LIEFDE DOET WONDEREN I ft door PAMELA WYNNE Dc slanke lijn SveI(tPil!s CERE MONIEKOSTU MES 't Spinnewiel I HET YPEK-SCH MKÜWS Biz 12 28-1-1951 I 4 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGWitte boaensla Groenten- soep Konijn Appelmoes Ge kookte aardappelen Warme kas tanjepudding HAANDAG Gebakken Kalfslever To matensaus Gekookte aardappelen Vanillevla. DINSDAGK» bebouw staart in de oven Aardappelpuree Griesmeelpud ding met compote van appelen en sinaasappel WOENSDAG: Varkensoesters Spruit jes Gekookte aardappelen Ma caroni pap. DONDERDAGStoofcarbonaden Ge kookte aardappelen Pannekoeken VRIJDAGGebakken panharing Sla van prei en witloof Frites Ha- vermoutpudding ZATERDAG Bouillon Rijst met Kerry Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN Gebakken Kalfslever. Benodigd500 gr Kalfslever. 100 gr. boter, margarine len' of vet. peper zout. bloem. BereidingDe lever snijden tot plak ken van ongeveer 100 gr deze lapjes voor het bereiden een poosje in ruim koud water laten staan waardoor de kleur mooier wordt De lever wassen inwrij ven met zout en peper en door de droge bloem wentelen. De boter, margarine of het vet heet laten worden en hierin de plakken lever vlug bruin bakken. Indien men de lever te lang bakt wordt ze taai en hard Ze moet nog enigszins veerkrach tig zijn. Cempote van appelen en sinaasappel. Benodigd500 gr. zure bellefleuren. 4 a 5 sinaasappelen. 11/2 dl. water. 180 gr suiker. Bereiding De appelen schillen, in vier snijden, de klokhuizen verwijderen, elk partje nog eens halveren In het water de helft van de suiker oplossen, de ap pelpartjes wassen, goed laten uitlekken en in de suikeroplossing enige minuten laten koken De sinaasappelen schillen, in partjes verdelen, deze zorgvuldig van pitten en vellen ontdoen en met de ap pelpartjes om en om in een compote schaal leggen De overgehouden suiker over de vruchten strooien en het vocht dat ingekookt of gebonden is en nage noeg geheel bekoeld moet zijn. er over gieten. Deze compote smaakt uitstekend bij griesmeel-. rijst- of maïzenagerech- ten. hij mag echter niet te lang van te voren gemaakt worden omdat de sinaas appel spoedig bitter wordt. Sla van prei en witloof. Benodigd 1/2 pond prei. 1/2 pond wit loof. 1 uitje. 1 zure appel zout. peper. mosterd- 1 hard gekookt ei. het sap van 1/2 citroen 1 1/2 eetlepel slaolie of olijf olie Bereiding Snijd de schoongemaakte prei in zeer dunne reepjes en was deze zeer zorgvuldig tot al het zand verdwe nen is. Doe zo ook met het loof. Laat de groenten op een vergiet uitlekken en sla ze daarna nog eens goed uit- Vermeng het citroensap met de olie. het zout. de peper en de mosterd en maak er een gebonden sausje van Roer er het gesnipperd uitje doorheen, vermeng met dit sausje de groente, schep er tevens de gesnipperde appel doorheen en doe de sla in een glazen schotel. Gar neer haar met partjes hard gekookt ei. Rijst met Kerry. Benodigd300 a 350 gr. gaar soepvlees 500 gr. gekookte rijst. 40 gr. vet of boter 75 gr. ui. 1 kleine koffielepel kerry. pe per. zout en nootmuskaat. BereidingMaal of hak het vlees fijn. bak in de boter of het vet de gesnipper de ui en de kerry lichtbruin Roer dit door de gaargekookte koude rijst en het gehakte vlees. Voeg er peper, zout en nootmuskaat bij en maak alles vochtig met de bouillon. Doe dit mengsel in een vuurvaste schotel, die vooraf met water omgespoeld is, bestrooi het met paneer meel. leg er een paar klontjes boter op en laat er in de oven een bruin korstje op komen. KEUKENGEHEIMEN. Allerlei Het wit van een ei is zeer moeilijk stijf te kloppen wanneer er wat van de dooier bijgekomen is. Daarom moet dit geel liefst uit het wit verwijderd worden Doe dit echter niet met een vork of een lepeltje, het gaat veel ge makkelijker met een stukje eierschaal Heel wat vlugger wordt het wit ook stijf als er een paar citroendruppels bijgevoegd worden en het op een koele plaats geklopt wordt Denk er steeds aan wanneer een deeg met gist bereid wordt, uitsluitend ver warmde melk te gebruiken Wijn wordt altijd liggend bewaard in een koele droge kelder. Breng wijn nooit dadelijk uit de kelder naar een zeer warme kamer, maar laat hem slechts zeer langzaam warmer worden daar een plotselinge temperatuurwis seling de smaak nadelig beïnvloedt. Aangebroken flessen mogen niet lang meer blijven staan, want hierdoor ver schaalt de inhoud. Aardappelen die lichtjes bevroren zijn. kunnen nog bruikbaar gemaakt wor den door er een ring af te schillen en ze een poosje in koud water te leggen. Ook bevroren groenten, fruit, vlees, legt men voor de bereiding enige tijd in koud water Braadworstjes zullen onder het braden niet barsten als ze te voren heel even in melk zijn gelegd HUISHOUDELIJKE WENKEN Glas. porcelein of aardewerk waarop inktvlekken zijn wrijft men af met bleekwater of azijn- Ook kan men het afschuren met azijn en Brusselse aarde. Om een aluminium voorwerp glim mend te maken is het voldoende het enige tijd te dompelen in water dat lidht aangezuurd is door een paar druppels zwavelzuur. In de winter gebeurt het vaak- dat de witte gordijntjes, na het wassen weer vrij spoedig gele vlekken krijgen. Om dit te voorkomen moeten we er voor zorgen dat de gordijnen overal vrij hangen en dus nergens met geen enkel plekje het glas raken Uit wollen stoffen kan men schroei vlekken verwijderen door ze voorzich tig te wassen met lauw zeepsop waar bij een klein beetje ammoniak is ge voegd. Is de vezel echter teveel aan getast dan is er geen middel meer voor De inktpot is omgevallen en heeft een grote vlek gemaakt op het tapijt Wat nu te doen Er zo vlug mogelijk een dikke laag grof zout opleggen, die vochtig gemaakt wordt met enkele druppels water. Deze laag moet er minstens vier dagen op blijven liggen en moet regelmatig bevochtigd wor den Dan het zout wegnemen, en de vuile vlek eerst opnemen met een voch tige spons en daarna met terpentijn. Doffe glazen worden dikwijls weer helder wanneer ze gewassen worden in het afkooksel van aardappelschillen. Witgoed en witte wol. dat door lang liggen geel geworden is, zal weer hel derwit worden als het gewassen wordt in een sopje waarbij een weinig am moniak wordt toegevoegd KLEINE RAAD. Gebeurt het dat een ring niet van de vinger wil. probeer het dan maar eens na de vinger in koud water of een zeepsopje gedoopt te hebben. Gaat het dan nog niet. dat is het enige middel naar een goudsmid te gaan, die hem zal doorknippen. Om paarlen te reinigen, worden ze samen met wat zout in een katoenen zakje gedaan en zo lang door lauw wa ter gespoeld tot het zout gesmolten is. Daarna worden ze voorzichtig afge droogd. Om na het eten van uien de onaan gename lucht uit de mond te verwij deren, volstaat het wat melk te drinken. Tracht nooit een vlam die in een pan met vet slaat, te blussen met water. Veel beter is het er zo vlug mogelijk een deksel op te leggen of er zout op te werpen. KINDERVERZORGING. Heel weinig mensen, zelfs de eigen moe ders niet. denken er aan dat de pasgebo ren zuigeling nog nooit zijn oogjes ge bruikt heeft of zijn oren. dat het niet hoefde te ademen noch te eten. Eerst beschermd tegen leven, licht en inspan ning is het nu ineens overgebracht in het volle leven. Alleen het feit al omgeven te zijn door licht en lucht moet zeer Feuilleton «Het Ypersch Nieuws» 12 O. WandaHet was alsof het gelige grint begon te flonkeren en mistig werd voor Jane's ogen. Nou, wees dan ook niet zo dom, zei Wanda kortaf. Zij gaf Jane een duwtje. Deze kant.zei zij. We moeten door dat kleine afgesloten laantje. Zeg me precies, wat je wilt, dat ik doe,zei Jane. Het was alsof de zonneschijn al zijn vreugde en luis ter voor haar had verloren. Het was zo 'n hemelse dag geweest en nu was alles weer zo afschuwelijkEn zij zelf het afschuwelijkst en afstotendst van allesTerwijl Jane somber ge stemd door het laantje liep tussen de door klimop begroeide muren, zag zij zichzelf, zoals zij in werkelijkheid was. Een saaie, ouderwetse mislukke ling van negen en twintig jaar. In haar dertigste jaar. Jane zei die ver vloekte woorden bijna hardop. «Ik wens. dat je helemaal niets zegt, tenzij iemand tegen je spreekt. En dan moet je liefst Sir zeggen. Wanda sprak op scherpe toon. Ik bedoel, dat je sirzegt, als me neer Massey iets tegen je zegt. Ik denk niet dat hij het zal doen. maar hij is vreselijk beleefd, dus zou het kunnen. En als de knecht je thee •rengt. zeg dan niets tegen hem, ten zij het volstrekt nodig is. Want hij zou allicht er achter komen, wie je eigenlijk bent. En dat zou niet gaan. Dat snap ik. Hier zijn we er,zei Wanda plotseling, c Er hangt een spiegel in de hall en ik zal daar even in kijken, om te zien of ik er behoorlijk uitzie. Met een duw van haar schouder had Wanda de glazen draaideur in beweging gezet. De portier kwam canlopen. Ik moet even zien. of ik er goed uitzie,zei Wanda vriendelijk la chend «Wil je een ogenblik wach ten. Carter Wanda wierp een snelle blik op zichzelf. Best, juffrouw. Jane stond dood stil en kreeg het gevoel, dat het leuk zou worden. Het was altijd grappig om net te doen, of je iemand anders was, dan je was. Zij keek de portier aan, doch trok haar blik ogenblik kelijk weer van hem af. In dat korte ogenblik scheen het, dat een wereld van kennis zich voor haar ontrolde. Bedienden hadden twee gezichten. Die man daar in dat mooie uniform had twee volkomen verschillende gezichten. Een voor haar en een voor Wanda. Dat is in orde. Wanda was klaar. Zij slenterde naar de lift, die zeer klein en netjes was. Er was slechts ruimte voor drie personen. Wanda ging een beetje opzij. Ga er maar eerst in. Carter,zei zij. Ik ga bij de knoppen staanik weet hoe ik er mee moet omgaan. O, Wanda, weet je heus hoe het moet Jane kon een gesmoorde kreet niet inhouden, toen de portier het hek voor de lift dichtschoof. Een lift, die je zelf moest bedienen Hoe vreselijkStel je voor, dat hij ha perde... stel je voor, dat... Maar Wanda keurde haar geen ant woord waardig en drukte op een der knoppen. De lift ging kalm opwaarts langs de volgende verdieping. Had hij daar stil moeten houden? Jane voelde een koude rilling langs haar rug gaan. «Wij zijn er.Wanda deed het hek open op de tweede étage. Het zag er weelderig uit met leren ban ken langs de geelkleurige muren. Er waren twee deuren, aan iedere kant van de marmeren vloer één. Hier heen, zei Wanda. Verbeeldde Jane het zich, dat Wanda's stem een beetje trilde Haar gehandschoende vinger drukte op de belleknop. Vergeet het nu niet,zei zij snel. Juffrouw tegen mij, en tegen hem «sir». En vreemd zijn voor het kind en de geboorte zelf voor ouders en familieleden een vreugdevolle gebeurtenis, is voor het kind een allesbehalve prettige verrassing. Het heeft rust en slaap nodig, om dit alles te boven te komen en zich aan zijn nieuwe omgeving te gewennen Daar moet men rekening mee houden. Licht kan de zuigeling heel slecht verdragen, de oogjes kunnen nog niet zien wat de volwassenen kunnen zien. Men moet het kind dus niet in te fel licht plaatsen. Ook lawaai moet men vermijden, het kind fronst bij sterk lawaai het voor hoofd en begint zelfs te huilen. In de eerste weken moet het kind minstens ?2 uur van de 24 slapen. Het moet lekker warm toegedekt worden en in een frisse luchtige kamer liggen. Veel kindertjes zijn in het begin bij het uitkleden en baden angstig maar wennen er spoedig aan. wanneer men ze kalm en voorzichtig behandelt en het kindje daar bij rustig toespreekt. Geduld is een der eerste vereisten voor een goede kinderverzorging. Men moet de zaak niet willen overhaasten en zowel uiterlijk als innerlijk volkomen kalm zijn. Alleen een volkomen rustige moeder is in staat het kindje ook rustig te maken. In de moederarm bezit het kind de ge hele wereld en zij is de eerste en de enige die voor het kind iets te betekenen heeft. Men laat het kind de tijd bij het voeden bij alle dingen trouwens, ook later. Het is niet verstandig het bewustzijn van het kleine wezentje voor de tijd wakker te maken. Zulke pogingen werken steeds on gunstig op de zenuwen en de verstande lijke ontwikkeling kan daardoor slechts geremd, in geen geval verhaast worden. De natuur moet zelf uitwerken en als men geduld heeft zal men op een goede dag de beloning voor de zelfoverwinning ontvangen in de vorm van een eerste lachje, dat het kind bewust zijn moeder geeft. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Emancipatie der vrouw. Vroeger was het voor een vrouw onmo gelijk om na het donker alleen of in ge zelschap van vriendinnen uit te gaan of zelfs een schouwburg te bezoeken. Altijd moest ze onder de hoede zijn van man nelijk gezelschap. In enkele Oosterse lan den is dit nog wel het geval. Langzamer hand beginnen de vrouwen echter ook daar meer rechten te krijgen en onaf hankelijker te worden In Japan. Turkije bijvoorbeeld en ook in Perzië wordt veel gedaan voor de emancipatie van de vrouw. In Europa en Amerika kunnen de vrou wen thans in vrijwel alle werkkringen hun brood verdienen, terwijl hun werkterrein zich vroeger niet verder uitstrekte dan gezelschapdame, gouvernante of onderwij zeres of bezitster van een handwerkwin- keltje. Deze grote vooruitgang voor de vrouw in Europese landen hebben wij ongetwijfeld te danken aan de wereld oorlogen. Iedere volkstelling sedertdien wijst uit dat er meer vrouwen dan man nen zijn. Het is dus logisch dat er thans veel meer dan vroeger, vrouwen alleen blijven, 't is te zeggen niet trouwen en dus verplicht zijn zelf in hun levens onderhoud te voorzien. Nog maar weinig beroepen worden is hef geheim der schoonheid. Duizenden vrouwen, die een nei ging heoben lef zwaar lijvigheid, maken in het buuen'and sedert jaren gebruik van «Burcbard» de krcdit:g werkende, zii.eren siankhaidsdregees Zuiver plantaardig en volkomen onschadelijk, ook bij langdurig gebruik! Thans ook in BelgJc verkrijgbaar! In alle apotheken en in dep,, te IEPER Apoth. Jos. VAN'DAMME, Rijselsfo «i: thans alleen door mannen beoefend Engeland en natuurlijk ook in Ante: zijn er bijvoorbeeld ook al vrouwe loodgieters, schoorsteenvegers, sme electriciens. glazenwassers, enz. Ook roepen op intellectueel gebied hebben privilege verloren, alleen door mant, te worden beoefend, zoals advokaat p, fessor, diplomaat, dokter, e. a. Vroeger deden vrouwen en meisjes weinig aan sport. Tennissen en werden als iets heel bijzonders beschot. Iets later werd zwemmen ook toegesty De sportkleding van die tijden be* echter dat er niet veel goede lichaa; beweging mogelijk was. Dit is in de der jaren natuurlijk ook veranderd, dereen ziet nu in dat sport gezond is lang zij ten minste met mate wordt oefend, want zoals bij alles het geval schaadt overdaad ook op dit gebied H is voor mannen al slecht wanneer te veel aan sport doen, vrouwen zuil dus des te eerder nadelige gevolgen van ondervinden, daar zij toch altijd v een fijner constitutie zijn. dan de ns Als de mooiste vrouwensport geldt steeds zwemmen en tennissen. Ook aan het bridge spel hebben vrouwen een gedeelte van hun vrijl* te danken. Vroeger toch namen weit dames deel aan het kaartspel en liet dit aan de heren over. Wanneer er ka; avondjes werden gegeven bestonden spelers uit heren, terwijl de dames vt de versnaperingen moesten zorgen er. en toe eens een gezellig praatje kwam maken. Het bridge-spel werd echter spt dig ook door vrouwen beoefend en dereen vindt het nu vanzelfsprekend dames meespelen. Er zijn tegenwoon niet veel vrouwen die nog terug verl; gen naar die goede oude tijd. TANTE DIN (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) kunt u HUREN in J. De Bruyne-Vandendriessche Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Gewone zwarte klederen alle maten Prachtige snit - Discretie (4126' pas er voor op, dat de knecht niets snapt. Nu ging de voordeur open en terwijl Wanda een beetje zenuwachtig lach te, zag Jane een lange man voor zich. Lang en met ogen, die alle kanten uitgingen en alles dadelijk zagen. Een man. die Wanda nog niet eens tot zijn zitkamer zou hebben toege laten, wanneer zij alleen zou zijn gekomen. Dat begreep Jane dadelijk. Als bij instinkt wist zij het. Zo, ben je daar Kom binnen. Meneer Massey glimlachte. Hij deed de deur wijd open. Ik was er eer der, Speed,zei hij en terwijl hij zich omdraaide naar zijn huisknecht, zag Jane de witte haarvlokken bij zijn oren. «Ja, meneer.Speed had een beet je verwijtend de deurknop vastge grepen. Speed zal wel voor je meisje zor gen. Met een boek als gezelschap zal het wel gaan. niet Jane sloeg haar ogen op en ontmoette de zijne, die grijs waren en lachten, een heel eind boven haar. «Ja dank u, sir. Dat is dan in orde. Kom. deze kant uit, Wanda. Ik heb express voor jou de haard laten aanleggen.De twee gestalten verdwenen vrolijk en lachend door een hoge eikenhouten deur. Speed sloot de voordeur zeer zorgvuldig en keek toen om naar Ja ne, die met haar voeten stokstijf op een schapenvacht was blijven staan. Zou u het prettig vinden om in de keuken te komen, juffrouw Of lie ver met een boek in de studeerka mer Speed had een oud en grap pig gezicht, met dunne wenkbrauw bogen, die hem op een harlekijn de den lijken. «Ja, ik denk, dat ik het liefst met een boek in de studeerkamer wil zijn,zei Jane stemmig. Speed was even verontwaardigd, want hij had eerst een gunstige indruk van Jane met haar wijdopen, belangstellende ogen, gekregen. Hij ging haar nu voor door de hal, dan door een deur, die van vilt was en dik, waarna zij in een portaal stonden, waarop drie deuren uitkwamen. Dit hier is afgesloten. zei Speed, omdat we indertijd een heer hier hadden wonen, die zijn brood ver diende met schilderen. Hij kon het minste geluid niet verdragen, dat is vast. Alleen de geluiden, die hij zelf maakte, als hij thuis kwam op alle mogelijke uren. Het werd al te mooi, dat is vast. «Ja.» Jane stond stil en keek door de fraai gemeubelde kamer. Blauw en zwart waren de kleuren en langs een der wanden stond een mooie, brede rustbank. Schilderijen... wonderlijke schilderstukken, waarin Jane niets an ders kon zien dan kubussen en brok stukken. Hoge ramen met lange blauw-zijden gordijnen. Hij liet zijn meubels achter, zei Speed om zich heen kijkend. Hij had woorden met mijn meester en verdween daarop. Zoveel as... Speed maakte een veelbetekenend gebaar met zijn hand. Goeie hemel «Ja. een lelijk zaakje. Ik heb al heel wat narigheid gezien door te veel drank, dat is vast. Nu laat ik u hier om een druppeltje thee voor u te gaan halen. Is het warm genoeg O, ja, dank u wel,zei Jane vriendelijk. «Wij hebben hier centrale verwar ming, zei Speed trots. Maar dat mag ook wel. want er wordt een bom duiten betaald voor zo 'n flat. Kijk eens naar het uitzicht.Hij liep naar het raam. Jane keek neer op wuiven de bomen en op bloemperken. Het leek hier wel een kleine oase te mid den van een razende stroom, dacht zij. Het geluid van het verkeer door Piccadilly klonk inderdaad als het bruisen van een rivier. Aan de linker kant was het zwakker. Daar was de Mall, met de taxi's, die naar het Mi nisterie van Marine reden. Alles reed zo snel... en waartoe? Terwijl Jane daar stond, kwam het plotseling in haar op, zoals een lichtflikkering door de kier van een deur valt... Roman tiek... de romantiek van deze won derlijke, fel levende stad, Londen... "V reemd dat zij daar nooit eerder aan gedacht had Jane stond stil en dacht er nog over na. «Nu ga ik naar de keuken,2 Speed. En als ik hun thee heb bi nen gebracht, dan breng ik ze u o« U zult hier boeken genoeg vindt: om u te amuseren, juffrouw.Spee verdween. Toen de dikke, vilten de; achter hem dichtviel, maakte hij et wonderlijk geluidje met zijn bewee lijke lippen. Niks geen fut,mor pelde hij. En as je 't mij vraa; geen aasje van fut, dat is vast. Saai zo noem ik het... saai.» Speed li; door de hall naar zijn eigen dome en hij snoof van opluchting, omd hij klaarblijkelijk aan iets heel vt velends was ontsnapt. HOOFDSTUK XIII Jane had heerlijke thee. Het se vies was van lichtgeel porcelein de theepot had geen tuit. Spev bracht alles binnen op een groot vit kant blad, waarop door een glata plaat bedekt, een geborduurd kleed lag. Er waren warme broodjes ff boter en jam en een zilveren m£ om het brood mee te snijden. Meneer Massey zei, dat het bet; zou zijn, als ik het vuur aanmaaktf Nadat hij het blad had neergeu hurkte hij neer en tastte naar A knop aan de wand. Toen flikkerde de electrische vlammetjes over d eerst levenloze vulling van de haa Met een weelderig gevoel van ward te, strekte Jane haar voeten uit ns' het vuur. Hoe prettig, zei zij. «Ja, dit gaat zo bizonder goed e het spaart heel wat last uit.Spe stond niet zonder enige moeite Zo nu en dan gaat er hier een schf- door me heen.zei hij, terwijl zijn grote witte hand even bov zijn heup plaatste. Ik denk. dat het spit zal zijn, Jane vriendelijk, hem met haar lachende ogen aankijkend. (Vervol' Verantwoordeliike uitgever i L. DUMORTIER 34. Boterstraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 12