UIT DE STREEK TentoonsteJhnR prigidaire_ 1 STEVENS GEBROEDERS Van 15 Juni tot 1 Juli VLAMERTINCE DIKKEBUS BRIELEN ZONNEBEKE LANGEMARK STADEN DRANOUTER NIEUWKERKE ELVERDINGE Voorstelling der prachtiéc modellen 1951. KoelfcaS*en VRIJE INGANG GEMAK VAN BETALING Yandenpesreboompiaats, 7 - IEPER - Tel. 249 HET YFERSCH NIEUWS Blz 2 23-«-1951 Wat Griekenland en Turkije betreft wordt algemeen aangenomen, dat hun veiligheid terdege moet ingericht wor den Beide landen bekleden een sleutel stelling in het Oostelijk gebied van de middellandse Zee- De vraag is alleen of de veiligheid aldaar in bet Atlantisch Pact moet opgenomen worden dan wel of een afzonderlijk verdedigingsstelsel voor dit gebied moet tot stand komen. Van groot belang is een derde punt. dat naar voren treedt, namelijk het aan wenden van de industriële mogelijkhe den in West-Europa voor de verdediging. TITO KRIJGT GRATIS WAPENS! Na een onderhoud met Dean Acheson heeft de generaal Popovic. Zuidslavisch stafhoofd. te verstaan gegeven, dat de Ver- Staten bereid zijn wapens aan Zuid- slavië te leveren De generaal voegde er aan toe. dat zijn missie in de Ver. Staten bevredigende resultaten zou hebben. In zover mij bekend is. zo zei de gene raal. zullen de Amerikaanse wapenleve ranties kosteloos geschieden. Op de vraag van een journalist gaf ge neraal Popovic toe dat de eventualiteit van een communistische aanranding tij dens de besprekingen was overwogen, doch dat hij het antwoord aan de Amerikaanse stafhoofden wenste over te laten. Volgens Gaston Coblentz. correspondent van de New York Herald Tribune te Bel grado werden tijdens de .ongste weken, reeds voor een waarde van een millioen dollar wapens naar Zuidslavië verscheept. De zending had vooral betrekking op lich te wapens en enkele artilleriestukken. Het gaat om splinternieuwe wapens en waar nemers zien hierin het bewijs van de bete kenis die door de Amerikaanse stafhoof den gehecht wordt aan de verdediging van Zuidslavië EN DE GROTE VIER Over de mogelijke bijeenkomst der Gro te Vier werd er de jongste dagen weinig losgelaten. De indruk is. dat er thans ern stige diplomatieke onderhandelingen. ch- ter de schermen, gevoerd worden en die besprekingen zullen plaats vinden. SPECTATOR K Langemark2 Minne M. Merkem 3 Pauwels V. Langemark 4 Debergh A Lan_emark5 Vanacker C Langemark 6 Vactomme L Poelkapelle Ar ras (jonger.» van 17 Juni 20 duiven 1 Biomme A.. Langemark 2. Goethals V.. Poelkapelle3 Biomme A.. Langemark 4 Gcethals Poelkapelle RIWERSMEUWS - Maurits Minne reen Zondag laatst in de koers Gent-Vla- mertinge, Maurits was in geen al te beste dag door een verkoudheid, in de laatste kleine ronden moest hij twee renners zien weglopen die een halve minuut voor- spreng hadden op de groep, waar Maurits Vir.m derde sprintte, en alzo 5e werd. De Maandag daarop heeft Maurits een kritenum betwist in Noord-Frankrijk, waar hij 4e werd na bandbreuk bezoek. Om 13-30 u. vertrok de groep naar de steengroeven van Lessen waar een demonstratie werd gegeven en alleman bekoorde Verder ging het naar de oude berg van Geraardsbergen waar de Brou werij Helles-Concordia allen vergastte op bier naar wellust: met opgewekte geest werd opgetrokken naar Nederbrakel waar de Top-Bronnen met Top-Citron de gemoederen kalmeerde De lustige groep eindigde te Kortrijk in een danspartij om voldaan te middernacht in de haard stede aan te landen EXAMENUITSLAG Onze dorpsgenoot Rob Denhert behaalde het einddiploma van onderwijzer met onderscheiding Har telijk gefeliciteerd BIJ SPORTKRING Zondag 1.1. om U u. ging in het lokaal de algemene ver gadering door van S K. Vlamertinge. Vol gende belangrijke punten stonden op de dagorde Kastoestand verlopen seizoen debet- credietrekening slotrekening Transfert spelers G. Parrein en D. Van- drommc in beraad gehouden. Inschrijving ploegen voor seizoen 51-52 Opmerkingen door spelers. Vooruitzichten voor komend seizoen. Oprichten steunkas. De supporters die wensen in te schrijven gelieven hun naam op te geven aan een bestuurslid GEMEENTERAADSZITTING Tijdens de laatste gemeenteraadszitting kwamen volgende punten op de dagorde 1. C.O.O. Kastoestand le kwartaal 1951 2. C O.O. Rekening 1951 Goedkeuring 3. Gemeentebegroting Wijziging nr 1. 4. Bouw nieuw kerkhof Toelage ge weigerd. 5 Reinigingsdienst 1951-52 Toekenning fl. Vacantiegeld gemeentepersoneel. DUIVENUITSLAGEN Clermont (5e Bondsvlucht) van Zondag 17 Juni. 263 prijsduiven 1. 2 en 3 Woussen R.. Dik- kebus4. Timperman A.. Vlam.5. De- vos Jos.. Vlam 6. Woussen R.. Dikke- bus7. Deplace M.. Vlam.; 8 Huyghe M.. Vlam.9. Deschepper Ach.. Vlam.10. Heyte R.. Vlam. Arras van Zondag 17 Juni. 101 prijs duiven. 1. Billiet F Elverdinge 2. en 3. Lowage A.. Elverdinge 4. Vanrobaeys M.. Vlam 5. Carpentier L.. Brielen6. Pot- tilüus T Vlam. Zondag 24 Juni Breteuil K. VI. en prijs- vlucht uit Chartres, alsook eerste prijs- vlucht uit Arras met jongen. BIJ HET VLIEGEND WEL Onze onafhankelijke M Minne eindigde 5e in Gcnt-Vlamertinge en werd daags daarop 4e bij de beroepsrenners te Wattrelos (N. Frankrijk). Onze crack Thuur Cleenewerck werd 2e I te Oudenburg en won met voorsprong te Koksyde. voor A. Noyelle. die de spurt van de groep won en 2e werd. Louwyck eindigde er 12e. y Onze knappe beginneling R. Ghesquière werd primus Zondag te Reningelst en ver overde daags daarop opnieuw de palm te leper. Verschaeve R.20 Dejonghe A Op Zondag 24 Juni grote pri.svlucht uit Breteuil, omtrek Zonnebeke Passen- dale. Beselare. Geluveld Zillebeke CONCERT door de Harmonie Ypriana Op Kermis-Zondag krijgt onze kleine gemeente het bezoek van de harmonie YprianaOm 15-15 uur worden de Yprianisten door de Vijverzonen ver welkomd aan t De Koevoeten opgeleid naar het gedenkteken van de gesneuvel den. alwaar uitvoering van een gelegen heidshymne. Om 16 u. op de kiosk, bij het Progres. vergasten de bezoekers ons op een prach tig concert onder de kunstvolle leiding van de Heer Fr. Deridder. le prijs van het Conservatorium te Gent. De speciale plakbrieven geven een ruim inzicht over het puik ineengestoken pro gramma. Wij nodigen alle ingezetenen uit. om van deze kunstuitvoering te komen ge nieten. Op Kermis-Maandag. te 6 u. 's avonds, voeren De Vijverzonenhun volledig zomerprogramma uit op dezelfde kiosk onder leiding van hun bestuurder Hr C. Vanhaelewijn. Op Zondag 1 Juli e.k.. om 2.30 u. na middag nemen de t Vijverzonen deel aan de provinciale wedstrijd te leper, uitgeschreven onder de muziekmaatschap pijen van de 3e afdeling. WIELERNIEUWS Te Koksyde be haalde onze liefhebber Louwyck Philippe Zordag in. de spurt een oververdiende 10e plaats, nadat hij de gehele koers bij de kopmannen had vertoefd. Dinsdag 1.1. werd hij in de 4e ronde te Geluwe door pech uitgeschakeld, wan neer hij puik op dreef was om een mooie ereplaats op zak te steken. BACCHUS VRIEND Zekere D. J. uit Elverdinge. bevond zich Zaterdag 11. in staat van dronkenschap op de openbare weg. Hij werd aldus door de rijkswacht opgemerkt, die hem huiswaarts bracht. DE VROUWENGILDE doet haar uit stap naar het eiland Walcheren op Don derdag 19 Juli. Die begeren mede te gaan moeten naam en geld geven <-an een der ijveraarsters vóór 1 Juli. DUIVENUITSLAGEN Maatschappij Eeriiik en RechtClermont van Zon dag 17 Juni. 238 duiven. Snelheid le duif 1340 m 1. Dierinck M 2. Vanpeteghem S 3. Bekaert A.4. Hoflack R.5. Die- rincK M 6. Zole J.7. Bourgois M. 8. Eggermont C.9. Dejonckheere J. 10. Garréin A.11 Dejonghe M.12. Vansleelandt H.13. Dedeurewaerder A. 14. Verkamer G-15. Hoflack R-16. Be kaert A.17. Noyez R.18. Vansteelandt H.19. Dejonghe M.20. Noyez R. Arras van 17 Juni127 duiven. Snel heid le duif1374.5 m. 1. Leroy G.2. Le- roy G.3. Dejonghe M 4 Dejonghe A. 5. Verkamer G.6. Dejonghe M.7. Seyn- haeve J.8 Dejonghe A.9. Dieryckx A. 10. Soenen J.11. Dejonghe A.12. De- ceuninck H.13- Bruggeman R.14. Le roy G.15. Dejonghe M-16 Bruggeman R.17. Eggermont C.18. Noyez G.19. CINE ROYAL biedt aan op Zaterdag 23 Juni te 8 u. en Zondag 24 Juni ie 5 u en 8 u.Het record van het seizoenDe mooiste van alle vrouwen de grootste tragedienneSilvana Mangano in DE BITTERE RIJST(Le Riz Amer) die het beeld ophangt van de harde omstan digheden waarin de mondinesin de moerassen van Vercelli te werken hebben De mondines zijn die jonge Italiaanse vrouwen, die elk jaar gedurende de vier zomermaanden in de rijstvelden van Pie- mont een afmattend bestaan leiden, dat nagenoeg primitief is en eigenlijk niet veel verschilt van dat der dwangarbeiders. Dit volstaat om te verklaren, waarom de geslachtelijke en andere driften niet te remmen zijn voor de lieden die in de rijstvelden werken Vandaar het intens en uitzonderlijk dramatisch klimaat van Bittere Rijst»- Een meesterwerk der cinema! (Kinders niet toegelaten). DUIVENUITSLAGEN Maatschappij De Frontduif Breteuil van 17 Juni. 238 duiven. 1. en 2. Blanckaert R.. Lange mark 3. Vantieghem O.. Lang.4. Ter- ryn M„ Poelkapelle 5. Verghote H., Mer kem 6. Debergh Os.. Langemark7. D'Herck C., Langemark8 Crabbe M., Poelkapelle9. Flyps H-. Langemark10. Vander,broucke M., Langemark. Arras van 17 Juni. 57 duiven. 1. Pieters BLRGERSTAND Overleden: Henri Amery wdr van Marie-Louise Moerkerke hospitaal. SPORTNIEUWS Woensdag heeft on ze beroepsrenner Raf Jonckheere in Brus- sei-Ingooigem weer bandbreuk geleden Een eerste bandbreuk had Raf in het Na tionaal wegkampioenschap niet kunnen jeletten de groep weer bij te benen, maar bij een tweede defect had hij er de wa pent bij neergelegd. Onze onafhankelijke Willy Geers had 16e in Gent-Vlamertinge. Nadat hij was ontvlucht met Alois Deloor en Pol Tael- aeman werd hij tweemaal pechvogel en moest zelf een nieuw bandje leggen Maandag ging hij naar Machelen en werd in een valpartij betrokken, zo brak hij zijn rem en moest zich met de 14e plaats tevreden stellen. Onze liefhebber Emanuel Jonckheere werd Zondag 6e te Vlissenaken Onze nieuweling Maurice Parmentier klasseerde zich 2e te Eernegem en An dré Smagghe werd voor eigen publiek 3e Victor Gunst reed Zondag in de paar- denkoers te Waregem 3e met Echo des Sports. Maandag kon hij te Stokkel met Hors Erebus en Echo des Sports zich niet in de prijzen rangschikken. Met de St Janskermis krijgen we en kele mooie sportgebeurtenissen. Zondag 24 Juni om 15 u. paardenkoersen op het terrein van J. Mouton. daarna velokoers voor nieuwelingen in de Kapellerijstraat- Maandag 25 Juni athletiekfeesten in St Jans- en Roeselarestraat. Dinsdag 26 Juni de 9e grote prijs van Staden voor beroeps renners B.W.B. Woensdag 27 Juni velo koers voor Nieuwelingen in de Ieperstraat. Zondag rijdt onze 17-jarige jockey An dré Misplon in eigen midden met Eric Williams en wordt als algemene favoriet beschouwd. DUIVENUITSLAGEN Maatschappij Recht en VrijheidBreteuil van Zon dag 17 Juni. 229 duiven. Snelheid le duif 1335.56 m. 1. Vervenne Maurits, Staden 2. Billiet Jules. Staden3. Vanlerberghe Petrus, Staden 4. Vervenne Maurits. Sta den 5. Walieghem Victor, Zarren6 Crombez Maurits, Staden7 Trybou Mi chel. Staden8. Mortier Cyriel, Staden 9. Vervenne Maurits. Staden10. Billiet Jules, Staden. Maatschappij «De Eendracht». Cler mont van 17 Juni. 139 duiven. Snelheid le duif: 1351.4 m. 1. Gesquière Julien, Staden2. Gunst Leon. Staden 3. Sae- :ens Camiel. Staden 4. Haspeslach Leon, Staden 5. Mortier Cyriel; Staden 6. Mor tier Cyriel, Staden7. Casier Etienne, Kortemark8 Deleu Oscar, Staden9. Doubel Alfred, Staden: 10. Biomme Cy riel. Staden. Arras van 17 Juni. 189 duiven. Snel heid le duif: 1367.3 m. 1. Deruytter Achiel. Staden2. Vanneste Jules. Staden3. Verschaeve Oscar. Staden4 Despeghnl Charles, Staden5. Rietmacker André, Kortemark6. Degraeve Victor. Sta den 7. Haspeslagh Leon, Staden 8. De- speghel Charles. Staden9. Billiet Jules. Staden10 Rietmacker André Kortemark Arras (jongen) van 17 Juni. 47 duiven. Snelheid le duif: 1322.8 m. 1 Vandamme André. Staden 2. Vandamme André, Sta den 3. Deburghraeve Arsène. Staden 4. Coolman Octaaf, St Jozef; 5. Coolman Octaaf. St Jozef. BIJ KUNST EN BROEDERMIN De bloeiende toneelmaatschappij Kunst en Broederminbehaalde een mooie tweede prijs in het Provinciaal toneel- I tornooi met de opvoering van Negen- I tien jaar» door Willem Putman. Met deze uitslag gaat ze over naar Eerste afdeling. Op Zondag 8 Juli maakt de vereniging haar jaarli'kse reis deze maal gaat het naar Dinant en de Maasvalleien over Be- -Oeil, Mons, Hastière. enz. Leden koste loos. Niet-leden 150 fr. Inschrijving bij Paul Billiet, St Jans straat 58. NAKLANK REIS WILLEMS FONDS Zondag 11. was het plaatselijk verbond van Willemsfonds op reis naar Beloeil met park en kasteel. Al over de West- Vlaamse bergen ging het naar dit prach tig domein waar drie volle uren in be slag werden genomen voor een geleid BERICHT AAN HET PUBLIEK De Regie van T. T. heeft zich de medewer king verzekerd van de telefoonpostKem- mel 84bij Vandromme Lucien. Plaats. Dranouter. voor het overseinen en het ontvangen der telegrammen en telefoon oproepberichten uitgaande van- of be stemd voor de inwoners van de localiteit Dienvolgens wordt het publiek aange maand deze nieuwe tegemoetkoming van de Regie T. T. te benuttigen ten einde telegrammen met de meeste spoed te zien verder seinen of ten huize bestellen BERICHT AAN HET PUBLIEK De Regie van T. T. heeft zich de medewer king verzekerd van de telefoonpostKem- mel 53, bij Wed. Deschildre, Plaats, Nieuwkerke. voor het overseinen en het ontvangen der telegrammen en telefoon oproepberichten uitgaande van- of be stemd voor de inwoners van de localiteit. Dienvolgens wordt het publiek aange maand deze nieuwe tegemoetkoming van de Regie T. T. te benuttigen ten einde telegrammen met de meeste spoed te zien verder seinen of ten huize bestellen. Verplaatsing van het Belastingjaar ZOU VAN JULI TOT JULI LOPEN Voorstel werd door de regering aanvaard. Ir. de senaatscommissie voor Financiën heeft de heer Van Houtte minister van Financiën bij de behandeling van het ont- werp op de bijkomende kredieten voor 1950. verklaard dat hij bereid is in te gaan op de herhaaldelijk door de commissie uitgedrukte wens om het belastingsjaar niet langer te doen aanvangen op 1 ja. nuari. Normaal begint de behandeling van de Begrotingen in het Parlement, na de offi ciële opening van de zittijd, op de twee de Dinsdag van November Het parlement zou dan vóór 1 Januari al de begrotingen moeten goedkeuren. Dit was mogelijk in vroeger jaren, toen er slechts 5 ministe ries waren en even weinig begrotingen. Thans echter zijn er 14 ministeries en een zeventiental begrotingen, en het is dus niet meer mogelijk tegen 1 Januari met het onderzoek in beide kamers klaar te ko men Vai.daar dat al de regeringen in de eerste maanden van ieder jaar, en soms tot over de helft, voorlopige twaalfden op de begrotingen door het Parlement moeten doen goedkeuren De Minister van Financiën heeft aan de voorzitters van beide Kamers gevraagd een gemengde commissie van volksverte- genv oordigers en senatoren aan te stellen om to onderzoeken of het niet mogelijk on wenselijk zou zijn het belastingsjaar aan te vangen op 1 Juli van ieder jaar. in piaats van op 1 Januari. ZWARE VAL Toen Roger Debreuck. brievenbesteller alhier, doch wonende te Boezinge 's avonds per motorfiets huis waarts reed. moest hij ter hoogte van de Waenebeek uitwijken voor een personen wagen. die tamelijk onzeker reed De moto slipte echter, waardoor Debreuck ten gronde plofte en een sleutelbeenbreuk opliep. BIJ DE BRANDWEER Op Zondag 24 Juni gaat het Zomercongres der pom piers te Koksijde door. Ook onze man nen gaan er heenpersonen die de uit stap wensen mede te maken kunnen zich bij elke brandweerman inschrijven35 fr. per man. Kinderen beneden de 10 jaar. vergezeld van hun ouders reizen kosteloos. Een enig buitenkansje dus Vertrek bij Abel D'Hooghe te 8 30 uur. Instelling van een wegenfonds De bevoegde Senaatscommissie heeft Donderdagvoormiddag een onderzoek ge wijd aan de begroting van het Ministerie van Openbare Werken over 1951, inzon derheid aan het hoofdstuk van de wegen. De h. Behogne heeft medegedeeld dat een wetsontwerp houdende instelling van een Wegenfonds zal ingediend, worden. De leden hebben onderzocht hoe de nieuwe wegen zullen gebouwd en hoe sommige bestaande wegen zullen hersteld worden. Vervroegde betaling van de bedrijfsbelasting van het dienstjaar 1952 De niet aan de inhouding aan de bron onderworpen belastingplichtigen (hande laars. titularissen van vrije beroepen, ambten of posten, vennootschappen, enz kunnen in feite, een vermindering van 20 t. h. bekomen op de som die van hen zou gevorderd worden als bedrijfsbelasting van het dienstjaar 1952 (op hun inkomsten van 1951). mits ten laatste op 15 Juli 1951, het bedrag van deze belasting te storten op de postrekening nr. 23.40 Bedrijfsbe lasting - Vervroegde betalingen te Brus sel. Wat betekent eigenlijk dit voordeel? Hierna enkele voorbeelden, opgemaakt op grond van de huidige barema's en in de veronderstelling dat de belastingplich tige de algeheelheid van zijn bedrijfsbe lasting gestort heeft (gemeente van mid delmatige belangrijkheid) Voor een gehuwde belastingplichtige, zal het voordeel 1831 fr. bedragen zo hij over een belastbaar inkomen van 80.000 fr beschikt; het voordeel zou respectievelijk 2 783 fr.. 3.733 fr.. 5.225 fr.. 10.450 fr. of 25 500 fr. zijn voor een belastbaar inko men van 100.000. 120 000, 150.000. 250 000 of 500.000 fr. Voor een belastingplichtige hebbende twee personen ten laste, zou het voordee' 1 773 fr.. 2 637 fr.. 3.537 fr.. 4.950 fr. 9.900 fr.. of 24.900 fr. bedragen al naar gelang zijn belastbaar inkomen, 80 000. 100 000 150.000. 250.000 of 500.000 fr. zou zijn. Ruwbouw van 2.000 goedkope woningen in 1951 Crediet van 300 millioen fr. De Nationale Maatschappij voor Goed kope Woningen kreeg bericht dat haar voor 1951 nog een crediet zou worden toe gewezen van 300 millioen fr. Dit bedrag zal het mogelijk maken, al dus een bericht in «De Bouwkroniek», dit jaar nog de ruwbouw te voltooien van ongeveer 2.000 goedkope woningen. De verdeling van dit crediet zal ge schieden met voorkeur voor de grote ste den en nijverheidscentra, waar de wo ningnood het grootst is. Voor Antwerpen zouden 34 millioen bestemd zijnvoor Brabant 58 millioen Oostvlaanderen 52 millioenWestvlaan- deren 28 millioenLimburg 16 millioen Henegouwen 37 millioenLuik 52 mil lioen Luxemburg 3 millioen en Namen 10 millioen. Een bedrag van 10 millioen wordt voor behouden voor onvoorziene omstandighe den. De voltooiing van deze 2.000 woningen zou in 1952 geschieden met nieuwe cre- dieten. Naar verwacht wordt zou in 1952 op nieuw 2 milliard fr. crediert worden voor behouden voor de Nationale Maatschap pij voor Goedkope Woningen. Verlenging van de leerplicht tot 15 jaar De Senaatscommissie van Openbaar On- derwijs heeft Donderdagochtend een uit eenzetting gehoord van de h. Harmei over de verlenging van de leerplicht. Daarna kwam het tot een uitgebreide gedachten- wisseling. Over een 14-tal dagen zal een nieuwe vergadering worden belegd. Mid delerwijl zullen de commissieleden van verscheidene documenten inzage nemen Naar men verneemt zou thans het voor stel tot verlenging van de leerplicht tot 15 jaar ingang vinden. Het blijft echter niet uitgesloten dat hij later op 16 jaar wordt gebracht- Beiaardconcerten en belichting te Brugge Ieder jaar worden gedurende het zo merseizoen te Brugge, avondbeiaardcon- certen gegeven, die druk worden bijge woond. vooral door de verlofgangers .'an de kust. Het eerste van deze reeks werd uitge voerd op Maandag 18 Juni. Deze con certen zullen tot 12 September iedere Maandag- en Woensdagavond telkens om 9 uur 's avonds plaats hebben. De stedelijke dienst voor toerisme wijst er op. dat de belichting van monu menten en reien, die verleden jaar een buitengewoon succes oogstte, dit jaar in ruime mate wordt uitgebreid, derwijze, dat de bezoeker een ononderbroken wan deling kan maken in een énig mooi be lichte omgeving. Deze belichting die nogmaals duizen den toeschouwers langs de dromerige Brugse reien zal lokken, kan iedere dag van 1 Juli tot 17 September worden be wonderd. Wij bieden aan iedere bezoeker een prachtig recepten-boek Receuil des fines recettes des vieilles provinces de Francedoor Curnonsky, prins der gastronomen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 2