DE BUITEN IN DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 4e JAARGANG Nr 29 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 23 JUNI 1951 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS STORT 67,50 Fr. TENTOONSTELLING FRIGIDAIRE HET YPERSCH NIEUWS IISTlil R EN REDACTIE 54, BOTB8T&AAT, YPER rel WO Postcfaeckrek «1.73 (L BüMOKHEK) ABONNKtfBNTSrRUS 1 JAAR U9B f*. t MAAND 65 tr. 2 MAAND 35 Kijk. vandaag hebben we de lang ste dag, want we zijn 21 Juni. en hij is daarbij nog mooi ook, juist zoals we alle andere dagen van het jaar zouden wensen. Pas vandaag heeft de wind de goede richting gekozen en het is geen schrale Noord-Oostenwind meer. die onze gezichten ruw maakt en onze ogen doet branden nee een lieflijk Zuiders windje, vol rijke be loften en balsemende geuren van ver re landen, met iets als van een sprook je in. komt ons thans strelen. Doch hoe mooi de dag en hoe lief lijk het windje, nu weten we ook dat het jaar reeds zijn hoogtepunt bereikt heeft. Zonder al te pessimistische ge dachten te koesteren, kunnen we er van overtuigd zijn dat de nacht thans ieder maal meer aan de zonneschijf zal knagen, totdat we volledig win ter zullen hebben en het opnieuw donker en droef zal zijn Tevens kómen we tot het besef, dat we nog niet voldoende, om niet te zeggen helemaal niet, genoten hebben van hetgeen de natuur ons biedt. En toch, verleer niet in uw leven van tijd tot tijd op een berg te klim men of naar de zee te gaan. Soms lijkt het ons alsof het leven voor de enkeling steeds enger wordt. Het aan tal mensen, dat aanspraak maakt op lucht, licht en grond, wordt steeds groter, de bewegingsvrijheid van de enkeling daardoor steeds kleiner. In de grote steden wassen de stenen muren links en rechts naast ons, zo dat wij nauwelijks nog een stukje van de blauwe hemel zien. En de buren worden steeds talrijker. De gehele dag horen wij hen praten, de deuren dichtslaan, musiceren, enz. Zo blij ven niet eens onze gedachten vrij ïn hun beweging. Wanneer zij een vlucht willen nemen, klinkt ergens een woord, een banale melodie, een ontzettend lawaai,... en weg is het met dt gedachten naar iets hogers. En ock het arbeidsveld wordt enger, kleiner. Waar vroeger de handwerk man als kunstenaar vol fantasie kon scheppen verricht nu de arbeider ge lijkvormige handgrepen bij een im mer stampende machine. De verdeling van het werk schrijdt steeds verder. Elke arbeid wordt meer gespeciali seerd en dit is niet alleen in de grote steden het geval. Vandaar het ver langen naar hoogten en bergen, naar de zee, naar ruimheid van blik. O. om eens weer de wijde vrije he mel boven zich te hebben, de ganse eindeloze blauwe hemelzee, het on telbare sterrenleger Ons leven wordt dagelijks steeds meer stukwerk. Maar de wereld blijft een geheel en wij hebben het besef I van dit geheel, van de eeuwige sa menhang aller dingen nodig, om niet bij ons stukwerk de moed en de vreugde te verliezen. Want slechts uit het geheel krijgt ons werk betekenis. Daarom moeten wij van tijd tot tijd de ogen wijd open doen en aandacht schenken aan de hoogtepunten des levens. Ons bij de kleinere indrukken van de dag de grote samenhang der eeuwen herinneren. Van het opper vlakkige gesprek nu en dan vluchten naar de blijvende, grootse gedachten van de beste denkers en dichters, uit de enge muren der stad trekken naar de hoge vrije toppen der bergen, naar de zee of de buiten in... Dan zien wij, hoe ook het grote in de geschiedenis uit het kleine is ge groeid. En wij keren tevredener tot ons dagelijks werk terug. Wij hebben niet alleen van de ruimte genoten wij nemen ook iets van deze ruim heid van blik mee. En daarom laat ons niet nalaten van tijd tot tijd een berg te beklimmen, eens naar zee te gaan of de buiten in te trekken. partijvoorzitters bereiden troonsafstand en -bestijging voor. Dinsdag in de late namiddag zijn de lei ders van de drie traditionele partijen, dhr. Lefèvre, Buset en Motz in het Senaats gebouw bijeengekomen, om de vergadering van de afgevaardigden der drie partijen met de Eerste-Minister voor te bereiden, met het oog op de oplossing van de pro blemen. die verband houden met de troons afstand van de Koning en de troonsbe stijging van de Koninklijke Prins. Na hun bijeenkomst van Dinsdag wei gerden de leiders der drie partijen com mentaar uit te brengen- Er werd evenwel vernomen, dat de ver gadering in een atmosfeer van verstand houding is verlopen. Men meent echter te weten, dat de af gevaardigden der drie partijen thans Vrij dagavond opnieuw met de Eerste-Minis ter zullen vergaderen, en een lijst der nog te bespreken punten zullen opstellen. het toekomstig statuut van- leopold iii. Eerste Minister Pholien heeft in de Se- naatsgroep van de C.V.P reeds enkele verklaringen gegeven betreffende het toe komstig statuut van Koning Leopold. Er zou reeds een akkoord bereikt zijn over de residentie van de Vorst en over diens titel Op de burgerlijke lijst van de konink lijke familie zo verneemt men verder zouden voortaan alle kredieten opge nomen worden, die op de andere begro tingen voorkomen betreffende de onder houdskosten van het koninklijk domein Koning Leopold zou een dotatie toegewe- krijgen van 6 millioen fr. De regering Mu thans de laatste hand leggen aan een *etsontwerp. dat het ganse stelsel der dotaties herziet. ^at de plechtigheid van de troonsaf stand betreft, meent men dal de Koning. Koninklijke Prins en de eerste minis- 'er elk een rede zullen houden. Ook de voorzitters van de drie traditionele par- n zouden een verklaring afleggen. APPOSITIE ZAL THANS DE homogeniteit trachten te hbeken. Toch dienen we de huidige politieke f^tar.d realitisch te bekijken. Inderdaad. ®u of nooit bestaat een mooie gelegen- ^eid voor de oppositie om de homogene re|Ting te breken. - publiceerden in ons vorig overzicht eerste berichtje van Het Laatste 'cow-s MHet schijnt niet uitgesloten dat Koning Boudewijn in de eerste maan den van zijn bewind de regering Pholien, die ook na de troonsopvolging zou aan de macht blijven, zou voorstellen over te gaan tot parlementsontbinding en het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen. Spaak was in zijn artikel van verleden Woensdag radikaler. Reeds de titel ervan was zeer duidelijkMedewerking - Neen!... Kamerontbinding? - Ja!». Het slot van zijn artikel is even duide lijk. We citeren het hierWij moeten ongenadig de zwakheden en tekortkomin gen van de regering aanklagen, in het Parlement en in het land. Het gezond verstand beveelt niet deel nemen aan het huidige experiment, maar er een einde aan stellen. De troonsbestijging van de nieuwe Koning biedt hiertoe een uitstekende ge legenheid. Aan onze toetreding verbinden wij geen enkele voorwaarde. Wij zullen al onze beloften houden met de meest volledige loyauteit. en als het slechts van ons af hangt. zal het bewind van Boudewijn I gemakkelijk vallen, en wij wensen hem een gelukkig bewind. n Doch wij hebben het recht te wensen dat het koninklijk bewind in klaarheid be gint en dat het Parlement, verkozen te midden van de hartstochten van vorig jaar. zonder verwijl vervangen wordt. De Koninklijke kwestie is definitief geregeld. De bladzijde is omgekeerd- Rust en eendracht ontstaan rond de nieuwe koning. Het zou volkomen logisch zijn dat de kamers, verkozen met het enkele doel herineren wij hieraan deze kwestie op te lossen, zouden ontbonden worden nu hun bijzondere taak is vervuld. Laten wij het land aan het woord Geven wij het de gelegenheid nu de po litiek terug normaal werd. op klare wijze zijn wil uit te drukken. V Enkel diegenen die de dubbelzinnig heid willen verlengen en er munt uit slaan, kunnen zich verzetten tegen het politiek eerlijk ordewoord: Aan de nieuwe Koning, een nieuw Parlement huidige regering wenst echter van het bewind te blijven. i De katholieke pers is echter een gans andere-mening toegedaan Ze'.fs De Stan daard die de Eerste-Minister Pholien I geenszins in het hart draagt komt oor, de voortzetting van een homogene C V P.- regering op. I Dit blad schrijft o- m-Wij stellen met MISS TRUMAN TE BRUSSEL. Miss Truman, dochter van de president van de U.S.A., die een bezoek bracht aan ons land, verlaat het stadhuis van Brus sel in gezelschap van Mrs Murphy, echt genote van de Amerikaanse ambassadeur. op postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vang* Het Ypersch Nieuws elke Zaterdagmorgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1951. genoegen vast. dat de meeste C.V P.-kran ten waarschuwen tegen de manoeuvre van de linksen en met klem het behoud van de C.V.P.-regering na de troonsbestijging van Prins Boudewijn eisen. Enkele con fraters overdrijven, wanneer zij de re gering Pholien overladen met lofbetuigin- gen, die zij niet verdient. Het gaat niet op het geval van de heer Pholien te ver warren met dat van de homogene rege ring. Op die wijze bewijst men een slechte dienst aan de zaak, die wij allen willen dienen. De personen zijn van minder be lang het gaat om het beginsel. Wij eisen de voortzetting van de ho mogene regering. Dat is niet alleen ons volle recht, maar het belang van het land vereist het. Wij hebben geen redenen om te menen, dat men er in leidende krin gen van de C.V.P. anders over oordeelt Gezaghebbende woordvoerders hebben de overtuiging uitgesproken dat na 17 Juli de heer Pholien aan het bewind zal blij ven. Het ogenblik zou trouwens niet ge schikt zijn voor een regeringscrisis, die van lange duur zou kunnen zijn. Gewis de traditie eist. dat de rege ring haar ontslag aan de nieuwe koning zou aanbieden. Doch het ligt eveneens in de traditie, dat de ministers in hun functie zouden bevestigd worden. Wij kun nen in dit verband verscheidene prece denten inroepen. Verleden jaar, toen het Regentschap werd opgeheven en de ko ning uit Zwitserland terugkeerde, heeft hij de regering Duvieusart verzocht om aan het bewind te blijven. Bij de dood van Koning Albert werd de regering de Broqueville door Koning Leopold behou den. Nu willen de socialisten van een ont slag dat slechts een protocolair gebaar en een formaliteit is, misbruik maken om de homogene meerderheid omver te wer pen. Het voorwendsel is dan dat de nieu we Koning op een brede meerderheid moet kunnen steunen. Het steekt echter de ogen uit dat men een grote ondienst zou bewijzen aqn de monarchie en aan de nieuwe Koning, in dien men het land onmiddellijk in een politieke crisis en in een vervroegde ver kiezingsstrijd zou storten. Zo zou men de nationale eendracht om de troon niet herstellen doch opnieuw in gevaar bren gen DE IJZI RTOKEVKAVESTIE Over de vernieling van de IJzertoren wordt nog steeds zeer veel geschreven en gedebatteerd. Deze kwestie dreigt tot een ongure politieke zaak uit te groeien, die zelfs het gerecht niet spaart. Dit probleem zou zelfs wel aanleiding tot onenigheid in de C.V.P groep iWa'en-Vlamingen) kunnen geven. TIJL Bij de firma STEVENS Gebroeders. Vandenpeereboomplaats 7 IEPER Vrije ingang. (4985) NOODTOESTAND IN HET MIDDEN-OOSTEN. Op het ogenblik, dat we dit wekelijks Internationaal Politiek Overzicht sdfrij- ven. is er een breuk in de Brits-Iraanse onderhandelingen en zouden de Britse valschermspringers in alarmtoestand zijn in de kampen in de buurt van Nicosia. Aldus is de toestand in Perzié zeer ge spannen De reden daarvan kunnen we als volgt samenvatten. Iran had aan de Britse regering een ultimatum gestuurd, waarin werd geëist dat de A.I.O.C. 75 tJi- van haar inkom sten aan de Perzische regering zou af staan en nog wel met terugwerkende kracht tot 20 Maart laatstleden datum van de inwerkingtreding der nationalisa- tiewet zoniet, zouden Woensdag, bij dageraad de olievelden en al!e installaties in beslag worden genomen. Iran heeft Dinsdagavond, na een eerste bespreking van enkele uren. de onder handelingen met de afvaardiging van de Anglo-Iranian Oil Company verbroken nadat de Britten hadden geweigerd het Perzische ultimatum betreffende de na tionalisatie van de petroleumbedrijven in te willigen. Iran bleef strak op zijn standpunt staan dat 75 th van de inkomsten van de A.I.O.C. aan Teheran moeten toekomen en verwierp alle Britse compromisvoor stellen. De spanning die hierdoor is ontstaan schept een werkelijke noodtoestand jn het Midden-Oosten. WAT NU? Het sterke wapen dat hier kan aange wend worden om het ergste te vermijden, kan er alleen in bestaan de Perzische regering een toezegging te doen van rui me financiële en economische hulp voor de verheffing der volkswelvaart, indien aan de andere kant ook redelijke voor waarden van een overeenkomst met de Britse - Iraanse petroleummaatschappij worden vervuld. NA DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. De Fransen zijn verleden Zondag naar de stembus gegaan. Het ministerie van Binnenlandse Za ken geeft de volgende uitslagen ten aan zien van de stemmenverdeling in de Fran se wetgevende verkiezingen Communisten 5.001.618 Socialisten 2.744.924 Rad. Soc. en verbonden groepen 2.194.213 M. R. P 2.225.353 Onafhankelijken en Rechtsen 2.472.016 R. P- F 4.039.889 Er werden 24 544.565 kiezers naar de stembus geroepen, waarvan er 19.200.000 hun stem uitbrachten, waarvan 18 mil lioen 678.013 geldige stemmen. Anderzijds werden de volgende officiële uitslagen bekendgemaakt voor 614 van de 627 zetels in de Nationale Vergadering 100 zetels 103 81 92 Communisten SFIO (socialisten) MRP (republikeinse volksbe weging) Radikalen (liberalen) Afrikaanse democratische ver zameling (vroeger verbonden met de radikalen) 3 Onafhankelijken en anderen 99 Koloniale onafhankelijken 8 RPF (Franse volksverz.) 115 Allerlei kleinere groeperingen 13 Er zijn nog geen vaste vooruitzichten voor het vormen van een nieuwe regering Zolang het standpunt van de grote par tijen niet gekend is. kan onmogelijk worden uitgemaakt, welke formule de voorkeur zal krijgen. In een vraaggesprek over de uitslagen van de wetgevende verkiezingen, heeft de h. René Pleven, gewezen eerste-minister. de aandacht gevestigd op de aanzienlijke achteruitgang van het slemmenaantal van de communisten Hij verklaarde verder, dat er theore tisch drie meerderheidsmogelijkheden be staan voor de Nationale Vergadering. De mogelijkheden zijn 1) Een meerderheid van nationale unie. bestaande uit alle partijen met uitzon dering van de communisten 2) Een meerderheid, bestaande uit so cialisten. de linkse republikeinen, de re publikeinse volksbeweging, de onafhan kelijken en de boerenpartij 3) Een meer rechts gerichte meerder heid zonder de socialisten. de oorlog in korea. In Korea grepen de jongste dagen ver bitterde berggevechten plaats en werden heel wat hardnekkige luchtslagen geleverd, waaraan meer dan honderd vliegtuigen deelnamen. De bevelhebber van de UNO op Korea deelt mede. dat boven de communistische strijdkrachten 388 millioen strooibiljetten werden uitgeworpen, om hun aandacht te vestigen op de geweldige verliezen aan manschappen, welke zij hebben geleden. Er wordt verder gewezen op het mate riële overwicht van de UNO-strijdkrach- ten en op de waarborg voor een menselijke behandeling, waarvan alle krijgsgevan genen het voorwerp zijn. generaal wedemeyer verdedigt het standpunt: «tot hier en niet verder Generaal Wedemeyer heeft voor de Ame rikaanse Senaatscommissies verklaard dat ere Ver. Staten zo snel mogelijk hun troe pen uit de bodemloze put Korea zouden moeten terugtrekken. De krachten die de Ver. Staten aldaar verspillen zonder de hoop te mogen koesteren op een succe< zouden beter in Europa van pas komen Verder was Wedemeyer van oordeel dat het ogenblik nadert waarop de Ver. Sta ten verplicht zullen zijn de Russen te betekenen dat, zo zij een bepaalde lijn overschrijden. Amerika tegen hen de oor log zal beginnen Dit zou volgens hem in de UNO moeten geschieden en de Ver. Staten zouden over de militaire midde len. vooral over de luchtmacht moeten be schikken. om hun plannen tot een goed einde te brengen. het atlantisch pact. De h. P. van Zeeland, voorzitter van de raad van het Atlantisch Pact. heeft dezer dagen te Parijs besprekingen gevoerd met generaal Eisenhower. De Belgische minister van Buitenland se Zaken stelde voor de raad bijeen te roepen. Aan deze conferentie zouden de ministers van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging deel nemen van de landen, die tot het Atlantisch Pact zijn toegetreden. Vermoedelijk zou de con ferentie in Juli gehouden worden, maar een bepaalde datum werd nog niet ge kozen, daar het mogelijk is, dat in Juli ook een conferentie van de grote vier plaats heeft, namelijk de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië. Frankrijk en Rusland. Volgens telegrammen uit Washington zou de raad van het Atlantisch Pact on derzoeken of Griekenland en Turkije tot het pact kunnen toetreden, terwijl men ook het Duitse aandeel in de West- Europese verdediging zou nagaan. Dit laatste punt is niet bevestigd ge worden. Het vraagstuk is overigens nog niet rijp voor een besluit. (tie vervolg val* Mrt «cf irt'AKKE GESLACHT! Tijdens een recente parade van vrouwelijke hulpstrijdkrachten te Londen, vielen nie» ra.nder dan 80 vrouwelijke soldaatjes flauw! Links dragen twee ziekenverplegers ee» der i slachtoffers li weg, terwijl rechts een ziekenverpleger zich lachend van zijn taak kwijt. In de achtergrond bereidt een derde zich voor op de aangename karwei-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 1