CINEMA COLISEUM IEPER TWEELINGZUSTERS Bij DE VUURKRUISEN Kon. leperse Schaakkring N. S. B. - NIEUWS DEZE WEEK Vrijdag. Zaterdag. Zondag, Maandag en Dinsdag CEREMONIEKOSTUMES te huur 't Spinnewiel HOGER ONDERWIJS cti pl^ct0# georgestevens TAFELVOETBAL JEUCDCLUB ST PIETERS PAMELA WYNNE HET YPERSCH NIEUWS B!x 1 17-5-1952 DE FRONTMANNEN 1914-1918 ZIJN ONTEVREDEN De frontmannen 14-18 zijn zo wat op de achtergrond van de be langstelling verzeild geraakt De ti.'d toen die mensen vier lange jaren zwoeg den vochten en ploeterden in de modder en het slijk, is uit het geheugen van on ze generatie vervaagd tot een herinne ring waarover men niet graag meer spreekt En ook de Regering schijnt door die vergetelheid aangetast Men be schouwt die mannen zo 'n beetje als af gedankte heldenals mensen die welis waar eens hun best hebben gedaan om het land te dienen en te verdedigen, maar wier verdiensten nu weggevaagd zijn door al wat sinds Mei 1940 aan ellende, dood armoede en bloed over ons land is ge spoeld en men laat de sukkelaars van frontmannen hun leventje zo goed en zo kwaad als bet kan. voort... rekken in armoede Men veroordeelt hen te leven in een moderne tijd met bestaansmiddelen die dateren van over meer dan dertig jaar. Daarom zijn de frontmannen ontevre den en hebben zij daarbij een kleine dunk over de dankbaarheid des vaderlands Zij zouden willen dat men hun front streeprente zou aanpassen aan de noden van onze tijd Men heeft het nog altijd niet nodig geacht, dat inkomen aan te passen aan de tijd. ondanks de vele ar moede die in de rangen onzer frontjon gens wordt geleden. Het is beslist nodig en hoog tijd dat de bevoegde instanties er voor zorgen dat die rente wordt aan gepast. Het komt er hier niet op aan hen een aalmoes te geven. Voor het land is het een plicht van dankbaarheid die mensen een rente te verschaffen die geen hoon is voor hen en voor het land geen smaad. Of... wordt de auitbuiting van het sterftecijfer als doelpunt genomen Wordt wellicht gewacht tot er nog slechts een honderdtal overblijven Als het dat is. zal er niet lang meer moeten gewacht worden. Laat ons daarover eens een kijk je nemen in de rangen van onze eigen leperse Vuurkruisenbond. Verleden jaar hadden we 42 der onzen te betreuren en dit jaar amper enkele maanden ver, wer den weerom eens een tiental onzer Vuur kruisen aan hun dierbaren ontrukt, ter wijl ze nog maar pas de scheidingslijn van de zomer en herfst van het leven hadden bereikt. Deze meer dan 50 Vuur- kruisen zijn neergeveld geweest, allen tussen de 53 en 59 jaar. Dit. is niet de taal der verbittering, maar wel deze van de brutale werkelijk heid Dit. is geen grootspraak of ijver zucht. doch de onbetwistbare waarheid. Dit is DATGENE, wat ieder strijder uit de Vuurlinie, ieder Vuurkruiser dus. te wachten staatde veroordeling van de echte frontsoldaat- Heren Regeerders, weet U dat niet of weet U het maar al te goed Begrijpt ge dan het ver weer dat ieder Vuurkruiser. tegenover de onrechtvaardigheden, onwankelbaar zal doorzetten, met al datgene wat hem nog aan strijdlust rest. Geen kwajongensbeloften of cadeaux Dat verwerpen we en wij die nu nog overblijven, aanzien het als plicht, ons kordaat daar tegenover te stellen, met dezelfde vastberadenheid als toen we. ja. vijf en dertig jaar geleden, in de modde rige bloedgrachten aan de Ijzer stonden. Die geest en de strijd om het Recht is in onze geknakte lichamen nog overge bleven. DIT. is nog even gaaf als in 1914-1918- In w-are broederlijkheid zijn we steeds bereid elkanders lot te delen. Zoals op het front in de moorddadigste gevechten en bombardementen, in de gruwelijkste gas aanvallen. richten we onze blikken naar onze kameraden Wij reiken elkaar de hand en gezamenlijk trekken we voor waarts. TROTS ALLES. Zoals het uur H. ons toen niet afschrikte, ook nu. wachten we het af en hoewel de gezichtseinder voor ons enigszins beneveld is. toch ook. zoals TOEN. zal het Recht zegevieren. CLUBKAMPIOENSCHAP 1951-5i Gerard De wilde (19 jaar) Kampioen van leper. De partij Jude - Devacht J.. welke on beslist eindigde diende herspeeld in blitz- tempo en werd door de Hr Devacht J. gewonnen na een korte, doch spannende strijd De Hr Jude verloor door tijdnood. De finale welke doorging Dinsdagavond zag dus de Heren Devacht en Dewilde aan de slag. Tegen alle verwachtingen in werd het geen lange partij en na een uur was de zaak beslist De Hr Dewilde wist de oud-kampioen in het nauw te drijven door een zeer knappe zet. De Hr Devacht gaf dan ook de strijd en daarmee de titel op. Hartelijke felicitaties aan de Jeugd kampioen van Westvlaanderen. nu tevens kampioen van leper. Het is voor hem de bekroning van een werkelijk prachtig speelseizoen. Rangschikking Clubkampioenschap (Ereplaatsen) 1. Dewilde Gerard. 2- Devacht Jozef. 3. Jude Lucien. 4. Cornardt Norbert 5. Grimmonprez Octaaf. 6. Grimmonprez Morris. Rangschikking seizoen 1951-52 volgens Amerikaans puntenstelsel (Ereplaatsen) 1. Dewilde Gerard 1111 p- 2. Jude Lucien 1052 p. 3. Dr Dubrulle 1045 p. 4. Devacht Jozef 971 p. 5. Cornardt Norbert 963 p. 6. Grimmonprez Morris 955 p. VERSTERKING Wij begroeten met genoegen de terug keer in de schoot van onze club van de Hr Laconte, een onzer sterkste spelers, die tijdelijk buiten leper verbleef en alzo aan de clubvergaderingen geen deel meer kon nemen. Wij zullen hem nu weer regelmatig onze rangen zien versterken voor de toe komstige interclubwedstrijden. ALGEMENE VERGADERING Dinsdag 10 Juni te 20 30 uur. Frans-Belgische manifestatie- Op Zaterdag 14 Juni en Zondag 15 Juni heeft te Parijs een indrukwekkende Frans-Belgische manifestatie plaats Zie het Strijdersblad van 5 Mei Voor nadere bijzonderheden wende men zich tot de voorzitter of de schrijver. Vie Nationale Leiedag Op Zondag 25 Mei heeft de Vie Natio nale Leiedag plaats te Kortrijk met de medewerking van de Regering. Vertrek uit leper met de trein om 8 40 u. Wij vernemen met veel genoegen dat ons achtbaar medelid Rosier Robert, ge wezen schrijver der afdeling Deux-Acreu. benoemd werd tot Ridder in de Leopolds orde met Zwaarden. Onze innigste gelukwensen. HET BESTUUR. hiktr 78 - ROCSELARE - TeL 718 Habit - JM4«I - Smoking Alle mates - Toebehoertee ,5291) Centrale examencommissie Zittijden 1952 De afgevaardigde van de Regering zal op het Provinciaal Gouvernement (bureel 9). te Brugge, van 20 tot en met 30 Mei (le zittijd) en van 20 tot en met 30 Augus tus 1952 (2e zittijd). Zondagen en feest dagen uitgezonderd, van 10 tot 12 uur. de candidaten inschrijven die zich voor de Centrale examencommissie wensen aan te melden, met het oog op het bekomen van een wettelijke academische graad. De inschrijvingen moeten door de can- didaat zelf of zijn gevolmachtigde worden genomen. Schriftelijke aanvragen om inschrijving worden geweigerd. De candidaten die. bij brief, de afge vaardigde om inlichtingen verzoeken, die nen e- een postzegel voor het antwoord bij te voegen. Proef voorbereidend tot de candidatuur in de Handelswetenschappen- Zittijden 1952 Inschrijvingen De afgevaardigde van de Regering zal. op het Provinciaal Bestuur (bureel 9) te Brugge, gedurende de navermelde tijdper ken van 10 tot 12 uur. de candidaten in schrijven die. in 1952. de proef voorberei dend tot de candidatuur in de handels wetenschappen wensen af te leggen le zittijdvan 15 tot en met 25 Juni 2e zittijd van 4 tot en met 14 Augustus. De inschrijving moet door de candidaat zelf of zijn gevolmachtigde worden geno men. Schriftelijke aanvragen om inschrij ving worden geweigerd. De candidaten die. bij brief, de afge vaardigde om inlichtingen verzoeken, die nen er een postzegel voor het antwoord bij te voegen. PRODUCTS. REGIE Kinderen niet toegelaten. DRIEHOEKSTORNOOI DE MANDE - PATRIA - CONCORDIA Uitslag van 5 Mei 1952 De Mande Santy - Hermans PatriaMouton - Phlypo 1 De MandeAeck - Clabeau 3 Patria Rootsaert - Mus R. 0 De Mande Wyckaert - Neyrincks 2 PatriaBlootacker - Dejaegher 1 De MandeTankrey W - Tankrey A. 3 Patria Lefere - Mus J. 0 Uitslag van 12 Mei 1952 Concordia Maillard - Sonneville 1 De Mande Wyckaert - Neyrincks 2 Concordia Van Puyvelde - Dekeersmaker 1 De MandeTankrey W. - Tankrey A. 2 Concordia Wuylens - Beun 1 De Mande Santy - Hermans 2 ConcordiaDegand - Dewilde 2 De Mande Aeck - Clabeau 1 De stand De Mande 3 36 16 20 Concordia 3 36 18 18 Patria 2 24 14 10 (6424) Zondag 18 Mei te 14 u. op het White Star terrein spelen onze voetballers van J.S.P. een vriendenmatch tegen de sym pathieke jongens van de Firma Del'Haye. Deze match geldt als oefening voor de grote bekerwedstrijd tegen Patro Wynen- dale. Uitgenodigde spelers en supporters van J.S.P. allen op post Het patronaat begint slechts rond 17 30 uur, aanstonds na de Rerum Novarum- viering in de Schouwburg. Opgepast Nogmaals te 20 u. trekking van een mooie prijs. Vraag uw lotje aan de ingang. Op O. L. H. Hemelvaart is er geen Pa tronaat, ten einde iedereen toe te laten de opvoering bij te wonen van De Ko meet Komtin het Chr. Volkshuis te 19 u. Basketters, vergeet niet te komen en traineren de Donderdagavond van 8 tot 9.30 u.. want... op Sinksen spelen we reeds onze eerste vriendenmatch (de tegenstre ver wordt volgende week medegedeeld) als oefening voor 't komende seizoen 1 Feuilleton Het Ypersch Nieuws 41 Er niet op achtend, dat het midder nacht was, dat zij maar half wakker was en zijn moeder, koelde hij al zijn woede op haar. Zij had hem verne derd in de ogen der Engelsen. De En gelsen, die de enige waren in dit door God verlaten en vervloekte land, die wisten hoe zich te gedragen. Maar de Maharanee stond haar man. Zij kwam overeind op haar bed en vervloekte haar zoon, zoals hij haar had gedaan. Zij vervloekte het blanke meisje, dat hem behekst had. Als zij haar zin had gedaan dan zou zij voor de krokodillen geworpen zijn, schreeuwde zij. Was dit haar zoon, dat wezen, dat zich aan de blan ken overleverde, en nog niet eens spirit genoeg had om het meisje, dat aan hem was overgeleverd zijn wil op te leggenDus dat had Oxford voor hem gedaan. Al het goede geld weggesmeten. De Maharanee sprak snel en luid in een woordenvloed. Idioot, je hebt het verkeerde meisje naar het Paleis laten bren gen, raasde de Prins even snel spre kend al zij. Hij hijgde, daar de be nauwde atmosfeer zijn longen aan tastte En als dat niet het geval was ge weest, het zou voor mij geen verschil hebben gemaakt. Nee, dat zou het niet. Ik heb het meisje lief en ben van plan haar tot mijn vrouw te ma ken. Wenste ik slechts een maitresse, dan zijn er genoeg anderen. Zwarte, onaangenaam riekende inlandse vrouwen. Ik veracht ze,riep Prins Hernam Singh, in zijn zak tastend naar zijn zijden zakdoek en er zijn voorhoofd mee afwissend. Het verkeerde meisje De Ma haranee scheen plotseling tot kalmte gekomen. Ja. het verkeerde meisje. Het meisje, dat vandaag zal trouwen met een Engelse officier,zei Prins Her nam Singh en hij luisterde naar de klok, die sloeg in de stille nacht. Zijn Rima en ik niet op de bruiloft gevraagd Om er de spot en de woe de te oogsten van de Engelsen. Dat heeft U gedaan met uw helse tussen komst. De Engelsen zullen het niet we ten, zei de Maharanee snel. Het zal in het voordeel van de Ontvan ger sahib zijn om alles geheim te houden. De deugdzaamheid van hun vrouwen gaat hun zeer ter harte, spotte de Maharanee. Of ze het wel of niet weten, ik moet de schande dragen,riep de Prins. Maar dit heeft mijn besluit verhaast. Ik zal het meisje trouwen zo gauw als zij zelve wil en dan ver laat ik dit vervloekte land voor eeuwig. Voor eeuwig Voor eeuwig,riep de Prins driftig. Ik schud het stof van dit verwenste huis van mijn voeten. Ri ma kan de erfenis krijgen, die een maal van mij zou zijn. Mijn zoon, de Maharanee brul de. Nutteloos om met mij te over leggen, zei Prins Hernam Singh, die kalmer was geworden, Mijn besluit is genomen. Ik heb het meisje lief en ik geloof, dat zij mijn liefde be- i antwoordt. Ja, al ben ik haar dan ook niet waard, zij beantwoordt mijn liefde. Ik zal met haar trouwen vol gens haar Engelse wet en met haar naar haar land vertrekken, zo spoe dig het kan. Dat zul je niet,siste de Maha ranee en van haar bed afrollend, kroop zij naar haar zoon. «Ik ver vloek je.schreeuwde zij en hief haar vuist tot hem op. Prins Hernam Singh lachte min achtend en keerde zich af. Hij ging naar zijn eigen kamer en beval zijn bediende een heet bad voor hem ge- i reed te maken. En in het bad peinsde hij erover, dat het goed zou zijn Fla- via zo spoedig mogelijk over te halen. Zijn moeder was altijd een gevaar lijke vrouw, en nu zij razend was, zou zij het meer zijn dan ooit. Hij ging uit het bad, droogde zich af met een grote Engelse badhanddoek en bedacht, dat hij naar Bombay moest schrijven om badzout. Zijn pyjama was van dikke zijde en hij hield zijn hoofd hoog toen hij naar zijn slaap kamer liep. Als hij eenmaal hier van daan was en goed acht sloeg op zijn kleren, zou hij er niet uitzien als een Indiër, meende hij in de spiegel kijkend en zijn donkere bruine ogen en zwarte wimpers verwensend. Om hoe laat moet ik huzoor de chota hazri brengen vroeg Pun- noo, die geduldig bij de deur stond, zodat hij de dodelijke nachtlucht niet hoefde in te ademen, die in volte stromen door de open ramen binnen- vlood. Vroeg zei Prins Hernam Singh. Ik zal de bruiloft van de nicht van de Ontvanger bijwonen. Leg de witte Jodpurs en de licht blauwe puggaree klaar en- de diamanten gesp. Huzoor, zei Punnoo die zich af vroeg, wat er met de nicht was ge beurd, die zo pas nog in deze kamer was geweest. Zij was plotseling ver dwenen, maar waarschijnlijk had de huzoor haar ergens heengevoerd, waar zij veiliger zou zijn. «Waarschijnlijk zal ik binnenkort ook met een nicht van de Ontvanger sahib trouwen,zei Prins Hernam Singh, die vond dat alles een groter schijn van waarheid zou hebben, als hij het aan iemand meedeelde. Huzoor. «En waarschijnlijk zal ik jou no dig hebben om mij te vergezellen naar Engeland.» zei Prins Hernam Singh zijn dure sloffen uitschoppend en op het punt om in zijn Engelse bed te stappen. Huzoor,zei Punnoo en zijn ogen flikkerden. Ga nu heen en doe de lamp uit, zei Prins Hernam Singh, onder de licht groene lakens kruipend, die hij zelf in Bond Street had gekocht. Huzoor,Punnoo salaamde en verdween. Hij ging op zijn mat lig gen voor de kamerdeur en trok de deken over zijn hoofd en viel ogen blikkelijk in slaap. En ook Prins Hernam Singh sliep dadelijk in, want hij was door en door vermoeid. Maar de Maharanee was nooit wakkerder geweest. Zij riep Buria en het twee tal praatte totdat de bleke dageraad van achter de heuvelen naar binnen vlood. En toen verliet Buria haar en slofte langs de marmeren trap naar beneden, de binnenplaats over, de kille en stoffige weg op. HOOFDSTUK XLI Het is zo heerlijk in Indië, dat er een deel van het jaar is, waarop het nooit regent. Je hoeft er niet over te denken of je soms een parapluie moet meenemen en of de expeditie waarop je af gaat, niet bedorven zal worden door een "hevige stortbui. Me vrouw Metcalfe ontwaakte op de trouwdag van April in een volmaak te stemming. De angst, dat zij van haar geliefd kind moest scheiden, was verdwenen, omdat zij wist, dat haar kind zo zielsgelukkig was. Er was nog wel wat angst in haar be treffende Flavia, maar dat was al gedeeltelijk opgelost door haar broer, die haar de vorige avond had ge zegd. dat het veel beter zou zijn, als zij en Flavia dadelijk na het huwe lijk insgelijks vertrokken. Het was lodig, dat er iets gebeurde in ver band met April's ontvoering, al had die dan ook geen nadelige gevolgen gehad, maar het zou beter zijn, als zij en Flavia dan weg waren. Keston was er van overtuigd, dat de Maha ranee van Kotpana er de hand in had gehad en zij was een gevaarlijke vrouw, die voor niets stond, en men moest haar tonen, dat zij zich niet zo roekeloos en beledigend kon ge dragen. als zij tot nu toe had gedaan. Geloof je, dat zij ontdekt heeft, dat Prins Hernam Singh dol op Fla via is Mevrouw Metcalfe zag er angstig uit. toen zij deze vraag stel de. «Ja, dat geloof ik,» zei de Ont vanger kortaf. «En daarom vind ik het raadzaam, dat jij en Flavia voor een dag of wat hier weggaat. Je hebt een uitnodiging gekregen voor Agra en je moet de Taj toch zien. Je ver trekt eenvoudig en ik zal zien alles af te handelen, voordat je terug bent. Als het niet gaat, zul je wat langer daar ginds moeten blijven. Er zijn uitstekende hotels, mocht de familie Wilson je niet langer kunnen her bergen. Dat was dus beslist en gelukkig was Flavia er heel aardig in geweest. Al zei zij het ook niet, toch wist zij, dat zij zich saai en onvoldaan zou voelen, als haar zuster vertrokken was. Het zou leuk zijn om eens iets nieuws te zien, dach Flavia, naar haar bruidsmeisjesjapon starend en bedenkend, dat het toch eigenlijk heel naar was, dat April nu het eerst trouwde. Toen mevrouw Metcalfe dus op die morgen ontwaakte, voelde zij zich bijna gelukkig. Heel spoedig zou zij in de armen liggen van de man die zij aanbad, peinsde zij, naar April's stralende ogen kijkend. Maar het meisje verbleekte, toen zij haar moe der zag door het muskieten gordijn heen, dat haar bed omringde. Madeline.En toen was alles vreugde en vrolijkheid. Ayah, die he lemaal van haar schrik was bekomen, kwam binnen met de chota hazri. Flavia, die ongewoon beminnelijk was, kwam door het gordijn, dat de twee kamers scheidde en zei dat zij op deze laatste morgen samen de chota hazri moesten nemen. De drie vrouwen, die er uitzagen of zij zo ongeveer even oud waren, trokken de stoelen bij het rieten tafeltje en za ten bijeen in hun kleurige kimono's en dronken thee en waren vrolijk. Er moest nog veel gedaan worden met het rangschikken der cadeaux en het verplaatsen van de meubelen. Zij zouden om elf uur brunch hebben en het trouwen was om twee uur. Nog tijd genoeg om je te kleden en voor alles te zorgen. April at haar toast en dacht of er wel een mense lijk wezen zou zijn, dat zo gelukkig was als zij. Onder haar nachtjapon verborgen had zij een briefje, dat Ronald, die bij de Generaal logeerde, haar de vorige avond had gegeven. Zij zou hem nu niet meer zien, voor dat zij in de kerk waren. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4