De Drogerij St Pieter TWEELINGZUSTERS HET YPERSCH NTEI"WSBlz 4 18-8-1951 Bij OE VUURKRUISEN DE TLTNDAGFEESTEN LANGS DE TREl R1GE KANT GEZIEN In dorp en stad worden met de kermisdagen, de gesneuvelden en andere oorlogsslacht offers niet vergeten. Overal wordt op die dagen een jaar getijde gezongen ter duurbare nagedach tenis van Hen die vielen door het gru welijk oorlogsgeweld Op de buitenge meenten wordt die dag niet gewerkt De paarden staan op stal en de ploeg blijft onaangeroerd op het veld. Niemand wil die dag afwezig blijven en gedenkt met een vroom gebed, dezen, die men eens Heiden noemde ook de burgers, door het moordend schroot weggemaaid Ook hier. zoals telkenjare met de Tuindag feesten. werd op Dinsdag 7 Oogst laatst leden te 10 uur in de St Maartenskathe- draa! een jaargetijde gezongen voor de Ieperse Militaire en Burgerlijke oorlogs slachtoffers 1914-1918 en 1940-1945 Als bijzondere personaliteiten bemerk ten we onder meerde H H. Burgemees ter Vanderghote en gemeenteraadslid Seys Volksvertegenwoordiger Jeroom Sfubbe dhr Politiecommissaris Maertens met zijn beide adjunkten. een afvaardi ging der Rijkswacht, de H H. Dokter Ron- se en Aimé Gruwez De talrijke andere voorbehouden plaatsen bleven... onbezet. Waren verder nog tegenwoordigde H H. Voorzitters met bestuursleden, der Vuurkruisen. Verbroedering 3e en 23e Li nie. Oorlogsvrijwilligers. Poilus de Fran ce en British Légion. Een afvaardiging der Invaliden. N S. B. en buiten de oud- strijdersverenigingen. hoop en al mis schien. ja. misschien50 andere aanwe zigen. Met verbittering in het hart werd dit door de oudstrijders gadegeslagen en ge smoord door de zeer gewettigde uitroep Is dat alles wat er na een goede der tigtal jaren voor Hen nog overblijft Wij hebben de kerk verlaten vol schaam te om deze. niet goed te praten verne derende houding onzer medeburgers, on danks al de vrije tijd waarover ze in deze periode van betaald verlof en Tuindag feesten beschikken Aan de uitgangsdeur ging een oud moedertje ons wankelend voorbij. Een traan zocht zijn weg. over het met rimpels doorploegd gelaat en stil. heel stil. prevelde zeIs dat de verering voor onze jongens die voor ons en voor ons Land. het grootste offer hebben ge bracht voor dezen, die brutaal uit hun geliefde familie werden weggerukt Waarlijk droevig en onbegrijpelijk Een oud-Piot die er was. Grote keus van spijskaarten. Rouwbrieven en rou wgedaefateniasen worden in minimum - tijd geleverd door de Kon. Ieperse Schaakkring I Dhr Gerard Dewilde tot Jeugdkampioen Tan Westvtaanderen gepromoveerd 1 In de stemmige raadszaal van het stad huis te Veume en in de aanwezigheid van de vooraanstaande personaliteiten uit de schaakwereld heeft ons merkwaardig in vordering zijnde clublid, de jonge heer Gerard Dewilde de titel van Jeugdkam pioen van Westvtaanderen samen gedeeld met zijn medefinalist de heer Hugo Spil- liaert uit Veurne Beide spelers speelden in de finaal twee maal remise Onze tweede afgevaardigde aan het tornooi de jonge heer Pierre Keignaert uit leper behaalde in de klasse B (bene den 16 jaar) de 2e plaats op 8 deelne mers Een prachtig accessit dat aantoont dat een veelbelovend element in wording komt. Aan allen onze hartelijke gelukwensen Meteen bewijzen deze uitslagen vol doende dat de jeugdafdeling van de Kon Ieperse Schaakkring zich flink voor zijn inspanning beloond ziet en er rijpe krach ten voorhanden zijn om de kracht van onze club te waarborgen Drukkerij DUMORTIHt 34, Boterstraat IBP KB Verzorgde uitvoering van geboort»- ee 4 huwelijk «aankondigingen. De feërieke belichting te Brugge Wedstrijd voor kunstafHche Door de Besturende Commissie van het Museum van Kunstnijverheid te Brugge, wordt een wedstrijd ingericht voor het ontwerpen van een kunstaffiche over de feerieke belichting van de historische monumenten en van de reien te Brugge. Een premie van 2 500 fr wordt aan de ontwerper van de bekroonde kunstaffiche toegekend. Twee premiën van elk 500 fr. kunnen aan de ontwerpers van de twee verdienstelijkste, onder de niet weer houden ontwerpen worden toegekend. Het bekroonde ontwerp wordt eigen dom van de stad Brugge, die door de uit betaling zelf van de premie, en zonder enige andere vergoeding, het onbeperkt recht op de verspreiding met publicitaire doeleinden verwerft. De belanghebbenden kunnen het regle ment van de wedstrijd aanvragen aan het secretariaat van het Museum. Rozen dal. 4. te Brugge. De ontwerpen dienen, vóór 1 Novem ber e k aangetekend ingezonden te wor den aan hetzelfde adres 1417 km. per uur Snelheidsrecord van Richard Johnson gebroken. Op de luchtbasis te Barksdale heeft een R B. 45 straalbommenwerper een ge middelde uursnelheid van 1.417 km. be reikt. tijdens een vlucht van Fort Worth (Texas) naar Shreveport. Die snelheid kon bereikt worden dank zij een luchtstroom, die zich tegen 480 km per uur verplaatste. Zulke luchtstro men komen op sommige hoogten in de atmosfeer voor. Het snelheidsrecord voor vliegtuigen stond op het ogenblik op naam van de Amerikaanse majoor Richard Johnson, die in September 1948 met een straaljager een uursnelheid van 1072 km. bereikte ProTincie Westvlaanderen Leergangen van de School voor Bestuursrecht, te Brugge BERICHT In de loop van de maand October as hervat de School voor Bestuursrecht haar leergangen, welke zullen gegeven worden op de Zaterdagnamiddag, van 14 tot 17 uur, te Brugge (voor het le. 2e en 3e jaar) en te Kortrijk (voor het le en het 2e jaar) De cursussen van het eerste jaar zijn toegankelijk voor dames en heren, die aan de volgende voorwaarden voldoen a) ten minste 17 jaar oud zijn bij de aan vang van het schooljaar, dj. op 15 Oc tober 1951. b> ten minste middelbaar onderwijs van de lagere graad of daarmede gelijk gestelde studiën hebben gedaan, uit gezonderd voor wat de vast benoemde klerken in de gemeentediensten be- treft- c) slagen in een ingangsexamen, bestaan de uit een Nederlands opstel en vraag stukken van gewone rekenkunde. Van deze proef zijn ontslagenhou ders van het diploma van lager on derwijzer. van volledig middelbaar on derwijs van de hogere graad of van een gelijkwaardig studiëngetuigschrift. Zij die voor deze leergangen wensen in te schrijven, kunnen daartoe uiterlijk lot 20 September aanstaande, een aan vraag richten aan de School voor Bestuurs recht. Provinciaal Gouvernement. Burg 4. te Brugge, met nauwkeurige opgave van a) plaats en datum van geboorte; b) de stad waar zij de leergangen wen sen te volgen, en c) hun juist adres Bij deze aanvraag dient daarenboven een getuigschrift gevoegd van gedane studiën of een afschrift van het verwor ven diploma. De personen, welke het voorgeschreven ingangsexamen dienen af te leggen, ge lieven met dit doel een deelnemingsrecht van 50 fr. te storten op de postrekening Nr 1213 64 van de School voor Bestuurs recht te Brugge, met vermelding van de reden van de storting en van hun volle dig adres. De andere leerlingen dienen, ter gelegenheid van hun inschrijving, op dezelfde wijze het gewoon lesgeld, vast gesteld op 150 fr. per studiejaar, te ver effenen. Ongevallen op de baan De statistieken, gaande over de eerste termijn van het jaar 1951. duiden aan dat er heel wat meer zware ongevallen op de baan plaatsgrepen, dan vorig jaar gedurende dezelfde periode Dit jaar wer den 201 personen op slag gedood tegen 147 vorig jaar. Wat het aantal ongevallen betreft is er ook een aanzienlijke stij ging waar te nemen ongeveer 18.000 dit jaar tegenover minder dan 12.000 vorig jaar. Deze stijging is gedeeltelijk te ver klaren door de nieuwe observatiemetho de. waardoor de statistieken veel volle diger worden dan vorige jaren uitgebaat door C. BASTIL Bukkerstraat 1 IEPER is OPEN sedert ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 Allerlei schilderartikels, verven, vernissen en huishoudbe- nodigheden van eerste kwaliteit. Verdeler van de beroemde Imper-cimtegen de vochtigheid der gevels van eigendommen en villas, met bewijs van waarborg door de fabrikant. Vraagt inlichtingen in de DROGERIJ SINT PIETER Bukkerstraat 1 - IEPER (5194) Fluorescentieverlichting in de reizigerswagens van het Belgisch spoor Sedert 1948 zocht men naar een mid del om de reizigerswagens van de N.M. B S. van een betere verlichting te voor zien Thans heeft men de oplossing ge vonden door. in samenwerking met ge specialiseerde firma's, een uitrusting met fluorescentiebuizen van 15 watt te rea liseren. die op gelijkstroom van 72 volt werken. De verlichting wordt hierdoor 2.5 tot 3 maal sterker dan met gloeilampen. Het nieuw verlichtingsstelsel is reeds op 25 electrische twee-wagentreinen toege- vast. Thans heeft de N.M.B.S besloten het in te voeren op al het nieuw materieel. Deze fluorescentiebuizen zijn elders dan in de spoorwagens niet bruikbaar, zodat de maatschappij, die jaarlijks ernstige verliezen door plundering lijdt, beter te gen dit vandalisme wordt beveiligd. Üe Belgische Grensarbeiders in Frankrijk Het aantal bedraagt 42.712. Het aantal Belgische grensarbeiders in Frankrijk bedraagt volgens de cijfers van de laatste telling 42.712. Daarvan zijn er 31 168 mannen en 11.544 vrouwen. Van de mannelijke grensarbeiders zijn er 70 in Westvlaanderen gevestigd en 23 in Henegouwen. Wat de vrouwen betreft zijn er niet minder dan 90 uit West vlaanderen. De Belgische grensarbeiders zijn hoofd zakelijk tewerkgesteld in drie belangrij ke nijverheidstakkende textiel- en de metaalnijverheid en het bouwbedrijf. In de Franse textielnijverheid werken 26.817 Belgische grensarbeiders of 63 van hun totaal aantalin de metaalnij verheid werken 7.884 of 14 en in het bouwbedrijf 2.866 of 7 Wat de vrouwen betreft, zijn er 10-827 of 94 in het textielbedrijf werkzaam. Provincie Westvlaanderen Provinciaal Comité voor Tuinbouw en Kleinvee De Tuinbouwgilden, de Hoender-, Ko nijnen- en Geitenkweeksyndicaten, enz.. worden er op gewezen dat het Provin ciaal Comité voor Tuinbouw en Klein vee in Westvlaanderen, gedurende de laatste maanden van het lopend jaar. in de lokaliteiten waar zulks nuttig geoor deeld wordt, en voor zoveel de beschik bare credieten het zullen toelaten, nog maals kosteloze voordrachten zal laten geven over tuinbouw (moes- en fruitteelt) en kleinveeteelt (hoender-, konijnen-, geitenkweek, enz...) De aanvragen tot het bekomen van de ze voordrachten moeten door de plaatse lijke bonden worden opgemaakt, en 't zij langs de Provinciale Verbonden om. 't zij rechtstreeks bij het Provinciaal Comité. (Provinciaal Gouvernement te Brugge), vóór 1 September a.s. worden ingediend In deze verzoekschriften moet het aan tal leden worden opgegeven en moeten naam en adres van de voorzitter van de bond worden vermeld. Provinciaal Comité voor Landbouw Het Provinciaal Comité voor Land bouw zal. gedurende het aanstaande Win terseizoen. voor zoveel de beschikbare credieten het zullen toelaten, in de Boe ren- en Boerinnengilden nogmaals kos teloze voordrachten laten geven over landbouw en veeteelt. De aanvragen tot het bekomen van de ze voordrachten moeten door de plaatse lijke bonden worden opgemaakt, en 't zij langs de Boeren-, Boerinnen- of Eige- naarsbond om. 't zij rechtstreeks bij het Provinciaal Comité (Provinciaal Gouver nement, Brugge) vóór 1 September a-s. worden ingediend. In deze verzoekschriften moet het aan tal leden worden opgegeven en moeten naam en adres van de voorzitter van de bond worden vermeld. PAMELA WYNNE Feuilleton «Het Ypersch Nieuws» 11 U moet niet denken, dat ik on beleefd wil zijn, als ik U verzeker, dat U 't heus niet zult kunnen,zei April ernstig. «We lijken zo spre kend op elkaar, dat men het ver schil slechts kan zien, als men ons heel goed kent. Nu we zullen zien,zei majoor Carew. Maar toen zweeg hij, bleef staan en keek zijn ogen uit. Waar achtig, U hebt gelijk, zei hij c dat is zij natuurlijk, daar met uw moe der. Ja zei April, die eveneens was blijven staan. En voor het eerst in heel haar leven wenste zij haar moe der en Flavia ver weg. Het was net alsof zij niet voor haar bestonden, nu zij zo met deze man aan 't praten was geraakt. Hij was zo... HalloHeeft April nu al met ie mand kennis gemaakt Flavia sperde haar ogen wijd open. c Ja, een majoor Carew. Ten min ste, ik meen, dat dat zijn naam is. Er zijn een stuk of wat telegrammen voor hem. ik ben er zo goed als ze ker van. dat ze voor hem zijn,» zei mevrouw Metcalfe. Kinderachtig maakte zij er zich een verwijt van, dat zij juist deze trap was opgegaan. Zij had liever dat April die aardige man zou kennen, voordat Flavia op het toneel verscheen. Zij kende Fla via maar al te goed. April zou geen kans krijgen... c Ik zou hem ook graag willen ken nen, zei Flavia dadelijk. Wel,maar toen werd de kwes tie geregeld door majoor Carew zelf. Hij deed net alsof hij Flavia en haar moeder niet zag en keerde zich om en liep de andere richting uit. April was ook omgekeerd, maar zij schrok een beetje. Flavia zou zeker denken, dat zij het met opzet had gedaan. c Ik ga eens zien of er ook een telegram voor mij is gekomen. Wil len we dat eens gaan onderzoeken Om de een of andere onbegrijpelijke reden wilde hij April niet aan haar lot overlaten. Goed zei April. Maar het woord telegram bracht alle onrust weer in haar terug. Wat had zij deze lange sympathieke man graag alles verteld over haar moeder en meneer Max well en hem gevraagd, wat hij over de kwestie dacht. Misschien zou zij het de een of andere dag nog wel doen, peinsde April, nu zij voelde, hoe hij haar arm even aanraakte en haar om de kajuitstrap heen voerde en zij verwonderde zich erover, dat er plotseling een siddering door haar heenging. Er zijn er een paar riep majoor Carew triomfantelijk, toen zij de brede trap waren afgegaan en voor de kiosk stonden. DrieHij nam ze en raakte opnieuw April's arm aan. Ga hier zitten, terwijl ik ze lees, zei hij haar meetrekkend. En tien minuten later vond Fla via hen daar. Druk aan 't praten. Zij had April nog nooit zo geani meerd gezien. Flavia was boos. Zij was de oudste en al hadden de men sen haar ook aangestaard, niemand had haar nog aangesproken. Zij liep naar hen toe en riep April's naam. Dat was het eind van het verruk kelijke gesprek. Majoor Carew stond dadelijk op en April stelde hem vrij onhandig voor aan Flavia. Maar zij deed het verkeerd, zoals Flavia scherp tegen haar zei, toen de meis jes samen in haar hut waren. Verkeerd Wat hindert dat zei April nederig. Natuurlijk hindert het. Het is on beleefd voor een vrouw om haar voor te stellen aan een man. Je moet de man aan haar voorstellen,zei Flavia plechtig. Maar het kan me niet zoveel schelen, want nu kennen we elkander ten minste. Ik hoop maar. dat hij kan dansen. Wat een betoverend grijze ogen heeft hij. Hoe kwam je toch met hem in ken nis Ik weet het niet,zei April lan derig. Zij liep naar de patrijspoort en keek eruit. Tilbury leek donker en saai en het regende. Rondom het schip lagen sleepbootjes, die harde puffende geluiden maakten. Er was overal vreselijk veel lawaai, vond April zich omkerend en haar blik ken door de hut latende dwalenzij vond, dat er toch niet veel ruimte was voor twee personen om daar drie weken in te huizen. En Flavia had zich al meester gemaakt van twee haken, die voor haar waren bestemd. In alle geval, ken ik hem nu, zei Flavia voldaan. HOOFDSTUK XI Er was nog iets heel kinderlijks in mevrouw Metcalfe. Toen Flavia die avond even voor het diner bij haar kwam en zei, dat April zich niet goed voelde, zou zij graag geschreeuwd hebben en met haar hoofd tegen de wit geschilderde panelen van haar hut hebben gestoten. Haar kleine meisje zeeziek en Flavia had er geen last van. Welk een kans werd haar nu geboden Er maakte zich een wild gevoel van haar meester en zij had wel willen weghollen naar ma joor Carew in zijn hut om hem te zeggen, dat hij wachten moest, tot dat April beter was. Dat zij veel aar diger was, veel liever. Maar dat Fla via slimmer was, veel en veel slim mer. O. die arme kleine lieveling riep zij. «Zij is al een keer misselijk ge weest, ik vind het walgelijk in zo 'n kleine ruimte,zei Flavia ongevoe lig- Je hoeft niet bang te zijn. Je kunt in mijn hut slapen, dan ga ik bij April,zei mevrouw Metcalfe. «We hoeven niets om te ruilen, we kun nen ons in onze eigen hut uitkleden en dan omruilen. En 's morgens net zo. Als ik mijn vroege thee opheb, kom ik hier terug. «Vindt je het dan niet naar, lief ste zei Flavia, die heel wat op gevrolijkt was. «Volstrekt niet. Ik zou het naar vinden als ik niet bij haar was, als zij zich ziek voeldezei mevrouw Metcalfe, Flavia aankijkend en den kend, dat zij toch wel heel mooi was. Dit is een van de jurken, die ik in Shaftsbury Avenue kocht. Hoe vindt U het vroeg Flavia ver heugd. Bekoorlijk,zei mevrouw Met calfe en zij sprak de waarheid. Het staat je goed, Flavia. Ik vind het wel een ltuk gevoel, als de boot zo op en neer deint, zei Flavia, haar ronde armen boven haar hoofd heffend en lachend. Ik gelukkig ook,zei mevrouw Metcalfe, «jij hebt het van mij ge- ëerfd, ik ben nooit zeeziek, maar je vader altijd,zei mevrouw Metcalfe, en zij dacht aan een nare vacantie, die zij eens samen met haar man had doorgebracht op een plezierjacht van Paignton naar Dawlish. Ik geloof, dat ik nu naar boven zal gaan, zei Flavia. «Ja, goed. Als ik klaar ben, kom ik ook. Maar neem je mantel mee, je zult hem nodig hebben,zei me vrouw Metcalfe en zij keek Flavia, die het groene gordijn opzij trok en verdween, peinzend na. Hoe kwam het toch, dat er dingen waren, die heel belangrijk leken en die je niet gemakkelijk onder woorden brengen kon Zij had Flavia wel willen sme ken April in het bezit te laten van haar kleine veroveringEr stak na tuurlijk niets achter, maar men kon nooit weten. April vond het erg moeilijk om kennis met de mensen te maken en toch was er in haar zich wenden tot majoor Carew iets ge weest van een bloem, die zich wendt tot de zon. Hij was een gentleman en ongetrouwdalles zo volkomen in de haak en nu... Zij drapeerde haar zijden sjaal handig om haar schouders en ging door de gang naar de hut van haar dochters. Madeline, ik ben zo naar. Ik ben misselijk geweest, ik kon er niets aan doen en Flavia vindt het zo walgelijkhuilde April. Dadelijk toen zij haar moeder had zien bin nenkomen, was zij in tranen losge barsten. Mijn lieve kind, het is niet wal gelijk. Mevrouw Metcalfe ging op de rand van de lage kooi zitten en nam April in haar armen. Stil maar, kijk, daar komt de stewar dess, zei zij opgewekt, toen de vrouw met haar witte mutsje, blau we japon en vlekkeloze voorschoot om het gordijn gluurde. O, maar zij zal wel gauw beter zijn,zei juffrouw Bruce, die een Schotse was. Ik ben al bij haar ge weest, mevrouwhet was wijs van haar er alles maar uit te gooien. Dan gaat het gauw voorbij en juffrouw Bruce, die tien hutten met doodzieke vrouwen had, maakte dat zij weg kwam. Zie je nu wel, liefste,troostte mevrouw Metcalfe, die haar gezicht in April's zachte hals verborg. Neen, zelfs John kon dit dierbare kind niet verdringen. Iets in haar hart was niet tot zwijgen te brengen. «Nu U hier is, voel ik me al zo ellendig niet meer,fluisterde April. Als je het liever niet hebt, zal ik niet gaan dineren, maar bij je blij ven zei mevrouw Metcalfe harts tochtelijk. Nee, U moet zeker gaan. U zult wel honger hebben,zei April zacht. «Ik kom hier slapen, ik heb het al met Flavia geregeld,zei me vrouw Metcalfe. Als je dan van nacht weer ziek wordt, hoef je maar alleen heel zacht mijn naam te zeg gen en dan ben ik dadelijk wakker. O, heerlijk zei April rustig- Hoelang zal het nog duren, dat die boot zo op en neer gaat Niet zo lang meer,zei mevrouw Metcalfe vrolijk. «Wij zijn nu in het Kanaal. Daar is het altijd erg ruw. En de Golf van Biskaje zei April huiverend. Soms is het daar heel kalm, antwoordde mevrouw Metcalfe. Nu, dat hoop ik maar,zei April zwakjes. Flavia zei, dat het soms heel erg was. Flavia weet niet alles,zei me vrouw Metcalfe, maar zij schaamde zich over zichzelf. Nee,zei April. Maar plotseling had zij het visioen van haar zuster wandelend over dek met de man. die zij zo vreselijk aardig had ge vonden. en zij keerde haar hoofd af en drukte het in het kussen, terwijl er tranen uit haar lieve ogen drup ten. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4