MEER BEMINNELIJKHEID DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 21 JUNI 1952 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS PROFESSOR PICCARD GEEFT UITLEC HET YPERSCH NIEUWS' BESTUUR EN REDACTIE 34, BOTERSTRAAT. YPER TeL 500 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND70 fr. Onze beroemde landgenoot, professor Piccard, is de laatste tijd weerom in het brandpunt van de belangstelling komen te staan, nu er opnieuw spraak is van tijn diepzeetochten- We zien hem hier op een persconferentie te Triest (Italië) uitleg geven over de bathyscaaf, waaraan thans werken worden uitgevoerd die tegen het einde van dit jaar zullen voltooid zijn. Een eerste proeftocht, in samenwerking met de experten van de Italiaanse marine, zal gedaan worden nabij het eiland Ponza. Naast de professor bemerkt men nog zijn zoon Jacques, die aandachtig luistert. Te Parijs woont er een zekere Mijn heer Rainville. Op zichzelf is dat helemaal niet ongewoon, doch deze Mijnheer Rainville is bestuurder en eigenaar van een school waar men U, per brief, beleefdheid, houding, hoffelijkheid, in één woord de be faamde Franse galanterie aanleert. Deze Mijnheer Rainville was van oordeel dat met het einde van de oorlog deze galanterie een lelijke deuk had gekregen en dat zij even vermaard als de Franse keuken, dreigde verloren te gaan in deze moderne tijdenzoals hij het uit drukte. Dat heeft hij echter zo maar niet goedschiks willen aanvaarden en ge steund door de officiële instanties, met president Vincent Auriol aan het hoofd, heeft hij een Croisade pour l'Amabilitéeen kruistocht voor beminnelijkheid in het leven ge roepen. En nu doet heel Parijs zijn uiterste best om zich in beminnelijk heid en beleefdheid te overtreffen en waant men zich daar op de gedroomde plaats voor goede verstandhouding en onderlinge hulp. De campagne strekt zich uit over de ganse maand Juni en zoals elke officiële plechtigheid die zich respec teert werd ze ingezet met het door knippen van een symbolisch drie kleurig lint op de Champs Elysées. Zoals hoger gezegd wordt deze kruistocht gesteund door de officiële instanties en meer bepaald de minis ters van Opvoeding, van Nijverheid en Handel en zelfs de minister van Openbare Gezondheid. Deze laatste liet een extra rondschrijven verschij nen, waarin met stellige zekerheid bewezen wordt dat minzaamheid en beleefdheid een gunstige invloed op de gezondheid hebben, dat ze de mensen beschermen tegen zorgen en overspanning en dan ook zeker als Van grote geneeskundige waarde mo gen beschouwd worden. Het ministe rie van Posterijen gaf een speciale Postzegel uit en in veel grote maga zijnen werd een speciaal uitstalraam gewijd aan deze kruistocht. Intussen doortrekkén beminnelijke juffers, de beleefdheids - propagandisten de straten van de Franse hoofdstad... Het kon niet beter zijn en wanneer ge hier nu door een of ander ambte naar op een minder beleefde manier wordt toegetand of afgesnauwd, zult lijden hebben gehad. Cynisme, egoïs me, haat en wantrouwen zijn de vas te bondgenoten van de oorlogsgod ge weest, zodat zelfs na zijn val, hij ze als kleine onverwoestbare en onver moeibare helpers verder kon laten werken en zijn zaak dienen. Tegen deze kwelduivels dienen we te keer te gaan, ons met alle kracht te verzetten, om de weg vrij te laten voor de goede verstandhouding, waaraan de wereld nu meer dan ooit behoefte heeft. Vriendelijkheid is een mooie deugd, temeer daar zij ons niets kost. Zij kan echter de wereld zoveel te mooi er, onze dagelijkse omgang zoveel te gemakkelijker maken. Daarom zullen we niet wachten tot er officieel een of andere week van de vriendelijk heid in het leven geroepen wordt, doch elk van ons kan zijn beste krachten inspannen om zijn omge ving mild te stemmen en de verhou dingen aangenamer te maken. Laten wij daartoe zelf het voor beeld geven, opdat het ook op de an deren aanstekelijk moge werken. Een vriendelijk woord, een opgewekte groet, een vrolijke kwinkslag, een hatelijkheid die we met de glimlach incasseren, zijn allemaal zaken die met geringe inspanning veel resul taat kunnen opleveren. We dienen slechts rechtzinnig onze eigen gebre ken onder ogen te zien, om de reac ties en uitbarstingen van anderen beter te begrijpen. We moeten ook leren iets te zien van het standpunt uit van onze geburen, van onze vrien den. Daarnaast dienen we op onze eigen daden te letten, onze woorden te wegen, opdat ze door de anderen niet verkeerd begrepen zouden wor den. Ongedwongen moet onze om gang zijn, onze hartelijkheid moet zó uit het hart komen, want dan al leen is ze in staat iemand te overtui gen. Oppervlakkigheid daarentegen, het zeemzoete waarmee sommigen hun gezicht kunnen bestrijken, be reikt alleen dat men zich dadelijk op zijn hoede gaat stellen. De kruistocht voor meer beminne lijkheid werd te Parijs met veel suc ces ingezet. En alhoewel iedereen er niet onverdeeld voor gewonnen is, zoals die politieagent die sceptisch opmerkte hoe het zou aflopen met de vriendelijkheid bvb. op de spitsuren aan de metro, wanneer iedereen haas- Se met weemoed denken Waren tig was en zijn gebuur verdrong, tcch We ook maar te ParijsWant zon- is iedereen het er mee eens dat die der ons bovenmate op onze vooroor- poging verdient gedaan te worden, togse galanterie te beroemen daar- omdat ze zeker het werk en de om- voor missen wij, Belgen, nog de ver- gang niet moeilijker zal maken, bjning toch mogen we zeggen datj Ook onze leus tteze van vandaag de gemoedelijkheid en de rondbor- af meer beminnelijkheid in onze om- ^igheid, ons volk eigen, door de oor- gang thuis, op 't werk en overal, en wij *°gs- en bezettingsjaren zeer veel tezullen er zeker te gelukkiger om zijn IN HET TEKEN DER GEMEENTEVERKIEZINGEN. 12 Oktober dag der gemeenteverkie zingen in ons land nadert met rasse schreden. In dat licht dienen we dan ook de politieke toestand te beschouwen. Het blijkt ook nu reeds dat de politieke par tijen elkaar geen duimbreed zullen toe geven en elke gelegenheid gretig benut ten om op de tegenstrevers af te geven. Aldus lazen we deze week in het socia listisch dagblad Vooruitonder de titel De balanshet volgende in verband met het partijvoorzitterschap van de C.V.P. We lezen in Het Volk x. dat de Al gemene Raad van de C.V.P. besloten heeft op het a.s. partijcongres de h. Theo Le fèvre als enige candidaat voor te dra gen voor het partijvoorzitterschap. Die kwestie valt totaal buiten onze bevoegdheid en gaat ons niet in het minst aan. Met andere woordenhet voorzitter schap van een partij is uitsluitend de zaak van die partij. En dat van de C.V.P. de h. Lefèvre voorzitter is. of een andere die functie bekleedt, ons blijft het om 't even. Maar Het Volk knoopt aan de her verkiezing van de C.V.P.-voorzitter enkele beschouwingen, waarop wij wel het recht hebben te reageren. Het blad van de christelijke demo cratie is zeer tevreden over het beleid van twee jaar C.V.P.-bestuur. De waak zame wachter* daarvan is de h. Théo Lefèvre geweest. Het artikel besluit echter Het is mogelijk, dat de leiding van de C.V.P. tevreden is over zichzelf, over de partij, over de regering. Het is mogelijk, dat de trouwste en meest actieve militanten tevreden zijn. We hebben evenwel de overtuiging, dat duizenden van de C.V.P.-kiezers niet tevreden zijn en dat ze zulks bij de eer ste gelegenheid zullen bewijzen. En dan... dan zullen we in Het Volk kunnen lezen, dat het kiezerscorps ondankbaar is geweest. Dan zullen ook de overwe gingen, van man tot man in de C.V.P.. over de partijvoorzitter Théo Lefèvre min der gunstig zijn... x NOG HET FEDERALISME. Naar aanleiding van het Wetsontwerp van de hh. Merlot en Van Belle tot grond wetsherziening, wijst het liberale Brus selse blad Het Laatste Nieuws op het gevaar voor een heropflakkeren van de taalstrijd. Het schrijft o. m. Hor. wetsontwerp van de minister van Binnenlandse Zaken betreffende bestuur lijke taalwet en het wetsvoorstel van de hh. Merlot en Van Belle tot grondwets herziening om het politiek federalisme in te voeren, geven inderdaad aanleiding tot betwistingen, waarvan niemand weet. hoe zij zich zullen ontwikkelen. x Sommigen schijnen zelfs niet te be seffen. hoe gans de taalstrijd oplaaien kan. Daarom lijkt ons een waarschuwing ge wettigd. Opmerkelijk is het. hoe de voorstan ders van de tweetaligheid... op het pa pier. een tweetalig bestuurlijk stelsel in de Brusselse agglomeratie verwerpen, en weinig of niets zeggen tegen het fede ralisme. Wij naderen het tijdperk van de ge meenteverkiezingen. en men zal inbren gen. dat de politiek op haar smalst thans haar rechten onmogelijk verliezen kan. maar de zaken zitten dieper. x Zich inbeelden, dat een enkele be wuste Vlaming te vinden is om zo maar zonder meer op bestuurlijk gebied de cijfers te bezegelen, die bij de talentelling in sommige gemeenten grotendeels het gevolg zijn van middelen, die het gerecht had moeten beteugelen, is een ijdele ver wachting. *Wil men een taalstrijd vermijden, die in een verwerpelijke scheiding kan ont aarden. dan dient er naar een billijke en meer bevredigende oplossing uitge zien. x In de katholieke pers echter toont men zich optimist wat betreft het wets ontwerp van minister Moyersoen Aldus lezen we in t Vrije Volksblad»: De kogel is eindelijk door de kerk Het wetsontwerp op het gebruik van de talen in bestuurszaken, waaraan oud- minister Brasseur vruchteloos maanden en maanden gelaboreerd heeft, werd door zijn opvolger minister Moyersoen neerge legd. Het komt op het gepaste ogenblik. Het vraagstuk van de Vlaams-Waalse ver houdingen is inderdaad opnieuw zeer ac tueel geworden en zal naar aanleiding van de wetsvoorstellen van de hji Van Belle en Merlot over het federalisme en vau de h. Philippart over de verplichte vestiging der maatschappelijke zetels van de vennootschappen in de gemeente of de agglomeratie waarin het bedrijf wordt uitgeoefend, in al zijn scherpte voor het Parlement rijzen. *Wil dit zeggen dat de Vlamingen mo gen t vlaggen bij het neerleggen van het wetsvoorstel Moyersoen *Wij geloven het niet. hoewel er ver scheidene redenen bestaan om ons te ver heugen over de in het wetsvoorstel na gestreefde taairegeling. Als belangrijk punt dient vooreerji genoteerd te worden, dat door dit wets voorstel afgerekend wordt met de resul taten van de jongste talentelling. Deze worden eenvoudig buiten beschouwing ge laten. Iedereen weet nu genoegzaam hoe alle franskiljons en Vlaamshaters in de weer geweest zijn om deze talentelling, die als een zuiver sociografische opname van de werkelijk gesproken talen bedoeld was het karakter van een plebisciet te geven. Deze heren jubelden dan ook wan neer de uitslagen bekend gemaakt wer den en sindsdien hebben zij, aangevoerd door de Brusselaar Catteau en de Luike naar Hanquet. aanval na aanval onder nomen om op grond van deze talentelling langs de taalgrens en rond Brussel diverse Vlaamse bevolkingslagen te annexeren bij het Franssprekende taalgebied. x Deze strooptocht werd mede dank zij de waakzaamheid van de Vlaamse parle mentsleden lofwaardige uitzondering verijdeld. Dit maakt ongetwijfeld een overwinning voor de Vlamingen uit Het feit dat het nieuwe wetsontwerp verder het stelsel van de tienjaarlijkse tellingen met de eruit voortspruitende rechtsgevolgen opdoekt, zal eveneens met algemene instemming bejegend worden in Vlaanderen. Trouwens, al degenen, die in België een werkelijke nationale een dracht nastreven, gesteund op de weder zijdse eerbied voor de Vlaamse en de Waalse cultuurhomogeniteit. zullen minis ter Moyersoen beamen, wanneer hij in de memorie van toelichting van het wets ontwerp schrijftHet is van belang dat in die gemeenten, waar zich verschuivin gen kunnen voordoen, alle elementen van onvastheid en onzekerheid, die zovele oor zaken van periodische agitatie zijn. zou den worden uitgeschakeld. Het is nodig dat in de gemeenten, namelijk die welke gelegen zijn langs de zogenaamde taal grens, een rustige atmosfeer heerse. x HET LEGER WIL BESPAREN. Alhoewel allen er mede eens zijn dat West-Europa op elke aanval moet voor bereid zijn, toch begrijpt de man van dc straat soms niet goedmoeds waarom zoveel geld aan legerdoeleinden wordt besteed, wanneer er zoveel andere pro blemen zijn, die dringend een oplossing vragen, doch waarvoor jammer genoeg de nodige fondsen ontbreken. Aldus zal 't zeker goed onthaald worden dat Kolonel De Greef aan alle militaire ove'heden een omzendbrief gestuurd heeft waarbij hij op spaarzaamheid in het leger aanstuurt. In de nota wordt gezegd dat alle offi cieren en soldaten sober moeten leven en zuinig omspringen met de goederen, die de gemeenschap hun heeft toevertrouwd. Er worden vijf domeinen aangegeven waar verkwistingen worden gedaan door nalatigheid en gebrek aan toezichtwater, electriciteit. verwarming, motorbrandstot en bureelbenodigheden. De Landmacht gebruikt jaarlijks voor 4 millioen fr. water. De Luchtmacht voor 8 millioen en de Zeemacht voor 690 000 fr. Te veel kraantjes zouden blijven open staan. Het electriciteitsverbruik beloopt 13,5 millioen fr. Dikwijls blijven de lichten branden, zelfs wanneer er niemand in de lokalen aanwezig is. De brandstof voor verwarming der lo kalen wordt soms ook werkelijk verkwist. Het leger verbruikt zo wat duizend ton hout om de vuren aan te maken. Iedere soldaat kost gemiddeld 30 000 fr. per jaar. Dit bedrag is uit volgende ru brieken samen te stellen soldij 5 840 fr. administratie en verscheidene 3.650 fr. spel. sport. Welfare 215 fr.sociale dienst 219 fr.geneeskundige zorgen 621 fr.cul turele- en beroepsopvoeding 255 fr.voe ding 8.322 fr.uitrusting, kledij 6.322 fr. slaapgerief 435 fr.huisvesting 893 fr. vervoer 1.000 fr.verwarming 1814 fr. INTERIM. WOELIG KOREA. Het bezoek van Lord Alexander, de Britse minister van Landsverdediging, aan Korea dreigde een noodlottige afloop te kennen bij de zware ontploffingen die zich Maandagavond te Poesan hebben voorgedaan. Deze ontploffingen hadden plaats op 1 km. van de startbaan, nadat het vlieg tuig van de Britse minister gestart was met bestemming naar Kojedo. alwaar hij het beruchte krijgsgevangenkamp be zocht. Tijdens het bezoek van maarschalk Alexander aan het kamp te Kojedo, werd hem door kampcommandant generaal Boatner medegedeeld, dat zich momen teel 80.000 krijgsgevangenen, voor het merendeel Noord-Koreanen, op 't eiland bevinden, en dat de meeste van de 172 000 communistische krijgsgevangenen, die ver leden jaar geïnterneerd werden, naar Zuid-Korea zijn overgebracht. Generaal Boatner zei. dal de jongste in cidenten het leven hebben gekost aan 120 gevangenen, en dat verscheidenen hon derden gewond werden. Volgens de kampleider wensen tal van krijgsgevangenen, hoewel zij zich anti communist noemen gerepatrieerd te wor den na de oorlog. De jongste 14 dagen zijn ongeveer 800 gevangenen uit de commu nistische blokken gevlucht, omdat zij aan de dreigende voogdij van de fanatici wen sten te ontsnappen. GEEN COMMUNISTISCH OFFENSIEF VERWACHT. Op een persconferentie heeft Lord Alex ander de wens te kennen gegeven dat de bevelhebber van het 8e leper over groter reserves zou kunnen beschikken. De Britse minister meent dat een com munistische aanval op grote schaal ten spoedigste op een week tijd zou kunnen tot staan gebracht worden maar bij ge brek aan reserves zou de U N O. geen te genaanval kunnen inzetten. De Jaloe ligt nog ver af en tussen de huidige frontlinie en de Mantsjoerijse grens bevinden zich aardig wat Chinezen zo zei hij. Als antwoord op een vraag aangaande een eventueel grootscheeps offensief van de communisten, zei de minister dat er voorhands geen enkel teken merkbaar was van een nakend offensief. Zijns in ziens bestaat er voorts generlei aanleiding toe andere onderrichtingen te geven aan de UN.O.-onderhandelaars en een Brits vertegenwoordiger naar de bestandscon ferentie te zenden. De aangenomen gedragslijn is de goe de. aldus Lord Alexander. De onderhan delingen worden goed gevoerd RUSSISCHE CRITIEK Op geregelde tijden wordt de koloniale politiek van de Europese landen, o. a. Frankrijk. Engeland en ook België gehe keld. Dit zowel van de zijde van Amerika, als van de U.S-S-R. Aldus heeft de Sovjetvertegenwoordiger in de Voogdijraad de h. Soldatov, Bel gië er van beschuldigd de voogdijaccoor- den waarbij Roeanda - Oeroendi met Bel gisch - Congo worden verbonden. Ie heb ben geschonden. Aan de hand van de wet van 1925 be treffende de samenvoeging der admini straties van de beide gebieden, trachtte Soldatov te bewijzen, dat het vice-gouver- nement van Oesoemboera slechts een ver lengstuk is van de bevoegdheid van de gouverneur-generaal van Kongo en van de minister van Koloniën. De h. Leroy bijzonder vertegenwoordi ger van de administratieve overheid van Roeanda - Oeroendi antwoordde, dat het voor iedereen duidelijk is, dat Roeanda - Oeroendi een eigen patrimonium bezit en dat de administratieve aansluiting bij Kongo uitdrukkelijk werd erkend door art. 5 pa. 2 van de voogdijaccoorden. Soldatov verweet de Belgische admini stratie van Roeanda - Oeroendi dat er maar drie Afrikanen in de raad van de vice-gouverneur zijn opgenomen. De h. Leroy antwoordde, dat de Euro peanen vaak beter geschikt zijn om de belangen van de inlanders te verdedigen. Soldatov vond dit vreemd, maar de h. Leroy diende hem dadelijk van antwoord en zei dat het voogdijstelsel juist bedacht was om het bestuur te verzekeren van de volken die nog niet in staat zijn zich zelf te regeren. Soldatov vroeg toen, dat de processen- verbaal van de vergaderingen van het vi- ce-gouvernement van Roeanda-Oeroendi zouden worden bekendgemaakt. De h. Leroy weigerde zulks, verklarend dat de rol van de Voogdijraad er niet kan in bestaan een dagelijkse controle te oefe nen op alle instanties van de Belgische administratie. IN CHINA IS OOK NIET ALLES SUIKER EN HONIG. In Het Laatste Nieuws x verscheen de ze week een belangwekkende bijdrage van J. K. Brederode, correspondent te Sjan ghai. Daaruit leren we onder meer dat het nieuwe China het niet altijd voor de wind heeft We citeren: «Er is iets veranderd te Sjanghai. In de straten en in de winkels is het minder druk. De mensen lopen met een gezicht alsof hen iets stoort. De stad maakt meer en meer de indruk van een provinciestad, 's Avonds om 9 u. zijn de meeste straten uitgestorven, ook op dagen dat het goed weder is. De meeste winkels zijn dan reeds lang gesloten en de koffiehuizen hebben weinig te doen. Dezer dagen was ik in een grote win kelzaak. Het viel mij op. dat er veel min der bedienden waren dan vroeger, en ook veel minder cliënten. x Er traden twee mannen binnen, die portretten van Mao Tse-toeng en van Tsoe Teh, het hoofd van de communistische re gering en de opperbevelhebber van het communistische leger in China trachtten te verkopen. De mannen gingen van de een naar de ander, maar werden steeds op hoofd schudden onthaald. Er werd geen woord gesproken. De mannen verlieten de win kel onverrichterzake. De gezichten der mensen in de win kel stonden zodanig, dat ik geen uitleg durfde vragen. En wat verderOnheilspellend is de aanblik van die gesloten winkels. Zij dui den het lot aan van een grote hande'sstad waarvan de handel gestorven is. van een grote fabriekstad, waarvan de voortbren ging tot minder dan de helft is vermih- derd. x PASSANT.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 1