UIT D£ STREEK Rood Kruis van België DE GETEISTERDEN VAN DE PO-VLAKTE TER HULP VLAMERTINGE BRIELEN LANGEMARK STADEN GOUDEN BRUILOFT TE POELKAPELLE DE KONINKLIJKE PHILHARMONIE IN FEEST TE POPERINGE Zwaar ongeval te Geluveld KOLONIALE LOTERIJ Voor onze Rijkswachters BIKSCHOTE 't Ke zyn... 't ga misschien nie kun' zyn... RENINGELST «ET YPERSCn NIEUWS Blz 2 1-12-1951 zen herinnerde hij er aan. dat- het ba tig saldo van ons land in de Europese Betalingsunie thans 15 milliard fr be draagt. Het totale krediet van België aan het buitenland bedraagt anderdeels on geveer 19 milliard fr. In de schoot van de Nato hebben wij onze plicht gedaan, vervolgde de h- Ma- soin. door 8.5 t. h. van *s lands inkomen voor dit doel aan te wenden en door de onderhoudskosten van de Belgische sol daat op 930 dollar (46.500 fr.) per jaar te brengen, terwijl de Britse soldaat 1.750 dollar (87 500 fr.) en de Amerikaan se 2.600 dollar (130.000 fr.) vergt. DE SOCIALISTEN BEREIDEN ZICH OP NIEUWE STRIJD VOOR, In zijn jongste wekelijks artikel ver zekerde de h. Max Buset. voorzitter van de B. S. P dat de socialisten zich op nieu we strijd voorbereiden Hij zegde o. m. Er is onmiddellijk veel te doen in veelvuldige richtingen. Nu is het ogen blik om te starten. De rest zal .olgen op tijd en stond Onze massa bestaat uit mensen, die geen genoegen nemen met toekomstmu ziek Zij willen, dat de woorden gevolgd worden door daden. Zij willen er onver wijld de uitslagen van zien. En zij wil len. dat wij tot het einde van onze plan nen gaan. wat het ook duren mag. De stri.id zal hard zijn, en hij kan lang duren Wij hebben sterker vijanden aangevallen. Ons verleden bewijst, dat het ons niet ontbreekt aan orde in onze gedachten en aan volharding in de actie. Wij zullen iedereen nodig hebben, en veel geld. moed en dagelijkse opofferin gen BIJ HET WAALS NATIONAAL CONGRES. Het Laatste Nieuws(Lib. Brussel) publiceerde het hiernavolgend bericht, dat er op wijst, dat in ons land er nog steeds een taalstrijdbestaat, die nu niet alleen door Vlamingen, maar ook door Walen gestreden wordt. We citeren Het bestendig comité van het Waals Nationaal Congres is te Namen bijeen gekomen. In een motie wordt geprotesteerd te gen de omzendbrieven van de h. Har mei. waarbij het onderwijs in het Neder lands voor alle jonge scholieren van Wal lonië verplichtend wordt gemaakt- Het comité ziet in die omzendbrieven het eerste gebaar van gedwongen tweetalig heid voor het Waalse land Een andere motie verwerpt het Neder landse televisiestelsel van 625 lijnen voor Wallonië en eist dit van 819 lijnen. Zij kent aan de Vlamingen het recht toe het Nederlands stelsel op te eisen. Wat de taalgrens betreft verklaart het comité, dat de Walen generlei formule zullen aanvaarden, die niet neerkomt op de volstrekte handhaving van de een taligheid in Wallonië, i DE GEMEENTEVERKIEZINGEN ZULLEN WELDRA VOORBEREID WORDEN. In ii De Standaard» (C. V. P- Brussel) wordt een lans gebroken voor de aan staande gemeenteverkiezingen, die nor maal in 1952 moeten gehouden worden. We lazen in het artikel daarover o- m. c Het zou er nochtans op aankomen in de naaste maanden een doelbewuste en consequent doorgezette politiek te voe ren... In ons democratisch systeem bestaat er maar één sanctie tegen het slecht be stuur van een partijde afkeuring van het kiezerskorps. Zo komt het. dat er over het algemeen een groot belang wordt ge hecht aan de gemeenteverkiezingen, die aanstaande jaar moeten plaats hebben. Wellicht is het verkeerd de politieke be tekenis van die raadpleging te overdrij ven. aangezien de inzet er van dezelfde niet is als van de wetgevende verkiezin gen. Locale vraagstukken spelen een gro tere rol dan de problemen van nationale en internationale politiek. Trouwens het is helemaal niet zeker dat de gemeente verkiezingen voor de C. V. P. zullen slecht uitvallen. Doch dan mag de rege ring geen blunders meer begaan, waar door zij de middenstand van de partij dreigt af te stoten. Het is nog best mo gelijk dat de C.V.P. van de aanstaande gemeenteverkiezingen een succes zou maken, waardoor de homogene formule verstevigd en bestendigd wordt. Daarom is het wellicht goed, dat de ministers meer actief optreden, zich tot het volk richten en de nadruk leggen op de ver wezenlijkingen van de C. V. P. - regering die reëel zijn. TIJL. Een zware ramp komt de reeds zo beproefde Italiaanse bevolking op nieuw te treffen. Door de jongste watersnood zijn aldaar cfuizenden men den dakloos. Hulp is dringend noodzakelijk. Het Rood Kruis van België richt daarom op Zaterdag 1 en Zondag 2 December een grote COLLECTE in voor de geteisterden van Italië. Op straat, in cinema's, openbare vermakelijkheden, enz... zal om uw steun gevraagd worden Weest mild VOETBAL Bij S. K. Vlamertinge Na de nederlaag opgelopen tegen Scor Oostrozebeke en het verlies van de lei dersplaats wil Sportkring verder mede naar de titel dingen. Zondag a. s. ontvan gen we op de Pothem het bezoek van het niet te onderschatten ploegje van F. C. Lichtervelde. Onze mannen zijn hun sup porters een revanche verschuldigd en ho pelijk zullen we Zondagavond mogen vlaggen. Begin om 15 uur. DUIVENMAATSCHAPPIJ De Zwa luw Op Zondag 2 December gaat in de nieuwe herberg De Sportvriend bij M. Marico. wijk Brandhoek een grote Duivenprijskamptentoonstelling door. De ze wordt ingericht door de gekende lief hebber en kampioen der maatschappij voor 1951. de heer Achiel Masschelein. Een prachtige beker zal aan de overwin naar geschonken worden. Inschrijving van 13 tot 14 u. 12 cate gorieën verder gewone voorwaarden. BLI HET VLIEGEND WIEL Op Zon dag 23 Dec. geeft H. Rabaut - Rommens zijn jaarlijkse herbergkermis. Hij stond echter zijn bal af aan de plaatselijke wielerclub Het Vliegend Wieldie hem voor deze mooie geste hartelijk bedankt. Hopelijk zullen alle supporters en sport liefhebbers ook het hunne er toe bijdra gen voor de bloei en de vooruitgang van onze wakkere wielerclub. ST ELOOIS FEEST Op 3 Dec. vie ren de boeren- en boerinnengilde alsook de smeden het feest van St. Elooi. Om 12 u.noenmaal in St Joris bij G. Barroo. Om 19 uurprachtige toneelavond. Op voering door het volkstoneel In Deugd en Vreugd uit Poperinge van In Rode Greepboeiend drama in 3 bedrijven. Genummerde kaarten op voorhand bij de Gez. Dejonghe. OETBALNIEUWS Brielen Sport II - E. Watou II 5-8 Tegen de physisch sterkere Eendrachters hebben onze jon gens 't niet kunnen bolwerken. In de eer ste helft hielden ze moedig stand, zodat de rust bereikt werd met 2-3. Na de koffie niettegenstaande het wind- voordeel, kon Sport de zege niet bewer ken. daar de vermoeienis zich al te fel in onze rangen liet voelen. Met de 5-8 stand werd het einde gefloten. Voor hun tweede wedstrijd hebben onze reserven flink hun man gestaan, alleen hoeven ze nog hun uithoudingsvermogen op te drijven, alsook hun samenspel be ter te verzorgen- Maar dit zal er wel ko men mils veel oefenwedstrijden en daar voor staat het Bestuur wel in. OpstellingMerlevede G.Deweerdt E., Overbergh R.Overbergh A., Lepla P.. Vansteenkiste F.Hoedt R., Deweerdt G.. Impens L.. Ameel L., Desender R. TONEELOp Zondag 9 December bren gen Die Speelghesellen uit Zonnebeke De Wonderdoktervoor het voetlicht Dit blijspel in 3 bedrijven van Jos. Jans sen wordt opgevoerd in de patronaatzaal ten voordele van de kerstboom der kin- ders Deuren open om 18.30 u. Doek om 19 u. Prijzen der plaatsen 20 en 15 fr. Kaar ten te bekomen bij R. Liefooghe. VOETBAL Zondag a. s., trekt onze A ploeg op verplaatsing naar Eendracht Watou. Niet te licht opnemen mannen, zoals tegen Zonnebeke, en dan halen we het wel. UITSLAG PRIJSKAARTING bij André Defever, herberg De Arend 1. Lahoutte Gust en Pieters Camiel 2. Parmentier Albert en Parmentier An dré 3. Vanderperre Adelson en Baccarne Roger4. Pieters Prosper en Platteeuw Albert5. Pieters Maria en Ghyselen Willy. Zondag a.s. GROTE PRIJSKAARTING in manillen, bij Gerard Defever, herberg Flandria 1.000 fr. prijzen. Begin om 5 u. BRANDWEERBAL Zondag a.s- zijn de 2 December geeft het plaatselijk pom pierskorps, een luisterrijk bal. voor al zijn leden, en liefhebbers, in een mooie tent, bij de Wasserij De LelieKler kenstraat. Ingangskaarten worden ten huize aangeboden. BURGERSTAND Geboorten Marie - Rose Dewulf, d v. Rafaël en Maria Oos- terlinck, Houthulststr.Walter Coghe, z. v. Remi en Germaine Platteeuw, Provin- ciebaanRegina Parrein, d. v. Michael en Maria - Johanna Gisquière, St. Eloois- Parochie Luc Gesquière, z. v. Michael en Godelieve Hoflack, Drevestraat. OverlijdenHypoliet Vandersype. Ho- gestraat. HuwelijksbeloftenLouis Demeulenaere Staden met Maria Kimpe. ZarrenMi chel Soenen. Staden met Simonne Phlypo Houthulst. VOETBAL Zondag 11. werd er niet gevoetbald en we profiteren er van, eens de Ille Afdeling D van dichtbij te door snuffelen. Voor de Stadense Sportkringers ziet het er niet rooskleurig uit na de ne gende voetbalzondag. Ziehier het alge meen klassement. Aan de leiding S. V. Pittem met 17 p.2. V. C. Aarsele met 14 p.3. Izegem Sp. met 13 p. 4. S. V. Rumbeke met 12 p.5. Tielt Sp. met 11 p.6. S. K. Hooglede met 10 p.7. De Ruiter met 7 p.8. en 9. respectievelijk S. K. Zilverberg en St. Baafs - Vijve elk met 6 p.10. S. K. Staden met 5 p.11. Ol. Koolskamp met 4 p. en tenslotte Dos- ko Beveren met 3 p. Ge ziet jongens, het is aan U van te herpakken. Zondag kan het niet zijn, want ge reist naar V. C. Aarsele en aan een nieuwe nederlaag kunt ge niet ontsnappen. ATHLETIEK Zondag was het de Cross van Le Soiren de Stadense cracks hebben zich tamelijk uit de slag weten te trekken. Fr. Vermeulen was bij de Scholieren de 298e op 1200 vertrekkers. In de volkscross waar er niet minder dan 2800 deelnemers waren, was A. Misplon de 1110e; M. Geldhof de 1.166e en A. Ouvriere de 1.443e. Dinsdag 27 November U. vierde het echtpaar Cyriel Dael - Irma Nuytten; hun gouden jubileum, vermits ze op de zelfde dag in 1901 in de echt verenigd wer den te Poelkapelle. Cyriel werd geboren te St. Juliaan op 28 Mei 1878. terwijl zijn echtgenote op 23 Oktober 1873 te Oekene het levenslicht zag Cyriel was de zoon van een gezin met vier kir-deren, waarvan zijn twee zusters en zijn broeder nog immer in leven zijn van een kloeke familie gesproken! Het echtpaar zelf werd gezegend met acht kinderen die ook nog allen in le ven zijnverder hebben ze reeds twintig kleinkinderen Te 11 uur vera in de parochiekerk een Plecrlige II Mis van dankzegging opge dragen door E. H. Albert Decaestecker, n».f van Mw. Daelhet gelegenheidsser moen werd gehouden door E. H. Pastoor van Poelkapelle. Daarna werd de viering in intieme kring voortgezet Mr en Mevr. Gyriel Dael uit Poelkapelle, die hun gouden bruiloft vierden, omringd door hun acht kinderen. De Koninklijke Philharmonie van Po peringe, vierde Zondag j.l. haar Ste Ce- ciliafeest. Van deze gelegenheid werd ge bruik gemaakt om een bijzondere hulde te brengen aan drie verdienstelijke leden van deze eeuwenoude muziekvereniging, nml. aan de hr Maurits Debyser, sedert 50 jaar spelend lid, en aan de hh. André Oreel en Georges Theeten, welke sedert 25 jaar spelend lid van de vereniging zijn. De hr Maurits Debyser werd door zijn collega's aan zijn woning afgehaald, waar na de Kon. Philharmonie zich naar het Stadhuis begaf, waar ze ontvangen werd door burgemeester Dr Van Walleghem en de Schepenen Denys, Roffiaen en Vitse en verscheidene gemeenteraadsleden. Te 11 u. werd in de bovenzaal een prachtig Kunstconcert uitgevoerd, onder de knappe leiding van Kapelmeester Con stant Moreau. ere-kapelmeester van het 3e Linieregiment. De Philharmonie voer de volgende stukken uit, die telkens op een langdurige ovatie onthaald werden door de overtalrijke menigte welke de ruime zaal tot in de nok vulde Marche de l'Ecole Militaire van Arthur Prévost De Pacificatie van Gent van Peter Benoit. in bewerking van Fr. Van Havenberghe Au Pays Basque van H. FernandChar les Stratton (Tom Pouce) van Théo De- joncker in bewerking van Constant Mo reau Maximilien Robespierre van H- Litolff en Le Caid, een mars met trom petten en trommels. Na afloop van het Concert werd hulde gebracht aan de 3 jubilarissen, die uit handen van burgemeester Dr Van Walle ghem een welverdiende onderscheiding mochten ontvangen. Een dreunende Bra- bangonne besloot deze plechtigheid. Vervolgens hield de Kon. Philharmonie een wandelconcert door de bijzonderste straten van de stad, waarna in het lokaal Ons Huis een banket opgediend werd aan muzikanten en sympathisanten. ROGISA. De drie vereremerkten van de Kon. Philharmonie, omringd door bestuursleden. De 57-jarige Bouckaert Palmyre, echt genote Vanhaelewyn René, uit Geluveld, deed Zaterdagavond enkele boodschap pen, toen ze op de grote baan gegrepen werd door een auto. De vrouw werd ten gronde gesmakt en in deerniswekkende toestand naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper overge bracht. waar een breuk van de wervel zuil. van de knieschijf en talrijke inwen dige kneuzingen werden vastgesteld. Aanvankelijk werd voor haar leven ge vreesd, en alhoewel thans een lichte ver betering ingetreden is, wordt haar toe stand nog steeds onrustbarend geacht, vermits een gedeeltelijke verlamming is ingetreden. De winnaars der grote loten van de Voor de 16e schijf 1951 getrokken te Deerlijk, heeft het toeval de volgende lcten toegekend aan gehele niet verdeelde bil jetten het supergroot lot van twee en een half millinery een groot lot van een mll- lloen, zes loten van 100.000 fr.. vijf loten van 40.000 fr. en vijftien loten van 20.000 fr. In tienden verkochte biljetten hebben gewonnen een groot lot van een millioen, negen loten van 100.000 fr., tien loten van 40.000 fr. en dertig loten van 20.000 fr. Het supergroot lot van twee en een half millioen werd van af de eerste dag geïnd door een bank. Het biljet dat een groot lot won van een millioen werd uitbetaald aan een arbei der wonend in een voorstad van Brussel. Plaatsen waar belangrijke loten (ten minste 20.000 fr. geïnd) werden verkocht of gewonnen Bergen. Borgloon, Brugge, Brussel (5 lo ten), Flémalle-Haute, Flenu, Gent, Hoel, Houthalen. Hundelgem, Jemeppe a 'Maas. Lodelinsart, Merksem. Pèturages, St Ni klaas (Waas), Vlchte, Wevelgem, Congo (2 loten). Bijzonderheden betreffende de winnaars arbeiders van verschillende beroepen, be dienden, chauffeur, gebrekkelijk persoon, handelaar, kleine burgers, meubelfabrikant, mijnwerker, opzichter, textielfabrikant, we ver, verscheidene potjes van arbeiders en bedienden. Opgeletde 17e schijf 1951 wordt ge trokken op Zaterdag 8 December te Wa terloo. (5644) Volksvertegenwoordiger H. Lahaye stel de enkele vragen tot de minister van Landsverdediging, de h. De Greef, waar van het antwoord onze rijkswachters ze ker zal interesseren. In verband met de kledingsvergoeding blijkt uit het antwoord van de minister, dat deze niet zal afgeschaft worden, bij een gebeurlijke wederaanpassing der wed den. Deze vergoeding wordt toegekend sedert het Koninklijk Besluit van 25 Ja nuari 1950. Wat de organisatie der verlofdagen be treft. die totnogtoe eerder gebrekkig was, vermits slechts 1 van de 7 rijkswachters van een brigade mocht in verlof gaan, verzekerde de minister dat daar nu ver andering in komtin de verlofperiode zal 1 op 5 rijkswachters van een brigade met verlof mogen gaan. Sedert de h. Lahaye aandrong, nl. op 15 October, is ook een verbetering tot stand gekomen in zake de rijwielvergoe ding: het Koninklijk besluit van 29 Oc tober 1951 brengt ze inderdaad van 20 fr. op 54 fr.. met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951. De achterstallen zullen binnenkort uitbetaald worden. Ten bate van de rijkswachters nog en ook van de middenstand, drong de heer Lahaye tenslotte aan, opdat de rijks wachter vrij zou gelaten worden om ze kere kledingsstukken rechtstreeks in de handel te kopen. Dit mag hij volgens de minister van Landsverdediging, op voor waarde dat die kledingsstukken volledig overeenstemmen met degene, die door het toerustingsmagazijn worden afgeleverd. BEEN GEBROKEN Jacobs Godelie ve uit Bikschote viel Dinsdag met haar fiets, waarbij ze een beenbreuk opliep. Ze werd ter verzorging naar leper over gebracht. oous inoite a consulter une de ses Assistantes cliez Depoorter-Vandenhende AU PALAIS DES PARFUMS 27, Rue au beurre YPRES Le LUNDI 10, et MARDI 11 DECEMBRE 1951 Des conseils oous seront don- nes sur les soins d apporter a ootre épiderme et oous i pourrez également bénéficier des mémes Traitements qu'aux Salons de Paris, Lonares et I lieu)-York. maar 't zoed olglyk moet'n kun' zyn!!... dat d'Optimisten hun Yperse revue 't Ke zyn, 't ke nie zyn, 't kut olglyk zyn nog minstens één maal op de planken bren gen Ik zeg nog minstens één maal, maar een flinke dubbele wederopvoering ware denkelijk niet te veel! Zó groot was de bijval welke onze jeugdige artisten moch ten oogsten met hun eersteling van het seizoen 1951-1952 Bij hun laatste optreden van het af gelopen seizoen, hadden we wat dienen te vitten over de keuze van het stuk, en ik geloof ten tijde geschreven te hebben dat de Optimisten zich zouden dienen te hou den aan revues, liefst met lokale kleur en inslag. En ik meen dat de bijval welke hen thans te beurt viel, hen zal bewijzen dat we het bij het goede eindje hadden! Er bestaat geen gevaar dat ik zal te gengesproken worden, als ik beweer dat de nieuwe revue veruit het beste stuk is. welke de Optimisten voor het voetlicht brachten. Ik beweer natuurlijk niet dat alles perfect is. dat weten auteurs en ac teurs ten andere ook. maar er bestaat een hemelsbreed verschil tussen de opvoe ringen 1950 en vroeger en deze van thans I Ontegensprekelijk werd de revue ge domineerd door de sterke personaliteit van dhr. Roger Pinte, die een zo pittige uitbeelding gaf van Lairten, dat zelfs de meest doorwinterde beroepsspelers er weinig zouden aan verbeterd hebben Hij kreeg een degelijke repliek van Mevr. Roger Pinte, die een onbetaalbare Fiete typeerde, maar er in het vervolg zou die nen voor te zorgen, haar personnage niet té veel meer te chargeren. De hr. C. Deltombe, die reeds bij zijn vorig optreden blijken had gegeven van een onweerlegbare klas, mag de revelatie van de huidige revue genoemd worden. Hij speelde stukken beter dan vroeger en bleek op zijn gemak in alle omstan digheden. Ook de hr. Y. Deprost, die met de drie voornoemden het viertal vormt, waarrond gans het spectakel draait, maakt steeds vorderingen en mag zijn voetje stilaan bij de eerste-rangs-acteurs gaan zetten. En... wat er niets aan bederft: als 't no dig is kan hij wel nog een deuntje zin gen De bijrollen waren zeer goed verzorgd. Mejuffers Haeghebaert, Knockaert, en Vandevoorde en* de hh. Werrebrouck. Staelens, Devos en Dewyn typeerden op flinke wijze verscheidene personnages waarin sommige stadsgenoten wel een beetje hun eigen zich zelfzullen ont dekt hebben. Ook hier kunnen we vorde ringen aanstippen, en wel bij Mej. Hae ghebaert en de hhr. Staelens en Dewyn. die er met reuzeschreden op vooruit gin gen. Van de figuratie niets dan goed. en niets dan goed van het orkest en de bal letten. Bijzonder deze laatste waren puik verzorgd en verrasten ons op de meest aangename wijze. In dit verband onder strepen we gaarne het mooie nummertje van Mejuffers Haeghebaert, Y. Lacante en Agnes Van Lerberghe, nummer dat te recht door het opgetogen publiek op bis- ■geroep onthaald werd. Reeds bij vorige gelegenheden hebben we kennis gemaakt met het talent van dhr. J. Leclercq als décorateur. Hij heeft ons ditmaal weer verrast met enkele pui ke stukjes werk, zoals zijn Rijselpoort en zijn reuzen Goliath en Robrecht de Fries. Om te eindigen, en vermits we nu toch bezig zijn met een wierookvat op des Op- timistenneus kapot te slaan, zullen we hen geluk wensen met hun keus van de ge broeders Parmentier, als omlijstingsnum mer. We hadden reeds eerder de gelegen heid dhr. Roger Parmentier te horen, zij het langs Radio Kortrijk of Brussel en wisten dus al welk vlees we in de kuip hadden. Ik zal mijn oordeel over hem samenvatten als volgthij heeft heel wat kansen een tweede Bob Scholte te wor den Zegt U dat genoeg We zullen nu nog herhalen wat we schreven bij het begin van deze bijdrage wij hopen van harte dat de Optimisten nogmaals hun revue opvoeren, om aan de talrijke kandidaat-kijklustigen, een nieu we kans te gunnen van eens kennis te ma ken met gezonde Yperse leute... ZWARE VAL De genaamde Rechet Michel, alhier wonende, deed Maandag een zware val met zijn rijwiel, zodat hij met gebroken been opgenomen werd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 2