FILMWERELD CINEMA CAPITOLE EVA UIT DE PROGRAMMA'S Op WOENSDAG 6 DEC. en DONDERDAG 7 DEC. te 8 u. HET SEXUELE VRAAGSTUK HET YPERSCH NIEUWS Biz 7 ï-12-195« cinema ol'd 1eper ONDER OOSTERSE TERRElR In dc tijdspanne van een ogenblik werd de vredige kalmte van ManiUa in een hel van verwoesting en verschrikking veran derd Een waanzinnige onbeschrijfelijke -aniek maakte zich van de mensen mees eer De brandende huizen ontvluchtend .vérden zij onthaald door de bommen en de dood Als een uitgehongerde horde wil de dieren, stortten de Japanners zich op nen. moordend, stelend plunderend. Het ongelukkig klein Philippijns legertje streed vruchteloos om te weerstaan aan do brutale aanval tegen zijn volk zonder verdediging Kapitein Cruz snelt naar huis. Hij vindt zijr jonge en bekoorlijke vrouw in een kamer opgesloten in een vruchteloze po ging om aan de Japanners te ontsnappen Begrijpend dat zijn vlucht onmogelijk is. verkiest de Kapitein met eigen hand deze te doden die hij liefheeft, liever dan haar :.an de sadistische monsters over te laten. Hij gelukt erin op hetzelfde ogenblik te ontvluchten waarop de vijand in de ka mer dringt. Een bom slaat in de kelder in. waar de gekwetsten een schuilplaats kozen. De vader van de Kapitein. Kolonel Cruz is dodelijk gewond. Zijn laatste wens is dat men wegens hem een bericht en zijn kruisbeeld aan zijn twee zonen overhan digt. beiden officieren in het Philippijns leger. De jonge Luitenant Cruz ontvangt het kruis en gaat op zoek naar zijn moeder die zich verborgen heeft in een schuil kelder met enkele vluchtelingen. IZij vraagt nieuws over de Kapitein de Lui tenant smeekt haar hem nooit meer over zijn broeder te spreken die hem de vrouw ontrukte die hij beminde en met haar huwde Op dit ogenblik treedt de Kapitein bin nen. het lichaam dragend zijner vrouw. Een heftige twist laait op tussen de twee broeders, de een de ander beschuldigend hem de vrouw ontstolen te hebben die hij lief had en haar te hebben gedood. Ver ward beproeft de Kapitein zich te ver ontschuldigen. en vertrekt vervolgens om zijn troepen te vervoegen. De Japanners belegeren het eiland en vergen van de Philippijnen zich over te geven Kapitein Cruz besluit tot het uiterste te strijden, zijn mannen zweren met hem te zullen kampen en hij stuurt een bericht aan zijn broeder hem bezwe rend te handelen zoals hij. De Luitenant legt eveneens de eed af tot het uiterste te strijden De Japanners vallen aan en de Luitenant en enkelen zijner mannen die overblijven worden gevat en ontwapend. Met een duivelse onoprechtheid trachten de Japanners aan de Philippijnen te be wijzen dat hun twee volkeren niet zouden moeten strijden maar zich verenigen om tegen de Amerikanen te vechten. En ge lijktijdig leveren zij zich over aan de afgrijselijkste buitensporigheden, hierin begrepen de onthoofding van een pries ter die de absolutie gaf aan een stervende. De Japanners erkennen slechts een God. de Keizer van Japan. Onderwijl verenigen Kapitein Cruz en een groep vrijschutters zich met een ander groep weerstanders bevolen door een jong meisje. Deze is onverbiddelijk wat de tucht harer manschappen betreft, gedre ven door een onverbiddelijke begeerte om de Japanners te doden en de dood harer zuster te wreken die verkoos zich van een hoge klip in de diepte te werpen lie ver dan onteerd te worden door een dron ken Japanner. De eerbied en de bewondering van de Kapitein voor deze jonge heldin wijzigen zich aldra in een diepe genegenheid, maar het aandenken aan zijn vrouw belet hem zijn liefde aan het jonge meisje te verklaren Tijdens een aanval in de loop van de welke de Amerikaanse strijdkrachten van A Generaal MacArthur hen ter hulp snellen wordt het jonge meisje dodelijk getroffen en de Kapitein bekent haar zijn liefde terwijl zij in zijn armen sterft. En de ziel van het jonge meisje zweeft over het veld witte kruisjes dat ons stil- zwijgend herinnert dat «zij gestorven zijn j opdat wij zouden leven onarr oosterse terreur is een aangrijpende film. waarin het sadisme van de Japanner hoogtij viert en ons zijn monsterachtige wreedheid weergeeft. CINEMA OUD IEPER: LA DANSEUSE DE MARRAKECH met Aimé Clariond en Yves Vincent- Kalina, een jonge danseres, heeft Mar- rakech en gans het Zuiden veroverd door haar talent en haar schoonheid. Nochtans is zij geen kind van de streek. Eertijds werd zij uit een ware mensen slachting. waarin ook haar ouders om kwamen. gered door Taraóre, een neger die jaren geleden in alle hoofdsteden ter wereld veel succes behaalde. Taraore koestert grote verwachtingen voor het meisjehij wil haar namelijk te Parijs laten optreden. Zekere dag ontmoet Kalina Kapitein Portal, in garnizoen te Marrakech, en een grote liefde ontluikt. Taraore ziet dit met lede ogen gebeu ren. temeer daar de genegenheid die hij voor het weeskind voelde, zich omvormde tot een grenzeloze passie. Na een heftige scène, waar de brutali teit van de neger al te zeer öp de voor grond treedt, verlaat Kalina het huis van haar voogd om te gaan wonen bij een vriend van Portal. Dan komt Sonia, een jeugdvriendin van Portal, te Marrakech aan. Een zuivere liefde had hen vroeger verbonden, doch door haar ouders gedreven, was ze met een schatrijke handelaar in het huwelijk getreden Thans is ze weduwe en ze heeft slechts één verlangenPortal. Doch Kalina staat haar in de weg. en omdat Sonia begrijpt dat deze ver houding de kapitein ernstige moeilijkhe den kan berokkenen, stelt ze alles in het werk om die moeilijkheden nog te vergroten. Op haar raad neemt Kalina een Euro pese gedaante aan. Ze verandert haar kapsel en klederen en wanneer ze Portal te Rabat gaat opzoeken, kan deze een gevoel van ontgoocheling niet van zich afzetten. Sonia neemt daarop Kalina mee naar een galafeest, waar deze door haar on ervarenheid een zwaar ongeval veroor zaakt. waardoor Kapitein Portal zal ge dwongen worden ontslag te nemen. Eindelijk doorziet Kalina het spel van Sonia En na een heftige woordenwisse ling tussen beide vrouwen, keert Kalina ontmoedigd naar Marrakech terug. Taraore heeft gezworen dat hij Kalina zal doden, bij de eerste gelegenheid dat ze Kapitein Portal terugziet. Deze volgt Kalina naar Marrakech. doch zijn woor den van liefde zijn niet in staat het meisje te overtuigen. Een laatste maal voor de kapitein dan send. gaat ze voorbij het open venster dat op de tuin uitgeeft, alhoewel ze weet dat Taraore daar verborgen zit. De dolk van de neger, met vaste hand geworpen, treft haar dodelijk. Dit is het einde van de kleine danseres. Portal, voor altijd getekend door deze liefde, zal trachten de vergetelheid te vinden in het Zuiden van Marokko. In La Danseuse de Marrakech vinden we het zwoele en bedwelmende van Noord-Afrika terug. De grote tegenstelling tussen Europa en Afrika zal de liefde van de Franse kapitein en het inlandse danseresje onmogelijk maken. CINEMA CAPITOLE: DE MIDDERNACHTSKUS met Kathryn Grayson, José Iturbi. Ethel Barry more en Mario Lanza. Abigail Trent Budell. die het symfonisch orkest van Philadelphia financeert, heeft het gedaan gekregen, dat de befaamde dirigent José Iturbi de leiding neemt over het orkest. Zij besloot ook een eigen operagezel schap op te richten. Haar kleindochter Prudence Budell bezit namelijk een prach tige stem en alhoewel Abigail beweert, dat zij daarmede geenszins rekening hield bij het uitwerken harer plannen weet ieder een. dat zij van Prudence een opera- vedette wil maken en aldus voor haar kleindochter de dromen verwezenlijken, die zij indertijd voor haar zelf koesterde. O was een jong meisje, doch niettemin Tir'dens de auditie van Prudence geeft leidster van een Philippijnse weerstands- Iturbi er zich rekenschap van dat het froep. die het de Japs uitermate lastig meis)e 6611 mooie stem heeft, doch dat ««lit- Zo leren we haar in de film Zjj f ™de™°ding ™*t Abigail stapt echter over de opwerpingen heen len beslist dat Prudence bij de openings- Zo leren we haar Onder Oosterse terreur in de film kennen. voorstelling zal zingen. Voor deze eerste voorstelling verzekerde zij zich ook de medewerking van de beroemde tenor Guido Russino Betelli. Iturbi zal het or kest dirigeren. De herhalingen verlopen uitstekend tot het ogenblik, dat Prudence een liefdeduo moet zingen met de zware en corpulente Betelli. Zij is niet in staat een ernstige repliek te geven aan de zwaargewicht tenor Betelli is woest en dreigt aan de voorstelling te verzaken. Wanneer Prudence haar appartement binnen treedt hoort zij een prachtige stem klinken van uit het salon. Het is deze van Johnny Donnetti. een jonge auto- voerder. die een piano kwam leveren. Johnny studeerde de zang indertijd en dacht carrière te maken in de opera. Hij slaagde echter niet en nam tenslotte de betrekking van autovoerder aan om het dagelijkse brood te verdienen. Prudence ziet in de jonge man het type van de tenor waarvan zij steeds droomde. Zi? haalt dan ook Iturbi over om de jonee man te horen zingen. De orkestdirigent moet toegeven dat Johnny inderdaad een Deze film onthult de meest gezwegen geheimen van het leven en vertoont in 90 minuten tijd wat 90 jaren persoonlijke ondervinding niet kunnen aanleren. Waarheid over verwekking en verlossing. Nuchter en bitter realisme in dienst van de medicale wetenschap, bewijzen het gevaar van avontuurlijke betrekkingen. Let wel opHet grootste deel van deze film stelt zekere operaties getrouw voor zoals ze gedaan werden door specialisten-geneesheren. Alles naar waarheid De enige film van die aard door de Verenigde Naties gepatro neerd KINDEREN STRENG VERBODEN- (4083) uitstekend tenor zou zijn en weldra wor den de nodige schikkingen getroffen met het oog op het optreden van Johnny, wat mogelijk is daar Betelli intussen zijn con tract verbrak. De beide jongelieden zijn weldra op elkaar verliefd... De toekomst lacht hen tegen tot op het ogenblik, dat Prudence verneemt, dat Johnny de intentie had Mary, de secretaresse van de firma waar hij werkzaam is. te huwen. Prudence be sluit hierop Johnny niet meer terug te zien. De jonge man begrijpt niets van deze houding, verbreekt zijn kontrakt en her neemt zijn vroegere betrekking. Daar de voorstelling weldra zal plaats hebben wordt Betelli terug aangeworven. Prudence is echter niet in staat te zin gen zoals het hoort zonder Johnny. Iturbi merkt dé ontreddering van Prudence en weel het zo te schikken, dat de eigen zinnige Betelli opnieuw een voorwendsel vindt om zijn kontrakt te verbreken. Voor aleer Prudence en Johnny weten wat er eigenlijk gebeurt staan zij tegenover el kaar voor het voetlicht en het liefdeduo dat zij zingen krijgt de betekenis van een werkelijke liefdesverklaring. Iturbi is te vreden. Abigail is voldaan en het publiek is fier over de prestatie van z'n stads genoot Johnny Mario Lanza en Kathryn Grayson vormen een charmant paar in de film: De Middernachtskus o CINEMA i l'ITOLE EVA, HET SEXUELE VRAAGSTUK De jonge Bob en Sally die op het punt staan in het huwelijk te treden willen el kander verlaten ten gevolge van de ver klaring over hun verleden, gedaan door de geneesheer die gelast is met hun vóór huwelijk onderzoek. zijn makkers in de armen van een slecht meisje geworpen. Tot zijn ongeluk vond hij enige tijd later dat hij syphilis betrapt had. maar dank aan de nieuwe moderne geneesmiddelen kwam hij er spoedig van af. Na deze openhartige verklaring gelukt de geneesheer er in Sally en Bob terug Sally heeft een kind gehad en Bob had bijeen te brengen en ten einde hen voor vroeger een schandelijke ziekte. de toekomst te beschermen besluit hij Beiden zijn uiterst ontroerd doch de ben het leven te leren met hen alles be- geneesheer dringt aan opdat zij aan el kander de omstandigheden hunner onge lukken vertellen. Sally was verloofd met Nicholas, wan neer de wereldoorlog uitbrak, zij bewe- kend te maken over de grootste proble men der wereld Syphilis, de bevruchting en geboorte, zowel op de natuurlijke als cesariaanse wijze. Heel dit deel van deze film is trouw ge- zen elkander hun liefde vóór het vertrek i toond en werd gemaakt met de medewer- n5ar het slagveld en besloten te huwen king der grootste dokters specialisten die bij het eerste verlof. Helaas. Nicholas toelieten dit alles op te nemen met de sneuvelde en Sally die een kind verwacht te dacht zich hopeloos verloren en wilde zelfmoord plegenzij werd gered maar haar kind was dood geboren. Bob was student en kende niets van het hoogste waarheid. En eindelijk vinden wij Sally en Bob terug gelukkig heel de waarheid te ken nen. en nu goed voorbereid om met alle waarborg hun toekomstig leven van lief leven en op een feestavond werd hij door de in het huwelijk te verzekeren ISUüÜ StUdent en het slechte mcis*- of bet begin van veel t en en rampen. (Eva, het sexuele vraagstuk», toont er de angstwekkende gevolgen van- (Zie vervolg Filmwereld volg. blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 5