Geslaagde feestelijkheden in het teken van de 22ste leperse Handelsfoor. ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. PRIJS 3 Ff. zaterdac 19 april 9s2 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDACS de dag van het leger L ^Semeester Vanderghote hield hier de frans-belgische dag HET YPERSCH NIEUWS fgMTVVU EN REDACTIE 34. BOTER8TK.AAT. YPKR Tal S» Postcheckrefc. 4Ö 73 (L DUMOtTTKR) ABONNEMENTSTKUS 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND 76 fr Hadden we het weder zelf willen maken, we hadden het zo goed niet kunnen doenhoorden we op Paasmaandag een bestuurslid van de Handelskamer zeggen- Inderdaad, dergeUjk weder op Pasen had zelfs de grootste optimist niet durven dromen, want het was nu eens effenaf prachtig. Verleden week zegden we reeds, dat deze Paasdagen zich groots aankondigden, getuige het uitgebreid en gevarieerd programma. De weermaker is ook niet ten achter gebleven en aldus hebben we werkelijk een apotheose beleefd- En wat zeker het voornaamste iser was veel volk en er was veel verteer Want dat is tenslotte nog hoofdzaak leper kende Zaterdag 1.1. een grootse dag. die ietwat aan de oude luister deed herinneren. De dag van het Leger, inge richt in het teken van de 22e leperse Handelsfoor. is inderdaad tot een groot succes uitgegroeid, dat een talrijke me nigte kijklustigen op de been had ge bracht. Het weder was zoel. van een mil de warmte zoals alleen het voorjaar ons brengen kan en het droeg er zeker in ruime mate toe bij om het wellukken der verscheidene plechtigheden te ver zekeren. die in de geschiedenis van Vlaanderen een zeer overwegende rol heeft gespeeld en ge durende eeuwen van een grote vermaard heid wist te genieten, is voor ons allen een blijk van welwillende sympathie die aan onze 22e Handelsfoor een bijkomende luis ter verzekert en die door 't Bestuur en Stad ten hoogste gewaardeerd en op prijs gesteld wordt. Laat mij toe daaraan toe te voegen dat wij bizonder gelukkig zijn geweest dat aan deze foor de medewerking van de Dienst tot Voorlichting en Docu mentatie van het Departement van Lands verdediging zeer bereidwillig werd toege staan en dat deze medewerking niet alleen een der bizonderste attracties van de Foor De minister bij het plaatsen van de gedenksteen. Iedereen kijkt met vrolijke belangstelling toe. ONTVANGST OP HET STADHUIS Op de Grote Markt Koning Albert ston den Zaterdagnamiddag twee pelotons rijkswachters van het district leper, on der bevel van luitenant Bellangé, in front naar het stadhuis opgesteld, alsmede de machtige muziekkapel van de Belgische Zeemacht, onder leiding van luitenant Hannekin. In perfecte orde vormden zij de erewacht, die straks de minister van Landsverdediging, kolonel De Greef. zou verwelkomen. Intussen begaven zich reeds de afdelingen van de luchtmacht, gekazerneerd te Coxyde, naar de Kem- melsteenweg. om aldaar bij de eerste steenlegging van de militaire gebouwen, aan de minister de militaire eer te be wijzen. Klokslag drie uur kwamen Zwaan- ijesde markt opgereden, die de auto van de minister begeleidden. Vóór het stadhuis hield de wagen stil, waar burge meester Vanderghote Kolonel De Greef verwelkomde. Oe minister schouwde vooreerst de een heden. die vóór het stadhuis opgesteld stonden, waarna hij in de bovenzaal van het stadhuis ontvangen werd door Bur gemeester Vanderghote, schepenen De- hem. Muiier en Robyn, de gemeenteraads leden Lahaye. Melis, Missiaen en Pattyn en stadssecretaris A. Versailles. I Onder de aanwezigen bemerkten we nr'S Z.E.H. Deken Verhaegfie. Senator IPeryn Volksvertegenwoordiger Stubbe. II e leden van het Comiteit der Handels- poor en van de Handel en Nijverheids- Ikamer, Croes. studieprefect van het Athe- r.eum, adjunct-politiecommissaris Goe- :*naere en van militaire zijde, benevens ■onel De Greef. Commodore Timmer mans militaire bevelhebber van de pro- |vwcie WestvlaanderenKolonel Jacoby. Upromandant van het Luxemburgs Leger I c^'raal-Mn.oor van de luchtmacht De de kolonels van de luchtmacht Ma- IJ^. Duchateau. Carlier, de luitenant- onels van de luchtmacht Supp'et, Dru ilt. Demoustier. Van der Stichelen Ro lders kolonel der Pantsertroepen Mas- Kolonel Richir, commandant der aQimissieschoolluitenant-kolonel Gof- te,u*- ere-majoors Moesman en Joos en •van andere militairen. ■•gende welkomrede t l Excellentie, gelukkig vandaag de eer te heb- ten stadhuize te mogen ontvangen T, '71 naam van het Stadsbestuur en bevolking welkom te mogen heten, ueem graag deze gelegenheid te baat t - T'7 *e /cv'ijten van de schuld van dank- heid die de Stad tegenover V heeft. I bezoek aan onze eeuwenoude stad is maar ook het sukses van de Foor ver zekert. Het is uiterst nuttig dat in de lastige economische tijdspanne die wij beleven, wanneer de struggle for lifemet een grotere hevigheid heerst dan wij wel vroeger ooit gekend hebben, dat in deze tijd waarin zowel ouders als jongens met angst de toekomst tegemoet zien en naar een brood winning zoeken, hen de gelegenheid ver schaft wordt eens met het Leger in nauw contact te komen en om zeggens zich c de i'isurekenschap kunnen geven van de eventuele mogelijkheden die het Leger bieden kan. Ik koester de hoop dat de tentoonstel ling van de Dienst tot Voorlichting en Do cumentatie. die in de middens van onze jeugd reeds zoveel opschudding en bij de bevolking zoveel belangstelling heeft ver wekt, de beste vruchten zal afwerpen. Ik wil hier ook een woord van hulde brengen aan Heer Colonel Goffaux die met de organisatie van de deelneming van deze dienst gelast is geweest en zich met zoveel sukses van zijn zware taak heeft weten te kwijten. Het weze mij eindelijk toegelaten. Heer Minister, V dank te zeggen voor de be slissing die gij getroffen hebt hier te leper een opslagplaats van materiaal voor het vliegwezen te stichten. Zodoende hebt V, Heer Minister, misschien onbewust een daad gesteld en een stap gezet op de weg van rechtsherstel waarop de Stad sedert de eerste wereldoorlog onverpoosd maar steeds vruchteloos aanspraak heeft ge maakt. Om deze bewering te staven volstaat het. Heer Minister. U in zeer brede trekken te herinneren aan de militaire geschiedenis van leper die tot het jaar IS51 als ver sterkte stad sedert eeuwen omklemd zat in een gordel ran versterkingen en boboer- ken, grachten en uitgebreide overstro mingsgebieden. Te dien tijde bestonden in stad o.m. de volgende militaire gebouwen S kazernen, een krijgshospitaal van 250 bedden, twee magazijnen, een arsenaal, een militaire bakkerij en negen poedermaga zijnen en besloegen de militaire terreinen een oppervlakte van meer dan 190 hectaren. Het valt buiten kijf dat in dergelijke om standigheden de bevolking gedoemd was te teren op haar eigen inkomsten en op de toevoer van het baargeld dat voor het on derhoud van de vesting en van het gar nizoen nodig was. Toen de ontmanteling van de vesting een voldongen feit was. was het tijdperk ran industrialisatie ran het Land door onze Vorsten in de hand gewerkt reeds te ver gevorderd om aan onze gemeenschap toe te laten eraan deel te nemen De economi sche weerslag ran de ontmanteling en ran de ontruiming van de militaire bezetting was zo groot dat reeds op 4 April 1853 de Gemeenteraad naar de Koning een smeek schrift stuurde waarin te lezen ist Au- tovrd'hui. Sire. par suite des mesures mt- 1 it aires prises, un grand nombre de famil ies de notrc rille sont ruinies le décou- rac~n>"nt est général. Kolonel Duchateau verwelkomt de hoge bezoekers op de Kemmelsteenweg. Op de voorgrond bemerkt men Kolonel De Greef (X), Minister van Landsverdediging. Deze bede van de Gemeenteraad werd in zekere mate aanhoord en bracht de Rege ring ertoe geleidelijk haar zienswijze te herzien zodanig dat in 1914 in Stad een bataillon voetvolk met de bijkomende dien sten en de Rijschool gevestigd waren. De verdelging van leper gedurende de oorlog 1914-18 had de verdwijning van deze instellingen voor gevolg. Het resultaat dat heden bereikt werd ven uit ons met vreugde. Wij zijn overtuigd dat de vestiging te leper van een depot voor Materiaal voor het Vliegwezen ons niet zal bevrijden van al de economische zorgen die ons dage lijks brood zijn en dat onze Stad daardoor niet als bij toverslag van de rang van een gemeenschap die steeds onverdroten en met noeste vlijt meer welstand betracht, in een oord van het Luilekkerland zal her schapen worden. Wij zijn nochtans over tuigd dat deze nieuwe instelling een niet te misprijzen factor van economische be drijvigheid en welstand zal daarstellen en dat daardoor aan onze werkende klas meer werkgelegenheid zal geboden worden. Wat ons betreft zijn wij gelukkig deze uitslag bekomen te hebben na zoveel jaren vruchteloze voetstappen en aandringen Wij beseffen aan zijn volle waarde het belang dat het voorgestelde depot voor onze bevolking betekent en daarom wil len wij U, Excellentie, de formele verze kering geven dat het Stadsbestuur uw diensten zal ter zijde staan om de moei lijkheden die binnen deze overgangsperiode zullen oprijzen uit de weg te banen en U metterdaad onze erkentelijkheid te bewij zen. De h. burgemeester verzocht daarop king gaan gepaard met de wens dat de bereidwillige medewerking van mijn De partement er toe zal bijdragen de leperse jeugd aan te sporen de talrijke beschik bare plaatsen voor Vlaamse candidaat offi cieren en onderofficieren te bekleden en zodoende het kader van het Leger te ver rijken voor 's lands welzijn. Beide toespraken werden hartelijk toe gejuicht. Een erewijn werd daarop de gasten aangeboden, terwijl de militaire muziekkapel opwekkende marsen ten ge hore bracht. DE EERSTE STEENLEGGING Na deze ontvangst begaf de minister zich naar de Kemmelsteenweg. om er de eerste steen te plaatsen van de militaire opslagplaatsen, die aldaar zullen aange legd worden en die niet minder dan 18 Ha. zullen beslaan. Rechts van de baan stonden de afde lingen van de luchtmacht uit Coxyde op gesteld, tegenover de plaats waar straks de eerste steen zou geplaatst worden. De aannemers, de hh. Verkinderen. Degraeve en gebroeders Smagghe. waren hier aan wezig. terwijl de vrachtwagens van de firma, mooi gelijnd, wat verderop ston den. Niettegenstaande tamelijk verafge legen van de stad, was hier eveneens een flinke publieke belangstelling. Kolonel Duchateau. dienstoverste van de bevoorrading van de luchtmacht, ver welkomde de 'minister in volgende be woordingen Kolonel De Greef (op de voorgrond) heeft zopas bloemen neergelegd aan het Iepers oorlogsmonument en brengt de groet. de minister het gulden boek van de stad te willen tekenen, wat deze dan deed. De minister sprak daarna volgende dank woorden uit: Heer Burgemeester. Dames en Heren, Ik dank U van harte voor de hulde en de lofwaardige woorden welke U mij in naam van het stadsbestuur en van de be volking hebt toegedragen als verantwoor delijk Minister van 's lands strijdkrachten. Het is voor mij een eer en tevens een groot genoegen aan de al oud ver maarde en edelmoedige stad leper een blijk te kun nen geven van het belang hetwelk het De partement van Landsverdediging stelt in clles wat bijdragen kan tot de heropstan ding van de stad en de herleving van een militaire traditie waarvan de eervolle faam nog steeds In het leger in aandenken is gebleven. j De daad van vandaag u zeker maar een I stap welke geen vergelijking toelaat met het militair complex van kazernen, op slagplaatsen en oefenpleinen die voorheen een grote oppervlakte besloeg. Ik hoop echter niet onderwege te blijven in mijn voornemen deze eerste stap te ver stevigen door een tweede en misschien zelfs een derde. Ik denk hier voornamelijk aan de werkkrachten welke alhier verkleefd en verbonden zijn en zich genoodzaakt zien v-er van huis en familie hun bedrijf te gaan uitoefenen. Mijn voornemen is de bedrij vigheid en de welstand van leper te be trachten. in de mate van de mogelijkheid, door het aanleggen alhier van een nijver heid werkende voor 's lands verdediging en diens grote behoeften aan uitrusting en materieel. Deze woorden van hoop in de toekomst van leper en de welstand van zijn bevol- Heer Minister, Gedurende de realisatie van het Lucht- machts uitbreidingsplan, werd het nodig geacht de capaciteit van alle magazijnen en depots te vergroten. Deze magazijnen en depots moeten die nen, om het materieel op te stapelen, dat, aan al de eenheden zal toelaten, hun ge vecht hoedanigheden te handhaven. Het oprichten van een nieuwe inrichting in de streek van leper, werd U voorge steld, met hetwelk U akkoord ging. Generaal Vlieger De Bock heeft de stu die ervan doen bespoedigen, om tot de realisatie te kunnen overgaan, met de kre dieten bestemd voor het bouwprogramma van de begrotingsjaren 52-53. De wens van het hoofd van de dienst organisatie en voorraden wordt heden ver wezenlijkt. De nieuwe inspanning door België gedaan om de luchtmacht in het kader van de Westerse Unie toe te laten haar opdrach ten te vervullen, zal eens te meer op tast bare wijze, de wil van ons land doen uit komen, om te beantwoorden aan hetgeen de Westerse verdediging van haar verwacht. Heer Minister, in naam van de lucht macht vraag ik U, haar de eer te doen, de eerste steen van het depot voor luchtvaart materieel te leggen. Met een vernikkeld truweel plaatste de minister daarop de witte gedenksteen, waarop de datum 12 April 1952 gebei teld staat. Na déze plechtigheid had een ontvangst plaats in de voorlopige gebouwen bezij den van de weg, die thans dienst doen als refters en opslagplaatsen. De aanne mers gebroeders Smagghe, Degraeve en Verkinderen, mochten de gelukwensen van de minister in ontvangst nemen voor het geleverde werk. De gasten kregen hier nog enige uitleg over de voorgenomen werken, waarna een erewijn geschonken werd. NEERLEGGEN VAN BLOEMEN Inmiddels was het 16 30 uur geworden en begaf de groep zich opnieuw naar de stad. voor een bloemenhulde aan het Iepers oorlogsmonument. In de Boter- straat. Neermarkt en J. Coomansstraat was een dichte menigte -aanwezig om deze korte plechtigheid bij te wonen. Kolonel De Greef legde een prachtige bloemtuil neer aan de voet van het monument, waarop de muziekkapel van de Zeemacht de Brabangonne speelde en de pelotons van de Rijkswacht de eer bewezen. RONDGANG IN DE TENTOONSTELLING De h. minister werd dan voorgesteld aan de leden van het inrichtend comiteit van de Handelsfoor, geleid door voorzit ter Aimé Gruwez. waarna een rondgang begon in de Handelsfoor. De stand van het leger genoot natuurlijk de grootste belangstelling vanwege de minister, die zich over alle bijzonderheden uitleg liet verstrekken. Na een bezoek aan de ruime Lakenhalle, eindigde aldus het officieel bezoek van minister De Greef. Het concert van de muziekkapel van de Zeemacht, dat 's avonds in de stads schouwburg doorging, genoot de grote belangstelling en groeide uit tot een flink succes. Paasmaandag stond in het teken der Frans - Belgische vriendschapsbetrekkin gen, dit ter gelegenheid van de komst van de Musique Municipale» van Rijsel. Te 11 uur had op het stadhuis een ont vangst plaats, waar de hh. Gaifie, burge meester van RijselAlabrune, consul van Frankrijk te Kortrijksenator Feryn» Na de ontvangst ten stadhuize tijdens de Frans-Belgische dag; op de voor grond bemerkt men van links naar rechts, de hh. burgemeester Vanderghote, consul Alabrune. senator Missiaen. Glissoux, voorzitter van de Handelskamer Gaifie, burgemeester van Rijselluitenant-colonel Goffaux, schepen Robyn en presidentAimé Gruwez.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 1