FILMWERELD UIT DE PROGRAMMA'S HET YPERSCH NIEUWS 8 n-3-l»51 CINEMA OUD-1EPER HET SPOOR DER KARIBOUS "■el Randolph Scott cn George Gabby Hayes Op zoek naar goud moeten Jim Redfern en Mike Evans vergezeld door een kok. met name Ling, en een kudde een gevecht leveren tegen de mannen van Frank Walsh •m zich een doortocht te verzekeren over een brug op het pad der Karibous. Tij dens de nacht wordt de kudde, welke door Walsh wordt begeerd, door zijn handlan gers uiteengejaagd Tijdens deze aanval wordt Mike hevig aan de arm gewond en Jim moet hem dit ledemaat afzetten. De gewonde wordt daarop naar Dr. Rhodes te Carson Creek geleid. Jim begeeft zich naar «Gold Palace», een eetgelegenheid, waar hij kennis maakt met Francis, de schone eigenares. Het koppel sluit weldra dikke vriendschap Kort daarna maakt Jim ken nis met Walsh, die beweert niets van het verjaagde vee in het Karibouland af te weten Jim begeeft zich dan op weg om goud te zoeken. Inmiddels is Mike echter hersteld en treurt zeer over het verlies van zijn arm waarvoor hij Jim verantwoordelijk stelt. Zijn woede en bitterheid zijn zo he vig dat hij in dienst treedt van Walsh, die hem waardeert voor zijn moed en vaardigheid met 'n draaipistool. Na talrijke avonturen heeft Jim zijn doel bereikt Hij ontdekt een goudader en haast zich naar Carson Creek om er Mike het goede nieuws mede te delen. Deze ontvangt hem slecht en Jim moet zelfs de stad verlaten onder de druk der bewo ners die door Walsh werden opgehitst en ervan overtuigd zijn. dat Jim inlichtin gen tracht te bekomen over hun goudaders. Eens te meer op het pad der Karibous. ontmoet Jim de oude Grizzly, die zijn kud de vee leidt. Jim stelt hem voor. de kara vaan tot Chicoltin te brengen, een para dijs voor hoornvee Inmiddels heeft Walsh de Indianen over gehaald om de mannen te vermoorden en zich meester te maken van de kudde. Doch dit kan Mike niet dulden- Hij besluit de plannen van Walsh te beletten en roept de mannen van de stad om de kleine troep ter hulp te snellen Deze heeft intussen de grens van het Indiaans grondgebied bereikt en heeft er reeds een eerste aanval van de Indianen afgeslagen. De Roodhuiden gaan tot een tweede aanval over. doch Mike en zijn mannen komen juist op tijd aan. en de Indianen delven het onderspit. Tussen Mike en Walsh ontstaat daarop een tweegevecht, tijdens hetwelk ze el kander neerschieten. Alvorens te sterven verzoent Mike zich met Jim. En de kara vaan zet zijn weg voort naar Chicoltin Valley. CINEMA CAPITOLE MALAYA met James Stewart en Spencer Tracy. Geholpen door John Manchester, een belangrijke direkteur van Amerikaanse bladen, en door Kellar. lid van de F. B. I krijgt de avontuurlijk aangelegde reporter John Royer tot opdracht te trachten rubber uit Malakka dat door de Japanners is bezet buiten te smokkelen Ten einde in zijn opdracht te slagen bied aangekomen stelt Carnahan zien laat hij zich vergezellen door een van zijn verbinding met een van zijn vrienden een vrienden, een zekere Carnahan. die met Hollander die een verdachte bar uitbaat het gerecht had af te rekenen, en die Ma- en die hem alle mogelijke nulp be oo lakka kent als zijn zak In vijandelijk ge- Hij vindt er ook Lugna terug, een ta- Een toneeltje uit «Malayan, met Jam es Stewart, Spencer Tracy en Valentina Cortesa, drie namen die alleen reeds v oor de degelijkheid van de film instaan. liaanse zangeres waarop hij verliefd is De Hollander, die ook kolonel Tomura distriktchef. bij hem ontvangt en hem ook menige dienst bewijst, geeft aan Royer de namen der planters, die vermoedelijk nog rubbervoorraden verborgen houden Royer en Carnahan. die door Tomura reeds verdacht worden, gaan drie plan ters vinden en krijgen het gedaan, dat er twee hun stock leveren. De waar word-, 's nachts met sampans vervoerd door de mannen welke de Hollander ter beschik king stelde, en daarna ingescheept aan boord van een Amerikaans oorlogsschip Een derde planter, een Duitser Bruno Gruber. duidt hen de plaats aan van zijr. voorraden Hij verwittigt echter Tomura die een hinderlaag opstelt Royer wordt door de vijandelijke machinegeweren neer- gekogeld. Hierop ontbiedt Tomura de Hol lander en doet hem een voorstel dat in werkelijkheid een valstrik is. Carnahan besluit het Amerikaanse schip, dat op de lading rubber wacht, te vervoegen. Hr wordt gevolgd door Tomura en gevangen genomen. De Japanse kolonel triomfeert en wijst Carnahan een kruiser, die het Amerikaanse schip zal kelderen Twee Amerikaanse snelboten dagen echter op en brengen de Japanse kruiser tot zinken Carnahan. in de snelboot van Tomura doodt de kolonel, doch hierbij wordt hit zelf zwaar gewond. Na de bevrijding van Malakka over handigt Kellar aan de Hollander de me daille der Amerikaanse regering, die voor Carnahan is bestemd. Deze leeft thans gelukkig met zijn vrouw Luana... en heeft een afkeer van dergelijke dankbetuigin gen. CINEMA OUD-IEPER BE VROUW MET DE SIGARET met Ida Lupino en Cornel Wilde Jefty Robbins, eigenaar van een café cabaret. heeft pas een nieuwe zangeres aangeworven, Lily Stevens, die spoedig de afgod van alle klienten wordt. Alvorens op jacht te gaan verklaart Jef ty zijn liefde aan Lily, doch de jonge vrouw heeft haar keus reeds... op Pete gevestigd, de bestuurder van de inrich ting. Bij zijn terugkeer deelt Jefty zijn manager vrolijk mee dat hij heeft voor genomen Lily zo snel mogelijk tot zijn vrouw te maken. Doch wanneer Pete hem de waarheid zegt. smijt Jefty. woedend van nijd. hem buiten en bedenkt een duivel achtig plan om zich van zijn mededin ger te ontdoen. Als Pete en Lily op het punt staan de stad te verlaten wordt Pete •p klacht van Jefty. door de politie aan gehouden onder de beschuldiging 2 000 dollar te hebben ontvreemd Pete wordt schuldig verklaard Jefty vraagt dan dat Pete zou worden vrijgesteld op voorwaar de dat hij hem onder zijn hoede krijgt Hij houdt hem aldus totaal in zijn macht, vermits het kleinste misdrijf Pete 10 jaar gevangenisstraf zou kosten Kort daarop deelt Jefty mede dat hij het plan heeft opgevat enkele dagen op vacantie te gaan met Pete. Lily en Susie, in een landhuis, dat hij in de bergen be zit. Pete zal dit verblijf willen uitbaten om met Lily te vluchten en over de Ka- nadese grens te trekken. In het landhuis ontstaat een twist tussen Lily en Jefty, die de jonge vrouw een oorvijg geeft. Pete komt tussenbeide en slaat zijn vorige oaas neer. Na Susie te hebben vaarwel gezegd, vluchten de jongelieden naar de Kanade- se grens. Susie heeft in Jefty's zakken een vodje papier ontdekt, dat Pete's onschuld be wijst. Wanneer Jefty tot zich zeiven komt zet hij Pete en Lily na. Doch Susie is hem voor en tracht ze te vervoegen. Een ko gel van Jefty treft haar in de schouder op het ogenblik dat ze het koppel inhaalt. Een verwoed gevecht ontstaat dan tussen Pete en Jefty. en deze laatste wordt ein delijk door Lily neergeschoten. Susie toont alsdan het papier dat ze in Jefty's zak aantrof en waardoor Pete zijn onschuld zal kunnen tonen. Alle drie kun nen eindelijk aan een betere toekomst denken CINEMA CAPITOLE ORPHEE met Jean Marais, Maria Casares, Marie Dea en Francois Perier. Een thema, uit de legende geput en in de moderne tijden getransponeerd, maakt van het werk van Jean Cocteau, de origi neelste creatie van de Franse school. Orpheeis de geschiedenis v£n de jonge dichter die uit onweerstaanbare lief de tot zijn Prinses, de Dood. zijn goede echtgenote. Eurydice verlaat. Het is de geschiedenis van het eeuwenoude mense lijk wezen op zoek naar het geluk en dat. bewust of onbewust, door eigen ijdele pogingen steeds dieper in het ongeluk valt. Maar het is ook de geschiedenis van de zelfde mens aan wie de uitzonderlijk mooie vrouw, oorzaak van al zijn lijden en voorwerp van zijn hartstochtelijke lief de. en die hij weet de Dood te zijn. de ogen opent en terug het leven op stuurt Dit ongewoon verhaal, door Jean Coc teau opgevat maar door de menselijke natuur zelf geïnspireerd, zal U verrassen en tevens In vervoering brengen. Hei kent een onverbiddelijk verloop en draagt het teken van het blinde noodlot, net als de onsterfelijke meesterwerken van de Griek se schrijvers uit de Oudheid. Het is een hoogtepunt van de tragedie in een sobere en directe taal vertolkt, met beelden van zuivere plastische schoonheid en voor het oor strelende muziek, deze van Gluck. Jean Marais. De dichter die zijn droom wil beleven aan de banden door de wereld gesmeed te ontsnappen, en die door de dood de weg naar het leven vindt. Het type van de antieke held in onze 20e eeuw geplaatst. CINEMA COLISEUM DE SCHONE BLAUWE DONAU met Madeleine Sologne en José Noguéro. In het hartje van Hongarije, langs de oevers van de schone blauwe Donau nes telt zich een zigeunerkamp. Onder het gezag van hun chef Imre leiden de zi geuners er het kleurige, romantische en bewogen leven der zwervers. Onder de donkere zigeunerinnen is Ani- ka de mooiste en de meest gezochte. De arme Sandor en de rijke Féry betwisten haar gunsten. Niettegenstaande haar hart sedert lan ge tijd reeds aan Sandor toebehoort, wei gert Anika. als volbloed zigeunerin, even wel niet de rijke geschenken te aanvaar den van Féry Tussen de twee rivalen groeit stilaan een diepe haat. Zekere morgen wordt aan de voet van een rotsheuvel het lijk gevonden van de rijke Féry. Naar aloude zeden en gebruiken der zi geuners stelt de groep Sandor in beschul diging en spreekt tegen hem de verban ning uit. Hij is dan ook gedwongen te vertrekken. Anika. die Sandor steeds liefheeft ziet hem met gebroken hart vertrekken- In haar groot verdriet zoekt Anika hoop en raad bij Maria, de oude kaartlegster van de groep. De zoon van de oude Maria de loense Rakos. meent nu eindelijk de weg te heb ben gevonden tot het hart van Anika. Niettegenstaande alle voorspellingen en verwittigingen van zijn moeder, de kaart legster. die hem herhaaldelijk bezweert dat Anika hem ongeluk zal bijbrengen, volgt Rakos steeds het meisje op de voet en gaat steeds voort met haar het hof te maken. Maria Casares. De prinses, de wonderlijke uitstraling van de fijnste gevoelens van een teder hart maar ook de verpersoonlijking van lijden en bittere lach. Zij is realiteit en hersen schim. Zij is de Dood die eens het leven kende en er een eeuwig heimwee naar bewaart. Marie Dea. Eurydice. de jonge echtgenote, trotseert in haar naieve onwetendheid alle geva ren door de duistere machten tegen haar opgehoopt. Sterk door haar zuivere en tedere liefde moet en zal zij zegevieren over leven als over dood. Francois Perier. Heurtebise. de jonge dode in dienst van zijn prinses. Orphée. Hij is de lieftallig heid, de ondeugendheid en de gratie. In één woord, de mooiste personage door Jean Cocteau ooit uitgebeeld. In hem om waren wij de grootheid naar de geest en de smaak van de grote Franse schrij ver. Het feest der nieuwe maan. het bijzon derste feest der zigeuners wordt door de troep gevierd met het gebruikelijke ro- j mantische ceremonieel hartstochtelijke I dansen en muziek. Onder het verloop Jer feestelijkheden, weet de intelligente zi geunerin Anika. het zo aan boord te leg gen dat ze de eenzelvigheid ontdekt van de ware moordenaar an Féry. Het is valse Rakos De voorspelling van de oude Maria wordt werkelijkheid. Rakos is ver plicht de vlucht te nemen. Gedurende de vlucht vindt Rakos een verdiend tragisch einde De onschuld van Sandor is eindelijk bewezen, tot grote vreugde van Anika Maar waar is Sandor nu Ondertussen sleept Sandor zich voort op de stofferige baan die naar Budapest leidt, van iedereen verlaten, uitgehongerd en de wanhoop nabij. Zijn enig bezit is zijn prachtige stem. Het toeval wil dat zijn talent ontdekt wordt door een oude pro fessor van zang die onmiddellijk van San dor een operazanger wil maken. Maar de zigeunersnatuur alsook Ilona. de doch ter van de professor, verzetten zich er tegen. Sandor wordt dan aangenomen als zan ger in de Ambassador elegante nacht club van Budapest, waar hij toegejuicht en gevierd wordt door de ganse elite van de hoofdstad In deze inrichting wordt hij gevonden door Anika Op slag is zij. echt zigeuner bloed. razend jaloers op Ilona en op alle blonde vrouwen die de zanger omringen. Alexander, de enige blanke van de zi- geunergroep. kan met moeite de mooie Anika tot kalmte brengen. Deze twee zijn echter de enige niet van de troep die San dor hebben gevolgd, heel de troep is daar Noch de portiers, noch de gargons. noch de direkteur kunnen deze invasie be'.et- Maria Casares en Jean Marais in «Orphée» ten De directeur doet beroep op de poli tie. Het elegante publiek gelooft echter aan een sensationele attraktie voorzien in he' programma, temeer, daar de chef van de troep, de grote muzikant Imre en al zijn mannen zich meester maken van de in strumenten van de hals over kop gevluch te muzikanten. Zo worden de directeur, de politie en het publiek onder de betovering gehouden van de verrukkelijke zigeunermc'odieën. Overgelukkig vallen Sandor en Ae.ika i elKanders armen Bij dageraad verlaat geheel de kara vaan. met Anika en Sandor. de Ambas sador» en de hoofdstad, naar de heerli ke oevers van de schone blauwe Donau Modrk» SOlOONt Joil "O&UfBO M0»CN0J«n&m.Lfl«) J TEMCBSON

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 8