UIT DE. STPEEK Filmsterren te gast in IEPER... Buitengewone Variété=Avond BRIELEN MESEN ZONNEBEKE VLAMERTINCE ZONDAG 13 JANUARI 1952 te 20 u. zeer stipt in de zaal van het Hotel SPLENDID BRITANNIQUE Grote Markt Koning Albert te IEPER FRANCINE MURIEL: de onweerstaanbare die te Brus sel :riomfen oogstte met Laurel en Hardy. Wie haar eens zag. komt stellig terug... Wie haar nooit zag mag ditmaal de gelegen heid niet laten voorbijgaan... BRUYERRE RENE: fantaisist-conférencier. LOU STANLEY het vrouwelijke wonder dezer tijden in haar sensatienummers der moderne magie met levende dieren... Een attractie van internationaal formaat. LES ZINGARELLA de Zwitseree «Sceurs Etienne»... 10 SILBERSTERN muzikale leider en animator... STADEN LANGEMARK ZILLEBEKE POELKAPELLE Het Psycho-Medico-Sociaal Centrum te leper TURNEN van de vier ministers van Buitenlandse Zaken (Groot-Briuanmé. Frankrijk, de Verenigde Staten en de U-S-S-R-) die op 2: Januari te Londen zal gehouden wor den Naar verluidt zouden de Westerse drie een nieuw ontwerp voor een Oostenrijks vredesverdrag hebben opgesteld, hetwelk tijdens deze bijeenkomst aan de USS-R. zou worden voorgelegd. Dit ontwerp zou de 59 artikelen bevat ten waarover de vier mogendheden bet reeds eens zijn en tevens nieuwe oplos singen voorstellen voor de vijf nog han gende kwesties o- m. sterkte van het Oos tenrijkse leger, de regeling der schulden er. de rechten der vluchtelingen. In bevoegde kringen verklaart men dat de drie mogendheden besloten zijn alles in het werk te stellen om een accoord te bereiken en men voegt er aan toe. dat te Washington voor het ogenblik geen af zonderlijk vredesverdrag tussen de drie Westelijke mogerfdheden en Oostenrijk wordt overwogen voor het geval de U S. S-R. haar onverzoenlijk standpunt hand haaft Men voegt er aan toe. dat een dergelijk afzonderlijk vredesverdrag in zekere ma- •e de splitsing van Oostenrijk zou besten digen en aldus alle hoop de U S S R haar troepen te zien terugtrekken de bodem zou inslaan. EEN RUSSISCHE BEGRIPSBEPALING OVER DE AANVALLER. In een ontwerpresolutie ingediend bij «e juridische commissie van de U. N O- geeft de Sovjetunie haar bepaling van de aanvaller. Volgens haar is dat een staat, die de oorlog verklaart aan een andere staat •f zonder oorlogsverklaring met zijn strijdkrachten bet grondgebied binnen valt van een andere staat Andere geval len zijn 1 Bombardement van het grondgebied van een andere Staat of doelbewuste aan val door zijn oorlogsschepen of zijn vlieg tuigen 2 Betreding van het grondgebied van Mie staat of weigering het te verlaten na af.oop van de toestemming. 3. Zeeblokkade van de kusten en de ha vens. 4. Steun aan de op zijn eigen grondge bied georganiseerde krijgsbenden van een andere staat om het grondgebied van een derde staat binnen te vallen Het Russische ontwerp verklaart dat geen enkele staat het recht heeft, een an dere staat, onder om het even welk voor wendsel van politieke strategische, of economische aard aan te vallen. De agres sie is evenmin toegestaan, omdat een na tie achterlijk is. slecht bestuurd wordt of ten prooi is aan een burgeroorlog De Sovjetunie is eveneens van oordeel, dat een schending van internationale ver dragen. van handelsakkoorden of van economische concessies een agressie niet zou kunnen rechtvaardigen Hetzelfde I geldt voor verbreking van de diplomatie ke of economische betrekkingen, econo mische boycot, niet-erkenning van schul den. beperkingen inzake immigratie of schending van diplomatieke voorrechten. Indien een staat weigert, gewapende strijdkrachten van een andere staat, die op weg zijn naar een derde staat, over zijn grondgebied te laten trekken, of in dien hij maatregelen treft van godsdien stige of anti-godsdienstige aard. of grens incidenten schept, is de Sovjetunie even zeer van oordeel, dat een aanval niet ge rechtvaardigd is. Krachtens de Russische bepaling heeft een staat, zo hij bemerkt dat een andere staat aanzienlijke strijdkrachten bij zijn grenzen samentrekt, het recht, militaire tegenmaatregelen te treffen, zonder noch tans de grenzen te mogen overschrijden. BEKNOPT SAMENGEVAT. Aldus kunnen we dit wekelijks interna tionaal politiek overzicht besluiten met de vaststelling dat de gemoederen der heersers van Oost en West nog steeds strijdlustig zijner wordt over vrede ge sproken. terwijl de tegenpartij wordt uit gescholden of bedreigd. SPECTATOR WH VOETBALEKONT BI. Star Poperin- ge - Brielen Sport 3-1 Brielen leverde kier haar beste wedstrijd van het sei zoen en moet in geen enkel geval blozen voor deze nederlaag die een overwin ning waard was. Gedurende de ganse match en in alle lijnen was het Brielen-team danig de meerdere, dat al wie een minimum ob jectieve kijk op het spel had. onomwon den moest bekennen na de wedstrijd, dat de cijfers alles behalve de juiste waarde verhouding weergaven. Poperinge was gehandicapt door het ontbreken van een paar titularissen en ook tornen we geenszins aan het brio. waarmee de Blue-Star - defensie de tal- 4r loze standjes in haar doelzone. opklaar de maar toch moet het gezegd dat mits een greintje meeval, de Brielenaars min stens de halve inzet konden veroveren. Brielen wint de toss en Poperinge is eerst ten aanval. Voor niet lang echter. Na 5 minuten komen de bezoekers onder doom. Halfs Overbergh en P. Lepla stel len voortdurend hun voorspelers aan het werk. die door gebrek aan kalmte ettelij ke open doelkansen aan de hals brengen. Wanneer een bedrijvige A. Vanbeselae- re de Blue-Starverdediging achter zich heeft, geeft hij jammerlijk in de handen van keeper Raecke. A. Devos volgt even tater zijn voorbeeld. Brielen is geduren de deze eerste speelhelft technisch maar vooral physisch veruit de baas. Wanneer A. Lepla boven het hoofd van de uitgelopen doelwachter kopt. komt een verdediger juist op tijd om op de lijn te redden. Bij een der luttele locale aanvallen be gaat back Boullet fout tegen Desmadryl. Deze geeft de vrijschop voor doel. De ver rassend opgedaagde Descheemaeker kopt mooi binnen (1-0). Zo komt de rust met een uiterst gevleide 1-0 voorsprong voor Blue Star. Na de rust krijgen we com pleet hetzelfde spelbeeld. Aanhoudend beuken de Brielense aanvallen op een verdubbelde verdediging De sporadische aanvallen van de loca len zijn echter niet ongevaarlijk te meer daar Brielen alles in de aanval werpt. Aan de 55e minuut weert Boullet af in de voeten van de ongedekte Temperville die geen moeite heeft om van dicht te be sluiten (2-0). Brielen geeft de moed niet op en ziet zich eindelijk beloond aan de 60e min- nuut langs A. Deweerdt (2-1). Geduren de een kwartier hangt de gelijkmaker in de lucht tot wanneer aan de 82e minuut P Battheu de bal krijgt toegespeeld. Zijn Inzenden voor doel wordt door een on gelukkige reflex van Vandamme in eigen doel geweerd (3-1). Nog gaat Brielen ten aanval, doch met deze stand fluit een beste scheidsrechter ▼an Belle het einde. Zeer onfortuinlijke nederlaag van de leider. Blue Star heeft dank zij een rui me dosis meeval en een goed spelende verdediging de match gewonnen. Bij Brie len valt de ganse ploeg te vermelden met een bijzonder pluimpje voor A. Over bergh. P. Deweerdt." P. Lepla en A Van- beselaere. Zondag a.s. gaan we op bezoek bij ge- buur F. C. Woe sten. CABARETAVOND Op Zondag 13 Januari 1952 te 18 uur stipt, treedt het graaggehoorde cabaretgezelschap t Jeugd en Vreugdvan Wytschate op in de ge meentelijke Feestzaal Liefhebbers van zang. dans en feest-gezelligheid mogen deze uitzonderlijke kans niet laten voor bijgaan. Genummerde kaarten aan 15 en 10 fr. zijn op voorhand te bekomen. VOETBAL Zonnebeke - Elverdinge 3-2 Zonnebeke op eigen veld moest zich heftig te weer stellen om geen nederlaag op te lopen tegen het sterke elftal van El verdinge. 't Spel verloopt aanvankelijk ver deeld. Aan de 20e min. echter na een lo kale doorbraak, wordt onze hard wroeten de ploeg om zijn moeite beloond en kan door Goffin het eerste doelpunt aangete kend worden. Verder wordt aan beide kan ten hard gespeeld doch geen enkel doel wordt vóór de rust nog genet. Na de koffie bemerkt men dadelijk dat de gasten de gelijkmaker betrachten waarin ze aan de 50e min. door hun mid- voor gelukken. Al snel breken de bezoe kers weerom door doch zonder erg, daar onze keeper de ballekens behendig weet te vatten. Onze Oscar legt de bal op de lijn om ze door Reynaert te laten schie ten doch de rechtse hoek schopt ze naar binnen aan de 60e min. De partijdige lei der kent ten onrechte dit doelpunt toe De lokalen breken thans opnieuw door doch een gemaakt goal wordt afgekeurd. Onze ploeg wordt daardoor hitsig en deze prikkelbaarheid wordt aan de 67e min. beloond met een goal langs Tresy. Van weerszijden wordt geruime tijd verwoed spel geleverd wat aan de 80e min. op een goal voor de onzen uitloopt. Zonnebeke behaalt de welverdiende overwinning met 3-2. In de algemene rangschikking neemt Zonnebeke de tweede plaats in daar Woesten verloor. JAAROVERZICHT: Plechtige kommu- nikanten34 jongens en 29 meisjes. Huwelijken 21. Gekerstend 68 kinderen waarvan 55 van de parochie en 13 van het omliggende. GROOT CONCERT in de patronagezaal op Zaterdag a. s. 12 Januari te 19 uur stipt, door het Hohner Accordeon Or kest met 12 uitvoerders onder leiding van AiHort De Hollander met het Accordeon- Kwintet en zijn Radio Musette-ensemble en met medewerking van de charme-zan geres Doris Liliane. Kaarten bij René Blanckaert. Rom. Dobbelaere en Jules De- clercq. ZWAAR MOTOONGEVAL Logie Al- bert. wonende wijk Het Hoekjereed Vrijdagmorgen omstreeks 7 u., per moto naar zijn werk. Op de baan Vlamertinge- Ieper gekomen ter hoogte van het Zwak zinnigengesticht reed hij in volle vaart een onverlichte viskar aan en stuikte zwaar ten gronde. Hij werd naar de kliniek te leper overgebracht waar men een erge beenbreuk benevens zware kneuzingen vaststelde. L. A. zal er een zestal weken in behandeling zijn. De moto werd zwaar beschadigd. GELUKKIGE WINNAAR Voor A. A. begon het nieuwe jaar zeer beloftevol. Hij stelde immers vast dat hij het rond som metje van 100 000 fr. gewonnen had bij de laatste trekking der koloniale loterij. Een niet alledaags nieuwjaarsgeschenk. TONEELAVOND Op Zondag 13 Ja nuari treden de verpleegsters van de school van Kortrijk op in de Familiezaal met het zeer boeiend drama Strijd op het witte FrontKaarten op voorhand aan 20 en 15 fr. bij de Gez Dejonghe en aan de ingang van de zaal. Begin om 6 30 uur. De opbrengst er van komt ten goede aan de plaatselijke V.K-A J. afdeling. TONEELNTEUWS De St. Jozefskring nam dit jaar deel aan de wedstrijd voor categorie indeling en klasseerde zich in de Eerste Categorie. Slechts 5 van de 18 me dedingende groepen klasseerden zich in deze categorie. Een harteliik proficiat voor de groep en leider C Hahn. VOETBAL S. K. Vlamertinge - OL FRANCINE MURIEL. DE «KNAL-AVOND» VAN HET JAAR Stemming, vrolijkheid, humor, spanning Komt zien en oordeelt Gratis tombola met zeer interessante prijzen (THO RADIA) Aangename geschenken zullen uitgedeeld worden aan alle aanwezige dames en juffrouwen- Inkcmrecbt: 20 fr. GEEN verhoging van de prijzen der dranken Reserveert bijtijds uw plaatsen en tafels in het l 1H :n4 ..rtnrKl irtoon Hotel Bri unique te leper De locatie is volop aan de gang Laat deze enige kans niet voorbijgaan... Gezien het buitengewoon Programma vestigt de Directie van het Hotel Britannique de aandacht van haar geacht ënteel op het feit dat de vertoning stipt om 20 uur zal beginnen. (5808) mmimtmimtMimimimimimimimtmtmtmimtmtmim* Ledegem 2-1 Zondag 11. speelde rood wit merkelijk beter dan tijdens de laatste weken en de eindcijfers konden veel' ho ger opgelopen hebben. Doch er diende in de vervanging voorzien van G. Hoflack, die ziek was. De jonge R. Messiaen werd op gesteld als midvoor. Een speler met toe komst. technisch goed geschoold, doch in routine en gestalte bleek hij toch nog niet opgewassen. Rood-wit domineerde de gan se eerste helft en Ledegem huldigde het systeem der zeven verdedigers. Wanneer Juul. die een puike eerste helft speelde, doorgaat en inzendt, kanjert G Cauliez boven. Op doelworstellng gaat het leder tot driemaal toe tegen de witte lijn en eindelijk kan de doelwachter kansrijk red den. Een mooie kopbal van Messiaen wordt in corner verwerkt. Aan de 43e min. ech ter weet G. Leroy midden een kluwen van spelers het openingspunt te netten (1-0). wanneer G. Cauliez reeds een straf schop op de doelpaal gegeven had Na de rust is het wederom gedurende 20 min. rood-wit dat het hoge woord voert. Als Ledegem eindelijk uit de omknelling loskomt worden de rood-witte aanvallen schaarser doch gevaarlijker, gezien ze nu meer bewegingsvrijheid hebben. Als Ko zen aan de 75e min doorgaat, wordt hij foutief gestopt. Hij belast zich zelf met het nemen van de vrijschop, de bal belandt voor doel en wanneer de bezoekende doel- verdediger gereed staat om het leder op te vangen, komt G. Cauliez opdagen en verandert het leder met het hoofd van richting (2-0). Aan de 85e min. weet Le degem van dichtbij de eer te redden. (2-1) Onze reserven speelden met 10 man en verloren ten slotte met 4-3 op het terrein van B. S. Poperinge. Zondag a. s. gaat ons eerste elftal op be zoek bij Molen Sport Ingelmunster. Ver trek aan het lokaal om kwart vóór een. De verplaatsing geschiedt met luxewagens. BURGERSTAND Geboorte Lefevere Noël. z v. Cyriel en Knockaert Irma, Handzamestraat. IluwelijksbannenVanthomme André van Staden. met Casier Maria van Beitem Casier Georges van Staden. met Vandam me Simonne van Houthulst. St ELOOISPAROCHIE Overzicht 1951Geboorten 16Huwelijken 9Over- lijdens 8. NAKLANK TONEEL De Koninklijke Toneelmaatschappij Kunst en Broeder min voerde met de Kerst- en Nieuw jaarsdagen de vrolijke operette «Sepp'l» op. Ze kenden een geweldige bijval, dit bewees de bomvolle zaal bij elke verto ning. Mevr. J. Impe-Flamand Mariette. speelde op enige wijze de rol van Senp'l. Mej. Jeannette Dewulf vierde haar debuut In Lauri en het mag als allerbest ge slaagd worden genoemd. De steeds graag- geziene A. Leroy. G. Declercq. Mej. Fla- mand Marie-Jeanne. Mevr. Paul Billiet en Alois D'Hondt vertolkten de overige hoofdrollen. Een puik spelende groep bal letdanseressen zorgden voor de goede omlijsting. Dhr Jules Leroy als regisseur en dhr Marcel Ameel als spelleider die nen geloofd voor de meesterlijke leiding. Wij verwachten van «Kunst en Broe dermin nog menig zulk goed werk. AANRIJDING Verleden week Woens dag omstreeks 16.30 uur. had een aanrij ding plaats op de Bikschotesteenwegde biervoerder van de Brouwerij Van Eecke. Langemark. kwam uit een zijweg de baan opgereden, toen juist een auto. het dorp kwam binnengereden, bestuurd door de directeur van de Melkerij St. Paulus te Langemark. De bestuurder deed nog het onmogelijke om af te zwenken, maar slipte met zijn achterste spatbord tegen de schokbreker van de autocamion, en deze werd volledig afgrukt. De camion werd weinig beschadigd. Door de plaatselijke politie werd een onderzoek ingesteld. GROTE PRIJSKAARTING Zondag aanstaande 13 Januari 1952. monster prijs- kaarting in het Manillen, bij Jozef Brey- ne Café Casino 5-000 fr. prijzen gewaarborgd begin om 13 uur. AANRIJDING In de verlenging naar de Komensteenweg. had Donderdagnamid dag een aanrijding plaats tussen de per sonenauto van Dr Delaissé uit leper en de camion v°ar. Vermes Cyriel uit Holle- beke. Gelukkig werden beide voertuigen slechts licht beschadigd. UITSLAG PRIJSKAARTING bij Alfons Vantyghem. 83 ingeschrevenen. 1. Callewaert C. en Segier Marcel 2. Seys F. en Verbrugghe André 3 Schou teeten O. en Segier Gerard4 Verbeke G en Noliet Fl.5. Descheemaeker A. en Segier Georges. Interesseert U niets in onze Kleint Aankondigingen Met ingang van het nieuwe jaar werd door de Minister van Openbaar Onder wijs het nog ontbrekende lid van het personeel aangesteld. Het betreft name lijk Mejuffer Maes L. uit Zwevezele, socia le assistente, die als dusdanig aan het rijkscentrum zal fungeren en die om haar aanstelling van harte gefeliciteerd wordt Het voltallig dienstpersoneel bestaat thans uit de adviseur-directeur van het centrum de heer Desomer A.. de geneesheer-onderzoekerde heer Dokter Marroyen E-, de secretaris-operateurdhr Casier W.. de verpleegsterMevr. Feems-Dehondt M-J.. en de sociale assistente: Mej. Maes L. Dit personeel, bewust van de edele en verantwoordelijke taak die van hen ge vraagd wordt, werkt als een geheel aan het moeilijke en delicate vraagstuk der passende oriëntering onzer jeugd. Dit brandend probleem, het grote vraagteken van de toekomst der jongeren, kan slechts door een veelheid van speciale bekwaam heden tot een goed einde gebracht wor den. Elk lid van dit personeel heeft dan ook een eigen studiegebied dat grondig uit gediept wordt, de nauwe en volledige sa menwerking van deze ploeg leidt tot uit gediepte resultaten, die grondslag vormen van verantwoorde raadgeving en hulp- Het zou ons te ver leiden afzonderlijk over dit zo verscheiden als uitgebreid ter rein uit te weiden, niettemin past hier een woordje over de vele doelstellingen van het Psycho-Medico-Sociaal Centrum. Want nog te veel ouders en ouderen staan er onwetend, om niet te zeggen totaal onbekend, tegenover. Het Rijkscentrum is gelast met de oriëntering der leerlingen in de breedste zin. d.wz. het verstrekt raad bij bepaal de moeilijkheden die oprijzen tijdens de studiën, bij de opvoeding of bij de grote stap naar het beroepsleven. Enkele voor beelden wordt uw kleuter niet gehin derd door zintuiglijke onvolkomenheden ziet hij goed Is zijn gemakkelijke ver strooidheid niet te wijten aan een gebrek kig horen Welke zijn de oorzaken van zijn lusteloosheid, onverschilligheid In verdere klassen der lagere afdelingen vraagt ieder vader en moeder zich af of het kind nu presteert wat het kan Kon het meer punten .behalen en moeten wij strenger optreden of vergen we thans te veel van hem. wat schadelijk kan uit vallen Het gewichtige probleem der eer ste studieoriënteringnaar welke afde ling moet ik hen nu sturen Wat past het best bij hun geschiktheden En in middelbare klassen Steeds problemen, overal moeilijkheden. Later staan ze voor de gewichtige keuzevoortstuderen Wel ke studie Een beroep aanleren, een stiel beginnen Welk beroep Welke stiel Vragen van zorg en kommer voor ouders en kinderendrukkende grondproblemea van het leven. Het is de taak van bovenvermeld per soneel in al deze en andere moeilijkheden eigen aan de jeugdperiode, een degelijke aanwijzer te zijn en zowel op medisch als op psychologisch gebied, op sociaal als op pedagogisch terrein, een verantwoor de raad te verstrekken en hulp te ver lenen. Deze bijstand in de oriënteringsproble men steunt niet alleen op de medewer king van allen die de opvoeding behar tigen. doch draagt het karakter van eea blijvende en voortgezette samenwerking. Oriënteren is geenszins een loutere kwes tie van testen of van eenmaal tussenko men in de loop van de schooljaren, doch een continue persoonlijkheidsstudie. Al de leerlingen van de rijksscholen ia onze stad staan op die wijze onder een voortdurende geestelijke en lichamelijke gezondheidszorg, die tot het welslagen van een ganse toekomst kan leiden. Deze psycho-medische en sociale voog dij. in nauw overleg met de opvoeders, in het bijzonder met het leraarskorps, wordt kosteloos verstrekt aan de leerlin gen van vermelde scholen. Het Centrum is toegankelijk voor de ouders, bij voorkeur de Donderdag- en Zaterdagvoormiddag van 9 tot 12 uur of na schriftelijke of telefonische afspraak (leper 895) met het oog opaanvragen van een onderzoek, bespreking met de adviseur van het verstrekte advies, van de opgerezen moeilijkheden, bekomen van allerlei inlichtingen over studie- en be roepsmogelijkheden, studiebeurzen, ande re sociale instellingen, enz... De adviseur neemt zelf soms het initia tief de ouders uit te nodigen om de op gerezen problemen of de uitslag van het onderzoek te bespreken. De raadplegingen van de geneesheer ge beuren op afspraak steeds de Woensdag namiddag of de Zaterdagvoormiddag. Ook de ouders van andere leerlingen kunnen en mogen steeds beroep doen op de hulp van het Psycho-Medico-Sociaal Centrum. De Montstraat, 11. Niet alle steden, niet alle athenea noch rijksscholen, beschikken over een derge lijke uitstekende inrichting en leper kan terecht fier zijn over het bezit van een prachtig, zeer modern uitgerust centrum dit ten bate van de ouders en van de leerlingen onzer officiële rijksscholen. Zaterdag 12 Januari wordt er voor de leden een filmavond gegeven in het turn- lokaal. Lapge Meers, begin om 19.30 uur. Enkele prachtige turnfilmen zullen er af gerold worden waaronder het Leerlingen- 1 bondsfeest te Gent. waar onze jongens met 2 afdelingen hebben meegekampt- Een buitenkansje om zich zelf eens op een film aan 't werk te zien. Verder krijgt men het Interlandentornooi te Florence, in Italië, te zien. Daarbij komen nog de wereldkampioenschappen te Bazel en 't In ternationaal dameskampioenschap te Luik. Alles samen iets voor de fijnproevers op turngebied. De ingang is gratis voor de leden, niet-leden betalen 5 fr. als deel name in de kosten. Gezien de vele vragen tot heropvoering van de Turnrevue zal er aan deze wens gevolg gegeven worden. Op 10 Februari te 19.30 uur stormen Sissen en Sooten de wereld rondnogmaals in de stads schouwburg. Een gelegenheid voor diege nen die op 16 December belet waren, om thans te profiteren van een plezierige avond en tevens te genieten van een schit terend turn vertoon. Stadsgenoten, houdt deze datum vrij De mannenafdeling wordt werkelijk ge teisterd vanwege de militaire verplichtin gen. Sedert enkele weken is nu ook de knappe Michel Truwant naar 't leger ge trokken. Dit haalt een lelijke streep door zijn rekening, waar hij alle verwachting had gesteld op het kampioenschap 2e Ca tegorie. gezien de geweldige vooruitgang die hij had gemaakt in de laatste maan den. Misschien krijgt hij eerlang toch nog gelegenheid tot oefenen, wat we hem van harte toewensen. G-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 2