FILMWERELD 34 Boterstraat IEPER ELEANOR PARKER Drukkerij Dumortier UIT DE PROGRAMMA'S Wilt U een goede VULPEN, VULPOTLOOD of KOCELSTYLO wendt U in vertrouwen ter HET YPERSCH NIEUWS" BU 8 21-Ï-1951 CINEMA Ol'D IEP ER DE GOUDEN STAD met Kristina Söderbaum en Paal Klinger. Ingenieur Leitwein leidt de droogleg- gingswerken in een Boheems dorp Hij flirt met Anuschka. de dochter van een welstellende boer wier moeder onder zeer geheimzinnige omstandigheden de dood heeft gevonden in het moeras. Ten gevolge van deze raadselachtige verdwij ning geniet het moeras een zeer slechte faam bij de bevolking. Anuschka is jong en bekoorlijk Zij voelt zich aangetrokken tot de grote stad. Praag, waarvan de ingenieur het beeld beeft opgehangen van een gouden sprook- jesstad Na een heftige woordenwisseling met haar vader verlaat zij de ouderlijke woning en vlucht naar Praag, waar ze onderdak vraagt aan een tante. De mooie Anuschka laat zich verleiden door Toni. de zoon harer tante, een jonge man van lichte zeden. Met hem kent zij enige tijd het drukke oppervlakkige leven der grote steden. Weldra echter wordt ze gewaar dat ze bedrogen werd. Zij be treurt het haar vader te hebben verlaten en berouwvol gaat zij de weg huiswaarts. Zij wordt door de haren met smaad overladen en vertwijfeld zoekt zij even als haar moeder de dood in het eenzame moeras. Thomas haar jeugdvriend en eerste verloofde, snelt naar de tragische plek. hopende de liefste van zijn hart terug te vinden. Na angstige opsporingen kan hij enkel het lijk ophalen van het meisje, dat voor hem het doel en het geluk van zijn leven is geweest. katje dat zij in de slaapzaal verstopte, afnemen Door het diertje te willen be schermen vecht Mary met haar vijandin van de eerste dag harer opsluiting en ontketent een ware opstand in de gevan genis De uitslag is dat Mevr Benton Vary moet straffen met drie dagen ge heime opsluiting Buiten het weten der bestuurster dringt de bewaakster Mary s cel binnen om uit wraak al haar haren af te knippen. Van zodra zij dat verneemt vraagt de bestuurster aan de Raad van 't gevang dat men de bewaakster zou doorzenden. Doch Evelyn Harper verde digt zich door Mevr. Benton te beschul digen van onzedelijk gedrag en zwak heid. Politiekers nemen de gelegenheid te baat om de bestuurster te doen ontslag nemen, doch deze staakt de goede strijd niet. Weinige tijd later laat de Raad van t gevang Mary vrij op 't woord. Zij zal werk moeten vinden of terug naar t ge vang gaan. Kristina Söderbaum. het argloze buitenmeisje dat naar De gouden stadwilde en er slechts schande en wanhoop opdeed. CINEMA OUD IEPER: DE AVONTUREN VAN LAUREL EN HARDY Onze twee vrienden zitten in nesten en worden voor het gerecht gebracht als landlopers Na een goede bolwassing van wege de rechter besluiten zij zich ern stig aan het werk te zetten en beginnen een vervoerzaak met hun laatste spaar centen. zegge 3.80 Dollars. Met hun eerste klant loopt het al mis. Ze moeten een piano aan huis leveren en wanneer deze na tal van wedervaren eindelijk op haar plaats geraakt, han gen de deuren en vensters uit hun heng sels en de dikke Hardy vinden wij in het gasthuis Zijn vriend Laurel komt hem bezoeken en er volgen weer een reeks I komische situaties tot hij op het einde op een inspuiting gaat zitten. Op de te rugweg begint het verdovingsmiddel te werken en Stan valt in slaap aan het -tuur van zijn Ford Het wordt een dolle koers door de straten tot zij ten lange j laatste tussen twee tramrijtuigen geraken CINEMA CAPITOLE: VROUWEN ACHTER TRALIES met Eleanor Parker. Mary Allen, een jonge vrouw gebo ren in een zeer arme familie, wordt op gesloten voor medeplichtigheid in de overval van een benzinestation Het me disch onderzoek opgelegd aan elke nieu we kostgangervan het gevang ver openbaart haar dat zij zwanger isdoch Mary's echtgenoot heeft de dood gevon den tijdens de diefstal waar zij op on rechtvaardige wijze als medeplichtige werd van beticht. Na enkele weken doorgebracht in de verplegingszaal wordt Mary bij de be stuurster ontboden die haar met zacht heid laat verstaan dat zij niet van ge- weld-beteugelingsmethodes houdt en haar aangeduid heeft om in de wasserij te werken. Daar maakt Mary voor de eer ste maal kennis met de wreedste der be waaksters. Evelyn Harper. Enkele andere gevangenen delen Mary's slaapzaalMillie, een klein oudje Kitty, die personeel aanwierf om uitstalramen te plunderenSmoochie. een vrouw van lichte zeden die haar gebrek niet ver stopt; Claire, een echt manwijf; Emma. een vrouw zonder wilskrachtElaine, de beschermelinge der bewaakster Georgia, dame van goede stand ten prooi aan waanzinkrisissen en June, een gevoelig meisje die de enige vriendin schijnt te zijn van Mary in die rampzalige kamer Na enkele maanden wordt het kind vroegtijdig geboren wanneer Mary ver neemt dat June zich opgehangen heeft Een nieuw ongeluk komt haar treffen wanneer haar eigen moeder weigert het kind te verzorgen en bijgevolg zal moe ten aangenomen worden. Al deze tegenslagen verbitteren Mary's karakter. Wanneer de dag aanbreekt dat Mary kan vrijgelaten worden op 't woord weigert de Raad van 't gevang haar die gunst onder wettelijk voorwendsel dat zij zonder woonst en zonder werk zal zijn ,Tot het toppunt van woede en wan hoop wil de onschuldige gevangene de muren van 't gevang overklauteren. Wel dra naar de slaapzaal teruggebracht ver wezenlijkt Mary dat een nieuwe veroor deling van zes maanden de uitslag zal zijn van haar poging Op dat ogenblik doet een nieuwe. Elvire Powell, haar in trede in Gang B Zij is de ware moe der der prostitutie. Weinige tijd later wil de bewaakster. Evelyn Harper. Mary's «Vrouwen achter tralies», een Amerikaanse film met sociale inslag, maakte veel ophef in Amerika, daar de verkeerde toestanden die heden ten dage nog heersen in sommige vrouwengevangenissen daarin aan de kaak worden gesteld. VROUWEN ACHTER TRALIES) BESTE VERTOLKING-FESTIVAAL VENET/E 1950 Een gans veranderde jonge vrouw ver laat de gevangenis als vijand van de maat schappij en verloren meid. Het zal niet lang duren vooraleer zij in de klauwen van Elvira Powell zal terecht komen deze zal er een nieuwe vreugdemeid van maken, klaar om eveneens de weg van de moord in te gaan. CINEMA CAPITOLE: GEWETENSPROBLEEM met Cary Grant, José Ferrer, Paula Raymond en Ramon Novarro. De zenuwarts Dokter Ferguson en zijn vrouw Helen zijn op huwelijksreis in een Zuid-Amerikaans land waar de revolutie gevaarlijk smeult. Wanneer zij het land willen verlaten worden zij door kolonel Adragon gevangen genomen en naar het paleis van de regerende dictator Raoul Farrago geleid. De dictator lijdt aan een gezwel in de hersenen en wenst dat Dr Ferguson hem zou opereren. Deze stemt toe op voorwaarde dat Helen veilig het land mag verlaten Dr Ferguson krijgt het bezoek van Gonzalès. de leider van de revolutionnaire partij, die hem vraagt Farrago tijdens de operatie te laten ster ven voor het heil van het volk Dr Fer guson weigert om ethische redenen. Hier op laat Gonzalès Helen ontvoeren nog vóór zij het land uit is. Hij zendt een boodschap naar Ferguson, waarin gezegd wordt dat Helen gedood zal worden in dien de president de operatie overleeft. De boodschap wordt evenwel onderschept door de echtgenote van de dictator. Dr Ferguson brengt de heelkundige bewer king tot een goed einde, zonder te we ten welke bedreiging hem boven het hoofd hangt. Wanneer hij dit later ver neemt gaat hij Gonzalès vinden teneinde zijn vrouw vrij te krijgen. Het gerucht doet echter de ronde dat de dictator overleden is en weldra barst het oproer los. Dr Ferguson keert naar het paleis terug, waar Farrago en zijn vrouw door hun getrouwen verraden werden en vruch teloos hun gezag trachten te handhaven De opwinding is echter noodlottig voor de dictator, die sterft aan een hersenbloe ding terwijl zijn echtgenote door het ge peupel wordt neergeschoten. In de straten ontmoet Ferguson zijn echtgenote, die door Gonzalès. de over winnaar van de dag. veilig werd terug gebracht. Het oproer en de straatgevech ten gaan voort en wanneer Gonzalès aan stalten maakt om het gezag over te r.e- men wordt hij door een kogel getroffen. De morele verplichtingen van zijn beroep eisen thans dat Dr Ferguson ditmaal Gon zalès ter hulp komt. Cary Grant, de geliefde acteur, stelt in Gewetensprobleemeen zenuwarts voor, op huwelijksreis in Zuid-Amerika. Hij wordt er tijdens een revolutie voor de keus gesteldhet leven van zijn vrouw of zijn beroepseer. CINEMA COLISEUM: DE ZWERVER met Charlie Chaplin- In elke grote stad. treft men de drie personages aan uit deze geschiedenis de zwerver, het blinde meisje en de ex centrieke millionnair. De zwerver, dat ben jij, dat ben ik, dat is iedereen, het hart zelf der mensheid, vol hoop en eerzucht, naïef, sentimenteel en oprecht. Zekere morgen zwerft hij doelloos door de straten der stad en ont- mo.'t op een marktplaats de blinde bloe menverkoopster. die hem voor een rijk burger aanziet. Vol liefde voor het meisje, zit hij des nachts aan de oever van de stroom te dromen en komt net op tijd om te ver hinderen dat een rijk man zich van het leven zou beroven. De zwerver beurt de millionnair op en ze scheiden van el kander als beste vrienden. De genegenheid die de zwerver de blin de toedraagt groeit aan. terwijl het meis je op haar beurt droomt over haar nieu we lieftallige prins. De vriendschap tus sen de zwerver en de millionnair gaat op en neer naargelang de nuchterheid van de Crésus. die alleen dan zijn vriend herkent als hij in de wijngaard des He ren is De millionnair reist plots naar Europa af. en op zekere dag. valt de jonge blinde ziek. De zwerver die zich nog steeds voor een schatrijke aanbidder laat doorgaan, slaagt erin zich wat geld en voedsel aan te schaffen. Hij vindt werk als straat veger. maar hij verliest zijn betrekking daar hij niet ophoudt zich uit te sloven om het meisje te begunstigen. Deze laatste nu wordt bedreigd met huis uitzetting, indien zij haar huur niet be taalt. De zwerver, ten einde raad. ziet zich gedwongen aan een boksmatch deel te nemen, die hem het broodnodige geld moet opbrengen, tot hulp van het jong meisje, maar. helaasde wedstrijd loopt op pech uit. Ontmoedigd, slentert hij op nieuw door de straten der stad, als de rijke onverwachts terug opduikt, in een toestand van onverhoopte dronkenschap. Hij valt zijn vriend in de armen en sleept hem naar zijn prinselijk huis. De mildheid van de millionnair is gren zeloos. Hij schenkt de zwerver voldoen de geld om de huur te betalen en het meisje naar Wenen te sturen, ten einde aldaar een heelkundige bewerking te kunnen ondergaan om terug te kunnen zien. Maar bandieten houden zich schuil achter de gordijnen. Een overval heeft plaats, gevolgd door diefstal, en wanneer de bandieten het hazenpad hebben ge nomen, vinden we onze zwerver terug, zijn zakken volgepropt met geld. Ont nuchterd door de opgelopen slagen, staart de millionnair de zwerver aan. zonder hem te herkennen. Deze laatste vermoedt wat zich in de geest van zijn grillige kameraad afrolt, slaagt er in te ontsnap pen en brengt het geld bij het jong meisje. De zwerver vliegt de gevangenis in, voor de diefstal die hij niet gepleegd heeft. Havelozer. maar niettemin optimis tisch keert hij enkele maanden later te rug naar zijn oude makkers. Hij botst op de jonge bloemenverkoopster die het geziqht heeft herwonnen. Zij is eigenares geworden van een mooie bloemenwinkel, alwaar zij op de terugkeer wacht van de jonge, mooie, rijke man die haar heeft beschermd. Zij lacht bij het zien van de kleine zwerver, maar insgelijks onthutst, schenkt zij hem een muntstuk en een bloem. Op 't ogenblik dat zij hem de hand drukt, overstelpt haar een vreemde ont roering en zij beseft dat zij haar werke lijke weldoener voor zich heeft. In zijn ogen straalt een stille trouwe vreugde tegenover de toekomst en eindelijk her kent zij hem. Charlie Chaplin tracht als straatkeerder aan de kost te geraken in De Zwerver Ziet L naar de kwaliteit Dan hebben wij voor U het allerbeste een volledige keus vulpennen van de beste merken. Ziet U naar de prijs Dan kunnen wij U het goedkoopste geven vulpennen met gouden pen vanaf 60 fr. Keus naar ieders beursKomt zien zonder verbintenis

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 8