UIT DE STREEK DE POLITIEKE TOESTAND LE MALADE IMAGINAIRE 'Jn spectacle a ne pas manquer Un siedadc que vous ne manquerez pas ZONNEBEKE VLAMERTINGE BRIELEN Le Théatre National de Belgique présente pour vous Ie SAMEDI. 2 FEVRIER 1952 a 20 heures précises au Théatre Communal d'Ypres LANGEMARK RENINGELST Dodelijk ongeval te Dikkebus STADEN DK HUIDIGE REGERING ZAL TOT NA DE GEMEENTEVERKIEZINGEN AAN HET BEWIND BLIEVEN. Het is zeer opvallend, dat de taal in de politieke kranten zeer verschillend klinkt met deze in intimiteit door de politiekers gevoerd Dit is waar voor ieder der drie grote politieke partijen van ons land. Een enkel treffend voorbeeld ter illus tratie. In de socialistische kranten kan men thans regelmatig lezen dat de nieu we C V P -regering van zeer korte duur zal zijn. Welnu we spraken, als vriend, met een vooraanstaand socialistisch man dataris We stelden hem de vraagHoe lang geeft ge de huidige regering Zeer openhartig antwoordde hijMinstens tot in April. Mei 1953s Hij verklaarde betogendGe moet de zaken eens realistisch bekijken en niet zoals ge ze het liefst zelf zoudt zien ont wikkelen Welnu, dan moet het toch lo gisch voorkomen, dat de huidige rege ring de gemeenteverkiezingen wil en door de C V P moet voorbereiden. Want de C V.P heeft een volstrekte meerderheid en zal die zo lang en voor haar partij zo nut tig mogelijk trachten te gebruiken Wel. de gemeenteverkiezingen worden dit jaar in Oktober gehouden. Dus zolang moet de C V P.-regering zeer zeker voor de katho lieken stand houden Dan duurt het par lementair verlof nog tot in November Eerst daarna zullen de nieuwe burgemees ters aangesteld worden En niemand moet er zich illusies over maken, de C. V P zal haar machtspositie willen gebrui ken om zoveel mogelijk vriendjesburge meesters te benoemen. Het is toch geen geheim, dat die benoemingen vier. vijf maanden kunnen aanslepen. Reken nu maar eens zelf uit. hoelang de huidige re gering nog aan het bewind zal blijven «Waarom dan vertellen en de mensen wijs maken, dat de huidige regering van korte duur zal zijn Dit is verkeerd zo besloot onze socialistische zegsman, die daardoor overduidelijk bewees, dat niet alleen in de CV.P en bij de Liberalen maar ook in de B S.P. verscheidene me ningen zijn. TEGEN DE REGERING STEMMEN HAD NIET VEEL BELANG VOOR DE LIBERALE KAMERGROEP!» Onder deze titel schreef het socialisti sche dagblad Volksgazet het volgende De liberalen hebben zich niet zwaar ingespannen om de C V P.-regering van M. Van Houtte desgevallend in de min derheid te stellen i Bij de eindstemming, die zoals men weet 103 stemmen tegen 97 en 2 ont houdingen gaf. waren alle socialisten en alle communisten tegenwoordig, hetgeen samen 84 stemmen opleverde. Doch van de 20 liberalen waren er slechts 13 ter zitting. De heren Demuyter, Destenay. Devèze. Koninckx. Lahaye. Vanderschue- ren en Van Glabbeke waren niet te zien alhoewel slechts één hunner. M Koninckx. bij het weten zijner collega's ziek Is. Drie clericalen waren niet tegenwoor digClerckx. Gilson en Jaminet. Twee liberalen hadden afgesproken met de katholieken Philippart en Van den Boeynants. die zonder dat natuur lijk ook voor M Van Houtte zouden heb ben gestemd Doch mits wat minder on verschilligheid van liberale zijde zou de uitslag misschien 105 tegen 104 of 103 zijn geworden, d.w.z. de allerkleinste meer derheid. die de regering kon behalen. TOT HET BITTERE EINDE. Max Buset. voorzitter der B.S.P.. meent, in zijn jongste wekelijks artikel, dat de C.V.P. tot het bittere einde toe haar nood lottige politiek zal doorzetten. In dit artikel schrijft hij o.m. c Wanneer men de werkloosheid zal zien toenemen, de waterval van de nieuwe belastingen zal zien loskomen, belastingen die vooral zullen drukken op het ver bruik. wanneer het duidelijk za) worden dat de C.V.P. slecht regeert onder de leiding van zijn burgerlijke vleugel, en dat de christen-democraten maar nalo- pers zijn. dan lijkt het mij dat het A.B. V.V. daar een gedroomde gelegenheid zal hebben om haar ledenaantal uit te brei den De CV P vindt het verstandig zich aan de macht vast te klampen om er de kleine voordelen van weg te kapen par tijdige benoemingen, rijke giften aan de vrije scholen subsidies aan de hospitalen met geestelijk personeel, witwassen van het inchrisme. Zij zal voor dit alles waar schijnlijk de nodige argumenten vinden om zulks Ie rechtvaardigen in de ogen van ben die haar trouwste steunpilaren zijn Maar de C.V.P. verliest daarbij elke kans om uit te deinen buiten haar con fessionele grenzen. Meer nog dan de parlementaire de batten. meer dan het regeringsprogram ma is de politieke atmosfeer kentekenend voor wat bezig is zich te voltrekken. De crisis van de C V P. is verre van opge lost De verschillende clans blijven op hun stellingen. Zij wachten enkel op het ogenblik om hun inwendige twisten op nieuw te doen oplaaien. De toon van de katholieke pers Is vol van voorbehoud en terughoudendheid. Zij wacht enkel op het ogenblik om opnieuw vinnig en bit sig te kunnen worden. De volgende grote ruzie is voor weldra. De oppositiepartijen zouden tot geen enkele prijs de regering willen delen. De C.V.P heeft zich in haar positie vastgewerkt. DE MOEILIJKE TAAK VAN DE REGERING. In De Standaard lezen we daarover De socialisten bereiden tegen de nieu we regering een campagne voor. waar van wij reeds een voorsmaak hebben ge kregen in de Kamers. Zij zullen het over een andere boeg gooien. Tot nu toe heb ben zij de regering er van beschuldigd de inflatie in de hand te werken en de stabiliteit van de munt te ondermijnen Nu zij staan tegenover een minister van Financiën, die blijkbaar vast besloten is de financiële toestand in een minimum van ti.'d te saneren, slaan zij een andere toon aan De heer Spaak heeft het sein gege ven het koor van de socialistische kran ten volgt Het wachtwoord zal thans zijn tegen de deflatie, tegen de aangekondig de pauze op het sociaal gebied Dat is zuivere taktiek. louter machia- vellisme. dat als enig doel heeft de rege ring in verlegenheid te brengen en ver kiezingen uit te lokken. EEN GROOT VRAAGSTUK. In Het Laatste Nieuwsvestigt de hoofdopsteller M. Stijns de aandacht zijner lezers op het gevaar voor ontreddering. Hij wijst er op. dat er een algemene neiging bestaat om financiële en econo mische avonturen te vermijden. Maar «Evenwicht is niet genoeg» betoogt hij We citeren uit zijn redenering het vol gende De beslissing van de landen van het Brits gemenebest om de waarde van het pond sterling te handhaven is ook een goede zaak voor ons. daar wij veel zaken in ponden afsluiten en er belang bij heb ben daarbij geen verliezen te ondergaan Schommelingen van het pond zouden ook de andere munten in het gedrang bren gen. Het voornemen echter om de handels balans van het sterlinggebied in even wicht te brengen heeft het nadelig ge volg. dat de bestellingen van de ster- 'inglanden in België tijdelijk kunnen af nemen. België heeft een aanzienlijk tegoed bij de landen, die aangesloten zijn bij de Europese betalingsunie en de rege ring heeft aangekondigd, dat zij aan kopen in die landen zal aanmoedigen De vraag is nu of wij in die landen alles zullen kunnen kopen wat wij nodig heb ben en wat wij tot nu toe in het dollar- gebied bestellen. Indien wij onze aankopen in het bui tenland te veel uitbreiden, dan kan dit uitvallen ten nadele van onze eigen nij verheid en de werkloosheid zal toenemer Een herstel van het evenwicht der betalingsbalans is dus niet genoeg. TXJL HERBERGKERMISSEN voor de maand Februari le Zondag: Ommegang op de Westhoek. 2e Zondag Herberg De vette Os bij Vermeersch. 3e Zondag Herberg De Slachter bij Peene 4e ZondagHerberg Rust der Reizi gers bij K. Phlypo. ZANGAVOND Op Zondag 30 Maart in de Patronaatzaal. De succeszanger Jan Verbraeken en het Metropolis Amuse ments Ensemble treden op. Kaarten aan 30 en 25 fr. reeds te be-\ komen in de Volksbond en bij G Gou- deseune. haarkapper. BURGERSTAND Maand Januari Geboorten Noel Soenen. z. v. Jeroom en Godelieve Wybaillie Rony Bouckaert. z. v. Daniel en Paula BonteLuc Durnez. z. v- Gerard en Maria WittouckFrans Callewaert. z. v. André en Suzanne De- coodtMarc Ledoux, z. v. Gerard en Ju lia PetillionAnaïse Derudder. d. v. Ju- .es en Cecile Windels. OverlijdensEmma My lie. Wwe van Henri Taillieu Désiré Vanlerberghe. echt genoot van Emma Bataillie Emiel Vinte- vogel. wdr van Flavie DelbekeEmelie Demey. echtg. van Servaas Devogel. HuwelijksbeloftenMarcel Maddelein. /an Zonnebeke met Jeanine Segier van PoelkapelleAndré Deprez van Proven, net Maria Aeck van ZonnebekeAbel Acket van Zonnebeke met Maria Van- loolaeghe van Zonnebeke. AUTOONGEVALLEN Zaterdagna middag 26 Februari omstreeks 14 uur kwam een personenauto met een Franse plaat aan een tamelijke snelheid uit de rich ting Poperinge gereden. Gekomen aan de Brandhoek, ter hoogte van de hofstede Robyn. nam hij een lichte bocht, gleed uit en kwam onderste boven in de diepe gracht terecht. Een hefkraan uit leper kwam de auto uit de gracht halen en voerde hem mede naar de garage ter her stelling De voerder kwam er gelukkig met de schrik af. Eveneens Zaterdagnamiddag, om streeks 15 uur kwam dokter G. Beele terug van een ziekenbezoek uit Dikkebus. Ter hoogte van de herberg c De Zorgvliet slipte zijn wagen ten gevolge van de gladheid der baan en kwam teeen een boom bezijden de gracht terecht. Ziin wi- gen werd tamelijk erg beschadigd en hij liep eveneens een verwonding aan de knie op BAL Op Zondag 3 Februari groot jaarlijks bal gegeven door en ten voor dele van de olaatseüjke Oudstri'dersbond In de zaal Riviera bij Jos Devos. met het nieuw hervormde orkest Hil. Debruy- ne. B»rin om 18 uur. VOETBAL Zondag TL werd de match tegen V. P. Gits ten ge vol ee van de weers omstandigheden u'tgesteld. Zord'g a s. speelt Sportkring, indien het ve'd besoeel- baar zal zijn. een vrier den wedstrijd tegen de Provincialers van K V.C S. Yprois. Berin om 15 uur. BIJ HET VLIEGEND WTEL Volgen de priizen werden tot op heden nog niet afgehaald 65 1051 1674 2763 571 1052 2013 3254 877 1066 2349 3667 895 961 1173 1259 2710 2732 3754 3771 986 1368 2751 4033 103 1501 2753 731 1053 2203 3377 Omslag380. De prijzen moeten uiterlijk op 23-2-5 afgehaald worden in het lokaal der Club Bellestraat. 1. Na deze datum worden ze het eigendom der club. BEEN GEBROKEN Ten gevolge var de gladheid deed Dezeure Stephanie, al hier wonende. Dinsdag 1.1. een zware va! zodat ze met een gebroken been naar he hospitaal te leper moest overgebrach worden. CABARET Op Zondag 10 Februar om 19 uur stipt in de zaal Riviera bi; Jos. Devos treedt de beste rondreizend groep Benelux-Cabaretop waarin o m. Odette Sonck. de Belgische Olga Lu wina. de Spelbrekers. The Lucky Stars Nichols, sneltekenende clown en telepaat Kaarten op voorhand bij Jos. Devos. Dorr 1. of Tel. leper 619. UITSLAG KAARTING gegeven in Hof van Commerce»: 1. Maerten C. - De beer G.2. Louwyck G- - Snick R Troch G. - Verbrugghe A.4. Hessel A. Vandeputte J.5. Verstraeten R. - Rycke bosch H. Aan allen hartelijk proficiat BAL Zondag 3 Februari in de zaal van 't Hof van Commercegroot bal met kosteloze tombola ten voordele der plaatselijke wielerclub. Aanvang om 16 u. Ingang 10 fr. Paul RIGA dans le róle d'ARGAN- la célèbre comédie du grand MOLIERE dans son intégritê et avee tous les divertissements et la grande Cérémonie Finale- Mise en scène et choréographie Paul Riga. Costumes originaux et décors Roger Broë. ChoeursYvan Dailly. Masques Paul Nuyttens. Vcus ne manquerez pas d'assister a cette nouvelle realisation a laquelle le Théatre National de Belgique a apporté tous ses soins. C'est un spectacle qu'il faut voiril divertit et ins trui! et vous regretteriez certainement de l'avoir manqué... Prix des places60. 50 et 30 frs- Réduction de 50 aux Amis de la Langue Francaise LocationBoerenhol. Tél. 246. (présenter l'invitation s.v.p.) (5908) schenk aangeboden. Talrijke vrolijke liedjes werden uitge galmd en in een ware feestroes trok de talrijke groep door Staden om de overige cafétjes ere aan te doen. 's Avonds vond een samenzijn plaats in de zaal bij Emiel Vanheule waar het dansorkest van de Ste. Ceciliamaatschappij met naam The Jol ly Boys Bandvoor de danspas en de leute zorgde. Tot in de kleine uurtjes ble ven leden muzikanten en leider Jules Le- roy hun jaarlijks feest getrouw. CINE ROYAL vertoont op Zaterdag 2 ■'ebruari te 7.30 uur en op Zondag 3 Fe bruari te 2. 5 en 7 30 uur DE OORLOG iN DE SCHADUW(La guerre dans 'ombre) een boeiende en geheimzinnige pionnagegeschiedenis prachtig vertolkt loor Robert Donat en Valerie Hobson. Het is een film van de Metro-Gold wyn- JayerDusiets van de bovenste plank De avonturen van een geheim agent met •en twijfelachtige aantrekkingskracht in en klimaat van intriges, verdachtmaking n gevaar TONEELAVOND Zondag a s., zijnde Februari 1952. grote toneelavond ten oordele van de veloclub Hoger Op net een blijspel in 3 bedrijven De Nota- elen van kraaiennestgespeeld door de oneeigroep Kunst en Vreugdeuit looglede. in de zaal De Tap Klerken- traat Begin om 5 uur. HEUP GEBROKEN Wed. Lemahieu lit Langemark. viel Zaterdagnamiddag ïu gevolge van de sneeuw zo ongelukkig, 'at ze met een gebroken heup naar het J. L. Vrouwhospitaal te leper diende zergebracht te worden. VERDIENSTELIJK TONEELSPELER GEHULDIGD De Toneelkring De Vlaamse Vrienden was in feest ter ge legenheid van de huldiging van zijn voor zitter. Jozef Six. als 25 jaar spelend lid bij de vereniging. Om 2 u. vergaderden alle leden in de herberg De RozendaalIn stoet met de muziekvereniging uit Westouter voor op. ging men dan naar het gemeentehuis waar een plechtige ontvangst plaats had. Burgemeester Vandelanotte sprak het welkomwoord uit en bracht hulde aan de gevierde jubilaris. Na deze plechtige ont vangst trok men naar het gedenkteken van de gesneuvelden, waar door de jubi Iaris een prachtige bloemengarve werd gelegd. 's Namiddags werd dan in de Familie- zaal de jubelopvoering gegeven van het mooi Kerstspel van F. Timmermans En waar de Ster bleef stille staan met in de hoofdrol de jubilaris Jozef Six. Hier na werd een prachtig schilderij als aan denken aan de gevierde aangeboden. Een feestmaal besloot deze viering Kindje in kokend water gevallen- Het twee en half jarig dochtertje Jenny van landbouwer Maurice Hooghe uit Dik kebus. speelde Woensdag IJ. in de keu ken van de ouderlijke woning, toen het kind in een emmer kokend water terecht kwam. Hei kleine slachtoffertje werd in aller ijl naar de kliniek der Zwarte Zusters te leper overgebracht, waar het korte tijd nadien aan de opgelopen brandwon den overleed. Auto rijdt door spoorwegafsluiting te Wervik Op het nippertje aan de dood ontsnapt. De h. Raymond Parez uit Waasten die met zijn auto van Menen kwam gereden, bemerkte te Wervik niet dat de spoor overweg gesloten was. Hij reed dus door de slagboom om te midden de sporen tot stilstand te komen. Groot was dan ook zijn ontsteltenis toen hij dc aanstormende trein bemerkte. De autobestuurder verloor echter zijn koelbloedigheid niethij bracht de auto opnieuw in beweging om de tweede sluit boom in te beuken en aldus aan een gewisse dood te ontsnappen. De auto werd hierbij echter zwaar be schadigd Interesseert U niets in onze Kleine Aankondigingen BURGERSTAND GeboortenNicole luyghe, d v. Andreas en Vanthomme lartha, St. ElooiRita Debaene. d. v. 'erdinand en Agnes Verduyn. Lindestr. iaude Lyphout. z. v. Alois en Yvonne xjuagie. Ómmegangstr.Antoon Wille ïyns. z v. Odiel en Suzanne Eecloo. Rijs- alveldstr.Ria Desnyder. d. v. André en laria Muylle. Handzamestr.Mare Adam. v. Roger en Leona Vanmagckelberghe. tatiestr. Overlijdens: Louise Bogaert. wed. Alois .yphout. hospitaal- HuwelijksbannenGeorges Aeck. Sta len en Alice Beirens. VlissegemAntoon lesender. Westrozebeke en Suzanne De- aeghel. StadenJozef Van Windekens. Vaasten. en Claire Serroen. StadenMau- ice Vandenbulcke, Westrozebeke en Go- lelieve Verhelle. Staden Joel Deconinck Toezinge en Claeys Maria. St. Eloois-pa- ochie. BIJ DE MUZIEKMAATSCHAPPIJ Stf 'ECILIA Op Donderdag 11. vierde de vakkere Muziekmaatschappij Ste Ceci- iahaar Ste Ceciliafeest. Op de voor- ivond werd het feest aangekondigd door •romgeroffel door de Stadense straten s Nachts gaf het nachtorkest hun mooiste liedjes en op de Donderdagvoormiddag trok de ganse schare goed geluimd en 'link uitgedost op stap naar een viertal id-caféhouders. Talrijke nieuwe marsen verden bovengehaald en brachten de feest vierders en ereleden in de muzikale stem ming. 's Middags werd geëindigd in het lo kaal bij We Bruno Saeien. waar een lek ker eetmaal de reeds lege magen in orde bracht. De secretaris-penningmeester las het jaarlijks verslag en op het boni-saldo werd er luid toegejuicht. Aan de heer Jo ris Pennincx. sociaal adviseur, werd voor zijn vijfjaarlijkse werking een mooi ge- Duivensport in het1 leperse Bij DE FONDCLUB De met sneeuw en ijs bedekte banen, hadden toch niet kunnen beletten dat de feestvergadering van de jonge Fondclub 't Westlandeen daverende bijval oogstte. Zeer talrijke duiven! iefhebbers uit het leperse verdrongen zich in de ruime zaal van het lokaal De Zon toen Volksvertegenwoordiger Hilaire La haye de vergadering opende en onmid dellijk het woord verleende aan dhr Ar thur Van Wichelen, schatbewaarder, die een klaar en zakelijk kasverslag aan de leden opdiste. Spreker wees op de gun stige toestand van de geldelijke midde len van de vereniging, zodat de geringe jaarlijkse bijdrage van 50 fr. voor het volgend seizoen zal kunnen behouden blij ven. De Heer Hilaire Lahaye. Voorzitter, nam daarna het woord om te wijzen op de flinke vooruitgang van de jonge vereni ging, die pas in het begin van vorig sei zoen gesticht werd. De wedstrijden die op touw werden gezet, konden bogen op een flinke bijval. Zo werden méér dan 300 duiven gestuurd naar Cahors. méér dan 500 naar Angoulème. enz Spreker gaf toe dat er sommige punten van het reglement voor verbetering vatbaar zijn. en hij kondigde dan ook aan dat het be stuur alles in het werk zal stellen om aan deze euvels te verhelpen. Te dien einde zullen tijdens de eerstvolgende algemene vergadering de nieuw opgestelde statuten van de Maatschappij besproken en ter goedkeuring aan de leden voorgelegd wor den. De hr Lahaye verheugde zich verder in de goede geest van sportiviteit die de leden van de club bezielt en een der hoofd vereisten is voor de verdere bloei van de maatschappij. Spreker besloot zijn betoog met aan te kondigen dat hij in betrekking getreden was met verscheidene kampioenen uit het Walenland met het oog op een verwisse ling tussen duiven. Hij stelde de dossiers 'T WESTLAND ter beschikking van de leden welke ge neigd zijn tot een verwisseling van dui vers voor duivinnen. Viering van de Kampioenen. Voorzitter Volksvertegenwoordiger Hi laire Lahaye deelde daarna de prijzen uit welke in de loop van het seizoen be haald werden. Hij had een hartelijk woordje voor ieder der laureaten, die zich verder in de toejuichingen van hun tal rijke collega's mochten verheugen. le KampioenschapMeest prijzen met de 2 eerst uitgegeven duiven 1. Trybou Michel. Staden. en Bruneel Sidon. Stavele3. Vandamme-Dewilde. leper; 4. Coulier Marcel. Houthulst; 5. Depeser Henri, Stavele6. Maeckelber- ghe René. Jonkershove7. Declercq Henri, Abele8. Degryze Omer, Poelkapelle 9. Germonprez Louis. Komen 10. Beheyt Gustaaf. leper; 11. Bonduelle Camiel. Poperinge 12. Vanandruelle Roger. Waas ten 13. Wolleghem Ernest. Houthulst; 14. Lahaye Hilaire, leper15. Storm* Gaston. Waasten. 2e Kampioenschapmeest prijzen met de eerst uitgegeven duif op de vier vluch ten 1 Declercq Henri, Abele2. Trybou Mi chel. Staden; 3. Bruneel Sidon. Stavele; 4. Depezer Henri. Stavele; 5. Coulier Mar cel. Houthulst6. Degryze Omer. Poelka pelle 7. Vandamme-Dewilde. leper 8. Be heyt Gustaaf, leper9. Germonprez Louis. Komen10. Vermes Cyriel. Hol- Iebeke. 3e KampioenschapAsduif op drie eer ste vluchten 1. Declercq Henri, Abele 2. Trybou Mi chel. Staden3. Coulier Marcel. Hout hulst 4. Bruneel Sidon. Stavele5. De- pezer Rik. Stavele6. Degryze Omer. Poelkapelle7. Vandamme-Dewilde. le per 8. Beheyt Gustaaf. leper9. Ger monprez Louis. Komen10. Vermes Cy riel. Hollebeke. ROGISA Het bestuur en de kampioenen van de duivenmaatschappij 't Westland». gekiekt na de feestvergadering van Zondag 1.1. 1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 2