AUSTIN G. VANDERMEERSCH HUMOR TWEELINGZUSTERS HEDEN. GELUKKIGE AANKOMST DER NIEUWE 5 PK. A. 30 Bij DE OFFICIËLE DEALER GARAGE SERVICE-STATION Steenwee op Dikkebus 1 1 - IEPER (Statie) - Tel. 108 BIJ DE VUURKRUISEN CEREMONIEKOSTUMES te huur 't Spinnewiel Kon. leperse Schaakkring Bij DE LIJNVISSERS Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS PAMELA WYNNE MKT VPKRSCH NIEUWSBiz. 4 15-8-1952 Kopkleppenmotor Vermogen 30 PK Onafhankelijke vóórvering Volstrekte veiligheid dank zij hydraulische remmen op de vier wielen Luxe koetswerk Buiten gewoon comfort voor vier personen en grote bergruimte. (6770) imimimimniéi IEPER O IEPER. HOE TOONT GIJ U!U... onverschillig tegenover onze ge sneuvelde Jongens, alsmede tegenover on ze burgerlijke slachtoffers van de oor logen 1914-1918 en 1940-1945. Verleden jaar was er verbittering in het hart van menig oud-strijder om de niet goed te praten, vernederende hou ding onzer medeburgers, nadat we vol schaamte de kerk hadden verlaten en bij het zien van zoveel onverschilligheid, ons de vraag hadden gesteld Is dat alles wat er na een dertigtal jaren voor Hen nog overblijft Niettegenstaande de solemnele dienst in de St. Maartenskathedraal. dit jaar. op een Zondag plaats had. bleef de onver schilligheid even groot, hoewel wij op een bomvolle kerk hadden gerekend. Maar neen Als bijzonderste personaliteiten be merkten we slechts dhr schepen Robyn. de gemeenteraadsleden Seys en Cappoen. dhr. Politiecommissaris Huyghebaert met adjunkt en politie een afvaardiging der Rijkswachtdhr Aimé Gruwez en mis schien nog een paar anderen die uit het oog werden verloren, want we zagen de aanwezigen niet eens. uit oorzaak van de talrijke onbezette plaatsen. Tot daar. Verder waren nog tegenwoordigde HH Voorzitters met bestuursleden der Vuurkruisen. Poilus de France. British Legion en Rode Kruis. Een afvaardiging der Inva lieden. Oorlogsvrijwilligers N S B.. Leopoldisten en buiten de oudstrij- dersverenigingen. waar ook de onverschil ligheid der mannen van 40-45 bijzonder lijk op te merken viel. daar er slechts een tiental of nog minder tegenwoordig wa ren. misschien, ja. misschien hoop en al. een veertigtal andere aanwezigen buiten de gewone bezoekers der H- Zondagmis. Het is. om het over de daken uit te schreeuwen en te roepen: «Zijn ze maar dat meer waard Dat is de tegenwoordige verering in de leperse stede, voor onze jongens die bloed en leven veil hadden voor Land en Volk. die alles hebben geofferd, ook voor U. Iepcrlingen. Is dat dan eveneens de verering voor Degenen die brutaal uit hun familie wer den weggerukt door het gruwelijk oor logsgeweld Waarlijk droevig en onbegrijpelijk. Maar ja. 't Is waar. hier was het een vrome verering, zonder camouflage, zon der militaire parade, zonder straatver- toon met een kijk naar mij. zonder ere tekens. ja ook. zonder militaire vliegers, die boven onze stad cirkelden. voor die helden. Nochtans, indien een verering moet be stendig blijven, dan is het wel deze voor die heldendie het grootste offer van hun leven hebben volbracht. Medeburgers, vergeet dit niet. «EEN OUD-PIOT 1914-1918» Zuidstr. 75 - ROFSELAKK - Tel 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (5291) J JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN VOOR WEST VLAANDEREN 1952-53 op Donderdag 21. Vrijdag 22, Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus- 1. Plaats. leper, lokaal Kon leperse Schaakkring. Hotel De MaanGrote Markt. 5. 2. Data. OpgeletGezien 't aantal deel nemers groter is dan voorzien werd het tornooi over 4 in plaats van 3 dagen verdeeld dus Donderdag 2L Vrijdag 22. Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus. 3. Deelnemers. Dit tornooi is geen mas sakamp. wel een keur kamp. Alleen spe lers welke een zekere kans op de titel hebben werden toegelaten. "We laten hier de namen volgen met htm woonplaats en de club waarbij ze aangesloten zijn. Categorie ADewilde Gerard Ploeg- steert. Kon. leperse Schaakkr Elegaert Gilbert. Oostende. Kon. Oost- endse Schaakkr. Keignaert Pierre. leper. Paard van Troie leper. Loonis André, Roeselare. Atheneum leper. Ottevaere Herman. Ooigem. Normaal school Blankenberge Segaert Arnold. Zedelgem, Normaal school Blankenberge Spilliaert Hugo Veurne. Paard van Troie Veurne. Van Craeynest Willy. Nieuwpoort, Paard van Troie Veurne Vanderstichelen Edgard. Boezinge. K. I SK. Vanhoorne Michel. Oostende. K O S.K. Van Tilborgh Eric. leper. Paard van Troie. leper. Categorie BAllegaert Jozef. leper. Paard van Troie leper. Bonehill Rose-Marie. Coxyde. Cercle des échecs Coxyde. Havegheer Christiaen. leper. Atheneum leper. Pyck Frans. leper. K.1.SK Pyck Jan. leper. K.I.SK 4. Speel rooster. CATEGORIE A Donderdag 21 Augustus Groep I V0 u. Ottevaere - Keignaert Loonis - Van Craeynest 15 u.Keignaert - Loonis Van Tilborgh - Ottevaere Groep II 15 u.Segaert - Vanderstichelen Elegaert - Vanhoorne Vrijdag 22 Augustus: Groep I 9 30 u.Loonis - Van Tilborgh Van Craeynest - Keignaert 14.30 u.Van Tilborgh - Van Craeynest Ottevaere - Loonis 18.30 u. Van Craeynest - Ottevaere Keignaert - Van Tilborgh Groep II 9 30 u.Vanhoorne - Segaert Vanderstichelen - Elegaert 14.30 u.Elegaert - Segaert Vanhoorne - Vanderstichelen Zaterdag 23 Augustus: 9 30 u.Voorbehouden aan gebeurlijke testmatches. 14 u.Loting tussen Dewilde, Spilliaert. .Winnaar groep I en Winnaar groep II. Onmiddellijk daarna 1 tegen 4 en 2 te gen 3. Zondag 24 Augustus 9 30 u-3 tegen 4 en 1 tegen 2. 15 00 u.4 tegen 2 en 3 tegen 1- CATEGOREE B Donderdag 21 Augustus 10.00 u-Pyck Jan - Allegaert Pyck Frans - Havegheer 14.30 u Havegheer - Allegaert Pyck Jan - Pyck Frans 17.00 u.Allegaert - Pyck Frans Havegheer - Pyck Jan Vrijdag 22 Augustus 10.00 u-Allegaert - Pyck Jan Havegheer - Pyck Frans 14.3C u.Allegaert - Havegheer Pyck Frans - Pyck Jan 17.00 u.Pyck Frans - Allegaert Pyck Jan - Havegheer Zaterdag 23 Augustus Voorbehouden voor gebeurlijke test matches Zondag 24 Augustus 9.30 tl.Bonehill - Winnaar eliminaties. 15 u*: Winnaar eliminaties - Bonehill. Ingeval van gelijke stand testmatch treicking voor de kleur. 5. Sonnebom-bergerstelsel van toepas sing. Testmatch in geval vorig stelsel ex- aequo geklasseerde spelers niet kan schei den. Indien de overwinnaar, tussen 24 Au gustus 1952 en de datum van het volgen de kampioenschap 20 (16) jaar oud wordt behoudt hij zijn titel, doch mag geen deel meer nemen aan officiële wedstrij den na zijn verjaardag. De tweede ge rangschikte wordt dan officiële vertegen woordiger voor Westvlaanderen 6- Reglement. Reglement van de B.S.B. is van toepassing. 7- Denktijd. Alle partijen van Cat. A en de finale van Cat. B worden met de klok gespeeld. 2 uur voor de eerste 40 zetten. 1 uur voor de volgende 20 zetten. 8. Tornooileider- De Heer Spilliaert, Jeugdleider Westvlaanderen. HulptornooileiderDe Heer Jude OpmerkingIn geval van geschil, niet voorzien in het reglement, is de beslis sing van de tornooileider doorslaggevend en onherroepelijk. 9. Prijzen. Beker geschonken door de Stad leper. Beker geschonken door het dagblad «Het Volk». Diploma's geschonken door de B.S.B. Prijs geschonken door de Kon. leperse Schaakkring. Foto aangeboden door het Huis Pyck. Grote Markt. leper. Tien boeken geschonken door de Stan daardboekhandel. Antwerpen. Boek geschonken door boekhandel Pol Bras, de Stuersstraat 4. leper. Vulpen geschonken door het Huis Du- mortier. Boterstraat. leper. Prijs geschonken door de Grand Ba zar Boterstraat. leper. Verder prijzen geschonken door de He ren Baelen (Jeugdleider België). Spil liaert (Jeugdleider Westvlaanderen). Jude (Jeugdleider leper) en Gits (Jeugdleider St Vincentius College). Wij rekenen er op dat alle sohaaklief- hebbers de jeugdige spelers zullen komen aanmoedigen door hun tegenwoordigheid. DE LUSTIGE LIJN VISSERS Uitsla? der maandvissing van Oogst 1952. 1. Muylle Gustaaf 31 v. 571 gr. 2. Santy Eric 27 v. 501 gr. 3. Mulle Robert 29 v. 470 gr. 4. Logier Alfons 24 v. 439 gr. 5. Clauw Julia 14 v. 350 gr. 6. Muylle Lucien 13 v. 229 gr. 7. Baelen Lucien 11v. 198 gr. 8. Vermeersch Genoveva 10 v. 177 gr. 9 Muylle Prudent 9 v. 169 gr. 10. Hoornaert Suzanne 9 v. 159 gr. 11 Parruys Maurice 8 v. 141 gr. 12 Boullet Jules 4 v. 76 gr. 13 Vermeersch Jeroom 4 v. 73 gr. 14. Pinket Georges 4 v. 72 gr. 15. Haeghebaert Maurice 3 v. 58 gr. 16. Schmidt Emiel 2 v. 34 gr. ZIJN WRAAK De tandarts vroeg de patiënt Wat is uw beroep, als ik vragen mag Ik ben medewerker aan een humo ristisch weekblad... Zo. dat is interessant, antwoordde de tandarts. Dan zal ik uw tand eens trekken, zoals dat altijd in dat soort blaadjes voorgesteld wordt. NIET LIEF Zo 'n soepje krijg je in het restau rant niet. hé zei het vrouwtje trots. Neen. antwoordde de echtgenoot, dan zou ik ze gauw terugsturen... BIJ DE TROEP Waarmee is een leger in oorlogstijd te vergelijken vroeg de sergeant Met een cinema, was het antwoord van een schacht. Met een cinema vroeg de ser geant... Omdat de beste plaatsen achteraan zijn. antwoordde de schacht... Feuilleton Het Ypersch Nieuws 51 Eens hadden zij de Maharanee horen praten tegen Prins Hernam Singh. Maar dat was 's morgens geweest. En toen zij het hoorde, had Margaret Flavia gewaarschuwd, dat zij zou gaan schreeuwen. En dat had zij gedaan, niet eens maar verschei dene malen. Maar Prins Hernam Sing had haar niet gehoord. De grond van de kamer was veel te dik en je kon slechts iets horen als je met je oor vlak bij de grond was. Margaret wist, dat het vergeefs zou zijn, maar zij moest het toch beproeven. Nu echter zaten zij zwijgend en ineen gedoken naast eljcaar. Margaret bad machinaal. Brokstukken van een ge bed, dat zij zich herinnerde uit haar Gebedenboek. Iets over veilig wo nen Veilig wonen bij God, beduid de het. Maar zij verlangde er zo vu rig naar om te wonen bij de man, die haar gezegd had, dat hij haar be minde, dacht Margaret, aan God denkend met een verdrietige zucht, omdat zij wist, hoe Hij lijden zou met haar in haar leed en beproeving. En inmiddels slopen de Generaal met meneer Keston en Despard be nevens een groep gewapende politie naar het Paleis en genoten ervan. In Indië is het zowat om zes uur 's avonds donkerhet was dus gemakkelijk genoeg om op de expeditie uit te gaan zonder enige opschudding te verwekken. Prins Hernam Singh zou ervoor zorgen, dat zij veilig en wel binnen in het Paleis kwamen en me neer Murphy als Pathan verkleed en met een stevige lange stok in zijn handen, zou de chowkidar bezig houden en zijn aandacht afleiden van de rest van het gezelschap, die dan zouden trachten door een an dere deur naar binnen te gaan. De Generaal, die geen particulier belang bij de zaak had. behalve dan zijn liefde voor een avontuur en zijn hartstochtelijk verlangen om Simla een hak te zetten, vermaakte zich zeer. De anderen, vooral meneer Des pard en meneer Murphy hadden te veel hart bij de zaak. Zij stonden in de kring van bomen, die bij de rivier stonden en aarzelden en keken op hun horloge. «Wanneer gaan we er op af vroeg de Generaal, die een sigaar rookte en haar uit zijn mond nemend, naar het brandende puntje keek. Hernam Singh zal met zijn eiectrische lamp een sein geven uit zijn raam als alles veilig is,zei me neer Keston kortaf. Ik veronder stel, dat we nog een kwartier geduld zullen moeten hebben. Hoe laat is het nu?» Precies tien uur. Ik hoop, dat ik een stuk of wat van de mooie feeën zal zien,gie- gelde de Generaal ondeugend. Ik ben nog nooit in een harem geweest en ik heb er altijd naar verlangd. Zij zijn zo lelijk als de zonde, zei meneer Keston kortaf. Naik SahibEen lange gebaarde Mo hammedaan kwam een paar schre den voorwaarts. Is alles klaar Hain sahibzei de Mohamme daan aanslaand. In orde. Nog een minuut of tien, denk ik,zei meneer Keston en de Naik ging weer achteruit en ver dween in de duisternis. En slechts een paar minuten daar na kwam het sein van Prins Hernam Singh hoog boven de bomen. De Ge neraal had zijn sigaar in het voch tige kreupelhout gegooid en stond kant en klaar. De Hoofdcommissaris had het bevel op zich genomen en de Generaal, die in burger was, vond het prettig om onder zijn bevelen te staan. Rustig bewogen de voeten zich in de richting van het Paleis. MurphyWaarachtig, dat is een pracht-idee voor het eerst volgende gecostumeerde bal in de Jacht-club, dacht de Generaal, die nooit lang ernstig kon zijn, tenzij de omstan digheden het vereisten. Maar nu wond hij zich op bij het zien van Murphy als Pathan. En na een paar minuten vond hij het nog moeilijker om ernstig te blijven, want meneer Keston had hem gezegd, dat hij ver antwoordelijk was voor het gevan gen nemen van de Maharanee. Het binnenkomen in het Paleis ging zon der slag of stoot. De Politie stond nu al voor het vrouwenkwartier en de oude Nana had de handboeien aan. En de Generaal vroeg aan de opge schrikte Maharanee om op te staan van haar bed. Het spijt mij U te moeten storen. Madamzei de Ge neraal, lang en waardig in zijn ge streepte flanellen costuum. Hij sprak vloeiend Hindoes. Maar het is on vermijdelijk. Dit is een belediging. Het En gelse Gouvernement...» De Maharanee krijste en sputter de van woede. Juist. Maar U heeft hier iets ver borgen. dat wij willen hebben, en we denken, dat het wel eens onder uw bed kon zijn,zei de Generaal beleefd. Help mij Despard om het hele zaakje weg te trekkenEn toen begon hij zacht te lachen. Ma dam, ik heb nooit nog een vrouw ge slagen, zei hij kalm, maar als U probeert om mij te bijten, dan vrees ik, dat ik van mijn regel zal moeten afwijken. En toen het bed eenmaal was ver schoven, was het gemakkelijk ge noeg. Prins Hernam Singh, die doods angst uitstond boven in zijn kamer, wist, dat het die vervloekte Murphy zou zijn, die Flavia het eerst in zijn armen zou hebben. Het witte licht van hun eiectrische lampen zou haar lieve tere gelaat verlichten. Welke kans had hij Prins Hernam Singh liep als een razende door zijn kamer, en in zijn hart was de bitterheid van de dood. HOOFDSTUK UII. En natuurlijk, hij had niet de ge ringste kans, dat was duidelijk ge noeg. Als Flavia een donker gezicht zag. begon zij te gillen en bleef gil len. Moeder, laat ze toch niet bin nenkomen Zij lag op haar smalle bed midden in de kamer en staarde doodsangstig om zich heen, terwijl mevrouw Metcalfe haar in haar ar men hield en haar zo goed mogelijk geruststelde. De Dokter van het Gar nizoen zei, dat Flavia zo spoedig mogelijk naar Engeland moest ver trekken. Zo gauw zij vervoerd kon worden. En mevrouw Metcalfe schaamde zich erover, dat zij zo blij was, toen zij dat hoorde. Want En geland beduidde John en de bescher ming van zijn liefde en niemand dan Madeline wist, wat die betekende. Maar te midden van haar geluk was zij nog in staat om te denken hoe treurig alles voor Prins Hernam Singh was. Het is verschrikkelijk treurig voor hem,zei zij tegen haar broer vooral omdat Flavia cadeaux van hem heeft aangenomen. Kijk dit. Zij heeft me zo juist verteld, waar ik ze kon vindenweggesloten in haar ju welenkistje. Zij wil ze teruggeven. Is het niet afschuwelijk, dat ze dat heeft aangenomen Afschuwelijk,zei de Ontvanger, de twee juwelen in de palm van zijn hand nemend, t Maar als je het mij vraagt, dan geloof ik, dat al wat zij heeft doorgemaakt, Flavia tot een ander wezen zal maken. Maar het spijt me erg, dat Prins Hernam Singh er onder moet lijden. Te meer daar het onze eigen domme schuld is, en wij de twee rassen hebben aan gemoedigd om zich te mengen. Ik zal ze hem teruggeven...En de Ont vanger ging de juwelen in zijn safe wegsluiten. Dus was dat gevaar afgewend en iedereen in de bungalow van de Ontvanger voelde zich min of meer opgelucht. Vooral ook, omdat Simla de bestorming van het Paleis bizon der goed had opgenomen. Zij waren zelfs zo ver gegaan door de drasti sche daad van meneer Keston goed te keuren, want Simla had allerlei berichten gekregen uit verschillende delen van Indië en begreep, dat zij binnenkort ook drastisch zouden moeten zijn. De Maharanee werd naar Kashmere gezonden voor onbe paalde tijd en men had de Maharad- jah zo beleefd mogelijk meegedeeld, dat er vijf van zijn vijftien saluut schoten werden afgetrokken, en wanneer hij zelf niet in staat was om op zijn vrouw te passen, dan zou het Engelse Gouvernement dat wel voor hem doen. Dus bleef er niets over dan de miserie van Prins Hernam Singh. En hoe kon hij zijn ellende lenigen Dat vroeg hij zich af, zijn kamer op en neer lopend met de her innering aan het onderhoud, dat hij zo juist met de Ontvanger had ge had. Het is beter, Prins, dat U hier niet meer komt,had de Ontvanger vriendelijk gezegd. Mijn nicht is niet in een toestand om U te zien. Zelfs indien wij het al raadzaam venden. Sir En zij heeft mij gevraagd U dit te geven,vervolgde de Ontvanger, de twee glinsterende juwelen in zijn hand. Sir Zij had ze in geen geval mogen aannemen,vervolgde de Ontvanger ernstig. Het was heel vriendelijk van U haar zo 'n waardevol geschenk te geven. Geloof mij, het hindert mij meer dan ik U kan zeggen, dat ik U pijn moet doen ze terug te geven. En daar dat klaarblijkelijk een eind aan het gesprek maakte, ging Prins Hernam Singh weg. Maar toen hij in zijn auto met razende snelheid naar het Paleis terugkeerde in een dichte stofwolk, brandde zijn hart van woede en verdriet. En hij was de trap naar zijn kamer opgesneld en liep daar nu heen en weer als een wild dier in zijn kooi. Hij zou naar zijn moeder gaan en haar zeg gen, wat hij haar te zeggen had, voordat het te laat was. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4