HET VRAAGSTUK YPER 21 leperse Handelsfoor DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER JÏLp-Ï ci'e1;0r!1 rondheidsredenen afgetreden is als minister van Buitenlaudse 4e jAARCANC Nr 15 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 17 MAART 1951 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS OFFICIËLE OPENING MUZiEKCONCERTEN BEZOEKDAGEN TREKKING VAN DE TOMBOLA VRAAGGESPREK TWEEDE AUTOCARAVAAN HET YPERSCH NIEUWS 0STUUK EN REDACTIE 34. BOTEK8TKAAT. YPER TeL 500 Postcheckrek. 441.71 (L. DUMORTIEK ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 125 tr. 6 MAAND 65 fr. 3 MAAND 35 fr Veel Yperlingen hebben verleden week met groot genoegen kennis ge nomen van de nuttige overwegingen over het herstel der vaart Yper- Komen, verschenen in het jaarverslag van de Bank van Roeselare en waar van in k Het Ypersch Nieuws enkele uittreksels werden gepubliceerd. Dat dit probleem op de algemene vergadering van een zó bevoegd mid den als de Bank van Roeselare uit eengezet werd, bewijst hoezeer men in deze wereld van zakenlieden, on ze waterweg beschouwt als de onont beerlijke slagader van het econo misch leven in ons Westland, de fak- tor voor industriële ontwikkeling en tot bestrijding der werkloosheid. Het moet dan ook niet verwonde ren dat, wanneer wij daarvan kennis hebben genomen, wij gevoeld hebben hoezeer het onze plicht was. bij deze gelegenheid een Yperse stem te laten horen. Ja, in de jaren 1860 werd besloten, en dit ten einde de hevige crisis die West-Vlaanderen teisterde te bestrij den, tot het maken van drie waterwe gen, namelijk van Kortrijk naar de Schelde, Roeselare naar de Leie en Yper naar de Leie. De twee eerste ge lukten, de vaart Yper-Komen bleef haperen in de sleuf van Hollebeke. Te dien tijde had Kortrijk omtrent hetzelfde getal inwoners als Yper èn thans telt het 2 1/2 maal zoveel en Roeselare wier bevolking de helft be droeg van Yper. heeft er thans twee maal zoveel. Want handel en nijverheid zijn geen woekerplanten die groeien of die men planten mag in het wild. Zoals voor de beste vruchten van de landbouw, moet de grond, moet de goede ligging voorbereid worden. En dan zijn handel en nijverheid geen ondankbaren, want zij betalen het tiendubbel terug van hetgeen aan hen besteed werd. Om zich te overtuigen hoeft men slechts te gaan zien langs de vaart Gent-Terneuzen, de vaart Kortrijk - Bossuyt en de haven van Roeselare, om ons te beperken bij Vlaanderen. Men werpt soms op dat wij met het Belgisch Waternet verbonden zijn langs de vaart Yper - Yzer, de Yzer en de vaart naar Plassendale. Maar wat een OmwegEn hoe dikwijls ge beurt het niet in de Zomer dat we gens het laag waterpeil op de Yzer, de scheepvaart belemmerd wordt Gent was vroeger ook reeds met de zee verbonden langs de Schelde en Kortrijk met het Walenland langs de Leie en de Schelde, maar de ontwer pers van deze vaarten hebben klaar gezien en gelijk gehad... In 1935 was het herstel van de vaart Yper - Leie nabij. De Heer Minister Hendrik De Man besloot deze werken te doen uitvoeren en stelde daartoe de Heer Ingenieur Merlin aan. Wan neer de projecten gereed waren was de Heer Merlot echter Minister van Openbare Werken geworden en als goede Waal zorgde hij voor de be langen van Wallonië. Hij richtte twee commissies op. de ene voor de vaart Charleroi - Brussel, de andere voor de vaart Yper - Komen. De eerste be stond uitsluitend uit voorstanders van de vaart van Charleroi, de ande re was aldus samengesteld dat het herstel van de vaart Yper - Komen kon verworpen worden. En aldus ge beurde het dat men vier tegen vier stemde, wat tenslotte nog geen ver werping was. Na de oorlog, en nadat de Heer Merlot als voorzitter van het Waals Congres wat had gedreigd, zijn de Srote werken aan de vaart van Char leroi begonnenze zullen zowat drie milliard kosten. Nu gaan scmmigen Vao onze aardewerkers daar hun brood verdienen... terwijl hier aan buis. aan de vaart Yper - Komen, het werk te wachten ligt Zoals in het verslag van de Bank van Roeselare terecht gezegd wordt, kan de techniek die de Tunnel onder de Schelde bouwde en het Albertka- naal en dan vooral de sleuf van Ei- genbilzen. aanlegde thans gemakke lijk de berg van Hollebeke onder de knie krijgen, zoals het trouwens zal gedaan worden met de berg van Go- darville. door dewelke het kanaal van Charleroi moet getrokken wor den. In 1945 lieten wij onze wekroep weerklinken bij middel van onze bro chure Het Vraagstuk Yper en in 1948 Verklaarde de Heer Minister Be- hogne dat hij voorstander was van het verlengen van de vaart Yper - Yzer tot aan het spoorwegstation van Yper. Het was een begin en het deed nieuwe hoop herleven, maar sinds dien ligt het bundel van Yper ergens in een verloren hoekje van het Mini sterie van Openbare Werken met stof bedekt. Het moet ons echter niet verwonde ren, want het Ministerie is een echt midden van grootse droombeelden ge worden, en indien we moeten geloven wat verteld wordt, dan zal er weldra een echte milliardendans uitgevoerd worden. Op 4 Maart 1951 hield de Heer G. Willems, Algemeen Bestuurder van Bruggen en Wegen, op een vergade ring van de vereniging der Ingenieurs Oudleerlingen der Hogeschool van Gent, een uiteenzetting over De toe komst van ons net van bevaarbare wateren en de grote vraagstukken die er aan verbonden zijn Na de belangrijkheid te hebben aangetoond der binnenscheepvaart en bewezen te hebben hoe handel en nijverheid zich best ontwikkelen langs goede water wegen, deed hij de uiteenzetting van het programma van zijn Ministerie. Het bevat kanalen van Oostende en Zeebrugge voor schepen van 2000 ton, gaande naar Gent en Antwerpen, om langs het Albertkanaal Luik te be reiken een waterweg voor schepen van 1.350 ton van Doornik naar Rijsel en vandaar naar Duinkerke, dit door de Franse regering uit te voeren in de andere richting een kanaal van Door nik door de Borinage naar het kanaal Charleroi - Brussel te Senefte, om langs dit kanaal Charleroi te bereiken en verder langs de Samber en de Maas ook Luik. Zonder de waterweg te vergeten van het Albertkanaal te Visé doorheen het Rijnland naai de Rijn voor dit laatste kanaal zou den op Belgisch grondgebied drie lifts voorzien worden, respectievelijk van 55, 80 en 55 meter hoogte en dan nog vier andere sassen op Duits grondge bied. Tenslotte vernoemde hij dan nog het nieuwe sas van Terneuzen, het tweede sas aan de Kruisschans te Antwerpen en het nieuw sas te Ternaaien op het Albertkanaal. De Heer Willems kondigde tevens aan dat de diensten van Bruggen en Wegen de studie aangevangen hebben van de nieuwe waterweg van Doornik naar Rijsel. Wanneer men van dit alles kennis heeft genomen, dan staat men als be dwelmd. En wanneer men opnieuw tot zijn zinnen is gekomen, dan kan men niet nalaten uit te roepen En is dat enkel voor de andere Belgen en niets voor onze stad en streek, die nochtans in 1914-1918 alles offerde voor het heil van het vaderland en die na zoveel jaren, nog steeds wacht op een economisch herstelMen vraagt zich af of die kar met milliar- den geladen wel te Yper zou kunnen voorbijkomen al was het maar voor hetgeen langs de kar zou vallen.. Wij laten het woord aan onze He ren Senatoren. Volksvertegenwoordi gers en mandatarissen van stad en dorp. H. VERMEULEN-MEYNNE. Op Witte Donderdag 22 Maart, te 15 uur officiële opening der Handelsfoor door Zijne Excellentie de Minister van Koloniën, de Heer Dequae. in aanwezigheid van de Heer De Taeye. Minister van Volksgezondheid en het Gezin, de Heer Burgemeester, de burgerlijke, geestelijke en rechterlijke overheid van de stad en opgeluisterd door het Muziekkorps van de St Jozefs Vrije Beroeps- school. Vrijdag 23 MaartBezoekdag der scholen van het arrondisse ment. Zondag 25 Maart (Pasen) vanaf 15 uur muziekconcerten op de Grote Markt Koning Albert en de René Colaertplaats. Te 18 uur prachtig Kunstconcert door de Koninklijke Phil- harmonie van Poperinge. in de Stadsschouwburg. Ingang vrij. Maandag 26 Maart (2e Paasdag) op de Grote Markt Koning Albert en op de René Colaertplaats. Volksconcerten vanaf 15 uur. Te 10 uur ontvangst van de Harmonie des Mineurs de Wingles (P.D.C.). Optocht door de stad. Te 11 uur in de St Maartenskathedraal plechtige mis opge luisterd door de Harmonie des Mineurs. Te 18 uur in de Stadsschouwburg buitengewoon prachtig con cert door zelfde harmonie. Ingang vrij. De Handelsfoor is open op Witte Donderdag vanaf 16 uur tot 19 uurde Vrijdag 23. Zaterdag 24, Dinsdag 27 en Woensdag 28 Maart, van 9 tot 12 en van 14 tot 19 uurop Pasen en 2e Paasdag van 9 uur doorlopend tot 19 uur. De uitslag der trekking van de Tombola de bezoekers der Handelsfoor kosteloos aangeboden, zal verschijnen in ons nummer van Zaterdag 7 April. Op Maandag 19 Maart a. s. te 13.10 uur zal Radio Zender Kortrijk een vraaggesprek afnemen in betrek met de 21e leperse Handelsfoor. Op Zondag 18 Maart zal een autocaravaan van uit leper ver trekken en volgende gemeenten doortrekken, ten einde met luid sprekers en muziek de nodige reklaam te maken voor de 21e leperse Handelsfoor. De bevolking van de gemeenten waar de autocaravaan zal voorbij trekken wordt aangeraden de vlugschriften die zullen uitgedeeld worden aandachtig te lezen, daar verschillige firma's prijzen uitloven voor hen die een bepaald vlugschrift indienen. Vertrek uit Iepier te8 uur naar Vlamertinge, Elverdinge, Woesten. Oostvleteren, Hoogstade, Alveringem Lo. Reninge. Noorschote, Merkem, Woumen, Klerken, Houthulst, Staden, Hoog lede, Oostnieuwkerke, Westrozebeke, Poelkapielle, Langemark. Bikschote, Zuidschote, Boezinge, St Jan, Zonnebeke, Passendale, Moorslede, Beselare, Geluveld, Zillebeke. Zandvoorde. Komen ten Brielen, Houthem, Hollebeke. Wytschate, Mesen, Wulvergem Kemmel, Iepier. •MStCt HET C. V. P.-KONGRES. Oe belangstelling in politieke kringen was reeds enkele weken gericht op het kongres van de C.V.P., dat thans het vorige week-end te Brussel plaats had. Het stond in het teken vanWij moe ten de Vrede winnen In zijn openingsrede drong voorzitter Lefevre aan op de eensgezindheid in de partij, ten einde de normale periode voor de aanstaande verkiezingen te bereiken met een homogene C V P -regering Het kongres aanvaardde daarna een voorstel van het Nationaal Comité voor de samenstelling van de Algemene Partij raad Deze zal bestaan uit het nationaal comité, de voorzitter van de provinciale- en arrondissementsfederaties, een arron dissementsafgevaardigde per 2 500 leden. 12 gecoöpteerde leden <6 Walen en 6 Vla mingen). de groepsbesturen van Kamer en Senaat en een vertegenwoordiger van de C V.P.-groepen in de provincieraden. Betreffende het inrichten van de polls, wordt het voorstel van het Nationaal co mité aanvaard, waarbij het aanduiden van de candidaten voor de verkiezingen ge schiedt door geheime polls. De ingeschreven leden van de partij zullen aan deze polls deelnemen. De ingeschreven leden van de partij zullen aan deze polls deelnemen. De aanduiding van de sprekers en de verdeling van de onderwerpen geschiedde op een weldoordachte wijzede twee Vlamingen Lefèvre en De Schrijver, de twee Walen Servais en Van Zeeland. De heer De Schrijver sprak over de verdediging van de vrfede Hij wees er op dat alle volkeren naar vrede hunkeren, doch dat de politiek van Rusland oor logsgevaar verwekt. De bedreigde punten zijn de nieuwe landen van Zuid-Azië. die militair niet sterk zijnhet Nabije Oosten met zijn petroleum voorraden en West-Europa dat militair niet sterk is. De oorlog is echter niet onvermijdelijk, zegt dt h. De Schrijver. Rusland denkt na. Amerika is vooruit op het gebied van atoomwapens en Europa bereidt het ver zet voor tegen een mogelijke aanval. De heer Servais bracht verslag uit over de ekonomische toestand Hij wees op de gunstige index-cijfers van de Belgische voortbrenging 150 t h. tegenover voor de oorlog voor de staalvoortbrenging125 n. voor de metaalproducten. 140 t. h. voor de textielwarenhet driedubbele voor kunstzijde. De kolenvoortbrenging is gelijk aan die van voor de oorlog. De voortbrenging voor de herbewape ning kan dus gemakkelijk gedragen wor den De heer Lefevre sprak over de militaire politiek van de homogene C V.P.-regering. Op het gebied van de binnenlandse vei ligheid verklaarde spreker, dat de rege ring inlichtingen moet inwinnen en de werking van de vijfde kolonne aandachtig nagaan Hij kondigde aan. dat Franse communistische organisaties werkzaam zijn in België. In het ontwerp van besluit, dat hij aam de vergadering voorlegt, wordt gezegd, dat er moet voor gezorgd worden, dat de op- geroepenen bij het leger behoorlijk on derkomen. uitrusting en bewapening zou den vinden. De heer Van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken, gaf een uiteenzetting over de buitenlandse politiek. Spreker betoogde, dat een nieuwe oor log niet onvermijdelijk is. maar men moet naar de middelen zoeken om hem te be letten. Hij wees dan op het vraagstuk van de grondstoffen en zegde, dat het bedrijfs leven daarmede zal af te rekenen hebben. Hu zal een inspanning moeten doen voor een verhoogde productie. Onze politiek moet gericht zijn op de stabilisatie van de koopkracht met de zorg de inspanning op billijke wijze te verde len. betoogde de h. van Zeeland. Het communisme dient te worden be streden door de bevolking van de gehele wereld een waardige levensstandaard te bezorgen, besloot spreker. ENKELE BESCHOUWINGEN OVER HET C V P.-KONGRES. De katholieke «De Standaard» mei Het spreekt in het voordeel van de a:- gevaardigden. die aan het congres hebben deelgenomen, dat zij voor de taal van het gezond verstand vatbaar zijn. De be spreking is zo gemakkelijk verlopen, or. dat in de grond van zijn hart iedereen overtuigd is, dat de offers, die de rege ring vraagt, noodzakelijk zijn en dat het ogenblik niet geschikt is om aan dema gogie te doen en al te sterk dé nadruk te leggen op particuliere eisen en verzuchtin gen De «Volksgazet» (soc.) schrijft in haai Dinsdagnummer Het Congres van de CVP., dat Zater dag en Zondag werd gehouden, en waar de niet-clericale bladen ten strengste wa ren geweerd, was het zesde of het zeven de sinds de bevrijding. De eerste ston den in het teken van De koning komt terug Het laatste werd besloten met de strijdkreet (die nochtans een beetje ang stig klonk De homogene regering gaat niet weg. Wij blijven tot 1954De le zers met een beetje geheugen zullen zich nog herinneren dat er. tussenin, nog een ander congres is geweest, waar men vooral riepVan Cauwelaert. Eyskens, De Schrijver en andere slappelingen moeten buiten Als men nu wil weten, hoeveel waar de wij hechten aan de pretentieuse ver klaring van voorzitter Theo Lefèvre over de voortzetting, tot 1954 en later, van het clericaal bewind, dan moet men slechts even nagaan hoeveel waarde de C VP. zelfs vandaag nog hecht aan haar vroeger gebral De koning is vergeten. Zijn portret hing er nog wel, doch niemand schonk er méér aandacht aan, dan wanneer men het op een postzegel van een gedevalueer de frank ziet. (zie vervolg volg blz DE HEER BEVIN" JARIG. r !,Sil tend de ambassade van Irak met een bloemtuil en een enorme ra aangeboden ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 1