AUSTIN Garage VANDERMEERSCH DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Vooraleer uw keus te vestigen overtuigt U van de KWALITEIT der Noch in PERSONENAUTO'S Noch in CAM ION NETTEN Noch in VRACHTWACENS Officiële Verdeler Kiekenmarkt 7 IEPER Tel. 108 De BESTE VULPENNEN koopt men ter Drukkerij DUMORTIER, 34 Boterstraat, leper INGEZONDEN STUKKEN Sfeunfonds voor Werklozen SPORTA IEPER jr. "^."mSST'X 'SScS" A» door jACK HOLT UET VFEBSCH MECWS Bii- 4 3«-Lt-19»« produkten die de BELANGRIJKSTE AL"TOFABRIEKEN VAN EUROPA rijn. Niets evenaart deze wagens Van dil model alleen werd onlangs de UO Mte wagen geleverd. (4212) We ontvingen van een getrouwe lezer volgend stukje e ZIJN WIJ DE NAAM 1EPEB.SE KINDEKEN WAARDIG Wanneer men de dagbladen inziet en nagaat hoeveel mil.ioener. door de Staat worden uitgegeven, dan is men geneigd bovenstaande vraag volkomen bevestigend te beantwoorden. Laat ons eens rustig overwegen, in de senaatszitting van 17 No vember verklaart de minister van Justitie dat dringend 3 (lees goed drie) nieuwe instellingen dienen gebouwd voor het on- VERGELIJKENDE EXAMENS VOOR HET AANLEGGEN VAN WEBV1NGSBESEBVES Het Steunfonds voor Werklozen zal in de tweede heift van de maand Januari 1951 volgende openbare vergelijkende exa mens inrichten 1. Met het Nederlands of het Frans als voertaal voor het aanleggen van een wer vingsreserve van klerken 2. Met het Nederlands of het Frans als voertaal voor het aanleggen van een wer en geoouwo vwr «t van bediener of bedienster derbrengen van de misdadige jeugd, daar mgsreservcr d. oude niet meer voldoen Dit u H.ne voerte.l voor he, - wervingsreserve v,n zijn schadevergoeding tegoed! Waarom jdeurwachters dan wordt door de politieke mandataris- A. Voorwaarden van toelating tot de exa- sen. zonder onderscheid van kleur, die mens dank zij Ieperse stemmen werden verko- j Belg zijn; zenrniet luide in naam van leper de stem Qe buj-gerpjke en politieke rechten verheven? genieten: Voorzorg werd tot nu toe reeds 95 mil- lioen frank uitgegeven, dus genoeg om gans het gebouw met briefjes van honderd frank te overplakkenZou het niet moge lijk zijn evenveel los te maken voor de vaart Ieper-Komen. die onze streek de nodige levenskracht zou terugschenken 7 Door de Heer Minister van Landsver dediging werd medegedeeld dat 500 mil- lioen zal besteed worden voor het bouwen van kazernes. Werd er door onze Parle mentairen reeds gevraagd terug te geven a priori aan leper wat leper toekomt, dus 2 kazernes 7 Kazernes die aan de Ieperse bevolking een bron van inkomsten zouden schenken, wat eenieder zou ten goede komen Waarom wordt er niet een commissie te leper in 't leven geroepen, die gesteund door alle politieke vertegenwoordigers uit het Ieperse. kloppen zou en blijven hameren in Brussel tot onze rechten er kend en voldaan worden Verwijzen we ernaar dat op toeristisch gebied door de Staat 10 millioen werden toegestaan voor het aanleggen van een weg In Wallonië, teneinde gemakkelijker een oude abdij te bezoekenIndien het voorbeeld gevolgd werd van Zwitserland, dan zou voor leper op dit gebied geen 10 millioen nodig zijn. Immers, wanneer men hier een premie zou schenken van 500 fr of 1.000 fr. voor een verblijf van minimum 15 dagen, dan zou er wel een goed toeristisch seizoen voor ons zijn weg gelegd Doch men bekomt niets zonder iets en daarom zou vooral voor onze Ieperse eisen zeer hard dienen te wor den gewerktDoor wie of willen wij de onnozele kinderen blijven, die betalen voor oprichting en uitbreiding van handel en nijverheid in andere gewesten. Aan 4 Van onberispelijk gedrag zijn 5. Op het ogenblik van de inschrijving voor het examen de leeftijdsgrens van 50 jaar niet overschreden hebben (deze grens wordt tot 55 jaar opgevoerd voor de can- didaten die kunnen aanspraak maken op de beschikkingen van de gecoördineerde wetten van 3-8-19 en 27-5-47). B. Voorwaarden van aanwerving. Naar gelang van de behoeften van de diensten zullen de geslaagde kandidaten die de algemene voorwaarden van aan werving vervullen (leeftijd, gedrag, licha melijke geschiktheid), in de volgorde van hun rangschikking op het examen, tot de proeftijd toegelaten worden tegen een jaarwedde van 1. 42 000 fr.. te verhogen met de regle mentaire vergoeding, voor de klerken 2. 46 320 fr. te verhogen met de regle mentaire vergoeding voor de bedieners en bediensters van de Comptometer 3 34 300 fr- te verhogen met de regle mentaire vergoeding voor de deurwach ters. Deze bedragen worden met 10 ver minderd voor de candidaten die bij hun indiensttreding de leeftijd van 18 jaar niet bereikt hebben Algemene bepalingen. A. Inschrijving voor de vergelijkende examens De aanvragen om deelneming aan de hierboven vermelde examens, gesteld op het daartoe bestemde formulier, dat door de postkantoren wordt afgeleverd en waarop een postzegel van 20 fr. dient ge plakt. tot kwijting van het inschrijvings- recht. moeten onder gefrankeerde omslag, ten laatste op 15 Januari 1951 toekomen bij het Hoofd van het Personeel van het onze vertegenwoordigers nu te zorgen voor Steunfonds voor Werklozen. Kunstlaan 51 onze belangen, die voor hen de grootste eretaak zouden moeten zijn. A. K. P. S. - Ten titel van inlichting willen wij mededelen dat dit gebouw van het Ministerie van Sociale Voorzorg, gelegen is in de Trierstraat te Brussel te Brussel B. Programma en bijzondere aanwer vingsvoor waarden Voor alle inlichtingen zich wenden tot het Plaatsingskantoor leper. Vandenpeere- boomp'aats 47 SPORTMANNEN LTT HET WESTL.ANl) VIERDEN KERSTFEEST MET SPORTA Het Kerstgebeuren gaat in Vlaande^ niet onopgemerkt voorbij en zeker niet bij onze sportmannen. Sedert enkele ja. ren. vijf geloven we. heeft Sporta zich én met het Kerstgebeuren én met de sport mannen bezig gehouden. Zo komt het dat Sporta te leper bloeit en de vele nieuwsgierigen zullen het met ons moeten bekennen wanneer zij Maan dagavond in de bovenzaal van het gast hof Drie Koningeneen goeie tachtig sportmensen bijeen zagen Sporta vierde Kerstfeest met de sport mannen. Scheidsrechter Abel Knockaert had de leiding over het sportgedeelte van die avond waar wij o.m opmerktenen kele bestuursleden van Cercle Sportief Yprois. White Star leper, de Ieperse Stoempers naast de renners Maurits Min ne. Vermeulen, Vercruysse. Coussemew en Van Gheluwe basketters, athletiekers. voetballers, turners, in een woord een puike verzameling waar wij de meeste sportmensen uit het Ieperse aantroffen Dhr Knockaert. in een vlotte verteltrant, schetste ons enkele regels over voetbal die met veel aandacht werden gevolgd Dhr Etienne Debel. uit Izegem, decla mator. Ie prijs Conservatorium Gent leidde het kunstgedeelte met het voordra gen van enkele stemmige verzen en kerst verhalen die gewis een diepe indruk op onze sportjongens hebben nagelaten. Het was roerend schoon die stoere athleten renners, voetballers enzomeer rond kerst- stalleken en kerstboom geschaard te zien terwijl dhr Debel Het lelijke herderken i van Yvonne Waegemans voordroeg Advokaat Beni Dehaeck. de pionier van Sporta in het Westland, handelde dan over de betekenis van Spor ta ten opzichte van de sportlui. Oud-bokser Berten Lapere. die als voor zitter optrad, zorgde voor de uitreiking van een prachtige kosteloze tombola, ter wijl turnleider Aimé Geudens het slot woord hield. Het was een schone avond, een avond die Sporta toonde de Ingeslagen weg ver der te zetten. Wij houden eraan een spe ciaal saluut te sturen aan dhr Dehaeck die hier. in het Ieperse. alles in het werk steld en stelt om de sportmannen schoner en beter te maken. En hij is daar grote lijks in geslaagd. Studiekringen worden belegd, nu eens is er meer dan weer min der volk maar Beni gaat onverstoord zijn weg, omdat hij weet dat het de gdeie is Maar met Kerstmaandag is steeds ie dereen present, zo was het verleden jaar. zo was het thans. De sportmannen uit het Ieperse houden eraan Kerstfeest te vieren met Sporta om dat zij weten dat het avonden zijn die zi, niet licht vergeten. Roger QUAGHEBEURl 31 En of. ai maar door blijven zagen over die alibi's. Dat schijnt hem te interesseren Geen wonder a zuchtte Jimmy. Dat is het juist wat Mason zo in de war brengt. Niemand heeft een alibi, iedereen kan het gedaan heb ben. Had hij nog wat anders'? Nou, de onaangenaamste ervaring vond ik, dat hij mijn vingerafdruk ken nam. Louter formaliteit zei hij, maar ondertussen, het gaf mij een grie zelig gevoel Henry veerde ineens op uit zijn stoel. «Heeft hij jouw vingerafdrukken ook genomen vroeg hij opgelucht. «Ja, dat zullen jullie allemaal moe ten doormaken «Jasses», zei Doris en keek met angstige blikken naar de toppen van haar keurig gemanicuurde vin gertjes. Moet dat nou gebeuren Neen, de Groot-Inquisiteur heeft besloten vanavond niemand meer aan de geraffineerdheid van een kruisver hoor te onderwerpen. Hij zei dat de dames het beste konden doen om na zoveel opwinding een asperientje te nemen en dan meteen naar bed te gaan. En de heren vroeg Eve. Voor de heren was een glaasje whisky of cognac het aangewezen slaapmutsje «Nou, als dat de raad is van de inspecteur, dan ziet hij de zaken nog niet zo somber in», glimlachte de gastheer fijntjes. «Vooruit Jimmy, nog een laatste glas en dan onder de wol Heeft ie nog iets losgelaten vroeg Doris met gedempte stem. Ik heb hem een aardig ideetje aan de hand gedaan zei Mike een beetje verwaand en leunde op z'n gemak achterover in de stoel, «en dat on dersteunde de theorie die hij zich ge vormd had». uit drie monden in koor. Dat de verdwijning van Sir John Simon in nauw verband staat met de moord op de hertogin Hoe origineelkreunde Jimmy. Dus Sir John Simon wordt ver dacht vroeg Doris ademloos. Ja, en de politie-machinerie is hard aan het werk om hem op te Maar Eve was hem voor en met een vastberaden gezicht deed ze de kurk op de fles en kondigde aan dat toch voelde Mike een zekere sym pathie voor haar. Uit de manier waarop ze met Alan was omgespron- het bedtijd was. Het gezelschap ging gen was duidelijk te merken dat haar in een heel wat opgewekter stemming uiteen, dan men had kunnep ver wachten. Of het kwam omdat Mike die mid dag 'n dutje had gedaan of dat door de emoties van deze veelbewogen dag zijn geest te veel in beslag werd ge- nart een zwak piekje had gehad voor haar kleinzoon. Het leven had haar veel teleurstellingen getracht en haar einde was tragisch. Maar haar houding bleef een raadsel. Zij had nooit willen toegeven dat Sir Simon het op haar juwelen voorzien had. Had zij hem misschien geholpen bij nomen, in ieder geval lukte het hem niet in slaap te komen. Hij lag on- j z'n vlucht Wist de poolreiziger mis" rustig heen en weer te draaien en de schien iets uit haar verleden dat hem sporen, waarbij de naaste omgeving gebeurtenissen van de laatste dagen j in staat stelde chantage op haar te niet uit het oog wordt verloren. Ma- glipten als een film aan zijn geestplegen. Wat had ze ontdekt dat ze son is allesbehalve een stomme po litiebeambte zei Mike, ik wed dat hij zijn doel wel bereiken zal a Vast merkte Jimmy sarcastisch een koelbloedige moordenaar Hij trachtte zich voor te stellen hoe hun op, vooral als jij hem af en toe van houding was geweest bij het ontdek- die aardige ideetjes aan de hand ken van de misdaden en sloot de doet Mike nipte even aan zijn cognac en snoof met welbehagen het geurige bouquet op. Tja, daar kan ik ook niets aan doen. Mason heeft met zijn onfeil baar instinct er mij dadelijk uitge pikt als de enige persoon die een be paalde aanleg voor detective heeft. Het is natuurlijk een ontzettend ge compliceerde zaak en het eist veel tijd en overleg, maar we zullen deze legkaart wel eens netjes aan elkaar passen Jimmy zat hem met open mond aan te staren. Eve. hebben we geen thermome ter We moeten dadelijk de koorts opnemen», zei hij met komische be zorgdheid. Ik dacht eerst dat het een onschuldig griepje was maar het schijnt hem in de hersens geslagen te zijn. Ijlkoorts, hij verbeeldt zich dat hij de beroemde Watson is». Laat hem maar dazen zei Doris vriendelijk tegen Mike. «Pure ja- louzie, omdat de inspecteur hem niet in vertrouwen heeft genomen. Ik ap precieer het zeer Hier, neem een sigaretkwam Henry welwillend. voorbij. Wie van de drie mannen op I zo zorgvuldig verborgen had gehou- wie zo zware verdenking rustte, was 1 den voor de politie. Zij behoorde tot het slag mensen, die, als ze een be paald doel voor ogen hebben zich door niets laten weerhouden. Ze had den het allemaal als een grap be schouwd toen zij de vorige avond aan Don het bevel gaf, haar kamer te onderzoeken. Had ze toen al een ver moeden gehad dat haar leven gevaar liep Haar woorden waren profetisch gebleken. Op dat punt gekomen moest hij ingedommeld zijn, een diepe, droomloze slaap waaruit hij met een schok wakker werd. Zijn hart ha merde en hij ging met een ruk recht op zitten en knipte het lampje op zijn nachttafeltje aan. Niets verbrak de stilte, maar toch had hij de rotsvaste overtuiging dat er iets niet pluis was. Iets had hem gewekt. Daar was hij zeker van. Zijn onderbewustzijn had hem gewaar schuwd dat er gevaar dreigde. Hij keek op zijn polshorloge. Kwart over drie. Voorzichtig gleed hij uit zijn bed en schoot zijn broek aan over zijn pyjama heen en greep zijn kamer jas. Nu knipte hij het licht uit en luisterde gespannen. Niets, enkel het gieren van de koude Oostenwind, die de ramen deed rammelen. Mike huiverde en voelde grote lust weer onder de dekens te kruipen. Hij ver mande zich echter en sloop vastbe raden naar de deur. ogen om zich des te scherper de figu ren van Henry, Sir Simon en Ste vens voor de geest te halen. Het viel niet te ontkennen dat het optreden van Henry zeer verdacht was, voor al nadat de inspecteur achter de ver standhouding was gekomen, die er tussen hem en nurse Dickson bestond. Hij was zenuwachtig en bang alsof hij ieder ogenblik verwachtte, dat Mason hem zou arresteren. Alleen toen Mike verteld had, dat de inspecteur Sir John Simon voor de dader hield, was hij een beetje op geleefd. Wat zou Mason bedoeld heb ben toen hij zei, dat hij nog meer moeilijkheden verwachtte Zou de moordenaar nog niet tevreden zijn, zou hij hier vannacht in huis rond sluipen of ook rusteloos in bed liggen en zijn sombere plannen uitwerken Mike voelde zich beurtelings warm en koud worden. Gelukkig dat Eve hem beloofd had de deur af te sluiten. Het huis was zeer stil terwijl hij daar zo tussen de koele lakens lag. Slechts eenmaal werd de stilte verbroken door het geluid van steelse voetstappen langs zijn kamer. Hij was hoegenaamd niet slaperig. Zijn gedachten waren hel Jimmy en wilde nog even naar de «Wat voor een theorie klonk het Whisky-fles sluipen. Gelukkig waren de scharnieren hier g**1 «f01*»*- de deur kraakte niet. J gestalte Hij schoof voorzichtig door de ODe- I Vau hertogin voor zich zij had ning en speurde de gang af Door het zich nooit bemind weten te maken en raam aan het einde van de gang -M- .der en draaiden weer rond in het kl°mP* ZUChtte °ude cirkeltje. Hij zag d scheen flauw het maanlicht. Verder was alles donker, 'n Zware, drukken de stilte hing als een sombere drei ging over het slapende huis. Voor zichtig sloop Mike in de richting van de trap. Hij wilde zich ervan over tuigen dat alles in orde was. Plotseling vingen zijn oren een zacht gekraak op. Haastig schoof hij in een nis. De zware plooien van de fluwelen gordijnen verborgen hem geheel. Het gedempte geluid kwam van het andere einde van de gang. Hij gluurde behoedzaam die richting op en meende 'n lichte schaduw te bespeuren die uit een der slaapka mers te voorschijn kwam. Hij rekte zijn hals uit en in het schemerige duister zag hij een donkere gedaante die zich voorzichtig voortbewoog als hij zelf, enige ogenblikken geleden. De kracht van de wind nam toe en de zware wolken onderschepten het licht van de maan. De duisternis was nu intens. Hij waagde zich uit zijn schuilplaats en struikelde bijna over de fluwelen draperieën. Gebukt sloop hij de gestalte achterna en zag nog hoe die in een van de slaapkamers verdween. Het drong met een schok tot hem door, dat het de slaapkamer van de overleden hertogin was. Er gens in de verte hoorde hij een ge dempte uitroep en het geluid van een sleutel, die werd omgedraaid. Tien seconden later stond Mike voor de deur waarachter hij meende, dat de insluiper verdwenen was. Hij legde voorzichtig zijn oor tegen het sleutel gat. Ja, hij had zich niet vergist. Daar binnen bevonden zich minstens twee personen. Jij beroerde spelbreker. Bemoei zieke idiootDacht je, dat ik me door jou van mijn plannen liet afhouden Verdomme, blijf van dat licht af (VervolgU

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4