DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Kon. ieperse Schaakkring CEREMONIEKOSTUMES 't Spinnewiel TONEELRUBRIEK BIJ DE VUURKRUISEN Oproep tot de Ieperse bevolking BOLLINCIER, Lange Torhoutstraal 13, te IEPER KERSTMISACTIE CLTBKAMP10E.VSCHAP 1954 51 Mairhen van 16 Januari om M-M h iKondr 111 le AFDELING 1 La conté - Deroo 2Dubrulle - Baert 31 Vandroemmc- -Dubakoff 4> Be noot - De vacht byeGits 2e AFDELING 5 Cornardt - Delahaye 6> Lemenu - Jude 7Grimonprez - Vandenhoven J1 Deivilde - Verhamme bye: Cys 3e AFDELING 9) Devos Robert - Jaspers 10> De poorter - Vandaele E 111 Baete - Pecceu 12" Decorte - Pyck byeDuhameeuw. Vooruilxichten Ronde II) Het zwaartepunt van het tornooi der le afdeling ligt in de match Devacht-Be- noot Voor de eerstgenoemde is bij een gebeurlijke winst, het veroveren van de titel van het lokaal Clubkampioenschap voor 3 4 zeker Het gaat hier om de match der KampioenenAls omlijsting biedt de match La con te-Deroo een interessant ge geven over de conditie van onze Voor zitter. De heer La con te heeft echter zijn onfortuinlijke nederlaag van de heenron de goed te maken. Na de flinke overwinning tegen de lei der van de 2e afdeling, krijgt de heer Verhamme een tweede tegenstander van formaat te bekampende heer Dewilde Voor deze laatste kan een nieuwe neder laag zeer fataal zijn voor zijn titelaspira- lie daar de heer Jude zich uiterst schrap zal zetten Ongestoord zet de heer Pyck zijn zege- match verder en men vraagt zich af wie de eer zal te beurt vallen hem de le ne derlaag toe te dienen. Gij misschien. M Decorte BEKERWEDSTRIJD (3c Ronde! Do uitslagen van de borden dienen ui terlijk op Maandag 22 Januari a. om 24 u gekend te zijn. zoniet zullen de in gebreke zijnde spelers met 0 punten be straft worden Het secretariaat deelt mede aan de he ren Meersdom en Herman zich te willen begeven naar het Clublokaal Zaterdag 13 Jan om 17 u voor het spelen van de bekerwedstrijd 3e Ronde. kunt u HUREN in J De Bruyne-Vandendriessche Zntdatr. 75 - ItOESKI.ARE Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Gewone zwarte klrderen alle maten Prachtige snit - Discretie (4126) BU DE OPTIMISTEN HEI VPERSCH NTELWS n Blz 1 13-I-19al Langs deze weg houden De Optimis ten eraan aan hun talrijk publiek hun be- te v, ertsen uit te drukken voor bet jaar 1951 Ook vergeet het gezelschap de blijken van sympathie niet hun door buiten staanders betoond ter gelegenheid van hun oudejaarsavondfeest dat als geslaagd mocht doorgaan Anr. allen dus veel voorspoed met het nieuwe jaar. Wi.zelf hebben er voor gezorgd dat 1951 een Revue-jaar bij uitstek wordt- Er werd namelijk een piekfijn programma uitgekozen, een programma dat ingezet wordt op 11 en 12 Februari e k met Fiete wint "1 millioen Wie herinnert zich de luimige revue niet ondertekend 1 door wijten Georges Faes 7 Sophie wint 't millioenwaarin we Georges zeil aan het werk zagen in zijn onsterfelijke crea tie van Victor De gulden tijd van Sophie j en Victor Doch ja wie spreekt van gulden tijd spreekt van het verleden en het verleden, ach... wat baat het soms pover» herinneringen te midden die en kele kleine heugelijke stondekes. Nee het verleden heeft gedaan, het brengt er de mens niet verder op. wel de toekomst De toekomst straalt en lacht je aan En in die toekomst dan waarin we staan als kleine onnozele schaapjes van kin deren vóór de grote eindeloze zee (al spoelt ze dan ook maar van De Panne naar Dover) doet het soms goed. met een tikje heimwee het verleden als een rook sliert voor je ogen te laten wrinkelen. en dan kun je door een glimlach en een paar tranen heen (geen te grote water landers a.u.b.) terug een blik werpen in die goeie gulden tijd. de gulden tijd van Victor en Sophie Ziedaar waarom de Optimisten voor de pinnen komen met een revue-operette, welke 5 jaar geleden voor het eerst het daglicht (hier het voetlicht) mocht aan schouwen Denk nu vooral niet dat we het zullen te zien krijgen net als voor 5 jaar. Nee. Mevrouw draagt ook geen vijf winters naeen dezelfde hoed (alhoewel meneer zich vijf zomers naeen moet tevreden stellen met het zelfde petje). Het geschre ven gedeelte wordt enkel wat aangepast aan onze hedendaagse belevenissen (zoals aan rood-groene lichtsignalen, omverge reden brievenbussen, kerstboomverlichtin gen welke niet willen branden, enz...) Het muzikale gedeelte echter wordt geheel vernieuwd want voor 5 jaar was er nog weinig of geen spraak van Samba. Raspa, of Be Bop-Woogie En tot slot. de rolbezetting, wel. heel eenvoudig. Victor verandert zich in LER- TEN terwijl Sophie zich in FIETE ont popt En hebben Lerten en Fiete reeds niet dikwijls genoeg bewezen dat zij hun man (of hun vrouw) konden staan?... M OPTIM ONDERSCHEIDING Bij Kor.mkluk besluit werd ons Vuurkru:>enlid MOREL Jl'LIEN, wonende Ligy Wijk nr 65. be noemd tot Ridder in de L^opo.d II orae met zwaarden Aan ceze verdienstelijke front kame raad 14-18. die meermalen op de leger- cagorde werd vermeld waardoor hij tal rijke eretekens in de Vuurlinie heeft ver worven. onze hartelijkste gelukwensen EINDELIJK Op voorstel van de Mi nister van Landsverdediging, heeft de re gering besloten de commissie van Gene raal Leberl weder in te stellen. Zoals be send is deze commissie belast met het opmaken van een lijst der voornaamste morele en materiële eisen van de oud- s'.rijders en wij verhopen dat ze voortaan goed werk zullen verrichten en in volle rechtvaardigheid met spoed zuilen door- werKer. om een einde te stellen aan de jarenlange beloften die de oudstrijders zo menigvuldig werden toegeworpen doch waarvan zo bitter weinig is in huis ge komen. Thans verwachten wij daden, het wordt meer dan tijd. EEN WETSVOORSTEL Wij hebben het genoegen te kunnen mededelen dat volksvertegenwoordiger Mundeleer. een wetsontwerp heeft ingediend dat de an- ciënniteitsvergoedingen aan de burgerlijke ambtenaars, oudstrijders-invaliden van de oorlog 1914-1918 uitbreidt tot de houders van de Vuurkaart, die niet invalide zijn. Het wetsvoorstel, dat mede ondertekend is door volksvertegenwoordigers Ma rek en Sercu. werd door de diensten der Kamers rondgedeeld. Wij durven verhopen dat de ondertekenaars, die de drie grote politie ke partijen vertegenwoordigen, al hun krachten zullen samenbundelen en over de nodige moed zullen beschikken om dit punt. op het laatste federaal Congres der Vuurkruisen vooropgezet, tot een goed einde te brengen Wij vragen aan onze Ieperse mandatarissen, een beetje recht vaardigheidsgevoel. in de overtuiging dat ze volledige steun zullen verlenen bij dit wetsvoorstel, waarop alle Vuurkrui sen ten andere, ook rekenen L1DK AARTEN 1951 Overmand door het enorm aantal leden heeft het bestuur besloten het uitreiken der nieuwe lid- kaarten voor 1951. in ons lokaal, te ver lengen tot 21 Januari inbegrepen. Na deze datum zullen de enkele mogelijke achterblijvers, deze ten huize aangeboden worden. Bij afwezigheid worden ze met de post besteld, verhoogd met de onkosten. Morgen Zondag 14 Januari, alsook op Zondag 21 Januari a. s.. zal het voltallig bestuur in het lokaal zetelen van 10 tot 13 uur. Op de weekdagen wordt tot die datum bestendig voor de uitreiking geze teld. Kameraden stelt U in regel met uw bond. daar de lijsten op 15 Februari, aan de federatie moeten overgemaakt worden Verbroedering van het 3e en 23e Linie Regiment- De oude Ieperlingen herinneren zich vast en zeker het infanterieregiment dat vóór 1914 in onze *tad gekazerneer Wie zou er gedacht hebben dat vele van J? ZoV. die <oms plezant door de straten zwierden, of jrfech fig defileerden op de Nationale feestda gen nooit meer van de ooriog zoud® terugkomen. Het 3e en 23e linieregtment heeft aan het front heldhaft.ge prestaties verwezenlijkt waarover onze Srote ning Albert I terecht fier was. Maar. ove - winning en vrijheid, plichtbesef en helden moed worden betaald met bloed: 63 of ficieren en 1503 o/officieren korporaals en soldaten, vielen de wapens in de han den en stierven voor het welzijn van hun medeburgers. Twee jaren lang stond het regiment de wacht aan Steenstrate. en beleefde de gasaanval van 1915. Ieder oud soldaat weet dat deze sector een der slechtste van het front was Op de glo rierijke driekleur van het regiment staan in gouden letters de verschillende verdien de citaties: Grimde, Antwerpen, Klerken, Houthulst. LJzer, Steenstrate. Zulk een verleden en zoveel gevallen strijdmakkers kon niemand vergeten. Het is daarom dat de verbroedering van het 3e en 23e op de brug van Steenstrate een monument oprichtte Wie herinnert zich die indruk wekkende geweren in bundelsen die prachtige bronzen platen niet?.. Maar de vijand kwam terug en de oorlogsroes vaagde het monument weg Nu willen de overblijvenden van het Regiment dit monument heroprichten, maar de tijden zijn hard voor iedereen Nochtans mag het offer van die helden, waaronder veel Ieperlingen. niet vergeten worden en daarom doen wij langs de pers deze oproep- Onnodig te zeggen dat het Verstandhoudingscomité der oudstrij- ders haar volledige medewerking geeft. Iedereen kan ons steunen en dit op twee wijzen Op Zondag 21 Januari a. s. om 18 uur in de Lapiere zaal, groot bal waarvan de totale opbrengst aan het steuncomité over gemaakt wordt Een melkzwijntje zal kos teloos verloot worden. Een geldelijke steun, hoe klein ook. te storten op postchecknummer 3829 van G. Van Winsen, Statiestraat, leper, sektie overste der verbroedering 3e en 23e. Ieperlingen. gedenkt die offers en doet een geste Voor het invullen uwer BELASTINGSAANGIFTEN. HANDELS REGISTERS. VERZEKERINGEN, enz... alleenlijk één adres: Verwarde öroiiaeiijfeM getuigen van zenuwoverspon- n:r:g. Duizenden mensen in hei bj maken seden jaren met geestdrbi gebijt von de - i SleepweilPfiJs cBurchard» kalmerend voer zenuwen en hort De SleepwellPills cBurdiard» bevane actieve uittreksels ui; geneeskrachtige kruiden en zijn gegarandeerd vrij von "chemise» producten en verdovingsmiddelen. Tlian.v ook in België verkrijgbaar! In alle apotheken en met zekerhej, Apoth. Jos. VANDAMME, Rijselstr 1 te IEPER MONSTERTOMBOLA Zoals het reeds verleden week jn blad werd aangekondigd, gaat hede avond te 7 uur. de Eind-Trekking door de Stadsschouwburg, van de werkelijk. Monstertombola (meer dan 1.100 prjj^ ter waarde van meer dan 200.000 fr.) slot van de betrekkelijk goedgeslaagd Kerstmisactie. Spijtig genoeg was de weeri.< gesteldheid stellig in ons nadeel. zonir zou de Verkoopactie van dit jaar grote: lijks deze van verleden jaar overtroffe;! hebben, hetgeen de waarde en het aan tal van de prijzen nog zou verhoogd heb ben. Verleden jaar waren er 1295 prijzed Dit jaar zijn er een paar honderd mini der. zodat de waarde van de prijzen ove het algemeen hoger is. Van de 1.100 prijzen dit jaar ni er meer dan 800 bestaande uit bons irt een waarde van 100 tot 700 fr., waaraf.; de de prijzenwinnaars een aankoop n;^ len kunnen verrichten naar keus, bij 4 handelaar die vermeld staat op de bon. De prijzenwinnende nummers zulle: verschijnen in dit blad toekomende wee," Voordien zullen er nergens de volledig? uitslagen bekend gemaakt worden. Het c dus nutteloos inzage te vragen van it uitslagen op het Secretariaat van het Nf C. M. V. De uitreiking van de prijze: zal aanvangen, zoals vermeld op iede1 lot. vanaf Maandag 22 Januari te 14 uu- Eind-trekking in de Schouwburg De bezitters van loten van de Verkoopi actie zullen stellig nieuwsgierig zijn vernemen of ze behoren tot de winnaar^ der eerste vijftig schoonste prijzen. De toegang tot de schouwburg is vrij en kosi teloos voor iedereen. De deuren zullen open zijn vanaf 18 45 uur. Ter afwisseling van de trekking zal rif Heer Moerman optreden met enkele viool nummertjes begeleid met klavier. Ooi. zal de Heer Moreeuw, de nieuwe provin-, ciale secretaris van het N.C.M.V., gedu. rende een tiental 'minuten een hartig; woordje tot het publiek richten. 32 Een paar mannen in witte overali's sprongen eruit en sjorden 'n bran card naar binnen. Hun zware stap pen klonken op de gang. De inspec teur opende de deur en wenkte ze binnen. Jimmy wendde zich met vragend opgetrokken wenkbrauwen naar hem toe. Schedelbreuk en zware hersen schudding fluisterde Mason. De dokter geeft niet veel hoop. Zijn ze allemaal beneden Jimmy knikte woordeloos. Een ogenblikjezei de inspec teur. Voor de tweede maal binnen 24 uren zagen ze hoe de brancard met uiterste voorzichtigheid de gang werd afgedragen. Mike rekte zijn hals uit. Van Henry was niets te zien. Een laken en enkele dekens bedek ten hem volkomen. Hij voelde een prop in zijn keel en beet op zijn lippen. Vervloekte ellendelingen mom pelde Jimmy, die zijn vuisten in zijn zak balde. Langzaam ging de som bere stoet naar beneden. De dokter volgde langzaam en knikte hen be moedigend toe. «Kom maar even een kijkje ne men nodigde de inspecteur uit, maar niet verder dan de drempel. Er mag geen enkel spoor uitgewist worden. Met onweerstaanbare drang hecht ten Mike's ogen zich aan de donkere bloedvlek. Met een stomp voorwerp op het achterhoofd geslagenmerkte de inspecteur droog op. Jimmy floot door zijn tanden, toen zijn ogen de toestand van de kamer in zich opnamen. «Het lijkt wel of een kudde oli fanten hier rondgehost heeft zei hij verbijsterd. De hele kamer was over hoop gehaald. Geen meubelstuk stond meer op zijn plaats. Alle laden waren uitgetrokken en de inhoud over bed en tafel verspreid. Het bed door JACK HOLT zelf was ontdaan van lakens en de kens en de matras op verschillende plaatsen los gescheurd. Met een scherp mes had men de bekleding van de stoelen opengereten en de veren puilden naar alle kant uit. Het schijnt wel of hier een krank zinnige aan het werk is geweest stamelde hij. Of iemand die een bepaald doel op het oog hadantwoordde de in specteur koeltjes. Jimmy staarde hem niet begrijpend aan. Maar wat voor nut had het om hier de boel kort en klein te slaan Hij wierp wanhopig zijn handen op. Ik snap er niets van Er is naaar één verklaring mo gelijk zei Mason vlak. In deze kamer moet zich iets be vonden hebben, dat de moordenaar kon verraden. Wat, dat is voor mij nog een mysterie. Maar een ding kan ik je wel zeggen. Iemand moet half gek geweest zijn van angst toen hij hier bezig was om naar de bewijzen van zijn schuld te zoeken. Ik neem aan, dat Henry hem betrapt heeft en dat hij daardoor gestoord werd in zijn pogingen. Mijn mannen zul len nu de kamer doorzoeken en al les wat enigszins verdacht lijkt, na gaan. Tot zolang moeten alle huis genoten bij elkaar in de salon blij ven. Ook jullie twee. Ik zal een agent in de hall op wacht zetten zodat nie mand de kans krijgt zich te verwij deren. We zullen ook alle slaapka mers onderzoeken. Gaan jullie nu maar naar beneden en vertel hen wat er gebeuren gaat. Niemand mag w eg. behalve onder geleide van een politie-beambte. Nog geheel onder de indruk van de ernst waarmee Mason gesproken had, daalden Mike en Jimmy de trap af en voegden zich bij het gezelschap in de salon. Het was een zeer teneergeslagen groepje dat zich hier in de vroege morgenuren met slaperig ontstelde gezichten verzameld had. In een hoek van de salon hokte het personeel bij elkaar en zat onwennig en stijf op een paar stoelen. De kamermeisjes hadden zich geschaard onder de hoe de van de gezette kokkin, die, gehuld in een monsterachtig paarse ochtend jas op fluisterende toon haar mening te kennen gaf over hetgeen in de af gelopen nacht gepasseerd was. Te oordelen naar de ontstelde uitdruk king op de gezichten van de angstig luisterende bediendenschaar die be vend de woorden van haar lippen lazen werden de respectievelijke le den van de huishouding om de beurt uitgemoord. Men behoeft geen pro feet te zijn om te kunnen voorspel len. dat hier plannen uitgebroed wer den om zo snel mogelijk de onheils woning te verlaten. Stevens had het goede idee ge had om het vuur in de open haard op te poken en er een paar flinke houtblokken op te gooien zodat de vlammen vrolijk knetterden en een behaaglijke hitte verspreidden. Fay en Don hadden Alan mee naar be neden gebracht en nurse had voor hem een bedje geïmproviseerd op een met leer overtrokken bank langs de wand. De jongen was lekker toe gestopt met 'n paar wollen dekens en was gelukkig weer ingeslapen. De kinderjuffrouw zat naast hem en had het licht van de schemerlamp afge dekt om hem niet in zijn slaap te storen. De rest van de familie groepte in lage fauteuils rond de haard. Eve zat met Doris op de sofa en hield de bevende hand van het meisje bemoe digend vast. Iedereen keek vol ver wachting op, toen de twee jonge mannen binnen kwamen. Niemand vroeg iets maar hun blikken waren welsprekend genoeg. Eve stond op en Jimmy liet zich als vanzelfsprekend naast Doris neer. Hij legde zijn stevige warme vingers op de hare en zijn stem klonk een beetje hees toen hij zei Doris, ze hebben alles voor Henry gedaan wat ze konden. De dokter heeft hem meegenomen naar het ziekenhuis. Hij is nog niet bij be wustzijn. Het is een hersenschud ding Is het erg vroeg Doris beverig. De dokter geeft hem nog een kansontweek Jimmy een recht streeks antwoord, maar het meisje begreep genoeg en droge snikken doorschokten haar tengere gestalte. Lord Delmore, diep in zijn stoel weggedoken, hield de smalle handen voor zijn gezicht. Zijn roerloosheid verried, hoezeer hij onder de indruk was. Fay stond wit en angstig bij de schoorsteenmantel en omklemde ze nuwachtig een zilveren beeldje. Is er verder geen nieuws fluisterde Eve met bleke lippen. Mike merkte op, dat ze donkere kringen onder haar ogen had en een licht trillen van de bevende mond verried, onder welke spanning ze leefde. De inspecteur heeft absoluut ver boden, dat iemand de kamer verlaat, tenzij onder geleide van een agent. We moeten wachten tot hij terug keert. Ze doorzoeken het hele huis en alle kamers. Eve knipte even met haar ogen maar zei niets. Mijnheer Allister liep doelloos van het venster naar de schoorsteen heen en weer. Hij had zijn handen in zijn zakken en zag er vermoeid en uitgeput uit. Hij sprak geen woord, maar een zeker iets, waarvan Mike zich geen rekenschap kon geven, zei hem, dat er in het oinnenste van de advocaat iets in spanning gebracht was, als een snaar van een trillende viool. Hij kon het onbehaaglijke idee niet van zich af zetten dat Allister de ontknoping van een of ander compromiterend schan daal verwachtte, iets onaangenaams. heel zijn theorie omtrent Henrv omver zou werpen. Niemand voelde veel lust om te praten. Iedereen scheen zich in een staat van verdoving te bevinden n?ariM-uietS Veel Scheen te ^teke nen. Mike was er zich vaag van be- K 7at nurse zich geheel afzijdig I Ze ^ormde een geïsoleerd ei- aan te 1308ing om zich aan te sluiten bij een van de twee scherp gescheiden groepen. Haar ge zicht was als een wit masker waarin alleen haar donkere ogen gloeiden' als een intens vuur. Ze was niet wat; men een aantrekkelijke vrouw noem de. Haar gezicht had stugge trekker en haar kaaklijn was sterk ontwik keld. Toch had ze een zekere charme haar haar, donkerbruin met glanzen de flitsen erin, krulde van natuur en, vormde een warme omlijsting, da; het strenge in haar gelaat verzachtte Haar vrouwelijke ijdelheid scheer, echter niet erg ontwikkeld te zijn want ze wendde geen van die kunst middeltjes aan, waarin meisjes op haar leeftijd bedreven zijn om haar bekoorlijkheden ten toon te sprei den. Hij moest zuchtend toegeven dat ze er werkelijk niet uitzag als 'n vrouwelijke vampier. Welke gedachten zouden er om gaan achter dat koele voorhoofd, da, nu ontsierd werd door een diepe rim pel. Had zij een hand in deze trage die gehad of voelde zij zich ook be dreigd. Voor Mike was het een dra ma vol tegenstrijdigheden, een serie van mysterieuse en inconsequente scènes zonder motief. Aan welke kant had Henry gestaan Was hij slachtoffer geworden van zijn con frères op het gebied van de misdaa die hem niet meer vertrouwden 0 had hij zelf voor detective gespeel Maar waarom had hij de inspecteur dan niet in vertrouwen genomen Wie was de man, die als 'n waa?" zinnige was te werk gegaan in kamer van de vermoorde hertogin Of een angstaanjagende gedacht® kwam bij hem op was Henry de- gene geweest die zo wanhopig êe' zocht had en de figuur op de San had gezien, de geheimzinnige indrinj ger die hem daarbij betrapt had Eindeloze vragen, zonder antwoord-- Zijn sigaret smaakte opeens hitt®^ Hij gooide het half opgebrande in het vlammende vuur van de haam- 'Zouden we nog langer m°e^L wachten Fay's haperende s* verbrak de pijnlijke stilte. Lord Delmore keek op. De bezorjj de trek om zijn mond ontspande zie enigszins. j (Vervolgt'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4