WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. De werkloosheid in Vlaanderen en meer speciaal in Zuid-Westvlaanderen. 5e JAARGANG Nr 9 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 HET YPERSCH NIEUWS «BsTULK EN EEDACTIE: 34. BOTERSTRAAT, YPER Tei SM Postcheckrek. «1.73 CL. DCMOETTERVERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Werkloosheid, werkmogeiijkheden en productievormen een probleem dat on getwijfeld het ganse land betreft, doch dat, vooral in Zuid-Westvlaanderen. zich scherp en beangstigend stelt. Zonder uit stel dient er voor deze streek een oplos- -ing gevonden, zoniet is het onmogelijk de algemene, huidige levensstandaard te handhaven in ons gewest. Het aangesneden probleem trekt, de laatste tijden, ook in hogere kringen, de ruime aandacht op zich. Het is dan ook voor allen van belang dit vraagstuk eens nader te beschouwen. Langs haar woordvoerders om. (o m. te Brugge, in Januari 1952) wijst de Rege ring er herhaaldelijk op. dat de oplossing der werkloosheid gelegen is in het oprich ten van nieuwe industrieën, dewelke ech ter zouden moeten ontstaan door privaat initiatief en met private kapitalen. Theo retisch en principieel kan deze voorge stelde oplossing zeker zéér juist blijken, doch bet valt onmiddellijk op, dat ze absoluut niet te verwezenlijken is in de praktische omstandigheden der huidige tijdsconjonctuur. Inderdaad is tegenwoor dig alhier het flskaal regime zó drukkend en de administratieve haarklieverij zo beiemmerend, dat het privaat kapitaal verkiest te gaan schuilen in gunstiger gebieden. Daarom dient de atmosfeer eerst gezuiverd en verruimd, en een vertrou- wen-gevend klimaat geschapen, waarin het privaat initiatief zeker is vruchtbaar te kunnen en te zullen gedijen. We komen daarop verder terug. Onze Ministers zijn ook de mening toe gedaan dat een economisch-verbonden Buropa het probleem der werkloosheid iu gunstige zin zal beïnvloeden. Indien de eerste uitslagen der Benelux-ondervin- ding deze hoop moeten staven, dan ware het ons toegelaten zeer sceptisch te staan tegenover deze ministeriële vooruitzich ten De internationale maatregelen, die spijt alles eerstdaags zullen genomen worden, bevatten ongetwijfeld de oplos sing van vele noden, maar men mag toch niet vergeten dat de economische, sociale cn culturele factoren in verscheidene lan den zo verschillend zijn, dat het zeker jaren duren zal vooraleer practische re sultaten zullen bereikt worden. En gedurende die jaren zal de wantoe stand in Zuid-Westvlaanderen er zeker niet op vooruitgaan integendeel. Dat men niet teveel verhope van maatregelen op internationale schaal, maar wel. onmid- delli.k voor vlugge resultaten op natio naal en nog meer op regionaal gebied een oplossing zoeke. Onlangs verklaarde de Heer Eyskens zeer juist: «...de regering heeft gelijk. die kredieten (gedeeltelijk van Euro- »Pese betalingsunie en NATO) onder stuken te gebruiken voor binnenlandse s expansie, waardoor tevens een oplossing s wordt gegeven aan de werkloosheid, die s voor 3/5 in Vlaanderen heerst. De Poli- kT* Van investerin8en, door de Regering s beloofd, kan dit vraagstuk oplossen en sziin de eerste konkrete maatregelen In »dit verband overwogen. Zij zal resul- s jalen opleveren, vooral als. op geweste- sjiJk gebied gewerkt wordt, waarbii be- «ang moet gehecht worden aan de kleine s en middelmatige bedrijven. Deze ver- aring raakt de kern zelf van het pro bleem De Regering zou dus bereid zijn kre- oieten te verschaffen met het doel de erhloosheid op te slorpen. Deze maat delen zullen echter maar doeltreffend ;ndien. lijk de Heer Eyskens sugge- eert op gewestelijk plan wordt gewerkt *®ronderstelt dat men. eerst en hoofd- st u' 'l6 aanclacht zal wijden aan deze h»vi bet meest door de werkloos- vjaangetast. Onder die gewesten indt zich Zuid-Westvlaanderen Daar ar ,je nood het jjoogst is. dient het en het meest geholpen dit toch is eis van elementaire logica Het zou andere niet opgaan, dat deze kredie- d0f^erd®r z°uden gaan naar invloedrijke-. m'n door werkloosheid geteisterde gn-,' zul(ce handelwijze zou alleen gevolg hebben, het verschil tussen _rneer en min geïndustrialiseerde gebie- bw i5" te accentueren. Aan de reeds •ok krwT industrie®n zouden nochtans r«- redieten mogen en moeten ve-schaft. - **ar' op voorwaarde dat deze ^"strieën zich zouden ontdubbelen in smeken, die door een blijvende nio* '°°?be>d zijn aangetast, en waar het te- °n*®5reekt aan geschoolde we'kkrach- 2njj onze vroegere grensarbeiders in ^-«estvlaanderen bijvoorbeeld), ker - de industrialisatie van deze stre kel 3an 16 *'a^keren zou de Regering en- <j;ee ^r°*e werken hoeven uit te voeren. <ie ,rri':,schien niet dringend lijken, maar °fn ^n ganse ommekeer zouden te- st-ef, ngen in de geschiktheid van een (bmj °m geïndustrialiseerd te worden -e vaart Teper-Komen). Deze wer- fjol z°uden ten andere hoofdzakelijk kun- uitgevoerd worden dank zij werk te "fkkrachten die zich ter plaatse ^^nden. wat de kosten mits een ver standhouding tussen de verschillende Mi nisteries ernstig zou verminderen. Dat zulke maatregelen, onder alle oogpunten zeer nuttig zouden zijn is vanzelfsprekend. Van de aangehaalde verklaring van de Heer Eyskens lijkt ons echter het laat ste deel van primordiaal belang, «...waar- bij belang zou worden gehecht aan de middelgrote en kleine ondernemingen. De openbare werken, waar we het in vorig alinea over hadden, zullen hun nut eerst op langere termijn openbaren hulp aan Middelgrote en Kleine bedrijven zal onmiddellijk vruchten opleveren. Ons gewest heeft vooral van zulke be drijven haar heil en heropstanding te verwachten Deze bewering staven we door het feit dat het ons bekend is dat verschillende van die Middelgrote en Kleine Bedrijven, niettegenstaande de onaangepaste toestand der streek, bereid zijn er zich te komen vestigen of er ont dubbelingen te stichten. Ze zijn aange trokken door de grote voorraad werkloze vakmannen, maar ze worden tegengehou den en ontmoedigd door het noodlottig klimaat dat rond de kreditering wordt geschapen. De eerste noodzaak is dan ook de voorwaarden en mogelijkheden der kredietverlening te vergemakkelijken. De initiatieven en de kredieten moeten ter plaatse gehouden worden en aangetrok ken door een meer soepele en aangepas ter werking van de administratie die de kredieten toekent. Tevens moet de rente voet aanzienlijk verlaagdde rentevoet van 5.75 is zonder twijfel veel te hoog en het is begrijpelijk dat velen daardoor worden afgeschrikt. Waar het hier gaat om het leven van vele onzer beste streken dringt goede wil en toegankelijkheid van iedereen zich op. Evenzo zouden fiskale maatregelen moe ten getroffen worden, welke, zonder enige ongelijkheid te schepp>en of in de hand te werken, een krachtige steun zouden zijn voor de beginnende industrieën. We vra gen niets dat onmogelijk isom aan de eerste en meest dringende behoeften te beantwoorden vragen we enkeleen wei nig soepelheid in de administratie, een lagere rentevoet voor de kredieten en ten slotte een weinig fiskale ontlasting. De suggesties die we hierbij uiteen zetten zijn ontegensprekelijk eenvoudig en practisch. op zeer concrete gevallen gebaseerd, en kunnen binnen een kort tijdsverloop, zeer aanzienlijke en zeer gunstige resultaten leveren. In Zuid- Westvlaanderen zijn vele mensen van goede wil. die. door de plaats die ze be kleden. degelijk zijn ingelicht over de mogelijkheden en de verlangens der ver schillende sociale lagen der provincie. Deze personen stellen zich welwillend ter beschikking van onze leiders omdat ze weten dat het hier gaat om de toekomst van België in het algemeen, en van West- Vlaanderen in het bijzonder, de welvaart van de Middenstand als die van de ar beiders is er evenveel bij betrokken. De ze toekomst hangt af van het werken en het streven van allen. We wachten enigs zins maar toch met hoop. niet op woor den. maar op DADEN Ed. GRUWEZ. Secretaris Generaal der Kleine en Middelmatige Ondernemingen der Handelskamers van België DE VETTE OS TE ANTWERPEN. Op Zaterdag van vorige week werd op de Grote Markt te Antwerpen een nationale en internationale algemene wedstrijd van het vette vee gehouden. Hierboven een beeld van het moment waarop de kampioen vette os werd gewogen1.230 kiloHij werd door de heer Van Boom uit Antwerpen aangeboden. De tweede prijs werd door een pracht os van onze stadsgenoot Alfons Vanderhaeghe weggekaapt. DE OORLOG IN KOREA. De meest tegenstrijdige geruchten, over een mogelijke vrede in Korea, werden ge durende de jongste dagen door de radio en de dagbladen verspreid. Het nieuwsbureau Nieuw China ver klaart dat de hoop op een vredelievende regeling in Korea met de dag geringer wordt. De Amerikaanse onderhandelaars te Panmoendjon schijnen, zo voegt het pers bureau er aan toe. iedere dag meer be sloten te zijD de oorlog voort te zetten. Doch uit Tokio werd gemeld, dat de geallieerden de communisten een nieuw plan aanboden, op de bestandsbesprekin gen te Panmoendjon. De geallieerden stelden voor. dat staf officieren van beide zijden, onmiddellijk zouden beginnen te werken aan een ont werp voor een volledige wapenstilstands overeenkomst. steunende op de vooruit gang die totnogtoe reeds werd gemaakt. Een heel nieuw uitzicht werd aldus ge opend. door de mededeling, dat de drie Westelijke grote mogendheden door het Kremlin werden uitgenodigd, om samen de vredesonderhandelingen over Korea tot een goed einde te brengen. Wat is nu de waarheid We weten het niet. Doch het blijft een feit, dat er in- tussentijd almaardoor verder vernield en vermoord wordt. KOREA GEEN ALLEENSTAAND GEVAL. Terecht merkt een medewerker van Het Laatste Nieuws op. dat de verwik kelingen op Korea geen alleenstaand ge val zijn. De Verenigde Naties zijn op Korea opgetreden, nadat de Noord-Koreaanse communisten het Zuiden hadden aange vallen en opdat Korea vrij over zijn lot zou kunnen beslissen. Het is geen gemakkelijke taak ge weest. maar de communisten hebben on dervonden. dat zij de strijdkrachten van SABOTEERDERS IN" TUNESIE. Saboteerders hebben tussen Sousse en Sfax, in Tunesië, de klinkbouten der rails weggenomen, wat de ontsporing van een Franse trein ten gevolge had. Een luchtfoto op de ramp. die getukkiglijk geen doden had de Verenigde Naties niet van het schier eiland konden verdrijven, zoals zij het maandenlang aangekondigd hadden. De oorlog heeft echter een ingewikkel der karakter gekregen naarmate de tus senkomst van de Chinese communisten toenam. De vraag rees en zij is nog gesteld of men deze Chinezen alleen op Korea moet bestrijden ofwel moet trachten ze te treffen op de plaats zelf waar zij bijeengebracht worden om naar Korea te vertrekken, namelijk in China. Een uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten zou een groot aantal Wes terse divisies vergen. Men ziet trouwens niet in hoe de Westerse mogendheden alleen de communisten in China zouden kunnen verdrijven en dit uitgestrekt land bezetten. In ieder geval zou de militaire macht van de geallieerden in het Atlan tisch gebied er door verzwakt worden. De Russische bedreiging in West-Europa zou toenemen. Dit is de valstrik, die men moet ontwijken. RUSLAND VREEST AANVAL OP CHINA. De vraag stelt zich duswelke beslis sing zal er genomen worden De Russische vertegenwoordiger Jacob Malik, die bij de UNO Visjinsky sedert diens afreis naar Moskou vervangt, ver klaarde op een vergadering van de poli tieke commissie dat de stafbesprekingen te Washington gevolgd door het overleg Truman-Churchill de voorbereiding is van een nieuwe agressie tegen de Chinese volksrepubliek van uit Zuidoost-Azië HET KREMLIN BESCHOUWT 1953 ALS EEN BESLISSEND JAAR. Verder werd er in de wandelgangen van de algemene UNO-vergadering ver nomen. dat het Kremlin de komende twee jaren als zeer kritiek en het jaar 1953 als het beslissende jaar voor de wereldvrede beschouwt. Moskou meent dat 1952 grotendeels ge bruikt zal worden voor het bezetten van de gunstige posities, zonder dat een grote beslissing in de algemene politiek wordt bereikt. Het communistisch blok zal die tijd aanwenden om een groot diplomatiek offensief te openen in alle sectoren van de internationale politiek en om zijn vredes campagne op ongekend grote schaal voort te zetten. Ook kunnen intensieve pogin gen verwacht worden om het blok van de Aziatische landen te neutraliseren. De Russen baseren deze mening ten de. Ie op de overweging, dat de presidentsver kiezingen in de Verenigde Staten dit jaar beslissende Westerse acties onwaarschijn lijk maken. DE COMMUNISTISCHE TAKTIEK. Het programma van het Kremlin zou er. volgens de zegslieden, als volgt uit zien: 1. Een aanzienlijke versterking van de vredescampagne in Europa. 2 Een over de hele wereld gevoerde propa ganda voor een verbod van atoomwapens, waarmede dan de Russische bereidheid tot ontwapenen zou moeten bewezen worden. 3. Steun aan nationalistische bewegin gen. waar zij zich ook voordoen, met na me echter in het Midden-Oosten en het Verre-Oosten. 4. Eenmaking van Duits land door de Duitsers alleen, zonder deel neming van de Westerse mogendheden. 5. Hervatting van de handel tussen Oost en West welk onderwerp een van de voor naamste punten van bespreking zal wor den op de in April te Moskou te hoadea wereldvredesconferentie. OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN OVER DE AMERIKA ANSE BEWAPENING. In het Amerikaanse weekblad t US - news and world reportverscheen een lange biidrage over nieuwe Amerikaanse a t oomwapens. 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND 70 fr. President Truman gaf toe dat de be doelde atoomwapens bijna klaar zijn en dat hun uitwerking fantastisch zou zijn Onder meer zouden de volgende nieu we wapens in aanbouw zijn Waterstofbommen, die door de stra tegische luchtmacht zullen worden ge bruikt. zullen een vernielingskracht heb ben. die honderdduizendmaal sterker is dan die van de gewone atoombom, 'n Fa briek voor de vervaardiging van water stofbommen. die 1 250.000.000 dollar (82.5 milliard Belg fr.) kost. wordt gebouwd te Aiken, in Zuid-Carolina. Atoomvliegtuigen zijn besteld, maar zij zullen pas over enkele jaren geleverd worden. Zij zullen om de wereld kunnen vliegen, zonder onderweg nog brandstof te moeten innemen. Vliegtuigen zonder piloot, met atoom- spitsen uitgerust (door de radio geleide projectielen, van een zeer doeltreffend type) zijn thans voldoende getest. Men richt thans een escadrille op. die zich met deze tuigen zal oefenen. Radio-actief stof, dat de ontruiming van hele steden zou noodzakelijk maken, zonder deze te vernielen en zonder, om zo te zeggen, verliezen aan mensenlevens te berokkenen, indien de vijand vooraf gewaarschuwd wordt, zal eveneens in dit arsenaal vervaardigd worden. Schepen, die het afvuren van door de radio geleide projectielen zullen toelaten, zullen mobiele basissen vormen, waar mede om het even welk gebied van de wereld kan worden aangevallen. Atoom - bommenwerpers, die zullen starten van vliegdekschepen, kunnen reeds aan boord van in dienst zijnde schepen worden geladen. Door atoomkracht gedreven vliegrdek- schepen: voor 1960 zal de vloot een der gelijke eenheid bezitten, die de wereld kan rondvaren zonder brandstof in te nemen Door atoomkracht gedreven duikbo ten de eerste zal in 1954 aan de Ameri kaanse zeemacht worden afgeleverd. Deze duikboot zal ondergedoken rond de we reld kunnen varen. Torpedo's voorzien van atoomspi't- sen, die door ondergedoken duikboten wor den afgeschoten, zullen bij het eersie schot het onder vuur genomen vijandelijk schip kunnen doen zinken. Atoommijnen, die in de vijandelijke havens gelegd worden, zullen dezelfde uitwerking hebben. Radioactief gas kan verspreid worden voor de eerste lijnen om de vijandelijke opmars te remmen. Atoomgranaten en atoomgranaten- werpers werden in de staat Nevada aan proefnemingen onderworpen. Door radio-geleide atoomprojectie len, van allerhande afmetingen zouden vijandelijke doelwitten op 15 tot 300 km. afstand kunnen vernielen. BRITSE NOBELPRIJS TEGEN AMERIKAANSE OORLOGSHITSERS. VV at dient er thans over de aankondiging van deze nieuwe Amerikaanse oorlogs wapens gedacht te worden? Zal Rusland zich nu niet opnieuw erg bedreigd voelen en alles in het werk stel len om ook eigen oorlogskracht op te voe ren In een rede voor de Britse journalisten federatie. heeft de wijsgeer Bertrand Rus- se:] verklaard dat de meeste Amerikaanse persartikelen oorlogsophitsingen bevatten Talrijke Amerikaanse bladen o. m. de republikeinse, zo voegde hij er aan toe. willen oorlog in Azië maar niet in Euro pa De reden hiervoor is eenvoudig: de Amerikaanse republikeinse bladen zouden zich weinig om een Russische invasie in Europa bekommeren want de uitschake ling van een concurrent zou voor hen voor delig uitvallen. Maar zij kunnen niet in stemmen met het verlies van de Aziatische markt en zii zouden, volgens de beroemde wijsgeer, althans tevreden zijn zo het tot een oorlog tegen China kwam. EN DE DIVERSE CONFLICTEN? Plaatsruimte laat ons niet toe gedetail leerd te wijzen op de erge gebeurtenis sen in Egypte, in Algerië en elders. Het is echter wel een feit. dat steeds nieuwe oorlogshaarden losbranden en oude in hevigheid toenemen. In Egypte greep een kabinetswijziging plaats en worden er door de Britten dras tische maatregelen overwogen. Tunesische nationalisten ontketenden een zenuwoorlog tegen de Fransen: ge bouwen werden in brand gestoken, troe belen hadden plaats, te Tunis werd ge schoten en vielen 40 doden en 200 gewon den te betreuren. Zelfs het hoofdkwartier van de politie werd aangevallen. Uit betrouwbare bron werd vernomen dat Franse personaliteiten zich in ver binding stelden met Tunesische regerings- oer-onaliteiten ten einde onderrichtingen uit Parijs tot pacifieering van het land ten uitvoer te leggen vooraleer een ware bur geroorlog uitbreekt. Doch de resident-generaal wordt enigs zins gehinderd door de houding van de Franse kolonie van 130.000 man die gedu rende de kolonisatieperiode gewoon ge raakt zijn aan de Arabische uitbarstingen De meesten wensen vastberadenheid en een ijzeren vuistom de opstand te on derdrukken. KORTOM. Beknopt samengevat mag gezegd wor den. dat de internationale toestand er weinig rooskleurig uitziet SPECTATOR

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 1