen, die man nen proberen uit te zuigen, om het maar eens crü te zeggen. Het lijkt me een zeer degelijk meisje, vol komen berekend voor haar taak om lastige jongens als Alan in bedwang te houden. Ik geloof zelfs, dat Fay me eens verteld heeft dat ze een ge diplomeerde verpleegster is. Is het eigenlijk niet een beetje unfair om dat kind nu zo maar te beschuldigen, alleen op grond van het feit, dat de hertogin haar wat geld heeft nage laten Nee, vader, zo lichtvaardig oor delen we niet. Mike en ik hebben er lang en breed over gesproken. Het kan zijn dat we het aandeel van nurse in deze zaak overdrijven, mis schien is zij werkelijk op hem ge steld. Maar in dat geval moest Henry zo ridderlijk zijn er rond voor uit te komen en het meisje niet te com- promiteren door clandestiene ont moetingen. Daarin ben ik het volkomen met uw zoon eens, de houding van Henry is niet te verdedigen», viel de ad vocaat in. Trouwens, u kunt het gerust van mij aannemen, je moet een vrouw niet altijd beoordelen naar haar uiterlijk. Daar heb ik genoeg staaltjes van mee gemaakt in mijn praktijk. Ik heb een vrouwelijke mis dadigster gekend, die haar man en schoonmoeder vermoordde om het bedrag van een levensverzekering te mnen en als je haar zag zou je den ken dat het een engel in mensen gedaante was. Leer mij de vrouwen kennen. «Wat een cynische levensopvatting houdea jullie er op na», lachte Lord Delmore. c Ik heb steeds geloofd dat een meisje er lief en aardig uitziet, meestal een goed karakter heeft ook, en ik ben niet van plan deze over tuiging te wijzigen, voordat het te gendeel bewezen is.» «Vandaag of morgen loopt u nog eens tegen de lamp. vader», zuchtte jimmy somber. «Die ouwe lui van tegenwoordig hebben geen flauw be grip, hoe slecht de wereld is. Maar gelukkig hebben ze nog wereldwijze zonen, die hen kunnen wijzen op de gevaren waaraan ze blootgesteld kunnen worden spotte Lord Delmore. Steekt U nog eens op, mijnheer Allister.Hij schoof de advocaat de zilveren sigarenkist toe en deze koos zich met zorg een exemplaar uit. Hij knipte bedachtzaam het puntje er af, stak de brand er in en inhaleerde vol welbehagen. Het is mooi hoor, daar zitten de heren gezellig te roddelen en laten ons in de steek. Eve stond in de opening van de deur, ze vormde een betoverend beeld in haar zilvergrijs avondtoiletje met een zwart fluwelen band door haar blonde haar. Mike sprong op en wierp een vra gende blik op zijn gastheer. «Zullen we niet?...» «Natuurlijk, jongen. Ik hoop dat Eve een lekker kopje koffie voor ons heeft. Henry is bij de inspecteur ge roepen en wij vonden dat het hoog tijd werd om U bij de port weg te halen. Kom cara mia, geef mij je arm zei Mike met een buiging en leidde het meisje hoffelijk naar de salon. Het was een beetje kil en Jimmy wierp wat blokken op de haard en schoof twee armstoelen bij. De vlam men knetterden vrolijk. Het weer scheen er niet beter op geworden te zijn, want de wind gierde door de schoorsteen. Eve huiverde, wat Jim my niet ontging. <- Ga jij nu maar eens rustig met Mike bij het vuur zitten», zei hij vriendelijk, dan zullen Doris en ik ons uitsloven en de koffie ronddelen. Doris is gewoon geknipt voor kamer meisje, hoewel ik me niet inbeeld de onberispelijke Stevens te kunnen imiteren.» Mike nam Eve onderzoe kend op. Ben je nog een beetje van streek fluisterde hij bezorgd "W el nee, malle jongenglim lachte ze ietwat gedwongen, maar aan het beven van haar lippen merk te hij dat ze niet de waarheid sprak Vertel het maar drong hij aan. je vertrouwt mij toch wel Eve staarde hem verbaasd en een beetje beledigd aan. Dat is een erg domme vraag, waarop je het antwoord heel goed weetzei ze haperend. Ze pakte het kopje dat Jimmy haar bracht ver strooid aan en dronk met kleine teugjes van de geurige mokka. Dan sloeg ze haar ogen weer naar hem op. «Ja, ik wil het wel bekennen», zei ze zacht, ik ben bang, ik ben vreselijk bang, je zult het wel laf van me vinden, maar ik kan er niets aan doen. Laf zei Mike luchtig. Wel nee. meisje, het is heel natuurlijk hoor maar waarom ben je nu zo angstig Ze keek om zich heen alsof ze zich wilde overtuigen dat niemand hun gesprek afluisterde. Jimmy had op 'n wenk van Stevens de kamer ver laten, terwijl Lord Delmore en de advocaat hun schaakstukken weer opzetten en geen oog voor hun om geving hadden. Dan wendde ze zich vertrouwelijk tot Mike en zei met gedempte stem Zie je, Henry ge droeg zich zo vreemd, toen hij hier alleen met ons tweeën was. Hij was zo onrustig en angstig en wilde met alle geweld weten, waarom Jimm> die opmerking gemaakt had voor het diner. Je weet wel toen hij hem plaagde met nurse. Hij vroeg wat de aanleiding daartoe geweest was en of hij er al eens eerder op gezm- speeld had. Ik wist niets en kon hem natuurlijk niet helpen. Doris zei dat hij niet beter kon doen dan dat recht streeks aan Jimmy zelf te vragem Ze sarde hem een beetje en toen w®*~ hij woedend. Hij verweet haar da zij met Jimmy samenspande en da zij hem met opzet in een vals dag* licht plaatsten. Doris wilde alleen maar een grapje maken en was perplex. Ik snap niet wat die jongen scheeltzei Mike verbijsterd. (Vervolgt*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4