DAMES! Het Huis Leon Beirnaert - Noppe SCHILDERWERKEN h e BI) DE VUURKRUISEN Kon. ieperse Schaakkring Ingevoerde Auto's West - Vlaamse Sociaal - Economische Belangen Vooraf betaalde Bedrijfsbelasting WIJ ZIJN VERHUISD vroeger Beluikstraat 7 is OVERGEBRACHT naar de Elverdingestraat Nr 49 IEPER Veil ge en Winstgeve de Beleqgng OBLIGATIES EN KASBONS NATIONALE MAATSCHAPPIJ VOOR KREDIET AAN DE NIJVERHEID N, C. Middensfandsverbond DUIVEN UITSLAGEN TURNEN «IN JOSEPH DE BIE» D E VOS De Kinderbijslag voor Loonarbeiders Kleine Aankondigingen HEX VPERSCH NIEUWS Biz 4 26-5-1951 P d d •r> J it a PERMANENTEN. GEWONE met of zonder draad SI PER VEDETTE Olie permanenten FLEX A-WAVE de laatste verbetering op gebied der KOLDE PERMANENTEN wendt U tot het gekende huis Roger TALON BOCARREN Coiffeur voor Dames en Heren Dikkebtissteenweg 86 VPER <4793» RETBQSPECTIEE CLUBKAMPIOENSCHAP 1954-51 In de 2e klasse. Als er iemand is die met een rijk ge vuld zegebulletijn de poorten van de eer ste klasse heeft open geduwd dan gaan alle ogen naar de prestaties van onze jeug dige kampioen 2e klasse 1951 de heer Ge rard De wilde 1; Kampioen 2e klasse 1951: 21 Laureaat van het jeugdschaaktornooi 1951 3» Verslaat de kampioen van België Meester Van Seters in zijn simultaan seance tijdens de jongste jubileum feesten 4> Dwingt remise af ti.dens de match Zeeland-Westvlaanderen Wat een prachtige referentiesHet is den met een verdiend applaus dat hem door de Heer Voorzitter het diploma werd "rhandigd Dat onze kampioen het niet gemakke lijk had. bewijzen de vele vinnige duels die hij tegen de respectievelijke leiders de heren Grimonprez en Jude te kampen bad. Een ogenblik dacht men dat de neer Jude de titel" zou halen maar twee aederlagen tegen de Divisiekampioen vol stonden om hem met een zeer eervol ac- •essiet te crediteren Van de heer O. Gri- «r.orpiez hadden we niet verwacht dat hij ging stormlopen Tijdens de heenronde slak hij met kop en schouders boven al len uit Maar zijn ster ging tijdens de te rugronde aan het deemsteren... bij zover dat de heer Verhamme ter elfder ure zijn derde plaats dreigde te ontnemen. Van de heer Verhamme kan men zeggen van daag alles, morgen niets... Maar tegen de grote bazen komt hij het best gestof feerd uit. De vaardigste speler heer Vandenho ven (onze schatbewaarder met zijn on uitputtelijk koffertje acteerde bijwijlen te snel. Het belette niet dat sommigen een grote pandoering kregen. Voor zijn debuut leverde dhr Emiel Delahaye spijt zijn klassering een flinke verrichting, vooral de terugronde valt in de kijkers. Nog een kleinigheid en de heer Lemenu zou de plaats met hem moeten verwisse len. Als deze laatste eens zijn dagje heeft, dan kan hij soms verbluffende dingen uit voeren Eindklassement 1) Dewilde 14 10 2 2 11 78} 5 6 2) Jude 14 10 1 3 10} 75 5} 5 3) Grimonprez O 14 8 1 5 8} 60} 6 2} 4) Verhamme 14 7 2 5 8 57 3} 4} 5) Vandenhoven 14 7 1 6 7} 53} 3 4J 6) Lemenu 14 4 2 8 5 36 3 2 7) Delahaye 14 4 1 9 4} 32 1 3} 8> Cys 14 1 0 13 1 07 1 ff ALGEMENE VERGADERING VAN 22 MEI 1951 Onder zeer grote opkomst opende de heer Voorzitter de vergadering. Na zijn tevredenheid te hebben uitgedrukt over de uitbreiding en bloei van de club. werd ons overleden clublid Dr Franz Daelemans door de rechtstaande vergadering her dacht- Vervolgens handelde de secretaris in een breedvoerig verslag over de inner lijke en uiterlijke activiteiten gedurende het seizoen 1950-51. Voorstellen voor het nieuw seizoen wer den gedaan al Het inrichten van de bijzondere af deling voor de leden die op de Za terdag komen spelen bi Het oprichten van Damesafdeling; c) Het oprichten van de jeugdschaak- clubs in de scholen on door de algemene vergadering goedge keurd De cupwedstrijd behoudt zijn voorgaan de formule. Na de respectievelijke clubkampioenen met een herinneringsdiploma te hebben bedacht werd door de schatbewaarder verslag uitgebracht over de kas dat zeer schitterend in de oren klinkt spijt zware uitgaven Punt 7 van de dagorde de kiezing van het bestuur werd verlegd naar de e. k vergadering in September e k. daar de statuten zullen hervormd worden Na het verslag over de jeugdschaak in de scholen door de heren Jude en Gits werd de vergadering gesloten en nmid- dellijk de film van het schaakseizoen af gerold EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN MET ZWAARDEN In 1948. toen de commis sie voorgezeten door Luitenant-Generaal Lebert. geroepen werd de zedelijke eisen te onderzoeken, voorgelegd door de ver schillende groeperingen van oud-strijders hebben onze afgevaardigden die in be doelde commissie zetelden, één onzer ei sen van zedelijke aard verdedigd, die ons bijzonder nauw aan 't harte lagde ge lijkstelling van de slag der Vlaanderen (September - November 1918» met de Ijzerslag (Oktober 1914) voor de toe kenning van eervolle onderscheidingen met zwaarden. Ten aanzien van de beweegredenen die door onze afgevaardigden werden inge bracht. keurde de commissie Lebert een parig ons voorstel goed dat als volgt was opgesteldi In de opgave der oorlogsti- tels die in aanmerking komen voor de toekenning van Nationale Orden met Zwaarden, een aanvullende titel zien toe kennen aan de oud-strijders die werke lijk. aan het bevrijdingsoffensief der Vlaanderen hebben deelgenomen Deze gevechten, van nationaal standpunt uit zoniet internationaal hebben op zijn minst hetzelfde militair belang gehad als dt gevechten aan de IJzer Dit voor stel werd met gunstig advies aan de toen malige Minister van Landsverdediging voorgelegd, doch de ministeriële commis si e keurde dit voorstel niet goed. Des ondanks hebben onze afgevaardigden hun bemoeiingen voortgezet om de aanvullen de titel te bekomen. Het heeft de huidige Minister van Landsverdediging behaagd T weemaal onze afvaardiging te ontvangen Na de gegrondheid van onze eis door on betwistbare gevallen te-hebben laten blij ken had deze afvaardiging de voldoening van de Minister, de formele belofte te tx-komen van zijn volledige steun. Toen net onze federale Voorzitter gegund werd de Koninklijke Prins zijn huldeblijken aan te bieden, had hij de gelegenheid, tege moetkomend aan de vraag van de Prins. Hem onze wens voor te leggen Na nog verschillende gesprekken met het kabi- netshoofd van de Minister, hebben wij eindelijk het genoegen de inhoud mede te del *n van het besluit van Z K. H de Koninklijke Prins. Bij beslissing van Z K Hoogheid de Koninklijke Prins, wordt in de opgave der oorlogstitels die in aanmerking ko men voor de toekenning van Nationale Orden met zwaarden, een titel toegekend aan de oudstrijdérs die werkelijk deel ge nomen hebben aan het bevrijdingsoffen sief van 1918. van 29-9-18 tot 11-11-18. in eer, strijdende eenheid voorzien door het K B. nr 1273. gewijzigd door het K. B nr 31999bis van 14-5-32. voor zover ze niet reeds uitdrukkelijk voor deze periode beloond werden, door een vermelding op het legerdagorde of een eervolle onder scheiding. Zullen eveneens van deze titel kunnen genieten, de militairen, die tijdens deze periode werden afgevoerd wegens kwet suur of ziekte opgelopen in dienst bij een dc'70i eenheden, tijdens deze periode. De leden die aldus het minimum van 6 titels bereiken worden dringend verzocht zich in ons lokaal aan te bieden, waar formulieren ter hunner beschikking zijn en de aanvragen door ons bestuur zullen opgemaakt worden, waarna onze Voorzit ter ze gezamenlijk aan de bevoegde dien ste. zal overmaken. De aanvragen dienen vergezeld van een onlangs afgeleverd be wijs van goed gedrag, zeden en burger trouw. Ook de vuurkaart en' het stam- nummer of matricule zijn onmisbaar bij de aanvraag Neem dit bijzonder in acht De leden kunnen zich dagelijks aanmel den in het lokaal. Menenstraat, nr. 6. waar ook de bestuursleden zullen zetelen op Zondag 3. 10 en 17 Juni. telkens van 10 tot 13 uur. Alle verdere Inlichtingen wor den er heel bereidwillig verstrekt. REIS PER RADIOTREIN Aan de deelnemers wordt een laatste maal her innerd dat de Radiotrein uit leper ver trek te 4.32 uur zeer stipt. Dit als ver wittiging voor de latekomers Blijkens gegevens verstrekt door de mi nister van Economische Zaken en Mid denstand op een schriftelijke vraag van volksvertegenwoordiger Discry bereikte de invoer van autovoertuigen in ons land in 1950 en tijdens het eerste kwartaal van 1951 volgende cijfers In 1950: Rijtuig Vrachtw U.S-A 19 554 7 595 Frankrijk 13.893 6 800 Engeland 13.060 1.898 Andere landen 14 796 1.481 Totaal 61.303 17.774 Gedurende het eerste kwartaal 1951 Rijtuig. Vrachtw UJS-A 5095 1.659 Frankrijk 3242 1.464 Engeland 2.577 639 Andere landen 3 842 822 Totaal 14.756 4 584 KEN NIEUWE KLANK IN HET GEWESTELIJK OMROEPPROGRAMMA VAN RADIO KORTRIJK Vanaf Donderdag 31 Mei e k wordt er in de programmatie van het gewestelijk omroep-studio Kortrijk een nieuwe re gelmatige rubriek ingeschakeld onder de bovengemelde titel West - V.aamse So ciaal-Economische problemen Allerwegen en steeds kracht.ger gaan gezaghebbende stemmen op om te w*i - zen naar de structurele mistoestanden waardoor Westvlaanderen op economisch gebied is aangetast, en op de dringende noodzakelijkheid aan dit gew ichtig eco nomisch. en daaraan verbonden sociaal probleem, met radikale middelen een op- .ossing te schenken Met het oog op deze toestand zijn er wel eens die schermen met het tot stand brengen van nieuwe grootbedrijven op Westvlaamse grond Er dient echter op gemerkt dat een grootbedrijf, benevens hoogoplopende kapitalen, ook geschoolde krachten en ervaren leiders opeist. De economische en de daaruit voort spruitende sociale opwerking van West vlaanderen kan in geen enkel geval ge beuren zonder een breed-opgroeiende medewerking van Westvlaanderen zelf Een Westvlaamse welvaartpolitiek kan derhalve best gediend worden door een brede actie van volksvoorlichting en van geleidelijke volksopvoeding. Er zijn internationale en nationale geld middelen beschikbaar voor economische opwerkingal te vaak echter worden de ze middelen eenzijdig opgevangen omdat bepaalde middens er handig beslag weten op fe leggen Benevens de hogere bestu ren. kunnen ook de stadsbesturen en niet minder de gemeentebesturen heel wat tot stand brengen vooral zo ze hun krach ten verenigen op grond van intercom munale solidariteit. Het 25-jarig bestaan van het Vlaams Economisch Verbond heeft de jongste da gen opvallender wijze in het licht gesteld hoe enkele Vlaamse grootbedrijven, in één generatie en door toedoen van enkele doortastende persoonlijkheden, tot groot bedrijf. zelfs tot grootbedrijf met wereld faam. zijn uitgegroeid, alhoewel aan hun vertrekpunt een flagrant tekort aan grootscheepse hulpmiddelen aanwezig was. Op Westvlaamse grond zijn reeds heel wat familiebedrijven in groei en bloei die slechts door stoere arbeid werden tot stand g(bracht. Kei is ecu uitzonderlijke meevaller dat de Westvlaamse Gewestelijke omroep, voor een werkzaamheid naar deze richting in gesteld. beroep kon doen op de medewer king van dhr Jozef Demeyere. stadsinge nieur te Kortrijk Benevens over een su perieure technische scholing, beschikt dhr Demeyere over een fijnvoelende sociale zin. en hij beheerst de Westvlaamse pro blemen van zeer nabij, dank een ruime beschikking over documentatiebronnen. De nieuwe rubriek over Sociaal-Eco nomische Problemen zal om de 14 dagen doorgaan in het vooravondprogramma van studio Kortrijk. te 18 30 u met inzet op 31 Mei e.k. Alhoewel deze behandelingen meer spe cifiek met Westvlaamse gegevens zullen gestoffeerd zijn. kunnen ook de niet West- Viamingen met vrucht deze rubriek vol gen. Immers, langs de concrete gegevens en toepassingen zal zich spoedig een syn these veropenbaren van sociaal-economi sche Kuituur waaraan eenieder zich te goed kan doen. Door het treffen van dit initiatief heb ber. de Raadgevende Culturele Commissie en de programmaleiding van Studio Kort rijk eens te meer de Westvlaamse radio traditie gehuldigd van hoogafgestemde dienstbaarheid ten bate van land en volk. P. LEOPOLD O.C D. Voorzitter raadgevende Culturele Commissie B.N R.O. - Studio Kortrijk DE ONTVANGSTBERICHTEN Tegen einde Mei alle verzonden- Het beheer der belastingen deelt mede. dat de bevoegde diensten voortgaan met het opmaken van de ontvangstbe- richten voor de voor het dienstjaar 1951 vooraf betaalde bedrijfsbelasting. Het staat vrijwel vast. dat alle ontvangstbe- richten tegen het einde van Mei zullen verzonden zijn. Het beheer herinnerter verder aan. d|t alle ontvangstberichten reeds lang verzonden zouden geweest zijn. indien het niet het hoofd had moeten bieden aan zekere moeilijkheden wegens het feit, dat een aantal belastingsplichtigen be langrijke gegevens op hun stortings- of overschrijvingsformulieren hebben verge ten te vermelden of onduidelijk hebben geschreven. DOOR DE STAAT GEWAARBORGD 3,50 0 o vervallend na 1 jaar 4,50 vervallend na 5 jaar tegen de prijs van 995 voor duizend nominaal 4,50 vervallend na 10 jaar tegen de prijs van 960 voor duizend nominaal, uitgegeven door de (.Wet van 16 Maart 1919) Maatschappelijke zetelBrussel, Waterloolaan 16 Zich wenden tot NATIONALE BANK VAN BELGIE en al de Banken en Wisselagenten (45411 Belangrijke gebeurtenis. Op Dinsdag 22 Mei. te 20 uur. werden al de leden van de Afdeling Ieper-Stad bijeengeroepen in de zaal van het Hotel 't Zweerd. ten einde over te gaan tot de verkiezing van een definitief bestuur. Einde 1948 en begin 1949 werd in het Gewest leper de strijd ingezet voor het herinrichten van de reeds lang gekende middenstandersbeweging het N. C M. V. (Nationaal Christelijk Middenstandsver- bond). Deze strijd kende een tamelijk schoon succes, aangezien men in Maart 1949 kon overgaan tot de oprichting van een bestendig gewestelijk secretariaat, ge legen Kamer 4. Hotel 't Zweerd. Wat de aanwerving van leden betrof te leper zelf. menig vooraanstaand middenstander had zich daarbij zeer verdienstelijk ge maakt. Het gewestelijk bestuur acht thans het ogenblik geschikt om dit twaalftal pionniers als ge wiltde mannen (en vrouwen) van het eerste uur zijn har telijkste dank uit te drukken voor de gepresteerde actie, die thans een paar jaar achter de rug ligt. Deze pionniers werden achteraf aanzien als de leden van het voorlopig plaatselijk bestuur. Van plaatselijke actie kwam er echter niet veel in huis. Ondertussen werden er re gelmatig algemene ledenvergaderingen be legd door toedoen van het gewestelijk dagelijks bureel en werd de aanstelling van een definitief bestuur voor de Afdeling leper steeds uitgesteld, meestal wegens onvoldoende opkomst van de leden. Dinsdag laatst werden de leden spe ciaal bijeengeroepen om hun plaatselijk bestuur te verkiezen. Voor deze gelegen heid was onze provinciale proost de Z. E H. Fruytier tot leper gekomen om te wijzen op de verheven taak van de be stuursleden over het algemeen. Met over grote meerderheid van stemmen werden de volgende heren als bestuursleden aan gesteld de H H Allegaert O Declercq C.. Demoor P.. Ingelaere J., Rossey C-, Ta- hon J.. Vandamme A Vandenbussche G.. Vandermarllere M.. Vandewalle C. en Vanhee A. Na deze verkiezing kregen wij een zeer interessante uiteenzetting vanwege onze provinciale Proost, waarin hij betoogde dat alleen een stevige organisatie van de Middenstand op christelijke grondslag een dam kan opwerpen tegen de verschillende machten die. bewust of onbewust, samen werken aan de uitbouw van een systeem dat uiteindelijk de zelfstandige handelaar of arbeider zal weten uit te schakelen. Maatschappijen De Zon en Nieuw Lokaal Uitslag Clermont (2e Bondsvlucht) van 20 Mei. 461 duiven Snelheid le duif 1158.63 m. 1 Taillieu Odile2. Berquin Hector; 3. Woets André4. Dury Michel 5. Le- mahieu Gerard 6. Milleville Em 7 Cot- tignie Ger.8. Giller Germain9. Van- compernolle F. 10 Bouckaert Maur. 11 Speybrouck Hil.12. Welkenhuysse D. 13. Geldof Joseph14 Declercq André 15 Vanryckeghem C. 16 Giller Germain 17 Packet Camille 18. Wydock Gerard 19. Ossieur Frans; 20. Demeulenaere Fr 21. Ennaert Gaston 22 Ollevier Joseph 23. Packet Alfred 24. Taillieu Odile 25. andoorne Gebr- 26- Verleure Louis 27 Debeuf Maurice;'28. Cordeleeuw G. 29 Santy Gaspard 30 Gryson Roger Uitslag der prijsvlucht uit Arras van Zondag 20 Mei. 141 duiven Snelheid lè duif1210.96 m. 1. Dewilde Julien2. Lefever Nestor; 3. Moerman Gebr.4. Claeys Camille 5. Lemahieu Gerard 6. Allegaert Her man 7. Cottignie Gerard 8 Milleville André9. Pluym Alfons10. Vandecas- teele J 11. Gevaert Gustave12. Fau- vaert Jules 13 Pickel Louis 14. Decorte Roger15 Coussement Alb. 16. Houaert Henri17. Milleville André18. Claeys Camille; 19. Packet Michel: 20 Allegaert Herman Maatschappij De Zon Uitslag der prijsvlucht uit Orleans <2e Syndikaatsvlucht) van Zondag 20 Mei. 158 duiven. Snelheid le duif1292.36 m. 1 Vandamme-Dewilde, leper2. Decos- ter Rog. Passendale3. Woileghem Em.. Houthulst; 4. Debey Gerard, Boezinge 5. Geldof Joseph. leper6. Caestecker J., Waasten 7. Degryse Omer, Poelkapelle 8. Landtsheere Art.. Poelkapelle; 9 De- coster Leon. Passendale: 10. Vandamme- Dewilde leper; 11. Colpaert Alb., Re- ningelst12. Gunst Achille, leper13. Col paert Alb., Reningelst14. Noyez Joseph, Passendale 15. Coulier Marcel, Houthulst 16. Vermes Cyr-, Hollebeke17. Gunst Achille. leper18. Huyghe Maur., Vlamer- tinge19. Gunst Achille. leper20 De gryse Omer. Poelkapelle Het XVIIIe Westvlaanderen gouwfrest te Wevelgem. Het zomerseizoen staat voor de deur. dit betekent dat de machtige St Michiels- turnkring terug haar faam zal moeten be vestigen in de komende wedstrijden en feesten. Als eerste grote kamp krijgen we het Westvlaamse Gouwfeest op Zondag S Juni. te Wevelgem, waar leper met zijn 0 af delingen de eer van onze stad en club zal hoog houden Erg gemakkelijk zal dit toch niet aflopen, vooral voor onze 3 meis jes-afdelingen die nog nooit aan wedstrij den hebben deelgenomen. Eveneens voor de mannengroep waar de legerdienst aaa verscheidene der beste turners een regel matige training ontzegt. Niet te min kun nen we de komende gebeurtenissen met een gewettigd optimisme afwachten. In derdaad. met hun spreekwoordelijk ge worden geestdrift, zullen de Ieperlingea zich in de strijd werpen om hun vlag hoog aan de zegemast te laten wapperen. De daverende verrichtingen van 1950 moete» herhaald worden teneinde onze turnkring nogmaals in 't brandpunt der belangstel ling te plaatsen. Vergeten we niet dat leper onder de sterkste verenigingen van het land wordt gerekend, zowel op gebied van afdelingsturnen als keurturnen Met spanning zien we dan ook het aan staande gouwfeest tegemoet, bijzonderlijk daar we nu kunnen mededingen voor het prachtig kunststuk te betwisten door de verenigingen die in alle categorieën zijn ingeschreven dat geschonken werd door de stadsoverheden van Blankenber- ge in 1948. NoordzeeOostende won de eerste maal deze challengein '49 en '50 werd ze niet betwist omdat de ver enigingen niet voldeden aan de vereisten. Dit bronzen wisselstuk wordt slechts de finitief eigendom na 3 achtereenvolgende overwinningen ofwel na 5 niet-achter- eenvolgende zegepralen. De Ieperlingen liggen er fel op verlekkerd de tropee uit de handen der Oostendenaars weg te ka pen. hetgeen best kan gebeuren De ouders en turnliefhebbers die de reis naar Wevelgem wensen mede te ma ken. kunnen zich laten inschrijven in de turnzaal vóór 30 Mei De prijs bedraagt 25 fr We vertrekken 's morgens om 7.30 uur aan het turnlokaal. Lange Meers, 't Is een enigë, gelegenheid om een groots turnfestijn bij te wonen, vooral 's na middags wanneer 1000 deelnemers te ta rnen aan het werk zullen zijn Laat u dus tijdig inschrijven om in groot getal uw stadsgenoten te kunnen aanmoedigen op Zondag 3 Juni t.e Wevel gem A G Koopt bij de Rijselstraat, 34 uw KLEUREN, VERNISSEN en HUISHOUD ARTIKELS vakman IEPER (4569) Nieuwe bedragen In het Staatsblad van Zaterdag 19 Mei verschijnt een koninklijk besluit tot ver hoging van de kinderbijslag voor loonar beiders. De bedragen van de dagelijkse kinder bijslag worden verhoogd als volgt: Voor het eerste kind 12 fr.voor het tweede kind 12 fr.voor het derde kind 16 fr. 40voor het vierde kind 20 fr. voor het vijfde kind en voor elk der volgen de kinderen 26 fr. 40. De bedragen van de maandelijkse kin derbijslagvoor het eerste kind 300 fr. voor het tweede kind 300 fr-voor het derde kind 410 fr.voor het vierde kind 500 fr.voor het vijfde kind en voor elk der volgende kinderen 660 fr. De bedragen van de kinderbijslag voor kinderen van invaliden Voor het tijdperk van 1 tot 30 April 1951voor het eerste en tweede kind 23 fr. en 575 fr.voor het derde kind en voor elk der volgende kinderen 24 fr- en 600 fr. Voor het tijdperk van 1 Mei 1951 af voor het eerste en tweede kind 25 fr- 20 en 630 fr.voor het derde kind en voor elk der volgende kinderen 26 fr. 40 en 660 fr. Interesseert U niets in onse

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4