RAVIPON UIT DE STREEK De Nieuwwasserij in huis ONTVLEKKER Ni8uwwassen van alle gekleurde zomerkleedjes VLAMERTINCE ZONNEBEKE LANGEMARK MOORSLEDE STADEN Knaap loop! schedelbreuk op te Ceiuveld Het H. Hart-feest te Wervik DE VERGIFTIGINGSZAAK VAN PLOECSTEERT VOOR HET ASSISENHOF i HET YPERSCH NIEUWSBiz. 2 9-&-1951 Xemen we aan dat een gepensionneer- <le nog drie kinderen ten laste heeft, waar van twee ouder dan 18 jaar. voor wie hij geen kinderbijslag ontvangt. Die man moet de kost winnen voor vijf personen. Hij is wei verplicht om naar een bijbaantje uit te kijken Het gevolg is echter dat zijn pensioen niet aangepast wordt. Of nemen we het geval van een ge- pensionneerde weduwe op jaren, die bij haar zoon inwoont. Haar pensioen wordt geperequateerd Een andere daarentegen heeft dezelfde kinderlast als in het eerste voorbeeld Ook zij moet nog wat verdie nen. mei het gevolg...* DE TROONSBESTIJGING VAN DE KONINKLIJKE PRINS. Vorige week hebben we reeds een en ander over dit probleem gepubliceerd. Thans wordt gemeld, dat de troonsaf stand van Leopold III hoogstwaarschijn lijk einde September zal plaats hebben in het Paleis te Brussel, en de troonsbestij ging van de Koninklijke Prins in tegen woordigheid van de verenigde Kamers enkele dagen nadien Daarover schreel Het Laatste Nieuws» ojti. De troonsafstand van Koning Leopold zal plaats hebben in het Koninklijk Pa leis te Brussel in aanwezigheid van de eerste-minister. de voorzitters van beide Kamers een afvaardiging van de grond wettelijke partijen en een beperkte af vaardiging van het parlement. Een proces-verbaal van deze gebeurte nis zal worden overgemaakt aan de voor zitters van beide Kamers die daarop de Kamer en de Senaat gezamenlijk zullen bijeenroepen voor de troonsbestijging van de Koninklijke Prins. Beide gebeurtenissen zullen dus niet op dezelfde dag gehouden worden. Zij zullen waarschijnlijk plaats hebben op het einde van de maand September. Het socialistische dagblad Volksgazet stelt enkele vragen in verband met de troonsafstand en troonsbestijging. We ci teren o m. Er wordt bevestigd, dat de koning bereid is zich terug te trekken en zijn rechten over te dragen op zijn zoon. doch er dienen in dit verband talrijke vragen opgelost Zo bv Onder welk statuut zal Leo pold III vallen na zijn troonsafstand Zal de koning nog over een civiele lijst beschikken Volgens de grondwet wordt de civiele lijst maar toegekend aan het staatshoofd. Juridisch gesproken zou het dus on mogelijk zijn twee civiele lijsten op te maken. Ten einde die moeilijkheden te om zeilen is er sprake van een dotatie, zoals er reeds een wordt toegekend aan ko ningin Elisabeth en zoals de Kamer er een zal voorstellen voor de Prins Regent Over dit punt schijnt er wel enige moeilijkheid gerezen, daar sommigen de gebeurlijke dotatie van Leopold III voort durend zouden willen toegekend zien. zon der ieder jaar het Parlement te raadple gen Anderzijds blijft het vraagstuk nog bestaan van de goedkeuring door het Parlement van het morganatisch huwe lijk van Leopold III. Wat de troonsbestijging van de Ko ninklijke Prins betreft, zou deze in geen geval voor 7 September plaats vinden. Men is van oordeel, dat de prins 21 jaar moet bereikt hebben, alvorens tot koning te worden uitgeroepen. Zal Leopold III zijn zoon aan het Par lement voorstellen Wat de herziening van de grondwet betreft meent het blad. dat deze aange legenheid zal uitgesteld worden. Men zal spoedig begrijpen waarom. Een herziening van de grondwet betekent in de eerste plaats de ontbinding van de Kamers en nieuwe verkiezingen. Doch de C V.P heeft gezworen alleen alle verantwoordelijkheid te dragen en van haar meerderheid gebruik te maken tot ze... breekt.» VOOR EEN VLAAMSE ECONOMISCHE RAAD. In een bijdrage, gewijd aan de Vlaamse economische belangen schrijftHet Nieuws van den Dag aangaande de verdere in dustrialisatie van het Vlaamse land. "het volgende Er is het vraagstuk van de nieuwe nijverheden, van de industrialisatie der Vlaamse gewesten. Deze industrialisatie kan beschouwd als noodzakelijk gemaakt om de werklozen op te slorpen. Op meer algemeen plan is zij onontbeerlijk wil de economie aan het nog levenskrachtige Vlaanderen werkgelegenheid verschaffen, en wil Vlaanderen in het koor der eco nomische krachten in ons land een be hoorlijke plaats bekleden Vlaanderen heeft een structuurhervorming nodig in de industrie, die het minder conjunctuur gevoelig zal maken. Voor de behartiging dezer belangen rekent Vlaanderen op het V.E.V. De vraag, die dient gesteld, is echter deze. of dit niet best gebeuren kan. door dat het V.E.V. als het ware boven zich zelf zou uitstijgen en het initiatief nemen voor een Vlaamse Economische Raad TIJL. beveelt zich aan voor het RAVIPON neemt alle vet, drank, inkt en bloedvlekken weg. Gebruikt steeds RAVIPON voor het wassen van uw wol en als Te koop in alle goede winkels NAKLANK AUTOONGEVAL R B. handelaar, reed laatstleden te Komen de motorijder S Felix uit Zonnebeke aan. S. F. evenals M. Albert, die op de duo zitting plaats genomen had. werden beide gewond. R. B. werd thans door de boet straffelijke rechtbank van leper veroor deeld tot betaling ener boete van 500 fr. VEREREMERKT De Heer Gaston Vapdenberghe. groot oorlogsinvalide en voorheen reeds tot Officier in de Orde van Leopold II benoemd, werd thans bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot Ridder in de Kroonorde met Zwaarden. Hartelijk pro ficiat DAVIDSFONDS Op 8 Juli a.s. gaat het Davidsfonds der gemeente op reis naar de vallei van de Maas. De reis gaat van Namen tot aan de Franse grens met te rugkeer aiover Maubeuge. Valenciennes en Rijsel. Inschrijvingen vanaf heden tot 1 Juli bij Meester Denturck. Prijzen der plaatsenleden 140 fr. Niet-leden 150 fr. BIJ HET VLIEGEND WIEL Onze onafhankelijke M. Minne werd Zondag 10e in Brussel-Luik en veroverde daags daarop de 2e plaats te Otegem. Onze liefhebbers Cieenewerck en Noyel- le nemen deel aan de Ronde van België. Hun uitslagenle rit18e Novelle, 20e Cieenewerck2e rit5e Noyelle (spurt- winnaar van de groep). 12e Cieenewerck (na val) 3e rit20e Noyelle23e Cieene werck (na 3 bandbreuken) 4e rit: le Noyelle. 12e Cieenewerck. DUTVENUITS LAGEN Maatschappij De ZwaluwChartres van Zondag 3 Juni. 300 duiven. 1. Ennaert Gast.. Kem- mel2. Lefever Aurel. Bikschote3. Le- mahieu Ger- leper4. Prinzie Rog.. Jon- kershove5. en 6. Demeyer Ad.. Oostvle- teren7. Verschaete Lucien. leper8 Maerten Jules. Kerrunel9. Tuyten Mare.. Boezinge10. Patou Jos.. Vlamertinge. Breteuil van 3 Juni. 318 duiven. I. Maer ten Jules. Elverdinge2. en 3. Woussen Robert. Dikkebus4. Bourgois Alois. Boe zinge 5. Barroo Jul.. Vlamertinge6. en 7. Heyte Rob.. Vlamertinge8. Barroo Henri. Vlamertinge9 Louwagie André. Elverdinge10. Crombez Henri. Vlamer tinge. Zondag 10 Juni Kampioenvlucht Vla mertinge uit Breteuil en 3e Syndikaat- vlucht uit Dourdan. DODELIJK WERKONGEVAL In de kolenmijn te Frameries. in het Henegouw se is ten gevolge van een jammerlijk werk ongeval de Zonnebekenaar Gaston Pattyn. zoon van Ivo en Emilie Jacques, wonen de Roeselarestraat. overleden. Hij was 38 jaar. ongehuwd, gedeporteerde en oorlogs vrijwilliger 1940-45. VERMAKELIJKHEDEN IN JUNI Herbergkermissen3e Zondag bij M. De- deurewaerder In de hoenderkweek 4e Zondag bij C. Chaerle In de Volks bond WERK VAN DE AKKER Op Zondag 24 Juni is er een geleide wandeling per autocar naar de selectie-velden van in lands aardappelpootgoed te Vlissegem. Er wordt tevens een bezoek gebracht aan de .toningin onzer badsteden. Oostende, ook jan Blankenberge Vertrek aan de kerk te 9.30 uur stipt. Terug te Zonnebeke om streeks 9 u 's avonds Inschrijven op t sekretariaat 72, steenweg op leper, tot 17 Juni. Prijs 50 fr. ONZE RENNER Georges Vermeersch werd zesde geklasseerd in de Omloop van de Schelde-Leie-Dender. DUIVENUITSLAGEN Maatschappij Eerlijk en rechtBreteuil van 3 Juni. 188 duiven. Snelheid 4e duif 1134.6 m. I. Garrein A 2. Graf C.3. Dedeure- waerder4. Deceuninck H 5. Titeca C. 6 Dejonckheere J.7 Defever M-8 De- coster B.9. Vuylsteke L 10. Dewitte H. II. Dedeurewaerder M.12. Dejonghe M. 13. Degryse H.14- Dejonghe M 15. De- coster B 16. Deleu J.17. Beernaert M. 18. Dedeurewaerder M.19. Defever M. 20. Dedeurewaerder M. Arras van 3 Juni. L Deceuninck H. 2 Seynhaeve J.3. Dejonghe M 4 Beer naert VM.5. Bruggeman R.6 Dejon ghe M.7. Hoflack E.8- Bostvn A. 9. Hoflack E.10. Dieryckx A.11. Le- roy G.12. Dejonghe A.13. Vandena- meele O 14. Bruggeman R.15. Bae- len A.16. Matthys G.17. Denorme C. 18- Vlaminck A.19. Matthys G.20. De ceuninck H. ZWAAR GEWOND De 28-jarige on gehuwde Georges Vermeersch. beroeps renner, heeft Vrijdag namiddag tijdens zijn werkzaamheden op het veld met zijn spade een granaat geraakt dit ontplofte Hij liep zware wonden op aan dij en hoofd, zodat hij voor onbepaalde ti:d het koersen zal moeten staken. De plaatse lijke- dokter bracht het slachtoffer naar het O- L. Vr hospitaal te leper over. CINE ROYAL Spijt zomer en warm te steeds kwaliteitsprogramma sDeze week op Zaterdag te 8 uur en Zondag te 5 u. en 8 uurANNA K AREN IN A Leo Tolstoi's meesterwerk der literatuur, voor het witte doek bewerkt door Julien Duvivier. de grootmeester der Franse ci nema en machtig vertolkt door Vivien Leigh (de Scarlet O Ha ra uit «Gejaagd door de wind »)- Het boek. door millioenen gelezen zal door U in deze film willen gezien worden SPORTNIEUWS Onze renner Mau- rits Minne heeft Zondag laatst de klassie ker Brussel-Luik betwist voor onafhanke- Lijken f met een tiental renners waren zij op de vlucht geslagen en Maurits nam het nog niet ernstig op. maar tot zijn spijt namen de vluchters voor goed het hazen pad. zodat het niet baatte een tegenoffen sief in te zetten Zo eindigde hij 10e op een 4-tal minuten van de eerste Maandag werd hij 2e te Otegemhij werd op het nippertje geklopt door Pas cal. DU1VENNIEUWS Maatschappij «De Frontduifbij Maurits Blomme Uitslag Prijsvlucht uit Clermont van 27 Mei 1951 (244 duiven) 1. Verkinderen V.. Lange- mark 2. Demeersseman A.. Langemark 3- Noterdame W.. Poelkapelle 4. Vangraef- schepe A Merkem5. Demeersseman A.. Langemark6. Denys M.. Westrozebeke 7. Vantieghem O.. Langemark 8- Detrem- merie G.. Langemark9- Lefever A.. Lan gemark 10. Van Hee R-, Westrozebeke Uitslag prijsvlucht uit Arras van 27 Mei 1951 1. Noterdame W.2. Lyphout C.3 Vandamme A.4. Debruyne C-5. Pouil- lie M.6. Vandamme A.7. Vanlauwe O- 8. Dekeyser A.9. Debruyne C.10. Van- acker H. Uitslag prijsvlucht uit Clermont van 3 Juni 1951 (162 duiven) 1. Debergh O.. Langemark2. Debergh O- Langemark 3. Braet C.. Poelkapelle4. Bauten C., Poelkapelle; 5. Vinckier G-. Langemark; 6 Notredame W.. Poelkapelle7. Lyp hout C-. Langemark 8. Vinckier G-, Lan gemark 9. Blanckaert R-. Langemark 10. Theetaert C.. Merkem. Uitslag prijsvlucht uit Arars van 3 Juni 1951 (130 duiven) 1. Gesquière J-. Lange mark 2. Pauwels, Langemark3. Vander- riest O Langemark 4. Blomme A.. Lan gemark 5. Milleville G-. Langemark6. Debruyne C.. Langemark 7. Dalmagne O Langemark8 Seys L., Langemark9. Vanacker J., Langemark; 10. Vanacker C., Langemark. BURGERLIJKE STAND Geboorten Ligneel Maria. d. v. Jules en Verhaeghe MadeleineSoenen Johan. z. v. Achille en Matthys Suzanne Vanoverschelde Her- vé. z. v. Lucien en Denise Vanrobaeys. HuwelijkPhlypo Roger, seizoenarbei der van Houthulst en Lingier Maria, huis- houdhelpster van Langemark. OverlijdensVantourhout Pauline, wed. Landuyt Constantin. geb 25-12-1876Car ton Paulina, ongeh.. geb. 3-9-1869 Van- coillie Irma. wed Van Eecke Georges, geb. '6-10-1880. NOTARIS BENOEMD Bij Koninklijk Besluit van 29 Mei 1951. werd de beer K. Stockman, advocaat, licentiaat in het notariaat te Lembeke. benoemd tot nota ris ter standplaats Moorslede- BURGERSTAND GeboorteHilda Lefever. d. v. Karei en Maria Swaene- poel. Carninstraat. Overleden Wed Richard Van Slem- broeck. Hoogledestraat. HuwelijkMarcel Castelein. molenaar, en Maria Van Oplynus, zonder beroep, beiden van Staden. SPORTNIEUWS Vrijdag 11. heeft on ze beroepsrenner Raf. Jonckheere te Aartrijke in het Kampioenschap van Westvlaanderen. bij het ingaan van de laatste ronde, voor de zoveelste maal band breuk geleden en moest noodgedwongen de strijd staken. Maandag echter klas seerde hij zich 13e te Ardooie. Onze onafhankelijke Willy Geers had eveneens pech in de lange tocht van Brus sel naar Luik. zijnde 216 km. Bij de start was hij met 15 man ontvlucht. Aan de voet van de helling van Hodimont was hij in een valpartij betrokken en verloor voeling met de leiders, spijtig voor Willy, toch kon hij nog de 14e plaats bemachtigen. Onze nieuweling Maurice Parmentier werd Zondag 3e te Waregem en Maan dag ging hij winnen te Merkem. Onze liefhebber-zwaargewicht Maurits Desender die de handschoenen opnam te gen Vicky. Gullegem. kampioen der bei de Vlaanderen, werd door een numerieke meerdere in ongelijke strijd tot opgave gedwongen in de 2e ronde. DUIVENUITSLAGEN Maatschappij De EendrachtClermont van 3 Juni. 209 duiven. Snelheid le duif 1091 m. 1. en 2. Blomme Cyriel3. Desender Ju les 4. Deleu Oscar5. Mortier Cyriel 6. Haspeslach Leon7. Degraeve Oscar 8. Casier Georges9. Deleu Oscar, allen uit Staden 10. Boone Cyriel. Zarren. Arras van 3 Juni. 357 duiven. Snelheid le duif 1171.6 m. 1. Bosch Cyriel2. De- schrijver Georges3. Vanneste Jules 4. Deleu Oscar5. Sibille Achiel6. Van damme Frans 7. Depuydt Marcel8. Dou- bel Alfred9. Despeghel Charles10. Vandeweghe Jules, allen uit Staden. Maatschappij «Recht en Vrijheid». Clermont van 3 Juni. 238 duiven Snel heid le duif 1089.03 m. 1. Doubel Alfred, Staden2. Desseyn Roger. Oostnieuwker- ke3.. 4. en 5. Deschrijver Georges. Sta den 6. Vanlerberghe Petrus. Staden 7. Blomme Cyriel- Staden 8. Deleu Oscar -(^en: 9. Brackez Victor. Staden; 10. Desmet Maurits. Staden. MUZIEKTORNOOI Op Zondag 10 T"ni kamnt de Koninklijke Muziekmaat schappij St Cecilia mede aan het pro vinciaal muziektornooi te Diksmuide. Wij wensen deze bloeiende maatschappij een beste ereprijs. WILLEMSFONDS Het plaatselijk Willemsfonds doet mede aan de groeps reis naar Beloeil en Lessen De prijs be draagt 110 fr. met inbegrip van de in- gangsprijs in het Park van Beloeil. Nog enkele plaatsen zijn beschikbaar. Voor inschrijving zich wenden bij de secre taris. Vredestraat 8. RUITERFEEST Op Zondag 10 Juni te 2.30 u richt de BJR. Staden een groot Ruilerstornooi in op de Grote Wankaarde bij Jules Mouton- Ruim 80 paarden van verschillende ruiterijverenigingen van het gewest verlenen hun medewerking. Toe gangskaarten plein 20 fr.Tribune 30 fr. Kinderen 5 fr. Op de baan Ieper-Menen. dicht bij het kruispunt van Kruiseecke. deed de 12-ja- rige Joel Bouw uit Geluveld. Zaterdag 1.1. een boodschap per fiets. Hij werd aldaar aangereden door de personenwagen van een veearts uit Menen. De schok was zo hevig dat de knaap boven op de auto ge slingerd werd. Dr Defever uit Beselare diende de knaap ter plaatse de eerste zorgen toe. waarna de kleine naar het O. L. Vrouw hospitaal te leper overgebracht werd. Daar stelde men vast dat hij een schedel breuk opgelopen had. terwijl zijn link«- elleboog eveneens gebroken was. Zijn toestand zag er aanvankelijk on. rustwekkend uit. doch thans is er verbe' tering ingetreden. Wervik kende met het voorbije week. end werkelijk de roes der grote dager. Geen straat, geen plein, of de huizen WE. ren er van boven tot beneden versierd dit alles ter ere van de viering van het zilveren jubileum van de toewijding van de stad Wervik aan het H. Hart. Bepaalde straten hadden werkelijk eer bloemendak. zoals oa. de Duivenstraat waarvoor niet minder dan 270.000 papje. ren bloemen aangewend werden. Er was dan ook een machtige volks- toeloop voor de jubelmis die Zondag op gedragen werd nabij de St Medarduskerk In de namiddag had dan een massa optocht plaats. Deze stoet werd op de markt geschouwd door Z. E. Mgr. Lami- roy. bisschop van Brugge, ridder P. van Outryve d'Ydewalle. gouverneur der pro! vincie en tal van vooraanstaande perso naliteiten Tot slot van deze heugelijke dag kende het massaspel dat te 21 uur in open lucht werd opgevoerd, een enorm succes. Maandag 1.1. werd voor het Assisenhof van Westvlaanderen de zaak opgeroepen van Maria Van Hecke. 40 jaar. huishoud ster te Ploegsteert. die er van beschul digd wordt haar echtgenoot. Marcel Po pelier. door vergiftiging om het leven te nebben gebracht. Men zal zich nog herinneren dat deze zaak destijds voor een tweetal jaren in de streek veel opschudding verwekte. Het echtpaar Popelier had tijdens de oorlog kennis aangeknoopt met Yvonne Woussen uit Wytschate deze laatste ging geregeld smokkelen met Marcel Popelier. Daar Woussen gescheiden leefde van haar man. ging Popelier te Wytschate af en toe de tuinarbeid verrichten. Op 18 April 1949 dag der feiten was dit eveneens het geval. Om 5 uur stond hij op en na nog een boterham op zak gestoken te hebben, begaf Pope- lier zich naar Wytschate Deze boterham was bestrooid met solferbloem, daar Po pelier vroeger last had van zweren en voor een herhaling vreesde. Ongeveer om acht uur kwam Popelier aan bij Yvonne Woussen, die haar vier kinderen kleedde en enkele ogenblikken later naar leper vertrok. Haar moeder, Céline Wathy. bleef alleen achter met Popelier. Toen deze reeds enige tijd in de tuin werkte, werd hij onpasselijk. Wathy verwittigde onmiddellijk een gebuur. Kamiel Verbeke. die met een andere gebuur. Charles Verfaille, de hulp van dokter Leterme. uit Houthem, ging inroepen. De geneesheer begaf zich onmiddellijk ter plaatse. Popelier, die kloeg over pij nen in de borst-, maag- en buikstreek, had 37.5 graden koorts, zweette op on gewone wijze en leed aan hevige spier krampen. Op vraag van de geneesheer, die een vergiftiging vermoedde, betoogde Pope lier. dat het solferpoeder een meer bit tere smaak had dan de vorige dag En kele ogenblikken later stierf hij. Het was toen juist middag. De rijkswacht van Waasten werd op de hoogte gebracht van de feiten en een jnderzoek werd ingesteld. Op 21 April 1949 had de lijkschouwing plaats te Wytschate. Deze wees uit. dat Popelier een gezond man was geweest, zonder dat echter de juiste doodsoorzaak kon vastgesteld worden. Een scheikun dig en biologisch onderzoek was nood zakelijk. Dr Meurice, die de scheikundige ont leding leidde, kon geen sporen van ver giftiging vinden, doch tijdens het biolo gisch onderzoek kon vastgesteld worden dat de kikvorsen, die ingespoten werden met bestanddelen uit de ingewanden van het slachtoffer, kort nadien krampen ver toonden. Hierdoor was de vergiftiging, door middel van strychnine, bepaald be wezen. Hoe het gift werd aangeschaft. Daar de vrouw van Popelier. Maria Var. Hecke. zeer slecht aangeschreven -tond, wogen dadelijk vermoedens op haar. te meer daar zij bij een gebeurlijk over lijden van Popelier een verzekeringspre mie van 10.000 fr. zou opstrijken. En het bleek zelfs dat Popelier reeds de wens ■ïitgedrukt had om de premie op naam van zijn oudste zoontje te laten over schrijven. Het verder onderzoek naar de herkomst van de strychnine, zou echter deze ver moedens meer afgetekende vormen doen aannemen, wat tot de aanhouding van de vrouw leidde. Immers het onderzoek gedaan bij de apothekers en geneesheren van de streek, bracht aan het licht dat Van Hecke zich reeds in 1948 een pil strychnine aange schaft had bij apotheker Vanandruel uit Ploegsteert. doch deze pil zou toen ge diend hebben om er een hond mee te doden. In de boeken van Apotheker Van andruel werd echter ook ontdekt, dat op 15 April 1949 drie dagen vóór de fei ten strychnine werd gekocht door een zekere Gabrielle Verhaeghe, uit Mollighem (Pas de Calais). Zij bleek een nicht van Van Hecke te zijn. Op voormelde dag was zij Van Hecke. die in het kraambed lag zeven dagen te voren was zij van haar derde kindje bevallen komen bezoeken. Van Hecke vroeg haar. bij Apotheker Vanandruel een pil strychnine te gaan kopen om een grote hond te doden. Verhaeghe begaf zich naar de apotheker, maar deze wei gerde het gift af te leveren, omdat hij de vrouw niet kende en vooral omdat zij niet in het bezit was van een regelmatige aanvraag tot afgifte van strychnine. Zij kon evenwel het gift bekomen, zo een eerbaar persoon zich borg stelde voor haar. Verhaeghe verwijderde zich en keerde even later terug met een briefje, waarop vermeld stond, dat het gift werd aange vraagd door een zekere Jean Deloddere landbouwer te Mesen. De apotheker scheen zich die naam te herinneren, al- zijnde die van een eerbaar man en le verde 75 milligram strychninenitraat af (volgens de dokters Thoma en Van Hecke een dodelijk dosis). Verhaeghe onderte kende voor ontvangst en overhandigde hei gift aan Van Hecke. Het briefje een struikelsteen Zover laat niets aan duidelijkheid over ware het niet dat men het niet helemaal eens is over de herkomst van het afge leverde briefje. Van Hecke bleef hals starrig loochenen dat de feiten zich aldu- hadden voorgedaan. Zij loochende het bezoek niet van haai nicht, doch ontkende het briefje geschre ven te hebben. Daarom werd een deskua dig onderzoek bevolen en de schriftkun dige, dhr Hekkers uit Antwerpen, kwan tot het besluit dat het geschrift niet af komstig was van Van Hecke. Wat he papier betreft, bleek dit hetzelfde te zijr als dat van een schrijfboek, dat bij Var Hecke in beslag werd genomen. Daar Van Hecke zeker bleek van haai stuk. werd haar nicht, Gabriëlle Verhae ghe. in Frankrijk aan de tand gevoeld. Na gedurende het ganse onderzoek ge loochend te hebben, bekende Verhaegh- tenslotte, dat zijzelf het briefje geschre ven had dat aan Apotheker Vanandrue als waarborgbewijs aangeboden werd. Aldus kunnen ook de verklaringen, al zou Verhaeghe de giftpil aan Van Hecki overhandigd hebben, in twijfel getrok ken worden. Uit de ondervraging ter zitting kwan ook nog aan het licht dat Popelier ever. eens poogde zich strychnine aan te schaf fen. Hij bood zich daarvoor een we» vóór de feiten bij apotheker Vanandrue aan, doch het gevraagde werd hem ge weigerd, omdat hij niet in het bezit wai van een waarborgbewijs. Dit nieuw fei is echter niet van aard om de zaak een voudiger te maken. Wie bereidde de boterham Verder is er ook nog de vaststelling da Popelier daags vóór zijn dood ook solfer bloem gebruikte bij zijn eten. Ook be reidde de man de laatste jaren altijd zei zijn boterhammen, daar zijn vrouw te dun sneedzoals ze zelf verklaarde Daar zij zich nog in het kraambed bevonc valt het moeilijk uit te maken of ze juk op die bepaalde dag, de boterhamme klaar maakte. Dan is er ook moeilijk een verklarin. te vinden voor hetgeen Popelier deed t® sen 5 en 8 uur. vermits hij gemakkeli? op een half uur in Wytschate kon zijn De zittingen van Maandag en Dinsdfc beperkten zich tot de opsomming der te- ten en de ondervraging der getuigd waarbij niets nieuws aan het licht kwaff De uitspraak. Alhoewel het openbaar ministerie, d» Donderdag aan het woord kwam. ove' tuigd was van de schuld van Maria »»- Hecke en het weinig lofwaardige Se<^ van beklaagde aanhaalde, had men de indruk, dat er niit genoeg bewijze voorhanden waren om een positieve -JIr spraak in deze zaak te wettigen. Dit vormde dan ook het hoofdthefl* van de verdediging, door Mr Flore Brugge, voorgedragen. Hij wees vooral op de hiaten en °- waarschijnlijkheden van de beschuldig-- en besloot zijn pleidooi met de verk-»-^ dat men op grond van deze gegevens ria Van Hecke niet mocht schuldig klaren. j Na een nieuwe tussenkomst burgerlijke partij, het openbaar mi rie en de verdediging, werden nan jury twee vragen gesteld .j 1. Heeft Maria Van Hecke zich sc^_ dig gemaakt aan moord op haar ec noot Marcel Popelier 2. Werd de moord gepleegd bi; m van gift? i Na één uur beraadslaging 8 j eerste gezworene kennis van de ul :j"0, van de jury. Op beide vragen werd kernend geantwoord. Hierop velde het Hof een arrest. A Maria Van Hecke wordt vrijgcsP

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 2