Drukkerij Dumortier 34 Boterstraat IEPER LIEFDE DOET WONDEREN EEN ADRES jos. ACKE CAILLIAU Wilt U een goede VULPEN, VULPOTLOOD of KOCELSTYLO wendt U in vertrouwen ter - door PAMELA WYNNE HET YPERSC'H NIEUWS» Bil 12 23-£-1951 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK j ZONDAGTongrolletjes met aspergepun ten Kerry soep Kalfsoesters Princessenbonen Gekookte aard appelen Vanillevla met kersen. MAANDAGGehakt Andijvie Ge kookte aardappelen Citroenvla. DINSDAGGebakken schol Frites Spaanse rijst- WOENSDAGVarkenscoteletten Dop erwtjes Gebakken aardappelen Fruit. DONDERDAGSausijsjes Bloemkool Gekookte aardappelen Choco- ladekwark. VRIJDAGGekookte rijst met kerry en vis Fruit. ZATERDAGBiefstuk Worteltjes - Gekookte aardappelen Beschuit met bessensap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Chocoladekwark. 500 gr. kwark, 5 eetlepels suiker. 3 eet lepels geraspte chocolade. 1/4 1. melk. Gooi de kwark door een paardenharen zeef en voeg er de suiker, melk en cho colade bij. Vermeng deze ingrediënten goed met elkaar en klop de massa ge durende enkele minuten, totdat ze luch tig is. Doe ze in een glazen schaal, die op een zeer koele plaats moet staan, maar niet te lang daar de kwark spoedig op gediend moet worden. Kwark is in som mige streken van ons land beter bekend onder de naam platte kaas. Gekookte rijst met kerry en vis. Benodigd400 gr. rijst, ongeveer 500 gr. vis zonder graten (zoals schelvis, wij ting. schol), 8 dl- gekruide visbouillon 4 uien. kerry. boter. zout. aroma, paneer meel. BereidingDe rauwe vis schoonmaken, wassen en gaarkoken in gekruide visbouil lon. De vis van de graat nemen en in grote stukken verdelen. De uien snip peren en in boter of margarine met wat kerrie lichtbruin fruiten. De visbouillon en de rijst er aan toevoegen. De rijst gaarkoken (in ongeveer 1/2 uur), de vis er door mengen en de massa op smaak afmaken met zout en aroma. Naar ver kiezing de rijst met kerrie en de vis in een vuurvaste schotel overdoen, er paneermeel overstrooien, klontjes boter of margarine er op leggen en er in de oven een bruin korstje op laten komen Hierbij een of andere rauwe sla geven zoals kropsla, andijvie of witloof. Interesseert 11 niets in onze Kleine VOOR DE INMAAK. Augurkjes in azijn. Benodigd2 kg Augurkjes. 2 flessen inmaakazijn. 2 Spaanse pepers. 5 gr. ge droogde gemberwortel. 5 gr. laurierbla den, 10 gr. mierikswortel, 2 takjes ventel. wat slaolie. Maak de augurkjes schoon door er het kroontje en de steeltjes af te snijden en ze verder schoon te borstelen of af te wrijven met een schone doek (vochtig). Zet ze een nacht met zout bestrooid weg Laat ze de volgende dag op een vergiet zo droog mogelijk uitdruipen. Vul er de goed schoongemaakte flessen of potten mee en schik er de kruiden tussen. Giet er zoveel azijn op dat de augurkjes er ruim onderstaan en giet er een laagje slaolie op. Sluit de flessen of potten met vochtig perkamentpapier en voorzie ze van een etiket met naam en datum. KEUKENGEHEIMEN. Denkt U eraan dat eiwit, dat gebruikt wordt bij het paneren slechts heel even los geslagen mag worden, dat het absoluut geen schuim mag vormen Eigenlijk is het veel beter het eiwit los te knippen met een schaar of met behulp van twee messen. Moesten hier door toch enkele luchtbelletjes ont staan. laat dan het eiwit, alvorens het te gebruiken even rusten tot de blaas jes verdwenen zijn. Is peper nadelig voor de gezondheid Zeer zeker is het dat sterk gekruide spijzen nooit aan te bevelen zijn. Een matig gebruik van peper kan echter geen kwaad. Sommige spijzen zullen er zelfs gemakkelijker door verteren omdat peper het slijmvlies van de maag prikkelt en een overvloedige af scheiding van maagsap verwekt. Maaglijders mogen echter geen peper gebruiken. Wil men gebakken vis eens een extra lekker aroma geven, bedruppel ze dan twee uur voor het bakken met wat citroensap of azijn, en strooi er wat zout en fijngehakte peterselie overheen Bij het stoven van vlees of vis. moet er steeds voor gezorgd worden dat de vloeistof niet kookt. Het vlees of de vis mag slechts zachtjes sudderen, ko ken maakt het gerecht hard en belet de sappen naar buiten te trekken HUISHOUDELIJKE WENKEN. Tinnen voorwerpen die dof geworden zijn. en die men weer mooi glimmend wenst, worden uitgekookt in regen water waarin een aan stukken gesne den ui is gelegd. Eikenhout kan gereinigd worden met lauw bier. Wanneer men het daarna opwrijft met een flanellen doek. zal men verbaasd zijn over het bekomen resultaat. Indien men over geen stofzuiger be schikt. en dus de tapijten nog moet borstelen, kunnen theebladeren uit stekend aangewend worden ter bestrij ding tegen het stof Het tapijt wordt dan met de vochtige theebladen be strooid alvorens men het veegt- Ook grof zout kan voor hetzelfde doel ge bruikt worden. In beide gevallen zal het stof grotendeels opgeslorpt worden en niet naar alle hoeken ronddwar- relen Duf geworden houten lepels of ander houten keukengerief wordt weer mooi fris als het afgewassen wordt met ko kende azijn, of daarmee uitgekookt. Het is algemeen bekend dat vuile zij den strikdassen met succes gereinigd kunnen worden met benzine Deze werkwijze kan men dan nog verbe teren door de das daarna met een doekje waarop een weinig aardappel meel is gestrooid, af te wrijven. Vlekken aan de handen van moerbei en, bramen of bosbessen verdwijnen door ze in te wrijven met het sap van rode bessen. Daarna grondig wassen. Door stokjes, bestreken met kruid nagelolie. bij het geopende venster te hangen, houdt men veel insecten bui ten. EEN GOEDE RAAD. Wanneer U binnenkort enkele dagen gaat doorbrengen bij vrienden of kennis sen. waar de huisvrouw al het huishou delijk werk zelf verricht bedenk dan, dat zij, nu ook nog de rol van gastvrouw op haar schouders rust. geen gemakkelijke taak heeft. Tracht daarom deze gastvrouw zo wei nig mogelijk last te bezorgen Houd zelf de logeerkamer in orde. en laat niet over al iets van U rondslingeren. Eis niet dat zij de ganse dag aan U besteedt. Blijf niet steeds in haar nabijheid. Door al leen een wandeling te maken geeft U haar gelegenheid gauw een werkje te doen waarbij zij liever alleen is. Gun haar tevens de nodige tijd om de maaltijden te bereiden, en kijk hierbij niet op haar vingers. Wees dan zo tactvol U terug te trekken om een brief te schrijven of een boek te lezen. Deze kleinigheidjes zullen door uw gastvrouw ten zeerste op prijs worden gesteld en het kan uw verlof slechts veraangenamen ALLERLEI. Lakschoenen die hard geworden zijn maakt men weer soepel op de volgen de wijze Zet de schoenen op een leest en vul ze stijf op met krantenpapier. Wrijf ze vervolgens in met wonderolie en houd ze boven de stoom van ko kend water. Olie en damp zullen het leder een nieuwe soepelheid geven. Om de kousen bij het aantrekken niet te beschadigen is het van groot be lang de voeten en de nagels zo glad mogelijk te houden. De nagels moe ten regelmatig even bijgevijld worden, en de harde velletjes aan de nagel riemen. die ook zo vaak oorzaak kun nen zijn van een ladder in de fi.'ne nylons, moeten steeds zorgvuldig wor den weggeknipt. Heeft men last van harde eeltplekies onder aan de voet. dan de voeten eens per week weken in goed warm soda water, waarna de harde stukjes te ver wijderen zijn. Om de voeten zacht te houden worden ze elke morgen even met koud water gewassen, stevig afgedroogd en daar na met talcpoeder ingewreven. Gebreide pull-overs zijn modern, praktisch en sportief. Een ideale va- cantiedrachtZij kunnen echter alleen gedragen worden door een vrouw met een slank figuur. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Tien geboden voor echtelijk geluk. Een Amerikaans vrouwentijdschrift schreef onlangs onder haar lezeressen een prijsvraag uit. waarvan de uitslag ook voor de vrouwen van de oude wereld interes sant is. De opgave was, 10 geboden op te stellen, die het echtelijk geluk zouden garanderen. Honderdduizenden vrouwen hebben de ze geboden opgesteld. De eerste prijs werd toegekend aan een sedert enkele jaren getrouwde vrouw voor haar tactische raad gevingen, die voor de vrouwen van de hele wereld gelden. En omdat ze zeker waard zijn ook door onze vrouwen ter harte te worden genomen, laten we ze hier volgen. 1) Na het huwelijk mag niet minder zorg aan het huwelijk besteed worden dan te voren. De jacht is weliswaar ge daan. maar nu komt het er op aan de buit vast te houden. 2) Bedenk dat geluk in de eerste plaats van een goede gezondheid afhangt en dat een goede gezondheid niet denkbaar is onder een goede spijsvertering en dus afhangt van een goede keuken. 3) Verheug U wanneer hij een paar vrije dagen heeft of als het Zondag is en gebruik hem dan niet als werkster om het huis schoon te maken. 4) Gun hem zijn rust, of laat hem. ook als U zelf niet mee kan, een paar dagen op reis gaan. Hij zal lichamelijk en gees telijk fris terugkomen en U van harte dankbaar zijn. Maak nooit spottende opmerkingen over zijn familie of vrienden. Bedenk al tijd wat U voor hem betekent en zorg er voor deze achting nooit te verliezen. 5) Maak geen onaangename opmerkin gen wanneer hij een das draagt die U VOOR EEN MOOIE WAS De nieuwe Was- en Zelfwasserij Dikkebusstw. 136 I E P E R Tel. 142. Alles modern Alle gemak In een woord ALLE comfort 1 Raadpleeg Uw vrienden die er reeds geweest zijn en doe een proef. (4663) niet mooi vindt of wanneer hij een si gaar rookt waarvan ge de geur niet lek ker vindt. Bedenk dat hij evenveel recht heeft op een eigen leven als U. Maak hem niet door veel geween het leven zuur en toon begrip voor zijn wensen. 6) Deel zijn enthousiasme zelfs wan neer het een knappe vrouw betreft. De vrouwen die een andere vrouw mooi kun nen vinden zijn zeldzaam. U moet ech ter zo 'n vrouw zijn. Bedenk dat hoe ruimer uw opvattingen zijn hoe groter zijn waardering voor U is. 7) Wees niet heerszuchtig. Bedenk al tijd dat ge een vrouw bent, liefst één zonder nukken. 8) Mocht hem iets onaangenaams over komen, probeer dan alles, om de zaak van de vrolijke kant te bezien. 9) Haal geen oude koeien uit de sloot. Laat het verleden, het verleden. Gekijf is vaak de eerste grond van een onge lukkig gezinsleven. 10) Denk steeds aan de woorden van de geestelijke die U getrouwd heeft be min eer en verzorg hem in voor- en tegenspoed. En als het hem tegenloopt, dan moet U hem helemaal terzijde staan. Want iedere man kan een held worden... ter- wille van een vrouw. TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) Ziet U naar de kwaliteit Dan hebben wij voor U het allerbeste een volledige keus vulpennen van de beste merken. Ziet U naar de prijs Dan kunnen wij U het goedkoopste geven vulpennen met gouden pen vanaf 60 fr. Keus naar ieders beurs 1 Komt zien zonder verbintenis Feuilleton Het Ypersch Nieuws 34 HOOFDSTUK XXXI Het gezicht van Speed bleef vol komen effen, toen Neil een week later op vrij onverschillige toon tegen hem zei, dat hij tot het besluit was geko men, dat het veel gemakkelijker zou wezen, indien juffrouw Richardson in de flat kwam wonen. Zoals je weet, zijn die kamers achter de geluid dempende deur helemaal in orde, zei Neil. En er is geen enkele re den, waarom mijn secretaresse, in dien ik dat wens niet hier zou komen wonen. Is er wel, Speed Nee, meneer, zei Speed. Ik ken je zo door en door, zei Neil na een korte pauze, terwijl zijn scherpe ogen de bescheiden en niets zeggende blik van Speed opvingen. Ik kan je dus gerust zeggen, dat juffrouw Richardson mijn secretares se is en niets anders... Je begrijpt me wel nietwaar Ja, meneer. Speed's ogen bleven strak vcor zich kijken. Breng de kamers dan in gereedheid.zei Neil en Speed, die begreep, dat hij gaan kon, verdween, terwijl Neil, zijn krant op zijn knieën, zich afvroeg of Speed hem geloofde. En wonderlijk genoeg, het was werkelijk de waar heid. Er was iets in Jane, waardoor hij zich schaamde voor zichzelf. Mis schien was het een onbewust verlan gen om deze verrukkelijke en voor Neil ongewone gang van zaken, nog langer te laten duren. Het was een feit. maar ofschoon hij Jane meer malen had gekust, veel meer dan hij had behoren te doen. had hij het niet verder met haar laten komen. Daar was nog tijd genoeg voor. peinsde Neil, terwijl hij achterover leunde in zijn lage fauteuil en tot zichzelf zei, dat hij eigenlijk een bruut was. Maar was hij dat werkelijk? Jane was bijna dertig jaar en al haar op gespaarde hartstocht was slechts los gekomen door zijn toedoen. Zij was opgebloeid, nadat hij haar had gekust. Haar ogen waren stralender gewor den. Haar lippen waren nu nooit meer bloedeloos. En toen hij haar had ge polst over het komen wonen in die lege kamers van zijn flat, was er een warm rode blos naar haar gezicht gestegen. O... Welja, waarom niet Waarom zou je een kamer in een hotel betalen, terwijl deze kamers leeg staan voor niets,zei Neil onverschillig. We zullen het natuurlijk niet aan de grote klok hangen, omdat de mense lijke geest nu eenmaal kwaaddun- kend is. Maar het zal voor ons bei den veel gemakkelijker zijn. Je zult steeds te bereiken zijn en het zal je veel geld en last uitsparen.» «Ja, maar als ik hier kom wonen, moet u me veel minder betalen na tuurlijk, zei Jane. Meen je dat Ja, natuurlijk. Nu dat zullen we dan wel zien. Neil's ogen lachten. Zij hadden zo juist samen thee gedronken en de blauwe rook van zijn pas aangesto ken sigaret wolkte op uit de diepte van zijn lage fauteuil. U zegt, dat de menselijke geest kwaaddunkend is, en wat zouden zij dan wel zeggen, als ze wisten dat ik hier in uw flat woonde vroeg Jane. Zij glimlachte tegen hem. Haar glimlach was niet langer vaag. en haar lippen trilden niet langer. Zij zouden zeggen, dat je mijn maitresse was,zei Neil. Zijn ogen wierpen, onder de donkere wimpers uit, een vlugge en scherpe blik op Jane. Zouden zij dat doen Ja. Ik wou dat het waar was,zei Jane, na een vrij lange pauze. Inderdaad «Ja. Waarom a Omdat... Nu Weet u, hoe ze dat in een boek 1 zouden zeggen vroeg Jane vrij onsamenhangend. Zij vouwde haar handen over haar vrolijke overall en haar ogen hadden een peinzende blik. «Iemand zou zeggen: zij is mijn me, met heel wat puntjes tussen de m en de e. Of misschien zou er niet eens een e zijn, want er zou staan Hij hield het gemene woord in, dus zou er geen plaats voor de e zijn. Waarom vindt men het toch zo ver schrikkelijk Ja, dat weet ik niet. Neil's mond hoeken krulden zich. Ongetwijfeld kon Jane onderhoudend zijn, als zij dat wilde. Ik veronderstel, omdat het een ongewone onregelmatige ver houding is,zei hij. «Ja.» Jane dacht na. «Soms be derft het regelmatige iets juist,zei zij. De mensen denken, dat zij al les kunnen doen, wanneer zij een maal aan iemand vast zitten. Waar om toch Dat kan ik je niet zeggen,zei Neil. Het denkbeeld van bezit, ver onderstel ik. Een denkbeeld, dat door mij wordt verafschuwd. Galsworthy begreep ook hoe afgrijselijk zoiets was. Ik wilde wel, dat hij niet was gestorven,zei Neil ernstig. O ja, ik ook. En wanneer wil je nu hier ko men, vervolgde Neil. Hij blies het laatste eindje van zijn sigaret uit het pijpje. Er brandde een helder vuurtje in de haard. Speed maakte de haard altijd aan, wanneer het re gende. En het regende, al was het ook Juni. Een koude grauwe dag met een harde wind, die de plataanblade ren voor het venster deed heen en weer flappen. Zo gauw als u het wenst,zei Jane. Toen gleed zij, na een schuwe blik op hem te hebben geworpen, van haar stoel af en zat nu aan zijn voeten op de grond. Ik zou het een eer vinden, om uw maitresse te zijn. zei zij, zijn hand grijpend en naar haar lippen brengend. Jane, Jane, zo moet je niet tot me spreken.zei Neil met een bijna smartelijke zucht. «Vergeet niet, dat ik ook maar een mens ben, ofschoon jij zo verrukkelijk mal bent om er anders over te denken. O Jane keek glimlachend tot hem op en haar ganse ziel lag in haar ogen. Om hier te wonen,zei zij, vlak in uw nabijheid, wat een vol maakt en hemels geluk. Maar je zult je behoorlijk dienen .e gedragenNeil bukte zich en nam haar twee handen in de zijne. Kom dichter bij en kus me, zei hij. Nu, vlak nadat we thee hebben gedronken?» Er was een'heerlijk ondeugende klank in Jane's zachte stem. Op elk uur van de dag of van de nacht. Nee, dat bedoel ik niet, zei Neil ferm. Nooit na tien uur 's avonds. «O... nooit?» Nee. nooit. En wees dankbaar ook voor de kleine gaven,zei Neil vrolijk, terwijl hij haar gloeiend ge zichtje met beide handen omvatte. HOOFDSTUK XXXII De aardige directrice van het hotel vond het spijtig, dat juffrouw Ri chardson haar kamer had opgezegd. Vooral omdat zij heel goed begreep, dat hier iets achter stak. wat juist vermeden had moeten worden. Zij zei het tegen Pilgrim, die de Eve ning Standard die zo juist gekomen was. inkeek. Zij is veranderd.zei de direc trice. Zij is darteier, als je ten minste begrijpt, wat ik daarmee be doel. Mij bevalt het niet. Zij heeft een moeder nodig om op haar te let ten. die juffrouw Richardson. Dat is stellig,zei Pilgrim. Hij hield de krant op een armlengte af- stands en zocht met zijn moede, oude ogen naar de berichten over de races. Zij zegt, dat zij dichter bij haar werk wil zijn. En waar werkt zij dan vroeg de directrice op ferme toon. Vraag me nog eens wat,zei Pilgrim lakoniek. «Als zij een taxi neemt, wat zegt zij dan tegen de chauffeur Duke's Mansions. Flats waar slechts ongetrouwde mannen wonen, nietwaar De hoek om bij het Ritz Hotel. Niet bepaald enkel ongetrouwde mannen,antwoordde Pilgrim. Hij had nu in de krant gevonden, waar naar hij zocht en hij was verontwaar digd. Ik geloof, dat er ook een stuk of wat getrouwde paren wonen ik ken de portier, of liever, ik kende hem vroeger. Geen beste baan, zo de hele dag maar in de hal omhangen. De komst van een taxi is nog de enige variatie. Ik noem het gewoonweg saai. Nu, maar ik zou wel eens willen weten, wat zij daar uitvoert,zei de aardige directrice een beetje vijan dig. Ik wed, dat dit hier samenhangt met die knappe man, die haar thuis brengt van uit het theater. Hij is buitengewoon mooi, die man Ramon Navarro is alledaags bij hem verge leken. Ik heb niet op hem gelet,zei Pilgrim kalm en daar de kwestie hem geen belang inboezemde, slenterde hij de hal in. Pilgrim had nog slechts belangstelling voor het hotel. De wijze waarop de servetten waren gevouwen, en hoe de wijnlijst tegen de dikke ouderwetse waterkan was gezet. Sloffend ging Pilgrim de eet kamer binnen, en drentelde van het ene tafeltje naar het andere. En intussen was Jane bezig met pakken. Voer de derde maal binnen zes weken, dacht zij. terwijl zij haar kleren in de koffers stopte. Want Jane verkeerde in een wonderlijke gemoedsstemming. Haar ganse we reld lag ondersteboven. Er was slechts één ding, dat nog in aanmerking kwam. Neil Massey... zijn stem. zijn lippen, zijn handen. Jane hield met pakken op en ging op de rand van haar slordige bed zitten. Het lag vol met kleren. Wat kwam het er op aan Zij duwde alles naar de ene zijde en ging met een zwaai op de sprei zitten. (Vervolgt! Verantwoordeii'kt uitgever L DUMORTIER. 34 Boterstraat. let*"

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 12