DE VERGIFTIGDE COCKTAIL BIJ DE VUURKRUISEN Kon. leperse Schaakkring N. S. B.-NIEUWS BEROEPSKEUZE N. C. Middenstandsverbond Drukkerij DUMORTIER CERE MONIEKOSTU MES 't Spinnewiel door JACK HOLT HLT TPEBSCH NIEUWSBiz. 4 17-8- 1951 EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN B;., Koninklijk Besluit werden volgende Vuurkruisenleden benoemd tot Ridder in de Kroonorde met zwaardenChar let Je- room Klyttestr 26. ElverdingeGouwy AbeL Vlamertingestr 2 ElverdingeMenu Firmin. Dorpplaats 85. Brielenen Van- maeekelberghe Oscar. Statiestr 25 Zil- lebeke Tot Ridder in de Leopold II orde mei zwaarden Allemon Julien. Guido Gezel- lestraat 26 Vlamertinge Aan al deze verdienstelijke oudstri(ders 1914-18. die alle veldslagen hebben mee gemaakt en daarbij vier jaar lang in de Vuurlinie stonden, waar zij door hun hel denmoed talrijke eretekens verwierven terwijl zij verscheidene malen op de 'e- terdagorde werden vermeld bieden wij onze hartelijke gelukwensen HIJ HERDENKEN KONING ALBERT Koning Albert is dood' Zo ging ze ventien jaar geleden, op die mistige Zon dagmorgen van 17 Februari 1934. de ake lige Jobstijding van mond tot mond. toen men vernam dat onze geliefde Vorst, bij een rotsbeklimming te Marche-les-Dames in de Maasvallei bij een beoefening van zijn uitverkoren sporthet alpinisme, aan een tragisch einde was gekomen. Zeven tien jaar is het geleden en het ligt in ieders herinnering, alsof het pas gisteren gebeurde. Het nieuws kwam over het land als een spattende vuurvonk; de talloze oudstrijders, die met Koning Albert aan het IJzerfront, lief en leed hadden ge deeld. stootten die hartekreet met ver slagenheid uitDe Koning is dood. Tijdens de harde en dikwijls bange dagen van 1914-18. hadden wij onze Aan voerder, grondig leren kennen. De Ijzer- soldaten gevoelden voor Koning Albert een diepe verering. Hoevele malen hebben wij Hem zien voorbijstappen, ergens op de weg van de Koninklijke villa in De Panne naar het hoofdkwartier te Houtem. in gesprek met zijn vleugeladjudant en van heel verre gevolgd door twee gemoedelijke rijkswachters. Die eenvoud en die ernst, naast het begrip voor het harde leven van de IJzer- soldaat. hebben de hechtste banden ge smeed. die ooit een Bevelhebber en sol daten met elkander verenigden. Dit legt uit. waarom ieder jaar op 17 Februari, een ingetogen hulde wordt ge bracht aan de nagedachtenis van een Groot Vorst en een goed mens. De traditie getrouw, zullen de Vuur- kruisen, ook dit jaar onze Edele Overste 14-18. herdenken Twee IJzerbonken met onze bondsvlag zullen heden avond. 17 Februari, van 19 tot 20 uur. de wacht op trekken aan het standbeeld op de Grote Markt, als een stille en eenvoudige hulde vol erkentelijkheid gebracht aan onze on vergetelijke. heldhaftige Aanvoerder aan de Ijzer onze betreurde Koning Albert. CLUBKAMPIOENSCHAP 1956-51 Een Coup de Theatre in de eerste klasse 2 De enige betrachting van ieder roman schrijver is zijn lezerpubliek zo in de ban te houden door zijn verhaal lang zaam maar zeker naar de climax te lei den. De lezers zijn dan geboeid en ver slinden in een adem de spannende ont knoping van het verhaal. Zo gebeurt het ook in het lokaal kam pioenschap om het schaakmeesterscha p De spanning gaat in crescendo en is zo ondraaglijk dal men een maand verder wenst te staan om de zenuwen van de beklemmende druk te ontlasten. Reeds staat van nu al vast dat we de allerlaatste speelronde zullen moeten af wachten om te zien wie van de 5 op 7 deelnemers als eerste de finish zal berei ken 4 spelers staan thans na de 14e ronde virtueel gelijk op kop en op 4 ron den van het einde betekent het. dat het i an nu af geweldig zal stuiven in De Maan* In de 14e ronde heeft de ex-kampioen 1948 een kostbaar half-puntje moeten prijsgeven aan de rode lantaarndrager die nu zijn voelhorens uitsteekt en op jacht gaat naar arme puntjes om zijn schamel bezit wat te verrijken. De derby tier Dokters verliep in het voordeel van Di Dubrulle die op snedige wijze ope reerde en zijn tegenstander letterlijk in stukken sloeg Er zal heel wat buskruit ontploffen bij de aanstaande match tus sen de twee grote punchersDubrulle- Laconte Een topmatch om ervan te snoe- pen Beide tegenstanders hebben wat in hun mars en voor de pronostiekers is dit nummer een zeer zware dobber Eveneens hebben we ditmaal een top match in de tweede klasse Jude-Dewilde met als lokaasde titel. Voorgaande con frontatie tussen de leiders was voor de heer Dewilde en voor velen is hij de fa voriet. maar de heer Jude beschikt over een soliede spelsysteem dat heel wat kan opwegen voor de eindphase In de derde klasse zetten de twee lei ders ongestoord hun zegemars verder, maar de heer Decorte houdt een flinke vaart om ten minste een van de twee voor de finish bij de lurven te vatten Matchen van 20 Februari om 26.30 u. (15e Ronde) le AFDELING: 11 Dubakoff - Gits 2j Baert - Benoot 3) Dubrulle - Laconte 4) De vacht - Deroo bye Vandroemme 2e AFDELING: 5) Vandenhoven - Cys 6) Jude - Dewilde 7) Lemenu - Grimonprez 8) Verhamme - Delahaye 3e AFDELING 9> Pyck - Baete 10) Jaspers - Depoorter 11) Devos R, - Duhameeuw 12) Vandaele - Decorte bye Pecceu. Klassement le Klasse na de 14e Ronde 1) Devacht 12 5 6 1 8 2) Vandroemme 11 5 4 2 7 3) Laconte 10 6 1 3 6 4 4) Benoot 10 6 1 3 6 4 5) Dubrulle 11 4 2 5 5 6) Deroo 10 4 0 6 4 7) Gits 11 2 2 7 3 8) Baert 11 2 2 7 3 N. B - De heer Baert speelt buiten wedstrijd. BEKERWEDSTRIJD 4e Rondel De uitslagen van de borden nr 6 Cor- nardt - Pyck en nr 9 Devacht - Blondeel moeten uiterlijk tegen Maandag 19 Febr 1951 om 24 u gekend zijn Het Karnavalbal Het Karnavalbal dat verleden Zaterdag plaats greep mag als een triomph worden beschouwd Inderdaad vanaf 19.30 u. stroomde het volk toe. zodat de zaal. om 22 uur prop vol was Een honderdtal gemaskerden waren op gekomen. Uit vrees misnoegden te maken, durven wij het niet wagen hier de verschillige groepen, de koppels en de afzonderlijken op te sommen en te beschrijven. Allen waren om ter schoonst en eigenaardigst. Bovendien had de jury een moeilijke taak te vervullen Nochtans is het toekennen der prijzen zeer goed van stapel gelopen en wij zijn verheugd te mogen melden dat de groep N. S. B. de eerste prijs, 't zij een melkzwijntje. weggekaapt heeft. Het was waarlijk verdiend Gans de avond heerste veel geestdrift en. medegesleept door het prachtig N S B - dansorkest. draaide en zwaaide oud en jong tot in de kleine uurtjes. En nu. tot toekomende jaar Gala avond op de auto-skooter Donderdag aanstaande 22 Februari van af 18 uur. grote gala-avond op de auto- skooter met monster tombola ten voor dele der werken van onze afdeling- Vergeet niet. waarde leden en geacht publiek dat de opbrengst van dit feest ten goede komt aan noodlijdende oud- strijders. HET BESTUUR U wenst misschien een onderzoek voor een jongen of e^fi meisje, dat nu inwoont in een kostschool Wel. dan kunt U ge rust komen onder het Paasverlof Misschien kunt ge nu moeilijk naar leper komen en schikt het beter onder het verlof. Ook voor U is er gelegenheid onder het verlof. Maar U begrijpt, dat niet iedereen kan kcmen onder het Paasverlof. Indien U dus waarlijk een onderzoek wenst onder het verlof, weest dan op tijd met Uw aanvraag en schrijft ons nog deze week. Zo wordt er zeker een plaats voor U ge houden tijdens de onderzoekdagen van het verlof. H ïl adresDienst voor voorlichting bij Beroepskeuze. D'Hondtstraat 59. leper Vanwege het N C. Middenstandsverbond Gewest leper- werd op 13 Februari 1951 een schrijven gericht aan het Beheer der Nationale Maatschappij der Buurtspoor wegen Groep der beide Vlaanders, te Ledeberg-Gent Hooggeachte Heer Directeur In naam van onze leden en van ce be volking uit deze Westhoek, die bediend wordt door de Autobuslijn Nieuwkerke- Ieper. vragen wij U een kleine wijziging te willen aanbrengen aan de uur-regeling van de autobus, die 's morgens uit Nieuw- kerke (de Seule) vertrekt te 6.56 u en aankomt te leper (markt) te 7-40 u. Het ware ten zeerste wenselijk deze autobus tien minuten te vervroegen, op dat de personen die een aansluiting wen sen met treinen of autobussen te leper, in de mogelijkheid zouden verkeren rond 7.30 U- in leper aan te komen Hopende dat gij de zaak welwillend zult laten onderzoeken en het nodige ge volg er aan zult geven groeten wij U. Mijnheer de Directeur, met de meeste achting Namens het gewestelijk bestuur, N.C.M.V. Vanwege het N C. Middenstandsver bond werd op 13 Februari 1951 een schrij ven gericht aan Zijne Excellentie, de Mi nister van Verkeerswezen, te Brussel Excellentie In naam van al onze leden en van alle middenstanders van leper en omliggende, komen wij tot U met een zeer gewettigde bede Er doen geruchten de ronde, waarbij, na de afschaffing van het verkeer op de spoorlijn Ieper-Roeselare. ook het verkeer op de lijn Ieper-Kortemark zou worden stopgezet. De handel en de nijverheid van onze stad en omliggende hebben er alle belang bij. dat er een confortabele en spoedige ver binding met het noordelijk gedeelte der provincie blijft bestaan. Het is dan ook de wens. niet alleen van de middenstan ders uit de streek, doch van omzeggens gans de bevolking der streek, dat het verkeer op de spoorlijn Ieper-Kortemark zou behouden blijven en dat de spoorlijn Ieper-Roeselare opnieuw vlugge en ge noeglijke verplaatsingsmogelijkheden zou aanbieden. Met aandrang vragen wij U, Excellen tie .opdat gij Uw invloed zoudt doen gel den bij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, ten bate van het behoud der lijn Ieper-Kortemark en het herstel der lijn Ieper-Roeselare. Hopende bij Uwe Excellentie gehoor te mogen vinden, groeten wij U. Mijnheer de Minister, met de meeste waardering Namens het gewestelijk bestuur N.C.M.V. MERKWAARDIGE VOORDRACHT OVER IEPER De Heer M. P Huvelle. bestuurder der firma Picanol en voorzitter der «Vrienden van de Franse taalzal op 27 Februari a. s- om 20 uur een voordracht houden over de stad leper vóór. tijdens en ns de oorlog 1914-18. De voordracht wordt opgeluisterd door oorspronkelijke en on. uitgegeven lichtbeelden. Deze merkwaar dige reeks lichtbeelden alsmede de tekst j der voordracht ontworpen naar de talrijke nota's van wijlen onze stadsge noot Meester Arthur Butaye zullen een belangwekkende terugblik bieden 0p onze goede stede leperzoals we kenden vóór 1914. zoals we ze in puinen terugvonden na 1918. en zoals we ze heden kennen. De voordracht gaat door in de grote zaal van het Hotel Britannique (privaatingang) en is kosteloos toegan kelijk voor de leden van de Vrienden der Franse taal. Nieuwe leden worden nog ingeschreven op de avond van de voor dracht en genieten nog van alle voor drachten. feesten en uitstapjes voorzien tot einde December 1951. Alle Handels- en Familiedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter 34, Boterstraat IEPER kunt u HUREN in J. De Bruyne-Vandendriessche Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Gewone zwarte klederen alle maten Prachtige snit - Discretie (4126) MONUMENT TE STEENSTRATE De giften komen regelmatig binnen. Het Verstandhoudingscomité der Oudstrij ders 1914-1918 en 40-45 gaf een sterke gel delijke steun, alsook Het Nationaal Ver bond der Invalieden, de Nationale Strij- dersbond, de Oorlogsvrijwilligers, de Vuurkruisen. de Verbroedering der Rijks wacht, de Belgische Nationale Beweging en de Rijnwacht. Verscheidene steden zo als Luik. Charleroi. Oostende. Gent en Frameries stortten een schone som op de intekenlijst Het is nog tijd om ons te helpenstort uw gift aan de H Van Winsen. Statie straat. 25. leper. CAMBRINUS-CLUB IN FEEST Zeer zeldzaam is het dat een kaarter drie opeenvolgende jaren het koningschap behaalt En nochtans heeft de H. Freddy Decheiver dit bewezen in de Cambrinus- club Hij werd dan ook verleden Zaterdag tot keizer gekroond en gevierd door al de leden. Een zeer goed banket werd opgediend aan veertig personen. De lokaalhouder had gezorgd voor de versiering. Gans de nacht werd er onder kaarters- vrienden gefeest en een sketch nopens het jaa'- 50 werd opgevoerd door de heren Van Wichelen, Decheiver en Tytgat. Het oogstte zeer veel sukses. Het nieuw jaar werd goed ingezet en nogmaals hartelijk proficiat aan Keizer Freddy I 37 Mary logenstrafte de beschuldi ging van haar broer. Ze aanvaardde de situatie met een fijngevoelige on bevangenheid en maakte slechts een haperende toespeling op de tragische omstandigheden, die ertoe geleid hadden, dat Alan aan haar hoede werd toevertrouwd. Ze nam Eve en de jongen dadelijk mee naar de kin derkamer en liet Mike aan haar echt genoot over, zodat de twee heren in de rustige kalmte van de studeerka mer op hun gemak een pijp konden roken. Mike's zwager was een heel geschikte vent en toonde al evenveel tact als zijn vrouw maar Mike vond het niet meer dan billijk om hem op de hoogte te brengen en vertelde in het kort van zijn mislukte logeer partij. Hij vond een zeer dankbaar gehoor en voordat Mike het wist, waren ze in een ernstig debat gewik keld over het voor of tegen van een particulier detective in dergelijke zaken. Mary kwam hen eindelijk sto ren en troonde ze mee naar de huis kamer waar Eve zich zat te warmen bij de dansende vlammen van een lekker vuurtje. Ze wilde er niet van horen dat ze dadelijk vertrokken en rustte niet voordat ze alle eer ge daan hadden aan haar uitgebreide theetafel. Mike protesteerde, maar op een wenk van Eve schoof hij toch bij en deed een aanval op de kersen cake, die zijn zuster expres voor hem besteld had. Het werd een echt ge zellig uurtje en Mike zag met wel gevallen hoe goed de twee dames met elkaar schenen op te schieten. Ze namen nog even afscheid van Alan, en konden naar waarheid ge tuigen. dat hij zich uitstekend op zijn plaats voelde. Het jongmens nam maai' weinig notitie van zijn tante, hij had het veel te druk en koester de zich in de bewondering van de opgetogen tweelingen, die voelden dat ze een waardige bondgenoot in Alan hadden gevonden. Tot Mike's verrassing had dit be zoek Eve totaal opgevrolijkt. Ze was opgetogen over zijn zuster en haar twee engelen van kinderen. Hij deed geen moeite om de laatste illusie te verstoren, hij voelde zichzelf ook zeer mild gestemd tegenover de wereld in het algemeen en de tweelingen in het bijzonder. Eve nestelde zich als een poesje in de kussens en Mike stopte haar warm in met zijn plaid. Een echt gezellige middag zuchtte ze toen de wagen zachtjes door de besneeuwde lanen gleed. Ik had er me toch nog iets anders van voorgesteld zei Mike mistroos tig. Hoe zo vroeg ze verbaasd, ter wijl ze hem steels van terzijde op nam en in stilte zijn mannelijk pro fiel bewonderde. Ik had me er zo op verheugd om met z'n tweetjes ergens gezellig thee te drinken, maar dat konden we Mary natuurlijk niet aandoen O,zei Eve, terwijl ze kleurde. Ze keek naar zijn handen die rustig op het stuur lagen. Tenslotte wend de zij haar hoofd naar hem toe. Als je de eerste zijweg rechts afslaat komen we langs een ouder wetse herberg waar ze een lekker glas port hebben. Het is wel een klein omweggetje maar als je er niet tegen opziet...» Je bent een schatfluisterde Mike. Hij trapte vervaarlijk op de gaspedaal, zijn ogen speurden naar de zijweg. De inspecteur kon naar de maan lopen. Hij moest maar zien wanneer ze terugkwamen. De herberg van Eve was een van die gezellige ouderwetse instellingen, die langzamerhand uit de mode gaan. Het ameublement en de betimmering was van donker eikenhout en in het knusse, afgeschoten hoekje hadden ze met zijn beiden de hele wereld alleen voor zichzelf. Mike was in de stemming om alles prachtig te vin den en hij prees met heldenmoed de port. die van een limonadeachtig ge halte was. Eve had haar bontjas over haar stoel gehangen en haar vuur rood wollen jurkje was de vrolijke noot in deze donkere omgeving. Het haar danste in kleine krulletjes om haar bontmuts en leek wel gesponnen goud. Ze keek hem met haar blauwe viooltjesogen overmoedig aan. «Zo, nu heb je je zin. Bevalt 't je hier Een verrukkelijk plekje zei Mi ke zenuwachtig. Wil je roken Hij presenteerde haar zijn sigarettenkoker. Zij schudde het hoofd. Ga jij je gang maar». Maar Mike liet zijn koker weer in zijn zak glijden en trommelde zenuw achtig met zijn vingers op tafel. «Zeg Eve... Ja Mike... Hij keek naar haar opgeheven ge zichtje en werd getroffen door haar liefelijkheid en de tere glans in haar ogen. Ik wou eens met je praten, zie je. Natuurlijk is het belachelijk om te veronderstellen dat je bijzonder be lang in me zoudt stellen. Ik bedoel, je vindt me natuurlijk een idioot. Doe niet zo dwaas jongen. Ik. ik... mag je heel graag Mike greep naar haar handje, dat doelloos met de steel van haar glas speelde. De stilte die er tussen hen viel was niet een gedwongen en pijnlijk zwij gen. Eve kon een vertrouwelijke sfeer om zich heen scheppen zonder een bewuste poging daartoe. Dit bracht hen vanavond nader tot elkaar. Meen je dat Eve Ik bedoel zou je een klein beetje van mij kun nen houden Zijn stem kreeg een smekende klank. Ik kan je niet zeg gen hoe oneindig gelukkig ik zou zijn als je met mij zoudt willen trouwen Toen zweeg hij en wendde de ogen af Hij leunde met zijn hoofd tegen de stoel en voelde de spanning in zich stijgen. De druk van haar zachte ringers op de zijne deed hem weer opkijken. Hun blikken ontmoetten elkaar en in haar ogen las hij het antwoord. EveZijn stem klonk hees en triomfantelijk. Kom mee Hij gooide nonchalant een paar po. geldstukken op het tafeltje en hielp haar voorzichtig in haar mantel. Hand in hand als twee kleine kinde ren liepen ze naar buiten. Het sneeuwen had opgehouden en de sterren flonkerden. Ze waren sa men in de allesbeschermende duis ternis. Mike sloeg zijn armen om het meisje heen en hij kuste haar lip pen die de zijne zochten. Hij hield haar dicht tegen zich aan gedrukt. Hij kon haar hartslag voelen en haar adem. Alle spanning vloeide uit hem weg. Houd je van me, Eve, houd je van me Dit was het enigste, wat hij stamelend uit kon brengen. Haar gezicht was naar hem opgeheven en haar hand beroerde strelend zijn haar. Je bent zo 'n heerlijke steun ge weest voor me, lieverd zei ze zacht. Natuurlijk houd ik van je, zonder jou was het niet om uit te houden geweest Er kwam een gevoel van innige dankbaarheid bij Mike op. Hij keek naar de hemel die hem oneindig wijd toescheen. Nu was er geen eenzaam heid meer voor hem met Eve naast zich voelde hij zich sterk en moedig. Hij drukte zijn lippen stijf op haar mond en in de schaduw van de oude dorpsherberg luisterde Eve naar de vurigste liefdesverklaring die ooit over de lippen van een jongeman ge komen was. Na de laatste innige en hartstochtelijke omhelzing protes teerde 't meisje zwakjes. Mike, nu moeten we gaan, als we tenminste nog voor het eten thuis willen zijn Wat doet het er toe, hoe laat we thuiskomen lachte Mike overmoe dig, maar hij trok toch gehoorzaam het portier open. Ze lachten en de echo van hun lach klonk uitdagend over de wijde witte vlakte. De koplichten van de wagen sche nen fel over de weg en het karretje scheen vooruit te springen. Jammer, dat we terug moeten zuchtte het meisje, ik was al die narigheid vergeten. En nu is het als of ik weer naar het onheil toegetrok ken word. Onzinlachte Mike haar be zorgdheid weg. Ons geluk kan nu door niets meer gestoord worden. Had hij ook maar flauw kunnen vermoeden welke tragedie hen nog te wachten stond, dan had hij de wa gen gekeerd en Eve aan de zorgen van zijn zuster toevertrouwd. Jimmy deed open en keek hen on derzoekend aan. Nou, nou, kunnen jullie nog lan ger uitblijven. De inspecteur had bijna jullie signalement door de radio bekend laten maken. Hij kreeg zo 'n zacht vermoeden dat er een scha king op touw was gezet Is er iets gebeurd vroeg Eve bezorgd en de geestdrift verdween van haar gezicht. Hier nietgrinnikte Jimmy, die een heldere kijk op verliefde mensen had, maar naar jullie uiterlijk te oordelen... Klets niet, kerelmompelde Mi ke, maar zijn blik verried hem. Mijn gelukwensen hebben jullie, kom gauw mee naar binnen om het heuglijk nieuws te verkondigen.Hij v reef zich in de handen. «A's daar niet een fles van onze oude trouwe weduwe voor los ge trokken moet worden weet '-k 't niet. Geen sprake van,zei Eve gede cideerd. Mike en ik zijn overeenge komen. onze verloving pas bekend te maken als de moordzaak opgelost is. Vóór die tijd hebben we toch geen rust. «Gelijk.heb je», zei Jimmy pathe tisch, stel je voor dat ze die jonge man van je inrekenen, dan zit jij n)eI de gebakken peren. Voorzichtigheid voor alles Schei uit met die flauwigheden bezwoer Mike en gaf hem een vriend schappelijke stomp. Pas jij maar op jezelf Waar is Fay vroeg Eve. die de aandacht van zich zocht af te leiden- (Vervolgt!

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4