II PADANCA F. BARBIEZ NIEUWS NIEUWS Een Permanente bij U thuis! voor 95 fr. Coiffure Moderne HET YPERSCH NIEUWS Blz 4 19-5-1951 Kon. ieperse Schaakkring RETROSPECTIEF VAN De KOFFIE der fijnproevers Alleen verkocht bij Menenstr. 40 IEPER BI) DE VUURKRUISEN DE REIS PER RADIOTREIN Verle den week gaven we de uiteenzetting der reis per radiotrein met snackbar en auto cars. tot aan de ingang der grotten van Han Twee uren lang zullen wij. onder de leiding van een Vlaamse gids. de won deren die de natuur hier. in een verloop van eeuwen heeft tot stand gebracht, kun nen aanschouwen, om vervolgens langs een klein pad naar Han terug te keren Daarna weer de weg op. nu naar het Villegiatuuroord Rochefort. Wij rijden het bos in. door de Champs St Remy en laten Buissonville rechts liggen. Dichtbij het station Haversin kruisen we de spoorlijn Jemelle-Namen en slaan links af naar Pessoux en Emptinne. Dan gaat het weer rechts naar Ohey en Gesves De horizont wordt breder. Wij krijgen een mooi zicht op Sorinne-la-Longue. Courrière met zijn spitse toren en verderop een aantal kleine beboste dalen hier en daar ontwaren we ook de Samsonvallei. die we straks zullen doorrijden We dalen af naar Les Forges Links het woud van Grand-Pré. rechts het woud van Gesves en dan de kasteel-hoe ve en het dorp van Les Tombes. Nu komt Faulx en zijn middeleeuws kasteel dat op een rotsige uitsprong midden in de bossen gebouwd is. met zijn torens voorzien van schietgaten en zijn bijgebouwen met hoge zoldervensters. De vallei krijgt een wilder uitzicht- Rechts ontwaren we de grijze verscheurde rotsenmuur van Goyet. met zijn voorhistorische grotten en spelonken Men ontdekte er verscheidene voorwerpen uit het stenen tijdperk Langs het indruk wekkend kasteel van Goyet en het woud van Herpont bereiken we Samson evenals Pollvache en Bouvignes. een der versterk te vestingen die in de middeleeuwen, langs de boorden van de Maas opgetrokken wer den. Hier Namèche en nogmaals de Maas vallei. We steken de stroom over en zwen ken links af naar Marche-les-Dames Rechts treffen we het kasteel aan. eer tijds eigendom van de hertogen van Aren- berg. thans in gebruik genomen door een baltaljon commando's. Dan komen we aan de rotsen van Marche-les-Dames en de Pic Régicide Een witstenen kruis wijst de plaats aan. waar het stoffelijk over schot van Albert I. onze legeraanvoerder en Koning-Soldaat, ontdekt werd. Verder op een oude Bon Dieu de PitiéWij rijden naar Beez langs de groeven van Grands Malades en keren naar Namen terug langs de St Niklaasvlakte. Na een oogopslag op de gebouwen der Handels beurs. Belfort, enz rijden we voorbij de Place de l'Ange met zijn oude fontein uit 1791 en voor het station van Namen ein digt deze merkwaardige rondrit per auto car. om opnieuw plaats te nemen in de radiotrein rond 20.30 uur. die ons in snel tempo terug naar onze Hallestede zal voeren. De inschrijvingen vorderen goed. Het wordt een succes, want het merendeel der plaatsen zijn reeds bezet. De enkele ach terblijvers zullen goed doen. niet meer uit te stellen, indien ze niet willen bedrogen uitkomen. De uiterlijke inschrijvingsdatum is vastgesteld op 21 Mei. Wie nog mee wil begeve zich onmiddellijk naar het lokaal der Vuurkruisen. Menenstraat nr 6. want onze Voorzitter heeft ons verzekerd, dat het niet meer mogelijk zal zijn bijkomen de treinwagens aan te vragen. RIDDERORDEN MET ZWAARDEN Door onze Federatie werd aan de Voor zitter gemeld, dat de Nationale Vuurkrui- senbond verkregen heeft, dat één van haar morele eisen, waaraan een bijzonder belang wordt gehecht, aangenomen werd Dank zij de door onze Vuurkruisenleiders gedane stappen, heeft de Minister van Landsverdediging, zopas een bijkomende oorlogstitel toegekend voor het bekomen van de Ridderorde met zwaarden, aan de oudstrijders, die werkelijk hebben deel genomen aan het bevrijdingsoffensief der Vlaanderen. Verdere richtlijnen volgen hierover toekomende week HET CLUBKAMPIOENSCHAP 1950-51 In de le klasse Zelden hebben we een boeiender spek takelstuk beleefd als tijdens het recente winterseizoen 5 schitterende acteurs zorgden voor de spanning en uit de com pacte groep konden we slechts op de laatste minuut de overwinnaar kennen. Kampioen Benoot heeft ditmaal heel hard moeten labeuren om zijn kroon, die op een gegeven ogenblik van zijn hoofd dreigde te vallen weer recht te zetten. Hij is de speler die een meest constante verrichting leverde ten koste van 100 uren inspanning, waar anderen voor 12 partijen minder dan 60 uren nodig neb ben Maar er is niet veel verbeelding no dig om aan te tonen dat de heer W. La- conte evengoed de titel kon veroveren ware zijn départ wat gelukkiger geweest Pas uit de legerdienst ontslagen moest hij ongeoefend de strijd aanMnden en na drie partijen stond hij aan de staart te bengelen met een 0 op het rekwestMaar dan bleek hij opeens gerodeerd en een reeks daverende partijen waarin hij let terlijk met zijn tegenstrevers speelde, zette zijn remonte in. om op de tweede plaats te eindigen Nog ene van ons St Pieters zal men op de wijk zeggen. Ja 't ziet er naar uit dat we St Pieters boven moeilijk in de e k jaren naar on der zullen krijgen... Met een rekord van remisepartijen weet onze ex-kampioen dat het onvoldoende is om te dingen naar de titelzijn twee winstpunten tegen kampioen Benoot een unicum gaan in het niet. Onze briljantste speler Dr William Du- brulle. acteerde bijwijlen zo moorddadig maar ook zeer roekeloos en met een kwets bare verdediging gaat menig geniale zet verloren in de woestijn der onvruchtbaar heid... Indien hij eens op zijn maximum wil spelen dan is er waarlijk geen maat op De grootste revelatie van het seizoen die de schoonste adelbrieven kon voorleg gen was de ex-kampioen tweede klas 1950. de heer Vandroemme. Hij was de enige speler die kans had de titel te veroveren en die kans bestond werkelijk... maar een domme détail die haast niet had mo gen zijn. sloeg alle illusies stuk. en moe deloos verspeelde hij bovendien zijn 2e plaatsNiettemin verdient hij om zijn waarlijk prachtig debuut in het hogere gezelschap van harte gefeliciteerd te wor den. Ten slotte gaven de heren Dr Deroo en Gits het de bazen door hun gevarieerd spel heel lastig. Deze laatste heeft kam pioen Benoot tot de uiterste inspanning gedwongen. Spijt hun onvoldoende pres taties zullen beiden uit hun experimenten nuttige lessen gehaald hebben voor het volgend seizoen. Eindklassement M x P A R 1) Benoot 12 8 1 3 K| 71 4 4) 2) Laconte 12 7 1 4 7} 62 3 4) 3) Devacht 12 4 6 2 7 58 3} 3} 4) Dubrulle 12 6 2 4 7 58 3J 3) 5) Vandroemme 12 5 3 4 6J 54 3) 3 6) Deroo 12 3 1 8 31 29J 3J J 7) Gits 12 1 2 9 2 16) i IJ A Heenronde B terugronde NAKLANK ZEELAND-WESTVLAANDEREN Geef aan de keizer... Bij vergissing meldden we dat de heer Emiel Delahaye op het 52e bord remise had gespeeld. Door de arbitrage werd zijn partij gewonnen verklaard De einduitslag blijft behouden op 63-37. JAARLIJKSE ALGEMENE STATUTAIRE VERGADERING De jaarlijkse algemene statutaire ver gadering gaat door op Dinsdag 22 Mei a s om 20 30 uur zeer stipt, in het lokaal Dagorde 1) Inleiding van de Voorzitter. 2) Rouwhulde Dr Franz Daelemans over leden 7 Maart 1951. clublid 3) Verslag van de Clubsecretaris over het seizoen 1950-51. 4) Verslag Schatbewaarder. 5) Verslag tomooileiderClubkampioen schappen. Bekerwedstrijden. Jeugd- schaak. Pronostiek. 6) Prijsuitdeling aan de laureaten van het seizoen en film over de cupflnaal. 7) Hersamenstelling van het bestuur Verkiezing van de uittredende be stuursleden maar herkiesbaar. 8) Jeugdschaak organisatie. 9) Voorbereiding seizoen 1951-52 a) Clubkampioenschap 3 reeksen plus bijzondere reeks voor de Zaterdag b) Bekerwedstrijd volgens nieuwe formule. c) Jeugdtornooien. d) Interclubs en vriendenwedstrijden 10) Uitgave Jaarboek 1951 11) Reis Banket 12) Varia interpellaties Reglement bespreking. Het bestuur rekent op de aanwezigheid van alle clubleden. Ieder voorstal of vraag voor interpellatie moet uiterlijk op Maan dag 21 dezer in het secretariaat ingediend worden. Met aantal motorvoertuigen in ons land Volgens de door het Nationaal Insti tuut voor de statistiek bekendgemaakte cijfers is het aantal motorvoertuigen dienende voor het personenvervoer, van 171.714 in 1948 tot 221-437 in 1949 en tot 267-577 in 1950 gestegen Het grootste aantal vindt men in de pxcvincie Brabant: 77 645 tegen 39.538 in Henegouwen. 38 624 in de provincie Luik. ^>5.023 in Oost-Vlaanderen. 13 547 in de provincie Namen. 7-873 in Limburg en 6 514 in Luxemburg. Het Nationaal Instituut voor de statis tiek deelt die voertuigen in 5 categorieën 1 Die met een vermogen van 4 pk of minder: In 1950 waren er 1.754 met min der dan 5 jaar dienst en 4 333 met meer dan 5 jaar dienst. 2 Die met een vermogen van 5 tot 10 pk.: In 1950 waren er 115.853 van minder dan 5 jaar oud en 27 868 van meer dan 5 jaar oud. 3 Die van 11 tot 18 pk 58 506 van minder dan 5 jaar en 25.351 ouder 4. Die van 19 tot 30 pk. 26 832 van min der dan 5 jaar en 2 023 ouder. 5 Die van meer dan 30 pk waarvan er in België 57 waren, waarvan 5 meer aan 5 jaar oud waren. Het aantal taxi's en huurauto's is van 5 574 in 1948 en van 5 524 in 1949 tot 6.022 in 1950 gestegen, terwijl het aantal auto bussen van 1942 in 1948 tot 2 176 in 1949 en tot 2.325 in 1950 toenam De motorvoertuigen voor het goederen verkeer werden gerangschikt naar gelang hun gewicht meer of minder dan 2-500 kgr. bedraagt. De eerste waren ten getale van 39 243 in 1948 42 633 in 1949 en 49.099 in 1950. de tweede resp 86.426. 88 178 en 93.142 Wat de motorfietsen en de rijwielen met hulpmotor (zg bromfietsen) betreft, deze zijn van 108 641 in 1948 tot 122 472 in 1949 en tct 139 932 in 1950 gestegen. Tijdens het afgelopen jaar waren zij het talrijkst in do provincie Luik (28 046), vervolgens in Brabant (25600), Henegouwen (25.583). Antwerpen (14832). Namen (11 971). West- Vlaanderen (11 474). Oost - Vlaanderen (11 285) Luxemburg (7 152) en Limburg (5.989) In 1950 bedroeg het aantal motorvoer tuigen in België 569.995 tegen 491 999 in 1949 42 1 625 in 1948. 340210 in 1947 en 255 060 in 1946. In 1939 waren er in België 305 400 motorvoertuigen. MEVROUW, MEJUFFER, Weet U dat het thans mogelijk is, dank zij een nieuwe moderne methode, U thuis een permanente te laten toedienen en dit met de grootste zorg en met de grootste waarborg Schrijft voor een afspraak, of wendt U tot Bellestr. 70 VLAMERTINCE (TeL leper 491) die op de gewenste dag komen zaL Verhoging van de telefoon- en tefegraaftarieven Met ingang van 1 Juni a.s. Het Ministerie van Verkeer deelt mede Over enkele dagen zullen in het Staats blad de besluiten verschijnen houdende verhoging van de telefoon- en telegraaf- tarieven met ingang van 1 Juni 1951. Die verhoging wordt voornamelijk toe geschreven aan de omvangrijke investe ringen vereist voor de modernisering van het telefoonnet, waardoor de financiële lasten van TT. grotelijks toenemen Bo vendien ondergaat de exploitatierekening de ongunstige invloed van de prijsstijging der materialen en diensten van alle aard. De nieuwe huurgelden en taksen voor de telefoon worden als volgt vastgesteld a) Jaarlijks abonnementshuurgeld: 1080 frank. bi Gewestelijke gesprekken (zonder be perking van duur) 1.70 fr c) Interlocale gesprekken (per gespreks eenheid van 3 minuten) tot 20 kilometer fr. 2.50 Meer dan 20 tot 40 kilometer fr. 4.50. Meer dan 40 tot 60 kilometer fr. 7. Verder dan 60 kilometer fr. 10. De telegraaftaks wordt gebracht op 10 fr voor de eerste tien woorden, plus 3 fr. per bijkomende serie van vijf woorden. Deze nieuwe tarieven zijn nog zeer ge matigd. vergeleken met die van 1940 staan zij gemiddeld aan de coëfficiënt 3.30. dan wanneer de uitgaven rond coëfficiënt 4 schommelen. HOCER ONDERWIJS Zittijden 1951 Proef voorbereidend tot de candidatuur in de handelswetenschappen De afgevaardigde van de Regering zal, op het Provinciaal Bestuur (bureel 6) te Brugge, gedurende de navermelde tijd perken van 10 tot 12 uur. de candidaten inschrijven die. in 1951. de proef voor bereidend tot de candidatuur in de han delswetenschappen wensen af te leggen le zittijd van 15 tot en met 25 Juni 2e zittijd van 4 tot en met 14 Augustus Centrale Examencommissie De afgevaardigde van de Regering zal op het Provinciaal Gouvernement (bu reel 9) te Brugge, van 21 tot en met 31 Mei (le zittijd) en van 20 tot en met 30 Augustus 1951 (2e zittijd). Zondagen en feestdagen uitgezonderd, van 10 tot 12 uur. de candidaten inschrijven die zich voor de Centrale Examencommissie wensen aan te melden, met het oog op het bekomen van een wettelijke academische graad Proeven voorbereidend tot wettelijke academische graden De afgevaardigde van de Regering zal op het Provinciaal Gouvernement (bu reel 9). te Brugge, gedurende de navermel de tijdperken. Zondagen uitgezonderd, van 10 tot 12 uur, de candidaten inschrijven die. in 1951. een van de proeven voor bereidend tot wettelijke academische gra den. wensen af te leggen. le zittijd van 15 tot en met 25 Juni a.s 2e zittijdvan 4 tot en met 14 Augus tus a.s. De inschrijving moet door de candidaat zelf of zijn gevolmachtigde genomen wor den. Schriftelijke aanvragen om inschrij ving worden geweigerd. De candidaten die bij brief, de afge vaardigde om inlichtingen verzoeken, die nen er een postzegel voor het antwoord bij te voegen. GEEN MOP Wel. Karei, hoe kom jij aan dat blauw oog Moet je horen. Piet Ik kwam gis teren voorbij een bushalte, waar heel wat mensen stonden te wachten Ook een al lerliefste schone was daarbij tegenwoor dig. die de paal waaraan het bordje bus halte bevestigd was omklemde. Je weet dat ik wel van een grapje houd en zeg zo onschuldigIk wou dat ik die paal was. x Meteen krijg ik een mep op m'n oog met de vriendelijke woorden <i Hier heb je al vast een splinter KINDERPRAAT Moeder Franske. hoeveel is 2 en 2 Franske 4 moeder. Moeder Goed, mijn jongen, en hier zijn 4 pruimen. Franske Had ik nu maar meer gezegd ONTZENUWD Een Canadees soldaat bekloeg zich. dat het reeds vier weken geleden was dat hij enig nieuws van zijn verloofde in Canada ontvangen had. Op hetzelfde ogenblik brengt men hem een spoedbericht- Verheugd. doch nieuwsgierig, opent hij koortsachtig het telegram, waarna hij slap neerploft. Wanneer men hem hiervan de reden vraagt overhandigt hij het telegram en men leest Kan niet langer wachten. Stop. Ben ondertussen met je vader getrouwd. Stop. Getekend, Je liefhebbende moeder. DE MEESTERES Mevrouw Och wat een ongelukik laat daar juist Mijnheer zijn schoon rook stel vallen, waar hij toch zoveel van hield. Nu zal ik wat mee krijgen. De meid Trek het U niet zoveel aan. Mevrouw Zegt U maar dat ik het heb laten vallen. Tegen mij durft hij toch niets te zeggen. NIET GEVORDERD Sergeant (tot rekruut) Wat is uw beroep. Rekruut Toneelspeler, sergeant Sergeant Neen. maar dan geen bij zondere. Ge kunt niet eens een soldaat voorstellen. ECHT GEBEURD Dokter Ja. Mijnheer, ik begrijp U. Maar ik moet eerst voor het onderzoek weten wat U drinkt. Patiënt Wel. beste dokter, ik vind dat zeer lief van U. geef mij maar een cognakske WAARHEDEN Ik ben van hoge komaf, zei Hans en hij was op zolder geboren. Ik heb veel bezittingen, zei de Jood en hij zette ze even om. Dat is flauw, zei de drinker, en hij schonk zich een borrel uit baby's fles. Dat is hard fruit, zei Suske. en hij kreeg een oorvijg en een muilpeer. GENTSE HUMOR Een Gents soldaat, krijgsgevangen door de Duitsers in 1940. had wel zijn vrijheid verloren, doch zijn spreekwoordelijke spotzucht behouden. Hier volgt het gesprek met zijn bewa ker Wel. Fritz, wat denkt gij te doen. eens de oorlog gedaan Ik neem mijn fiets, zegt deze, en bezichtig dan de grenzen van Groot Duitsland Goed en wel. dient onze Gentenaar an repliek, maar wat gaat ge dan 's mid dags doen HET IS GEEN ZONDE Op een Zondag was 'n missionaris ziek. zó ziek dat hij niet in staat was de H. Mis te lezen. Ondanks dit alles zit de kerk vol ge lovigen. De pater roept zijn knecht bij zich. de oude Michel, om hun mede te delen dat er geen H. Mis zal worden gelezen door dat de pater zwaar ziek istevens dat Het in dit geval geen zonde is dat de mensen geen H. Mis hebben bijgewoond. De pater zou eigenlijk wel nog meer willen laten zeggen, maar op het geheu gen van Michel kan niet veel worden ver trouwd. Doch deze heeft bij het eerste thema zo aandachtig geluisterd en ja geknikt en precies nagezegd wat de pater hem van zijn boodschap inprentte. De missionaris krijgt vertrouwen en zegt verder Zeg ze ook A. s. Donderdag biecht voor de le Vrijdag. Dinsdag feest van Pe trus en Paulus. Zondag collecte voor de Paus. Er is een pakje gevonden de eige naar kan het afhalen in de sacristij Woensdag, zal de huwelijksinzegening plaats vinden van John Cool en Mary Mc Clancy die huwelijksbezwaren kent. enz. Een ogenblik later staat Michel in de kerk en ratelt in één adem zijn bood schap af Dames en Heren, pater Doyle is ziek. en dat is geen zonde. A. s. Donder dag zal het de le Vrijdag zijn. De Paus zal a s. Zondag hier zijn om zijn collecte op te halen. Woensdag inzegening van Petrus en Paulus en ieder die 't niet goed vindt kan zijn reden vinden in 't pakje in de sacristij. TRADITIES Meester Beste jongens, U moet dat goed begrijpen. Tradities dat is iets dat van vader op zoon overgaat. Wie kan er mij nu eens een zin geven met het woord traditie in Sloeberke Toen ik gisteren in een boom klom scheurde ik mijn traditie. EEN GEBREK Schoolmeester Karei de Grote was ongetwijfeld een groot vorst. Hij had ech ter ook zijn gebreken. Noem er eens een Piet. Piet Hij richtte scholen op. meester WERKING VAN ROGGEBROOD Oom Eet maar flink roggebrood, dan krijgt ge rode wangen. Neefje Hé. oom, dan heeft U zeker wel veel roggebrood gesnoven HET ARME DIER Mevrouw had juist een tamelijk dure bontmantel van haar man afgetroggeld Weet U, Oscar, zeide zij, toen zij voor de spiegel zichzelf stond te bewonderen Ik krijg toch wel een beetje medelijden met het arme dier. dat voor deze mantel gevild werd. Haar man, die juist natelde of hij nog genoeg geld had overgehouden on zijn belasting te betalen, antwoord de bitter Ik vind 't werkelijk prettig te horen dat ge tenminste nog medelijden met me hebt. EEN SLIPPERTJE Een oud heertje, echte grapjas, stapt n apothekerswinkel binnen, waar een paar aardige meisjes bezig zijn hun klanten te bedienen. Mag ik van U een doosje vitaminen van 3 fr. 50? Zeker. Meneer, alstublieft- Hij maakt het doosje open en gebruik* de inhoud achter elkaar. Maar. Meneer, zegt de juffrouw, datl is te veel in een keer. Nee. toch niet. Ze hebben mij Se' zegd. dat. wanneer ik die vitaminen g®' bruikt zou hebben, ik me of 't zelfdej ogenblik zou gevoelen als een jongen van vijf-en-twintig jaar, en nu wou ik dan te vens proberen met een dezer lieve dames eens een avondje te gaan bioscopen. Is het heus waar, Meneer Ik even mijn tante waarschuwen die is en houdt ook nog van een grapje- DROMEN Zij Ik droomde vannacht, da* van mij hield. Wat zou dat betekenen - Hij Dat ge droomde natuurlijk-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4