HOLLANDIA KUNSTCONCERT LIEFDE DOET WONDEREN Vervroegde betaling der Bedrijfsbelasting KAASHANDEL J. VANDENBROUCKE-DEWANCKEL Tel. 546 - Boomgaardstr. 4 - IEPER Stelt ten toon Speciale uitstalling Komt zien Kon. leperse Schaakkring ff. EN TOCH Zijn de meubels in de galerie A.V.D. Boterstr. 13, leper. BETER EN GOEDKOPER. N. C. Middenstandsverbond WOENSDAC 28 MAART om 20 uur in de zaal PATRIA Rijselstraat door het HOHNER accordeon orkest door PAMELA WYNNE - HET YPKRStH MtlHS De wet van 8 Maan «Staatsblad 20-3» brengt grondige wijzigingen in de wet geving omtrent de inkomstenbelastingen In grote trekken en vooral voor wat betreft de bedrijfsbelasting merken we op 1. Dat de in Januari 1934 voorlopig in gevoerde crisisbelasting, bij naam bijna volledig verdwijnt, in wezen eigenlijk in geschakeld wordt onder de hoofding der inkomstenbelastingen 2 Dat de bedrijfsbelasting iinbegrepen de vroegere crisisbelasting), verder van de belastbare bedrijfsinkomsten mag af getrokken worden als bedrijfsonkost (van af het dienstjaar 52 echter, slechts het jaar volgend op het jaar van betaling) 3. Dat de aanslag der inkomsten bene den de 250 000 fr aanzienlijk, van 250 000 tot 500.000 fr in mindere mate. verlicht wordt De inkomsten groter dan 500 000 fr worden zwaarder dan voordien belast 4. Dat de fiscale last der vennootschap pen en der beherende leden ervan, ver hoogt. en de vroegere veelzijdigheid van toepassing, en de verscheidenheid van de uiteindelijke druk der belastingen naar gelang de diverse vorm der vennootschap wordt geweerd 5. Dat de sancties op de belastingsont duiking (vooral op de medeplichtigheid van rekenplichtigen en fiscale raadgevers) aanzienlijk verscherpt worden 6 Dat. ten einde eenvormigheid te ver krijgen in het tijdstip van betaling der belasting, tussen loontrekkenden (belas ting afgehouden en betaald op het ogen blik dat de inkomst verkregen wordt) en de niet loontrekkenden (belasting tot nog toe. normaal slechts betaald een 20-tal maanden na het verwezenlijken der be drijfsinkomsten). deze laatste onderwor pen worden aan een belastingsverhoging van 10 respectievelijk 20 indien ze. de door hen verschuldigde sommen niet voldoen door vervroegde storting vóór 30 Juni respectievelijk 31 December van het jaar waarin de bedrijfswinst gemaakt wordt. Uitzonderlijk, bij wijze van overgangs maatregel. kunnen de niet loontrekkenden (handelaars, industriëlen, landbouwers, vrije beroepen, beheerders, werkende ven noten, evenals zekere vennootschappen) nog ontsnappen aan de tweede verhoging van 10 op de bedrijfsbelasting. Op de bedragen, gestort vóór 31 Maart 1951, op postrekening 2340 «Bedrijfsbe lasting Vervroegde stortingGauche- retstraat 88 Brussel I. in afkorting van de door hen verschuldigde bedrijfsbelas tingen op de inkomsten van 1950. zal en kel de verhoging van 10 en niet deze van 20 toegepast worden. Het nieuwe barema van de bedrijfsbe lastingen op de inkomsten van 1950 ver scheen in extenso in het Staatsblad van 21 Maart. Op de strook van storting moet slechts vermeld worden, naam. voornaam en vol ledig adres van de belastingsplichtige. Een bewijs van storting wordt hun dan toegezonden, dat naderhand door de plaat selijke controleur zal in aanmerking ge nomen worden, bij het vaststellen der BH. 4 24-3 ■MMnr 1951 GROOT AUc kaassoorten KLEIN De Hollandse volvet kaas De Kaasboerwelke geen concur rentie kent in zake kwaliteit. Winkeliers, draagt zorg voor Uw klanten, geef hun Kaasboer Verbruikers, vraagt waar voor Uw geld. koopt Kaasboer (4581) nog verschuldigde som. Merken we op Dat in de vervroegde storting geen rekening dient gehouden met de aanvul lende personele belasting gezien deze niet getroffen wordt door verhoging Dat van de belastingsplichtigen (ge- salarieerden uitgezonderd) een zeer grote inspanning verwacht wordt, aangezien de belastingen der drie jaren 1949. 50 en 51 binnen de drie maanden zullen moeten betaald worden (le de aanslagen op de aangegeven inkomsten van 1949 worden eerstdaags uitvoerbaar verklaard. 2e de belastingen op de inkomsten van 1950. niet gestort vóór 31 Maart, worden met 10 verhoogd 3e de belastingen op de inkomsten van 1 Jan tot 31 Dec. 1951. niet betaald vóór 30 Juni worden met 10 verhoogd Dat de ingevoerde verhoging van 20 op de nieuwe bedrijfsbelasting ei genlijk een gedeeltelijke inwinning is (on geveer 60 van de vroegere opcentimes welke zogezegd afgeschaft werden Dat in geval nog achterstallige be lastingen te vereffenen blijven, de ont vanger der belastingen, mogelijks, de ver vroegde stortingen daarop zal aanreke nen zodat het voordeel van 10 verloren gaat Dat veel handelaars zullen afzien van de vervroegde stortingen, aangezien eigen kapitaal, belegd in de onderneming over een 20-tal maand (tijdsverloop tus sen de datum van vervroegde storting en de datum van betaling na normale aanslag) ook een aanzienlijk per honderd vertegenwoordigt (vooral gezien de hui dige prijsstijging). Dat bovendien in zeer weinig ondernemingen op dit ogenblik de nodige beschikbare middelen voorhanden zijn Dat dit systeem van vervroegde stor tingen. de ontvangsten van 1951 abnor maal zal doen stijgen. Dat een eventuele toelating, deze vervroegde stortingen te doen met de overschotten der geblok keerde 60 het begrotingsevenwicht zeker niet zou storen BEKERWEDSTRIJD 1950-51 De mindere Goden doen van zich spreken Daverende verrassingen vallen ditmaal te noteren waarbij de eerste klassers erg ge havend uit de slag komen Voor bord I slaagt de heer Be noot er in zich te ontdoen van de gevaarlijke kandidaat voor de be ker en kan hij zeker de poort naar de flnaalwedstrljd openrammen 1 Maar op het 2e en 3e bord moeten de zelfgenoegzame eerste klassers terrein prijsgeven. Respectie velijk ten voordele van de schitterende he ren Dewllde en Duhameeuw. Deze laatste won vrij kansrijk na een uiterst lastig manoeuvre te hebben gekend. De 3e eerste klasser moet op het 6e bord eveneens van zijn pluimen laten voor de prachtig spelende heer Lemenu die werke lijk verbluffend acteerde. Deze partij mag beslist als een der beste van het seizoen betiteld worden. Maar de grootste coup de Thétltre komt van het 10e bord waar de derde klasser de heer Pecceu op een meesterlijke wijze de toenmalige leider van de tweede klasse een toontje lager deed zingen Speciaal dient eveneens de uitslag van de heer Baert onderstreept te worden die (onbegrijpelijk) voor de zoveelste keer zijn wispelturige stalmaat omverkegelt. Een on verbeterlljke kerel En nu leidt de 6e Ronde van de beker wedstrijd ons naar afscheiding van de eer ste finalist die quasi zeker de prestigleuse heer Benoot zal zijn. De aanduiding van de tweede finalist zal na deze ronde nog niet gekend zijn Terloops gezegd brengen we ter ken nis aan de belanghebbenden dat de flnaalwedstrljd definitief zal doorgaan op Zondag 29 April 1951 om 14.30 uur ln het lokaal. Uitslagen van 24 Februari 1951 (5e Ronde) Bord Wit Zwart 1) Benoot - Vandroemme 2) Dewllde - Laconte 3) Glts - Duhameeuw 4) Decor te - Pyck 5) Knockaert - De vos J 6) Lemenu - Devacht 7) Baert - Dubrulle 8) Vandenhoven - Delahaye 9) Cornardt - Verhamme 10) Peceu - Jude 11) Grlmonprez M. - Blondeel 12) Deroo - Baudewijn 13) Baes - Vanderstlchelen 14) Jaspers - Cys 15) De poorter - Herman 16) Baete - Vandaele 17) Meersdom - Grlmonprez O. 1-0 H O-l 1-0 1-0 H 1-0 1-0 4-è 1-0 ff. 1-0 1-0 1-0 ff. 1-0 1-0 0-1 1-0 Matchen voor 24 Maart 1951 om 17 uur 16e Ronde) 1) Benoot i4 1 2) - Duhameeuw 4) 2i Vandroemme (4) - Decorte (4) 3) Knockaert '4) - Laconte (3 1/2) 4) Baert (3 1 2) - Dewllde (3 1/2) 5i Deracht 31 - Gits (3) 6) Var-der.boven 13) - Pyck (3) 7) Devos J. (3) - Grlmonprez M '3) 8) Pecceu (3) - Baes (3) 9) Dubrulle (2 1/2) - Lemenu (2 12) 10) Cornardt (2 1/2) - Deroo >2) 11) Verhamme (2) Delahaye (2) 12) Cys i2) - Jude (2) 13) Jaspers (2) - Herman (2) 14) Baudewijn (2) - Vandaele (2) 15) Depoorter 11 1 2) - Vanderstlchelen 11 16) Blondeel il 1/2- Grlmonprez O. (0) 17) Meersdom (1) - Baete >1) De uitslagen moeten uiterlijk tegen Zon dag 1 April om 24 uur gekend zijn. 7e ronde Dinsdag 3 April of Zaterdag 10 April a s JEUGDSCHAAK Laatste oproep aan alle jongeren die wen sen deel te nemen aan de Trophee der Jeugd welke zal doorgaan in het lokaal va.i de K. I. S. K.. Hotel de Maan. Grote Markt. leper, op Zaterdag 31 Maart en Zondag 1 April 1951. Gelieve ln te schrijven vóór 27 Maart met opgave naam. adres en ouderdom aan het secretariaat. 79. Dlksmuldestraat. leper. Benevens accesslts-prljzen wordt aan de winnende finalist een kosteloze uitstap naar het schaakfestijn te Middelburg (Holland) aangeboden. FILMAVOND Op Zaterdag 31 Maart om 20.30 uur wordt een familieavond georganiseerd in het lo kaal Hotel de Maan Grote Markt. leper. De film over de recente reis naar Parijs en Jubileumviering, voorafgegaan door al lerhande actualiteiten, wordt er afgerold. SPEELSEIZOEN 1950-51 Programma naseizoen Zaterdag 24 Maart te 17 uur 6e Ronde Bekerwedstrijd. Dinsdag 27 Maart te 20.30 uur Afwerking Clubkampioenschap. Zaterdag 31 Maart te 14 uur Jeugdschaak le en 2e Ronde. Zaterdag 31 Maart te 20.30 uur Filmavond en Familiebijeenkomst. Zondag 1 April te 14 uur Jeugdschaak 3e en 4e Ronde. Dinsdag 3 April te 20.30 uur le Ronde Bekerwedstrijd. Dinsdag 10 April te 20.30 uur 8e Ronde Bekerwedstrijd eventueel Dinsdag 17 April te 20.30 uur 9e Ronde Bekerwedstrijd (eventueel). IMMMMHHiMMMMMMtlMHWt D.nsdag 24 April te 20.30 uur 10e Ronde Bekerwedstrijd eventueel. Zondag 29 April te 1130 uur: Zielmis voor wijlen Dr Franz Daelemans in de St Maartenskathedraal. Zondag 29 April te 1430 uur Finaalwedstrijd trophee De Zilveren Toren-».- Finaal Jeugdschaak 1951. Donderdag 3 Mei te 6 uur Naar Middelburg Holland J. Zeeland - Westvlaanderen op 100 borden Dinsdag 22 Mei te 20.30 uur Jaarlijkse Algemene Statutaire Vergade ring. <4428) Gewest IEPER Belangrijk voordeel mits vervroegde betaling op de inkomsten van het jaar 195« TERECHTWIJZING In tegenstelling met hetgeen medege deeld werd in dit blad verleden week is het niet noodzakelijk dat al de vroeger i gevorderde belastingen vereffend zijn, om van het voordeel te genieten nl. een aan zienlijke vermindering van belastingen te bekomen (ongeveer 10 mits het stor- ten. vóór 31 Maart, van het bedrag der belastingen op de inkomsten van het jaar 1950. Nog slechts enkele dagen zijt gij in de gelegenheid om deze storting te doen Wie de gewestelijke secretaris wil raad plegen om een beraming op te maken van deze verschuldigde belastingen, kan hem vinden op het Secretariaat, Grote Markt 2 te leper, per uitzondering ook op Dins dag en Woensdagvoormiddag van de toe komende week. Gelieve er mede rekening te houden dat het bureel gesloten is op 2e Paasdag. HET GEWESTELIJK BESTUUR m STAD IEPER 12 uitvoerders onder de leiding van Albert De Hollander. Vedette van PHONO-PLATEN DECCA Soliste Rosette Van Acker. Kampioen van België 1949. En het Accordéon-duo «Les Andréanisvan het N. I. R. te Brussel Optreden van Albert De Hollander en zijn Radio-musette ensemble. Inkomprijs 20. 15 en 10 fr. Genummerde kaarten op voorhand verkrijgbaar in het Muziekhuis Albert De Hollander, Stationstraat 4. lepel en in het Café Patria Rijselstraat, leper. (4533) Feuilleton Het Ypersch Nieuws 21 Hij was zeer gevoelig van aard en had door zijn huwelijk zo vreselijk geleden, zodat hij zich gewapend had met een ondoordringbaar harnas, waardoor zelfs zijn beste vrienden hem niet volkomen kenden. Hij was hartstochtelijk verliefd geweest op zijn mooie jonge vrouw, maar tot zijn grote afschuw had hij ontdekt, dat zij aan de drank was verslaafd. Er was pas een eind aan gekomen, toen zij tien jaar geleden erin had toegestemd, om te worden opgenomen in een Tehuis voor drankzuchtigen. En daar was zij nog. Maar zijn wond was niet geheeld. Soms als Neil er over nadacht, geloofde hij, dat er toen een deel van hem was gestorven. De verrukking en de heerlijkheid en de glorie van die eerste huwelijksdagen En toen die vreselijke nacht, waarop hij haar smoordronken had gevonden op de grond in haar slaapkamer. En toen die eindeloze kwelling van de tijd, waarin zij geheel vrij van drank scheen te zijn. Haar verdriet en haar berouw, en haar onvermijdelijk te rugvallen in de ellende, na een be lachelijk hopen en verlangen, dat al les goed was met haar. Maar nu had Neil er zich aan ge wend, om er zo goed als nooit meer aan te denken. Gelukkig was hij zeer rijk, want een Tehuis voor zulke patiënten kost altijd zeer veel. Het leven dat hij leidde, werd hem door zeer velen benijd. Hij had een uit stekend inkomen, een toegewijde huisknecht, een mooie flat, en zoveel liefdesgeschiedenissen, als hij maar ternauwernood aan kón. Maar diep in zichzelf wist Neil, dat dit alles hem onvoldaan liet. Slechts zijn werk gaf hem voldoening. Want in scheppen de arbeid vindt een mens, die rijk is aan fantasie, steeds voldoening. Niets kan zijn wezen zo tot rust brengen. Het echte, onverbiddelijke, onverza digbare. hongerende schepsel, dat hij is. Geef mij iets anders, geef mij iets nieuwsDaar staat hij, een pathetische figuur met zijn hongeren de open mondEen hoogst gecom pliceerde machine, die in zijn steeds open muil alles neemt, wat hij krij gen kan, om wat hem niet bevalt weer uit te spuwen. Zo dacht Neil over zichzelf in die verdrietige ogen blikken, die gelukkig hoe langer hoe zeldzamer werden. Want zijn werk bracht zijn ziel tot rust. Zijn werk was zijn maitresse, die hij in vreug de diende. Niets te verklaren, niets te verzwijgen. Niets te ontzeggen, zoals men zo vaak zijn gewone mai tresse iets moest ontzeggen, omdat zij heerszuchtig en inhalig werd en al lerlei begeerde, dat je haar niet ge ven wilde, tot je vrijheid toe. En bij Neil was zijn vrijheid hem even lief als zijn ziel. Eens was hij gebonden geweest en sinds die tijd beschouwde hij de vrijheid als het meest bege renswaardige in het leven. Als een aardse keten je geketend hield, was je onmachtig iets te doen. Was je vrij, dan kon je doen wat je begeer de, dacht Neil, wanneer hij soms des avonds laat de lust in zich voelde op komen, om nog te gaan schrijven. En dan ging hij aan zijn glimmende notenhouten schrijftafel zitten en schreef, totdat de zware vrachtauto's door Piccadilly begonnen te donde ren en het stromen van grote hoe veelheden water bewees, dat het leger van straatreinigers zijn dagtaak was begonnen. Maar nu gevoelde Neil zich vrijwel tevreden. Wanda's duidelijke, dwaze verliefdheid, had hem eerst een beet je gehinderd, want, indien enigszins mogelijk, hield hij alle jonge meisjes op een afstand. Die tijd was voorbij meende Neil en verachtelijk keek hij naar zijn mannelijke kennissen, die al in de vijftig, flirtten met de school vriendinnen van hun dochters. Nee. Wanda was te jong en dank zij zijn ondervinding, hoe hij zoiets moest aanpakken, scheen Wanda nu geheel en al genoeg van hem te hebben, dacht Neil, terwijl hij in zijn eerste klasse compartiment zat van de trein, die hem voor het weekeinde naar Forest Row bracht. Met verrukking keek hij naar de plekken vol blauwe seilla's die aan weerszijden van de berm de bossen een betoverend aan zicht schonken. Maar wie toch zou die vriendin van Wanda zijn? Het kleine, doezelige meisje met haar hartstochtelijke mond. Met de grote groenachtige ogen en de kleine ang stige handen. Met belangstelling dacht Neil aan haar. En wat voerde zij uit, toen hij haar zo ongeveer een half uur geleden gezien had Klaar blijkelijk was zij alleen en wat had zij er aardig uitgezien in die sierlijke kleren en kostbare hoed. Maar toen zij hem zag, was zij zo verschrikt geweest, dat zij net als een angstig konijntje er van door was gegaan. Neil opende zijn Weekend Review en zette zijn voeten op de bank te genover hem, want hij was alleen in de coupé. De volgende Donderdag zou Wanda naar hem toekomen in zijn flat en dan zou hij proberen uit te vinden, wie dat vriendinnetje was. Inmiddels had hij gemerkt, dat zij buitengewoon goed kon mazen en hij glimlachte een beetje spottend, ter wijl hij zich in zijn lectuur begroef. HOOFDSTUK XXI Het bezoek aan de waarzegster had Jane zenuwachtig gemaakt. Zij ver langde er naar om het iemand te ver tellen, en dus sprak zij er die avond over tegen Mabel. De kamer van Ma- bel was vlak bij die van Jane. Be halve dan de vijf trappen, die de ka mers van de keuken scheidden, was het dienstpersoneel in het huis keu rig gehuisvest. Iedere dienstbode had haar eigen kamer, terwijl Briggs een paar kamers had in het sousterrain En Mabel stelde er veel belang in. Na Jane's uitnodiging ging zij op de rieten stoel zitten en zette haar muts af. Lieve deugd, was u niet bang. toen zij zo plotseling in slaap viel Ma bel's ogen waren grijs en rond. «Ja, dat was lk eigenlijk wel,» zei Jane. «Gebeurde dat bij jou ook?» Nee, ik liet me slechts waarzeg gen uit mijn handen,zei Mabel. Maar het meisje dat bij me was, liet zich ook waarzeggen door clair voyance. Maar ik geloofde er geen zier van. Een geklets over een rijke man en een brief en een hoop geld. Maar mevrouw Miranda was net zo wakker als ik. Natuurlijk hield zij haar ogen gesloten dat moest zij wel doen om het geheimzinnige, maar verder was er niks. Bij mij sliep zij echt,zei Jane en haar ogen glinsterden met iets van angst erin. Haar hoofd was he lemaal zijwaarts afgegleden en zij probeerde haar ogen open te krijgen, maar het ging niet. Lieve deugd Ja, het was verschrikkelijk. zei Jane, niet op haar gemak. Wat zei zij, toen zij in die toe stand was O. dat weet ik niet. Ik kan het me niet goed herinneren, zei Jane ontwijkend. Nou. dat is ook wat.Mabel geeuwde en stond op. Toen bleven haar ogen op Jane gevestigd. U bent moe, juffrouw,zei zij. Ik zal naar beneden gaan en een kop thee voor u halen ik ben in een ogenblik te rug. MabelOp dit uur Nee, dat gaat niet,zei Jane en zij lachte van pret. Als je eens wist, wat dat kopje thee 's morgens voor me was,zei zij. Het heeft mijn leven heel anders gemaakt. Nu juffrouw, ik ben blij, dat ik dat voor u kan doen,» zei Mabel vrien delijk. «Goede nacht dan.» Goede nacht, Mabel.En toen verdween Mabel. Jane ging voor haar toilettafel zitten en leunde met haar ellebogen op het harde blad. De lief de is als de dood... haar ziel gaat er door ten onder.Wat had Madame Miranda toch bedoeld Wie zou zo verliefd worden Zij, Jane Jane zat erover na te denken. Hoe zou het zijn, als je iemand zo beminde Om hier te wonen in dat romantische Londen en te weten, dat je met li chaam en ziel aan de een of andere man was overgegeven. Te weten, dat je bij dat bonzende, gloeiende, ro mantische hart behoorde, want Lon den was romantisch. Je hoefde maar des avonds uit het raam te kijken om het te begrijpen. Jane liep naar haar venster, dat heel hoog was aan gebracht en zij keek eruit. Zij was boven de bomen, die Buckingham Palace verborgen, maar daar achter lag de Stad, en verfde het diepe blauw van de hemel, roestkleurig. Aan de linkerkant ging het verkeer drie zijden uit, langs het Artillerie Monument. Heel diep beneden haar reden de bussen, als glimmende licht strepen naar het Victoria Station. Grote vrachtauto's, die zich uit het verkeer losmaakten, namen dezelfde richting. En in de auto's zaten men sen. Misschien mensen, die elkander beminden. Welk gevoel zou het zijn. om in een mooie weelderige auto te rijden naast een man, die je beminde Om zijn arm rond je te voelen en dan je hoofd te laten rusten tegen zijn schouder? Om zijn glimlach meer te voelen, dan te zien, als hij je gezicht tot hem ophiefHij zou glimlachen, want hij zou er zeker van zijn, dat je begeerde door hem gekust te worden. Hoe zou het zijn. als iemand, die je beminde je kuste Zo vroeg Jane zich af, maar toen wendde zij zich om en trok de gor dijnen dicht. Gekust te worden door iemand als... toen steeg een blos naar Jane's hals. Om gekust te worden door meneer Massey. O... Toen sloeg Jane de handen voor haar gezicht om het te verbergen. Zij, zo verlaten, vereenzaamd als zij was, en dan ge kust door zo iemand Hoe kon zij er zelfs over denken Wat beduid de het Hoe kwam zij plotseling zo Het was onzedig, afschuwelijk. Het had stellig iets met Wanda te maken Die had die gedachten in haar hoofd gebracht. Dat plan om mooie kleren te kopen en te denken dat zulke on belangrijke dingen, als een goed uiterlijk, er op aan kwamen. En dat kwam er niet op aan. Slechts het doen van je plicht was belangrijk- (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4